Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετά από 5 χρόνια θέλω να μάθω το γιατί !!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πέρασε ο καιρός , μην τα σκέφτεσαι πια.

Δόξαζε το θεό σου ,που έχεις αυτά που έχεις.

 

Aπο το μηνυμα της χαρουλας εγω θα απομονωσω μονο αυτο...γιατι και μονο που ειδα το "μετα απο 5 χρονια..." επαθα σοκ :shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια έχω ένα κοριτσάκι 5 χρονών και μετά από τόσα χρόνια θέλω να μάθω τι δεν πήγε καλά, τι έφταιγε....!

 

Γέννησα με καισαρική λόγω προεκλαμψίας πριν 5 χρόνια, το παιδάκι μου γεννήθηκε πρόωρο αλλά ούτε θερμοκοιτίδα χρειαστήκαμε ούτε τίποτα, από την αρχή το έβαλα να θηλάσει και έπιασε και θηλή κλπ. Νομίζω ότι βοηθούσε το μέγεθος και το σχήμα της θηλής μου σε αυτό. Μέχρι εδώ καλά. Μετά από λίγο το παιδί ξεκίνησε απίστευτους κολικούς, όλη μέρα σε ακαθόριστα χρονικά διαστήματα, δεν μπορούσα να καταλάβω εάν πεινούσε ή όχι, γιατί ο κολικός το έπιανε την ώρα που πήγαινε να το θηλάσω και ούρλιαζε. Επειδή η πίεση μου ήταν πολύ υψηλή έπαιρνα φάρμακα και με το ζόρι την κρατάγαμε στο 16, εκεί σκέφτηκα ότι ίσως φταίνε τα φάρμακα που το παιδί συμπεριφέρεται έτσι και μήπως κάνω κακό που το θηλάζω. Επίσης το παιδάκι δεν έπαιρνε ιδιαίτερα βάρος και δεν μπορούσα να καταλάβω έάν έχω γάλα ή όχι.

 

θέλω να πω ότι παρόλο τις άσχημες συνθήκες (ο πατέρας που ήθελε παιδί έκανε τον κινέζο) δεν πτοήθηκα , ήθελα να το θηλάσω και φρίκαρα από τους κολικούς με αποτέλεσμα ίσως και αυτό να με επιρρέσε που δεν είχα γάλα.

 

Εγώ πάντως εάν εξαιρέσω τον πρώτο μήνα που είχα γάλα γιατί μάλιστα είχα χρειαστεί και επίθέματα μετά δεν έβλεπα και πολλά πράγματα.

 

Τελικά τι φταίει που δεν είχα γάλα;;; Ξεκίνησα με όλη την διάθεση να θηλάσω το μωρό, πως κατέληξα στο δίμηνο να μην έχω;; φταίει ο φόβος ότι μπορεί να έκανα στο μωρό κακό γιατί θήλαζα και έπερνα αντιυπερτασικά φάρμακα (η γιατρός μου είχε πει ότι ήταν εντάξει);; φταίει ότι απλά δεν είχα γάλα και γιατί;; είναι έτσι κάποιες γυναίκες;; έχω μεγάλο στήθος;; το γάλα ρε κορίτσια που ήταν;;; είναι ορμονικό, είναι οργανικό;;;

 

πλάκα πλάκα ήμουν πολύ τυχερή γιατί μπορούσαμε να αγοράσουμε γάλα;; σε αντίθεση με τις τωρινές συνθήκες που απορώ πως κάποιες μανούλες τα βγάζουν πλέον πέρα!!!

 

περιμένω τις απόψεις σας.

 

Δυστυχώς δεν έχω χρονο να διαβάσω όλες τις απαντήσεις και πιθανόν να σου έχουν απαντήσει τα κορίτσια. Αν και το ποσοστό των μητέρων που πραγματικά εχει ανεπαρκή γαλουχία ειναι πολυ μικρό, το ποσοστό των μωρών που δεν μπορει ή θα μπορουσε να θηλάσει μόνο υπό πολυ ευνοϊκές συνθήκες κι υποστήριξη ειναι μεγάλο (10-15% δλδ 1-2 μωρά στα 10!).

