Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδιά/Ενήλικες σε θεραπεία Ομοιοπαθητικής


Recommended Posts

Το θέμα αυτό ανοίγει έτσι ώστε

 

όσοι ήδη κάνουν θεραπεία ομοιοπαθητικής να συζητήσουν για αυτή τη θεραπεία.

 

Το θέμα ΔΕΝ είναι κατάλληλο για γενικού τύπου συζητήσεων όσον αφορά την αποτελεσματικότητα ή μή, την αποδοχή ή μή,

της ομοιοπαθητικής σαν θεραπεια γενικότερα,

μέλη τα οποία αμφισβητούν την αποτελεσματικότητα της συγκεκριμένης θεραπείας καλούνται να δημοσιεύουν τις απόψεις τους σε ΑΛΛΑ θέματα/topic

 

όπως ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ,μια αλλη αποψη.

 

Eπίσης θα συμπληρωθούν εδώ άλλοι σχετικοί συνδεσμοι με συζητήσεις στο φόρουμ για αυτό το θέμα.

 

 

Το παραπάνω κείμενο μπορεί να τοποθετείται απο τα μέλη, μέσα στο τοπικ των συζητήσεων σαν υπενθύμιση των κανόνων ή θα αποστέλεται και απο συντονιστές σαν κανονας συμμετοχής σε αυτό το τοπικ:

 

Δημοσιεύσεις που θα τοποθετούνται σε αυτό το θέμα, οι οποίες αμφισβητούν την αποτελεσματικότητα της θεραπείας θα μεταφέρονται στο αρχείο και τα μέλη θα λαμβάνουν το παραπάνω κείμενο με κάρτα ειδοποίησης.

 

Σύνδεσμοι με συζητήσεις/ερωτήματα για την ομοιοπαθητική

Ομοιοπαθητική

SOS!!! Aναζήτηση ομοιοπαθητικού γιατρού

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ

ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΤΑ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ?

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

ομοιοπαθητικη αντι μασκα?

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ

ομοιοπαθητική και τοκετός

Γυροειδης αλωπεκεια....και ομοιοπαθητικη!

Βοήθεια.....Μας έδωσε ομοιοπαθητικάγια να κοιμήθει αλλά....

αρθρα-αποψεις της ομοιοπαθητικης για τη γριπη H1N1 και τον εμβολιασμο

Συσταση για ομοιπαθητικο γιατρο

Ομοιοπαθητική στη γυναικεία υπογονιμότητα και στειρότητα

Ομοιοπαθητικη και εμβολια

ομοιοπαθητικός - δερματολόγος

ΠΩς ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΨΟΥΛΑ?

Εναλλακτικες μορφες ιατρικης-βρεφη

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ

ομοιοπαθητική για οξεία ασθματική βρογχίτιδα

Αναζήτηση κατάλληλου ομοιοπαθητικού για τα παιδιά μου

ερώτηση για ομοιοπαθητική και για το εισπνεόμενο seretide

Ομοιοπαθητική και μύκητες στο δέρμα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 603
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω τις μαμάδες που ακολουθούν ομοιοπαθητικές θεραπείες για τα παιδιά τους, πως αντιμετωπίζεται η ωτίτιδα και αν η θεραπεία είναι αποτελεσματική.

 

Επισκέφθηκα σήμερα ΩΡΙΛΑ κλασσικό για επανεξέταση μετά από 6 μέρες που παίρνω αντιβίωση augmentin για ωτίτιδα και το αυτί μου είναι ακόμα εντελώς βουλωμένο, με μειωμένη ακοή και και μου είπε κάτι που με άφησε άφωνη... Ότι οι γιατροί τις αντιβιώσεις για την ωτίτιδα τις δίνουν ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ! :shock: Για να μη σπάσει το υγρό το τύμπανο και κάτι τέτοια... Και όταν τον ρώτησα πως θα υποχωρήσει η φλεγμονή, μου είπε με σταγόνες otrivin που πρέπει να βάζω εντελώς ανάσκελα και να πηγαίνουν προς τα πίσω ή με το Dexa-rhinaspray...

