Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2η εγκυμοσυνη και διαφορες με την 1η (κοιλιά-κιλά κλπ)


Recommended Posts

Κορίτσια έχω πανικοβληθεί. Είμαι 10εβδομάδων, γύρισα από τις διακοπές κι έχω βάλει 3,5 κιλά!!!! Δε λέω ... έτρωγα (πεινάω συνέχεια) ... αλλά στο πρώτο μου παιδί δεν είχα πάρει κανένα κιλό στο πρώτο τρίμηνο και θυμάμαι ότι στο τελευταίο τρίμηνο έβαζα με τέτοιους ρυθμούς που τελικά πήρα 14κιλά!!!!

Τώρα έχω πανικοβληθεί ... φοβάμαι ότι θα πάρω πάρα πολλά αν ξεκίνησα έτσι. Επίσης η κοιλιά μου έχει φουσκώσει σα να είμαι 5μηνών. Στη 2η εγκυμοσύνη μπαίνουν πιο εύκολα τα κιλά? Υπάρχει τρόπος να το μαζέψω τώρα ή πρέπει να το πάρω απόφαση και να κάνω δίαιτα μετά?

 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δυσκολεύτηκα απίστευτα να τα χάσω ... 4 κιλά τα κουβαλούσα μέχρι πρόσφατα!!!!!

 

Τι να κάνω????

 

βέρα μου συγχαρητήρια! καλη τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου ευχομαι.

οσο για τα κιλά; εγω πήγαινα σε διατροφολόγο σε ολη την εγκυμοσύνη και μερικούς μήνες μετά, μέχρι να επανέλθω. αν θες σου τον προτεινω. ευκολη διατροφή, χωρίς να μαγειρευεις κατι διαφορετικό για σενα ή για τους υπόλοιπους της οικογένειας.

δε θα νιώσεις καθόλου πείνα. τα μόνα που σου απαγορέυει είανι αναψυκτικά, αλλαντικά και ρόφημα σοκολάτα. ολα τα αλλα μπορείς και τα τρως.

είναι στους αμπελόκηπους, στο president δίπλα.

μπορώ να σου στείλω πμ διεύθυνση και τηλέφωνο.

θα χαρω να σας δω στη σχολή και πάλι!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πήρα δύναμη απο τα μηνύματα όλων σας! Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη αν εξαιρέσουμε την ατελίωτη καούρα, ένιωθα σαν να μην είμαι έγκυος. Τόσο χαλαρά ήταν τα πράγματα. Τώρα είμαι στη 10 εβδομάδα και απο την 3η έχω ζαλάδες, ατελείωτη αναγούλα και ατονία. Η διάθεσή μου, χάλια! Προσπαθώ να διατηρώ τη διάθεσή μου για χάρη του μικρού μου (είναι 3 τώρα) αλλά είναι πολύ δύσκολο. Από κιλά ελπίζω να μην πάρω όπως και στην πρώτη. Στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα 10 κιλά αλλά μόλις γέννησα έχασα αμέσως 5 σε σχέση με τα κιλά μου πρίν την εγκυμοσύνη. Τώρα έχω χάσει προς το παρόν 2 κιλά και ελπίζω να μην πάρω πάνω από 10 συνολικά.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

1η εγκυμοσύνη: ζαλάδες, λιγούρες, ακράτεια ούρων, νεύρα πολλά, 17 κιλά συν, φαγούρα στο στήθος και άκουσα το μωρό μετά την 20η εβδομάδα.

 

2η εγκυμοσύνη: δυσπεψία, καούρες σε συγκεκριμένα φαγητά, συχνουρία αλλά όχι ακράτεια, καθόλου νεύρα (το αντίθετο μάλιστα), 10 κιλά συν, πόνους περιόδου από την 27η εβδομάδα και άκουσα το μωρό από την 18η εβδομάδα.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

βέρα μου συγχαρητήρια! καλη τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου ευχομαι.