Προσωπικά, τόσα χρόνια με καποια εμπειρια στο θηλασμό έχω συναντησει μόνο 1 μαμά που πραγματικά δεν είχε γάλα (η διαπίστωση δεν έγινε μόνο απο εμένα, ποια είμαι εγώ στο κάτω κάτω, αλλά απο 2 ibclc που την παρεπεμψα) και στο φόρουμ είχα διαβάσει και προσπαθούσα να βοηθήσω άλλες 2 μαμάδες που δεν τα κατάφεραν αλλά είχαν δοκιμάσει πλέον ΤΑ ΠΑΝΤΑ, αλλά πολλά μωρά που χρειάζονται αρκετή βοήθεια. Αν δεν βοηθηθούν (ειναι πιο δύσκολο απο όσο φαντάζεστε καθώς για μια μαμά ή την οικογένεια της ή τον παιδίατρο ειναι πολυ πολυ εύκολο να της πει δεν έχεις γάλα παρά να βοηθήσει το μωρό της να θηλάσει) η μαμά στην πραγματικότητα πολυ σύντομα δεν θα εχει γάλα το οποιο θα φανεί στον 1,5 μήνα ή στους 2 το αργότερο.

Δεν εχει κανένα νόημα μετά απο τόσα χρόνια να το ψάχνεις καθώς ειναι αδύνατο και να μας περιγράψεις ότι ακριβώς συνέβη αλλά και να βρεις τι ακριβώς έγινε. Το ότι δεν κατάφερες αποκλειστικό θηλασμό πριν 5 χρόνια φυσικά δεν προδικάζει κάτι για το μέλλον (σε θηλασμό άλλου μωρού) αλλά φυσικά ούτε την ικανότητά σου ως μητέρα. Δυστυχώς ειναι σχεδόν αδύνατο να σου λυθεί στο 100% η απορία σου, μόνο υποθέσεις μπορούν να γίνουν, αλλά έτσι κι αλλιώς είμαι σίγουρη ότι ο χρόνος σου, το μυαλό σου κι η καρδιά σου ειναι καλυμμένα στο μέγιστο με το παιδί σου (όπως και με αλλά πράγματα) ώστε να κάτσεις αφενός να σκας για το τι έγινε τότε κι αφετέρου να διαβάζεις 3 σελίδες ποστ με υποθέσεις (ή και διαμάχες-δεν έχω καταλάβει ακόμη).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kάθε δίδυμο μαμας-μωρου είναι ξεχωριστό. Για άλλα διδυμα ο θηλασμός κυλάει ανεμπόδιστα και για άλλα προκύπτουν προβλήματα. Η γιαγια μου θηλαζε μαζι με την θεια μου και ένα κοριτσακι της γειτονιας που η μαμα του "δεν ειχε γαλα"... μπορει να εφταιγε πχ ότι το μωρο ηταν αδυναμο ή ανωριμο και δεν εκανε θηλαστικες κινησεις που να διεγειρουν σωστα το στηθος...η θεωρια "ΟΛΕΣ μπορουν να θηλάσουν το ΙΔΙΟ καλά τα μωρά τους" είναι λιγο υπερβολή. Προφανως μια γυναικα με επίπεδες θηλες, με μικρο στηθος ή με τεραστιο στηθος μια γυναικα με προβλήματα υγειας ή ένα μωρο με συγκεκριμενα θεματα υγειας μπορει να αντιμετωπισουν μεγαλύτερες δυσκολιες στην προσπάθεια τους.

Εγω θηλασα με μετριες δυσκολιες και συνεχιζω να θηλαζω αλλα δεν πιστευω ότι αυτό είναι το βασικοτερο που εχω κανει ή που θα κανω για την κόρη μου...και όταν θα είναι με το καλό 5 χρονων θα σκέφτομαι τι θα μπορω να κανω τοτε για αυτην...δεν θα σκέφτομαι τον θηλασμο...η θεματοθετρια για την 5χρονη κόρη της δεν εχει άλλους προβληματισμούς??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 0,5% πώς προκύπτει ακριβώς; Ξέρουμε;

 

Σύμφωνα με αυτό

 

http://www.vita.gr/paidi/article/32074/oi-mythoi-toy-thhlasmoy/

 

όλες οι γυναίκες μπορούν να θηλάσουν, δηλαδή πάμε στο 0%.

 

Δεν καταλαβαίνετε κάτι μερικές απο εσάς.Δεν κατηγορούμε ,εδώ, εκείνες που για χ/ψ λόγους ,δεν θήλασαν.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν καταλαβαίνετε κάτι μερικές απο εσάς.Δεν κατηγορούμε ,εδώ, εκείνες που για χ/ψ λόγους ,δεν θήλασαν.

