Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ένα μήνα με δεκατα!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας κ χρόνο πολλά. Ο γιος μου τριών χρόνων πριν κανένα μήνα κ κάτι ξεκίνησε με μπούκωμα κόκκινο λαιμό κ δέκατα! Μετά συνεχίστηκε με ρινοφαρυγγιτιδα κ τα δέκατα εξακολουθούν. Τωρα έχει λίγο βήχα κ λίγο μπούκωμα κ συνεχίζουν τα δέκατα! !! Εχω αγχώθει παρά πολύ είμαι πολύ στεναχωρεμενη για το ετσι τα δεκατα; δηλαδή τώρα θα έχει 36,6 μετά μισή ώρα μπορεί 37.5 μετά 37 κοκ...

έχει κάποια παρόμοιο περιστατικό;

 

Υγ. Ο παιδίατρος ειχε πει είναι φυσιολογικό λόγω της συμφόρηση αλλά για πόσο; σκευτομαι να τον παω για εξ αίματος από μόνη μου

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χρόνια πολλά, με υγεια!!

Η κόρη μου σε ηλικία 9 μηνών παρουσίασε κάτι ανάλογο, έκανε δεκατα για 15 μέρες χωρίς όμως άλλα συμπτώματα. Ο παιδίατρος μας είχε ζητήσει εξετασεις αίματος και ούρων, της έκανε και μαντου και όλα είχαν βγει οκ. Παρ' όλα αυτά μας είπε να τη δουν και στο Παιδων, τελικά μας έκαναν εισαγωγή και πολλεεες εξετάσεις και - ευτυχώς - δε βρέθηκε τίποτα. Το εξιτήριο έγραφε ιογενής λοίμωξη. Τελικα τα δέκατα υποχώρησαν απο μόνα τους χωρίς να πάρει κάποια θεραπεία. Στη θεση σου θα ζητουσα απο τον παιδιατρο να μου γραψει εξετασεις. Εύχομαι περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πριν 1 μήνα περίπου ξεμπερδέψαμε από έναν ανάλογο ιό που μας ταλαιπώρησε οικογενειακώς για πάνω από 20 ημέρες. ΟΛΟΙ μας πήγαμε στον γιατρό. Τελικά εγώ και η μεγάλη μου (3 ετών) πήραμε αντιβίωση - η πρώτη της. Κι εγώ την απόφαση να ξεκινήσει ομοιοπαθητική. Τόσο πολύ ταλαιπωρηθήκαμε.

 

Λοιπόν, ο πυρετός στο ένα μου παιδάκι κράτησε 6 ημέρες (χαμηλός, έως 38) και στο μικρό μου 7 ημέρες (υψηλός, έως 40).

Στην αρχή καταρροή, 2-3 ημέρες και μετά για πολλές ημέρες ρινίτιδα και φαρυγγίτιδα, μάλλον το "ρινοφαρυγγίτιδα" που λες είναι το ίδιο πράγμα.

Κι εδώ ήταν τα δύσκολα, 15-20 ημέρες τρελαθήκαμε, οι εκκρίσεις της μύτης ήταν οπίσθιες και δεν μπορούσε το παιδί να τις αποβάλλει. Εβαζα συνεχώς ορό, πολύ ορό, και πάλι δεν έφευγαν. Και με αντισταμινικά διαρκώς φαντάσου. Ηταν πυώδεις, γιαυτό.

 

Σίγουρα θα πρέπει να συμβουλευθείς τον παιδίατρο σας, εγώ απλά στα λέω για να δεις ότι υπάρχει παρόμοια ίωση και θα φύγει δύσκολα από μόνη της, ή μπορεί και να χρειαστείτε κι εσείς θεραπεία.

 

Απ' την άλλη, οι θερμοκρασίες έως και 37,6 εμένα ποτέ δεν με ανησύχησαν, είναι φυσιολογικές για τα παιδιά και δεν ονομάζονται δέκατα.

Μπορεί ένα παιδί να φτάσει εύκολα σε ένα 37,5 λόγω οποιασήποτε ταλαιπωρίας (κούραση, ζέστη, συμφόρηση, κλάμα, πείσμα κλπ).

 

Περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

Το 37,6 είναι δέκατα. Δεν είναι φυσιολογικό, εκτός αν θερμομετρουμε το παιδί με το που γυρνάει από ποδόσφαιρο κτλ καλοκαιριάτικα.

 

Επίσης, τα αντιισταμινικά δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα, όταν η ρινίτιδα δεν είναι αλλεργική.

