Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ, ΥΠΕΡ & ΚΑΤΑ


anirama

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 605
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχει πέσει το μάτι μου, αλλά δε μπορώ να δω τα σχόλια. Προφανώς ή επειδή δεν είμαι μέλος της ομάδας ή επειδή οι περισσότεροι σχολιαστές δεν έχουν δημόσιο προφίλ. Παρατήρησα πως υπάρχουν λινκ και για το parents.

 

Πάντως εγώ μιλούσα για φόρουμ και μπλογκ, με πολλά "σταθερά" μέλη, όπου στο παρελθόν γινόντουσαν μάχες πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα. Έχει εκλείψει το φαινόμενο κι αναρωτιέμαι γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Σας βαρέθηκαν και πήραν τα κουβαδάκια τους για άλλη παραλία :)

 

Ούτε εγω είμαι μέλος σε καμία ομάδα γιατι με ενοχλεί αφάνταστα να βλέπω όλη μέρα και την μια πλευρά και την άλλη αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλές ομάδες και χιλιάδες πλεόν κόσμος που δεν εμβολιάζει. Το πάρεντς ήταν η αρχή των πραγμάτων σίγουρα για πολλά πράγματα αλλά τωρα μεταφέρθηκαν ολα στο facebook. Κανείς δεν έχει όρεξη να τσακώνεται πλέον, κουράστηκαν πάνε κάπου που πιστεύουν όλοι το ίδιο και δεν τους ενοχλεί κάνενας. Πάντα βέβαια κάποιος τρυπώνει στις ομάδες να κανει κατασκοπεία ή κανενα μπάχαλο....;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το φαντάστηκα πως αυτό θα είχε συμβεί. Καλύτερα να τα λένε μεταξύ τους, σε κλειστές ομάδες, γιατί, όσο να 'ναι, όταν γράφουν σε δημόσιους ιστότοπους, υπάρχουν περισσότεροι κίνδυνοι για τους αδαείς του διαδικτύου. :P

Link to comment
Share on other sites

Παντως (αν και εγω υπερ των εμβολίων και με το παραπάνω) έχουν γίνει κάποιες έρευνες οτι αν υπαρχει πρόβλημα στο έντερο του παιδιου (οχι καλα βακτήρια, η ΓΟΠ κλπ) τα εμβόλια (και οι τοξινες τους) μπορει να δημιουργήσουν πρόβλημα γιατι μπαίνουν στο αιμα του παιδιου και το έντερο αφου εχει πρόβλημα δεν ειναι σε θεςη να σταματήσει κατι τέτοιο ... Έξου και αυτο που λένε για αυτισμό (η διάσημη εφευρετρια της GAps diet ειχε κανει μια τέτοια έρευνα)

 

Οπότε καλο να τα εμβόλιαζουμε αλλα πρωτα καλύτερο να τα θωρακιζουμε με καλα προβιοτικα για την σωστή λειτουργία του εντέρου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα εμβόλια (και οι τοξινες τους) μπορει να δημιουργήσουν πρόβλημα γιατι μπαίνουν στο αιμα του παιδιου και το έντερο αφου εχει πρόβλημα δεν ειναι σε θεςη να σταματήσει κατι τέτοιο ...

θέλω να μου δείξεις έστω και ΜΙΑ ιατρική φυσιολογία που να λέει ότι το έντερο σταματα - διαχειρίζεται τις τοξίνες των εμβολίων...

αλήθεια και αν δεν μπορεί να διαχειριστεί τις τοξίνες των εμβολίων (δεν έχουν όλα τα εμβόλια τοξίνες, μερικά έχουν τοξίνες, άλλα νεκρούς ιούς άλλα ζωντανούς εξασθενημένους.

τι σας κάνει να πιστεύεται ότι θα μπορούν να δαιχειριστούν τις κατά πολύ περισσότερες τοξίνες που παράγονται κατά την νόσηση;

Οπότε καλο να τα εμβόλιαζουμε αλλα πρωτα καλύτερο να τα θωρακιζουμε με καλα προβιοτικα για την σωστή λειτουργία του εντέρου!

