Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΚΡΕΑΣ - ΜΟΝΟ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Εάν και υπάρχουν παρόμοια θέματα, αναφέρονται σε παιδάκια μικρότερων ηλικιών με προβλήματα κατά την εισαγωγή στερεών τροφών.

 

Η κόρη μου είναι 4 ετών και ανέκαθεν ήταν ένα παιδί ολιγόφαγο. Η εισαγωγή στερεών τροφών ήταν δύσκολη, πάντα έτρωγε μικρές ποσότητες και όταν περάσαμε στα μη αλεσμένα έτρωγε σαν... πουλάκι.

 

Καταφέρναμε και τρώγαμε λίγο μοσχάρι, μπιφτεκάκι και κοτοπουλάκι, λίγο φρούτο και πολύύύ γάλα.

 

Τον Οκτώβριο γέννησα το δεύτερο παιδάκι μου και τότε η μεγάλη μου έκοψε το φαγητό. Αρχικά ήθελε μόνο γάλα και πλέον έχουμε καταφέρει να τρώει μακαρόνια, ρύζι, χυλοπίτες, ΣΚΕΤΕΣ χωρίς σάλτσα ( άρα ξεχνάμε τα λαχανικά) και εννοείται χωρίς κρέας.

 

Το παιδί πηγαίνει παιδικό σταθμό αλλά ΟΥΤΕ εκεί τρώει παρά μόνο όταν έχει ζυμαρικά ΣΚΕΤΑ.

 

Δυστυχώς έχει αποκτήσει ιδιαίτερη αδυναμία στα γλυκά και στην προσπάθεια συγκράτησης έχω καταφέρει να τρώει μία μπάρα δημητριακών με σοκολάτα και σπιτικό κεικ.

 

Σε συζήτηση με τη γιατρό, αυτή τη στιγμή της δίνω σίδηρο σε σιρόπι και έχω δει μία μικρή βελτίωση στην όρεξη. Η συμβουλή της είναι να μην την πιέζω και να προσφέρω φαγητό και όσο φάει.

 

Δεν ξέρω μήπως πρέπει να φανώ πιο δυναμική ή επειδή δεν κατάφερα έως τώρα να φτιάξω σωστές διατροφικές συνήθειες στο παιδί μου τώρα είναι αργά για δραστικές λύσεις τύπου αυτό το φαγητό έχουμε σήμερα και δεν δίνω τίποτα άλλο. Σε αυτήν την περίπτωση κατά πάσα πιθανότητα θα ζητήσει γάλα.

 

Τέλος να πω πως μέχρι πριν 2 μήνες έπινε γάλα σκόνη καθώς είχα δοκιμάσει να δώσω φρέσκο ή μακρά διαρκείας και δεν το ήθελε καθόλου. Πλέον της δίνω 150 ml κατσικίσιο που το αναμειγνύω με 70 ml σκόνη (πρωί - βράδυ μόνο).

 

Κιλά 13,600 (10% στην καμπύλη) - Ύψος 1,01

 

