Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ....


ΤΙΝΑ

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι κορίτσια ότι εγώ αν γεννήσω πρώτα ο θεός φυσιολογικά θα ήθελα να την αποφύγω την επισκληρίδιο. Είμαι σκληρό καρύδι, αλλά παρόλα αυτά αν οι πόνοι είναι φριχτοί λογικά θα λυγίσω. Μπρος γκρμός και πίσω ρέμα! Δεν ξέρω! Ο γιατρός μου πάντως είναι υπερ της επισκληριδίου

 

Και εγώ πριν γεννήσω αναρωτιόμουν αν θα αντέξω κ πως να είναι άραγε αυτοί οι περιβόητοι πόνοι. Ευτυχώς που δεν έκανα επισκληρίδιο γιατί οι πόνοι ήταν πραγματικά πάρα πολύ ανεκτοί..καμία σχέση με τα όσα άκουγα. (Πόνεσα μόνο στο τέλος το τελευταίο μισάωρο ώσπου να βγει το μωρό.Τις υπόλοιπες 5 ώρες πιο πολύ νιώθω ότι κουράστηκα παρά ότι πόνεσα. ) Και λέω ευτυχώς γιατί η επισκληρίδιος κ γενικά οι παρεμβάσεις στην ομαλή πορεία μιας γέννας δεν είναι πάντα τόσο αθώες κ ιδίως αν δεν γίνουν σωστά ίσως οδηγήσουν κ σε αρνητικά αποτελέσματα. Αν δεν υποφέρει κ έχει εύκολη γέννα μια μαμά γιατί να μην αποφύγει τα φάρμακα τα οποία περνάνε κ στο μωρό της μέσω του πλακούντα; Και γιατί να μην αποφύγει κ τις όποιες παρενέργειες στον εαυτό της; Αν δει ότι δεν αντέχει τότε ναι αλλά κανείς δεν ξέρει εκ των προτέρων...

 

Ότι κ αν επιλέξεις εύχομαι να έχεις μια εύκολη γέννα κ με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!:D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, χωρίς επισκληρίδιο, ο γιατρός μου απο την αρχή ήθελε να πάμε για φ/τ, αλλά με την χορήγηση επισκληριδίου, βασικά μου το πρότεινε , δεν μου το επέβαλλε, κάποια στιγμή μια μαία μου είχε πει πως τον νοιάζει και επιθυμεί, όσο γίνεται, να μην πονάνε οι έγκυες του, γι΄ αυτό.

 

Πιθανόν να δεχόμουν, αλλά έχοντας την κολλητή μου, που της δημιούργησε τρομερό πρόβλημα, για ένα χρόνο υπέφερε απο πόνους στην πλάτη και την μέση, αποφάσισα πως όχι, παρόλο που είχα δύο μαίες της κλινικής να με τριβελίζουν κάθε τρεις και λίγο για την χρήση της. Αν και θεωρώ πως είναι και θέμα αναισθησιολόγου, το συζητούσα με μια γιατρό και μου είπε πως παίζει πολύ μεγάλο ρόλο αυτό.

 

Ευτυχώς η κορύφωση του πόνου ήταν τελικά ανεκτή, δύο, άντε καλά δύομιση :lol:πολύ έντονοι πόνοι και μετά…ουααααα,:-D χαχα!

Εύχομαι σε όλες τις μανούλες έναν εύκολο τοκετό!

 

 

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πριν 3 χρόνια στο Λητώ,στις 12 παρά είκοσι το βράδυ(αναφέρω την ώρα μπάς&ρίξω στην αλλαγή βάρδιας την ασχετοσύνη&την κουλαμάρα της Αναισθησιολόγου)με καισαρική έκτακτα στις 35 εβδομάδες.καταρχήν δεν με έβαλε να κάτσω σε εμβρυακή στάση αλλά καθιστή χωρίς να με κρατάει κανένας οπότε πετάχτηκα αυτόματα οταν ένοιωσα το τρύπημα(ασυναίσθητα αντέδρασε το σώμα μου) μου έβαλε τις φωνές με τρύπησε 3 φορές για να βρεί το σωστό σημείο εγώ να κλαίω&εκείνη να μου μιλάει αυστηρότατα σαν να έφταιγα που πόναγα!!!όλα ευτυχώς πήγαν καλά το μόνο που είχα αργότερα το βράδυ ηταν μια ελαφριά φαγούρα στο πρόσωπο(όπως οταν φυσάει αέρα&μας γαργαλάνε τα μαλλία μας)ξεμούδιασα όσο γρήγορα έπρεπε,το καθετηρακι δεν με ενόχλησε καθόλου&γενικότερα πέρα απο το ατυχές περιστατικό με την αναισθησιολόγο όλα πήγαν ρολόι!!!Εξαιτίας αυτού βέβαια τον χρόνο που μας πέρασε αρνήθηκα να μου πάρουν δείγμα απ'τον μυελό για κάποιες εξετάσεις&ακόμα τρέχουμε...Ευελπιστώ τώρα στο δεύτερο μπεμπάκι μας να πάνε καλύτερα τα πράγματα αν&τρέμω&μόνο στην ιδέα μην μου τύχει πάλι καμία σαν&αυτή!!!χαίρομαι&αναπτερώνεται το ηθικό μου που τόσες κοπέλες λένε πόσο ανακουφίστηκαν&δεν κατάλαβαν τίποτα απο την διαδικασία!!

