Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετά από διακοπή κύησης


garidoula

Recommended Posts

Καλό μεσημέρι κορίτσια :) έχουν περάσει 10 μέρες από την διακοπή κύησης που έκανα, ήμουν στην 22η εβδομάδα , το μωρό είχε σοβαρό πρόβλημα τρισωμίας.Ευτυχώς λέει ο γιατρός που φάνηκε, και ευτυχώς λέω που δεν χρειάστηκε να κάνω απόξεση. Ήταν η πρώτη μου κύηση και είμαι 32 :( Όλα αυτά τα "ευτυχώς" όμως δεν μου φτάνουν :cry:

Από τη μία προσπαθώ να σκέφτομαι την επόμενη φορά και να παίρνω δύναμη και από την άλλη ενοχλούμαι φοβερά από τους γύρω :mad: Η πεθερά μου έλεγε να πάρω ευχή από τον παπά επειδή το παιδί ήταν μεγάλο..τί ευχή ρε παιδιά, δεν θέλω να προσωποποιήσω οτι έγινε γιατι δεν θα τα καταφέρω.Από την άλλη γνωστοί μας τηλεφωνούσαν προχθές 15 να μου πουν χρόνια πολλά κ καλή λευτεριά κ εγώ τους έλεγα δεν υπάρχει πια μωράκι.Δεν θέλουμε να πούμε σε κανέναν τι ακριβώς έγινε παρά μόνο ήταν μια ατυχία.Ταυτόχρονα έχω να σκεφτώ και τις εξετάσεις που θα πρέπει να κάνω από δω και στο εξής.Έκανα αμνιοπαρακέντηση.

Πώς τα καταφέρνετε οι συμπάσχουσες? :? Πότε θα μπορέσω να προσπαθήσω ξανά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λυπάμαι κοπέλα μου αλλά καλύτερα έτσι παρά να προχωρούσε η εγκυμοσύνη, εσύ να έκανες όνειρα και στο τέλος το όνειρο να γινόταν εφιάλτης. Η σύλληψη δεν ήταν καλή, το μωρό θα είχε πρόβλημα οπότε τώρα ξεκινάς από την αρχή με την ελπίδα ότι το επόμενο μωρό θα είναι μια χαρα.

 

Εχω ζήσει από κοντά παρόμοια περίπτωση μια γνωστής μου που έχασε 2 μωρά στον τρίτο μήνα. Ο γιατρός τους είπε ότι η κοπέλα είχε κάποια ελλατωματικά χρωμοσώματα με αποτέλεσμα να αποβάλει. Η φύση προνοεί όταν κάτι δεν παει καλά και σταματαει την κύηση για την καλύτερη εξέλιξη των ειδών. Και ευτυχώς για εμας σήμερα, όταν δεν το κάνει η φύση αυτό το κάνει η επιστήμη.

 

Anyway, τα παιδια έιχαν απογοητευτεί τελειως γιατι το θέμα δεν ήταν αν θα συλλάβουν μόνο αλλά και αν το παιδί θα είναι καλά.

Το αποτέλεσμα είναι ότι η κοπέλα μετά από 2 αποβολές γέννησε ένα υγιέστατο αγοράκι.

 

Επίσης μια ξεδέρφη μου έχασε το παιδί στον 5ο μήνα. Ο γιατρος από την αρχή της είχε πει ότι δεν το ακουει καλά. Οταν πήγε να κάνει αμνιοπαρακέντηση το παιδί ήταν νεκρό. Μετά έμεινα κανονικά έγκυος και γέννησε ένα αγοράκι χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Ολα θα πάνε καλά!! Ασε 3 μήνες να περάσουν (ρώτα και τον γιατρό σου) και μετά ξεκινάς ξανά την προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :wink:

Είναι ειρωνία πάντως που γράφεις για μια γνωστή που έχασε 2 φορές το μωράκι της και ξέρεις γιατί? Μία γιατρός , αυτή που μου έκανε την αμνιοπαρακέντηση μου είπε μην στεναχωριέσαι και να ξέρεις αυτό μπορεί να σου ξανασυμβεί! :shock: Ξεκινάς δηλαδή με την πιθανότητα να ξανασυμβεί!Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη μέχρι να δω τον γιατρό μου,επειδή είναι διακοπές και να μιλήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

22η εβδομάδα και δεν έκανες απόξεση? να ρωτήσω πως στο πήραν ή είναι πολύ επώδυνο για σένα? συγγνώμη κι όλας....