Αναζητώ προτάσεις, τυχόν ομοιοπαθούσες για στήριξη, να τα πω να ξαλαφρώσω...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η μονη λυση ειναι να την αφήσεις να πεινάσει για να φάει.Τα γλυκά πέταμα ολα απο το σπιτι,το ιδιο τα άσπρα ψωμιά και μακαρονια.Στον σταθμό τι τους δίνουν για πρωινό; Αν ειναι κατι με ζαχαρι αρνησου να της δώσουν.Δωσε φρουτάκια αν θελει κατι γλυκο.Γαλα οχι σκόνη γιατι εχει επισης γλυκαντικα μέσα.Σορη αν ακούγομαι σκληρή αλλα η ζαχαρι ειναι εθιστικη οσο η ηρωινη και κοκαινη γιατι διεγείρει τα ίδια τμήματα του εγκεφάλου.Το ιδιο και ολοι οι επεξεργασμένοι υδατάνθρακες ( άσπρα άλευρια,ρυζια) μετατρέπονται σε γλυκόζη στον οργανισμό.Δωσε οτι φαγητο εχει και αν ζητήσει γαλα δώσε σκέτο φρέσκο.Θελει κότσια για να το κανεις γιατι θα εχεις Τρελλη αντίδραση αλλα θα σωθειτε πιστεψε με! Επισης πρόσεχε το μωρο σου για να μην γίνει το ιδιο λαθος...Οχι ζαχαρι πρην το έτος ( άρα οχι έτοιμες κρεμες και γιαούρτια).δωσε απο νωρις φαγητο σε κομμάτια για να δοκιμάζει τις γευςεις ατοφιες φυςικες και οχι τουρλου ολα μαζι που δεν ξέρεις αν έφαγες πατάτα η μπροκολο...Επισης αν βλέπει το μικρό να τρωει λαχανικα ισως ζηλέψει και η μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να μην την πιεσεις καθολου γιατι μπορει να εχεις αντιθετα αποτελεσματα.σαφως αν ηταν αλλη περιπτωση και εγω θα σου ελεγα να της λες αυτο εχουμε για μεσημερι αν πεινασεις να το φας.οντως το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα το φαει.συνεχισε να της δινεις το σιροπι που σου ειπε η γιατρος και το μονο που μπορεις να κανεις για μενα αυτη τη στιγμη ειναι μαζι με αυτα τα στανταρ που τρωει μηπως να της εδινες και μια κουταλιτσα απο το δικο σας φαι σιγα σιγα ταζοντας της παραλληλα και κατι που θελει...η αληθεια ειναι οτι σε καμια περιπτωση δεν θα αγχωθεις και δεν θα της φωναξεις.αν ηταν πιο μικρη θα ηταν πιο ευκολο να χειριστεις το θεμα του φαγητου.απεφυγε την ζαχαρη οσο μπορεις(στην προκειμενη περιπτωση) και φτιαχνε τα σπιτικα σου κεικ ή κουλουρακια με υποκαταστατα ζαχαρης...αν ηταν καλοφαγο δεν πειραζει να φαει και ενα γλυκακι μετα το φαι....τωρα ομως τα πραγματα ειναι αλλιως και εγω στην θεση σου θα τα εκοβα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα κόβεις εντελώς τη ζάχαρη. Σταδιακά αδειάζεις το σπίτι από όλα τα άμυλα (μακαρονοχυποπιτογλυκοαλευρορυζο πράγματα) και προσφέρεις σταθερά κρέας ή ψάρι βραστό (όλων των ειδών), ζωμό από κρέας/ ψάρι βραστό βραστό με πολύ προσεγμένα λαχανικά (κολοκύθι, κολοκύθα, καρότο), και προβιοτικά (είτε κάψουλες είτε φυσικά όπως τουρσί, κεφίρ, σπιτικό γιαούρτι).

 

Σε ένα μήνα θα τρώει κι εσάς. Κοίτα εδώ http://www.gaps.me εκεί που λέει για picky eaters.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην πορεία θα αρχίσεις να προσθέτεις πράγματα. Να ξέρεις ότι ένα παιδί που τρώει σου φωνάζει ότι έχει δυσκολίες με το έντερό του, δεν είναι καπρίτσιο. Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης είναι πιο ισχυρό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μμπορούσε να είχε δυσκολίες με το έντερο, αν δεν έτρωγε τίποτα εκτός ζυμαρικών, αλλά η φίλη λέει ότι τρώει πολλά γλυκά. Ένα παιδί που μπορεί να ανεχτεί κέικ μπάρες με σοκολάτα κτλ είναι απίθανο να μην μπορεί να ανεχτεί το βραστό μοσχάρι ή κοτόπουλο.

 

Να βάλω άλλη μία διάσταση; Υπάρχει κάποιος λόγος που πιστεύεις ότι οδήγησε το παιδί σε αυτές τις συνήθειες; Γνωρίζω τετράχρονο παιδί που κόντεψε να πνίγει στο φαγητό και, από τότε, φοβήθηκε και αρνείται να φάει μη αλεσμενα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον & τις απαντήσεις σας.