 

Εντωμεταξύ είμαι πολύ στενοχωρημένη γιατί η κόρη μου δεν είχε πάρει αντιβίωση ως τώρα (4 ετών και 2 μηνών) και όταν είδα τον πυρετό να ξεπερνάει το 40, το παιδί να είναι σε άθλια κατάσταση από τον πόνο κλπ και να μην το πιάνει depon κλπ, έδωσα με βαριά καρδιά αντιβίωση, λες και του έδινα το χειρότερο φαρμάκι του κόσμου... Το θέμα είναι ότι η αντιβίωση Pricefil μας πείραξε πάρα πολύ στο έντερο (φοβεροί πόνοι και διάρροια) και αποτέλεσμα 0. Μετά από 72 ώρες αντιβίωσης η κατάσταση ήταν με αντιπυρετικά ανά 3ωρο και το παιδί να έχει γίνει κόκαλο απο τη δίαιτα για τη διάρροια... Ξαναπάω στο νοσοκομείο και μου την αλλάζουν σε augmentin, (την ίδια παίρνω κι εγώ). Τώρα έχουμε καταφέρει να παίρνουμε παυσίπονο ανά 6ωρο αλλά και πάλι στο 48ωρο από την έναρξη μου είχαν πει ότι ο πόνος θα πρέπει να έχει σταματήσει (και δεν...) Η πόνοι στην κοιλιά αντμετωπίστηκαν με το ultra levure, αν και η διάρροια παραμένει, τουλάχιστον όχι πολύ έντονη, πάντως είμαστε σε συνεχή δίαιτα... Έχω απελπιστεί και αναρωτιέμαι γιατί ποτίζω το παιδί μου με όλες αυτές τις αηδίες...

 

Αν κάποια κοπέλα ασχολείται με ομοιοπαθητική και ξέρει, ας μου πει, μπορώ ΤΩΡΑ να τα κόψω όλα και να πάω σε ομοιοπαθητικό (έχω βρει και τον πήρα τηλ. αλλά δεν μπορούσε να μας δει εκείνη τη μέρα και οι οδηγίες από τηλεφώνου δε βοήθησαν και πολύ). Συγκεκριμένα το belladona δεν έριξε καθόλου τον πυρετό, αντίθετα ανέβηκε στο 40,5 από 39,7 μια ώρα μετά τη λήψη του. Τότε ήταν που τρομοκρατήθηκα και είπα να αφήσω τα πειράματα και έδωσα ponstan και αντιβίωση... :(

 

Κορίτσια δώστε καμιά βοήθεια, κοντεύω να τρελαθώ, τα μισώ τα φάρμακα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα pashalitsa.

 

Καταρχάς...ψυχραιμία!

Εχουμε περάσει όλοι λίγο-πολύ απο τέτοιες καταστάσεις...

 

Οι απόψεις για την ομοιοπαθητική δυστυχώς διίστανται!

Και ιδιαιτέρως εδώ στην Ελλάδα.....

 

Εγώ είμαι απο αυτούς που λένε οτι

το παιδί μου σώθηκε απο τις αλλεπάλληλες ιώσεις

με την ομοιοπαθητική!!

 

Υπάρχουν όμως και άλλοι που την...ακυρώνουν φανατισμένα.

 

Έχουμε γράψει γιαυτά εδώ και εδώ

 

Θα συναντήσεις λοιπόν πολλούς, που θα σου πουν πολλά....

 

Εγώ αυτό που έχω να σου πω είναι οτι

για να έχεις αποτελέσματα με την ομοιοπαθητική

 

θα πρέπει να διαλέξεις έναν καλό ομοιοπαθητικό ΓΙΑΤΡΟ

που θα σου πάρει ένα λεπτομερές ιστορικό

 

για να σου πετύχει το ΣΩΣΤΟ ομοιοπαθητικό φάρμακο!

