Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπαλέτο-Χορό ή Γυμναστική


Recommended Posts

Αγαπητή Ισμήνη πριν κανένα μήνα σου έστειλα μήνυμα σχετικά με το τι μου είπαν στις σχολές που μου πρότεινες αλλά δεν πήρα απάντηση. Το έλαβες ? :confused:Στείλε μου σε παρακαλώ π.μ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 286
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπητή Ισμήνη πριν κανένα μήνα σου έστειλα μήνυμα σχετικά με το τι μου είπαν στις σχολές που μου πρότεινες αλλά δεν πήρα απάντηση. Το έλαβες ? :confused:Στείλε μου σε παρακαλώ π.μ

Ευχαριστώ

 

πήγατε στη φιλη μου την ελένη κακαβα; τι σου είπε;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Nα πω πάλι τον πόνο μου! Ανοιξα αυτό το post γιατί και εγώ ήθελα να πεισθώ ότι δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα με ρυθμική - μπαλέτο και πράγματι πείστηκα. Στον παιδικό όμως δε μαζευτηκαν αρκετά κοριτσάκια για ρυθμική και έτσι δε θα κάνουν φέτος. Πήγα λοιπόν στο Δήμο και ρώτησα και οι ώρες που κάνουν ρυθμικομπαλέτο (και έμαθα καλά λόγια) είναι 4;00 το μεσημέρι. Και ρωτώ (εσάς, εκεί δε ρώτησα): σε ποιον απευθύνονται; Μόνο στις μανούλες που δεν εργάζονται; γιατί μόνο αυτές θα μπορούν να πηγαίνουν εκεί τέτοια ώρα τα κοριτσάκια τους. Σχολάω από το κέντρο της Αθήνας στις 4:00 αλλά και στη περιοχή μου να δουλευα πάλι δε θα προλάβαινα. Εχω σκάσει γιατί ταυτόχρονα με τη μικρή θα μπορούσα να κάνω και εγώ γυμναστική (σε άλλο τμήμα βέβαια). Τέλος πάντων, του χρόνου! ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΣΚΑΣΕΙ!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Nα πω πάλι τον πόνο μου! Ανοιξα αυτό το post γιατί και εγώ ήθελα να πεισθώ ότι δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα με ρυθμική - μπαλέτο και πράγματι πείστηκα. Στον παιδικό όμως δε μαζευτηκαν αρκετά κοριτσάκια για ρυθμική και έτσι δε θα κάνουν φέτος. Πήγα λοιπόν στο Δήμο και ρώτησα και οι ώρες που κάνουν ρυθμικομπαλέτο (και έμαθα καλά λόγια) είναι 4;00 το μεσημέρι. Και ρωτώ (εσάς, εκεί δε ρώτησα): σε ποιον απευθύνονται; Μόνο στις μανούλες που δεν εργάζονται; γιατί μόνο αυτές θα μπορούν να πηγαίνουν εκεί τέτοια ώρα τα κοριτσάκια τους. Σχολάω από το κέντρο της Αθήνας στις 4:00 αλλά και στη περιοχή μου να δουλευα πάλι δε θα προλάβαινα. Εχω σκάσει γιατί ταυτόχρονα με τη μικρή θα μπορούσα να κάνω και εγώ γυμναστική (σε άλλο τμήμα βέβαια). Τέλος πάντων, του χρόνου! ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΣΚΑΣΕΙ!!!!!!!!!!!!

 

καλημέρα παρασκευη13

σε ενδιαφέρει κάποια ιδιωτική σχολή (και όχι ο δήμος);

αν ναι, θύμησέ μου περιοχή, να το ψάξουμε...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παρασκευη13

σε ενδιαφέρει κάποια ιδιωτική σχολή (και όχι ο δήμος);

αν ναι, θύμησέ μου περιοχή, να το ψάξουμε...

