Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφικα προιντα HOLLE


nina

Recommended Posts

Εμείς ξεκινήσαμε 5,5 μηνών με το σιμιγδάλι τις Holle.Μέχρι 8 μήνών τις έδινα αυτές που λέγαμε από τον 4 μήνα και μέτα πήγα στο 6+.Μέσα στα φρούτα δεν τις έβαλα ποτέ τιποτά. Γάλα τις δίνω τώρα το νο 3 που είναι από δέκα μηνών αλλα το απλό οχι το κατσικίσιο.

Μέχρι τωρα απο τον 6 που σταματησα να θηλαζω τις εδινα το frezylac γάλα απο το φαρμακείο αλλα είναι πολύ ακριβό.Δοκίμασα και τις κρέμες γινόντουσαν όμως πολύ νερουλές.

αληθεια δεν σου αρεσαν οι frezylac?πηρα να τις δοκιμασω και μου αρεσαν πολυ ειναι η αληθεια.....

και ο μικρος ολο μμμμμ.... και μμμμ....:D:D:D σε καθε κουταλια!

σε 130μλ 5κουτ,σουπας δεν βαζεις?ετσι το κανω και βγαινει μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γευστικά θεωρώ ότι ηταν πολυ κάλες και τις αρεσαν αλλά έχουμε το πρόβλημα ότι τις κρέμες δεν τις θέλει καθόλου νερουλές αλλα σαν στόκο.Με το κουτί της frezylac έφτιαχνα με το ζορι 3 φόρες κρέμα οπότε δεν σύμφερε

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά μάλλον θα ξεκινήσω με αυτές που είναι χωρίς γλουτένη και μετά βλέπουμε. Θα ξεκινήσω και κατσικίσιο γιατί έχουμε ακόμη ψιλοαναγωγές και ελπίζω να βοηθήσεις μιας και δεν θέλω με τίποτα να της δώσω άλλο γαλά εκτός της holle.

Αλήθεια μέχρι ποιό μήνα δίνουμε κρέμα το απόγευμα;

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι άλλες κοπέλες θα ξέρουν καλύτερα να σου πουν γιατί εμείς δεν την έχουμε σταματήσει ακόμα Είμαστε 10 μηνών τώρα και το απόγευμα τρώμε ή γιαουρτάκι ή λαχανικά -ζυμαρικά ανάλογα τη είχαμε από το μεσημεριανό μας ή κρέμα.Εγώ θα ήθελα να την κόψω αλλά δεν ξέρω τη άλλο να προσθέσω .Περιμένω το ραντεβού με τη παιδίατρο

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ο μικρος μου ειναι 8 μηνων κ πεινει γαλα frisomel comfort προσπαθησα να του φτιαξω τη κρεμα τησ holle με μουσλι συμφωνα με τισ οδηγειες κ αντι για γαλα holle εβαλα το frisomel comfort αλλα μονο κρεμα δεν εγινε μπορει καποια να με βοηθησει για το πως να τη φτιαξω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχήν γιατί να κάνεις τηνκρέμα με γάλα και όχι μόνο με νερό;

αν είναι μόνο με νερό, τότε βάζεις 150-180 νερό, που έχει βράσει και έχει κατέβει η θερμοκρασία στους 50. μετά προσθέτεις 5-6 κουταλιές της σούπας μούσλι γεμάτες και ανακατεύεις. ανάλογα μπορείς να προσθέσεις νερό ή μούσλι για αραιό ή πηχτό αντίστοιχα.

 

αν θέλεις με γάλα, τότε ετοιμάζεις το γάλα, όπως το έκανες ως τώρα υπολογίζοντας 150-180 ml γάλα (νερό και σκόνη γάλα) και προσθέτεις γύρω στις 5 κουταλιές της σούπας γεμάτες μούσλι.

καλή όρεξη.

