Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανακοίνωση ΟΓΑ για τα πολυτεκνικά επιδόματα Ε΄διμήνου 2010


Recommended Posts

O ΟΓΑ εβγαλε ανακοινωση για την καθηστερηση πληρωμης των επιδοματων.Οι πληρωμες θα γινουν απο 11 εως 19 οκτωβριου.....

.....κατι δεν παει καλα.....δεν νομιζεται?????:confused:

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ έψαχνα το χαρτάκι, είναι μικρό και φοβάμαι μη χαθεί...

Προφανώς δεν υπάρχουν διαθέσιμα...

Από την ανακοίνωση μου έμεινε ότι 660 κάτι χιλιάδες είναι αμοιβή ΕΛΤΑ. Δεν μπορούν να τα κάνουν απευθείας κατάθεση σε τράπεζα; Γιατί ανακατεύουν τα ΕΛΤΑ όταν χρειάζεται τόσο μεγάλη αμοιβή στο δίμηνο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να το ανοιξω για να το διαβασω αλλα εχθες ρωτησα τον ταχυδρομο και μου ειπε οτι εχουν ερθει τα "χαρτακια"

Μαλιστα τον ρωτησα μηπως ειδε το δικο μου αν ηρθαν τα 2000 του 4ου παιδιου,αλλα δεν ειχε δει:?

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηλιανα σε ειπαν απο τον ΟΓΑ οτι θα τα παρεις τα χρημματα αυτο το μηνα; Πηρες τηλεφωνο; Γιατι εμενα με αργησαν γυρω στο εξαμηνο,πριν απο 4 χρονια βεβαια, αλλα πηρα τλφ και εμαθα ποτε θα τα παρω... Και εσυ γεννησες γυρω στον Ιουνιο, σωστα;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Στο 3ο παιδι πριν 2 χρονια τα πηρα στους 10 μηνες,ηταν τοτε που ειχαν καταθεσει τα χαρτια τους ολες οσες ειχαν 3 παιδια και καθυστερησαν πολυ

Πριν λιγο καιρο μια γνωστη μου τα πηρε στους 5 μηνες

Τωρα ειμαι σιγουρη οτι δεν θα τα παρω αλλα επειδη θελω να βουλωσω καποιες τρυπες αυτες τις μερες ελεγα μηπως και :rolleyes:

5 Ιουλιου γενησα,ηρθε το χαρτι απο τον συλλογο πολυτεκνων ενα μηνα μετα και κατεθεσα τα χαρτια

Αρα 2 μηνες ισα ισα....αν ερθουν τωρα θα βγω δημοσια να τους ευχαριστησω:mrgreen:

 

sorry,off topic:razz:

4

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις δημοσια να θαυμασουμε! Μακαρι!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι γέννησα το νοέμβριο το 3ο μου μωράκι.. δεν έχω πάρει τπτ ακόμα.. κ δεν ξέρω για ποιο χαρτάκι μιλατε....:rolleyes:

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πάλι γέννησα το νοέμβριο το 3ο μου μωράκι.. δεν έχω πάρει τπτ ακόμα.. κ δεν ξέρω για ποιο χαρτάκι μιλατε....:rolleyes:

Το ..χαρτάκι που λεμε είναι το ειδοποιητηριο (αχ δυσκολη λεξη..)που σου αφηνει ο ταχυδρομος για να πας στο ταχυδρομειο να παρεις τα λεφτα .....

Link to comment
Share on other sites

Εμας εδω μας τα φερνει ο ταχυδρομος στο σπιτι και ευτυχως δεν τρεχουμε στο ταχυδρομειο

ναι αλλα κοιτα ποσα λεφτα πανε στα ελτα γι αυτο!!

Αμοιβή ΕΛΤΑ

696.142,40 ?

δεν θα ταν ασχημα να υπηρχε λογαριασμος και να τα περναμε κατευθειαν απο την τραπεζα αυτα τα λεφτα θα μπορουσαν παλι να δωθουν σε εμας!!τουλαχιστον στις 1ες κατηγοριες αναγκης

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμας εδω μας τα φερνει ο ταχυδρομος στο σπιτι και ευτυχως δεν τρεχουμε στο ταχυδρομειο

Παντου γινεται αυτο....σου χτυπάει το κουδουνι ο ταχυδρομος...αλλά αν δεν εισαι σπιτι...αν δουλευεις τελος παντων σου αφηνει το ...."χαρτακι"...για να πας την αλλη μερα στο ταχυδρομειο να πληρωθεις....