 

Σου στέλνω π.μ. τις περιοχές ενδιαφέροντός μου, ευχαριστώ για όλα ismeni!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα πω πάλι τον πόνο μου! Ανοιξα αυτό το post γιατί και εγώ ήθελα να πεισθώ ότι δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα με ρυθμική - μπαλέτο και πράγματι πείστηκα. Στον παιδικό όμως δε μαζευτηκαν αρκετά κοριτσάκια για ρυθμική και έτσι δε θα κάνουν φέτος. Πήγα λοιπόν στο Δήμο και ρώτησα και οι ώρες που κάνουν ρυθμικομπαλέτο (και έμαθα καλά λόγια) είναι 4;00 το μεσημέρι. Και ρωτώ (εσάς, εκεί δε ρώτησα): σε ποιον απευθύνονται; Μόνο στις μανούλες που δεν εργάζονται; γιατί μόνο αυτές θα μπορούν να πηγαίνουν εκεί τέτοια ώρα τα κοριτσάκια τους. Σχολάω από το κέντρο της Αθήνας στις 4:00 αλλά και στη περιοχή μου να δουλευα πάλι δε θα προλάβαινα. Εχω σκάσει γιατί ταυτόχρονα με τη μικρή θα μπορούσα να κάνω και εγώ γυμναστική (σε άλλο τμήμα βέβαια). Τέλος πάντων, του χρόνου! ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΣΚΑΣΕΙ!!!!!!!!!!!!

 

Πιστεύω πάντως ότι ένα "χεστήριο" γράμμα οφείλεις να το στείλεις στο Δήμο σου και να τονίσεις ότι για αυτό το λόγο θα μαυρίσεις το σημερινό δήμαρχο στις επόμενες εκλογές.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πάντως ότι ένα "χεστήριο" γράμμα οφείλεις να το στείλεις στο Δήμο σου και να τονίσεις ότι για αυτό το λόγο θα μαυρίσεις το σημερινό δήμαρχο στις επόμενες εκλογές.

 

δεν ευθύνεται ο δήμαρχος για το ημερήσιο πρόγραμμα των σχολών χορού. οι σχολές χορού των δήμων είναι νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου και έχουν καλυτεχνικές διευθύντριες που τις διευθύνουν και διοικητικά συμβούλια. και πάλι οι προεδροι των ΔΣ δεν εχουν πρόσβαση στο πρόγραμμα των σχολών.

αλλά... "χεστήριο" γράμμα; γιατί; αφού υπάροχουν εναλλακτικές λύσεις οπως οι ιδιωτικές σχολές μπαλέτου.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

σε ποιο τμήμα είναι η έλενα;

 

ελπίζω οτι το θυμάμαι σωστά αλλιώς θα σου προσφέρω στιγμές γέλιου:

grand 1

 

(και αν το θυμαμαι σωστά γιατι τα "στρουμφακια" ειναι στο grand και οχι στο petit? ε? ):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω οτι το θυμάμαι σωστά αλλιώς θα σου προσφέρω στιγμές γέλιου:

grand 1

 

(και αν το θυμαμαι σωστά γιατι τα "στρουμφακια" ειναι στο grand και οχι στο petit? ε? ):rolleyes:

 

GRADE 1 (πρώτη τάξη με άλλα λόγια. διαβάζεται "γκρέιντ")

μια χαρά είστε!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας. Η αλήθεια είναι ότι την έχω πάει και έχει παρακολουθήσει και μάθημα μπαλέτου και γυμναστικής και κολυμβητήριο (έχει απλά δει τα παιδάκια) και ενθουσιάστηκε με όλα. Οπότε δεν είναι θέμα το τι θέλει να κάνει - τα θέλει όλα. Μarandnik επειδή κατάλαβα ότι γνωρίζεις καλά το θέμα μήπως τυχόν ξέρεις καλές σχολές χορού στην Πάτρα? Ή όποιος άλλος γνωρίζει από Πάτρα? Ευχαριστώ και πάλι.

εγω περσυ αλλα και φετος την στελνω στην Τσαφουλια κι ειμαι πολυ πολυ ευχαριστημενη βεβαια της αρεσει και της ιδιας:-Dκαι να φανταστεις οτι η κορουλα μου τον Νοεμβρη θα γινει 4 ετων ξεκινησε απο μικρη.....:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ξέρετε καμία καλή σχολή στα Μελίσσια-Κηφισιά-Νέα Ερυθραία?

Συμφωνείτε να την αρχίσω την μικρή μου του χρόνου που θα είναι 3 ή να περιμένω τα 4? Έχει σωματάκι με καλές αναλογίες και όταν της λέω κάνε μπαλέτο σηκώνει χέρια και πόδι και μας αρέσει πολύ που έχει μπει σιγά σιγά στο κλίμα του χορού έστω και μωρουδιακά. Είναι δικό μου απωθημένο που δεν πήγα μικρή παρά με έγραψαν κιθάρα και μουσική κάτι στο οποίο δεν διέπρεψα όσο θα ήθελαν οι γονείς μου γιατί ήταν το όνειρο της μάνας μου. Αν δω ό,τι δεν τραβάει θα την κόψω και δεν θα την πιέσω να κάνει κάτι που δεν της αρέσει.

