Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπλήρωμα σιδήρου και προβλήματα


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Σήμερα για πρώτη φορά πήρα συμπλήρωμα σιδήρου. Μια ώρα αργότερα έκανα εμετό και τα υγρά που έβγαλα ήταν μαύρα. Δεν είμαι άτομο που κάνει εμετό συχνά, οπότε με αναστάτωσε αυτό το επεισόδιο. Μάλιστα ήταν τόσο απότομο που ίσα που πρόλαβα να σηκωθώ απ'την καρέκλα, να σταθώ και να αρχίσω να κάνω εμετό στο πάτωμα. Δεν έχω μιλήσει με το γιατρό μου ακόμα γιατί έχει χειρουργία σήμερα. Μήπως σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Rob_09! Ναι μου έχει συμβεί! Αν και παίρνω το σίδερο εδώ και καιρό χωρίς οποιαδήποτε παρενέργεια, πριν λίγες ημέρες το συνδίασα μαζί με το ασβέστιο και μετά από περίπου 2 ώρες έκανα εμετό :-(

Ο γιατρός μου είπε ότι το σίδερο πρέπει να το παίρνουμε μόνο του χωρίς να το συνδυάζουμε με οποιοδήποτε άλλο σκεύασμα γιατί είναι αρκετά δυνατό και σίγουρα θα προκαλέσει ενόχληση. Επίσης μου είπε να το παίρνω κανένα 20λέπτο πριν το μεσημεριανό φαγητό.

Μην αγχώνεσαι, φυσική αντίδραση του οργανισμού σου ήταν. Όλα θα πάνε καλά ;)

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ Νeverland :) Έχω ακούσει πολλά για το σίδηρο κι έχω μπερδευτεί. Μου είπαν να το παίρνω και να περιμένω μια ώρα για να φάω, να προσέχω να μην πίνω χυμό ή γάλα πριν ή μετά γιατί προκαλεί χημική αντίδραση, τώρα ακούω κι από σένα ότι δεν πρέπει να το παίρνω με τα άλλα χάπια... Αυτά δε θα έπρεπε να μου τα είχε πει ο γιατρός όταν μου έγραψε το σίδηρο? :(

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή θα έλεγα να ακολουθησεις τις οδηγιες του φαρμάκου αν δεν σου έχει δώσει ο γιατρός σου ή πάρτον τηλ. να σου δώσει. Αν το φυλλάδιο (ή ο γιατρός) λέει για παράδειγμα να παιρνεις σίδηρο με άδειο στομάχι, αυτό να κάνεις και να δεις πώς θα πας. Αν όμως εξακολουθήσει να σε πειράζει πιστευω πως θα πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου μήπως αλλάξετε το συγκεκριμένο φαρμακο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μενα! Παίρνω σίδηρο (ferrosanol2/μερα) τουλάχιστον 3 μηνες και δεν με έχει πειράξει καθόλου. Πάντα με άδειο στομάχι και χωρίς να φαω κάτι στο επομενο μισαωρο. Μιλωντας και με άλλες εγκυουλες καταλαβα παντως ότι σκευασμα με σκεύασμα εχει διαφορά. Σε άλλες πχ κάνει δυσκοιλιότητα. Εγώ πάντως είμαι ευχαριστημένη με αυτό που παίρνω (αν εξαιρέσουμε την λιγο δυσάρεστη γευση της κάψουλας) γιατί ουτε στομαχικές ούτε άλλες διαταραχές μου έχει προκαλέσει. Αν συνεχιστεί το πρόβλημα με το στομάχι ή κάτι άλλο μίλα στο γιατρό να στο αλλάξει γιατί ευτυχώς υπάρχουν πολλες επιλογές!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eυχαριστώ Νeverland :) Έχω ακούσει πολλά για το σίδηρο κι έχω μπερδευτεί. Μου είπαν να το παίρνω και να περιμένω μια ώρα για να φάω, να προσέχω να μην πίνω χυμό ή γάλα πριν ή μετά γιατί προκαλεί χημική αντίδραση, τώρα ακούω κι από σένα ότι δεν πρέπει να το παίρνω με τα άλλα χάπια... Αυτά δε θα έπρεπε να μου τα είχε πει ο γιατρός όταν μου έγραψε το σίδηρο? :(

 