 

Διάβασε όμως πρώτα και ενημερώσου εαν θέλεις

και απο το επίσημο site της ομοιοπαθητικής

www.homeopathy.gr

 

Eκεί θα σου λυθούν όλες οι απορίες. :wink:

Link to comment
Share on other sites

οι ωτιτιδες ηταν ο λογος που ξεκινησαμε ομοιοπαθητικη. για 6 ολοκληρους βασανιστικους μηνες η κορη μου 2,5 χρονων τοτε ειχε καθε μερα ωτιτιδα. μολις σταματουσαμε την αντιβιωση σε 2 μερες ξαναπαθαινε!!! αυτο για 6 μηνες ωσπου πηρα την αποφαση να ξεκινησουμε ομοιοπαθητικη μιας και αλλη επιλογη δεν ειχαμε. ηταν η πιο σωστη αποφαση που εχω παρει ποτε. σωθηκε το παιδι σωθηκαμε και εμεις, και δεν μιλαω μονο για τις ωτιτιδες αλλα και τις βρογχητιδες γιατι εμας πηγαινε πακετο το συστηματακι. αντιβιωση μασκα κ.τ.λ. ξεκινηστε αμεσα!! με το που ξεκινησαμε μειωσαμε τις ωτιτιδες σε 2-3 το χρονο και εννοειται οτι απο τον επομενο χρονο εχουμε ξεχασει και τη λεξη...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα έγραψε η soevan07. Υπομονή και επιμονή. Και αν ξαναπάρει αντιβίωση δεν χάθηκε ο κόσμος.

 

Εύχομαι το 1001 μήνυμα σου να φέρει αυτήν την αλλαγή με αισιοδοξία αλλά και να είναι και το 1101 δεν πειράζει. Ο οργανισμός θέλει τον χρόνο του να αντιμετωπίσει τις δυσκολίες και η ομοιοπαθητική τον βοηθάει σε αυτό ακριβώς, χωρίς όμως βία (άρα όχι πάντα άμεσα).

Ψάξτε και το θέμα τις διατροφής.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιτρέπεται να γράψω όνομα γιατρού και να μου πείτε αν ξέρετε κάτι ή θα φάω ξύλο;;;:confused:

 

Δηλαδή μπορεί να ξεκινήσει ομοιοπαθητική τώρα παρόλο που έχουμε πάρει αντιβίωση; Δεν ισχύει ότι για 8 μήνες δεν θα μπορεί να πάρει ομοιοπαθητικά (έτσι έχω ακούσει). Συγχωρέστε με αν λέω ανοησίες, δεν έχω ιδέα από το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

ναι και για τα δύο :-)

 

Μόλις τελειώσει η αντιβίωση μπορείτε να πάτε, άντε έναν μήνα μετά να έχετε μαζέψει κάποια συμπτώματα/εικόνα αλλά δεν είναι απαραίτητο.

Ο δικός μου έχει τύχει να δώσει και αντιβίωση. Προέχει το καλό του ασθενούς και όχι η απόδειξη της ανωτερότητας της όποιας ιατρικής προσέγγισης.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

ναι και για τα δύο :-)

 

Μόλις τελειώσει η αντιβίωση μπορείτε να πάτε, άντε έναν μήνα μετά να έχετε μαζέψει κάποια συμπτώματα/εικόνα αλλά δεν είναι απαραίτητο.

Ο δικός μου έχει τύχει να δώσει και αντιβίωση. Προέχει το καλό του ασθενούς και όχι η απόδειξη της ανωτερότητας της όποιας ιατρικής προσέγγισης.

 

Συμφωνώ πάρα πολύ με την τελευταία σου πρόταση. Πάνω από ολα πρέπει να είμαστε open minded!!!

