Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομιλία - ανάπτυξη της ομιλίας σε παιδιά κάτω των 3 ετών


Recommended Posts

Κοριτσακια γεια σας!!!

 

Εμενα η μικρουλα μου ειναι 30 μηνων και γεννηθηκε οριακα προωρη (37η εβδομαδα) και αντιμετωπιζω και εγω παρομοιο προβλημα με το δικο σας!!! Ενω στην αντιληψη, ακοη και μνημη ειναι αψογη, στην ομιλια θεωρω οτι ειμαστε λιιιγο πισω και θα σας εξηγησω ευθυς αμεσως τι εννοω: αντιλαμβανεται, ακουει και θυμαται τα παντα, ακομα και λεπτομερειες, δειχνει με το δαχτυλο, μας αποκαλει με το ονομα μας (δλδ εμενα μαμα, τον μπαμπα της μπαμπα κλπ...) αλλα το λεξιλογιο μας ειναι πολυυυ περιορισμενο, λεει μονο μεμονωμενες λεξεις και οχι προτασουλες, οσο και να προσπαθησα καταφερα ελαχιστα πραγματα. Ωστοσο, ομολογω οτι με το να την "προκαλω" στο παιχνιδι καταφερα να την κανω αντι να φωναζει "α α α" να με αποκαλει μαμα, και ηλπιζα οτι καπως ετσι θα καταφερω και τα υπολοιπα, κατι που δεν συνεβη μεχρι τωρα ομως!!! :(

 

Σημ: θεωρω οροσημο τα 3 ετη αλλα επειδη δεν βλεπω βελτιωση αλλα μια καποια στασιμοτητα, λεω να επισπευεσω την επισκεψη σε καποιον ειδικο!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 994
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

O δικός μου ειναι 28μηνων(διορθ 26)μεχρι τα 2 ελεγε λέξεις μετε τα 2 παρατηρησα μεγαλυ αλλαγή πολλές λέξεις νεες όχι όμως όλες καθαρες, κ δεν κανει προτάσεις λεει δυο λεξεις μαζί αλλά όχι ρήματα.Ναι κ δειχνει κ εκτελει εντολες κ αντιληψη καλη.Η γιατρος μου λεει μετα τα 3 θα δούμε αν χρειαστει βοήθεια

 

Ναι έτσι ειναι και ο δικός μου, τώρα άρχισε να βάζει κάποιες λέξεις μαζι αλλά και πάλι περιορισμένα.... Να σου πω δεν συμφωνώ με την γιατρό σου να περιμένεις!! Γιατί δηλαδή; Όσο το γρηγορότερο τόσο καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια γεια σας!!!

 

Εμενα η μικρουλα μου ειναι 30 μηνων και γεννηθηκε οριακα προωρη (37η εβδομαδα) και αντιμετωπιζω και εγω παρομοιο προβλημα με το δικο σας!!! Ενω στην αντιληψη, ακοη και μνημη ειναι αψογη, στην ομιλια θεωρω οτι ειμαστε λιιιγο πισω και θα σας εξηγησω ευθυς αμεσως τι εννοω: αντιλαμβανεται, ακουει και θυμαται τα παντα, ακομα και λεπτομερειες, δειχνει με το δαχτυλο, μας αποκαλει με το ονομα μας (δλδ εμενα μαμα, τον μπαμπα της μπαμπα κλπ...) αλλα το λεξιλογιο μας ειναι πολυυυ περιορισμενο, λεει μονο μεμονωμενες λεξεις και οχι προτασουλες, οσο και να προσπαθησα καταφερα ελαχιστα πραγματα. Ωστοσο, ομολογω οτι με το να την "προκαλω" στο παιχνιδι καταφερα να την κανω αντι να φωναζει "α α α" να με αποκαλει μαμα, και ηλπιζα οτι καπως ετσι θα καταφερω και τα υπολοιπα, κατι που δεν συνεβη μεχρι τωρα ομως!!! :(

 

Σημ: θεωρω οροσημο τα 3 ετη αλλα επειδη δεν βλεπω βελτιωση αλλα μια καποια στασιμοτητα, λεω να επισπευεσω την επισκεψη σε καποιον ειδικο!!!