 

 

 

εγώ έκανα υποχρεωτική απόξεση στην 13η εβδομάδα γιατί το μωρό είχε πρόβλημα και το είδαμε την ώρα που πήγαμε για την λήψη του τροφοβλάστη

Το κεφάλι του ήταν "ελαττωματικό"

δεν υπήρχε περίπτωση να επιζήσει...

τέλος πάντων, πέρασα μια δύσκολη περίοδο (Σε συνδυασμό ότι μετά από 1,5 μήνα κι όλας έχασα και τη μαμά μου)

Οταν με ρωτούσαν τι έγινε, δεν έλεγα λεπτομέρειες... έλεγα απλά ήταν ένα τυχαίο άτυχο γεγονός

Πολλοί και διάφοροι μου είπαν κι εμένα πολλά κι ευτυχώς δεν άκουσα κανέναν τους

Δε μπορούσε κανένας ούτε να με καταλάβει ούτε να μου συμπαρασταθεί ούτε να με παρηγορήσει

Πήγα σε ψυχολόγο (ίσως γιατί εγώ είχα διπλό το χτύπημα)

Με βοήθησε εκεί η κυρία απλά να συνειδητοποιήσω ότι δεν μπορεί κανένας να με βοηθήσει παρά μονάχα ο εαυτός μου και να μην εχω απαιτήσεις απ τους γύρω μου και κυρίως απ τον άντρα μου (γιατί εγώ είχα φρικάρει και ήθελα ο άντρας μου να κάνει κωλοτούμπες για να νοιώθω καλά κι αυτό ήταν που τελικώς με απογοήτευε πολύ, ότι δεν μπορούσε κανένας να με ικανοποιήσει)

 

Πέρασε τέλος πάντων ο καιρός.... ηρέμησα και είδα ότι ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός...

Δεν υπάρχει τίποτα άλλο...

Σε 6 μήνες έβαλα πάλι μπροστά, έμεινα έγκυος αμέσως, είδα κι έπαθα βέβαια για να ξεπεράσω το σοκ όταν έφτασα στη φάση που θα έπρεπε να κάνω την εξέταση που είχε βρεθεί το προβλημα την προηγούμενη φορά (ήμουν στο σαλόνι στο ΙΑΣΩ με όλον τον κόσμο κι έκλαιγα με αναφιλητά και δεν ήθελα να μπω στο εξεταστήριο, ρεζίλι είχα γίνει)

Εγινε όμως η εξέταση, όλα πήγαν καλά και τώρα είμαι η ευτυχισμενη μητέρα του όμορφου που βλέπεις στο πλάι :wink:

 

Πριν δύο χρόνια σαν έγιναν όλα αυτά...

τώρα είναι ένα κακό όνειρο στο παρελθόν...

ευτυχώς ο Θεός, η φύση, έχουν προνοήσει και ξεχνάμε και προχωράμε...

 

Θα περάσει και θα ηρεμήσεις

Είναι το μόνο που μπορώ να σου υποσχεθώ

Σου εύχομαι σύντομη ανάρρωση στο σώμα αλλά και στην ψυχή σου

Link to comment
Share on other sites

thimioula ο χρονος ειναι πραγματικα ο καλυτερος γιατρος! :wink: Εμεις χασαμε το μωρακι μας την 9η εβδομαδα της κυησης χωρις λογο. Πηγαμε για εναν υπερυχο ρουτινας και να δει ο γιατρος καποιες εξετασεις που ειχα κανει και μας προσγειωσε ανωμαλα τελειως. Δεν ειμασταν προετοιμασμενοι γι'αυτο που ακουσαμε (και ποια ειναι αλλωστε;;;; :? )

Το ξερω οτι ολα τωρα σου φαινονται μαυρα και αραχνα αλλα να εισαι σιγουρη οτι σε λιγο καιρο ολα αυτα θα ειναι στο πισω μερος του μυαλου σου και θα σκεφτεσαι να περασει ο καιρος να ξαναπροσπαθησουμε. Και να εισαι σιγουρη οτι στο τελος θα κρατας αγκαλιτσα σου το πιο super μωρο του κοσμου...