Ούτε εμένα μου το είχε πει αρχικά! Απλά διαβάζοντας τις οδηγίες κατάλαβα ότι δεν πρέπει να το συνδυάζω με άλλα σκευάσματα (το Lecofer παίρνω) και συνήθως το έπαιρνα με μία δύο ώρες διαφορά από κάτι άλλο. Ούτε μου το είπε ο γιατρός ούτε τον είχα ρωτήσει γιατί έτσι δεν με πείραξε. Όταν όμως το πήρα με δέκα λεπτά διαφορά απ΄το ασβέστιο και με πείραξε και του το είπα αυτή ήταν η απάντηση του. Κι εγώ σκέφτηκα μα γιατί να μην μου το πει αρχικά. Ίσως να μην έχουμε όλες ενοχλήσεις, δεν ξέρω! Όσο για το χυμό, εγώ έχω διαβάσει ότι αν το παίρνουμε μαζί βοηθάει στην καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου. Εγώ το πήρα και με χυμό και με άλλα φρούτα, γι΄αυτόν το λόγο.

Πέραν τούτων, καλό είναι να ενημερώσεις τον γιατρό σου, αυτός είναι ο πλέον αρμόδιος να σε βοηθήσει αλλά νομίζω ότι απλά έτυχε λόγω των συνθηκών που το πήρες και στη συνέχεια θα είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα μου το είχε πει αρχικά! Απλά διαβάζοντας τις οδηγίες κατάλαβα ότι δεν πρέπει να το συνδυάζω με άλλα σκευάσματα (το Lecofer παίρνω)

Αυτό που είναι σε αμπούλες λες? Αν λέμε για το ίδιο το έπαιρνα και εγώ παλια (καμια σχεση με εγκυμοσύνη) και με ειχε πειράξει...ένιωθα τρέμουλο και πόνο στο στομάχι.

Πάντως κάθε σκευασμα είναι διαφορετικό και κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Σίγουρα υπάρχει το κατάλληλο για την κάθε περίπτωση ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι σε αμπούλες λες? Αν λέμε για το ίδιο το έπαιρνα και εγώ παλια (καμια σχεση με εγκυμοσύνη) και με ειχε πειράξει...ένιωθα τρέμουλο και πόνο στο στομάχι.

Πάντως κάθε σκευασμα είναι διαφορετικό και κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Σίγουρα υπάρχει το κατάλληλο για την κάθε περίπτωση ;)

 

Είναι πόσιμο διάλυμμα. Εγώ δεν είχα καμία παρενέργεια εκτός από όταν το έμπλέξα με το ασβέστιο και έκανα εμετό :rolleyes:

Σίγουρα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και αντιδρά διαφορετικά γι΄αυτό και ο γιατρός είναι ο πλέον αρμόδιος να μας καθοδηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε καλύτερα τον γιατρό σου να σου αλλάξει το σκεύασμα σιδήρου που παίρνεις. Μπορεί το συγκεκριμένο απλά να σου δημιουργεί παρενέργειες και ένα άλλο να είναι πιο εφικτό από τον οργανισμό σου.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας αυτο το επαθα κ εγω μια φορα ενα βραδυ,ξαφνικα εκανα εμετο μαυρο οχι πολυ κ ηταν σκετο δηλητήριο εγω περνω σε χάπι το σιδηρο γτ γενικα δν μπορω τα σιρόπια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Eυχαριστώ Νeverland :) Έχω ακούσει πολλά για το σίδηρο κι έχω μπερδευτεί. Μου είπαν να το παίρνω και να περιμένω μια ώρα για να φάω, να προσέχω να μην πίνω χυμό ή γάλα πριν ή μετά γιατί προκαλεί χημική αντίδραση, τώρα ακούω κι από σένα ότι δεν πρέπει να το παίρνω με τα άλλα χάπια... Αυτά δε θα έπρεπε να μου τα είχε πει ο γιατρός όταν μου έγραψε το σίδηρο? :(

εμένα μου είπε το πρωί, μαζί με το φιλισιν να πινω μια αμπούλα σιδήρου και 1 το βράδυ.

