Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ & ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

 

ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΜΕΤΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΞΗΤΙΚΗ ΟΡΜΟΝΗ.

ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΑΛΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ & ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΒΡΗΚΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΗ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΛΟΓΩ ΑΛΛΕΡΓΙΑΣ ΣΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΜΙΚΑ. ΚΑΝΑΜΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΑΓΡΟΤΕΡΑ, ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ.

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ¨ΘΕΡΑΠΕΙΑ¨ / ΤΗΝ ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4 ΕΤΩΝ ΕΙΝΑΙ 13 ΚΙΛΑ ΚΑΙ 96 ΕΚ . ΕΧΕΙ ΔΥΣΑΝΕΞΙΑ ΣΤΗΝ ΛΑΚΤΟΖΗ . ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΑΡΓΑ. ΗΤΑΝ 2.5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ.ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ,ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΠΑΠΑΣΤΑΥΡΟΥ ΑΛΛΕΡΓΙΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΜΑς ΠΑΡΕΠΕΜΨΕ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟΜΕΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΞΗΤΙΚΗ ΟΡΜΟΝΗ. Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΚΕΙ ΤΟΝ ΖΥΓΙΣΕ ΤΟΝ ΜΕΤΡΗΣΕ ΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩΤΑΤΟ ΟΡΙΟ ΤΗΣ ΚΑΜΠΥΛΗΣ, ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑ ΜΠΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ, ΠΑΝΤΩΣ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΞΗΤΙΚΗ ΟΡΜΟΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΕΠΙΠΟΝΟ, Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ!!! ΕΧΟΥΜΕ ΦΡΙΚΑΡΕΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ........ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟ ΙΔΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ? Α ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΙΔΟΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟ....

Link to comment
Share on other sites

Οταν γεννηθηκε η δευτερη μου κορη σταματησε εντελως η αναπτυξη της πρωτης μου κορης για ενα χρονο.Πιστευω πως ειναι ψυχολογικο το προβλημα της και οχι οργανικο,μιας και αλλαζοντας καποια πραγματα στην συμπεριφορα και την καθημερινοτητα μας αρχισε αμεσως να παιρνει κιλα και υψος.Εξακολουθει να ειναι εκτος καμπυλης ειμαι ομως αισιοδοξη.Την παρακολουθει στενα ο αναπτυξιολογος μας και εχουμε κλεισει ραντεβου για τις 24 του μηνα να κανουμε τις εξετασεις.

Απο μια μικρη ερευνα που εκανε στο internet η αυξητικη ορμονη διαβασα οτι ειναι ενεσιμη και χορηγειται μεχρι την ενηλικιωση(επειδη ο οργανισμος απο μονος του δεν την εκκρινει) και φυσικα φρικαρα.Ελπιζω να μην ισχυει κατι τετοιο!

Νεοτερα θα σας γραψω μετα τις 24/2.Ως τοτε κανω υπομονη και ελπιζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΙΛΙΟΚΑΚΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ. ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΥΣΤΙΚΗΣ ΙΝΩΣΗΣ ΘΑ ΠΑΜΕ ΤΩΡΑ , ΕΛΠΙΖΩ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΠΑΝΤΩΣ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΩ ΓΙΑΤΙ Η ΚΥΣΤΙΚΗ ΙΝΩΣΗ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΚΥΡΙΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΙΣ ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟΥ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

xrisk2003 εμεις παμε στον Σαμαρα Κωστα(η μιση Θεσσαλονικη εχει περασει απο εκει), δυστυχως ομως τον τελευταιο καιρο εχει μειωσει κατα πολυ την πελατεια του και το επισκεπτηριο του, οποτε δεν μπορω να σου τον συστησω. Να φανταστεις οτι και εγω τα κοριτσια 1-2 φορες το χρονο καταφερνω και τα παω, εχει τρελα ραντεβου. Σιγουρα ομως θα υπαρχει καποια μανουλα που να ξερει καποιον.

Καλου κακου αν θελεις να σου στειλω με pm το τηλεφωνο του να δοκιμασεις την τυχη σου( λογικα θα κλεισεις ραντεβου για 5-6 μηνες αργοτερα)!