 

Καλή μου Χαρούλα, το ξέρουμε ότι δεν κατηγορείτε καμία, απλώς κάποιες διαφωνούμε με τη φράση "όλες μπορούν να θηλάσουν". Κάποια που δεν το χει ζήσει δεν μπορεί να το καταλάβει, είναι λογικό, σκέφτεται μάλλον η κοπέλα δεν επέμεινε αρκετά, δεν είχε καθοδήγηση, υποστήριξη κτλ. Δεν είναι όμως έτσι. Δεν τα λέω για μένα, γιατί εγώ συνεργάστηκα με ειδικούς ανθρώπους και ξέρω από πρώτο χέρι αν είχα γάλα ή όχι και πόσο προσπαθήσαμε, δεν ψάχνω εδώ απαντήσεις. Τα λέω για άλλες κοπέλες, όπως η θεματοθέτρια, που στεναχωριούνται ακόμη και μετά από 5 χρόνια και ακούγοντας το όλες μπορούν, νιώθουν ενοχές ότι κάτι δεν έκαναν καλά.

 

Ναι , όλες οι γυναίκες να παλέψουν να θηλάσουν, να ενημερωθούν, να συμβουλευτούν ειδικούς, γιατί η συντριπτική πλειοψηφεία μπορεί να θηλάσει και αξίζει τον κόπο!(Μακάρι να ήμουν κι εγώ μια από εσάς.) Αν όμως παρόλα αυτά δεν μπορέσουν, ας δεχτούν ότι δεν είναι όλα στο χέρι μας και ας χαίρονται τα υγιέστατα παιδάκια τους!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που αντίκρισα ξυπνώντας σήμερα το πρωί ήταν ο δίχρονος γιός μου,στεκόταν δίπλα στο κρεβάτι μου περιμένοντας με να ανοίξω τα μάτια μου,όταν τα άνοιξα μου χάρισε ένα τεράστιο χαμόγελο και άρχισε να μου λέει...''i love you,i love you mama,i love you''...

 

Μου ήρθε στο μυαλό το θέμα σου beba...αυτό το παιδί το θήλασα μόνο 10 μέρες,τόσο άντεξα,ήθελα να θηλάσω,πίστευα πως ο θηλασμός είναι ότι πιο φυσικό και εύκολο...

ε λοιπόν έφαγα τα μούτρα μου,

για μένα ο θηλασμός του πρώτου μου παιδιού ήταν η πιο φρικτή/επίπονη/δύσκολη/καταθλιπτική/αγχωτική εμπειρία της ζωής μου,

έδωσα ξένο και είπα αλληλούια!

 

Τώρα το δεύτερο μωράκι μου (2μηνών),και κυρίως χάρη στα κορίτσια του Φόρουμ κι όσα εν αγνοία τους μου 'μαθαν,ΤΑ ΚΑΤΆΦΕΡΑ!!!

πάλι με πολλές δυσκολίες,αλλά αυτή τη φορά είχα τις γνώσεις,είχα κίνητρο και ήμουν αποφασισμένη να το κάνω!

 

Δεν ένιωσα ποτέ τύψεις που δεν τα κατάφερα την πρώτη φορά ,δεν με απασχόλησε ποτέ το γιατί...δεν το θήλασα-ε και?

 

Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο παιδάκια της ηλικίας του που θήλασαν ή ακόμα θηλάζουν,ίσα ίσα που τα τρώει λάχανο σε πολλούς τομείς..

 

 

Beba δεν αξίζει τον κόπο κοπέλα μου να κάνεις τέτοιες σκέψεις,δεν έχει νόημα,δεν είναι ο θηλασμός το παν, υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που κάνουμε για τα παιδιά μας καθημερινά,δε θα σε έκανε ο θηλασμός καλύτερη μητέρα...

να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου και αν έρθει κάποτε ακόμα ένα μωράκι θα έχεις την ευκαιρία να τα καταφέρεις και να ζήσεις αυτήν την όμορφη εμπειρία,

αν παλι δεν τα κατάφερεις... ένα θα σου πω... Ε και?