Και θα συμφωνισω για την πίστωση λογαριασμου...αλλά επειδη υπάρχουν πολλες οικογενειες που μπορει να το παιρνουν χωρις να το δικαιούνται ο ταχυδρομος εχει μεριδιο ευθυνης για το αν το παραλαβει η δικαιουχος ή οχι...γιαυτο και το ποσο αυτο.....

Παραδειγμα....οι ισοβιες συνταξεις στις πολυτεκνες μητερες (τιμητικες) δεν μπορει να γινει διασταυροση στοιχειων σε περιπτωση θανατου γιατι μπορει η πολυτεκνη αυτη μητερα να μην επερνε συνταξη απο τον ΟΓΑ αλλά πχ απο το ΙΚΑ και να μην ενημερωθει ο ΟΓΑ για τον θανατο και να συνεχίζεται η καταβολη του επιδοματος πολλες φορες...κακοβουλα(απο τους συγγενεις) γιαυτο ο ταχυδρομος εχει μεριδιο ευθηνης στην διανομη αυτου του επιδοματος και ειναι υποχρεωμενος να το παραδειδει στην ενδιαφερομενη αυτοπροσωπος ή σε οποιον του παρουσιασει προσφατη εξουσιωδότηση....και το ιδιο ισχυει και για τα πολυτεκνικα επιδοματα που πολλες μητερες τα επερναν ενω ηταν κατοικοι εξωτερικου(αυτο ειναι παρανομο)..ή τους τα επερναν οι συζηγοι (αν ηταν χωρισμενοι).....

Για κατι τετοιες περιπτωσεις δεν καταθετουν τα χρηματα σε λογαριασμους αλλά και γιατι πρεπει να στηρηξουμε ....οικονομικα και τα ελτα .......

Αυτο θα γινει καποια στιγμη και οταν το κρατος θα μπορεσει να συνδεσει ολες τις υπηρεσιες μεταξυ τους......ή αν τους υποχρεωσει το ΔΝΤ....!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για τις ειδικες κατηγοριες που πολυ σωστα ανφερεις και η αληθεια ειναι οτι ουτε ειχα σκεφτει μπορουσαν να γινουν καποιοι περιορισμοι οι περιοδικοι ελενχοι!και να η λυση του προβληματος.αλλα ειπαμε που ζουμε?!!!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

για τις ειδικες κατηγοριες που πολυ σωστα ανφερεις και η αληθεια ειναι οτι ουτε ειχα σκεφτει μπορουσαν να γινουν καποιοι περιορισμοι οι περιοδικοι ελενχοι!και να η λυση του προβληματος.αλλα ειπαμε που ζουμε?!!!!!

Παραδειγμα....

Οταν πεθανε η γιαγια μου (επερνε τιμητικη συνταξη) περα που το ανεφερα ο γιος της στον ταχυδρομο(μενουμε κοντα και εχουμε τον ιδιο ταχυδρομο)με ρωτησε και εμενα οταν μου εφερε το επιδομα και οταν τον ρωτησα εαν τον ενημερωσε ο γιος της που εμενε μαζι του..μου απαντησε πως πρεπει να εχει και αλλους μαρτυρες γιατι θα δηλωσει αυτος στον ΟΓΑ πως η γιαγια πεθανε ....και οταν ρωτησα τον ταχυδρομο εαν πρεπει να ενημερωσουμε τον ανταποκριτη μου ειπε πως δεν χρειαζεται γιατι την εξουσιοδοτηση να το κανει και αυτος ....αλλα για τη επιβαιωση του πραγματος ο θειος μου πηγε και στον ανταποκριτη.

Link to comment
Share on other sites

Παραδειγμα....

Οταν πεθανε η γιαγια μου (επερνε τιμητικη συνταξη) περα που το ανεφερα ο γιος της στον ταχυδρομο(μενουμε κοντα και εχουμε τον ιδιο ταχυδρομο)με ρωτησε και εμενα οταν μου εφερε το επιδομα και οταν τον ρωτησα εαν τον ενημερωσε ο γιος της που εμενε μαζι του..μου απαντησε πως πρεπει να εχει και αλλους μαρτυρες γιατι θα δηλωσει αυτος στον ΟΓΑ πως η γιαγια πεθανε ....και οταν ρωτησα τον ταχυδρομο εαν πρεπει να ενημερωσουμε τον ανταποκριτη μου ειπε πως δεν χρειαζεται γιατι την εξουσιοδοτηση να το κανει και αυτος ....αλλα για τη επιβαιωση του πραγματος ο θειος μου πηγε και στον ανταποκριτη.

ok καταλαβα.;)

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαινει και με όλες τις πληρωμές συντάξεων και ογα και ικα.