 

Λοιπόν, έχετε καμιά ιδέα για τον Παπαμεθοδίου; Στείλτε μου έστω και με πμ...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα πρίν από κανένα μήνα ομοιοπαθητική για την αντιμετώπιση της αλλεργίας μου. Ταλαιπωρήθηκα 3,5 χρόνια με την κλασική ιατρική κ αποτέλεσμα δεν είδα. Όσο για το αν λειτουργεί, είναι νωρίς ακόμα, θα δούμε. Να μην περάσουν ακόμα 2-3 χρονάκια για να δω αποτέλεσμα;:P:p

 

Το θέμα με την αμοιοπαθητική είναι ότι αντιμετωπίζει τον οργανισμό ολιστικά. Πας για ένα πρόβλημα κ βρίσκεις λύση κ σε άλλα που δε σε απασχολούσαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν, η πρώτη ωτίτιδα αντιμετωπίστηκε κλασσικά με αντιβιώσεις...:-(

 

Την Τρίτη που μας πέρασε διαμαρτυρήθηκε για το αυτί της πάλι... Την παω Παίδων Πεντέλης, μου λένε έχει αρχή ωτιτιδας... Ή ξεκινάτε τώρα zinadol αντιβίωση για δέκα μέρες ή το αργότερο σε 48 ώρες οπότε θα έχει και υψηλό πυρετό... Φεύγω και επιτόπου παίρνω τον ομοιοπαθητικό να τη δει και να της πάρει ιστορικό. Να ΄ναι καλά ο άνθρωπος που κατάλαβε την αγωνία μου και με δέχτηκε σπίτι του πριν πάει στο ιατρείο... Της πήρε ιστορικό και της έγραψε ένα φάρμακο... Του ξεκαθάρισα ότι οι φανατισμοί δε μου αρέσουν και ότι γενικά είμαι επιφυλακτική. Μου είπε ότι καλά κάνω, ότι ούτε και σε αυτόν αρέσουν οι φανατισμοί και ότι στην ανάγκη και βέβαια θα δώσω αντιβίωση, έχει κι εκείνος μια κόρη στην ηλικία της δικής μου ακριβώς και έχει αναγκαστεί να της δώσει... Μάλιστα μου είπε να δώσω παυσίπονο αν ο πόνος γίνει αφόρητος ή αν σηκώσει πυρετό πάνω από 39.

 

Λοιπόν, σήμερα Σάββατο, η μικρή δεν έχει πάρει αντιβίωση! Μια φορά χρειάστηκε να πάρει ντεπόν μόνο! Πάει καλά, έχει να διαμαρτυρηθεί δυο μέρες για το αυτί της! Βεβαια έχουμε ακόμα πυρετό να κυμαίνεται από 37-38 αλλά δεν το θεωρώ κακό αυτό, εξάλλου είναι ευδιάθετη... Τώρα που τέλειωσαν οι κάψουλες βέβαια, δεν ξέρω τί θα γινει... Θα επικοινωνήσω μαζί του εντός ολίγου... Πάντως σωθήκαμε (προσωρινά τουλάχιστον) από βέβαιη λήψη αντιβιωτικού, το οποίο παρεμπιπτόντως το έχω αγοράσει και περιμένει (αυτό και μόνο δείχνει πόσο επιφυλακτική είμαι). :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, η πρώτη ωτίτιδα αντιμετωπίστηκε κλασσικά με αντιβιώσεις...:-(

 

Την Τρίτη που μας πέρασε διαμαρτυρήθηκε για το αυτί της πάλι... Την παω Παίδων Πεντέλης, μου λένε έχει αρχή ωτιτιδας... Ή ξεκινάτε τώρα zinadol αντιβίωση για δέκα μέρες ή το αργότερο σε 48 ώρες οπότε θα έχει και υψηλό πυρετό... Φεύγω και επιτόπου παίρνω τον ομοιοπαθητικό να τη δει και να της πάρει ιστορικό. Να ΄ναι καλά ο άνθρωπος που κατάλαβε την αγωνία μου και με δέχτηκε σπίτι του πριν πάει στο ιατρείο... Της πήρε ιστορικό και της έγραψε ένα φάρμακο... Του ξεκαθάρισα ότι οι φανατισμοί δε μου αρέσουν και ότι γενικά είμαι επιφυλακτική. Μου είπε ότι καλά κάνω, ότι ούτε και σε αυτόν αρέσουν οι φανατισμοί και ότι στην ανάγκη και βέβαια θα δώσω αντιβίωση, έχει κι εκείνος μια κόρη στην ηλικία της δικής μου ακριβώς και έχει αναγκαστεί να της δώσει... Μάλιστα μου είπε να δώσω παυσίπονο αν ο πόνος γίνει αφόρητος ή αν σηκώσει πυρετό πάνω από 39.