Link to comment
Share on other sites

Η beba το είπε επανειλημμένα, προβληματίζεται μεταξύ άλλων για το κόστος, που στις μέρες μας για κάποιες οικογένειες είναι υπολογίσιμο. Μόνο για το πρώτο εξάμηνο, σε άλλο τόπικ υπολογίζεται σε 0,80 ευρώ μέσο κόστος το γεύμα. Επί πόσους μήνες, ανέρχεται σε αρκετές εκατοντάδες ευρώ, που κάποιες οικογένειες θα τα κόψουν από κάπου αλλού, αναγκαστικά.

 

Για εμένα είναι λάθος να το ζυγίζεις, καθαρά ως κόστος, με το θηλασμό, γιατί και ο θηλασμός δεν έχει κόστος μηδέν. Έτσι όπως το έζησα, οι παραπάνω θερμίδες που καίει η μαμά, μεταφράζονται σε παραπάνω τροφή για τη μαμά, που δεν έχει μηδενικό κόστος. Εγώ αδυνάτισα αργά αλλά σταθερά όσο θήλαζα, γιατί περπατούσα πολύ, αλλά έτρωγα σημαντικά περισσότερο σε σχέση με πριν μείνω έγκυος και σε σχέση με την εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, και εγώ νομίζω ότι η beba δεν το λέει από την πλευρά των τύψεων, των συναισθημάτων κτλ. Το ρωτάει καθαρά πρακτικά, όχι θεωρητικά. Απλά, είναι μεγάλο το παιδάκι της, γι'αυτό μας ξενίζει. Αν είχε μωράκι 3 μηνών και αναρωτιόταν γιατί μειώνεται τι γάλα της, τι θα της απαντούσαμε; Δεν πειράζει, μπορεί να μην έχεις γάλα, από τη φύση σου; Θα τη ρωτούσαμε ένα σωρό πράγματα, ώστε να ανακαλύψουμε την αιτία και να προτείνουμε λύση.

 

Εγώ, για παράδειγμα, αναρωτιέμαι γιατί δεν κατάφερα να γεννήσω το δεύτερο παιδί μου, χωρίς επισκληρίδιο. Το αναρωτιέμαι και λιγάκι για λόγους εγωισμού (βλακεία, το ξέρω), αλλά και καθαρά πρακτικά-ρεαλιστικά (και νομίζω πως ανακάλυψα τι έφταιξε).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξενίζει καθόλου...εμένα τουλάχιστον,

απλά εφόσον λύση υπήρξε και δόξα τω θεώ το παιδάκι μεγάλωσε μια χαρά, γιατί να σε βασανίζει το θέμα;;;(γιατί από τον τίτλο του θέματος,φαίνεται πως την βασανίζει)

 

Λύση υπήρξε,όπως και υπάρχει για τα πάντα σχεδόν...

να πάθαινε κατι το παιδί επειδή δεν το θηλασε η μάνα του,τότε ναι να θες να μάθεις το γιατί..

 

Beba να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου...

Link to comment
Share on other sites

3 σελίδες γεμισε το θέμα πλάκα πλάκα! γίνανε πολλές ερωτήσεις στις οποίες αν απαντούσε η beba ίσως έβγαζε μια άκρη στο γιατί δεν τα κατάφερε, πάντως από τα λίγα που μας είπε δεν νομίζω να ανήκει στο ποσοστό που για κάποιο βιολογικό λόγο αδυνατεί να παράγει γάλα ενώ όλα γίνονταν σωστά.

Η ερώτηση της δεν νομίζω να την βασανίζει αλλιώς θα συμμετείχε και περισσότερο φαντάζομαι, πιο πολύ εγώ κατάλαβα ότι ρωτάει υποθετικά, αν δεν είχε οικονομική στήριξη τι θα γινόταν. Αλλά αν το δούμε από την οικονομική πλευρά δεν είναι μόνο το γάλα πρόβλημα, το μεγάλωμα ενός παιδιού έχει έξοδα οπότε είναι αυτονόητο ότι χωρίς χρήματα είναι μεγαλύτερο το ζόρι σε όλους τους τομείς.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό

 

http://www.vita.gr/paidi/article/32074/oi-mythoi-toy-thhlasmoy/

 

όλες οι γυναίκες μπορούν να θηλάσουν, δηλαδή πάμε στο 0%.

 

Δεν καταλαβαίνετε κάτι μερικές απο εσάς.Δεν κατηγορούμε ,εδώ, εκείνες που για χ/ψ λόγους ,δεν θήλασαν.