χμ

υπάρχουν ενδείξεις ότι τα προβιοτικά προκαλούν μυκητιεμίες και σε νοσοκομειακή τείνουν να καταργηθούν... οπότε ευχαριστώ πολύ αλλά δεν θα πάρω πρόσθετα

μόνο με γιαουρτάκι....

Link to comment
Share on other sites

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/09/10/gut-bacteria-protect-against-food-allergies.aspx

 

http://www.nhs.uk/news/2014/08august/pages/common-bacteria-could-help-prevent-food-allergies.aspx

Και τα δυο λένε για τα καλα βακτήρια και τις συνέπειες οταν υπαρχει έλλειψη και κάνουν αναφορά στα εμβόλια

 

http://www.niaid.nih.gov/topics/immuneSystem/Pages/bacteriaBoostResponse.aspx που μιλάει για τη σχέση εντέρου και εμβολίων

Πέρα απο αυτα υπαρχουν αρκετές άλλες μελέτες πανω σε αυτο και πως τα προβιοτικα βοηθανε http://www.biocare.co.uk/default.aspx?GroupGuid=147&resource=%2fassets%2ffeature%2fvaccination-response-powering-up-with-probiotics%2f%7edefault

 

Αυτο που είπες για τα προβιοτικα δεν το εχω ξανακούσει δεν εχω βρει γιατρο που να ειναι εναντίον- εχεις κάποια μελέτη να μας δείξεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Άλλη μια προσωπική ιστορία που καταρρίπτει το μύθο του συσχετισμού των εμβολίων με τον αυτισμό:

 

"I am a parent who did not vaccinate my children when they were young. I delivered my four children at home. I have the strongest, healthiest, most beautiful babies. My third-born son, Jacob, was born smaller than the other three children. I did not think anything of it because I felt he would catch up. I ate very healthy while I was pregnant with him, as I did with my other three. There were no toxins or trauma that surrounded him the day he was born. His birth was beautiful. And I did everything right, as far as keeping him and my other children safe from everything that would cause autism—or what I thought would cause autism.

 

(...)

 

Finally, I took Jacob to get tested by the local school district, an early childhood screening. After they tested him, they told me that he was “severely delayed” and had autistic tendencies. I am sure you can imagine my absolute shock and complete heartache. I could not blame vaccines, and I could not blame toxins. All I could do was move forward. The district recommended early interventions in preschool for Jacob."

 

Όλη η ιστορία εδώ:http://www.voicesforvaccines.org/how-my-son-helped-me-accept-vaccines/

 

Παρόμοια ιστορία: http://www.voicesforvaccines.org/how-my-daughter-taught-me-that-vaccines-do-not-cause-autism/

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε κάτι σχετικά με αυτό;http://healthimpactnews.com/2012/british-court-throws-out-conviction-of-autismvaccine-md-andrew-wakefields-co-author-completely-exonerated/

 

Δεν προλαβαίνω να το ψάξω οπότε αν ξέρετε κάτι πείτε μου κι εμένα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα, η παράθεση προσωπικών ιστοριών δεν έχει πολύ μεγάλο νόημα. Σε 10 ιστορίες υπέρ της μίας πλευράς αντιστοιχούν άλλες 10 υπέρ της αντίπαλης πλευράς.

 

Ο συσχετισμός εμβολίου-αυτισμού έχει καταρριφθεί εντελώς (έχω παραθέσει ήδη σχετικά links), με κριτήρια επιστημονικά, που δεν έχουν αμφισβητηθεί, ως τώρα.

 

Η αθώωση του συνεργάτη του Wakefield,που αναφέρει η miriki, σε καμία περίπτωση δεν ανατρέπει τα δεδομένα. Η απόφαση του δικαστηρίου, προφανώς έχει να κάνει με το αν υπήρχε δόλος. Το ότι αποφάνθηκε ότι δεν υπήρχε δε σημαίνει ότι επαληθεύονται τα ευρήματα της έρευνάς τους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρώτη φορά το διαβάζω, αλλά λέει πως το βρετανικό δικαστήριο επέστρεψε την αφαιρεθείσα άδεια ασκήσεως επαγγέλματος σε έναν από τους γιατρούς που είχαν συνυπογράψει την έρευνα του Wakefield, επειδή δεν επήλθε καμία βλάβη στα παιδιά που συμμετείχαν σε αυτήν - βέβαια, κανείς ποτέ δεν ισχυρίστηκε το αντίθετο και είναι και δώρον άδωρον, γιατί ο γιατρός αυτός συνταξιοδοτήθηκε το 2001.