 

Λοιπόν, σήμερα Σάββατο, η μικρή δεν έχει πάρει αντιβίωση! Μια φορά χρειάστηκε να πάρει ντεπόν μόνο! Πάει καλά, έχει να διαμαρτυρηθεί δυο μέρες για το αυτί της! Βεβαια έχουμε ακόμα πυρετό να κυμαίνεται από 37-38 αλλά δεν το θεωρώ κακό αυτό, εξάλλου είναι ευδιάθετη... Τώρα που τέλειωσαν οι κάψουλες βέβαια, δεν ξέρω τί θα γινει... Θα επικοινωνήσω μαζί του εντός ολίγου... Πάντως σωθήκαμε (προσωρινά τουλάχιστον) από βέβαιη λήψη αντιβιωτικού, το οποίο παρεμπιπτόντως το έχω αγοράσει και περιμένει (αυτό και μόνο δείχνει πόσο επιφυλακτική είμαι). :mrgreen:

καλημέρα για αρχή και σε πρώτη φάση γιουπίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι .Στο επόμενο σου τηλ.ρώτα τον τι φαρμακείο πρέπει να έχεις για παν ενδεχόμενο ειδικά μέσα στο Σ/Κ.Θέλει υπομονή και επιμονή καλή δύναμη.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

πασχαλίτσα πρέπει να είμαστε γειτόνισσες! σκέφτομαι να πάω κι εγώ στον Παπαμεθοδίου, να υποθέση ότι είσαι ευχαριστημένη προς το παρόν. Αν θες στείλε μου σε πμ πόσο σας πήρε επίσκεψη γιατί στην παρούσα φάση το σκέφτομαι πολύ να πάω και για μένα και για τον μικρό λόγω οικονομικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Yogini σου έστειλα πμ.

 

Κοριτσια όλα πάνε καλά, τη γλιτώσαμε την ωτίτιδα!!! Δεν πιστεύω στα μάτια μου!!! Και οι ιώσεις αντιμετωπιζονται μόνο με βραδυνό πυρετό και λίγη εξάντληση, το πρωί είμαστε περδίκια και τολμάμε να πάμε και σχολείο! Αρχίζω να πιστεύω ότι δε θα πληρώσω όλη τη σχολική χρονιά τζάμπα στο σχολείο όπως φοβόμουν πολύ... Για να δούμε, για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Yogini σου έστειλα πμ.

 

Κοριτσια όλα πάνε καλά, τη γλιτώσαμε την ωτίτιδα!!! Δεν πιστεύω στα μάτια μου!!! Και οι ιώσεις αντιμετωπιζονται μόνο με βραδυνό πυρετό και λίγη εξάντληση, το πρωί είμαστε περδίκια και τολμάμε να πάμε και σχολείο! Αρχίζω να πιστεύω ότι δε θα πληρώσω όλη τη σχολική χρονιά τζάμπα στο σχολείο όπως φοβόμουν πολύ... Για να δούμε, για να δούμε...

Και όσο περνάνει ο καιρός και τονώνεται το ανοσοποιητικό και μαθαίνει να αντιδράει μόνος του ο οργανισμός, θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

pashalitsa εγώ ένα θα σου πω:

 

H κόρη μου ξεκίνησε για πρώτη φορά παιδικό σταθμό

πέρσι τον Σεπτέμβρη (του 2010)

και όπως καταλαβαίνεις....οι ιώσεις πήγαιναν και έρχονταν!

 

Ο συμβατικός της παιδίατρος είχε "καταφέρει" να της δώσει

μέσα σε 4 μόνο μήνες...

 

3 φορές αντιβίωση!! :shock:

 

Έτσι αποφάσισα λοιπόν να ξεκινήσω την ομοιοπαθητική

και σε πληροφορώ οτι απο τότε

 

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΡΕΙ

ούτε μία φορά ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ!