Link to comment
Share on other sites

Η ανεπάρκεια αυξητικης ορμόνης είναι μια διαταραχή κατά την οποία είτε ο οργανισμός δεν εκκρίνει την απαραίτητη αυξητική ορμόνη είτε την ενω την εκκρίνει δεν μπορεί να την χρησιμοποιήσει με αποτέλεσμα η ανάπτυξη να είναι αργή και να βρίσκεται εκτώς των φυσιολογικών ορίων στις καμπύλες ανάπτυξης. Η συγκεκριμένη διαταραχή αντιμετωπίζεται από παιδοενδοκρινολόγο ο οποίος αφου κάνει μια πρώτη ακριβή μέτρηση στο παιδί εφόσον συντρέχει λογός ανησυχίας κανονίζει την εισαγωγή του παιδιού στο νοσοκομείο για πρόσθετες εξετάσεις. Η παραμονή διαρκεί περίπου 3 ημέρες και ουσιαστικά χορηγούν στο παιδί κάποιες ουσίες προκειμένου ο οργανισμός του να εκρίνει αυξητική ορμόνη και γίνονται οι ανάλογες λήψεις αίματος για να μετρηθεί. Εφόσον διαπιστωθεί η ανεπάρκεια αυξητικής ορμόνης η οποία μπορεί να είναι ολική ή μερική, τότε αποφασίζεται ή όχι η χορήγηση της ορμόνης. Κατόπιν γίνετια η πρώτη αίτηση στο υπουργείο υγείας και ένα περίπου μήνα μετά έρχεται η απάντηση του υπουργείου για τηνέγκριση της χορήγησης Οπότε η επόμενη ενέργεια είναι η νέα είσαγωγή του παιδιού στο νοσοκομείο οπού γίνονται κάποιες νέες εξατάσεις και έρχεται και η νοσηλέυτρια της αντίστοιχης εταιρείας και εκπαιδεύει την μητέρα στην χρησιμοποίηση του σκευάσματος που είναι ενέσιμο. Γίνεται υποδόρια με ειδικό μηχανισμό τον οποίο προμηθεύει η εταιρεία δωρεάν καθώς επίσης και τις βελονίτσες. Η αυξητική ορμόνη είναι δωρεάν καλύπτεται πλήρως από τα ταμεία και δεν κυκλοφορεί ελεύθερα στο εμπόριο. Η ανανέωση γίνεται περίπου ανά εξάμηνο και απαιτείται μία σειρά εξετάσεων για να καλύψουν τυχόν παρενέργειες της ορμόνης. Συνεχίζεται περίπου μέχρι την ολοκλήρωση της ανάπτυξης εφόσον το παιδί την χρειάζεται. Κρίνεται σημαντικό η ανίχνευση της διαταραχής όσο το δυνατόν νωρίτερα μεταξύ 2-3 ετών ώστε το παιδί να ωφεληθεί τα μεγιστα απο την θεραπεία. :shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε παρακαλώ πολύ μην αγχώνεσαι και μην απελπίζεσαι. Επειδή εμείς ζούμε με αυτήν την πάθηση και πλέον έχει γίνει τρόπος ζωής έχω να σου πώ ότι η βάση είναι πώς το αντιμετωπίζει κανείς, ψυχραιμία και θετική σκέψη. Εξάλλου μπορεί και να μην χρειαστεί. Πάντως να ξέρεις οτι εφόσον χρειάζεται είναι οτι καλύτερο μπορείς να κάνεις για το παιδί σου. Προπάντων προσπάθησε εσύ να του δείξεις οτι δεν είναι και τόσο σοβαρό για να το αποδεχθεί και το παιδί όσο το δυνατόν πιό ανώδυνα. Τουλάχιστον ο Αγγελος μου το αντιμετωπίζει με χαμόγελο και ξέρει οτι πάμε στο γιατρό για να γίνουμε καλά χωρίς αντιρρήσεις και γκρίνιες και να σκεφτείς οτι έχουμε ξεκινήσει απο 2 ετών και τώρα είναι 4,5.

