Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτη εγκυμοσύνη στα 47...


nena37

Recommended Posts

Είμαι 38 ετών και θα ήθελα πάρα πολύ ένα ακόμα παιδάκι.

Όμως νιώθω πώς είμαι πολύ μεγάλη. Νιώθω ότι δεν θα μπορέσω να το μεγαλώσω όπως τα υπόλοιπα παιδιά μου. Μπορεί κάτι να μου συμβεί. Δεν είμαι νέα, είμαι μεσήλικη.

Πολλές φορές πάλι σκέφτομαι πώς δεν θα έχω και πολλές ευκαιρίες να το ξανασκεφτώ.

Άσχετο απλά παρέθεσα μια σκέψη μου.

 

Κρίμα κορίτσι μου, κρίμα να νιώθεις έτσι. Όχι για τα παιδιά. Κρίμα για σένα που νιώθεις πολύ μεγάλη, μεσήλικας,

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και γιατι να παντρευτεις καποιον που δεν θα ειναι συντροφος σου και εραστης σου μονο και μονο για να κανεις παιδια εφοσον το παιδι ειναι απλά η συνέχεια του ζευγαριού και δεν θα σε ενδιεφερε να εκανες παιδια σε αλλη περιπτωση;

 

Καμιά φορά αυτό το σενάριο μοιάζει με όαση ηρεμίας. Είσαι με κάποιον που τα "βρίσκετε" στα πάντα και απλά λείπει το πάθος. Κατεπέκταση, και ίσως μέσα στο μυαλό μόνο, λείπουν τα πάθη γενικά. Δενφαντάζει ιδανικό για να κάνεις παιδιά;

 

Το γυναικείο μυαλό παίρνει παράξενα μονοπάτια.

 

Αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα λέμε για το "πριν" κάνεις παιδί:

....θέλεις να το κάνεις σαν ολοκλήρωση της σχέσης με αυτόν που αγαπάς και διάλεξες...ενα παιδί του πάθους!!

...μετα όμως μπορεί να σου γυρίσει το μάτι και να βρίσκεσαι στα δικαστήρια για το ποιος θα πάρει το παιδί....

..ή να μη κάνεις ποτε παιδί και να μουτζώνεσαι στα 60 γιατί νιώθεις οτι δεν αφήνεις τίποτα πίσω (ναι το έχω δει πολλές φορες)

 

 

όλα σχετικά είναι..ο μόνος λόγος που θα σκεφτόμουν πολύ να κανω μόνη μου παιδί είναι οτι η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά αυτό το σενάριο μοιάζει με όαση ηρεμίας. Είσαι με κάποιον που τα "βρίσκετε" στα πάντα και απλά λείπει το πάθος. Κατεπέκταση, και ίσως μέσα στο μυαλό μόνο, λείπουν τα πάθη γενικά. Δενφαντάζει ιδανικό για να κάνεις παιδιά;

 

Το γυναικείο μυαλό παίρνει παράξενα μονοπάτια.

 

Αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας.

"Μοιαζει με δοση ηρεμιας" οπως λες.Δεν σημαινει οτι θα ειναι κιολας ετσι στη συνεχεια.

Και ποιο ακριβως ειναι το ιδανικο για τα παιδια;Οτι λειπουν τα παθη;Η οτι το εχουν ταξει και οι δυο και δεν εχουν προσωπικη /ερωτικη ζωη;Το οτι μπορει να εχουν και οι 2 απο μια "εξωσυζυγικη" σχέση;Κι αν μετα ερθει και το παθος και θελησουν να παντρευτουν ή να συζησουν με τον απροσδοκητο ερωτα της ζωης τους;

"Το γυναικειο μυαλο παιρνει παραξενα μονοπατια" λες.Και που να δεις το μυαλο του αγαμητου ανθρωπου τι μονοπατια παιρνει:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα λέμε για το "πριν" κάνεις παιδί:

....θέλεις να το κάνεις σαν ολοκλήρωση της σχέσης με αυτόν που αγαπάς και διάλεξες...ενα παιδί του πάθους!!

...μετα όμως μπορεί να σου γυρίσει το μάτι και να βρίσκεσαι στα δικαστήρια για το ποιος θα πάρει το παιδί....

..ή να μη κάνεις ποτε παιδί και να μουτζώνεσαι στα 60 γιατί νιώθεις οτι δεν αφήνεις τίποτα πίσω (ναι το έχω δει πολλές φορες)

 

 

όλα σχετικά είναι..ο μόνος λόγος που θα σκεφτόμουν πολύ να κανω μόνη μου παιδί είναι οτι η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη ακόμα...