v4NQp2.png

wZnWp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πριν 3 χρόνια στο Λητώ,στις 12 παρά είκοσι το βράδυ(αναφέρω την ώρα μπάς&ρίξω στην αλλαγή βάρδιας την ασχετοσύνη&την κουλαμάρα της Αναισθησιολόγου)με καισαρική έκτακτα στις 35 εβδομάδες.καταρχήν δεν με έβαλε να κάτσω σε εμβρυακή στάση αλλά καθιστή χωρίς να με κρατάει κανένας οπότε πετάχτηκα αυτόματα οταν ένοιωσα το τρύπημα(ασυναίσθητα αντέδρασε το σώμα μου) μου έβαλε τις φωνές με τρύπησε 3 φορές για να βρεί το σωστό σημείο εγώ να κλαίω&εκείνη να μου μιλάει αυστηρότατα σαν να έφταιγα που πόναγα!!!όλα ευτυχώς πήγαν καλά το μόνο που είχα αργότερα το βράδυ ηταν μια ελαφριά φαγούρα στο πρόσωπο(όπως οταν φυσάει αέρα&μας γαργαλάνε τα μαλλία μας)ξεμούδιασα όσο γρήγορα έπρεπε,το καθετηρακι δεν με ενόχλησε καθόλου&γενικότερα πέρα απο το ατυχές περιστατικό με την αναισθησιολόγο όλα πήγαν ρολόι!!!Εξαιτίας αυτού βέβαια τον χρόνο που μας πέρασε αρνήθηκα να μου πάρουν δείγμα απ'τον μυελό για κάποιες εξετάσεις&ακόμα τρέχουμε...Ευελπιστώ τώρα στο δεύτερο μπεμπάκι μας να πάνε καλύτερα τα πράγματα αν&τρέμω&μόνο στην ιδέα μην μου τύχει πάλι καμία σαν&αυτή!!!χαίρομαι&αναπτερώνεται το ηθικό μου που τόσες κοπέλες λένε πόσο ανακουφίστηκαν&δεν κατάλαβαν τίποτα απο την διαδικασία!!

 

Κι εγώ καισαρική έκανα με επισκληρίδιο. Κι εμένα καθιστή με βάλανε, αλλά δεν πόνεσα καθόλου, μια μικρή πίεση ένιωσα μόνο. Βρήκε το σημείο με την πρώτη. Γενικά ήταν πολύ ελαφροχέρα η αναισθησιολόγος. Όλα πήγαν καλά και δεν πόνεσα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

κορίτσια σας παρακαλώ πάρα πολύ όσες έχετε γεννήσει με επισκληρίδιο πιστεύετε ότι άξιζε?έχω αγχωθεί πάρα πολύ γιατί ακούω περιπτώσεις γυναικών που έπαθαν πρόβλημα (παραλυσία,πόνους κτλ) λόγω της επισκληρίδιου και ενώ στην ουσία σε κάποιες απο αυτές ίσως και να μην χρειαζόταν γιατί το επόμενο μισάωρο είχαν γεννήσει.και επίσης ακούω από άλλες ότι οι πόνοι είναι υποφερτοί εγώ όμως φοβάμαι πάρα πολύ!!!!!!αλλά σκεφτομαι αξίζει να κάνω επισκληρίδιο μόνο και μόνο επειδή φοβάμαι????επίσης αν έχω καταλάβει καλά η επισκληρίδιος γίνεται συνήθως όταν έχεις αργή διαστολή και καθυστερείς ενώ αν προχωράει γρήγορα γεννάς χωρίς να κάνεις?εγώ νόμιζα οτι την επισκληρίδιο στην κάνουν λίγο πριν βγει το παιδί εκείνη τη στιγμή που ξεσκίζεσαι για να μην πονάς πολύ.όχι οτι στην κάνουν για να μην σε πονάνε οι συσπάσεις.τελικά εγώ τι να κάνω?αν υπάρχει ανώδυνη λύση θα ήθελα να την κάνω αλλά να είμαι σίγουρη ότι δε θα προκληθεί κανένα πρόβλημα μετά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπάρχει φυσιολογικός τοκετός χωρίς πόνο. Ακόμα και επισκληριδιο να κανείς. Η δόση που βάζουν.δεν είναι μεγάλη για να έχεις αισθήσεις αλλά και για να καταλαβαίνεις ποτέ έχεις συσπάσεις και να κανείς εξωθησεις.