 

The verdict restores Walker-Smithʼs name to the medical register and his reputation to the medical community. This conclusion is not surprising, as the GMC trial had no actual complainants, no harm came to the children who were studied, and parents supported Walker-Smith and Wakefield through the trial, reporting that their children had medically benefited from the treatment they received at the Royal Free Hospital.

 

Επίσης, λέει πως αυτό που συνυπέγραψαν οι δύο γιατροί ήταν ένα paper κι όχι κανονική έρευνα (ενώ εγώ τόσα χρόνια ακούω για την έρευνα και την έρευνα του Wakefield :roll:). Το οποίο paper βασίστηκε σε 12 παιδιά και αναφερόταν κυρίως στη σύνδεση των γαστρεντερολογικών προβλημάτων με την καθυστέρηση της ανάπτυξης, περιλαμβάνοντας και περιπτώσεις αυτισμού, ενώ απλά ανέφερε πως σε 8 από αυτές τις 12 περιπτώσεις των παιδιών, τα συμπτώματα ξεκίνησαν λίγο μετά το εμβόλιο mmr.

 

The paper called for further study of a possible association between bowel disease and developmental delay, including cases of autism. It also noted that eight of the childrenʼs gastrointestinal and autistic symptoms began shortly after they received the MMR vaccination.

 

Δεν συνέδεε δηλαδή ευθέως το εμβόλιο με την εκδήλωση του αυτισμού, έστω και στα 8 αυτά παιδιά,, πρώτον και σε κάθε περίπτωση, ζητούσε να γίνει περισσότερη έρευνα πάνω στο αντικείμενο.

 

Αυτό το paper δημοσιεύτηκε στο επιστημονικό περιοδικό Lancet το 1998. Το 2004, 10 από τους 13 γιατρούς που συνέγραψαν το συγκεκριμένο τεύχος, έγραψαν ένα γράμμα, όπου υποστήριζαν τη δική τους ερμηνεία αυτού του paper του Wakefield, ότι δηλαδή αποδείκνυε πως τα εμβόλια προκαλούσαν αυτισμό, ενώ αυτός δεν ήταν ο ισχυρισμός του Wakefield - σύμφωνα πάντα με το άρθρο.

 

In 2004, under pressure from the British medical establishment, ten of the co-authors signed a letter retracting an interpretation of the paper that it proved that vaccines caused autism, which the paper never actually claimed in the first place.

 

Τα υπόλοιπα είναι γνωστά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν έχεις άδικο, Scratee, αλλά επειδή το αντιεμβολιαστικό κίνημα βασίζεται σε προσωπικές ιστορίες κι όχι σε επιστημονικές μελέτες, θεωρώ πως, στα threads των εμβολίων, καλό είναι να υπάρχουν μερικές ιστορίες κι από την άλλη πλευρά, όχι μόνο επιστημονικά γεγονότα, που ενδεχομένως για πολύ κόσμο είναι βαρετά και δυσνόητα. ;)

 

Τώρα,όσον αφορά το άρθρο, εγώ δεν κατάλαβα, η όλη δίωξη δηλαδή κατά του Wakefield και των υπολοίπων, βασίστηκε σε αυτό το γράμμα των 10 συγγραφέων της Lancet? Κι εκείνοι έβγαλαν αυτό το συμπέρασμα τελοσπάντων και το δημοσίευσαν για να υποστηρίξουν τη θεωρία του Wakefield ή για να τον κατηγορήσουν ότι υποστήριζε κάτι ανυπόστατο; Αυτό δεν το διευκρινίζει το άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