 

Σε λίγο θα κλείσουμε 1 χρόνο

που τα περνάει όλα "στο πόδι"!

 

(εύχομαι να τα εκατοστήσουμε!! :P)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τι έγινε εδώ θα τα λέμε τώρα?ελπίζω να μη μας το κλειδώσουν και αυτό....

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

εχω ξεκινήσει καμιά δεκαριά μέρες με τον νέο γιατρό με καινούργιο ιδιοσυγκρασιακό....μου φαίνεται λίγο παράξενο για να είμαι ειλικρινής γιατι ο Κ. με έβγαζε άλλο....

από το πρωί σήμερα με πονάει ο λαιμός μου και έλεγα θα είναι γιατί χτες κάπνισα 3 τσιγάρα αλλά κοιτάχτηκα στον καθρέφτη και οι αμυγδαλές μου είναι με πύον! Έχουν αυτά τα άσπρα κομματάκι επάνω...το θέμα είναι ότι κατα τα άλλα νιώθω σουπερ...οχι απλά σούπερ αλλά μέσα στην τρελή χαρά. Αύριο το πρωί που θα πάω έτσι κι αλλιώς στην παιδίατρο θα της πω να με δει και τον παίρνω τηλέφωνο μετά αν είναι..

Οι αμυγδαλές μου είχαν να με πειράξουν 27 ολόκληρα χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι να σου πω...μακάρι. Θα ρωτήσω αύριο και θα σας ενημερώσω αν είναι.

 

Φυσικά και είναι, ειδικά αν ανεβάσεις και έναν καλό πυρετό ;)

 

Ετοιμάσου για τον αγώνα βελτίωσης του επιπέδου υγείας, δεν είναι εύκολος.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

πυρετός γιοκ! αμυγδαλές την άλλη μέρα μια χαρά! το πύον το είδε και η παιδίατρος :)

γενικά δεν κάνω εύκολα πυρετό και ξέρω ότι είναι κακό από θέμα ομοιο....

το θέμα είναι ότι μου έχει κλείσει η όρεξη για τα καλά και είμαι συνεχώς μέσα στην τρελή χαρά...λες και μου έχουν δώσει κάτι. Δεν ξέρω τι φταίει αλλά μιλάμε για πολύ χάι καταστάσεις :)

Διατήρω πάντως τις επιφυλάξεις μου γιατί τόσα χρόνια ήμουν muriaticum και πήγαινα πολύ καλά στις θεραπείες, τώρα ξαφνικά Pulsatila....τεσπα ειδωμεν

Link to comment
Share on other sites

πυρετός γιοκ! αμυγδαλές την άλλη μέρα μια χαρά! το πύον το είδε και η παιδίατρος :)

γενικά δεν κάνω εύκολα πυρετό και ξέρω ότι είναι κακό από θέμα ομοιο....

το θέμα είναι ότι μου έχει κλείσει η όρεξη για τα καλά και είμαι συνεχώς μέσα στην τρελή χαρά...λες και μου έχουν δώσει κάτι. Δεν ξέρω τι φταίει αλλά μιλάμε για πολύ χάι καταστάσεις :)

Διατήρω πάντως τις επιφυλάξεις μου γιατί τόσα χρόνια ήμουν muriaticum και πήγαινα πολύ καλά στις θεραπείες, τώρα ξαφνικά Pulsatila....τεσπα ειδωμεν

είδες τι σου κάνει μία Pulsatila στο βιβλίο μου γράφει πως ο ασθενής μπορεί να θέλει να φάει αλλά να μην πεινάει ή να του αρέσει το λιπαρό και βαρύ φαγητό αλλά να τον αρρωσταίνει.αναφέρει πως πολλά συμπτώματα εναλλάσονται από το ένα σημείο του σωματος στο άλλο και έχουν αντιφατικό χαρακτήρα.επίσης είναι κατάλληλο για την λιποθυμία όταν ο ασθενής είναι σε κλειστό δωμάτιο και την επαναλαμβανόμενη εμφάνιση χαλαζία.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...