Συμφωνω και επαυξανω!!!!

Μονο στο τελευταιο διαφωνω που σιγα μη δεν κανεις παιδι επειδη η κοινωνια στην Ελλαδα ειναι οπισθοδρομικη.Κι επειτα αν κανενας δεν το κανει πρωτος οπισθοδρομικοι θα μεινουμε για παντα!

Είμαι 38 ετών και θα ήθελα πάρα πολύ ένα ακόμα παιδάκι.

Όμως νιώθω πώς είμαι πολύ μεγάλη. Νιώθω ότι δεν θα μπορέσω να το μεγαλώσω όπως τα υπόλοιπα παιδιά μου. Μπορεί κάτι να μου συμβεί. Δεν είμαι νέα, είμαι μεσήλικη.

Πολλές φορές πάλι σκέφτομαι πώς δεν θα έχω και πολλές ευκαιρίες να το ξανασκεφτώ.

Άσχετο απλά παρέθεσα μια σκέψη μου.

No doubt δεν εισαι μεσηλικη!Εισαι απλα κουρασμενη.Δεν ειναι κακο αυτο.Σκεψου τι ειναι αυτο που σε χαλαει ετσι και αλλαξε το.Κανε κατι για σενα και θα νιωσεις πιτσιρικα!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω και επαυξανω!!!!

Μονο στο τελευταιο διαφωνω που σιγα μη δεν κανεις παιδι επειδη η κοινωνια στην Ελλαδα ειναι οπισθοδρομικη.Κι επειτα αν κανενας δεν το κανει πρωτος οπισθοδρομικοι θα μεινουμε για παντα!

 

No doubt δεν εισαι μεσηλικη!Εισαι απλα κουρασμενη.Δεν ειναι κακο αυτο.Σκεψου τι ειναι αυτο που σε χαλαει ετσι και αλλαξε το.Κανε κατι για σενα και θα νιωσεις πιτσιρικα!:wink:

 

μη ξεχνάς οτι εσύ/εγω ως ενήλικες μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τις κατινιές ή τις αναπόφευκτες ερωτήσεις....ένα παιδάκι όμως 3 ή 5 ετων πληγώνεται πολύ πιο ευκολα..Παλιότερα το είχα σκεφτεί πολύ αλλά δε χρειάστηκε να πάρω κάποια απόφαση...με πρόλαβε η κουλούρα!!!

Link to comment
Share on other sites

μη ξεχνάς οτι εσύ/εγω ως ενήλικες μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τις κατινιές ή τις αναπόφευκτες ερωτήσεις....ένα παιδάκι όμως 3 ή 5 ετων πληγώνεται πολύ πιο ευκολα..Παλιότερα το είχα σκεφτεί πολύ αλλά δε χρειάστηκε να πάρω κάποια απόφαση...με πρόλαβε η κουλούρα!!!

Ολα τα παιδια πληγωνονται για κατι.Εγω γιατι ειχα τον πατερα μου ενω δεν θα επρεπε μαλλον....Η ξαδερφη μου γιατι ειχαν χωρισει οι γονεις και δεν ειχε τον δικο της κοντα κλπ κλπ κατι θα βρεθει παντα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παιδια πληγωνονται για κατι.Εγω γιατι ειχα τον πατερα μου ενω δεν θα επρεπε μαλλον....Η ξαδερφη μου γιατι ειχαν χωρισει οι γονεις και δεν ειχε τον δικο της κοντα κλπ κλπ κατι θα βρεθει παντα.

 

Δεν είμαι αρνητική,το αντίθετο θα έλεγα,αλλά δεν είναι μια απόφαση που την παίρνεις αψήφιστα ,θα πρέπει να έχεις πολλά άτομα που θα σε στηρίξουν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι αρνητική,το αντίθετο θα έλεγα,αλλά δεν είναι μια απόφαση που την παίρνεις αψήφιστα ,θα πρέπει να έχεις πολλά άτομα που θα σε στηρίξουν!

Δε νομιζω καποια που το κανει να το κανει αψηφιστα.Γι αυτο και το υποστηριζω.Τωρα αν καποια ξυπνησει μια μερα και αποφασισει να κανει παιδι μονη της χωρις να εχει σκεφτει και υπολογισει καποια πραγματα εκει αλλαζει το πραγμα....Αναφερομαι λοιπον σε οποια υπευθυνη αποφασιζει κατι τετοιο γιατι υπαρχουν και πολλες παντρεμενες που ειναι λιγοτερο υπευθυνες κι αυτες και οι συζυγοι τους αλλα παιδια κανουν...