προ ολίγων ημερών έπεσα πάνω σε ενα βίντεακι της αμερικανικής τηλεόρασης στο facebook, ίσως στο daddy cool δεν είμαι σίγουρη πάντως όχι στην ομάδα εμβόλια θάνατος γιατι δεν είμαι μέλος, που έλεγε για τα εμβόλια. Ρωτούσε ο δημοσιογράφος γιατί υπάρχει οργανισμός που δίνει εκατομμύρια αποζημειώσεις σε παιδιά που παθαίνουν αυτισμό εφόσον κανονικά δεν ευθύνονται τα εμβόλια και έγειρε πολύ ενδιαφέροντα ερωτήματα. Και μιλάμε πολλά χρήματα ανα παιδί....

Link to comment
Share on other sites

Από το εξαιρετικό http://clinicalpharmacist.gr/2014/10/29/anti-vaxxers_revolt/ του Διαμαντή Κλημεντίδη.

 

"Συχνά γίνεται αναφορά σε ένα «δικαστήριο εμβολίων» (Vaccine court) στις ΗΠΑ, συνήθως με τρόπο που υπονοεί κάποιου είδους συνωμοσία γύρω από τα εμβόλια καθώς και αποδοχή ενοχής εκ μέρους της κυβέρνησης των ΗΠΑ, ή κάτι παρόμοιο. Κατά τα γνωστά, η αλήθεια είναι τελείως διαφορετική. Το «Vaccine Court» δεν είναι τίποτα άλλο από ένα ομοσπονδιακό πρόγραμμα των ΗΠΑ με το όνομα Vaccine Injury Compensation Program (VICP), σχεδιασμένο να αποζημιώνει αυτούς που έχουν υποστεί οποιαδήποτε βλάβη στην υγεία τους εξαιτίας των εμβολιασμών. Ακολουθεί το σύστημα «no-fault«, δηλαδή μη-καταλογισμού ευθύνης, και χρηματοδοτείται από έναν φόρο 0,75 δολαρίων που κρατείται από κάθε εμβόλιο που πωλείται στη χώρα. Αντίθετα με ό,τι πιστεύουν οι αντιεμβολιαστές, ο λόγος που ιδρύθηκε αυτό το πρόγραμμα ήταν για να προστατέψει τους γιατρούς και τους κατασκευαστές των εμβολίων και να διασφαλίσει τη σταθερή διαθεσιμότητα αυτού του, τόσο κρίσιμου για τη δημόσια υγεία, αγαθού στην αγορά. Η Αμερικανική κοινωνία είναι εξαιρετικά δικομανής και από αυτή τη μανία τρέφεται μια ολόκληρη βιομηχανία αγωγών, με το ιατρικό/φαρμακευτικό κομμάτι να είναι ιδιαίτερα επικερδές. Αυτό γίνεται περισσότερο κατανοητό όταν δει κανείς με ποια αφορμή δημιουργήθηκε το «Vaccine Court» ευθύς εξαρχής: Μετά από μια σειρά αγωγών κατά των κατασκευαστών του εμβολίου DPT (διφθερίτιδας-κοκκύτη-τετάνου) τη δεκαετία του ʼ80, διάφορα σώματα ενόρκων επιδίκασαν τεράστιες αποζημιώσεις στα «θύματα» (που, εκ των υστέρων αποδείχθηκε ότι κυνηγούσαν ανεμόμυλους, αφού οι βλάβες της υγείας τους ήταν άσχετες με τα εμβόλια) με αποτέλεσμα οι βιομηχανίες να αποσύρουν το ενδιαφέρον τους για την κατασκευή εμβολίων, φοβούμενες την οικονομική καταστροφή. Η δικομανία σε συνδυασμό με τον επιστημονικό αναλφαβητισμό είναι κακός συνδυασμός.

 

Από το 1988 που ιδρύθηκε μέχρι το 2011, σε σύνολο 1,8 δισεκατομμυρίων δόσεων εμβολίων, αποζημιώθηκαν 2.910 διεκδικήσεις, δηλαδή περίπου 1,8 ανά ένα εκατομμύριο δόσεων. Το 2008 διεξήχθη μια πιλοτική δίκη για την εξέταση αξιώσεων περί MMR και αυτισμού, γνωστή και ως Omnibus Autism Trial, η οποία απέρριψε το αίτημα. Ακολούθησαν κι άλλες και απορρίφθηκαν όλες, μαζί με τις εφέσεις τους."