Link to comment
Share on other sites

με νερο μονο θα ηθελα,εβαλα το γαλα μονο κ μονο επειδη το ειχε στισ οδηγειες κ εβαλα το μουσλι με δοσομετρητη 4.7 αν θυμαμαι εγραφε,λες γιαυτο να μη πετυχε?κ αυτο που λεει οτι φουσκωνει...εμενα τιποτα.ποση ωρα πρεπει να περιμενω?απογοητευτικα παντως,ο μονος λογος που ειπα να το δοκημασω κ αυτο ειναι γιατι ο μικρος μου ειναι δυσκοιλιος κ αποταν γενηθηκε κ τις τελευταιες μερες δηπλωνει απτο πονο κ ειπα κ γω μηπως θαταν καλυτερα αλλσ κατεληξα να του δωσω παλι νουνου...

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει και εγω τετοια κρεμα οχι αυτη τη μαρκα αλλα βιολογικη που γινεται με γαλα.και κατεληξε στα σκουπιδια:? ειχε και απαισια γευση σα να τρως χαρτονι:shock: και γενικα η υφη της ηταν χαλια

gzV6p2.png5zNwp2.png

μπεμπα σε περιμενουμε 03.11.2010!

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν γιατί να κάνεις τηνκρέμα με γάλα και όχι μόνο με νερό;

αν είναι μόνο με νερό, τότε βάζεις 150-180 νερό, που έχει βράσει και έχει κατέβει η θερμοκρασία στους 50. μετά προσθέτεις 5-6 κουταλιές της σούπας μούσλι γεμάτες και ανακατεύεις. ανάλογα μπορείς να προσθέσεις νερό ή μούσλι για αραιό ή πηχτό αντίστοιχα.

 

Sevoula έχεις δοκιμάσει να δώσεις Holle κρέμα μόνο με νερό;

Την έφαγε; Εγώ μία φορά δοκίμασα και δεν την έφαγε και όντως ήταν

πολύ άγευστη. Οπότε τη δίνω με φρούτο και την εξαφανίζει.

Θα δοκιμάσω πάντως πάλι μήπως ήταν τυχαίο.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις γάλα, γιατί λόγους θρεπτικής αξίας. Εγώ έβαζα γάλα holle, οπότε δεν ξέρω τί γίνεται με τα άλλα γάλατα. Αλλά θα το έκανα ως εξής: Θα έβλεπα την συνταγή πόσο γάλα της Holle θέλει και θα έβλεπα σε πόσα ml υγρό γάλα αντιστοιχεί. Μετά θα ετοίμαζα την ίδια ποσότητα γάλα από το frisomel (ώστε να βγαίνει η ίδια ποσότητα σε υγρό) και θα αραίωνα τη σκόνη holle με αυτό. Γενικά πάντως οι κρέμες αυτές δεν έχουν και πολύ καλή γεύση, για τα δικά μας γευστικά κριτήρια, γιατί δεν έχουν ζάχαρη. Για τα παιδιά όμως, ειδικά αν δεν έχουν δοκιμάσει τις άλλες, είναι μία χαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρέπει να βάλεις γάλα, γιατί λόγους θρεπτικής αξίας. Εγώ έβαζα γάλα holle, οπότε δεν ξέρω τί γίνεται με τα άλλα γάλατα.

 

Το θέμα είναι ότι δε θέλω να βάλω γάλα γιατί θηλάζω και θέλω να αποφύγω το αγελαδινό ή κατσικίσιο. Και φαντάζομαι ότι οι θηλασμοι που κάνω δίνουν ό,τι συστατικά χρειάζεται να πάρει από το γάλα. Γι αυτό ψάχνω πώς αλλιώς να δίνω τις Holle. Προς το παρόν τις δίνω με φρούτο και θα δοκιμάσω με νερό για να μην τρώει τόσο πολλά φρούτα την ημέρα (τρώει και το πρωϊ)

Πάντως σ' ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δε θέλω να βάλω γάλα γιατί θηλάζω και θέλω να αποφύγω το αγελαδινό ή κατσικίσιο. Και φαντάζομαι ότι οι θηλασμοι που κάνω δίνουν ό,τι συστατικά χρειάζεται να πάρει από το γάλα. Γι αυτό ψάχνω πώς αλλιώς να δίνω τις Holle. Προς το παρόν τις δίνω με φρούτο και θα δοκιμάσω με νερό για να μην τρώει τόσο πολλά φρούτα την ημέρα (τρώει και το πρωϊ)

Πάντως σ' ευχαριστώ.