οσο για τα κιλά; εγω πήγαινα σε διατροφολόγο σε ολη την εγκυμοσύνη και μερικούς μήνες μετά, μέχρι να επανέλθω. αν θες σου τον προτεινω. ευκολη διατροφή, χωρίς να μαγειρευεις κατι διαφορετικό για σενα ή για τους υπόλοιπους της οικογένειας.

δε θα νιώσεις καθόλου πείνα. τα μόνα που σου απαγορέυει είανι αναψυκτικά, αλλαντικά και ρόφημα σοκολάτα. ολα τα αλλα μπορείς και τα τρως.

είναι στους αμπελόκηπους, στο president δίπλα.

μπορώ να σου στείλω πμ διεύθυνση και τηλέφωνο.

θα χαρω να σας δω στη σχολή και πάλι!

 

Ναι στείλε μου ... αν και έχω κάποια διαιτολόγο που πήγαινα ...

 

Δώσε μου όμως και λεπτομέριες σχετικά με το πόσα παίρνει ...

 

Σχολή θα έρθουμε αλλά όχι ακόμα γιατί χτες γυρίσαμε και θέλω πρώτα να προσαρμοστεί λίγο στο σχολείο και στα ωράρια!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, είχα λίγες αναγούλες και πολλούς εμετούς μέχρι τον 5ο μήνα. Η κοιλιά μου είχε φανεί μετά τον 4ο μήνα και είχε σχηματιστεί η γνωστή "μαύρη γραμμή" κατά μήκος της. Από κιλά πήρα 11, γιατί με τους εμετούς, στην αρχή έχασα περίπου 3 κιλά. Τώρα στη δεύτερη, οι αναγούλες είναι ότι χειρότερο έχω νιώσει στη ζωή μου. Τις έχω όλη μέρα, κάθε μέρα, μου προκαλούν απίστευτη ατονία, ανορεξία, και γενικά χαλάει η διάθεση μου. Εμετούς έχω ελάχιστους, αλλά θα προτιμούσα να κάνω εμετό, παρά να νιώθω τόσο χάλια με την αναγούλα. Με ενοχλούν αφάνταστα πολλές μυρωδιές (καφές, αρώματα, αποσμητικά, φαγητά), και το χειρότερο οι κρέμες της μικρής. Με κάνουν να τρέχω στο μπάνιο.... Από κιλά, έχω ήδη χάσει 2 και βλέπουμε. Η κοιλιά μου έχει αρχίσει να φαίνεται ήδη και είμαι στην 10η εβδομάδα:o

Μου λένε ότι η διαφορετική εγκυμοσύνη σημαίνει και διαφορετικό φύλο μωρού, αλλά από ότι διάβασα στα μηνύματά σας, μάλλον δεν ισχύει πάντα. Οπότε, θα δούμε αν στην περίπτωση μου, ισχύει ή όχι;);)

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΒΕΡΑ μην αγχωνεσαι κι εγω τα ιδια αρχισα να φαινομαι εγκυος απο τωρα παρολο που στο γιο μου φαινονταν στον 5ο.. επειδη εχουν ηδη ανοιξει οι μυες τις κοιλιας στο πρωτο, στο 2ο η κοιλιτσα φαινεται νωριτερα..

παντως εγω ευτυχως ειμαι καλυτερα απο την 2η.. λιγες αναγουλες και λιγες ζαλαδες.. αλλα βρε κοριτσια πολυ πονος στα ποδια με την παραμικρη ορθοστασια.. αν πω να σιδερωσω 3-4 πλυντηρια.. μετα θα ειμαι τεζα. ξερετε καμια φυτικη αλοιφη παυσιπονη(τυπου voltaren)?

