Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΠΑΤΙΤΙΔΑ C ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Κορίτσια, καλησπέρα..!

Με ενημέρωσαν σήμερα από το ΙΚΑ ότι οι εξετάσεις, που έκανα για ηπατίτιδα c είναι πάνω από το όριο. Τις έδειξα στο γυναικολόγο και μου είπε να κάνω επαναλληπτικές σε εξωτερικό, ιδιωτικό ιατρείο για να δούμε, αν πραγματικά ισχύει.

Σε περίπτωση, που είμαι ξανά θετική, είπε ο γιατρός ότι υπαρχει θεραπεία..

Η αλήθεια είναι ότι ανησυχώ λίγο..

Υπάρχει κάποια που να έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο..?

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα σου έλεγα να ξανακάνεις οπωσδήποτε τις εξετάσεις και εξω γιατί και η νυφη μου τις εκανε στο ΙΚΑ και της βρήκαν ηπατίτιδα και τελικά δεν είχε τίποτα το κορίτσι..Εχω ακούσει ακόμα απειρα λάθη από τα εργαστήρια του ΙΚΑ.Τωρα για θεραπεία δεν ξέρω να σου πω αλλά ο γιατρός σου ακούγεται καθησυχαστικός. Ολα καλά θα πάνε Μην ανησυχείς...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Η εξέταση που έκανες είναι μαλλον η anti-hcv . αυτη η εξεταση δείχνει εάν είσαι θετική στα αντισωματα του ιου. συνήθως , όταν έχεις αντισώματα ,έχεις και τον ιο , ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ . Γνωρίζω άτομο θετικό στα αντισωματα αλλα χωρις να νοσει.

θα κάνεις μια ειδική εξεταση RNA-PCR νομίζω οπου θα μάθεις . Φρόντισε να σε παρακολουθήσει κάποιος εξειδικευμένος ηπατολογος.

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι το αποτέλεσμα να είναι πλασματικό. Παρόλα αυτά: η μαμά μου είχε ηπατίτιδα C. Το ανακάλυψε όταν εγώ ήμουν στην εφηβεία και εικάζεται ότι το κόλλησε σε μετάγγιση αίματος που της έγινε στην παιδική της ηλικία (τότε δεν γινόταν κανένας έλεγχος, το αίμα έβγαινε από τον έναν και έμπαινε στον άλλον κατευθείαν). Εγώ λοιπόν δεν έχω ηπατίτιδα C παρότι εικάζεται ότι η μητέρα μου είχε κατά την εγκυμοσύνη της.

 

Πραγματικά υπάρχει θεραπεία (ιντερφερόνη) αλλά σου εύχομαι να είναι όλα οκ και να μην τη χρειαστείς.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...