Τι σημαίνει αυτό οτι δεν θα γίνανται πληρωμές σε τράπεζα γιατί κάποιοι κακόβουλα εκκμεταλευονται καταστάσεις;

Οταν κάποιον εχει πεθάνει πρέπει να δηλώνετε ο θάνατος του αμέσως.

Δηλαδή οι συντάξεις του ογα και του ικα πως γίνονται κατάθεση σε τράπεζα τόσα χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαινει και με όλες τις πληρωμές συντάξεων και ογα και ικα.

Τι σημαίνει αυτό οτι δεν θα γίνανται πληρωμές σε τράπεζα γιατί κάποιοι κακόβουλα εκκμεταλευονται καταστάσεις;

Οταν κάποιον εχει πεθάνει πρέπει να δηλώνετε ο θάνατος του αμέσως.

Δηλαδή οι συντάξεις του ογα και του ικα πως γίνονται κατάθεση σε τράπεζα τόσα χρόνια;

Ειναι διαφορετικο πραγμα...τι εννοω????

Αν πχ καποιος συνταξιουχος του ικα πεθανει πηγαινει ενας συγγενης στο ικα για να παρει τα εξοδα κηδειας με την ληξιαρχικη πραξη θανατου και σε στελνουν πρωτα στο αναλογο γραφειο να δηλωσεις τον θανατο και μετα σε παραπεμ[ουν στο ταμειο γαι να παρεις το ποσο....στο ογα κανεις αιτηση στον ανταποκριτη και αυτοματα στελνονται δυο αιτησεις μια για εξοδα κηδειας και μια για διακοπη συνταξης και το ενα τμημα συνεργαζεται με το αλλο και ελενχεται αν ο συνταξιουχους ειχε οινομικες εκρεμοτητες με το ταμειο...οποτε μπορει να υπαρχει στοιχειωδης ελενχος...εκτος να καποιος εσκεμενα δεν παει να παρει τα εξοδα κηδειας ..και αποσιωπησει το γεγονος....αλλα τωρα με νομο τα δημοτολογια ολων των δημων έιναι υποχρεωμενα να ενημερωνουν τα ασφαλιστικα ταμεια για τους θανατους που υπαρχουν...

Με τα επιδοματα ειναι διαφορετικα....στο συστημα περα τα στοιχεια που αφορουν την οικογενειακη κατασταση δεν υπαρχουν στοιχεια σε ποιο φορεα ειναι ασφαλισμενος ο δικαιουχος και αν ζει ή πεθανε....απλα΄γινεται ενημερωση απο τον αντποκριτη του ογα ή τον ταχυδρομο για τις μεταβολες που προκειπτουν....γιαυτο τον λογο δεν εχει ακομα ξεκινησει η διαδικασια πληρωμης μεσω τραπεζης....αν και καποια στιγμη σιγουρα θα γινει εαν μπορεσει να υπαρξει on-line συνδεση ολων των υπηρεσιων...!!!!

(πραγμα ..που δεν βλεπω να γινεται...πιο πιθανο ειναι να κοπουν τα επιδοματα....)

Link to comment
Share on other sites

...

Με τα επιδοματα ειναι διαφορετικα....στο συστημα περα τα στοιχεια που αφορουν την οικογενειακη κατασταση δεν υπαρχουν στοιχεια σε ποιο φορεα ειναι ασφαλισμενος ο δικαιουχος και αν ζει ή πεθανε....απλα΄γινεται ενημερωση απο τον αντποκριτη του ογα ή τον ταχυδρομο για τις μεταβολες που προκειπτουν....γιαυτο τον λογο δεν εχει ακομα ξεκινησει η διαδικασια πληρωμης μεσω τραπεζης....αν και καποια στιγμη σιγουρα θα γινει εαν μπορεσει να υπαρξει on-line συνδεση ολων των υπηρεσιων...!!!!

(πραγμα ..που δεν βλεπω να γινεται...πιο πιθανο ειναι να κοπουν τα επιδοματα....)

 

Καλά είναι δυνατόν να βεβαιώνει ο ταχυδρόμος, προφορικά το θάνατο ενός δικαιούχου; Και ο ταχυδρόμος πού θα το ξέρει;

Εμένα, για παράδειγμα μου αφήνει το χαρτάκι στο γραμματοκιβώτιο και ούτε το κουδούνι δεν μου χτυπάει.

Και μάλιστα το κουδούνι δεν γράφει καν το όνομά μου, γράφει του συζύγου μου, που έχει και διαφορετικό επίθετο από εμένα.