Link to comment
Share on other sites

"Μοιαζει με δοση ηρεμιας" οπως λες.Δεν σημαινει οτι θα ειναι κιολας ετσι στη συνεχεια.

Και ποιο ακριβως ειναι το ιδανικο για τα παιδια;Οτι λειπουν τα παθη;Η οτι το εχουν ταξει και οι δυο και δεν εχουν προσωπικη /ερωτικη ζωη;Το οτι μπορει να εχουν και οι 2 απο μια "εξωσυζυγικη" σχέση;Κι αν μετα ερθει και το παθος και θελησουν να παντρευτουν ή να συζησουν με τον απροσδοκητο ερωτα της ζωης τους;

"Το γυναικειο μυαλο παιρνει παραξενα μονοπατια" λες.Και που να δεις το μυαλο του αγαμητου ανθρωπου τι μονοπατια παιρνει:lol:

ποιός είπε ότι είναι ιδανικό για το παιδί?

Νομίζω ούτε η Ρέα αλλά ούτε κι γω.

Παιδί δεν θα έκανα μόνη αλλά με τον άνθρωπο αυτό, και σίγουρα το θεωρώ ιδανικότερο από το να κάνω μόνη παιδί. Το παιδί χρειάζεται 2 γονείς, που λυπάμαι αν σου γκρεμίζω το όνειρο της μονογονεικής οικογένειας, δεν είναι το ιδανικό.

Αν δε σου τύχει γιατί να το επιδιώξεις λοιπόν?

Επίσης δεν είπα ότι θα επιδιώξω κι γω την εναλλακτική μου για παιδί, αφού ήδη έχω παιδί με τον άντρα που αγαπώ.

Οσο για το μυαλό του στερημένου ανθρώπου που λες, μπορείς κάλλιστα να μην είσαι στερημένος (ελπίζω να καταλαβαίνεις, το έθεσα λίγο πιο κόσμια) και να μην ξέρει κανείς τίποτε ;)

Μήπως είσαι μικρούλα σε ηλικία? Εϊναι πολυ δύσκολο ένα παιδί να φανταστεί απλά να μοιράζεται τη ζωή του, χωρίς σεξουαλική πράξη. Αυτή η αγάπη ίσως είναι πιο βαθυά΄και από την αγάπη μεταξύ ατόμων που τα ένωσε το πάθος...

 

ΑΛλά δεν είναι αυτό το θέμα μας όντως.

Πάντως το να μεγαλώνεις ένα παιδί μόνη δεν είναι μαγκιά, σίγουρα είναι κάτι διαφορετικό, αυτό δε σημαίνει ότι είναι και σωστό....

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποιός είπε ότι είναι ιδανικό για το παιδί?

Νομίζω ούτε η Ρέα αλλά ούτε κι γω.

Παιδί δεν θα έκανα μόνη αλλά με τον άνθρωπο αυτό, και σίγουρα το θεωρώ ιδανικότερο από το να κάνω μόνη παιδί. Το παιδί χρειάζεται 2 γονείς, που λυπάμαι αν σου γκρεμίζω το όνειρο της μονογονεικής οικογένειας, δεν είναι το ιδανικό.

Αν δε σου τύχει γιατί να το επιδιώξεις λοιπόν?

Επίσης δεν είπα ότι θα επιδιώξω κι γω την εναλλακτική μου για παιδί, αφού ήδη έχω παιδί με τον άντρα που αγαπώ.

Οσο για το μυαλό του στερημένου ανθρώπου που λες, μπορείς κάλλιστα να μην είσαι στερημένος (ελπίζω να καταλαβαίνεις, το έθεσα λίγο πιο κόσμια) και να μην ξέρει κανείς τίποτε ;)

Μήπως είσαι μικρούλα σε ηλικία? Εϊναι πολυ δύσκολο ένα παιδί να φανταστεί απλά να μοιράζεται τη ζωή του, χωρίς σεξουαλική πράξη. Αυτή η αγάπη ίσως είναι πιο βαθυά΄και από την αγάπη μεταξύ ατόμων που τα ένωσε το πάθος...

 

ΑΛλά δεν είναι αυτό το θέμα μας όντως.

Πάντως το να μεγαλώνεις ένα παιδί μόνη δεν είναι μαγκιά, σίγουρα είναι κάτι διαφορετικό, αυτό δε σημαίνει ότι είναι και σωστό....

Ειπα καπου οτι ειναι μαγκια;:confused:Δικα σου λογια οχι δικα μου.