Εμας μας ειπε ο γιατρος να προσπαθησουμε παλι μετα απο 2 κυκλους. Προσπαθησε μονο να μην κανεις το λαθος που εκανα εγω (εχω ανοιξει post γι'αυτο). Προσπαθησε να μην ακους τιποτα και κανεναν παρα μονο το ενστικτο και τον γιατρο σου (αν του εχεις εμπιστοσυνη βεβαια).

 

Ευχομαι τα καλυτερα (για ολες μας!!! :wink: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει το μωράκι σου , κούκλος είναι. :D

Προσπαθώ συνέχεια να βρίσκω δουλειές να ξεχνιέμαι.Ευτυχώς ο άντρας μου είναι δίπλα μου συνέχεια, κάνει σχέδια για ταξίδια ο καημενούλης μήπως και με βοηθήσει.

Σχετικά με την διαδικασία που το πήραν ήμουν ψύχραιμη.Μου έδωσαν ένα χάπι στις 8 το βράδυ , έφυγα, επέστρεψα μετά από 36 ώρες. Το πρωί τότε μου έβαλαν 4 υπόθετα και αργότερα άλλα 2 ,ήταν 11 το πρωί και τελικά γέννησα στις 11 το άλλο πρωί.Αυτές τις 24 ώρες ήμουν μέσα στο μαιευτήριο πονούσα φριχτά, μου έδωσαν πολλά πολλά παυσίπονα , πάνω από 8 φορές(4 ενέσεις ηρεμιστικές και 4 σε σακουλάκι ορού).Γέννησα σε 5 λεπτά μετά τους φριχτούς πόνους και το τσέκαραν καλά οτι δεν χρειάστηκε απόξεση.Ο γιατρός μου μίλησε από το τηλ με τους γιατρούς να με προσέξουν .κάποια στιγμή , τις πρώτες 5 ώρες κάποια μαία είπε στον άντρα μου μπορεί να μου κάνουν καισαρική, τότε αυτός τρελάθηκε, θα έμπαινε στο μαιευτήριο, πήρε τηλ το γιατρό μας που ήταν διακοπές και από εκείνη τη στιγμή όλοι με προσέχαν.Αυτά τα έμαθα μετά.Δυστυχώς υπάρχει και το ¨σύστημα¨

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΤΕ...ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ Η ΩΡΑ!ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΜΟΝΟ 3 ΜΗΝΕΣ.ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΝΟ ΕΚΛΑΨΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΟΛΑ Ο.Κ.ΕΝΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ...ΕΓΩ ΕΙΜΟΥΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΗ ΜΕΧΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΥΩΘΕΤΗΣΩ ΕΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ.ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΟΡΦΑΝΟΤΡΟΦΕΙΑ ΝΑ ΝΟΙΩΣΕΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΑ ΓΕΝΝΑΕΙ ΑΛΛΑ ΠΟΙΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ...ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΤΑΚΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΣΥΧΝΑ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΝΟΣΤΑΛΓΟΥΝ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΤΕ.ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΗΤΑΝ ΝΑΡΚΟΜΑΝΕΙΣ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΙΣΩ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ...ΜΠΟΡΕΙ Η ΜΑΝΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΝ ΣΕ ΥΤΟΚΙΝΗΤΗΣΤΙΚΟ ΔΥΣΤΗΧΥΜΑ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΕΧΡΗ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ.ΟΤΑΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΤΑΛΑΘΩΣ,ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΕΜΕΙΝΑ...ΕΓΚΥΟΣ!Ο ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ...!ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΕΙΝΟΥΝ ΓΟΝΕΙΣ! ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου , κούκλος είναι. :D

Προσπαθώ συνέχεια να βρίσκω δουλειές να ξεχνιέμαι.Ευτυχώς ο άντρας μου είναι δίπλα μου συνέχεια, κάνει σχέδια για ταξίδια ο καημενούλης μήπως και με βοηθήσει.