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα σύμπτωμα (θυμάμαι οτι στο πρώτο είχα ήδη αναγούλες και πονάκια από την 5η εβδομάδα). Προς το παρόν δεν νιώθω οτι είμαι έγκυος και ελπίζω αυτό να συνεχιστεί γιατί δεν έχω κανέναν να με βοηθάει με το μωρό. Επίσης μου έχουν μείνει 9 κιλά από την 1η εγκυμοσύνη (είχα βάλει 19 και δεν μπορώ με τίποτα να τα χάσω), οπότε είμαι ιδιαίτερα προσεκτική με το φαγητό. Άντε με το καλό σε όλες!

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα πανω κατω τα ιδια. πιο πολλη κουραση ομως τωρα που εχω τη μεγαλη να με τρεχει.στην πρωτη εγκυμοσυνη καθοοοομουν!!!!ασε που τωρα κατι μικροβια στον κολπο,κατι συσπασεις,κατι αναιμιες με ταλαιπωρουν!!!με το καλο ολες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα!

 

Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Διανύω την δεύτερη εγκυμοσύνη μου και τα συμπτώματα μου (κάποια όχι όλα) είναι διαφορετικά. Γνωρίζω ότι κάθε εγκυμοσύνη μπορεί να είναι πολύ διαφορετική αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής: Στην 1η μου εγκυμοσύνη είχα πονάκια δεξιά κι αριστερά στη μήτρα, σημάδι ότι η μήτρα μεγάλωνε. Και σ'αυτήν έχω αλλά είναι τόσο σπάνια και τόσο ήπια που έχω αρχίσει να ανησυχώ. Παρόλαυτα, και ενώ είναι πάαααρα πολύ νωρίς νομίζω για κάτι τέτοιο, γυρνώντας να κοιμηθώ μπρούμυτα νιώθω τη μήτρα διογκωμένη, έχει μεγαλώσει τόσο ώστε να τη νιώθω από τώρα; Να πω ότι ακόμα δεν φαίνεται κάτι εξωτερικά και ίσως είναι και δύσκολο να φανεί δηλαδή γιατί έχω αρκετά περιττά κιλά. Στα τζίν μου έχει αρχίσει να υπάρχει ένα ανεπαίσθητο τσίτωμα αλλά όχι τίποτα σπουδαίο. Είναι θεωρώ πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο κι ας γνωρίζω ότι στη δεύτερη εγκυμοσύνη φαίνεσαι νωρίτερα από την 1η και ότι επειδή το σώμα "γνωρίζει" υπάρχει μια πιθανότητα τα συμπτώματα να είναι λίγο πιο ήπια, χωρίς όμως αυτό να είναι και ο κανόνας.

 

Πείτε μου σας παρακαλώ τις εμπειρίες σας από δεύτερες εγκυμοσύνες γιατί δεν ξέρω τι να σκεφτώ....! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω προσωπικα δεν ειχα καταλαβει οτι ημουν εγκυος γιατι δεν ειχα κανενα συμπτωμα,ειχα 12μερες καθυστερηση κ δεν το ειχα καταλαβει,ουτε το στηθος μου ηταν πολυ πρισμενο ουτε πονακια ειχα ουτε ΤΙΠΟΤΑ.

Μετα απο την 9εβδομαδα αρχισε η υπνηλια,αυτο που ειχα ηταν πολυ καταρροη κ ειχα διαβασει εδω μεσα οτι το μπουκωμα στην μυτη κ η καταρροη ειναι ενα συμπτωμα.Πιστεψε με ομως η κοιλια σου θα φανει πολυ πιο γρηγορα απο οτι στη πρωτη εγκυμοσυνη σου,απλα ειναι ακομα νωρις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εγω αντιθέτως το κατάλαβα αμέσως οτι ημουν έγκυος!!

Αλλη εγκυμοσύνη η πρώτη, άλλη η δεύτερη.Αυτα που σκέφτεσαι τα σκεφτόμαστε όλες νομίζω. Λίγο προσοχή στα βάρη γιατι σίγουρα στην δευτερη εγκυμοσύνη την βλέπουμε σούπερμαν!

