Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μπεσαμελ


lelaki1980

Recommended Posts

κοριτσια σημερα εκανα παστιτσιο και το κανω οπως παντα....η μπεσαμελ που κανω ειναι τελεια αλλα οσες φορες εχω κανει παστιτισο ενω μεσα στον φουρνο η μπεσαμελ δειχνει ωραια και τραγανη μολις το βγαζω το φαι εξω να κρυωσει τσουπ μου καθεται η μπεσαμελ και μου ξεφλουδιζει απο πανω(σαν μαυρη πετσουλα)και απο μεσα ειναι αψητη:confused::confused: μπορειτε να μου πειτε τι φταιει γιατι κοντευω να τρελαθω απο τα νευρακια μου?μηπως φταιει οτι ψηνω σε αερα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια σημερα εκανα παστιτσιο και το κανω οπως παντα....η μπεσαμελ που κανω ειναι τελεια αλλα οσες φορες εχω κανει παστιτισο ενω μεσα στον φουρνο η μπεσαμελ δειχνει ωραια και τραγανη μολις το βγαζω το φαι εξω να κρυωσει τσουπ μου καθεται η μπεσαμελ και μου ξεφλουδιζει απο πανω(σαν μαυρη πετσουλα)και απο μεσα ειναι αψητη:confused::confused: μπορειτε να μου πειτε τι φταιει γιατι κοντευω να τρελαθω απο τα νευρακια μου?μηπως φταιει οτι ψηνω σε αερα?

 

Και εγώ έτσι την κάνω, πρώτα πάνω στο μάτι της κουζίνας,σε κατσαρολάκι, όπου εκ των πραγμάτων ψήνεται & μετά στο φούρνο με τα υπόλοιπα υλικά στο ταψί, στο αέρα πάντα περίπου 180 β.για καμμιά ώρα... :P;)

Link to comment
Share on other sites

θα την αφησω την επομενη φορα 40 λεπτα γιατι η αληθεια ειναι οτι και εγω μια ωρα το αφησα....στα 40 λεπτα βεβαια η μπεσαμελ μου ηταν καφετι....μια χαρα δηλαδη σε χρωμα αλλα μηπως μου φανηκε εμενα αψητη....κατα τα αλλα απ οτι καταλαβα δεν κανω καποιο λαθος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1ον δεν έχω βάλει ποτέ αυγά στη μπεσαμελ και πάντα μα πάντα δένει. Αν δέσει στην κατσαρόλα, έχει βράσει άρα έχει ψηθεί. Τι εννοείς είναι άψητη; Ρευστή; Αν το έκοψες αμέσως, σαφώς και θα ήταν ρευστή. Δεν καταλαβαίνω πως μια μπεσαμέλ είναι άψητη. Και εννοείται πως παίρνει χρώμα από πάνω. Το πόσο χρώμα, εξαρτάται απ τον χρόνο ψησίματος.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στην μπεσαμέλ βάζουμε αβγά για να φουσκώσει στο ψήσιμο. Το καλύτερο είναι ένα αβγό ολόκληρο, αλλά και χωρίς αβγό μια χαρά είναι. Δύο κρόκοι είναι πολλοί εκτός αν φτιάχνεις πολύ μεγάλο ταψί. Πότε βάζεις αβγό; τυρίβάζεις;

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην μπεσαμέλ βάζουμε αβγά για να φουσκώσει στο ψήσιμο. Το καλύτερο είναι ένα αβγό ολόκληρο, αλλά και χωρίς αβγό μια χαρά είναι. Δύο κρόκοι είναι πολλοί εκτός αν φτιάχνεις πολύ μεγάλο ταψί. Πότε βάζεις αβγό; τυρίβάζεις;

 

αυγο και τυρι βαζω οταν αποσυρω απο τη φωτια!

Link to comment
Share on other sites

1ον δεν έχω βάλει ποτέ αυγά στη μπεσαμελ και πάντα μα πάντα δένει. Αν δέσει στην κατσαρόλα, έχει βράσει άρα έχει ψηθεί. Τι εννοείς είναι άψητη; Ρευστή; Αν το έκοψες αμέσως, σαφώς και θα ήταν ρευστή. Δεν καταλαβαίνω πως μια μπεσαμέλ είναι άψητη. Και εννοείται πως παίρνει χρώμα από πάνω. Το πόσο χρώμα, εξαρτάται απ τον χρόνο ψησίματος.

 

οχι δεν ειναι ρευστη!ειναι κανονικη δεν τρεχει δηλαδη δεξια και αριστερα ειναι στερεα οπως πρεπει να ειναι....αλλα μαλλον τελικα αφησα το παστιτσιο παραπανω απο οσο θα επρεπε....στην 1 ωρα μου το εκανε αυτο ενω στα 35-40 λεπτα που το κοιταξα ειχε παρει ωραιο χρωμα δηλαδη ηθελε ενα τσικ παραπανω....αλλα μαλλον για κανα 5λεπτο και οχι για κανα 20 λεπτο ακομα ;););)και οχι δεν το κοβω ποτε αμεσως το παστιτσιο γιατι διαλυεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυγο και τυρι βαζω οταν αποσυρω απο τη φωτια!

 

Από ότι καταλαβαίνω το πιθανότερο είναι ότι σου παραψήνεται και για αυτό ξεφλουδίζει η κρούστα και κάθεται. Εγώ συνήθως το ψήνω για 40 λεπτά στους 180 - 200 βαθμούς στον αέρα (το αλλάζω ανάλογα). Πρόσεξε μην είναι και πολύ ψηλή η θερμοκρασία γιατί στεγνώνει :rolleyes:

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι χαρουλα μου 2 κροκους......ειναι απαραιτητο ομως για να δεσει η μπεσαμελ....νομιζω....ετσι την εκανε και η μανα μου δηλαδη...:rolleyes:

 

Εγώ δε βάζω κοριτσάκι μου και δένει τέλεια..

Α ρε γμτ , μου τρέχουν τα σάλια τώρα!

Κι αυτός ο άντρας μου , δεν το τρώει το παστίτσιο και κάνω μια φορά το χρόνο!

 

Υ.Γ. Εγώ το κόβω αμέσως , τρελαίνομαι να χύνονται μπεσαμέλ και κιμάδες!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε βάζω κοριτσάκι μου και δένει τέλεια..

Α ρε γμτ , μου τρέχουν τα σάλια τώρα!

Κι αυτός ο άντρας μου , δεν το τρώει το παστίτσιο και κάνω μια φορά το χρόνο!

 

Υ.Γ. Εγώ το κόβω αμέσως , τρελαίνομαι να χύνονται μπεσαμέλ και κιμάδες!:mrgreen:

 

ευχαριστω για τις απαντησεις ολες σας! οσο για τον αντρα σου πες του οτι χανει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...