Σχετικά με την διαδικασία που το πήραν ήμουν ψύχραιμη.Μου έδωσαν ένα χάπι στις 8 το βράδυ , έφυγα, επέστρεψα μετά από 36 ώρες. Το πρωί τότε μου έβαλαν 4 υπόθετα και αργότερα άλλα 2 ,ήταν 11 το πρωί και τελικά γέννησα στις 11 το άλλο πρωί.Αυτές τις 24 ώρες ήμουν μέσα στο μαιευτήριο πονούσα φριχτά, μου έδωσαν πολλά πολλά παυσίπονα , πάνω από 8 φορές(4 ενέσεις ηρεμιστικές και 4 σε σακουλάκι ορού).Γέννησα σε 5 λεπτά μετά τους φριχτούς πόνους και το τσέκαραν καλά οτι δεν χρειάστηκε απόξεση.Ο γιατρός μου μίλησε από το τηλ με τους γιατρούς να με προσέξουν .κάποια στιγμή , τις πρώτες 5 ώρες κάποια μαία είπε στον άντρα μου μπορεί να μου κάνουν καισαρική, τότε αυτός τρελάθηκε, θα έμπαινε στο μαιευτήριο, πήρε τηλ το γιατρό μας που ήταν διακοπές και από εκείνη τη στιγμή όλοι με προσέχαν.Αυτά τα έμαθα μετά.Δυστυχώς υπάρχει και το ¨σύστημα¨

 

αχ θεε μου τι πέρασες....

εύχομαι γρήγορη ανάρρωση!

προσπάθησε να ηρεμήσεις και θα περάσει ....

όταν νοιώσεις εσύ έτοιμη βάλε μπροστά για το επόμενο...

μην ακούς κανέναν και τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι όλα να περάσουν και να τα βλέπεις σαν ενα κακό όνειρο...μόνο που τον τρόπο για να αισθανθεις καλήτερα δεν τον ξέρω...πίστεψε κι εγώ ακόμη τον ψάχνω...

Link to comment
Share on other sites

thimioula,δεν ξερω αν μπορω να βρω τα καταλληλα λογια να σε παρηγορησω,και δεν ξερω αν υπαρχουν,καταρχας...

..σιγουρα,δεν σε παρηγορει αν σου πω οτι και εγω,οπως και δεκαδες αλλες κοπελες,περασαν αυτο το φρικτο μαρτυριο......

 

Τελικα η φυση εχει τον τελευταιο λογο,παντα!

Τα λογια,οσα και να σου γραψω,θα ειναι περιττα!

:oops: ευχομαι το επομενο λαχειο ,που θα τραβηξεις,να ειναι και το τυχερο σου!

φιλιά!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για οσα γράφετε :cool: Δεν μπορείτε να φανταστείτε ποσο με βοηθά αυτή η συζήτηση μαζί σας!!!!Σήμερα νιώθω καλύτερα και όσο αναρώνει το σώμα μου παίρνω και ψυχολογικά δυνάμεις!Εύχομαι όλα να πάνε καλύτερα την επόμενη φορά!

Νόμιζα πως κάτι τέτοια συμβαίνουν σπανίως όμως τελικά υπάρχει κόσμος που ταλαιπωρείται!Αυτά σε κάνουν να αλλάζεις στάση στη ζωή!Πάντα ήμουν πονόψυχη στα βάσανα των άλλων και με ' παιρνε από κάτω, τώρα όμως πρέπει να είμαι δυνατή για εμένα...

Μακάρι να είμαι η τελευταία που της συνέβηκε κάτι τέτοιο και σύντομα να γίνουμε μανούλες όσες το επιθυμούμε :wink: και πάλι σας ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

κοριτσια, και εγω εκανα διακοπη κυησης πριν απο περιπου 1 μηνα 25/6, στην 23η εβδομαδα κυησης ... 20 ωρες επωδυνου τοκετου... ξερω πως ειναι... αλλα ειμαι καλα τωρα. Ευχαριστώ τον γιατρό μου που επεμενε να μην κανω καισαρικη γιατι οπως ειπε.: δεν θελω να φυγεις απο εδω χωρις μωρο αλλα με ουλη που να στο θυμιζει...