Παμε παρακατω(ή μαλλον παραπανω)

Το θεμα της ηλικιας δεν θα το σχολιασω:cool: Το παιδι που δεν μπορει να φανταστει ολα αυτα ειμαι εγω;:lol:Σ ευχαριστω.Θυμισε μου να σου στειλω λουλουδια;)

1ον.Ζευγαρι που δεν εχει σεξουαλικη επαφη δεν θεωρειται ζευγαρι(για τα δικα μου δεδομενα τουλαχιστον).

2ον.Για το να μην ειναι στερημενος καποιος σεξουαλικα τι ακριβως εννοεις δεν το επιασα.Γενικα οι ανθρωποι κανουν σχεσεις οχι μονο για το σεξ.Δλδ θα βρεις εναν αλλον ανθρωπο για να κανεις σχεση και να σε καλυπτει και σεξουαλικα(αλλιως σορυ θα πρεπει να πηγαινεις σε...ας μην το κατονομασω).Το αν θα το μαθει κανεις ή οχι ειναι αλλο θεμα (τοσοι και τοσοι απατουν τους συντροφους τους που τους παντρευτηκαν απο ερωτα και κανεις δεν το ξερει):rolleyes:

Εγω απλα δεν μπορω να κατανοησω πως ενας ανθρωπος θα εκλεινε την ερωτικη ζωη του(οχι μονο τη σεξουαλικη) για να κανει οικογενεια με καποιον που τρεφει μεγαλη πλατωνικη αγαπη.Γινεται καποιος να κλεισει ως ανθρωπος ερωτικα;Εγω δεν θα μπορουσα.Και ξερεις οσο αποφαση κι αν το εχεις παρει ο πειρασμος παραμονευει και μπορει να βρεθει καποιος απο τους 2 σε σχεση και να τα ανατρεψει ολα.Επισης υπαρχουν και οι ζηλιες που μπορει τελικα στον εναν απο τους δυο να βγει καποια στιγμη στη φορα.Ποτε δεν ξερεις ποσο πλατωνικα μπορει να σε αγαπαει καποιος.Ειδικα οταν τον παντρευτεις και βγαινεις με αλλον....

ΥΓ Δεν εχω κανενα ονειρο μονογονεικης οικογενειας μιας και ειμαι ηδη παντρεμενη.Αν δεν ημουν ομως δεν θα δισταζα να κανω μονη μου παιδι την καταλληλη στιγμη.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, δεν είμαι παντρεμένη και δεν έχω παιδιά ακόμη... είμαι 37 χρονών. Δεν ξέρω αν ποτέ ο Θεός με ευλογήσει ώστε να φέρω και εγώ στον κόσμο κάποιο παιδάκι. Μάλλον δεν θα γίνει σύντομα γιατί γίνονται ανακαταξεις στην ζωή μου και δεν έχω ούτε καν σχεση...θα ήθελα να ρωτήσω όμως οι γυναίκες μέχρι ποια ηλικία μπορούν να κάνουνε υγιέστατα παιδάκια ενώ έχουν μείνει για πρώτη φορά έγκυες? μια γνωστή γέννησε το πρώτο της παιδάκι στα 47 της και ήτανε υγιέστατο είναι μήπως η εξαίρεση του κανόνα?

 

Όσα φέρνεοι η ώρα, δεν τα φέρνει ο χρόνος, λέγανε οι παλιοί. :wink: Μπορεί αύριο κιόλας να γνωρίσεις κάποιον και να προχωρήσει το πράμα πριν καλά καλά το καταλάβεις. Με μένα έτσι έγινε. Ξέρω αρκετές περιπτώσεις που έκαναν παιδί εκεί γύρω στα 40 χωρίς μεγάλη προσπάθεια. Αντιθέτως τα κέντρα εξωσωματικής έχουν και πελάτες πολύ νέα ζευγάρια. Είναι όπως σου τύχει.

 

Όσο μεγαλώνεις, αυξάνονται οι πιθανότητες για χρωμοσωμικές ανωμαλίες, αλλά υπάρχουν κι οι κατάλληλες εξετάσεις που σου δίνουν πολύτιμες πληροφορίες για την κύηση. Δεν το αφήνουμε στην τύχη.

 

 

Και κατι αλλο.Για οσες εχουν γνωστες που εκαναν παιδια μεγαλυτερες 43,44+ το αν ειναι με εξωσωματικη ή και με δικο τους γεννετικο υλικο ειναι κατι που δεν προκειται να σας το πουν.Εγω δεν ειπα τιποτα σε κανεναν για την εξωσωματικη οπως δεν ρωτησα και κανεναν που και πως επιασε το παιδι του.Οχι γιατι ντρεπομαι (και τετοια χαζα) αλλα επειδη ειναι κατι τελειως προσωπικο και δεν υπαρχει λογος να το γνωριζει κανενας αλλος πλην του αντρα μου κι εμενα.