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και το παρέθεσες. Έχει πάντως ειπωθεί κι άλλες φορές στα threads των εμβολίων. Μία που σίγουρα θυμάμαι και μάλιστα του 2012 (καθότι γκαμήλα από μνήμη) :rolleyes:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2418740&postcount=1004

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σε μια χωρα σαν την δικια μας κουκλα μου δεν υπαρχει θεμα ουτε επιδημια ουτε πανδημιας ακομα και αν ολος ο πλυθησμος μεινει ανεμβολιαστος!

 

 

Δυστυχως οπως τελικα αποδειχτηκε τα δεδομενα αλλαξαν και σημερα εχουμε επιδημια ιλαρας σε ολη την Κεντρικη Ευρωπη και Αμερικη εξαιτιας της αυξησης των μη εμβολιασμενων παιδιων...

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231388264

Alexandros 24-02-2008 :D

Link to comment
Share on other sites

Χμ μήπως άραγε οι ασθένειες εξαπλώνονται και λόγω των εμβολίων; πάντως παλιά θυμάμαι που το λέγανε αν κάνεις το εμβόλιο να μην βρεθεις για λίγες ημέρες με έγκυο κτλ

Κατα πόσο ισχύει τώρα δεν γνωρίζω αλλά το άρθρο ειναι πολύ ενδιαφέρον

 

http://www.cnbc.com/id/102473744#.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει μόνο για τα εμβόλιο της ευλογιάς και εκείνο της πολιομυελίτιδας που χορηγείται από το στόμα. Και τα δύο έχουν εγκαταλειφθεί (η ευλογιά, χάρις στο εμβόλιο, έχει εξαφανιστεί και το εμβόλιο της πολιομυελίτιδας γίνεται μόνο ενδομυϊκά, πια-στην εποχή μας δινόταν από του στόματος).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οχι yogini...Υπαρχει επιδημια ιλαρας και ο λογος ειναι η αυξηση των μη εμβολιασμενων παιδιων. Στο Βερολινο πεθανε ενα 18αμηνο παιδακι που προσβληθηκε...

Alexandros 24-02-2008 :D

Link to comment
Share on other sites

Εμβόλια

 

ΥΠΕΡ

το παιδί σου δεν θα πεθάνει από νόσημα που προλαμβάνεται

το παιδί σου δεν θα υποφέρει από μόνιμες βλάβες από νόσημα που προλαμβάνεται

το παιδί σου δεν θα διασπείρει έναν επικύνδινο ιό ή μικρόβιο σε μη εμβολιασμένα άτομα

δεν θα αγχώνεται η μαμά όταν το παιδί έρχεται σε επαφή με μη εμβολιασμένα άτομα

 

ΚΑΤΑ

πρέπει να πας να κάνεις το εμβόλιο χάνοντας πολύτιμο χρόνο

το χέρι του παιδιού πιθανότατα θα πονάει μετά

το παιδί ίσως σηκώσει πυρετό

 

αυτά

Link to comment
Share on other sites

ωραία στις φαρμακοβιομηχανίες κάνουμε μηνυσεις

 

πείτε μου

σε ποιον θα κάνει μήνυση η μάνα ενος ογκολογικού παιδιού που κόλησε ανεμοβλογιά κατά τη διάρκεια της εφόδου του (αρχική επιθετική θεραπεία πολύ σημαντική για την τελική έκβαση)

αναγκάστηκε να διακόψει τη θεραπεία (και ο καρκίνος, λευχαιμία, επαναδραστηριοποιηθηκε γιατί δεν είχε ακόμα προλάβει να εκριζωθεί)

 

στη μάνα του παιδιού που το κόλλησε γιατί δεν το είχε εμβολιάσει;

στο κράτος που δεν εβολιάζει υποχρεωτικά;

 

σε ποιον;

πείτε μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...