 

Ο λόγος της μεταστροφής αυτής είναι νομίζω το μωρό... αν και το έχει καλοδεχτεί και ποτέ δεν έχει δείξει ζήλια, νομίζω πως είναι ο τρόπος της για να ασχολούμαστε μαζί της. Όταν ήμουν οκτώ μηνών έγκυος έτρωγε γιουβέτσι, σνίτσελ... μετά γέννησα & σταμάτησε τον παιδικό για 6 εβδομάδες (φόβος δικός μου μην αρρωστήσει η μεγάλη και κολλήσει το μικρό).

 

Τότε έζησε μια μαμά επί 6 εβδομάδες να προσπαθεί να θηλάσει το μωρό χωρίς τελικά να καταφέρω να εδραιώσω τη γαλουχία... το μωρό ήταν συνέχεια κολλημένο στο στήθος γιατί πείναγε και έκλαιγε...και βάρος δεν έπαιρνε...

 

Κάπου εκεί χάθηκε η μπάλα, μεταξύ δικιάς μου αυπνίας και άγχους για το μωρό. Η μεγάλη τα έζησε όλα αυτά, έφτασε να ξυπνά από τις 4 το πρωί για να είναι μαζί μου και να μου κάνει παρέα.

 

Στις 6 εβδομάδες άρχισε σταθμό. Όμως εδραιώθηκε χωρίς δυστυχώς να το καταλάβω και να παρέμβω αμεσότερα αυτό το "διατροφικό πρόγραμμα - πρόβλημα".

 

Χθες έφαγε

 

Πρωί 6.30: 220ml γάλα (150 κατσικίσιο + 70 σκόνη) είμαστε 10 μέρες σε αυτή την αναλογία και την έχει δεχτεί οπότε το ΣΚ λέω να πάω σε σκέτο κατσικίσιο

 

8.00 μισό κουλούρι Θεσσαλονίκης

Στο παιδικό από τις 8.30 - 14.30 έφαγε λίγο πεπόνι και λόγω της γιορτής κεράσματα kinder & παγωτίνι ( μέχρι και στο σταθμό σχολίασαν πως το έκανε να)

 

 

14.30 15 τορτελίνια με βούτυρο και σπιτικό κέικ σοκολάτα

 

17.30 μετά από επιμονή δική μου ότι πρέπει να φάει φρούτο, ένα αχλάδι

 

20.00 220 ml γάλα και ύπνος

 

 

Δεν ξέρω εάν έχει κάποιο πρόβλημα στο έντερο... δεν μου έχει πει πως πονάει και κάθε μέρα έχει κένωση αλλά πολύ φοβάμαι πως θα αποκτήσει.

 

Ήταν ανέκαθεν ολιγόφαγο παιδί (υπάρχει και μια κληρονομικότητα καθώς εγώ στα 12 ήμουν 32 κιλά και μετά άρχισα να τρώω περισσότερο & παίρνω κιλά, ο δε μπαμπάς 18 χρονών 65 κιλά) πλέον και κακόφαγο.

 

Νομίζω πως είναι θέμα χειρισμού και ελέγχου από την πλευρά της γι' αυτό και δεν ξέρω πως πρέπει να αντιδράσω δυναμικά ή με κάποια αδιαφορία. Πάντως δεν πιέζω πια για ποσότητα και μάλιστα της λέω ότι τρώμε όσο θέλουμε.

 

 

Πάλι σεντόνι έγραψα και είπα τις μισές σκέψεις μου

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα γεύματα της έφαγε ζαχαρι.Αυτο ειναι καταστροφικό για την υγεία της.Το παγκρεας παράγει συνεχεια ινσουλίνη και ειναι οτι χειρότερο για τον οργανισμό.Κοψε τα κεικ τουλάχιστον κι ας ειναι σπιτικά,δεν εχει μεγάλη διάφορα...Θα έρθει η ωρα που δεν θα μπορεις να παρεμβεις στην διατροφη της...

