Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίσκεψη σε γυναικολόγο - κολπική εξέταση, κάλυψη του εργαλείου


Recommended Posts

Γεια σας! Δυανυω τους πρωτους μηνες της δευτερης εγκυμοσυνης μου και πριν 20 μερες περιπου επισκεφτηκα το γιατρο μου για το πρωτο υπερηχογραφημα. Πριν απο ολα να πω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενη απο αυτον, και ως επιστημονας αλλα και ως ανθρωπος. Ωστοσο, συνεβη κατι που με προβληματισε: στο κολπικο υπερηχογραφημα, χρησιμοποιησε την κεφαλη του υπερηχογραφου χωρις προστατευτικο καλυμμα. Οταν τον ρωτησα, μου ειπε οτι ηταν αποστειρωμενο και γενικα ηταν κατηγορηματικος. Ως εδω καλα, ουτε που ξαναηρθε στο μυαλο μου. Πριν 4 ημερες ομως που χρειαστηκε να ξανακανουμε κολπικο, καλυψε την κεφαλη με ενα γαντι και αυτο ξαναφουντωσε τις ανησυχιες μου. Μηπως την προηγουμενη φορα ξεχασε να χρησιμοποιησει καποιο καλυμμα και εκτεθηκα σε κινδυνο μεταδοσης λοιμωξεων? μηπως ειμαι υπερβολικη και υποχονδρια? δεν ξερω τι να πιστεψω.. Θα ηθελα να μου πειτε τις αποψεις σας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είμαι σίγουρη πως κι εγώ θα προβληματιζόμουν πάρα πολύ. Δε μου φάινεται να στέκει. Εμένα κάθε φορά του φοράει ένα προφυλακτικό. Μην πανικοβληθείς πάντως. Αν έτυχε να μην το "ντύσει" μια φορά σε σένα επειδή το ξέχασε, ελπίζω πως θα το κάνει γενικά στις υπόλοιπες, άρα δύσκολα να βρεθεί πάνω κάποιο μικρόβιο για να το κολλήσεις.

Και πάλι, τι να πω, μπορεί να το αποστείρωσε με κάποιο τρόπο... Επειδή αφορά το σώμα σου, προτείνω να μη ντραπείς και να επαναφέρεις το θέμα. Δε βγάζεις άκρη με αυτούς τους γιατρούς. Εγώ γενικά είμαι επιφυλακτική.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση! Η αληθεια ειναι πως στριφογυριζει συνεχως στο μυαλο μου και σκεφτομαι ολο και πιο πολυ να του το αναφερω εκ νεου στην επομενη επισκεψη μου σε 3 εβδομαδες περιπου. Δεν ξερω ομως με ποιο τροπο να το κανω. Την προηγουμενη φορα, ανεφερα ψευδως οτι ειχα μια μικροενοχληση για να μπορεσω ευκολοτερα να του ανοιξω τη συζητηση. Μου ειπε ολα τα πιθανα σεναρια για την υποτιθεμενη ενοχληση μου αποκλειοντας ομως κατηγορηματικα οτι μπορει να ευθυνεται η κεφαλη του υπερηχογραφου για αυτο, επισημαινοντας μου οτι ηταν αποστειρωμενη, γιατι ομως εβαλε το γαντι την τελευταια φορα? πραγματικα ανησυχω.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα και μενα μου φαινεται υποπτο οτι δεν χρησιμοποιει προφυλακτικο στον υπερυχογραφο , εκτος αμα τον αποστειρωνει με καποιο αλλο τροπο μετα απο καθε αλλη χρηση.Χωρις να θελω να σε τρομαξω φυσικα καλο θα ητανε να τον ρωτησεις λιγο παραπανω για αυτο το θεμα , και ο δικος μου γιατρος στον κοπλικο υπερηχο βαζει πανω προφυλακτικο και στον κολπικο ελεγχο εβαζε παντα γαντια μιας χρησεως .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αληθεια ειναι πως σε μερικους υπερηχογραφους δεν χρησιμοποιουνται προφυλακτικα, αλλα αποστειρωμενες κεφαλες. Ενα τετοιο εχει και ο γιατρος της αδερφης μου, με τη διαφορα ομως πως αλλαζει την κεφαλη παντα μπροστα της, κατι το οποιο δε συνεβη με μενα, αλλα οπως προανεφερα αυτο δε με προβληματισε εφοσον με καθησυχασε την πρωτη φορα. Το ανησυχητικο στην περιπτωση μου ειναι οτι τη δευτερη φορα το καλυψε...