Συγγνώμη, πώς ακριβώς έφτασες στο υπογραμμισμένο συμπέρασμα του 0% διαβάζοντας αυτό το άρθρο? Ρωτάω επειδή δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό.

 

Όσο για την θεματοθέτρια, δε νομίζω ότι ρωτάει καθαρά πρακτικά γιατί αν το θέμα της ήταν το πρακτικό, δεν θα αισθανόταν σαν "αποτυχημένη αγελάδα" (δικά της λόγια, όχι δικά μου) ούτε θα περιέγραφε το πρόβλημα με τόση γλαφυρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Eχω φίλη με τοοοοοοσο τεραστιο στηθος που για να θηλασει το μωρο της χωρις αυτό να παθει απνοια (καθως το μωρο βρισκοταν πολύ μακρια από το σωμα της και ταυτόχρονα εξαφανιζοταν μεσα στο στηθος) επρεπε ο άντρας της να κρατα το στηθος της!!! Δεν το ποστευα μεχρι που το ειδα!!! Ειδικα όσο ήταν νεογνό ζήσαν ένα δραμα. Ναι αυτή η γυναικα μπορουσε να θηλασει αλλα η διαδικασία ήταν δυσκολη και επιπλέον μετα τον 5ο μηνα αρχισε να την πονα φρικτα η πλατη από το βαρος του στήθους που και λογω του θηλασμου ειχε γινει εξωπραγματικο. Μπορουσε η συγκεκριμενη γυναικα να θηλασει? Ναι. Ηταν επώδυνο? Ναι. Οδηγησε αυτό σε γρηγορο αποθηλασμο? Ναι. Αρα μπορεί όλες να μπορουν να θηλασουν αλλα προφανως ΔΕΝ είναι οι συνθηκες για όλες ιδιες....Αρα το όλες μπορουν να θηλασουν ΔΕΝ ισοδυναμει με πως όλες μπορουν να θηλασουν με τον ιδιο τροπο...

Και επειδή θεωρω ότι ο θηλασμος είναι πολύ σημαντικος αλλα σε λίγο θα δουμε εξηνταχρονους να αναρωτιουνται αν φταει το ότι δεν θηλασαν για την πορεια της ζωης τους θα αναφερω και το ακολουθο...ψυχίατρος υποστηριξε σε φιλη μου που την κουραρει και αυτή αναρωτηθηκε γιατι της αρεσουν τα γλυκα ποτα ότι φταει το γεγονος ότι δεν θηλασε....και της λειπει η γλυκεια γευση του μητρικου γαλακτος...ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψάχνοντας λίγο για το θέμα μας, ανακάλυψα αυτό:

http://www.mobimotherhood.org/low-milk-supply.html

 

Αφορά αποκλειστικά χαμηλή παραγωγή (αιτία-προτάσεις).

 

Μπορεί να μας λύσει πολλές απορίες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!Βρε κορίτσια μια που είδα οτι σκαλιζετε το θέμα αυτό, θα ήθελα την άποψη σας! Πιστεύετε οτι σε μωρακι που γεννήθηκε 3300 έπρεπε να δοθεί συμπλήρωμα την 23η μερα λόγω του οτι το βαρος του παρέμενε σταθερά στα 3210 για 11 μέρες; Να σημειώσω οτι το μωρακι ειχε νοσηλευτεί για ικτερο με τιμη χολερυθρίνης 19,8, οτι συμφώνα με 3 παιδιάτρους, συμπεριλαμβανομένης και της πατσουρου, έπιανε άψογα τη θηλη και οτι κάναμε μαραθώνιους θηλασμους μέχρι και 8ωρα!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας λίγο για το θέμα μας' date=' ανακάλυψα αυτό:

http://www.mobimotherhood.org/low-milk-supply.html

 

Αφορά αποκλειστικά χαμηλή παραγωγή (αιτία-προτάσεις).

 

Μπορεί να μας λύσει πολλές απορίες...[/quote']

 

 

σε ευχαριστώ πολύ είσαι γλυκύτατη, το μωρό όντως ήταν πρόωρο αλλά δεν είχαμε άλλα θέματα, δυστυχώς εγώ είχα αναιμία και έπαρινα φάρμακα για την πίεση βέβαια, τώρα εάν είχα και άλλα ορμονικά θέματα δεν ξέρω...γενικά δεν ήμουν σε φάση να κατανοήσω τι γινόταν.

 

πού ωραίο άρθρο κορίτσια διαβάστε το

Link to comment
Share on other sites

beba, να'σαι καλά!