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Μέχρι 18 μηνών έτρωγε τα πάντα και μάλιστα έκοψε πολύ νωρίς τα αλεσμένα! Μόλις γεννήθηκε η μικρή μου άρχισε σταδιακά να κόβει τροφές. Μόλις επέστρεψα στη δουλειά έκοψε και αυτά που έτρωγε. Το αποτέλεσμα είναι σήμερα (3,5 ετών) να τρέφεται αποκλειστικά με πατάτες, μακαρόνια, γιαούρτι, χυμούς και κανένα κουλούρι ή ψωμί. Δοκιμάσαμε τα πάντα. Όλα αυτά που αναφέρθηκαν πιο πάνω. ΤΙΠΟΤΑ! Μιλήσαμε με πολλούς παιδίατρους και το συμπέρασμα ήταν ότι μας δουλεύει ψιλό γαζί. Χρησιμοποιεί το φαγητό για να κεντρίσει το ενδιαφέρον μας. Εντωμεταξύ, όλες οι εξετάσεις του είναι τέλειες. Αυτό εμένα με ηρέμησε και αποφάσισα να τον αφήσω ελεύθερο και να μη δίνω σημασία. Αυτό με συμβούλεψαν και οι γιατροί. Πιστεύω ότι είναι φάση και θα την ξεπεράσει. Να ξέρεις ότι όσο δείχνεις πόσο πολύ σε απασχολεί τόσο θα συνεχίζει αυτή τη συμπεριφορά. Δεν χρειάζονται υστερίες! Και πίστεψέ με πέρασα πολλές! Εγώ ήδη βλέπω μικρά σημάδια βελτίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε, πάντως, πως οι συνήθεις εξετάσεις λίγα πράγματα μπορούν να μας πουν για τις επιπτώσεις της διατροφής του παιδιού. Ένα από αυτά είναι ο σίδηρος (πολύ σημαντικός), αλλά, κατά τα άλλα, οι τιμές εντός φυσιολογικών ορίων δε λένε πολλά. Ουαί και αλίμονο, δηλαδή, αν είχε ήδη επηρεαστεί η νεφρική και η ηπατική λειτουργία, λόγω κακής διατροφής! Δε νομίζω ότι κανείς ελέγχει τα επίπεδα βιταμινών, για παράδειγμα.

 

Τώρα, θα συμφωνήσω με τη mom2. Η καλύτερη προσέγγιση υποτίθεται ότι είναι η αδιαφορία ή, καλύτερα, το ελεγχόμενο ενδιαφέρον. Δηλαδή, να σταματήσει ο φαύλος κύκλος "δεν τρώω γιατί ασχολείται η μαμά και ασχολείται η μαμά γιατί δεν τρώω". Αυτό σημαίνει ότι προσφέρουμε στο παιδί καθημερινά υγιεινά σνακ, του βάζουμε επιλογές "θες αχλάδι ή μπανάνα για απογευματινό;" και προσπαθούμε να μην το κάνουμε θέμα ότι δεν τρώει, τουλάχιστον όχι μπροστά του. Ξέρω, είναι εύκολο να το λες, δύσκολο να το κάνεις. Ωστόσο, πρακτικές του τύπου "θα φας ή αυτό ή τίποτα" πιθανόν να οδηγήσουν το παιδί να μισήσει εντελώς το φαγητό.

 

Σχετικά με τα γλυκά, θα μπορούσες να δίνεις σπιτικά, με πολύ μειωμένη τη ζάχαρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα ο γιος μου αγορι ειναι 4 1/2 και 14.3 (νηστικος το πρωι εχωντας κανει τσισακια) και 1.02. και αυτο με αρκετη προσπαθεια.

Απλα εγω τον ταιζω γιατι αλλιως βαριεται να φαει. Βεβαια εμας τρωμε και τα γλυκα μας αλλα το παλευω και με τα υπολοιπα και εχω καταφερει καποιες τρωφες να του αρεσουν.

 

Απλα επεμα στο να τα σερβιρω στο τραπεζι και να τα βλεπει. Δεν επεμενα για ποσοτητα.

 

Μια εποχη ειχε εμονη με το αχλαδι και δεν ηθελε αλλο φρουτο ας πουμε. Τωρα πινει και χυμο πορτοκαλι. Βεβαια καποια στιγμη που οντως ηταν ξινα τα απεφευγε.