 

Δεν θα συμφωνήσω. Στον κύκλο μου δεν το κρύβει καμία. Ούτε κι εγώ το έκρυψα. Για την εξωσωματική λέω. Τώρα αν είναι μα δανεικά ωάρια ή σπέρμα, ε άμα δεις το πόσο μοιάζουν τα παιδάκια στους γονείς, σου φεύγει η αμφιβολία. Επίσης τα σχολεία και οι παιδικές χαρές είναι γεμάτες δίδυμα, οπότε και να θες να το κρύψεις, βγάζει μάτι.

 

 

Χωρίς να γνωρίζω πλήρως πράγματα, υπάρχει δυνατότητα να καταψύξει μια γυναίκα τα ωάριά της για να τα έχει μετά από χρόνια; Ή είπα βλακεία; Νομίζω το έκανε η Κιμ Καρντασιάν.

 

Μέχρι 5 χρόνια μόνο τα διατηρούν στην κατάψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα δεν μπορω να κατανοησω πως ενας ανθρωπος θα εκλεινε την ερωτικη ζωη του(οχι μονο τη σεξουαλικη) για να κανει οικογενεια με καποιον που τρεφει μεγαλη πλατωνικη αγαπη.Γινεται καποιος να κλεισει ως ανθρωπος ερωτικα;Εγω δεν θα μπορουσα.Και ξερεις οσο αποφαση κι αν το εχεις παρει ο πειρασμος παραμονευει και μπορει να βρεθει καποιος απο τους 2 σε σχεση και να τα ανατρεψει ολα.Επισης υπαρχουν και οι ζηλιες που μπορει τελικα στον εναν απο τους δυο να βγει καποια στιγμη στη φορα.Ποτε δεν ξερεις ποσο πλατωνικα μπορει να σε αγαπαει καποιος.Ειδικα οταν τον παντρευτεις και βγαινεις με αλλον....

ΥΓ Δεν εχω κανενα ονειρο μονογονεικης οικογενειας μιας και ειμαι ηδη παντρεμενη.Αν δεν ημουν ομως δεν θα δισταζα να κανω μονη μου παιδι την καταλληλη στιγμη.:wink:

βασικά δεν πρόκειται να το αναλύσω άλλο, έχεις κολλήσει στην απάντηση μου στην Little Monkey, μπορείς να δώσεις κι εσύ τη δική σου, αλλά είμαστε και οι δύο εκτός θέματος ;)

Ναι τα λουλούδια τα θέλω! :lol:

Επειδή εσύ δεν θα μπορούσες να κάνεις κάτι δε σημαίνει ότι δεν γίνεται, δε χρειάζεται να βρίσκεις λόγους να μη γίνεται. Κι γω δε μπορώ να κάνω καλή ομελέτα αλλά για τον περισσότερο κόσμο είναι το πιο απλό φαγητό! Και το πιο γνωστό και αδιαμφισβήτητο!

Επίσης δεν είπα πουθενά ότι δε θα είχαμε σεξ με άλλους (μάλλον πρέπει να λεω τις λέξεις ως έχουν αλλιώς δεν το έπιασες το "στερημένος").

Τέλος δεν είπα ότι είπες ότι είναι μαγκιά, εγώ το είπα. Κι αυτό ενοχλεί?

Ναι δεν θεωρώ μαγκιά τη μονογονεική οικογένεια αλλά τεράστιο ρίσκο.

Κι ας κλείσουμε επιτέλους το οφτοπικ, όχι τίποτε άλλο δεν θέλω κάρτα, έχει τα δοντάκια του το μικρό μου και ψάχνω συμβουλές στο φόρουμ :lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εσύ δεν θα μπορούσες να κάνεις κάτι δε σημαίνει ότι δεν γίνεται, δε χρειάζεται να βρίσκεις λόγους να μη γίνεται. Κι γω δε μπορώ να κάνω καλή ομελέτα αλλά για τον περισσότερο κόσμο είναι το πιο απλό φαγητό! Και το πιο γνωστό και αδιαμφισβήτητο!

Επίσης δεν είπα πουθενά ότι δε θα είχαμε σεξ με άλλους (μάλλον πρέπει να λεω τις λέξεις ως έχουν αλλιώς δεν το έπιασες το "στερημένος").

Τέλος δεν είπα ότι είπες ότι είναι μαγκιά, εγώ το είπα. Κι αυτό ενοχλεί?

Ναι δεν θεωρώ μαγκιά τη μονογονεική οικογένεια αλλά τεράστιο ρίσκο.