 

Έλα φιλενάδα!! Έτσι και εμείς τα ίδια! Γιατί δεν κανείς μια επίσκεψη για λογοθεραπεια να δεις τι θα σου πουν; Εμάς βοήθησε τρομερά!

Το θέμα ειναι ότι από μας εξαρτάται πως τους μιλάμε και πως παίζουμε μαζι τους για το πως θα εξελιχτεί η ομιλία τους!! Πέρα από την προσωπικότητα του κάθε παιδιού εννοείται... Μια επίσκεψη να σου πουν τι πρέπει να κανείς θα χρησίμευε πολύ! Αλλά δες και αυτά που πρότεινα στην Hope παρακάτω... Μου τα είπαν λόγο θεραπευτές και βοήθησαν αρκετά!

Link to comment
Share on other sites

Έλα φιλενάδα!! Έτσι και εμείς τα ίδια! Γιατί δεν κανείς μια επίσκεψη για λογοθεραπεια να δεις τι θα σου πουν; Εμάς βοήθησε τρομερά!

Το θέμα ειναι ότι από μας εξαρτάται πως τους μιλάμε και πως παίζουμε μαζι τους για το πως θα εξελιχτεί η ομιλία τους!! Πέρα από την προσωπικότητα του κάθε παιδιού εννοείται... Μια επίσκεψη να σου πουν τι πρέπει να κανείς θα χρησίμευε πολύ! Αλλά δες και αυτά που πρότεινα στην Hope παρακάτω... Μου τα είπαν λόγο θεραπευτές και βοήθησαν αρκετά!

 

Η αληθεια ειναι οτι αυτα που αναφερεις τα εφαρμοζω κατα καποιο τροπο, δλδ να σου δωσω παραδειγμα: το πρωι που θα της δωσω φρουτο της λεω: τωρα θα φαμε πορτοκαλακι που ειναι δροσερο η τωρα θα κοψουμε την κιτρινη μπανανουλα... Προσπαθω συνεχεια να εκφραζομαι καθαρα και σταθερα, να της λεω καθε κινηση που κανω, δλδ πεταξε την μπαλα, ωπ την επιασα, τωρα θα στην πεταξω εγω κλπ...

 

Ναι, εκει καταληγω, στο οτι πρεπει να επισπευσω την επισκεψη και οχι να την αφησω για μετα τα 3 ετη!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι αυτα που αναφερεις τα εφαρμοζω κατα καποιο τροπο, δλδ να σου δωσω παραδειγμα: το πρωι που θα της δωσω φρουτο της λεω: τωρα θα φαμε πορτοκαλακι που ειναι δροσερο η τωρα θα κοψουμε την κιτρινη μπανανουλα... Προσπαθω συνεχεια να εκφραζομαι καθαρα και σταθερα, να της λεω καθε κινηση που κανω, δλδ πεταξε την μπαλα, ωπ την επιασα, τωρα θα στην πεταξω εγω κλπ...

 

Ναι, εκει καταληγω, στο οτι πρεπει να επισπευσω την επισκεψη και οχι να την αφησω για μετα τα 3 ετη!!!

 

Ναι ούτε εγώ θα το άφηνα, όχι τίποτα άλλο αλλά ειναι κρίμα να μην εκμεταλλευτείς ωραίες συμβουλές που θα σου δώσουν!