Ρωτησα φαγωμένη ή όχι και είπε δε μας νοιάζει, μπορείς πρίν το φαγητό μπορείς μετά, αρκεί να μην τον πάρω με κάτι άλλο μαζί. (μόνο με φολικό)

Δεν έκατσα να αναλύσω ότι πίνω γάλα το πρωί ή και το βράδυ, φαντάζομαι το φαντάζεται...

Εμένα δεν μου κάνει τίποτε από παρενέργειες, μόνο μια σχετική αηδία λόγω της γεύσης φρούτων του.

Τα μόνα που άλλαξαν είναι τα κόπρανα μου, πλέον είναι μαύρου χρώματος :shock:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Dimmi τα δικα μου κοπρανα πρασινα ειχαν γινει!Μηπως δεν ειδες καλα?Επειδη μου εχουν πει γενικα οτι γινονται πρασινα με το σιδηρο οχι μαυρα...Εμενα μου ειχε δωσει ενα που εχει μεσα σιδηρο και φολικο μαζι(δεν θυμαμαι το ονομα...)αλλα μου εφερε δυσκιλιοτητα και ηδη ειχα προβλημα με τα εντερα και ειπα στον γιατρο να το σταματησω και επειδη ειμαι στο τελος και δεν ειχα και τοοοοσο πολυ αναγκη απο σιδηρο μου το εκοψε.

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω επαιρνα τα legofer kai filicine μαζι!

αλλα ποτε ασβεστιο μαζι!

μου το ειχε απαγορεψει η γιατρος να τα παιρνω μετα απο μιση ωρα! επρεπε να περασουν 2 ωρες!!

οσο για τη δυσκοιλιοτητα...ασε! μεγαλο λουκι!

ετρωγα 5 ακτινιδια την ημερα και μετο ζορι παλι! χυμο πορτοκαλι, δαμασκηνα!

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα που άλλαξαν είναι τα κόπρανα μου, πλέον είναι μαύρου χρώματος :shock:

 

Dimmi τα δικα μου κοπρανα πρασινα ειχαν γινει!Μηπως δεν ειδες καλα?Επειδη μου εχουν πει γενικα οτι γινονται πρασινα με το σιδηρο οχι μαυρα...

 

 

Μη μαλώνετε, μαυροπράσινα γίνονται. Τόσο σκούρο πράσινο, που το λες και μαύρο. Εσάς το χρώμα σας έκανε εντύπωση; Όχι η απίστευτη μπόχα που βγάζουν; :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια, απο ό,τι γνωρίζω εγώ και από συζήτηση με γιατρό ξέρω ότι απλά το ασβέστιο (και οι πηγές του δηλ. γαλακτοκομικα) μπλοκάρουν την απόλυτη απορρόφηση του σιδήρου. Από την εμπειρία μου έχω να σας πω ότι καλό είναι αν μπορείς να παίρνεις το σίδηρο με χυμό πορτοκαλιού, βοηθάει πόλύ στη δυσκοιλιότητα και όχι γαλακτοκομικά κανα δίωρο πριν και μετά. Το ασβέστιο δε, καλό είναι το βραδάκι με λίγο τυράκι και όχι με καφέ (αυτό το είχα διαβάσει στο internet). Άντε και με ένα πόνο!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Μη μαλώνετε, μαυροπράσινα γίνονται. Τόσο σκούρο πράσινο, που το λες και μαύρο. Εσάς το χρώμα σας έκανε εντύπωση; Όχι η απίστευτη μπόχα που βγάζουν; :mrgreen:

 

χαχαχαχαχαχα εγω πηγαινω με το μαντιλακι στη μυτη!!!!:lol:

Δεν ξερω το εχω σε ολη την εγκυμοσυνη αυτο με την μυρωδια αλλα και αρκετα αερια...(ο καημενος αντρας μου!)

Παντως τα δικα μου πρασινα ειναι ναι μεν σκουρα αλλα το ξεχωριζεις ενω με κατι αλλα φαρμακα που επαιρνα για τα εντερα γινοντουσαν στην κυριολεξια καταμαυρα!

