Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη μετά από απόξεση


thokos

Recommended Posts

Έχεις κάνει υπέρηχο μετά την απόξεση για να δεις μήπως δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα; Πάντως το διάστημα που προσπαθείς είναι μικρό. Δεν χρειάζεται άγχος ειδικά αφού έχεις ήδη ένα παιδάκι.

 

Εννοειται,οχι μονο υπέρηχο, εκανα και τεστ παπ παραλληλα με τις υπόλοιπες εξετάσεις μικροβίων για να ειμαι καλυμμένη οτι ολα ειναι μια χαρα για μια επερχόμενη εγκυμοσυνη και ολα ειναι μια χαρα.εχει τύχει κατι παρόμοιο σε σενα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοίτα, εγώ μετά το 1ο μου παιδί είχα 2 παλινδρομες αλλά έμενα γρήγορα έγκυος στο επόμενο (1-2μηνες). Απλά πιστεύω ότι κι εσύ δεν προσπαθείς πολύ καιρό. 2-3 μήνες είναι μικρό διάστημα. Μετά το χρόνο να ανησυχησεις. Εκτός αν είσαι πάνω από 35. Εκεί πρέπει να το ψάξεις στο εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα mariaTD!έκανα και εγώ απόξεση πριν 5 μήνες αλλά ήμουν μάλλον τυχερή και τώρα είμαι έγκυος και όλα πάνε καλά προς το παρόν αλλά θέλω να σου πω για μια φίλη μου που μετά την αποβολή της στα 24,προσπαθούσαν 1 χρόνο και όταν πήραν απόφαση να το ψάξουν,έμεινε έγκυος και γενναεί από μέρα σε μέρα!για όλα έφταιγε το άγχος τους!μην αγχώνεσαι,δεν προσπαθείτε πολύ καιρό...εύχομαι να έρθει σύντομα!

uZcJp3.pngEueBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ μετά το 1ο μου παιδί είχα 2 παλινδρομες αλλά έμενα γρήγορα έγκυος στο επόμενο (1-2μηνες). Απλά πιστεύω ότι κι εσύ δεν προσπαθείς πολύ καιρό. 2-3 μήνες είναι μικρό διάστημα. Μετά το χρόνο να ανησυχησεις. Εκτός αν είσαι πάνω από 35. Εκεί πρέπει να το ψάξεις στο εξάμηνο.

 

Εγω στη πρωτη δεν ηξερα καν τις γονιμες κι έμεινα στον τριτο μηνα, ατην δευτερη εγκυμοσυνη που ηξερα τις γονιμες έμεινα εγκυος με την πρωτη.γενικα κι εγω μένω εύκολα γι αυτο ανησυχώ λιγο.η αληθεια ειναι οτι ο κυκλος μου έφτιαξε ρουά τελευταίους δυο μηνες.εσυ μετα απο ποσο διάστημα έμενες εγκυος;το οτι ηταν και οι δυο παλινδρομες οφείλεται σε κατι ή απλα τυχαίο γεγονός;γιατι ξερω πως αν συμβεί πανω απο τρεις φορές συνεχόμενα τοτε το ψάχνεις σε αλλο επίπεδο.ευχομαι γρηγορα κι εσυ να εχεις μια επιτυχημένη εγκυμοσυνη.😊

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα mariaTD!έκανα και εγώ απόξεση πριν 5 μήνες αλλά ήμουν μάλλον τυχερή και τώρα είμαι έγκυος και όλα πάνε καλά προς το παρόν αλλά θέλω να σου πω για μια φίλη μου που μετά την αποβολή της στα 24,προσπαθούσαν 1 χρόνο και όταν πήραν απόφαση να το ψάξουν,έμεινε έγκυος και γενναεί από μέρα σε μέρα!για όλα έφταιγε το άγχος τους!μην αγχώνεσαι,δεν προσπαθείτε πολύ καιρό...εύχομαι να έρθει σύντομα!

 

Μπραβο!με το καλο να υποδεχτείς το μωρακι σου!μετα απο πόσους κύκλους ξεκινήσατε;η αληθεια ειναι οτι αγχώνομαι περισσοτερο γιατι δε θελω να εχει μεγαλη διαφορα ηλικίας με το πρωτο παιδακι μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη πρωτη δεν ηξερα καν τις γονιμες κι έμεινα στον τριτο μηνα, ατην δευτερη εγκυμοσυνη που ηξερα τις γονιμες έμεινα εγκυος με την πρωτη.γενικα κι εγω μένω εύκολα γι αυτο ανησυχώ λιγο.η αληθεια ειναι οτι ο κυκλος μου έφτιαξε ρουά τελευταίους δυο μηνες.εσυ μετα απο ποσο διάστημα έμενες εγκυος;το οτι ηταν και οι δυο παλινδρομες οφείλεται σε κατι ή απλα τυχαίο γεγονός;γιατι ξερω πως αν συμβεί πανω απο τρεις φορές συνεχόμενα τοτε το ψάχνεις σε αλλο επίπεδο.ευχομαι γρηγορα κι εσυ να εχεις μια επιτυχημένη εγκυμοσυνη.😊