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα σας με λενε Φραγκισκο και εχω 2 κορες.Η μεγαλη την λενε Αννα και το σεπτεμβριο ειναι να παει προνηπιο.Θελω ομως να τη γραψω και σε μια δραστηριοτητα.Εγω θελω κολυμβητηριο κατι ομως που απεχθανεται η γυναικα μου.Μετα λεμε για μπαλετο ή χορο.Ειληκρινα δε ξερω τι θα ωφελησει το παιδι.Ευτηχως ειναι πολυ καλοπροαιρετη και οτι βλεπει θελει να το κανει.

Βοηθηστε με σας παρακαλω.Πειτε μου τη γνωμη σας. Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Φραγκίσκε καλησπέρα,

 

Η γνώμη μου είναι να γραψετε το παιδί σας στην δραστηρίοτητα εκείνη που αγαπάει και θέλει περισσότερο. Αν πάλι δεν έχει κάποια ιδιαίτερη προτίμηση τότε κάντε εσείς την αρχή και στην πορεία θα δείτε αν το παιδί σας θα ανταπόκρινεται με ευχάριστη διάθεση και επιθυμία διαφορετικά ξεκινάτε κάτι νέο και διακοπτετε την παλιά δραστηριότητα. Με τον τρόπο αυτό πιστεύω θα δείτε σε τι έχει κλίση που λέμε το παιδάκι σας.

Τώρα όσον αφορά με την δραστηριότητα και ποια να διαλέξετε εγώ θα σου πω οτι είμαι υπερ της οποιαδήποτε δραστηρίοτητας που έχει σχέση με το γύμνασμα του σώματος είτε αυτή είναι κολύμβηση είτε χόρός ή γυμναστική αφού δεν ξεχνάμε και τι λέγανε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι..."νους υγιής εν σώματι υγιή". Γι'αυτό λοιπόν μην αναρωτιέσαι αν θα ωφεληθεί το παιδάκι σου από το χορό/μπαλέτο γιατί κατά τη γνώμη μου τα ίδια ευεργετικά ωφέλη θα έχουν όπως αυτά της κολύμβησης.

Ελπίζω να σε βοήθησα.:)

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι και εγώ για τη μικρή μου, έκλεισε τα 3 εδώ και 2 μήνες, μένω Γέρακα αλλά δεν έχει πολλές σχολές, βρήκα μια προσφατα, είδα τον χώρο, λειτουργεί με το αγγλικό σύστημα και απο τιμές 2 φορές την εβδομάδα 65 ευρώ το μήνα + 40 η στολή + 55 η εγγραφή + 80 αν το παιδί το Μαίο το στείλω σε μια εκδήλωση της σχολής στον θέατρο Μπροντογουεϊ..... Νομίζω οτι στους χαλεπούς καιρούς που διανύουμε είναι πολλά. Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη των δασκάλων χορού που έχουμε στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΑΝ φυιοθεραπευτρια με ειδικοτητα τις αθλητικες κακωσεις θα ελεγα το εξης...

το κολυμπι ειναι οτι καλυτερο για αυτες τις ηλικιες...

αν το παιδι ειναι αρνητικο και παντα σεβομενοι τις επιθυμιες του παιδιου θα προτιμουσα μιας ηπιας μορφης εκγυμναση και οχι ακροτητες οπως ενοργανη και μπαλετο οπου εχουμε μεγαλες επιβαρυνσεις και τραυματισμους..

βεβαια καθε μανα εχει τις δικες τις βλεψεις οποτε αν επιθυμει πρωταθλητισμο σαφως και θα παμε σε αλλες επιλογες..

Link to comment
Share on other sites

απλα να σημειωσω οτι καθε επιλογη εχει το τιμημα της..

εχω δει πρωταθλητριες σακατεμενες σε ηλικια 14 ετων (ενοργανης)που ξυπνουσαν το πρωι και επρεπε να περασουν 15 λεπτα για να πατησουν στα ποδια τους αλλα η εισαγωγη στα τεφαα ηταν βεβαιη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει για το κόστος του να πάει κάποιο κοριτσάκι μπαλέτο ??