Τελος παντων... Σε εμενα το προβλημα φανηκε στα 2α αποτελεσματα της αμνιοπαρακεντησης... (15% τρισωμια 13) στα κυταρρα του μωρου... Δεν ειχα επιλογη... Θα γεννουσα ενα δυστυχισμενο πλασματακι και η αποφαση μου ηταν γρηγορη.... Περισυ την ιδια εποχη ειχα παλινδρομη στην 10η εβδομαδα.... Ευτυχως εχω μια πριγκιπησα 4 ετων και αναθάρρυσα αμεσως... την πρωτη εβδομαδα εκλαιγα οποια στιγμη εμενα μονη... Το εμβρυο ειχε τρελλη κινητικοτητα και ολες οι εξετασεις μεχρι την αμνιο ηταν απλα τελειες....στις 29/7 εχω ραντευου με τον γενετιστη.... θα δουμε.... Σας φιλω - Δημητρα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, και εγω εκανα διακοπη κυησης πριν απο περιπου 1 μηνα 25/6, στην 23η εβδομαδα κυησης ... 20 ωρες επωδυνου τοκετου... ξερω πως ειναι... αλλα ειμαι καλα τωρα. Ευχαριστώ τον γιατρό μου που επεμενε να μην κανω καισαρικη γιατι οπως ειπε.: δεν θελω να φυγεις απο εδω χωρις μωρο αλλα με ουλη που να στο θυμιζει...

Τελος παντων... Σε εμενα το προβλημα φανηκε στα 2α αποτελεσματα της αμνιοπαρακεντησης... (15% τρισωμια 13) στα κυταρρα του μωρου... Δεν ειχα επιλογη... Θα γεννουσα ενα δυστυχισμενο πλασματακι και η αποφαση μου ηταν γρηγορη.... Περισυ την ιδια εποχη ειχα παλινδρομη στην 10η εβδομαδα.... Ευτυχως εχω μια πριγκιπησα 4 ετων και αναθάρρυσα αμεσως... την πρωτη εβδομαδα εκλαιγα οποια στιγμη εμενα μονη... Το εμβρυο ειχε τρελλη κινητικοτητα και ολες οι εξετασεις μεχρι την αμνιο ηταν απλα τελειες....στις 29/7 εχω ραντευου με τον γενετιστη.... θα δουμε.... Σας φιλω - Δημητρα

Τα ίδια πέρασα και εγώ πέρυσι τον Μάιο. Αναγκαστική διακοπή κύησης στον πέμπτο μήνα!ΕΦΙΑΛΤΗΣ!Πονάει αλλά κάνε κουράγιο!!!!!!Πάρε δύναμη από τη μικρή!

Και εγώ από τα παιδιά μου παίρνω κουράγιο πάντα!

Κουράγιο!Ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός!

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια πέρασα και εγώ πέρυσι τον Μάιο. Αναγκαστική διακοπή κύησης στον πέμπτο μήνα!ΕΦΙΑΛΤΗΣ!Πονάει αλλά κάνε κουράγιο!!!!!!Πάρε δύναμη από τη μικρή!

Και εγώ από τα παιδιά μου παίρνω κουράγιο πάντα!

Κουράγιο!Ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός!

 

Eυχαριστώ Ερη...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, και εγω εκανα διακοπη κυησης πριν απο περιπου 1 μηνα 25/6, στην 23η εβδομαδα κυησης ... 20 ωρες επωδυνου τοκετου... ξερω πως ειναι... αλλα ειμαι καλα τωρα. Ευχαριστώ τον γιατρό μου που επεμενε να μην κανω καισαρικη γιατι οπως ειπε.: δεν θελω να φυγεις απο εδω χωρις μωρο αλλα με ουλη που να στο θυμιζει...