Link to comment
Share on other sites

[i]Γειά σας,

 

αντίστοιχα θέματα υπάρχουν επίσης και εδω:[/i]

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8823&start=0

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8424&start=0

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας,

 

Μήπως γνωρίζετε σε παιδάκι ηλικίας 6 χρονών η αυξητική ορμόνη IGF-1<25ng/ml είναι χαμηλή.

Γνωρίζετε καλό παιδοενδοκρινολόγο στην Αθήνα?

 

Ο γιός μου είναι 7 χρονών 11 κιλά και 96 cm. Γεννήθηκε με πρόβλημα στην καρδούλα του (διακοπή αορτικού τόξου), έχει χειρουργηθεί σε ηλικία 5 μηνών και εδώ και 1,5 χρόνο δεν μεγαλώνει έχει σταματήσει να παίρνει κιλά και έχει μείνει στάσιμος. Πιστεύαμε ότι ευθύνετε στην καρδιά και πήγαμε στην Αγγλία όπου εκεί έχει χειρουργηθεί και μας είπαν ότι δεν οφείλετε στην καρδιά αλλά πρέπει να κοιτάξουμε την αυξητική ορμόνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Μήπως γνωρίζετε σε παιδάκι ηλικίας 6 χρονών η αυξητική ορμόνη IGF-1<25ng/ml είναι χαμηλή.

Γνωρίζετε καλό παιδοενδοκρινολόγο στην Αθήνα?

 

Ο γιός μου είναι 7 χρονών 11 κιλά και 96 cm. Γεννήθηκε με πρόβλημα στην καρδούλα του (διακοπή αορτικού τόξου), έχει χειρουργηθεί σε ηλικία 5 μηνών και εδώ και 1,5 χρόνο δεν μεγαλώνει έχει σταματήσει να παίρνει κιλά και έχει μείνει στάσιμος. Πιστεύαμε ότι ευθύνετε στην καρδιά και πήγαμε στην Αγγλία όπου εκεί έχει χειρουργηθεί και μας είπαν ότι δεν οφείλετε στην καρδιά αλλά πρέπει να κοιτάξουμε την αυξητική ορμόνη.

 

Evelyne γεια σου...

Της αδερφης μου ο μικρος εχει ελλειψη αυξιτικης ορμονης και κανει ενεσεις...

Ειναι 7μιση χρονων και εχει υψος 1.02.....

Ξεκινησε τις ενεσεις 5 ετων αφου απο τα 4 εως τα 5 δεν ειχε παρει ουτε εναν ποντο...

Δυστυχως δεν γνωριζω τις τιμες για να σου πω αν ειναι καλες ή οχι...

Μπορω να σου πω πως η αδερφη μου, μετα απο ψαξιμο τον πηγε στο παιδων οπου βρηκε εκει μια αναπτυξιολογο, αφου της ειπαν πως το παιδων εχει πολυ καλο τμημα αναπτυξιολογιας....

Ειναι πολυ ευχαριστημενη....Εμεις φοβομασταν για νανισμο...Εγιναν οι απαραιτητες εξετασεις και μια μαγνητικη εγκεφαλου και μας ειπαν πως εχει ελλειψη της συγκεκριμενης ορμονης....Το παιδι απ οταν αρχισε τις ενεσεις αρχισε να παιρνει 1-3 ποντους το εξαμηνο....Ακομα ειναι αρκετα πισω στο υψος του αλλα τουλαχιστον ψηλωνει...

Μακαρι να ηξερα να σου πω περισσοτερα....

Φιλικα- Βιλλυ

:P:p

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Βίλλυ

 

σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Μακάρι να είναι τόσο απλά και στην δική μας περίπτωση.

Μήπως γνωρίζεις το όνομα του γιατρού?

Είμαστε ακόμα Αγγλία και περιμένουμε να κάνουμε τις εξετάσεις. Όταν θα έχω νέα θα σας ενημερώσω. Kαι εμάς μας είπανε για νανισμό αλλά πιστεύουν ότι θα είναι η αυξηντική ορμόνη. Μακάρι να βρούμε σύντομα ποιός είναι ο λόγος που έχει σταματήσει η ανάπτυξή του. Πάντως άν δεν είναι και αυτό με την ορμόνη τότε θα προχωρήσουμε στην επέμβαση καρδιάς.