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τα κοριτσια αν και οι υπερηχοι που εχω κανει στην εγκυμοσυνη παντα ηταν απο την κοιλια,κανα δυο φορες που εκανα κολπικο εβαλε προφυλακτικο..

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

και εμενα ο δικος μου παντα προφυλακτικο και γαντια.

ισως να του ξεφυγε του δικου σου, καλυτερα να το ξαναρωτησεις.

δεν θα κανεις εξετασεις τωρα για την εγκυμοσυνη, πες του να σου κανεις και μια καλλιεργεια να δεις τι γινεται εκει κατω..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η ίδια διαδικασία με τη Βίκη35 ακολουθείται.

Ίσως έκανε πατάτα ο γιατρός σου και σαφώς το καλύπτει...

 

Συμφωνώ. Καλό θα ήταν να του πεις να σου γράψει εξετάσεις για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κολλάει με κολπικό υγρό...

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με γαντι?:shock: εγω ξερω οτι το καλυπτουν ΜΟΝΟ με προφυλακτικο!ακου εκει γαντι..δε μου αρεσει κ πολυ αυτο που εκανε...ειδικα για τον κολπικο με σκετο το εργαλειο!!αν κολλησεις κατι μετα θα τρεχεις κ δε θα φτανεις!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς τι σόι απολύμανση μπορεί να έχει κάνει

σε ένα εργαλείο που έχει μια κάμερα πάνω.....:?

 

Να τo πέρασε με οινόπνευμα?

Θα τον είχες δει φαντάζομαι!

 

Να το έβαλε στον κλίβανο?

Μπορεί να λειτουργήσει μια κάμερα μετά απο τόση ζεστή θερμοκρασία?

 

Μάλλον θα είχε ξεμείνει απο προφυλακτικά μου φαίνεται......

 

Παρόλα αυτά, μην αγχώνεσαι...

...πες του την επόμενη φορά οτι έχεις και καλά έντονη φαγούρα

και ζήτα του να σου κάνει καμιά καλλιέργεια!

 

Οτιδήποτε και να έχεις κολλήσει αντιμετωπίζεται

και ας είσαι έγκυος....

........αρκεί να μην το αφήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς τι σόι απολύμανση μπορεί να έχει κάνει

σε ένα εργαλείο που έχει μια κάμερα πάνω.....:?

 

Να τo πέρασε με οινόπνευμα?

Θα τον είχες δει φαντάζομαι!

 

Να το έβαλε στον κλίβανο?

Μπορεί να λειτουργήσει μια κάμερα μετά απο τόση ζεστή θερμοκρασία?

.

 

καλή μου οι συσκευές υπερήχων δεν έχουν οπτική κάμερα!!! στέλνουν ηχητικά κύματα στο μη ακουστικό φάσμα και επεξεργάζονται ανακλάσεις των ηχητικών σημάτων που μετέδωσαν (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων).....

Φυσικά σε όλα τα παραπάνω θα συμφωνίσω, ήταν ιδιαιτέρως ανεύθυνο αυτό που έκανε. Τι υποχόνδρια? εγώ θα έκανα να κοιμηθώ καμιά 10 μέρες!!! τώρα αν παίζει να έχει αποστειρωμένες κεφαλές καλώς.... αλλιώς ελπίζω να είναι κάτι που έγινε τυχαία και μόνο 1 φορά οπότε να μην είχε κάτι πάνω η συσκευή :evil:!

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

καλή μου οι συσκευές υπερήχων δεν έχουν οπτική κάμερα!!! στέλνουν ηχητικά κύματα στο μη ακουστικό φάσμα και επεξεργάζονται ανακλάσεις των ηχητικών σημάτων που μετέδωσαν (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων).....

 

ΟΥΠΣ!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Έχεις δίκιο!!!!!! :oops: :oops:

 

Αλλά τέλοσπάντων, μπορεί να μπει αυτό το "ματζαφλάρι"

στον κλίβανο???

 

Δεν θα χάλαγε? :confused:

Link to comment
Share on other sites

και εμένα ο γιατρός μου βάζει προφυλακτικό στο μηχάνημα και γάντια στην εξέταση. μου φάινεται πολύ περίεργο- κι εγώ θα είχα αγχωθεί! αλλά μη τρελλαίνεσαι, κάνε όμως καμιά εξέταση πιο πολυ να ηρεμήσεις εσύ παρά γιατί θα έχεις κολλήσει κάτι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοριτσάκι και με το καλό το μωράκι σου! Οι ανησυχίες σου είναι απολύτως δικαιολογημένες, μόνο υποχόνδρια δεν είσαι που το σκέφτεσαι. Απλώς εγώ δεν θεωρώ ότι και να του επαναφέρεις το θέμα θα βγάλεις κάτι. Τις ίδιες απαντήσεις θα λάβεις το πιθανότερο.