Τελος παντων... Σε εμενα το προβλημα φανηκε στα 2α αποτελεσματα της αμνιοπαρακεντησης... (15% τρισωμια 13) στα κυταρρα του μωρου... Δεν ειχα επιλογη... Θα γεννουσα ενα δυστυχισμενο πλασματακι και η αποφαση μου ηταν γρηγορη.... Περισυ την ιδια εποχη ειχα παλινδρομη στην 10η εβδομαδα.... Ευτυχως εχω μια πριγκιπησα 4 ετων και αναθάρρυσα αμεσως... την πρωτη εβδομαδα εκλαιγα οποια στιγμη εμενα μονη... Το εμβρυο ειχε τρελλη κινητικοτητα και ολες οι εξετασεις μεχρι την αμνιο ηταν απλα τελειες....στις 29/7 εχω ραντευου με τον γενετιστη.... θα δουμε.... Σας φιλω - Δημητρα

Να έχεις πίστη στο θεό και όλα θα πάνε καλά. Την ίδια μέρα που έκανες διακοπή της κύησης έκανα και εγώ απόξενση. Θα περιμένω να μου πεις τα αποτελέσματα. Κουράγιο

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μόλις στην 9η εβδομάδα. Ήταν και η πρώτη φορά που πήγα με τη μανούλα μου και της φώναζα όλο χαρά " μαμά δες το εγγονάκι" σου και ο γιατρός απάντησε "Ιωάννα δυστυχώς παλινδρόμησε". Εκείνη τη στιγμή κατάρρευσα αλλάτώρα είμαι καλά. Περιμένω να αδιαθετήσω γα να ξαναρχίσω πάλι προσπάθειες

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

θα δεις.... ολα θα πανε καλα.... για να εγινε ετσι καποιος λογος υπηρξε... και σε προστατευσε απο ενα μωρακι αρρωστο ... τι να πω... αμα καεις στον χυλο φυσας και το γιαουρτι... τωρα η περσινη μου παλινδρομηση μου φαινεται αστεια... να θυμασαι ομως... αφου μπορεις να πιασεις ... θα κανεις το μωρακι σου! Στο υπογραφω!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε νοιώθω απόλυτα. Μακάρι ποτέ καμιά γυναίκα να μη νιώσει αυτό που πέρασες........

Εύχομαι από δω και πέρα να έχεις μόνο ευχάριστα στη ζωή σου, τίποτα κακό να μη σε ξαναβρεί........................

Link to comment
Share on other sites

και θα ΚΑΝΕΙΣ Elisavet!!!!! κοριτσια θα με ακουσετε σκληρη αλλα θα πω το εξης... ενα εμβρυο πριν γεννηθει ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΩΡΟ.... ΔΕΝ το εχουμε αγαπησει οπως η μανα το παιδι της... θα δειτε θα κανετε μωρακια και θα περιγραφετε τις περιπετειες σας σαν να τις εχει ζησει καποιος αλλος... Σας μιλω εγω που ειχα 2 παλινδρομες και την διακοπη στον 6ο μηνα... με το εμβρυο να χτυπιεται και να του μιλω.... κι ομως... δεν ηταν μωρο.... εχω ψαξει πολυ... αν γεννιοταν κατα 80% θα πεθαινε τον 1ο μηνα της ζωης του... και ενα κομματι δικο μου μαζι του... ομως δεν το γεννησα πραγματικα κι ας ειχα 20ωρο τοκετο.... ανεβειτε ψυχολογικα!! καποια στιγμη θα ακουσετε λογια υπεροχα απο τα μωρα σας! αληθεια.... Σας φιλω...

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΠΟΣΟ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ DIMITRA!!!!!!!!!!

ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΧΕΔΟΝ ΔΙΑΚΟΨΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΚΥΗΣΗ ΣΤΗΝ 13 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΛΟΓΟ ΧΡΩΜΟΣΟΜΙΚΗΣ ΑΝΩΜΑΛΙΑΣ. ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΡΙΣΩΜΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ.