 

Αφού θηλάζεις μπορείς να βάλεις το γάλα σου και να την φτιάξεις.

Εγώ βάζω 200ml γάλα holle και 25γρ.σκόνη. Το χτυπάω στο μπλέντερ και έχει τέλεια υφή!!! Στην αρχή της έβαζα λίγο φρουτάκι αλλά σιγά σιγά το έκοψα και την τρώει κανονικά!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού θηλάζεις μπορείς να βάλεις το γάλα σου και να την φτιάξεις.

Εγώ βάζω 200ml γάλα holle και 25γρ.σκόνη. Το χτυπάω στο μπλέντερ και έχει τέλεια υφή!!! Στην αρχή της έβαζα λίγο φρουτάκι αλλά σιγά σιγά το έκοψα και την τρώει κανονικά!

h holle με μητρικο γαλα δεν πηζει....:(

εγω ποτε δεν τα καταφερα....θελει μιση σακουλα και αν....

Link to comment
Share on other sites

h holle με μητρικο γαλα δεν πηζει....:(

εγω ποτε δεν τα καταφερα....θελει μιση σακουλα και αν....

 

Aλήθεια; Γιατί αυτό μου είπαν στο κατάστημα που το παίρνω αλλά δεν το έχω δοκιμάσει μιας και δεν έχω τόσοοοο γάλα....

 

Η καλύτερη επιλογή πάντως σε σκόνη πιστεύω ότι είναι το γαλατάκι της holleφ από όλα τα άλλα που κυκλοφορούν...

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω δε θελω να του την φτιαχνω με γαλα γιατι δεν εχει αναγκη απο παραπανω θερμιδες κ ειναι σε πολυ καλα κιλα απτην αλλη φρουτα τρωεει το πρωι,οποτε θα θελα να τη φτιαχνω με σκετο νερο.παντωσ αρχικα την εφτιαξα με γαλα οπωσ λεει στισ οδηγειες με 5κουταλιες αλλα τιποτα.πειρα κ τη hipp κ αυτη τα ιδια ειναι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν υπάρχει...απλά η μικρή μου δεν είχε ΠΟΤΕ πρόβλημα δυσκηλιότητας με το γάλα της holle ούτε με τις κρέμες!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣ αγορασα καινουργιο πακετο απο το κατσικισιο της Holle εχθες, και ενω ειναι κανονικα για μωρα 6 μηνων και ανω (http://www.holle.ch/english/Produkte/Ziegenmilch.htm), ειχαν κολλησει μια αυτοκολλητη ετικετα με την ενδειξη

 

"ΝΕΟ-ΑΠΟ 12 ΜΗΝΩΝ, ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ www.holle.ch"

 

Δεν λεει τιποτα η ιστοσελιδα :evil:

Ρωτησα στο μαρκετ που το πηρα και με πηραν τηλ οτι δεν εβγαλαν ακρη και οτι το απεσυραν απο τα ραφια :confused:

 

Εχετε παρει απο τις νεες παρτιδες εσεις? Εχει αλλαξει κατι?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια ξερει καμια να μου πει αν το ρυζαλευρο της holle ειναι αυτη που γραφει επανω το κουτι

 

papilla de copos de arroz

papa de flocos de arroz bio

 

ή πηρα λαθος?

(λεει οτι εχει μεσα δημητριακα ολικης αλεσης...)

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαρά Μαρία , και εγώ το παρατήρησα αυτό και μου έκανε εντύπωση. Ίσως το κάνουν για μεγαλύτερη ασφάλεια, τί να πω? Παντώς εγώ της το έδινα εδώ και αρκετό καιρό οπότε το συνέχισα κανόνικά και ας μην έχει κλείσει ακόμα το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Κιεγώ παρήγγειλα από Γερμανία και όταν ήρθαν όλα είχαν την ετικέτα κολλημένη επάνω από 12 μηνών και φρίκαρα γιατί τέτοιο της έδινα!!!

 

Τους έστειλα email και μου είπαν ότι το γάλα έρχεται από την Αυστρία και απλά λόγω νομοθεσίας εκεί, το έβαλαν από τον 12ο μήνα αλλά είναι καθαρά τυπικό και ότι η εταιρία λέει ότι είναι ασφαλές να το δίνουμε από τον 6ο.