Στο γιο μου έμεινα έγκυος στους 3 μήνες. Στην 1η παλινδρόμηση έμεινα στον 1ο μήνα, στην 2η παλινδρόμηση στον 2ο μήνα και στην κόρη μου επίσης στο 2ο μήνα. Εγώ το έψαξα από την πρώτη φορά αλλά έπεσα σε βλάκα γιατρό. Μετά τη 2η παλινδρόμηση άλλαξα γιατρό, έκανα κάποια θεραπεία κι απέκτησα την κόρη μου.

Πρέπει να το δεις χαλαρά. Βάλε στόχο να μείνεις έγκυος στο τέλος του καλοκαιριού ώστε να χαρείς και τις διακοπές. Στο μεταξύ θα προσπαθείς όμως.

Link to comment
Share on other sites

MariaTD,όπως σου είπα για'μας,πιστεύω ό,τι σταθήκαμε τυχεροί και ήρθε κανονικά ο πρώτος κύκλος μου και οι γόνιμες μέρες και τα καταφέραμε γρήγορα αλλά δεν αγχώνομαι γενικά ποτέ!είναι πολύ σημαντικός παράγοντας και τουλάχιστον ξέρεις ό,τι τα καταφέρατε μια φορά και όλα πήγαν καλά!αν περάσει πολύς καιρός,να το ψάξετε!πόσο είναι το παιδάκι σου;

uZcJp3.pngEueBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο γιο μου έμεινα έγκυος στους 3 μήνες. Στην 1η παλινδρόμηση έμεινα στον 1ο μήνα, στην 2η παλινδρόμηση στον 2ο μήνα και στην κόρη μου επίσης στο 2ο μήνα. Εγώ το έψαξα από την πρώτη φορά αλλά έπεσα σε βλάκα γιατρό. Μετά τη 2η παλινδρόμηση άλλαξα γιατρό, έκανα κάποια θεραπεία κι απέκτησα την κόρη μου.

Πρέπει να το δεις χαλαρά. Βάλε στόχο να μείνεις έγκυος στο τέλος του καλοκαιριού ώστε να χαρείς και τις διακοπές. Στο μεταξύ θα προσπαθείς όμως.

 

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου κι ευχομαι γρηγορα και τρίτο!δυστυχως δεν μας έρχονται παντα οπως τα θελουμε.ειχα τοσο καλη εγκυμοσυνη και γεννα ατο πρωτο που πίστευα οτι ετσι θα ειναι και το δεύτερο! οντως μπορει άδικα να αγχώνομαι τοσο!σε ευχαριστω για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

MariaTD,όπως σου είπα για'μας,πιστεύω ό,τι σταθήκαμε τυχεροί και ήρθε κανονικά ο πρώτος κύκλος μου και οι γόνιμες μέρες και τα καταφέραμε γρήγορα αλλά δεν αγχώνομαι γενικά ποτέ!είναι πολύ σημαντικός παράγοντας και τουλάχιστον ξέρεις ό,τι τα καταφέρατε μια φορά και όλα πήγαν καλά!μόνο αν περάσει πολύς καιρός,να το ψάξετε!πόσο είναι το παιδάκι σου;

 