 

Οταν της μιλάς κατέβα στο επίπεδο της για να ειναι 'μαζι σου' 100%

Πρέπει να έχεις την πλήρη αφοσίωση της:-)

 

Αν θες και αν ο γιατρός σου ειναι συμφωνος δωστης και την ωμεγα 3..... Εμείς είδαμε μεγαααααααλη διάφορα οταν την αρχίσαμε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλήμέρα κορίτσια.Εγω ειπα να εμπιστευτω τη γιατρο μας γιατι ειναι κ αναπτυξιολογος κ επιδη ειδα κ μικρη διαφορά.Τώρα επειδη εχουμε κανα 8μηνο μπροστα μας μεχρι τα 3 αν αγχωθω θα το κοιταξω.Ο μικρος της αδερφης μου ηταν σε χειροτερη φαση μεχρι τα 3 μονο συλλαβές ελεγα ,ο γιατρος της ειπε να περειμενει κ οντως βελτιωθηκε.Βεβαια καθε παιδι ειναι κ διαφορετικο.Babycyte αυτο το ωμεγα 3 τι ειναι βιταμινες;Θα ρωτησω τη γιατρο;που αλού κανει καλό;

Link to comment
Share on other sites

Hope ωμεγα 3 εινα βιταμίνη που έρχεται από τα ψάρια ιδιαίτερα τα λαδερά όπως ο σολωμος. Δεν ειναι σαν το μουρουνελσιο που ειναι από το συκώτι

 

Μελέτες έχουν αποδείξει ότι μια συγκεκριμένη μάρκα ProEFA της Nordics εχει βοηθήσει με ομιλία

http://pursuitofresearch.org/2010/12/01/therapeutic-use-of-fish-oil-for-apraxia-autism-and-other-communication-impairments/

Αν κανείς Google proefa and speech

 

Εμείς το αρχίσαμε πριν μερικούς μήνες και άρχισε να μιλάει μετά από μια βδομάδα

Οταν τελείωσε το σταματήσαμε για λίγο (ειναι ακριβό το άτιμο) και δεν είχε πολύ πρόοδο

Το ξανάρχισαμε πάλι τώρα και πάλι είδαμε πολύ πρόοδο (σήμερα είπε 5 καινούριες λέξεις από το πουθενά )

 

Ρωτήστε και τον γιατρό σας καλού κακού, εμένα εδώ όλοι ειναι υπέρ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μανουλες καλημερα!!!!ο γιος μου ειναι 25 μηνων και δεν μιλαει ακομα λεει μονο μαμα μπαμπα νονα και κανει διαφορους ηχους απο ζωακια (κοτα,αλογο,γαιδουρακι,παπια,λιονταρακι,βατραχακι,αρκουδακι που κλαιει,αγελαδα) μονο δειχνει φυσικα βλεπουμε στην τηλεοραση παιδικα προγραμματα γιατι δεν τρωμε και πολυ και προσπαθω να τον απασχολω.Επαφη με αλλα παιδακια δεν εχουμε πολυ συχνα αλλα ειναι πολυ κοινωνικος γενικα.δεν ξερω τι κανω λαθος και πως να βοηθησω το παιδακι μου ,να σημειωσω εδω οτι ξαδερφακι του που εχουνε διαφορα 2 μηνες μιλαει κανονικοτατα σαν μεγαλος.η παιδιατρος μου ειπε οτι μετα τα 2,5 θα αρχισουμε να ανυσηχουμε αλλα εγω εχω σκασει βλεπω ολατα αλλα παιδακι ακομα και πιο μικρα απο το δικο μου να εχουνε τεραστια προοδο και αισθανομαι πολυ ασχημα.καπου διαβασα για την βιταμινη ωμεγα 3 εχετε δει βελτιωση?ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για την ω3 αλλα η τηλεόραση σιγουρα κανει κακό στην ανάπτυξη της ομιλίας.Αν ειναι για μιςη ωρα την ημερα τότε οκ αλλα για περισσοτερο δεν το συζητώ.Επισης η επαφή με αλλα παιδάκια θα εκανε καλο πιστευω και τωρα που άνοιξε ο καιρός αν μπορούσες να τον πηγενεις 1 ωριτσα την ημερα στην παιδικη χαρα θα ηταν τελειο!