 

Φοβήθηκα όμως και θα περιμένω να χρονίσει για να της το δώσω. Έτσι αναγκάστηκα και αγόρασα αγελαδινό νο2...:(

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ξερει καμια να μου πει αν το ρυζαλευρο της holle ειναι αυτη που γραφει επανω το κουτι

 

papilla de copos de arroz

papa de flocos de arroz bio

 

ή πηρα λαθος?

(λεει οτι εχει μεσα δημητριακα ολικης αλεσης...)

 

Από πού το πήρες; Ισπανικά είναι; Στα γερμανικά πάντως το ρυζάλευρο είναι reisflocken...

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα μηνυμα στη holle και μου απαντησαν τα εξης για το γαλα:

 

"Thank you for sending us your question. There is a little confusion about the age labeled on the goat milk formula.

Holle infant goat milk formula is developed and suitable for infants aged 6 months and older. Right now Holle has to follow an official order from a German authority to change the age from 6 to after 12 months for this goat milk formula which is sold in the German marked. There is no acute reason for this. There has not been any medical problem when using this formula. There was also no testing of nutrient values that showed any divergence of nutrient content to the legal required amounts.

In European legislation (Commission Directive 2006/141/EC) the source of the protein body of Infant Formula and Follow-on Formula is regulated to come from cow’s milk or soy beans. Other protein sources, e.g. from the milk of other animal species are not regulated. They are also not prohibited in infant foods and infant formula products. The protein in Holle Organic Goat Milk Formula comes from goat milk. Cow’s milk protein and soy bean protein are not contained. Therefore this formula is not a Follow-on Formula according to Commission Directive 2006/141/EC.

There are many infant formula products on the market which also don’t meet ingredient or nutrient requirements of Commission Directive 2006/141/EC. For instance a special formula for infants who suffer from galactosemia mustn’t and does not contain lactose or galactose. On the other hand a high lactose content is required by Commission Directive 2006/141/EC in every Infant Formula and Follow-on Formula. Regular Infant Formula, Follow-on Formula, supplementary foods and special infant foods in Germany are also regulated in a special law, in the act of dietetic products.

Holle Organic Goat Milk Formula does meet all criteria of this act of dietetic products. It also fulfills all nutritional requirements of Follow-on Formula, except the source of protein, which in this case is from goat milk. We know that it is not a Follow-on Formula and have not labeled it that way. This has been for the last 7 years. Now the German authority complains that this product is not a Follow-on Formula and therefore mustn’t be labeled within the first year of life. The effort of explanation that this product belongs to the category of dietetic infant foods was not heard by the authority. We are surprised about this decision but have to label the product as stipulated.

The Holle Organic Goat Milk Formula we sell in France is also labeled with “dès 12 mois”, since we had a similar reaction from a French authority (also without clear reason) about two years ago. It seems authorities are afraid of products with a unique character. You probably bought the formula via internet from a German internet shop. Therefore you noticed the change of label from 6 to 12 months.

The recipe and amounts of nutrients in Holle Organic Goat Milk Formula have not been changed. There are different kinds of package labels but only one recipe in the market. The formula is still suitable for infants aged 6 months and above. You can keep on feeding this formula to your child.

With best regards

Viele Grüsse

Angelika Welz

Qualitätsmanagement

Holle baby food GmbH

Baselstrasse 11, 4125 Riehen

Schweiz / Switzerland

Tel.: +41 (0)61 64596 07

Fax: +41 (0)61 64596 09

Mail: [email protected]"

Το παραθετω για οσες εχουν την ιδια απορια. Τελικα ειναι ΟΚ οπως βλεπετε. Το δινω κανονικα στη μικρη.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από πού το πήρες; Ισπανικά είναι; Στα γερμανικά πάντως το ρυζάλευρο είναι reisflocken...

το πηρα απο ελληνικο μαγαζι με βιολογικα...

ηθελα απλα να δω αν θα το φαει ο μικρος και μετα να παραγγειλω απο αλλου...

ξερουμε την αναλογια σκονης --γαλακτος που θα πρεπει να το φτιαξω?

 

με μητρικο θα το κανω...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...