Παντως ωραια συζητηση εχουμε μεσημεριατικα..!!!!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Μη μαλώνετε, μαυροπράσινα γίνονται. Τόσο σκούρο πράσινο, που το λες και μαύρο. Εσάς το χρώμα σας έκανε εντύπωση; Όχι η απίστευτη μπόχα που βγάζουν; :mrgreen:
άντε ρε απίστευτο! Αλήθεια το λες ή για πλάκα? Νομιζα ότι ήταν πράσινα λόγω των χορταρικών που ταράζω τελευταία! Τη μια μέρα σπανακόπιτα, την άλλη χόρτα, την τρίτη σπανακόρυζο. Τώρα που το λες όμως χθες και προχθες με άσχετα φαγητά, όχι πράσινα, και τα κακάκια πράσινωπα πάλι ήταν (όχι τόσο όμως).

Ε ρε γέλια!!! :lol::lol:

Τη μπόχα την έχω στανταράκι μάλλον και δε μου έκανε εντύπωση :lol::lol::lol:

Ωραία λύσσαμε και το θέμα μαυροπράσινο χαχαχαχα μπα σε καλό μας

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειχε δωσει ενα που εχει μεσα σιδηρο και φολικο μαζι(δεν θυμαμαι το ονομα...)αλλα μου εφερε δυσκιλιοτητα και ηδη ειχα προβλημα με τα εντερα και ειπα στον γιατρο να το σταματησω και επειδη ειμαι στο τελος και δεν ειχα και τοοοοσο πολυ αναγκη απο σιδηρο μου το εκοψε.
ναι αυτό μου το είπε γιάυτό μου έδωσε αμπούλες. Δεν είναο συνδιασμός σιδήρου φολικού που κάνουν απεργία τα έντερα, αλλά σε τί μορφή είναι ο σίδηρος μάλλον :mrgreen:

Οντως κουβέντα μεσημεριάτικα...:lol::lol:

 

πωπω zoitsa πακέτο!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κορίτσια διαγνώστηκα με δυσανεξία στο σίδηρο, όχι μόνο στα συμπληρώματα αλλά και στις τροφές. Προσπαθώ να τρώω όσο περισσότερο μπορώ στη φυσική του μορφή αλλά τα χάπια μου τα έκοψε. Δεν παρουσίασα πρόβλημα όμως, τουλάχιστον όχι ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ ΤΙΣ ΑΜΠΟΥΛΕΣ LEGOFER ΜΑΖΙ ΜΕ FILICINE ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ Ο ΧΥΜΟΣ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ ΤΟΥ ΣΙΔΗΡΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ. ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ ΑΡΚΕΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ. ΟΝΤΩΣ ΑΝ ΠΙΕΙΣ ΓΑΛΑ 2 ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ Ή ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ? ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ, ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ. ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΕΠΙΝΑ ΜΙΑ ΑΜΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΘΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΗ ΔΟΣΗ ΣΕ 2 ΑΜΠΟΥΛΕΣ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ. ΑΚΟΜΗ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΦΡΟΥΤΩΝ, ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ. ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΑ ALL BRAN. ΕΣΑΣ ΣΑΣ ΤΟΝ ΑΥΞΗΣΕ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΡΙΜΗΝΟ? ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΦΥΛΛΙΚΟ ΟΞΥ ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΤΕ?

ib7Tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όντως το ασβέστιο μπλοκάρει την απορρόφηση του σιδήρου. Γενικός κανόνας είναι να λαμβάνεται το σίδηρο 1 ώρα πριν ή δύο ώρες μετά τα γεύματα. Το μόνο που βοηθάει την απορρόφησή του είναι η βιταμίνη C. Το ασβέστιο είναι καλό να λαμβάνεται το βράδυ, λόγω αυξημένης βραδινής απώλειάς του και επίσης 2 ώρες μακριά από μαγνήσιο. Το τσάι, ο καφές, οι φυτικές ίνες και οι λιπαρές τροφές εμποδίζουν την απορρόφηση του ασβεστίου. Για την καταπολέμηση της δυσκοιλιότητας του σιδήρου δουλειά κάνουν τα προβιοτικά, οι φυτικές ίνες και τα τακτικά γεύματα. Υπάρχουν και διάφορα συμπληρώματα στα φαρμακεία που τα συνδυάζουν αυτά και βοηθούν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα κοριτσια..Εχω αρχισει εδω και τεσσερις μερες που παιρνω σιδηρο και ασβεστιο,κια σημερα που πηγα τουαλετα ειδα οτι τα κοπρανα μου ηταν πολυ σκουρο πρασινο....Να ανυσηχησω ή ειναι απο το σιδηρο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...