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ................. ΕΝΑ ΔΡΑΜΑ......... ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΤΕΧΝΗΤΩΝ ΠΟΝΩΝ ΓΙΑ 12 ΩΡΕΣ............. ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΘΑ ΖΟΥΣΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ.........

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΛΠΙΖΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΑΚΟΜΗ.

ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΟΣΑ ΠΕΡΑΣΑ............

ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΣΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟΥΣ ΣΑΣ???????????

ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ..........

 

ΕΛΠΙΖΩ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΕΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα με ακουσετε σκληρη αλλα θα πω το εξης... ενα εμβρυο πριν γεννηθει ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΩΡΟ.... ΔΕΝ το εχουμε αγαπησει οπως η μανα το παιδι της...

 

Το ότι δεν αγαπάς το έμβρυο όπως λες, δε σημαίνει ότι δεν είναι μωρό...!

΄Ασχετα από τους λόγους που οδηγούν μια γυναίκα να διακόψει την κύησή της, δε μπορείς να λες ότι το έμβρυο δεν είναι μωρό! Δεν είναι άνθρωπος δηλαδή? Τότε τι είναι?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

θα δεις.... ολα θα πανε καλα.... για να εγινε ετσι καποιος λογος υπηρξε... και σε προστατευσε απο ενα μωρακι αρρωστο ... τι να πω... αμα καεις στον χυλο φυσας και το γιαουρτι... τωρα η περσινη μου παλινδρομηση μου φαινεται αστεια... να θυμασαι ομως... αφου μπορεις να πιασεις ... θα κανεις το μωρακι σου! Στο υπογραφω!!!

Σε ευχαριστώ πολύ που μου δίνεις θάρρος. Και εγώ πιστεύω πως ο θεός απο κάτι με προφύλαξε.

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα με ακουσετε σκληρη αλλα θα πω το εξης... ενα εμβρυο πριν γεννηθει ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΩΡΟ.... ΔΕΝ το εχουμε αγαπησει οπως η μανα το παιδι της...

Δεν ξέρω αν είσαι σκληρή ή αν όλο αυτό προκύπτει ως "εκλογίκευση"...

Εγώ αυτή τη στιγμή βλέπω μια μονόπλευρη προσέγγιση.

Θα το αντιστρέψω : το δικό μου ήταν υγιέστατο, αρτιμελές, ζωηρό, αλλά... άτυχο. Το έχασα στην 23η εβδομάδα. Πώς το λες αυτό; Δεν ήταν μωρό; Εγώ εδώ και οκτώ μήνες κλαίω για ένα μωρό... για έναν άνθρωπο.

Δεν σε κοντράρω - φωτίζω μια πλευρά που δεν την βλέπεις.

Καλή συνέχεια.

2522daf9de.png
Link to comment
Share on other sites

Mary Popins, Tara.... αρχικα ξεκινω λεγοντας οτι αυτη η αποψη ειναι η δικη μου και προφανως οποιος εχει αντιθετη γνωμη ειναι απολυτος σεβαστος σε μενα... εχοντας ενα παιδι και εχοντας ζησει την χαρα της μητροτητας, και ουσα ορθολογιστρια απο φυση εχω αυτη την αποψη.... απο τη στιγμη που δεν εχει κλαψει, ανασανει το μωρακι, απο τη στιγμη που ακομα κιαν το εχω νιωσει δεν το εχω πιασει στην αγκαλια μου, η αγαπη μου οση και να ηταν θα καταλαγιασει... αυριο συμπληρωνω 1 μηνα απο την διακοπη κυησης στην 23η εβδομαδα... και ειμαι καλα και δεν κλαιω πια, αλλα χαιρομαι καθε στιγμη με την τετραχρονη κορη μου που δεν φταιει σε τιποτα να βλεπει την μανουλα της χαμενη χωρις προφανη για εκεινη λογο... Συγχωρηστε με αλλα εχω χασει πατερα και αδερφη σε ενα μηνα μεσα.... και θα μπορουσα να κλαιω για παντα, αλλα ακομα και μετα απο αυτα προχωρησα, παντρευτηκα, γεννησα, πονεσα... και θα συνεχισω... Σας φιλω. Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...