 

Εννοείται ότι ο κολπικός υπέρηχος γίνεται με προφύλαξη της κεφαλής, αλλά δεν σημαίνει ότι απαραίτητα έχεις κολλήσει κάτι. Απλά επειδή αυτά τα πράγματα δεν είναι καλό να τα αφήνεις στην τύχη, πήγαινε από μόνη σου σε έναν μικροβιολόγο να κάνεις μια καλλιέργεια να ησυχάσεις γιατί και το άγχος που έχεις (δικαιολογημένα) δεν σου κάνει καλό... Εγώ αυτό θα έκανα.

 

Και από δω και στο εξής να είσαι κάθετη στον γιατρό σου σ' αυτό το θέμα. Ή προφυλακτικό, ή αν έχει αποστειρωμένες κεφαλές να τις αλλάζει μπροστά σου. Ντροπές δεν χωράνε με την υγεία μας και του παιδιού μας.

 

:wink::wink:

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Και από δω και στο εξής να είσαι κάθετη στον γιατρό σου σ' αυτό το θέμα. Ή προφυλακτικό, ή αν έχει αποστειρωμένες κεφαλές να τις αλλάζει μπροστά σου. Ντροπές δεν χωράνε με την υγεία μας και του παιδιού μας.

 

Eμένα πάντως, συγγνώμη που θα το πω,

αλλά αυτός ο γιατρός δεν μου γεμίζει το μάτι!

 

Υστερα απο κάτι τέτοιο θα είχε λήξει για μένα.

 

Εαν είναι τόσο απρόσεκτος και αμελής σε μια τόσο απλή

εξέταση

τότε στον τοκετό τι θα γίνει;;;

 

Θα είχα χάσει κάθε εμπιστοσύνη προς το πρόσωπό του!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάντως κολπικό υπέρηχο χωρίς χρήση προφυλακτικού πρώτη φορά ακούω. Επίσης πρώτη φορά ακούω για αποσπώμενες κεφαλές που αποστειρώνονται. Πόσο μεγάλη είναι η κεφαλή που αποσπάται; Αυτό μπαίνει μέσα αρκετά εκατοστά!!!!

 

Στο κέντρο εξωσωματικής που πήγα, επειδή άνοιξε μόλις πριν από 1 χρόνο, έχουν ό,τι πιο εξελιγμένο υπάρχει σε μηχάνημα, όλα τελευταίας τεχνολογίας. Κι όμως χρησιμοποιούν υπέρηχο με προφυλακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα πάντως, συγγνώμη που θα το πω,

αλλά αυτός ο γιατρός δεν μου γεμίζει το μάτι!

 

Υστερα απο κάτι τέτοιο θα είχε λήξει για μένα.

 

Εαν είναι τόσο απρόσεκτος και αμελής σε μια τόσο απλή

εξέταση

τότε στον τοκετό τι θα γίνει;;;

 

Θα είχα χάσει κάθε εμπιστοσύνη προς το πρόσωπό του!

 

soevan07 συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Και για μένα θα είχε λήξει αυτοστιγμεί!

Απλά είπα να μην είμαι τόσο γκτουπ με την κοπέλα. Αλλά μάλλον θα πρεπε...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα βάζουν προφυλακτικό στην κεφαλή όταν σου κάνουν κολπικό υπέρηχο. Ενας λόγος παραπάνω όταν είσαι έγκυος. Συνήθως σου κάνουν κολπική εξέταση στην πρώτη επίσκεψη, οι επόμενες είναι στην κοιλιά, όχι κολπικές. Δεν ξέρω πόσο εβδομάδων είσαι, εάν φοβάσαι για κάτι μπορείς να τον ρωτήσεις να κάνεις κάποιες κολπικές εξετάσεις (αυτό μόνο όμως εάν σου το επιτρέψει), για να δεις έαν έχεις κάποιο μικρόβιο. Και εάν πάλι δεν θες να του το πεις στα μούτρα ότι φοβήθηκες από το ακάλυπτο ηπέρηχο, πες του ότι έχεις κάποιες ενοχλήσεις από κάτω να δούμε εάν θα σου πει να κάνεις εξετάσεις για να είσαι κι εσύ σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...