Εγω γέννησα με πρόκληση. Η μαία στον ανώδυνο μου είχε πει ότι είναι αδύνατη η γεννά χωρίς επισκληριδιο. Γιατί ο οργανισμός δεν παράγει ενδορφινες, το φυσικό παυσίπονο.

Είχε πολύ πόνο. Έλεγα ότι δε θα κάνω, ότι θα αντέξω. Αλλά όταν έρχονταν οι πόνοι...απα-πα.

Εγω δεν έπαθα τίποτα. Ούτε πόνους ούτε τίποτα. 2 επισκληριδιούς έκανα. Δεν μου έχουν αφήσει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεννησα την πρωτη μου κορη προωρα στη 34 και 2 εβδομαδα λογω υπολλειπομενης ενδομητριας αναπτυξης με καισαρικη και φυσικα με επισκληριδιο αλλα ενιωθα πονους γιατι δεν με ειχε πιασει καλα και μολις βγηκε το μωρο μου καναν και ολικη.Στην δευτερη κορη μου παλι γεννησα με καισαρικη.Ηθελα να κανω ολικη αλλα ο γιατρος επεμενε στην επισκληριδιο,φοβομουν αλλα τελικα εκανα την επισκληριδιο!Ενιωθα παλι τα παντα συν οτι ειχε διπλωσει στα δυο το σωληνακι παροχετευσης πισω στην μεση αλλα για καποιο λογο μου εκαναν ελαφρια μεθη και εξακολουθουσα να υποφερω.Μετα ενιωθα εντονο πονοκεφαλο και πονουσε η ουρα μου πηρα ομως εξιτηριο.Μολις πηγα σπιτι ανεβασα πυρετο και ειχα αφορητους πονους παντου.,δεν μπορουσα να ουρησω και τα εβλεπα ολα κιτρινα επισης ο αυχενας μου ειχε μεινει καγκελο δεν μπορουσα να γυρισω το κεφαλι μου με ευκολια.Παιρνει ο αντρας μου τον γιατρο τηλεφωνο και γρηγορα ξαναεκανα εισαγωγη στο μαιευτηριο.Τα αποτελεσματα των εξετασεων??????Μηνιγγιτιδα ...........μετεγχειριτικη απο την επισκληριδιο!!!!!!!!!!Οπως καταλαβαινετε ειχα ασχημες εμπειριες απο τις γεννες μου.Δεν θελω να τρομοκρατησω οσες κοπελες επιλεγετε την επισκληριδιο αναισθησια αλλα υπαρχουν και σοβαροτατες επιπλοκες πρεπει να σκεφτομαστε πολυ καλα και να ενημερωνομαστε γιατι βαζουμε σε κινδυνο την υγεια μας ψυχολογικη και σωματικη!

Link to comment
Share on other sites

Βάσω συμφωνώ.... Εγώ πήγα με πρόκληση κ ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά κ χωρίς επισκληρίδιο αλλά τελικά δεν το γλίτωσα το μαχαίρι κ δεν με έπιασε κ η επισκληρίδιος κ έφαγα κ την ολική.... Ο πόνος στη μέση, οι πονοκέφαλοι, η αίσθηση ότι κουνιέται το μυαλό μου, ήταν χειρότερα κ από τους πόνους της καισαρικής.... Ασε που σηκώθηκα από το κρεββάτι κ αντί να με πονάνε τα ράμματα, με πονούσε η μέση κ περπατούσα με δυσκολία.... Αν είχα επιλογή, όχι δεν θα την έκανα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο νοσοκομείο συνέβησαν όλα αυτά;

Δεν μπορώ να φανταστώ τον πόνο!

Εγω και στις δύο γέννες έκανα επισκληριδιο. Στην πρώτη με τρύπησε 4 φορές για να καταφέρει να βάλει το σωληνακι. Δεν μπορούσα να κρατηθώ ακίνητη πολύ. Αλλά πρέπει να ήταν και ο αναισθησιολογος λίγο...