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως βλεπουμε περιπου 1 ωρα λογω δυσκολιας στο φαγητο (τραγουδια στον υπολογιστη και παιδικα που του αρεσουνε) πηγαινουμε στην παιδικη χαρα οποτε το επιτρεπει ο καιρος και ερχεται σε επαφη με τα ξαδερφια του οποτε ειμαστε ολοι καλα (μας τσακισανε οι αρρωστιες φετος) εντωμεταξυ ο ξαδερφος του που μιλαει βλεπει τηλεοραση πολυ περισσοτερη ωρα απο τον δικο μου απο το πρωι που θα ανμοιξει τα ματια του και παρολα αυτα ειναι λες και συζητας με μεγαλο ανθρωπο!τι να πω????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολοι λένε ειδικοί (δάσκαλοι , νηπιαγωγοί, ψυχολόγοι κλπ) κ μη, ότι η τηλεόραση δεν κάνει καλό. Ο γιος μου μιλούσε πριν αρχίσει να βλέπει....δηλ, από 2 χρονών έκανε προτασούλες , στα 2,5 μιλούσε με μεγάλες προτάσεις και φυσικά εξελισσόταν.

 

Του έβαζα στον υπολογιστή τραγουδάκια ''χαρωπά τα 2 μου χέρια τα χτυπώ'' , και άλλα , έβλεπε τα 3 γουρουνάκια , γενικά είχε κολλήσει με συγκεκριμένα πράγματα.

 

Τηλεόραση δεν έβλεπε με την έννοια να κάτσει να παρακολουθήσει κάτι , απλά χάζευε τις διαφημίσεις και τρελαινόταν -αν είναι δυνατόν- για την μουσική της έναρξης στο ""Κωνσταντίνου κ Ελένης''....χόρευε και φώναζε ''Ελένηηηηηη'''. Επίσης του άρεσε πολύ ο Αρνιακός που λέει τον καιρό και έκανε την ίδια κίνηση σαν υπόκλιση....χαχχαχα

 

Αρνητικά στην ομιλία δεν τον επηρέασε κάτι.

 

Επίσης , ξέρω παιδί , που δεν είχαν καν τηλεόραση στο σπίτι , και μίλησε κατανοητά πολύ μετά τα 3 !!!!!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

μανουλες καλημερα!!!!ο γιος μου ειναι 25 μηνων και δεν μιλαει ακομα λεει μονο μαμα μπαμπα νονα και κανει διαφορους ηχους απο ζωακια (κοτα,αλογο,γαιδουρακι,παπια,λιονταρακι,βατραχακι,αρκουδακι που κλαιει,αγελαδα) μονο δειχνει φυσικα βλεπουμε στην τηλεοραση παιδικα προγραμματα γιατι δεν τρωμε και πολυ και προσπαθω να τον απασχολω.Επαφη με αλλα παιδακια δεν εχουμε πολυ συχνα αλλα ειναι πολυ κοινωνικος γενικα.δεν ξερω τι κανω λαθος και πως να βοηθησω το παιδακι μου ,να σημειωσω εδω οτι ξαδερφακι του που εχουνε διαφορα 2 μηνες μιλαει κανονικοτατα σαν μεγαλος.η παιδιατρος μου ειπε οτι μετα τα 2,5 θα αρχισουμε να ανυσηχουμε αλλα εγω εχω σκασει βλεπω ολατα αλλα παιδακι ακομα και πιο μικρα απο το δικο μου να εχουνε τεραστια προοδο και αισθανομαι πολυ ασχημα.καπου διαβασα για την βιταμινη ωμεγα 3 εχετε δει βελτιωση?ευχαριστω πολυ

 