 

Νομίζω ότι ο παλαιολιθικός αυτός τρόπος παράδοσης των επιδομάτων δεν έχει να κάνει με καμιά λογική αιτία αλλά είναι απλά αποτέλεσμα της έλλειψης μηχανοργάνωσης του ΟΓΑ.:roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι δυνατόν να βεβαιώνει ο ταχυδρόμος, προφορικά το θάνατο ενός δικαιούχου; Και ο ταχυδρόμος πού θα το ξέρει;

Εμένα, για παράδειγμα μου αφήνει το χαρτάκι στο γραμματοκιβώτιο και ούτε το κουδούνι δεν μου χτυπάει.

Και μάλιστα το κουδούνι δεν γράφει καν το όνομά μου, γράφει του συζύγου μου, που έχει και διαφορετικό επίθετο από εμένα.

 

Νομίζω ότι ο παλαιολιθικός αυτός τρόπος παράδοσης των επιδομάτων δεν έχει να κάνει με καμιά λογική αιτία αλλά είναι απλά αποτέλεσμα της έλλειψης μηχανοργάνωσης του ΟΓΑ.:roll:

Και σε μενα δεν υπαρχει το ονομα μου στο κουδουνι,αλλα γνωριζει ο ταχυδρομος που μενω και ποια ειμαι(και νομιζω...χωρις να ειμαι 100% σιγουρη στις αναλυτικες καταστασεις που στελνονται στα ελτα που συνοδευουν τα χαρτακια υπαρχει και το ονομα συζηγου -εαν υπαρχει αυτος-)...και αφηνοντας απλά το χαρτακι αποποιειτε των ευθυνων του γιατι τα χρηματα θα τα παραδοσει ο ταμιας στο καταστημα των ελτα.... αλλα οταν πας να εισπραξεις τα χρηματα απο τα ελτα δεν δινεις την ταυτοτητά σου??Για να εισπραξει καποιος τα χρηματα πρεπει να ειναι ο ιδιος αυτοπροσωπος με την αστυνομικη ταυτοτητα ή οπιοσδηποτε προσκομισει προσφατη εξουσιωδοτη απο τα ΚΕΠ ή πληρεξουσιο απο δικηγορο στο ονομα του απο τον δικαιουχο...μαλιστα μια φορα που ημουν εκτος δεν μπορεσε ο αντρας μου να το εισπραξει ουτε καν αυτος του ζητησαν εξουσιωδότηση.

...και ναι συμφωνω μαζι σου οτι αυτος ο τροπος ειναι...παλαιολιθικος΄΄άλλα περαν του οτι χρηματοδοτητε ενας δημοσιος οργανισμος(ελτα) το συστημα απο μονο του αδυνατει να ελενξει ολους τους δικαιούχους απο τυχων μεταβολες...και θεωρουν τον ταχυδρομο τον μεσολαβητη και ετσι προσπαθουν να μας ελένξουν....(χωρις να ειναι σιγουρο οτι γινεται σωστη δουλεια)

Link to comment
Share on other sites

καλή μέρα και καλή εβδομάδα..

την ώρα που ετοίμαζα τα μικρά για σταθμό είδα στην τηλεόραση (αυτιά) τίτλο... "περικοπτονται επιδόματα" και μεταξύ άλλων είχε και αυτά των τριτέκνων....

ξέρετε τίποτα παραπάνω;

πέστε με γκαντέμω αλλά την περίμενα αυτή την εξέλιξη....:mad:

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κορίτσια μπορώ να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις; Ναι; Ωραια. Επειδή στον κύκλο μου, εκτός από τον αδερφό μου δεν έχουμε άλλη οικογένεια με 3 παιδάκια και όποτε ρωτάω τη νύφη μου μου απαντάει με μισόλογα (ο αδερφός μου ταξιδεύει) θα ήθελα να μάθω τι επιδόματα έχουν οι τρίτεκνοι. Έχουμε 2 παιδάκια 3 και 1 έτους και σκεφτόμαστε και για 3ο. Τα οικονομικά μας δεν είναι χάλια (όχι ότι μας περισεύουν απλώς δε χρωστάμε πουθενά και οι μισθοί μας είναι καλοί) αλλά πιστεύουμε ότι δεν είναι αυτό εμπόδιο. (Αν περιμένουμε να γίνουμε πλούσιοι για να το κάνουμε δε θα το κάνουμε ποτέ). Απλώς θέλω να γνωρίζω τι επιδόματα υπάρχουν (για την ώρα φυσικά) για να παίρνω λίγο θάρρος γιατί το παιδάκι το θέλουμε θα το κάνουμε (ελπίζω). Λοιπόν μπορείτε να μου πείτε (γιατί όπως είπαμε η νυφη μου δεν μπορεί): α. Τι επίδομα και αν παίρνει το 3ο παιδι, κάθε πότε και για πόσο, β. τι επίδομα πολυτεκνικό παίρνει η οικογένεια και αν παίρνει κάθε πότε και για πόσο γ. ισχύουν τα 2000 του επιδόματος τοκετού και μετά από πόσο καιρό τα παίρνουμε και δ. ότι άλλη διευκόλυνση βοήθεια υπάρχει για τους 3τεκνους. (Ίσως στο μέλλον επανέλθω για 4τεκνους). Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κορίτσια μπορώ να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις; Ναι; Ωραια. Επειδή στον κύκλο μου, εκτός από τον αδερφό μου δεν έχουμε άλλη οικογένεια με 3 παιδάκια και όποτε ρωτάω τη νύφη μου μου απαντάει με μισόλογα (ο αδερφός μου ταξιδεύει) θα ήθελα να μάθω τι επιδόματα έχουν οι τρίτεκνοι. Έχουμε 2 παιδάκια 3 και 1 έτους και σκεφτόμαστε και για 3ο. Τα οικονομικά μας δεν είναι χάλια (όχι ότι μας περισεύουν απλώς δε χρωστάμε πουθενά και οι μισθοί μας είναι καλοί) αλλά πιστεύουμε ότι δεν είναι αυτό εμπόδιο. (Αν περιμένουμε να γίνουμε πλούσιοι για να το κάνουμε δε θα το κάνουμε ποτέ). Απλώς θέλω να γνωρίζω τι επιδόματα υπάρχουν (για την ώρα φυσικά) για να παίρνω λίγο θάρρος γιατί το παιδάκι το θέλουμε θα το κάνουμε (ελπίζω). Λοιπόν μπορείτε να μου πείτε (γιατί όπως είπαμε η νυφη μου δεν μπορεί): α. Τι επίδομα και αν παίρνει το 3ο παιδι, κάθε πότε και για πόσο, β. τι επίδομα πολυτεκνικό παίρνει η οικογένεια και αν παίρνει κάθε πότε και για πόσο γ. ισχύουν τα 2000 του επιδόματος τοκετού και μετά από πόσο καιρό τα παίρνουμε και δ. ότι άλλη διευκόλυνση βοήθεια υπάρχει για τους 3τεκνους. (Ίσως στο μέλλον επανέλθω για 4τεκνους). Ευχαριστώ πολύ.

Καλε γιατι δεν σου λενε?????μυστικο το χουν????:roll:αυτοι θα τα πληρωσουν?????...πλακα εχουν μερικοι άνθρωποι.....δεν μπορω να τους καταλαβω...!!!!!!!!!:?

Λοιπων κοπελα μου με τα σημερινα δεδομενα...γιατι αυριον κανεις δεν ξερει τι μας ξημερώνει.....οταν μια γυναικα κανει το 3ο της παιδακι και χωρις εισοδηματικα κριτηρια παιρνει απο τον ΟΓΑ 2000 ευρω εφαπαξ για την γεννα και καθε διμηνο μεχρι το 3ο της παιδακι να γινει 6 ετων 350ευρω για το 3ο της και αλλα 150 περιπου για τα αλλα της δυο.....σύνολο δλδ γυρω στα 550 ευρω(τα ποσα ειναι στο περιπου ακριβως δεν γνωριζω γιατι τωρα ειμαι πολυτεκνη και παιρνω αλλο ποσο...) το διμηνο γαι 6 χρονια.....μολις το 3ο παιδι κλεισει τα 6 τοτε το ποσο μειώνεται στα 250 ευρω το μηνα μεχρι να αρχισουν ενα ενα τα πιαδια να ενηλικιωνονται οποτε το ποσο μειώνεται μεχρι να κοπει εντελως.....

Τωρα για αλλες παροχες υπάρχει η καρτα πολιτισμου,οι μεταγραφες στα πανεπιστημια(αν και νομιζω πως κατι αλλαξε εδω...),αφορολογητο στην αγορα αυτοκινητου,μειωμενη στρατιωτικη θητεια σε ενα απο τα αγορια...και ακποιες αλλες παροχες που βγαινουν κατα διαστηματα......αλλά υποψην ολα αυτα μπορει αυριον να αλλαξουν....ειναι τοσο ρευστα πια τα παραγματα που πλεων δεν ξερουμε τι μας περιμενει.....

Ελπιζω να βοηθησα.....ακου εκει δεν σου λενε????κουφάθηκα...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...