Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΟΒΑΜΑΙ...ΑΔΙΚΩΣ???


Recommended Posts

ΚΑλημέρα παιδιά!

είμαι στην 8η εβδομάδα κύησης,και εκτός από ανακατωσούρα που έχει κάνει την επίσκεψή της στο στομάχι μου σε ακατάστατες ώρες όλη την ημέρα,συνεχίζονται οι πόνοι σαν αυτοί της περιόδου που είχα ιό λίγοι βέβαια αλλά όταν έρχονται χαμηλά στην κοιλιά έχουν βάθος και ένταση που σε κάνουν να μην μπορείς να τους αγνοήσεις...επίσης από χτες έχω ένα σούβλισμα περίεργο στην κοιλιά σχεδόν στο ύψος της ωοθήκης που έρχεται σαν παλμός και φεύγει(τί είναι αυτό πάλιιιιιι :?::?: )......δεν ξέρω τι είναι αυτοι οι πόνοι.....

ο γιατρός μού είχε πει ότι ειναι φυιολογικό να έχω αλλά είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν ξέρω τι μου γίνεται...εκτός αυτού κάπου πήρε το μάτι μου ότι αν έχετε λέει πόνους χαμηλά στην κοιλιά μπορεί να είναι δείγμα αποβολής :!::!::shock::shock::cry::cry::cry::cry:

ποιά κοπέλλα ξέρει να μου πει κάτι για να ηρεμήσω λίγο??δευτέρα πάω στο γάτρο για τον πρώτο υπέρηχο αλλά έχω κατα αγχωθεί τώρα.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην στεναχωριέσαι...Αυτού του είδους τα πονάκια είναι συνηισμένα τους πρώτους μήνες μάλλον. Και εμένα με φόβιζαν αρκετά γιατί νόμιζα ότι είναι σημάδια για επικείμενη αποβολή και ο γιατρός μου έλεγε να μην ανησυχώ. Πρόκειται για μυικούς πόνους, που μοιάζουν με σουβλιές σαν αυτές της περιόδου αλλά κρατούν πιο λίγο. Οφείλονται στο γεγονός ότι η μήτρα μεγαλώνει και προσπαθεί το σώμα σου γενικότερα να προσαρμοστεί. Εγώ τους ένιωθα μέχρι και τον τρίτο μήνα. Τώρα είμαι στον πέμπτο και προς το παρόν όλα πάνε καλά.

Γνώμη μου είναι να μην ανησυχείς. Νομίζω ότι κάθε έγκυος βιώνει τέτοιους πόνους στην αρχή.....

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

σωστά τα είπε η Φέη ..

εγώ τα είχα αυτά τα συμπτώματα και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και σε αυτήν εδώ τώρα .. δεν είναι τίποτα ..

βάλε με το μυαλό σου ότι αρχίζει και μεγαλώνει η μήτρα σου και πιέζει στομάχι, νεφρά, ήπαρ, έντερα, πάγκρεας μέχρι και τα πλευρά .. μαζί της μετακινούνται και οι ωοθήκες σου οπότε είναι φυσικό να έχεις πόνους περιόδου σχεδόν για όλη την εγκυμοσύνη .. εγώ ακόμη και τώρα που είμαι περίπου στην 37η έχω πόνους περιόδου που πολλές φορές φτάνω σε σημείο να ποθώ ένα ντεπονάκι ή ακόμα πιο πολύ ένα απαγορευμένο Tylenol :oops::oops::oops:

 

Κοίτα .. μπορεί να σου λέμε εμείς τις δικές μας εμπειρίες αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ απορία κι άν έχεις, ακόμα κι αν νομίζεις ότι είναι χαζή, να τη συζητάς με τον/τη γιατρό σου!!!!!! πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη και θάρρος να παίρνεις οποιαδήποτε στιγμή τηλέφωνο και να ρωτάς!! :D:wink::cool:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Τα πονάκια χαμηλά στην κοιλιά είναι φυσιολογικά τους πρώτους μήνες. Επίσης οι ναυτίες είναι και μια ένδειξη καλή για την κύηση.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

eyxaristw koritsia!nanouka isoun idiaitera katatopistiki! :lol:

perimenw anipomona tin deytera na paw sto giatro gia ton prwto iperixo kai pisteyw oti oles oi apories xazes kai mh,anousies kai mh,tha lithoun ekei.

kserei kaneis an stin 8h bdomada o iperixos tha einai kolpikos i oxi?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΛΠΙΚΟΣ, ΚΟΛΠΙΚΟΣ .