Πάντως , επειδή έχουν ανοιχτεί και άλλα τόπικς σχετικά με την ομιλία , θα δεις ότι κάθε μαμά θα σου πει και άλλα πράγματα , χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι ανησυχητικό για το παιδάκι σου. Εχω γράψει , λοιπόν κι αλλού ....κοριτσάκι ίδιας ηλικίας με τον γιο μου που πάνε κ τα 2 παιδικό από 29 μηνών , μιλούσε από 18 μηνών σαν μεγάλη.Εντάξει , στα 2,5...τι να σου πω....ολόκληρη συζήτηση και φυσικά συνεχίζει να είναι πιο μπροστά κυρίως στο λεξιλόγιο της.Ο αδερφός της πάλι που γίνεται σε λίγες μέρες 2,5 , λέει μαμά. μπαμπά , εμένα όταν με βλέπει με λέει γιαγιά , τον άντρα μου παππού, το όνομα της αδερφής του τώρα τελευταία, ναι, όχι, αυτό , κάνει τα ζωάκια...πάνω -κάτω αυτά ..θα λέει ίσως και άλλα που δεν έχω ακούσει, αλλά σε καμία περίπτωση δεν κάνει ούτε μικρή προτασούλα. Πάει παιδικό από 10 μηνών , και έχει την μικρή ''γλωσσοκοπάνα'' αδερφή.:P

 

Τον βλέπω μέχρι τα 3 να μιλήσει;)

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι δεν κανει καλο η τηλεοραση αλλα φανταστειτε οτι δεν εχω καμια βοηθεια με το σπιτι και ποσο να παιξεις με το παιδι καποια στιγμη κουραζεσαι και παντα με θελει διπλα του να σημειωσω οτι ξυπναει πρωι γυρω στις 8 κοιμαται καμια ωριτσα και μετα κοιμαται 9-10 περιπου.ο μπαμπας του γυριζει κατα τις 5 και ολες αυτες τις ωρες τον εχω εγω εχω απελπιστει νιωθω εντελως αχρηστη

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι δεν κανει καλο η τηλεοραση αλλα φανταστειτε οτι δεν εχω καμια βοηθεια με το σπιτι και ποσο να παιξεις με το παιδι καποια στιγμη κουραζεσαι και παντα με θελει διπλα του να σημειωσω οτι ξυπναει πρωι γυρω στις 8 κοιμαται καμια ωριτσα και μετα κοιμαται 9-10 περιπου.ο μπαμπας του γυριζει κατα τις 5 και ολες αυτες τις ωρες τον εχω εγω εχω απελπιστει νιωθω εντελως αχρηστη

 

Καθόλου άχρηστη δεν είσαι:P Εδώ σου λέω ο δικός μου χόρευε με το ''Κωνσταντίνου κ Ελένης'' , αν τυχόν ήταν ανοιχτή η τηλεόραση.

 

Μόνος του δεν παίζει καθόλου ? είναι μικρός βέβαια , αλλά εκεί μετά τα 2 συνήθως απασχολούνται λίγη ώρα με κάποιο παιχνίδι.Εμείς , στα 2 αρχίσαμε να παίζουμε με αυτοκίνητα ....ξεκίνησε από ένα κόκκινο και τώρα έχει....

 

Οσο μπορείς βγάζε τον έξω , να κουράζεται μήπως και κοιμάται λίγο παραπάνω το μεσημέρι, εκτός αν μετά δεν κοιμάται το βράδυ. Αστον να τρέχει , παιδικές χαρές , πλατείες με καμιά μπάλα , μπορείς να τον ταίζεις και έξω που πάντα τρώνε πιο εύκολα....

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να πω βρε κοριτσια θα πρεπει να κανω υπομονη μεχρι τα 2,5 και μετα βλεπουμε αν δεν εχω δει βελτιωση τοτε θα παμε σε ειδικο βλεποντας και κανοντας:cry:

 

Θα δεις , μόλις ξεκινήσει και ενώσει 2 λεξούλες , κάθε μέρα θα λέει και άλλα. Κι ο δικός μου στα 2 ξεκίνησε και μέχρι τα 2,5 κελαηδούσε:P

 