Εγω απο τον 5ο μήνα ειμουν σαράβαλο κανονικά!:lol:Δεν τράβαγε ρε παιδί μου πως να στο πώ.Πόναγα παντου..Σιγουρα θα διαβάσεις ποστ μου καπου που παραπονιέμαι:lol:Νομιζω είχα ανοίξει και καινούργιο θέμα.:-D

Το σώμα μου επίσης είναι διαφορετικό απο την πρώτη..Στην πρωτη είχα πρηστεί παντού..Σαν μπαλόνι ενα πράγμα...και είχε ανοίξει πααααααρα πολυ η λεκάνη μου:roll:Τώρα εχω πάρει τα ίδια κιλά ακριβώς μονο που όλα σχεδόν ειναι στην κοιλιά!

Με το καλό!Να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη σου ευχομαι:-D

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, μόλις γύρισα από το wc... Μόλις είχα την πρώτη μου αναγούλα και όχι δεν έχω γαστρεντερίτιδα.....! Από τώρα;; Πήρα και τον γιατρό τηλέφωνο (τον ξύπνησα κιόλας) και μου είπε δεν είναι τίποτα - μάλλον έχω υψηλή χοριακή.... "Φοβήθηκα" να ρωτήσω αλλά αναρωτιέμαι.... Λες να είναι περισσότερα από ένα τα σπορίδια;;; Είχα και μια ζαλάδα από το πρωί αλλά πίστευα ότι ήταν μόνο λόγω του utrogestan....!

 

 

Kαλά, αν είναι δύο - μακάρι δηλαδή - θέλω να δω τη φάτσα του άντρα μου όταν του το πει ο γιατρός...! 969356n04i0j45gk.gif

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Χριστινάκι μου!! Κι εσύ με το καλό εύχομαι!!

 

Σίγουρα είναι διαφορετικές οι εγκυμοσύνες μεταξύ τους αλλά μάλλον δεν περίμενα τόσο "δραματικές" αλλαγές...!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα!και εγω μια απο τα ιδια!στην πρωτη εγκυμοσυνη πριν την ανακαλυψω πονουσε φοβερα το στηθος μου.στην δευτερη τιποτα!κανενα σημαδι!μονο η καθυστερηση!αφου ελεγα δεν ειναι δυνατον καποια ανωμαλια του κυκλου θα ειναι!η κοιλια παντως τωρα αργησε να φανει σχετικα με την πρωτη φορα(ισως τα κιλακια που δεν μου λειπουν βοηθησαν σε αυτο):oops:σημαντικο οτι δεν εχω πρηστει καθολου!ενω τοτε ειχα γινει σαν μπαλονι ετοιμο να σκασει!:mrgreen:

τελικα καθε εγκυμοσυνη εχει τα δικα της!

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι φαίνεται Γιωτάκι! Εν τω μεταξύ έχω κι άλλες απορίες... Την 1η φορά όταν άρχισε να μεγαλώνει η κοιλιά πονούσα πολύ χαμηλά αλλά ήταν μυϊκό απ'ότι μου είχε πει ο γιατρός (τεντωνόντουσαν οι μυες). Φαντάζομαι ότι αυτό θα συμβεί ξανά αλλά επειδή γέννησα με καισαρική φοβάμαι ότι τώρα αυτό ίσως να είναι πολύ πιο επώδυνο... Ισχύει;;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι φαίνεται Γιωτάκι! Εν τω μεταξύ έχω κι άλλες απορίες... Την 1η φορά όταν άρχισε να μεγαλώνει η κοιλιά πονούσα πολύ χαμηλά αλλά ήταν μυϊκό απ'ότι μου είχε πει ο γιατρός (τεντωνόντουσαν οι μυες). Φαντάζομαι ότι αυτό θα συμβεί ξανά αλλά επειδή γέννησα με καισαρική φοβάμαι ότι τώρα αυτό ίσως να είναι πολύ πιο επώδυνο... Ισχύει;;

 

Όχι ... δεν είναι πιο επώδυνο ... το ίδιο είναι (τουλάχιστον σ' εμένα που κι εγώ με καισαρική γέννησα)

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εγω αντιθέτως το κατάλαβα αμέσως οτι ημουν έγκυος!!