Ειναι σχεδόν τρία!εμενα ο κυκλος μου τους τελευταίους δυο μηνες έφτιαξε μετα την αποξεση.μακαρι να ερθει γρηγορα,να μη με παει αλλο πισω!ευχομαι να εχεις μια πολυ καλη εγκυμοσυνη,ευχαριστω για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!Θέλω να ρωτήσω. Προχώρησα σε διακοπή κύησης λόγω προβλημάτων στο έμβρυο, πριν 3 μήνες. Ακουσα οτι είναι πιο εύκολο να συλλάβεις μετα απο την απόξεση. ίσχύει αυτο??Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια..  τον περασμένο Μάιο είχα μια αποβολή και χρειάστηκε να κάνω αποξεση.. αυτός είναι ο πρώτος μήνας που ξεκίνησα προσπάθεια.. εχω ακούσει ότι μένεις πιο εύκολα μετά από αποξεση.. από δική σας εμπειρία ισχύει αυτο; ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα παρακολουθώ πολλά χρόνια το φόρουμ... Είμαι 35 ετών κ έχω τρία υπέροχα παιδάκια πριν από κάθε εγκυμοσύνη μιυ μου είχα πάντα αποβολη.... Έχω κάνει μια αποξεση πριν την πρώτη μου κόρη.... Δεν μπορω να πω είμαι πολύ ευτυχισμένη με τα παιδιά μου.... Φανταστείτε όμως χαρά όταν ανακάλυψα με οτι είμαι έγκυος στο τέταρτο... Ξεκίνησα να κάνω σχέδια ενθουσιαστηκα το ήθελα πολύ αυτό το μωρό... Όλα ξεκίνησα καλά άκουσα καρδούλα πρόσεχα πολύ όμως κάτι μου έλεγε ότι κάτι θα στραβώσει.... Μια μέρα πριν πάω στη γιατρό 10 κ 3 ημερών αίμα. Μου λέει αποκόλληση θα είναι ξεκούραση από μέσα μου λέω αρχίζει.... Άρχισε δεν είχα άδικο κ κατέληξα να κάνω αποξεση.... Η γιατρός είπε ότι οφείλεται στο θυροειδη μου χασιμοτο λέει έβγαλε αντισώματα.... Θέλω να μείνω αμέσως έγκυος μπορώ μετά από απόξεση;;;; μου λένε ότι μετά απο αποξεση μένεις πιο εύκολα η γιατρός λέει να περιμένω 2-3 κύκλους.... Κατι παρόμοιο κάποιος;;; ειναι εύκολο όντως;;; 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας είμαι 23 ετών τον Δεκέμβριο έχασα το μωράκι μου δύστυχος και κάναμε αποξεση στις 7 εβδομάδες μετά το οκ του γιατρού μου ξεκινήσαμε πάλι προσπάθειες έμεινα αμέσως εγγυος τώρα μπήκα στην 5η εβδομαδα ξεκίνησα outrogestan πρωί βράδυ και φιλικο οξύ κορίτσια τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να μου ξανασυμβεί φοβάμαι πάρα πολύ.....

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2021 at 9:34 ΠΜ, Nandia83 είπε:

Καλημέρα κορίτσια..  τον περασμένο Μάιο είχα μια αποβολή και χρειάστηκε να κάνω αποξεση.. αυτός είναι ο πρώτος μήνας που ξεκίνησα προσπάθεια.. εχω ακούσει ότι μένεις πιο εύκολα μετά από αποξεση.. από δική σας εμπειρία ισχύει αυτο; ευχαριστώ 

Καλησπέρα γλυκιά μου ναι ισχύει εγώ αμέσως μετά την αποβολη π είχα μόλις μ ήρθε η πρώτη περίοδος έμεινα αμέσως εγγυος πριν λίγες μέρες είδα το θετικο τεστακι :wub: 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

 

Καλησπέρα σε όλη την παρεαααα!!!!!!

Είμαι μαμά μιας όμορφης τσαπερδονας (κουκουβάγια μάνα)Όντας έγκυος λοιπόν στην μικρή που είπαν ότι περιμένω δίδυμα και μετά ότι έπαθα πάλινδρομη κύηση και έμεινε μόνο η μικρή μου (το ίδιο είχε πάθει η μάνα μου με μένα). Γέννησα την μικρή όλα καλά τώρα είναι 18 μηνών!!!! Τον Ιανουάριο που μας πέρασε μαθαίνω ότι πάλι είμαι έγκυος! Μετά από ένα μήνα πήγα για έλεγχο και μου είπαν πως πάλι έχω πάλινδρομη κύηση και δεν υπάρχει καρδιακος παλμός οπότε πρέπει να προχωρήσω σε αποξεση. Έκανα αποξεση λοιπόν και επειδή δεν καθαρίστηκαν καλά ξανά έκανα δεύτερη φορά (σε διάστημα 2 ημερών και οι δύο αποξεσεις) . Βέβαια κολλησα και κορονοιο και έκατσα 5 μέρες στο νοσοκομείο! Μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα και μετά από δύο περιόδους να ξαναπροσπαθήσω! Ε λοιπόν προσπαθώ και προς το παρόν τίποτα. Θα ήθελα να ρωτήσω όλες τις μανουλες η τις wannabe εάν έχετε πάθει κάτι ανάλογο.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγγνώμη εάν έγινα φλύαρη! 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Κορίτσια εκπέμπω sos είχα μια παλινδρομη στην 6η εβδομάδα,πριν 3 εβδομάδες 29/3 έκανα καθαρισμό με αποξεση,περίοδος ακόμα δν μου ήρθε γτ είναι νωρίς,ήρθαμε σε επαφή με τον άντρα μου και βγήκε το προφύλακτικο...έχω ταραχτεί πολύ υπάρχει περίπτωση να υπάρξει εγκυμοσύνη?ο γιατρός μου είπε να προσπαθήσω μετά από δύο μήνες μετά τον καθαρισμό.εχει συμβεί σε κάποια κάτι αντίστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...