 

fifi, δώσε κανά στοιχείο ακόμα! Ο ίκτερος πού αποδόθηκε; Σε ανεπαρκή σίτιση; Έγιναν όλες οι εξετάσεις; Γενικά, όταν υπάρχει στασιμότητα βάρους, το πρώτο πράγμα που συστήνεις είναι να δοθεί συμπλήρωμα, ώστε να αποκλειστεί η νούμερο ένα αιτία, που είναι η ανεπαρκής πρόσληψη τροφής. (ο τρόπος που θα δοθεί το συμπλήρωμα και το είδος του συμπληρώματος, ώστε να μην επηρεαστεί αρνητικά ο θηλασμός, είναι άλλο θέμα).

Link to comment
Share on other sites

3 σελίδες γεμισε το θέμα πλάκα πλάκα! γίνανε πολλές ερωτήσεις στις οποίες αν απαντούσε η beba ίσως έβγαζε μια άκρη στο γιατί δεν τα κατάφερε, πάντως από τα λίγα που μας είπε δεν νομίζω να ανήκει στο ποσοστό που για κάποιο βιολογικό λόγο αδυνατεί να παράγει γάλα ενώ όλα γίνονταν σωστά.

Η ερώτηση της δεν νομίζω να την βασανίζει αλλιώς θα συμμετείχε και περισσότερο φαντάζομαι, πιο πολύ εγώ κατάλαβα ότι ρωτάει υποθετικά, αν δεν είχε οικονομική στήριξη τι θα γινόταν. Αλλά αν το δούμε από την οικονομική πλευρά δεν είναι μόνο το γάλα πρόβλημα, το μεγάλωμα ενός παιδιού έχει έξοδα οπότε είναι αυτονόητο ότι χωρίς χρήματα είναι μεγαλύτερο το ζόρι σε όλους τους τομείς.

 

 

goody, στην συγκεκριμένη περίπτωση το θέμα δεν είναι οικονομικό γιατί τότε δεν είχα ακόμα ζόρια....αλλά όπως έγραψε και κάποια πάρα πολύ ωραία....και τελικά είχε μάλλον δίκαιο...η μητέρα φυση δεν λειτουργεί όπως εμείς θα θέλαμε... όποιος μπορεί τα καταφέρνει και θηλάζει και επιβιώνει όποιος δεν μπορεί, τράβα πάρε μια παραμάνα (30 χρόνια πριν), πήγαινε στο σουπερ μάρκετ (παίρνεις όποιο γάλα αντέχει η τσέπη σου). Η μητέρα φύση χέστηκε για το δικό μου το μωρό!! (ουφ ευτυχώς που πρόλαβα και έκανα μωρό!! lol) και ναι έχω απορία γιατί εγώ δεν είχα. κάποια έβαλε ένα Link αξίζει να το διαβάσει κανείς....μου έλυσε πολλές απορίες. Απλά κάτι που το θεωρούμε τόσο φυσιολογικό και αυτονόητο, καταλήγει να μην είναι τόσο απλό. κάπως έτσι goody την πατάμε...σε πολλά θέματα. εσύ ξέρεις τα δικά μου. η αγάπη και τρίχες κατσαρές και μετά τρέχεις μόνη σου με το μωρό και την συνέχεια την ξέρεις....(και μετά το μόνο που σε νοιάζει είναι το οικονομικό γιατί κάπως έτσι αγοράζεις γάλα στο μωρό, πάνες, ιδιώτη γιατρό κλπ)

 

Θα σου το πω απλά όταν γέννησα μπήκα σε δίλημμα να εμβολιάσω το παιδί ή όχι;;; το θέμα δεν ήταν οικονομικό ευτυχώς τα εμβόλια γίνονται και δωρεάν εάν θέλεις (τότε επέλεξα ιδιωτικά τότε είχα την πολυτέλεια, τώρα πλεόν όχι). Μια φίλη παιδιάτρος μου είπε, ότι οι θεωρίες ότι τα παιδάκια ήταν γέρά και δυνατά παλιά και ούτε εμβόλια κάνανε ούτε τίποτα είναι τρίχες....γιατί πολύ απλά πολλά παιδάκια χάνονταν για ψίλου πήδημα!! μια πνευμονία και παρτο κάτω....μόνο που τότε δεν το λέγανε στις τηλεοράσεις γιατί δεν είχανε. (όχι ότι δεν έχουν παρενέργειες ή ότι δεν υπάρχει εμπόριο πίσω και από αυτά)

 

Μου φαίνεται κάπως απίστευτό ίσως να συνειδητοποιώ την κυνική πραγματικότητα! είμαστε φθαρτή και τέλος πάντων, κάποια στιγμή ειδικά όταν κάνεις παιδί νοιώθεις....ότι το φυσικό σου σώμα έχει όρια!!