 

Εvelyne

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την τιμή που αυτή την στιγμή δεν την θυμάμαι ο γιός μου έχει πλήρη ανεπάρκεια αυξητικής ορμόνης, βρίσκεται σε θεραπεία υποκατάστασης από 2 ετών και αυτή την στιγμή που είναι 7 ετών έχει ύψος 1,14 και βάρος 21 κιλά. Σε περίπτωση που διαπιστωθεί ανεπάρκεια μπαίνεις σε πρόγραμμα υποκατάστασης πάντοτε μέσω ενδοκρινολόγου σε δημόσιο νοσοκομείο γιατί η αυξητική χορηγείται μόνο μέσω του υπουργείου υγείας. Εμείς έχουμε ενδοκρινολόγο στο παίδων Αγλαία Κυριακού και αν τελικά διαπιστωθεί ανεπάρκεια αυξητικής στο γιό σου μπορώ να σου στείλω τα στοιχεία. Πάντως ο δικός μου γιός μπήκε άμεσως μετά την έναρξη της θεραπείας εντός φυσιολογικών ορίων και συνεχίζει να κρατιέται εντός της καμπύλης. Σου εύχομαι την μικρότερη δυνατή ταλαιπωρία για τον γιό σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απαντησή σου.

 

Εύχομαι τα καλύτερα και για εσάς. Μήπως γνωρίζεις σε πόσες ημέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα για τα επίπεδα της ορμόνης??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..μπορειτε να δειτε κ ενα αναλογο θεμα που εχει αναρτηθει στην ενοτητα ιατρικα θεματα ,νεογνα κ μωρα με τιτλο ''χαμηλη σωματομεδινη κ sos'' οπου περιεχονται πολλες επεξηγησεις κ πληροφοριες για το θεμα που σας κ μας αφορα! Ευχομαι τα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?????ο παιδιατρος σας δε σας εχει πει τιποτα τοσο καιρο?επρεπε δηλ να πατε αγγλια βρε παιδι μου?ο γιος μου ειναι 2 χρ.και ειναι 12200 και 98 εκ!θελω να πω δηλ ο παιδιατρος που σας παρακολουθει δεν σας ειπε να το ψαξετε νωριτερα?γιατι ξερω οτι οσο πιο νωρις το προλαβεις τοσο καλυτερα αποτελεσματα εχει και ειναι καλυυτερα για το παιδι.απλα μου φαινεται περιεργο βρε παιδι μου!ολα καλα να σας πανε παντως

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σας.

 

Όλοι στην Ελλάδα πίστευαν ότι οφείλετε στην καρδούλα του και δεν αναπτύσσετε. Επειδή ο γιός μου έχει χειρουργηθεί στην καρδούλα του και πίστευαν ότι το μόσχευμα έχει μικρίνει με αποτέλεσμα να μην βοηθάει και την ανάπτυξή του. Για να δούμε τελικά τί θα είναι!!!! Την επόμενη Παρασκευή μας έχουνε κλείσει να δούμε τον ενδοκρινολόγο και να κάνουμε όλες τις εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις τις εξετάσεις εδώ στην Ελλάδα σε δημόσιο νοσοκομείο θα έχει σημαντική αναμονή, πιστεύω οτι θα είναι τουλάχιστον ένας μήνας και επιφυλλάσομαι και για παραπάνω.

Ηδιαδικασία έχει ως εξής, κάνεις εισαγωγή στο νοσοκομείο για 2-3 μέρες και σου κάνουν διάφορες εξετάσεις γενικές και την εξέταση για την αυξητική που είναι ΄καπως σαν την καμπύλη σακχάρου με λήψεις αίματος ανα τακτά διαστήματα. Μετά περιμένεις να βγούν οι εξετάσεις και αν δείξουν πρόβλημα με την αυξητική τότε προχωράς στο να πάρεις θεραπεία που αυτή είναι μια άλλη διαδικασία αρκετά περίπλοκη και ενέχει αρκετή γραφειοκρατεία.