 

Πριν δώσεις χρήματα για ομοιοπαθητική, ψάξ'το λίγο. https://lefterisp.wordpress.com/2014/11/23/sh/

 

Τώρα, anastasaki, μπορείς να πεις στον παιδίατρό σου να κάνεις έναν αδρό έλεγχο, να σου φύγει η ιδέα. Δε νομίζω να έχει αντίρρηση! Μία ερώτηση, μόνο: τι θερμόμετρο χρησιμοποιείς; Έχεις τσεκάρει ότι είναι αξιόπιστο; Δε θα ξεχάσω ποτέ ένα αγοράκι που νοσηλεύαμε για διερεύνηση παρατεινόμενου εμπυρετου και τελικά αποδείχτηκε ότι το θερμόμετρο μετώπου που είχαν έδειχνε αλλά αντ'άλλων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κ χρόνο πολλά. Ο γιος μου τριών χρόνων πριν κανένα μήνα κ κάτι ξεκίνησε με μπούκωμα κόκκινο λαιμό κ δέκατα! Μετά συνεχίστηκε με ρινοφαρυγγιτιδα κ τα δέκατα εξακολουθούν. Τωρα έχει λίγο βήχα κ λίγο μπούκωμα κ συνεχίζουν τα δέκατα! !! Εχω αγχώθει παρά πολύ είμαι πολύ στεναχωρεμενη για το ετσι τα δεκατα; δηλαδή τώρα θα έχει 36,6 μετά μισή ώρα μπορεί 37.5 μετά 37 κοκ...

έχει κάποια παρόμοιο περιστατικό;

 

Υγ. Ο παιδίατρος ειχε πει είναι φυσιολογικό λόγω της συμφόρηση αλλά για πόσο; σκευτομαι να τον παω για εξ αίματος από μόνη μου

 

Οσο εχει πολυ μυξα θα εχει και λιγάκι πυρετό

Τρέχει πολυ η μύτη ; Τι κανεις για να φύγει η μυξα; Τον βαζεις πανω απο ατμους κλπ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Scratte, γιατρός δεν είμαι - έτσι γνωρίζω για το 37,6 και απ' τον παιδίατρο αλλά και απ΄τις νοσηλείες μας. Μαλιστα προχτές που είχε η κόρη μου στο νοσοκομείο 37,6 μου είπαν "απύρετη λοιπόν". Και δίνουν από το 38,2 αντιπυρετικά στα παιδάκια και μόνον εάν περάσει ένα τέταρτο χωρίς να κατέβει μόνος του ο πυρετός.

Εκτός κι αν έχει ρίγη εννοείται.

 

Για την ομοιοπαθητική διίστανται οι απόψεις αλλά γνώρισα πρόσφατα παιδάκια που είχαν αποτελέσματα και έτσι θέλω να την δοκιμάσω. Δεν πρόκειται ετσι κι αλλιώς για φάρμακα και ούτε θα πληρώσω, είμαι τυχερή και έχω συγγενή μου ομοιοπαθητικό κι έτσι θα την δοκιμάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Scratte, γιατρός δεν είμαι - έτσι γνωρίζω για το 37,6 και απ' τον παιδίατρο αλλά και απ΄τις νοσηλείες μας. Μαλιστα προχτές που είχε η κόρη μου στο νοσοκομείο 37,6 μου είπαν "απύρετη λοιπόν". Και δίνουν από το 38,2 αντιπυρετικά στα παιδάκια και μόνον εάν περάσει ένα τέταρτο χωρίς να κατέβει μόνος του ο πυρετός.

Εκτός κι αν έχει ρίγη εννοείται.

 

Για την ομοιοπαθητική διίστανται οι απόψεις αλλά γνώρισα πρόσφατα παιδάκια που είχαν αποτελέσματα και έτσι θέλω να την δοκιμάσω. Δεν πρόκειται ετσι κι αλλιώς για φάρμακα και ούτε θα πληρώσω, είμαι τυχερή και έχω συγγενή μου ομοιοπαθητικό κι έτσι θα την δοκιμάσουμε.

 

xena οταν νοσηλευονται τα παιδια οντως ετσι κανουν οι παιδιατροι...κι εμας μεχρι το 38 ελεγαν πως δεν ειναι πυρετος. Ομως ειναι ΔΕΚΑΤΑ...ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ Ο ΠΥΡΕΤΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΑ ΔΕΚΑΤΑ. Προφανως καπου μπλεκομαστε με τους ορισμους..απο οτι ξερω λοιπον κι εγω, μετα το 38 ειναι πυρετος, ομως απο το 37,3 μεχρι το 38 ειναι δεκατα. Τα δεκατα που συνεχιζουν για μεγαλο χρονικο διαστημα η ερχονται και φευγουν πρεπει να διερευνωνται. Ιδιαιτερα εαν δε φαινεται να υπαρχει καποιος προφανης λογος που δικαιολογει την υπαρξη τους.

 

Σχετικα με την περιπτωση σας anastasaki, το γεγονος οτι εχει ακομη μπουκωμα κλπ θα με καθησυχαζε καπως αλλα βεβαια θα ξαναεπικοινωνουσα με το γιατρο

Link to comment
Share on other sites

Εμας σε παρομοια περιπτωση μετα απο εξετασεις φανηκε οτι το παιδι περναγε λοιμωδη μονοπυρηνωση. Παραλληλα ειχε εκδηλωσει 2-3 φορες λαριγγιτιδα και στο τελος αμυγδαλιτιδα. Η αντιμετωπιση εδω ηταν πολυ cool του στυλ "α! ειχε αυτο" και δεν πειραμε ιδιετερα μετρα για το μωρο που εκεινο το διαστημα ηταν 4-6 μηνων. Ουτε η γιαγια που εκανε εξετασεις μετα ειχε κολλησει.

Οποτε και εγω ψηφιζω αιματολογικες αλλα χωρις πανικο..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...