Κατα ποσο μπορουν ομως να ισορροπησουν 2 παντρεμενοι το να μενουν μαζι με τα παιδια τους σαν οικογενεια και να εχουν τις εξωσυζυγικες τους σχεσεις παραλληλα;;Κι αν θελησεις να παντρευτεις τη σχεση σου στο τελος;

Καλη μου Νενα που ανοιξες το θεμα.Να και μια δευτερη λυση λοιπον.Περα απο το να σε συμβουλεψουμε να γινεις ανυπαντρη μητερα με σπερμα δοτη η αλλη ειναι να κανεις λευκο γαμο για να κανεις παιδια και παραλληλα κανεις και τη ζωη σου με οποιον αλλον σ αρεσει.

Εγω παλι τεραστιο ρισκο βρισκω τον γαμο οπο ο καθενας κανει τη ζωη του χωριστα αλλα στο ιδιο σπιτι.Τα παιδια δεν ειναι χαζα καταλαβαινουν πολυ καλα τι γινεται μεταξυ μαμας και μπαμπα...

Σιγα το οφτοπικ.Εδω δινουμε υποθετικες λυσεις στην θεματοθετρια:)

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε να δίνουμε συμβουλές, αλλά σε μια κοπέλα που δεν έχει καν σχέση, πώς τη βοηθάμε λέγοντάς της "κάνε παιδί άμεσα" :shock:

Εσείς δηλαδή θα κάνατε παιδί χωρίς σύντροφο, έτσι αψήφιστα, μόνο και μόνο για να προλάβετε να κάνετε παιδί πριν τα 40;

 

Little Monkey εγω αναφερθηκα σε δοτη οποτε δεν ξερω αν αναφερεσαι σε μενα.Βασικα ειπα τι αποφασισε να κανει η αδερφη μου(προκειμενου να μην μεινει ατεκνη και ειναι μονο 32 χρονων....).Δεν προτεινα στην κοπελα εδω να κανει κατι τετοιο.
ούτε κι γω, απλά απάντησα στην Λιτλ Μονκι:

 

συμφωνώ, προσωπικά όχι δεν θα τεκνοποιούσα, το παιδί μου είναι το παιδί του, και μόνο αυτό το παιδί θα ήθελα.

Οχι συγκεκριμένα του τωρινού μου άντρα, αλλά του όποιου άντρα είχα επιλεξει για σύντροφο μου.

υ

Με ένα φίλο που υπεραγαπώ, είχαμε πεί πως αν περάσουν τα χρόνια και δεν έχουμε βρεί το ταίρι μας, θα παντρευτούμε μεταξύ μας και θα ζήσουμε/κάνουμε παιδί μαζί! Ναι με αυτόν θα το έκανα, αλλά θα είμασταν μόνο συγκάτοικοι και γονείς, φίλοι, σύντροφοι αλλά όχι εραστές, πως να το πω!

Εσύ κόλλησες στην εξαίρεση που έθεσα στην προσωπική μου ΑΠΟΨΗ/ΕΠΙΛΟΓΗ

Καμιά φορά αυτό το σενάριο μοιάζει με όαση ηρεμίας. Είσαι με κάποιον που τα "βρίσκετε" στα πάντα και απλά λείπει το πάθος. Κατεπέκταση, και ίσως μέσα στο μυαλό μόνο, λείπουν τα πάθη γενικά. Δενφαντάζει ιδανικό για να κάνεις παιδιά;

 

Το γυναικείο μυαλό παίρνει παράξενα μονοπάτια.

 

Αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας.

η Ρέα το έπιασε, αλλά ναι δεν ήταν το θέμα μας, εσύ όμως το συνέχισες (με άλλα 10 μηνύματα αλλά βάζω μόνο ένα:

"Μοιαζει με δοση ηρεμιας" οπως λες.Δεν σημαινει οτι θα ειναι κιολας ετσι στη συνεχεια.

Και ποιο ακριβως ειναι το ιδανικο για τα παιδια;Οτι λειπουν τα παθη;Η οτι το εχουν ταξει και οι δυο και δεν εχουν προσωπικη /ερωτικη ζωη;Το οτι μπορει να εχουν και οι 2 απο μια "εξωσυζυγικη" σχέση;Κι αν μετα ερθει και το παθος και θελησουν να παντρευτουν ή να συζησουν με τον απροσδοκητο ερωτα της ζωης τους;

"Το γυναικειο μυαλο παιρνει παραξενα μονοπατια" λες.Και που να δεις το μυαλο του αγαμητου ανθρωπου τι μονοπατια παιρνει:lol:

δύσκολο να έχεις τέτοιες εμπειρίες, μάλλον τώρα δε θα πάρω λουλούδια...