Η πρώτη του μεγάλη πρόταση ''μαμά , σέλω νεό , άκουσες?'':P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι δεν κανει καλο η τηλεοραση αλλα φανταστειτε οτι δεν εχω καμια βοηθεια με το σπιτι και ποσο να παιξεις με το παιδι καποια στιγμη κουραζεσαι και παντα με θελει διπλα του να σημειωσω οτι ξυπναει πρωι γυρω στις 8 κοιμαται καμια ωριτσα και μετα κοιμαται 9-10 περιπου.ο μπαμπας του γυριζει κατα τις 5 και ολες αυτες τις ωρες τον εχω εγω εχω απελπιστει νιωθω εντελως αχρηστη

Γιατι άχρηστη; Δεν φτάνει που τρέχεις για ολα μονη! Δεν εχεις λογο να νιώθεις ετσι!! Ισα ισα.Ουτε εγω παίζω με το παιδι οσο θα ηθελα και οι περισσότεροι γονείς πιστευω! Οσο για την τηλεόραση αν ειναι μονο για μια ωρα δεν νομίζω οτι επιρεαζει και τοσο.Ισως να ειναι στο παιδι και θα τα πει ολα μαζεμένα οταν ειναι εκείνος σίγουρος για τον εαυτό του! Προσπαθησε να είσαι χαλαρή οσο γινεται,έχετε ακομα περιθώριο χρόνου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα Babycute,

ποιο απο όλα τα ProEFA της Nordics δίνεις, και σε τι δόση?

σε ευχαριστώ

Κατερίνα (garouf)

 

Δίνω το proefa liquid 5ml την μέρα προς το βράδυ

 

http://www.nordicnaturals.com/en/Products/Product_Details/515/?ProdID=1480

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ BabyCute για την άμεση απάντηση. Θα το παραγγείλω απο amazon

 

Να σαι καλα

Εμένα το αμαζον μου πήρε πολυ καιρό οποτε παράγγειλα και απο εδω

http://www.specialhealthstore.co.uk/nordic-naturals-proefa-liquid

Δες μήπως το στείλει πιο γρήγορα (απλα μπορεί να σου βγει λιγο πιο ακριβό)

Good luck:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,μπορεί να μου απαντήσει κάποια μανούλα αν της έχει τύχει το μωρό να μπερδεύει το μαμά με το μπαμπά;ή να αποκαλει μπαμπά η μαμά κάποιον σε ένα συγκεκριμένο βιντεοκλίπ ας πούμε;ή να λέει μαμά μια ξένη στο κατάστημα παιχνιδιών που μοιάζετε λίγο χρωματικά;ρωτάω γιατί στις πρώτες σελίδες αναφέρθηκε ότι ένα παιδάκι έλεγε τα πάντα μαμά κι ένα άλλο μπέρδευε τη μαμά με τον μπαμπά και τελικά είχε δάδ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Για τι ηλικίας μωρο μιλαμε;

Εάν ειναι κατω απο 2 χρονων ειναι λογικο να μπερδεύεται ιςως να μην ξερει τι σημαινει αυτο που λεει!

Ενα παιδακι 18 μηνων με έλεγε μαμα και με αγκαλιάζε, η μαμα του δεν ηταν εκει...

Ή μπορει να νομίζει πως "μαμα" ειναι η "γυναικα" πχ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 μηνών μωρό.λεει κι άλλες λέξεις απλά με το μαμα και το μπαμπά έχει περάσει από πολλά στάδια,τα είπε πολύ νωρίς,μετά κάποια στιγμή εγκατέλειψε το μπαμπά και φώναζε μόνο μαμα,μετά το αντίστροφο,μετά έλεγε το ένα και κοιτούσε ποιος θα απαντήσει,τώρα έχει σε 2 βιντεοκλίπ που πάντα λέει μπαμπά όταν εμφανίζεται ο πρωταγωνιστής και χθες συνέβη αυτό με τη μαμα και την ξένη κυρία.σε ευχαριστώ για την απάντηση πάντως

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μικρο ακομη!

Κάντε του μερικα παιχνιδάκια με το μαμα-μπαμπα!

Πχ. Ανοίξτε τα χέρια για αγκαλια και πείτε του "μαμα"

Για να έρθει στην αγκαλια σας!

Και το ιδιο και ο μπαμπάς!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...