Τη δεύτερη φορά όλα οκ.

Κάνενας πόνος μετά. Και τις δύο φορές.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο νοσοκομείο συνέβησαν όλα αυτά;

Δεν μπορώ να φανταστώ τον πόνο!

Εγω και στις δύο γέννες έκανα επισκληριδιο. Στην πρώτη με τρύπησε 4 φορές για να καταφέρει να βάλει το σωληνακι. Δεν μπορούσα να κρατηθώ ακίνητη πολύ. Αλλά πρέπει να ήταν και ο αναισθησιολογος λίγο...

Τη δεύτερη φορά όλα οκ.

Κάνενας πόνος μετά. Και τις δύο φορές.

 

 

Πριν 16 μηνες στο ιασω!!Επισης γνωριζω κι αλλο περιστατικο στο ιδιο μαιευτηριο,ετυχε να ειναι η κουμπαρα φιλης μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
Η μαία στον ανώδυνο μου είχε πει ότι είναι αδύνατη η γεννά χωρίς επισκληριδιο. Γιατί ο οργανισμός δεν παράγει ενδορφινες, το φυσικό παυσίπονο.

 

:shock::shock::shock::shock: Αυτή η μαία ή δεν ξέρει την δουλειά της ή κάτι έχεις καταλάβει λάθος...

 

 

Ενδορφίνες

Πρόκειται για νευροδιαβιβαστές που αποκαλούνται η «φυσική μορφίνη» ή ορμόνες της χαράς. Στη διάρκεια του τοκετού βοηθούν τη γυναίκα να αντέξει τις συσπάσεις και τον πόνο.

 

http://www.mybabysworld.gr/site/content.php?artid=717421

 

Ας μπούμε λοιπόν στο θέμα της φυσιολογίας του τοκετού. Εμπλέκονται διάφορες ορμόνες (ωκυτοκίνη, ενδορφίνες, προλακτίνη, κλπ.). Τα ονόματά τους δεν έχουν σημασία, το σημαντικό είναι, να θυμόμαστε που παράγονται αυτές οι ορμόνες. Ποιος είναι ο βασικός αδένας που λειτουργεί κατά τον τοκετό μιας γυναίκας; Ο βασικός αδένας είναι ο εγκέφαλος.....Υπάρχει ένα φαινόμενο γνωστό στις μαίες και στις γυναίκες που γεννούν χωρίς φαρμακευτική αγωγή, ότι δηλαδή όταν ο τοκετός εξελίσσεται με φυσιολογικούς ρυθμούς, φτάνει μια στιγμή που η γυναίκα νοιώθει σαν να είναι σε άλλο πλανήτη, σε άλλο κόσμο. Ουσιαστικά βρίσκεται σε ένα, άλλο επίπεδο συνείδησης. Η γυναίκα είναι αδιάφορη στο ότι συμβαίνει γύρω της, σε επιστημονική γλώσσα αυτό σημαίνει ότι περιορίζει την δραστηριότητα του νεοφλοιού της. Ξεχνάει ότι είχε διαβάσει, ότι είχε διδαχθεί, ότι είχε προγραμματίσει. Όταν λοιπόν μια γυναίκα γεννάει, το αρχαϊκό βαθύ τμήμα του εγκεφάλου της δουλεύει σκληρά απελευθερώνοντας ορμόνες ενώ ο νεοφλοιός σιγάζει.Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι οποιοσδήποτε ερεθισμός του νεοφλοιού παρεμποδίζει την διαδικασία του τοκετού..

 

http://www.eutokia.gr/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1/%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%84%CF%8C%CF%82/%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-m-odent-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%AD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-midwifery-today/

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
εγω θυμαμαι οτι στο τελευταιο nst πριν την καισαρικη με εβαλαν και υπέγραψα οτι δεχομαι την επισκληρήδιο ναρκωση.εκεινη την ωρα ειναι χλιδη γιατι πραγματικά δεν νοιωθεις τπτ.Στην ανανηψη την ''ακουσα'' ομως!! εχουν περασει 5 μηνες απο τοτε αλλα ακομα σε καποια σημεια της κοιλιας χαμηλα , δεν νοιώθω.!!

 

γεια σου! το οτι δεν νιωθεις στην κοιλια δεν εχει να κανει αυτο με την επισκληριδιο. Απλά εκει έχουν κοπεί αγγεία κτλ (τομη ειναι αλλωστε) και για να αρχισεις να νιωθεις εκει θα περασει πολυς καιρο. 1 χρονο μετα εγω και ακομα δεν πολυ νιωθω φαντασου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...