Σιγα το οφτοπικ.Εδω δινουμε υποθετικες λυσεις στην θεματοθετρια:)

δίνεις ;)

 

Καλη μου Νενα που ανοιξες το θεμα.Να και μια δευτερη λυση λοιπον.Περα απο το να σε συμβουλεψουμε να γινεις ανυπαντρη μητερα με σπερμα δοτη η αλλη ειναι να κανεις λευκο γαμο για να κανεις παιδια και παραλληλα κανεις και τη ζωη σου με οποιον αλλον σ αρεσει.

Εγω παλι τεραστιο ρισκο βρισκω τον γαμο οπο ο καθενας κανει τη ζωη του χωριστα αλλα στο ιδιο σπιτι.Τα παιδια δεν ειναι χαζα καταλαβαινουν πολυ καλα τι γινεται μεταξυ μαμας και μπαμπα...

Σιγα το οφτοπικ.Εδω δινουμε υποθετικες λυσεις στην θεματοθετρια:-)

και συνεχίζεις και συνεχίζεις...καλή συνέχεια :wink:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ούτε κι γω, απλά απάντησα στην Λιτλ Μονκι:

 

 

Εσύ κόλλησες στην εξαίρεση που έθεσα στην προσωπική μου ΑΠΟΨΗ/ΕΠΙΛΟΓΗ

 

η Ρέα το έπιασε, αλλά ναι δεν ήταν το θέμα μας, εσύ όμως το συνέχισες (με άλλα 10 μηνύματα αλλά βάζω μόνο ένα:

 

δύσκολο να έχεις τέτοιες εμπειρίες, μάλλον τώρα δε θα πάρω λουλούδια...

δίνεις ;)

 

και συνεχίζεις και συνεχίζεις...καλή συνέχεια :wink:

Οχι δεν συνεχιζω.Τα ιδια λεμε και οι 2.Εσυ τα δικα σου κι εγω τα δικα μου.

Μ αρεσε αυτο με τον αγαμητο ανθρωπο ομως και το θεμα της εμπειριας.Εχω μεγαλη φαντασια και οχι εμπειρια.Παντως κι εσυ την γλιτωσες τη συγκεκριμενη εμπειρια εφοσον δεν πραγματοποιησες την κατασταση που αναφερεις;)

ΥΓ Τα λουλουδια να στα στειλω δεν εχω προβλημα.Ειμαι large σημερα ειχαμε και τα βαφτισια των παιδιων.Εσενα σε κοβω λιγο καπως ομως...

Link to comment
Share on other sites

1ον.Ζευγαρι που δεν εχει σεξουαλικη επαφη δεν θεωρειται ζευγαρι(για τα δικα μου δεδομενα τουλαχιστον).

2ον.Για το να μην ειναι στερημενος καποιος σεξουαλικα τι ακριβως εννοεις δεν το επιασα.Γενικα οι ανθρωποι κανουν σχεσεις οχι μονο για το σεξ.Δλδ θα βρεις εναν αλλον ανθρωπο για να κανεις σχεση και να σε καλυπτει και σεξουαλικα(αλλιως σορυ θα πρεπει να πηγαινεις σε...ας μην το κατονομασω).Το αν θα το μαθει κανεις ή οχι ειναι αλλο θεμα (τοσοι και τοσοι απατουν τους συντροφους τους που τους παντρευτηκαν απο ερωτα και κανεις δεν το ξερει):rolleyes:

Εγω απλα δεν μπορω να κατανοησω πως ενας ανθρωπος θα εκλεινε την ερωτικη ζωη του(οχι μονο τη σεξουαλικη) για να κανει οικογενεια με καποιον που τρεφει μεγαλη πλατωνικη αγαπη.Γινεται καποιος να κλεισει ως ανθρωπος ερωτικα;Εγω δεν θα μπορουσα.Και ξερεις οσο αποφαση κι αν το εχεις παρει ο πειρασμος παραμονευει και μπορει να βρεθει καποιος απο τους 2 σε σχεση και να τα ανατρεψει ολα.Επισης υπαρχουν και οι ζηλιες που μπορει τελικα στον εναν απο τους δυο να βγει καποια στιγμη στη φορα.Ποτε δεν ξερεις ποσο πλατωνικα μπορει να σε αγαπαει καποιος.Ειδικα οταν τον παντρευτεις και βγαινεις με αλλον....

ΥΓ Δεν εχω κανενα ονειρο μονογονεικης οικογενειας μιας και ειμαι ηδη παντρεμενη.Αν δεν ημουν ομως δεν θα δισταζα να κανω μονη μου παιδι την καταλληλη στιγμη.:wink:

 

Πολλές φορές βάζουμε τα δικά μας καλούπια γιανα κατανοήσουμε τις ζωές των άλλων, και εκεί μα την αλήθεια το χάνουμε.