Αλλη εγκυμοσύνη η πρώτη, άλλη η δεύτερη.Αυτα που σκέφτεσαι τα σκεφτόμαστε όλες νομίζω. Λίγο προσοχή στα βάρη γιατι σίγουρα στην δευτερη εγκυμοσύνη την βλέπουμε σούπερμαν!

Εγω απο τον 5ο μήνα ειμουν σαράβαλο κανονικά!:lol:Δεν τράβαγε ρε παιδί μου πως να στο πώ.Πόναγα παντου..Σιγουρα θα διαβάσεις ποστ μου καπου που παραπονιέμαι:lol:Νομιζω είχα ανοίξει και καινούργιο θέμα.:-D

Το σώμα μου επίσης είναι διαφορετικό απο την πρώτη..Στην πρωτη είχα πρηστεί παντού..Σαν μπαλόνι ενα πράγμα...και είχε ανοίξει πααααααρα πολυ η λεκάνη μου:roll:Τώρα εχω πάρει τα ίδια κιλά ακριβώς μονο που όλα σχεδόν ειναι στην κοιλιά!

Με το καλό!Να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη σου ευχομαι:-D

 

πω πω ... ακριβώς τα ίδια. Μήπως έχεις αγόρι τώρα?? Εγώ πάντως κορίτσι έχω πάλι και τα ίδια κιλα έχω πάρει (και είχα κι ένα παραπάνω) και όλοι μου λένε ότι δε μου φαίνεται τόσο ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Bερα μου αγορι εχω ναι...

Και ολοι μου λεγανε πως γιαυτο το σωμα μου δεν ειναι οπως στην πρωτη και τους κοροιδευα...ελα ομως που η διαφορα κανει μπαμ.Φυσικα στο πρωτο ημουν σαν μπαλονι κα τα κιλα φαινοντουσαν και με το παραπανω..Τωρα δεν εχω πριστει καθολου γιαυτο κι μενα μου λενε πως δεν μου φαινοντε τα κιλα που εχω παρει...Εκτος απο την κοιλια του Οβελιξ:?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Φίλες μου καλησπέρα, Στο Forum χρωστάω πολλά διότι (χωρίς υπερβολή) μου έσωσε την 1η μου εγκυμοσύνη. Δείγματα επιπλοκών που εγώ τα θεωρούσα ασήμαντα κάποια κορίτσια μου χτύπησαν το καμπανάκι και τελικά πρόλαβα τα χειρότερα. Διανύω την 5η εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης και περιμένω να ακούσω την εμπειρία σας. Στην 1η είχα πολλές αιμορραγίες, και καφέ υγρά ήμουν στο κρεβάτι για μήνες για το λόγο αυτό και στον 5ο μήνα έκανα περίδεση τραχήλου και τέλος γέννησα στις 36 εβδ πρόωρα. Σήμερα έχω μια κούκλα και είμαι περήφανη. Ξέρω πως ένας πρόωρος τοκετός αυξάνει τις πιθανότητες για πρόωρο τοκετό και στο δεύτερο παιδί. Όσο αναφορά τις αιμορραγίες όμως έχετε καμία παρόμοια εμπειρία? Να περιμένω τα ίδια πάλι? Να σημειώσω ότι τώρα έχω πολύ καλύτερη ψυχολογία, ενώ στην πρώτη μόνο φόβο και άγχος από την πρώτη μέρα και επιπλέον ξεχνάω ότι είμαι έγκυος λόγω των υποχρεώσεων που έχω με την μικρή μου..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...