Αυτά ισχύουν εδώ στην Ελλάδα, βέβαια αν κάνεις τις εξετάσεις στην Αγγλία θα έχεις πολύ πιο γρήγορα αποτελέσματα αλλά και πάλι θα πρέπει να υποστείς το Ελληνικό σύστημα υγείας προκειμένου να καλυφθεί το κόστος της θεραπείας για απο το ταμείο καθώς η αυξητική δεν κυκλοφορεί ελεύθερα στην αγορά και κοστίζει τουλάχιστον για τον γιό μου που είναι τώρα 7 χρόνων γύρω στις 7500 ευρώ το χρόνο και καλύπτεται όλο από το ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

Tα ξέρω πολύ καλά το σύστημα που επικρατεί στα Ελληνικά νοσοκομεία και το σύστημα των ταμείων. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τί τραβάμε για να έρθουμε στο εξωτερικό. Δεν φτάνει που έχεις όλα τα προβλήματα με το παιδί σου πρέπει να τρέχεις κάθε μέρα για να εγκρίνεις τα γάλατα να εγκρίνεις τα φάρμακα να πάρεις βεβαίωση για το ένα βεβαίωση για το άλλο και όταν πάς τις βεβαιώσεις στο ταμείο σου, να σου λένε ά δεν είναι σωστά γραμμένη πήγαινε πάλι στο νοσοκομείο να την φτιάξεις..... Ήρθαμε στην Αγγλία εδώ και μια βδομάδα περίπου για να κάνουμε επέμβαση στην καρδιά αλλά ο χειρούργος είπε ότι θα πρέπει να δούμε πρώτα άν έχουμε πρόβλημα με την αυξητική ορμόνη και να τον δει και ένας ενδοκρινολόγος για να αποκλείσουμε όλες τις εκδοχές που ο μικρός δεν μεγαλώνει. Το ίδιο είχε γίνει και τον Σεπτέμβριο 2010 που είχαμε έρθει πάλι στην Αγγλία για να κάνουμε επέμβαση και πάλι ο χειρούργος είπε ότι δεν ευθύνεται η καρδιά να βάλουμε καλύτερα μια γαστροστομία (γιατί έχει και πρόβλημα με το εντεράκι του και δεν τρώει πολύ και αυτή η λύση θα τον βοηθήσει) και εμείς σκεφτήκαμε ότι αυτό μπορούμε να το κάνουμε και στην Ελλάδα δεν είναι και τόσο δύσκολο ποια να μπει μια γαστροστομία. Το αποτέλεσμα το Νοέμβριο 2010 μπήκαμε στο νοσοκομείο για γαστροστομία και βγαίνει ο γιατρός και μας λέει επί λέξη"""κοντέψαμε να τον χάσουμε, είχε ασταμάτητη αιμοραγία και τον έκλεισα όπως όπως και δεν βάλαμε την γαστροστομία"" και βέβαια έχουμε και άλλη μια ακόμη τομή.......τί κάνεις μετά......Έχουμε περάσει πολλά λούκια για να φτάσουμε μέχρι εδώ και να τον χάσουμε από μια γαστροστομία?????????????και έτσι προσπαθήσαμε να του δώσουμε υπερθερμιθικό γάλα αλλά μάταιες οι προσπάθειες...στα ίδια κιλά. Τώρα δεν θα φύγω από Αγγλία άν δεν βρούνε τί φταίει.. Αφού λένε ότι δεν ευθύνετε η καρδιά σε τί οφείλετε....θα τα ψάξουμε ΟΛΑ ΟΛΑ ...........

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απαντησή σου.

 

Εύχομαι τα καλύτερα και για εσάς. Μήπως γνωρίζεις σε πόσες ημέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα για τα επίπεδα της ορμόνης??

γεια σας. τα επιπεδα της αυξητικης βγαίνουν σε 1-2 ημέρες, εξαρτάται σε ποιο νοσοκομειο θα τα κανετε. Εχουμε κανει και εμείς αίτηση στο υπουργείο υγειας αλλά δεν λάβαμε ακόμη απάντηση. Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο τηλέφωνο απο την επιτροπή του υπουργείου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...