ΕΝΝΟΕΙΤΕ!!!

Τουλάχιστον μετά τη 10η εβδομάδα από την κοιλιά.

Και πάλι μην ανησυχείς ο κολπικός υπέρηχος δεν είναι τίποτα μπροστά στην γέννα.

Τότε ανοίγεις πόδια και οι υπερπόντιες αναζητήσεις ξεκινούν.Πας στην ανάνηψη και σε κοιτούν πως πάει εκεί κάτω συνέχεια.Και που να αλλάξουν και βάρδυα.

Όλα θα περάσουν.Κι εγώ που αρνιόμουν πεισματικά να πάω σε ανδρα γυναικολόγο επι 7 χρόνια,τώρα τα έχω ξεπεράσει όλα!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

μην στεναχωριεσαι και να μην φοβασαι!!!!βρισκομαι κι εγω στην 8η εβδομαδα κι εχω ακριβωσ τα ιδια συμπτώματα!!δεν σου κρύβω ότι κι εγώ φοβαμαι αρκετα αλλα δεν πρέπει να αγχωνόμαστε γιατί επηρεαζεται και το μωρακι μασ!!!!καλη συνέχεια!!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Paides ola kalaaaaaaaaaa!!!!!!!!!

Lenanek piga xtes sto giatro,kaname iperixo ekswteriko kai oxi kolpiko kai akousame kardoylaaaaa!!!

o giatros mou eipe oti exw poli kalo kai lepto derma kai eimai kai adinati kai i eikona itan poli kali kai den xreiastike na kanoume kolpiko.

eidame to zouzounaki mas!!!axxx!akousame tin kardoula kai to eidame na megalwnei mesa stin koukoulitsa tou :!::!:

paidia ti sigkinisiiii! :cry::cry::lol::lol::lol:

oi xtipoi tis kardias mas eipe antistixoun stin 8h ebdomada pou eimai,kai exw mia ygiestati egkymosini.twra ksana tha paw molis kleisw ton trito mina.

irina83 (kai opoia alli kopella kserei)sou exei tixei ayti tin ebdomada pou eisai na min kaneis kalo ipno logo dispnoias'?na mpoukwnei i myti kai na diskoleyesai na anapneyeseis?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ntinti εγώ μάλλον είμαι χοντρόπετση!!! :lol::lol::lol:

Συγχαρητήρια πάντως και όλα να πάνε καλά!!!

Να παραμείνεις αδύνατη αν αυτό είναι επιλογή σου.

Είδες όμως ότι ανησυχούσες...αδίκως!!!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

irina83 (kai opoia alli kopella kserei)sou exei tixei ayti tin ebdomada pou eisai na min kaneis kalo ipno logo dispnoias'?na mpoukwnei i myti kai na diskoleyesai na anapneyeseis?

 

Αν έχει τύχει?... Είναι μόνιμο σε εμένα!

Για δες κι εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9252

 

Δεν είσαι η μόνη! :D

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ntinti τέτοιους πόνους θα έχεις σε όλη την εγκυμοσύνη και είναι κάτι φυσιολογικό. Εγώ μέχρι που να γεννήσω όλο και κάτι είχα. Στην αρχή ο γιατρός μου μου το είχε πει ότι θα πονάω χαμηλά καθώς μεγαλώνει η μήτρα αλλά και μέχρι που γέννησα είχα συχνά πόνους περιοδου. Και που να δεις όταν θα αρχίσει να κλωτσάει το μωράκι σου που συχνά θα σε κλωτσάει σε κάποιο όργανο και θα έχεις όποια ενόχληση μπορείς να φανταστείς. Είναι όμως οι πιο γλυκιοί πόνοι, δε συμφωνείς? Σου εύχομαι να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

zouzounel Με τρελανες τώρα!!!

τιι λες ρε παιδί μου!!!μα ειναι απίστευτο!!!φτερνίσματα έχω και εγώ μέσα στη μέρα και τυχαίνει και τη νύχτα ναι! το δε μοπύκωμα λες και είμαι συναχωμένη φτάνει σε τέτοιο σημείο που ξυπνάω από τα χαράματα γιατί έχω τέτοια ανυσηχία μεταξύ υπνου και ξύπνιου ότι θα φράξει τελείως η μύτη μου σε λίγο και θα σκάσω!!!

παιδιά το site αυτό είναι θυσαυρός!!βοηθάει πολύ!! :lol::lol::cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...