Αυτό λοιπόν ότι πιθανότατα το σώμα μου για κάποιους λόγους (όπως πχ η αναιμία που είχα) δεν ευνοούν την παραγωγή γάλατος ....είναι μια οδυνηρή πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λοιπόν ότι πιθανότατα το σώμα μου για κάποιους λόγους (όπως πχ η αναιμία που είχα) δεν ευνοούν την παραγωγή γάλατος ....είναι μια οδυνηρή πραγματικότητα.

 

Αν θέλεις τη γνώμη μου, δεν θα έπρεπε να την χαρακτηρίζεις "οδυνηρή" πραγματικότητα. Δεν είναι θέμα ζωής και θανάτου, ούτε είναι κάτι το εξαιρετικά σπάνιο. Επίσης, υπάρχουν λύσεις και στη σύγχρονη εποχή, αλλά υπήρχαν και στις παλαιότερες εποχές.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται κάπως απίστευτό ίσως να συνειδητοποιώ την κυνική πραγματικότητα! είμαστε φθαρτή και τέλος πάντων, κάποια στιγμή ειδικά όταν κάνεις παιδί νοιώθεις....ότι το φυσικό σου σώμα έχει όρια!!

Αυτό λοιπόν ότι πιθανότατα το σώμα μου για κάποιους λόγους (όπως πχ η αναιμία που είχα) δεν ευνοούν την παραγωγή γάλατος ....είναι μια οδυνηρή πραγματικότητα.

 

Εννοειται δεν ειμαστε πλασμενοι για να ζουμε απολυτα υγιεις ως τα100 και να πεθαινουμε στον υπνο μας πληρης ημερων οπως ισως θα ηταν το ιδανικο.. στην φυση επιβιωνει ο δυνατοτερος και ο υγιεστερος, οι υπολοιποι καλη επιτυχια. Το ανθρωπινο ειδος εχει το προνομιο του λογου και ενος υψηλου δεικτη εφυιας αρα αναπτυξαμε τεχνικες (επιστημη) που βελτιωνουν τη ζωη ολων, δεν θεωρω λοιπον τον εαυτο μου ελλατωματικο που χρειαζομαι βοηθεια σε καποια πραγματα. Και εσυ, απο αυτα που μας ειπες ειχες πολλες δυσκολιες την περιοδο που γεννησες,δεν ξερω αν θα μπορουσαν να εχουν ξεπεραστει ή οχι παντως αν εκανες αλλο μωρο τωρα και δεν ηταν προωρο, δεν εκανε κολικους τοσο νωρις (ισως και γοπ),δεν επαιρνες χαπια,δεν ειχες τοσο αγχος και στεναχωριες, δεν πιεζοσουν με το βαρος του μωρου κλπ κλπ κλπ ισως το σωμα σου τα πηγαινε καλυτερα. Θελω να πω παιζουν πολλα ρολο, δεν παταμε ενα κουμπι και κατεβαινει γαλα οποτε μην το βλεπεις τοσο απολυτα σαν αποτυχια.

Δες το θετικα, καταφερες και θηλασες 2 ολοκληρους μηνες, αλλες ουτε αυτο δεν καταφεραν λογω πχ θηλων που αν το παρουμε οπως λες τοτε απο τη φυση μας οι θηλες ολων μας θα επρεπε να μοιαζουν με αυτες των μπιμπερο!

Link to comment
Share on other sites

Άρα' date=' εξωγενείς και όχι εγγενείς ήταν οι παράγοντες που την οδήγησαν σε αποθηλασμό.[/quote']

 

Και εγγενείς να ήταν δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να το δούμε σαν αποτυχία ή σαν οδυνηρή πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δε μίλησε κανείς για αποτυχία στη ζωή! Αν μιλάμε για "αποτυχία" (παρεμπιπτόντως, εγώ δε χρησιμοποιησα ποτέ αυτή τη λέξη), αυτή αφορά μόνο το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...