 

Ευχαριστώ

καλησπερα προχτες πηγα και ρωτησα σε σχολη και ειναι 80 εβρω μαζι μετην εγραφη και μετα 55 εβρω καθε μηνα .Κανει 3 φορες την εβδομαδα εξαρταται ομως το επιπεδο που θα παει το κοριτσακι σου.Η δικια μου ειναι 4 και θα παει στους αρχαριους.Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Φραγκίσκε καλησπέρα,

 

Η γνώμη μου είναι να γραψετε το παιδί σας στην δραστηρίοτητα εκείνη που αγαπάει και θέλει περισσότερο. Αν πάλι δεν έχει κάποια ιδιαίτερη προτίμηση τότε κάντε εσείς την αρχή και στην πορεία θα δείτε αν το παιδί σας θα ανταπόκρινεται με ευχάριστη διάθεση και επιθυμία διαφορετικά ξεκινάτε κάτι νέο και διακοπτετε την παλιά δραστηριότητα. Με τον τρόπο αυτό πιστεύω θα δείτε σε τι έχει κλίση που λέμε το παιδάκι σας.

Τώρα όσον αφορά με την δραστηριότητα και ποια να διαλέξετε εγώ θα σου πω οτι είμαι υπερ της οποιαδήποτε δραστηρίοτητας που έχει σχέση με το γύμνασμα του σώματος είτε αυτή είναι κολύμβηση είτε χόρός ή γυμναστική αφού δεν ξεχνάμε και τι λέγανε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι..."νους υγιής εν σώματι υγιή". Γι'αυτό λοιπόν μην αναρωτιέσαι αν θα ωφεληθεί το παιδάκι σου από το χορό/μπαλέτο γιατί κατά τη γνώμη μου τα ίδια ευεργετικά ωφέλη θα έχουν όπως αυτά της κολύμβησης.

Ελπίζω να σε βοήθησα.:)

Ευχαριστω παρα πολυ!! Βοηθησες και πολυ μαλιστα!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας ηθελα να ρωτησω αν γινετε να ξεκινησω ρυθμικη..ειμαι 13 χρονων ειμαι λιγο παxoyloyla αλλα εχω ευληγησια.....μηπως ξερει καποιος αν μπορω να παω η' οχι??

 

ευχαριστω πολυ :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ηθελα να ρωτησω αν γινετε να ξεκινησω ρυθμικη..ειμαι 13 χρονων ειμαι λιγο παxoyloyla αλλα εχω ευληγησια.....μηπως ξερει καποιος αν μπορω να παω η' οχι??

 

ευχαριστω πολυ :D

 

καλύτερα να ρωτήσεις στον συλλογο που θελεις να ξεκινήσεις, αν παίρνουν παιδιά 13 χρονών. εμεις οτι και να σου πούμε... ψέμματα θα ναι.

παρ' όλο που πιστέυω οτι καλύτερα θα ηταν να ξεκινήσεις μοντερνο ή συγχρονο χορό.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ηθελα να ρωτησω αν γινετε να ξεκινησω ρυθμικη..ειμαι 13 χρονων ειμαι λιγο παxoyloyla αλλα εχω ευληγησια.....μηπως ξερει καποιος αν μπορω να παω η' οχι??

 

ευχαριστω πολυ :D

 

κοριτσι μου τι εννοεις παχουλουλα; λεω τωρα εγω εσεις τα παιδακια εχετε χασει λιγο την αισθηση του κανονικου σε σχεση με την εικονα ενος σωματος, χωρις να φταιτε εσεις αλλα τα προτυπα που σας σερβιρουν! ελπιζω να μην εχεις αδικα μεσα στο μυαλουδακι σου λαθος εικονα για τον εαυτο σου. ποιος σου ειπε κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

Περνουν. Μπορεις και θα σου κανει και καλο. Εκανα μπαλετο 15 χρονια και ρυθμικη 7....δεχονται ολες τις ηλικιες σε διαφορετικα φυσικα τμηματα. Ξεκινα. Ποτε δεν ειναι αργα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια μια που έγινε κουβεντα,

μηπως έχετε καμιά ιδέα για ρυθμική στην ανατολική θεσσαλονική για τα κορίτσια μας?

μονο μπαλέτο έχει εδω τριγύρω.

Σημείωση: οταν λέω ανατολική εξαιρώ τη μίκρα που μου πέφτει λίγο μακρία

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...