Έχω δει ΠΟΛΛΕΣ οικογένειες που μια χαρά λειτουργούν. Μόνο και μόνο γιατί η σύζυγος δεν έμαθε ποτέ τις απιστίες του συζύγου. ή τις έμαθε και το προσπέρασε. ή απλά τα έβαλε κάτω και είδε ότι καλύτερα για όλους είναι να μην διαλύσει η οικογένεια. Αλλά αυτό είναι καθρά μια επιλογή - άλλες γυναίκες λειτουργούν έτσι και άλλες δεν το αντέχουν να ξέρουν ότι ο άντρας ξενοκοιμήθηκε.

Για το ανάποδο, απατημένος σύζυγος εννοώ, είναι πιο ζόρικα τα πράγματα. Οι άντρες δυσκολα συγχωρούν ή δύσκολα ρίχνουν τον εγωισμό τους.

 

Για μένα η μονογαμία είναι ταμπού που απλά πολλοί άνθρωποι το ξεπεράσανε. Και το δέχομαι.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, δεν είμαι παντρεμένη και δεν έχω παιδιά ακόμη... είμαι 37 χρονών. Δεν ξέρω αν ποτέ ο Θεός με ευλογήσει ώστε να φέρω και εγώ στον κόσμο κάποιο παιδάκι. Μάλλον δεν θα γίνει σύντομα γιατί γίνονται ανακαταξεις στην ζωή μου και δεν έχω ούτε καν σχεση...θα ήθελα να ρωτήσω όμως οι γυναίκες μέχρι ποια ηλικία μπορούν να κάνουνε υγιέστατα παιδάκια ενώ έχουν μείνει για πρώτη φορά έγκυες? μια γνωστή γέννησε το πρώτο της παιδάκι στα 47 της και ήτανε υγιέστατο είναι μήπως η εξαίρεση του κανόνα?

 

η μια γιαγια μου εκανε το τελευταιο παιδι στα 45 της(τη μανα μου) και η αλλη το τελευται στα 47 της. μια γυναικα που γεννησαμε μαζι ηταν επισης 47 απλα εκανε καισαρικη. μετα τα 40 ειναι πιο δυσκολο να συλλαβει μια γυναικα φυσιολογικα και μεγαλωνουν οι πιθανοτητες να υπαρξουν προβληματα στο παιδι. ομως τα περισσοτερα παιδια γεννιουνται απολυτα υγιη.

αν καποαι στιγμη νοιωσεις οτι θες να κανεις παιδια μην κολλησεις εκει. το αν ειναι πρωτη ή τελευταια εγκυμοσυνη δεν παιζει κανενα ρολο στην εξελιξη της εγκυμσυνης ή στην υγεια του μωρου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

το παρον θεμα κλειδώνεται

αν μπορείτε επιλέξτε/διαβάσετε κάποιο απο τα θέματα που βρίσκονται εδώ

και να ξαναδημοσιεύστε τις ερώτήσεις σας σε κάποια αντίστοιχα θέματα

 

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕΧΡΙ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ;;;;

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=109478

 

40 και ακομα ελπιζω

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=54509

 

Μωρό μετά τα 40...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=96404

 

"Για όποια θέλει να μείνει έγκυος μετά τα 40"

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=94624

 

Εγκυμοσύνη σε προχωρημένη ηλικία.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=53726

 

Συσχετισμός ηλικίας και αποβολών

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=116458

 

Ο προβληματισμός μου

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31506

 

Η Σάρα, η Άννα και η εξωσωματική

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=30147

 

Εγκυμοσύνη μετά τα 35

http://parentscafe.gr/showthread.php?t=1547

 

Παρακαλούμε πριν την ανάρτηση νέου θέματος κάντε χρήση της αναζήτησης

Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ : http://parents.org.gr/news/a309

Είναι πολύ σημαντικό να αναζητείτε πρώτα στα παλιά θέματα πρίν ανοίξετε καινούρια.

Ήδη αρκετοί γονείς πριν απο εσάς έχουν συγκεντρώσει πάρα πολλές πληροφορίες.

Τα εγγεγραμμένα μέλη δεν γίνεται να απαντούν κάθε φορά εκ νέου σε θέματα τα οποία ήδη έχουν συζητηθεί,

ενώ ο όγκος του φόρουμ θα γίνει δύσχρηστος εάν όλα τα μέλη ανοίγουν κάθε φορά για το ίδιο ερώτημα ένα νέο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...