 

Προτιμα τις σουπες με ψιλοκομμενο το κρεας. Και καλαμακι σουβλακι. Επισης εχουμε και το σουπερ επιδορπιο οπως το λεει με γιαουρτι κουακερ λιγο γλυκο βυσσινο, ξερα δαμασκηνα και νιφαδες κουβεερτουρας. Προσπαθα και για μελι.

Θελω να πω οτι υπαρχουν νοστιμα , δελεαστικα φαγητα.

 

Αα επισης κοτοπιτα, αλμυρα κεικακια με λαχανικα

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός αλλά νομίζω οτι το πρόβλημα, όπως σωστά είπες, είναι το δεύτερο παιδάκι σας....ζηλεύει και το χειρότερο είναι οτι το πνίγει μέσα της. Σας το "φωνάζει" βέβαια με το φαγητό.

 

Αν ήμουν στη θέση σου θα προσπαθούσα σε ψυχολογικό επίπεδο να της αφιερώσω χρόνο, μόνο οι δυο μας, οχι και το μωρό. Επίσης θα ακολουθούσα τη "σκληρή" αγάπη και εγω...δε τρως το φαγητό σου; Δε πειράζει, είναι εκεί αν πεινάσεις να φας. Έστω και 2-3 πηρουνιές. Θεωρώ τα τορτελίνια και ειδικά με βούτυρο(γνώμη μου, έτσι;) χειρότερα αν τρωγονται συχνά από το κακό που θα του κάνει να μη φάει 2, 3, 4, 5 (πόσες πια??) κυριολεκτικά τίποτα ή έστω ψίχουλα. Το οτι δε τρώει πολύ σαν παιδί είναι προς τιμήν της. Δε το θεωρώ καθόλου, μα καθόλου αρνητικό, ισα-ίσα θετικό. Επίσης, και πάλι να ξεκαθαρίσω οτι είναι γνώμη μου καθαρά, θεωρώ οτι όταν της δίνεις σίδηρο σε σιρόπι το παιδί αυτόματα καταλαβαίνει -έστω και αν της έχεις πει οτι είναι κάτι άλλο- οτι το κόλπο με το φαί έχει πιάσει και άρα συνεχίζουμε...

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι γιατί είναι δύσκολο θέμα να το χειριστείς. Αλλά να θυμάσαι οτι τα παιδιά είναι πανέξυπνα και αντιλαμβάνονται πλήρως....ακόμη και τα άγχη μας και τις κρυφές μας ανησυχίες για αυτά...Και πάλι καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διαβασα το θεμα σου. Λοιπον η κορη μου ειχε 2,5 χρονια να βαλει κρεας στο στομα της. Τωρα ειναι πεντε και καποιες φορες τρωει μπιφτεκια και κοτοπουλο ψητο. Σαλτσες ή κοκκινιστα οχι γιατι λερωνουν το φαγητο. Το εχω συζητησει με παιδιατρους κι αλλο κοσμο. Όταν ξεκινησε να αναπτυσσεται ο οργανισμός της και να ψηλώνει αποφασισε οτι πρεπει να φαει. Αυτο που την κρατησε τοσο χρονια ηταν το γαλα, ψωμι με λαδι και το μελι. Αντι για κουλουρακι ή αλλο γλυκο προσπαθησε να της δωσεις ψωμι με μελι. Εγω τα μακαρονια τα εβραζα σε ζωμο απο κρεας αντι για σκετο νερο. Θελει υπομονη, οχι υστεριες (ακομα κι αν ακους διαφορα) και σταθεροτητα απ'οτι καταλαβα εγω. Η δικη μου να φανταστεις οτι εχει περασει 3 μερες νηστική, ακουγα την κοιλια της να γουργουριζει κι οταν τη ρωτουσα γιατι δεν τρωει μου απαντησε "ε καποια στιγμη θα φαω"!!!!! Ειναι βασικο ομως το μωρο να μην τη μιμηθει. Η δικια μου προσπαθει να κανει τον αδερφο της να τη μιμηθει και να μην τρωει. Ευτυχως ακομα δεν τα εχει καταφερει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...