Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Το πρόβλημα με την εξωμήτριο κύηση είναι ότι είναι αμφίβολο σε τι κατάσταση αφήνει τη σάλπιγγα. Ακόμα κι αν η σάλπιγγα εξακολουθεί να είναι βατή και η σαλπιγγογραφία είναι φυσιολογική, το πιθανότερο είναι ότι η εσωτερική δομή της έχει πάθει σημαντική βλάβη ώστε η λειτουργία της να είναι προβληματική. Η σάλπιγγα δεν είναι ένας παθητικός σωλήνας που λειτουργεί ως δίοδος για το ωάριο, αντίθετα έχει ενεργητική λειτουργία και κεντρικό ρόλο στην προώθηση του ωαρίου, την επίτευξη γονιμοποίησης και την τελική μεταφορά της αρχόμενης κύησης στη μήτρα. Η εξωμήτριος δεν προκαλεί μόνο συμφύσεις που πιθανώς φράσσουν τη σάλπιγγα, καταστρέφει και μέρος της εσωτερικής της δομής που ευθύνεται για την καλή λειτουργία της.

 

Ως αποτέλεσμα η φυσική σύλληψη μετά από μια εξωμήτριο σε μοναδική σάλπιγγα είναι μάλλον αμφίβολη, με χειρότερο σενάριο την πρόκληση νέας εξωμητρίου. Δυστυχώς σε αυτές τις περιπτώσεις η φυσική σύλληψη έχει ρίσκο και κάποιες γυναίκες προτιμούν να καταφύγουν απευθείας σε εξωσωματική ώστε να παρακάμψουν τη σάλπιγγα εντελώς. Λυπάμαι που δεν μπορώ να είμαι πιο ενθαρρυντικός...

 

 

 

 

Καλημέρα γιατρέ και ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας.

Το πρόβλημα είναι ότι έχω κάνει ήδη 2 προσπάθειες εξωσωματικής, η μια δεν είχα ανταπόκριση στα φάρμακα και τη διακόψαμε και η δεύτερη και πρόσφατη με δόσεις φαρμάκων μαμούθ...πήραμε 5 ωάρια γονιμοποιήθηκαν τα 4 και εμβρυομεταφορά 3 αλλά η χοριακή 0. Ο γιατρός μου είπε ότι λόγω ηλικίας (42 ετών) έχω κακής ποιότητος ωάρια και να σκεφτώ για δανεικά, παρόλο που μέχρι εκείνη τη στιγμή μου έλεγε ότι όλα πάνε καλά... Οι εξετάσεις μου ήταν FSH: 8,83 mlU/ml , LH:5,17mlU/ml, E2: 58,4 pg/ml, AMH: 2,33ng/ml, και PRL:15,1 ng/ml στη 3η μέρα περιόδου. Πιστεύεται ότι είναι απαγορευτικές αυτες οι εξετάσεις για να προσπαθήσω με δικά μου ωάρια ή δεν παίζουν και τόσο ρόλο οι τιμές αυτών των ορμονών?

Δεν είμαι κατηγορηματική όσον αφορά τα δανεικά ωάρια αλλά θα ήθελα να το παλέψω λίγο με τα δικά μου. Ίσως ο φυσικός κύκλος να ήταν μια λύση για μένα?

Συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις αλλά είμαι σε μια φάση που δε ξέρω τι πρέπει να αποφασίσω.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα,

 

Η αλήθεια είναι ότι χωρίς να έχω ιδία γνώση των ευρημάτων της υστεροσκόπησης δύσκολα μπορώ να σας απαντήσω αξιόπιστα. Γενικά μιλώντας πάντως συμφύσεις στη μήτρα προκαλούνται κατά κανόνα μετά από τραύμα (=απόξεση) ή κάποια φλεγμονή που συνήθως οφείλεται σε λοίμωξη. Πάντως οι συμφύσεις στη μήτρα είναι μάλλον ασυνήθιστο εύρημα. Σχετικά με τους πολύποδες και πάλι θα ήταν μάλλον σπάνιο να αποφράσσουν σε τέτοιο βαθμό το στόμιο του τραχήλου ώστε να προκαλούν μεταβολές στην περίοδο και να εμποδίζουν την είσοδο του σπέρματος. Όχι αδύνατο αλλά γενικά δύσκολο.

 

Εξαιρετικά χρήσιμο θα ήταν το DVD της επέμβασης όπου όλα αυτά θα φαίνονται καθαρά. Αν το έχετε ζητήστε από κάποιο γυναικολόγο γνώστη της μεθόδου της υστεροσκόπησης να το δει και να σας εξηγήσει τι δείχνει.

Γιατρε μου καλησπερα και παλι! Εκανα την παραθεση για να θυμηθειτε την περιπτωση μου! Ειμαι παρα πολυ χαρουμενη γιατι η πρωτη μου περιοδος μετα την υστεροσκοπηση δεν ειχε καμια σχεση με αυτες που ειχα τα τελευταια χρονια! Προς μεγαλη μου εκπληξη, αδιαθετησα αμεσως με κοκκινο αιμα και χωρις ιχνος καφε πριν (θυμιζω οτι ειχα 7μερες πριν συνηθως!!!) και με αυξημενη ροη σε σχεση με πριν, με κοκκινο αιμα που κρατησε 4 μερες (ενω πριν κρατουσε 1-2 το πολυ!!!). Ειμαι πανευτυχης που αφαιρεσα τους πολυποδες γιατι ευθυνονταν τοσα χρονια για την ταλαιπωρια μου! Ηθελα να ρωτησω, ομως, αν εισαι φυσιολογικο το οτι η περισσοτερη ροη που εχω ειναι καθε φορα που επισκεπτομαι την τουαλετα και οχι στη σερβιετα-δεν εχω ροη ουτε καν κατα τη διαρκεια της νυχτας, αυτο το ειχα και πριν την επεμβαση και δεν αλλαξε! Επισης, υπαρχει περιπτωση μετα απο μια επεμβατικη υστεροσκοπηση σαν αυτη που εκανα, να δημιουργηθουν συμφυσεις στη μητρα; Επειδη διαβασα οτι οι επεμβασεις τις ευνοουν...αν ισχυει κατι τετοιο δεν πεφτουμε σε ενα φαυλο κυκλο-τις αφαιρω αλλα επειδη γινεται επεμβατικα ξαναεμφανιζονται; Σας ευχαριστω!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε! Ειμαι 25 χρονων και ο αντρας μου 35. Προσπαθουμε για παιδακι εδω και 1 χρονο .Αλλα τιποτα .Εχω σακχαρωδη διαβητη τυπου 1 εδω και 10 χρονια. Φοραω αντλια ινσουλινης και η γυκοζιωμενη μου ειναι 5,8. Εκανα υπερηχους πολλες φορες, και ο αντρας μου εκανε σπερμοδιαγραμμα αλλα ολα ειναι καλα. Πριν 5 μηνες εκανα εξετασεις για θυροειδη γιατι εχει κ η μαμα μου και μου βρηκαν 3,7. Μου ειπαν να το ψαξω αλλα βρισκομαι σε νησι και δεν υπαρχει ουτε διαβητολογος ουτε ενδοκρινολογος εδω. Ειναι λογος αυτος για να μην μπορω να συλλαβω? Μπορει να φταει τιποτα αλλο? Να κανω καμια αλλη ορμονικη εξεταση? Με τον αντρα μου υπαρχουν μηνες που προσπαθουμε μερα παρα μερα για να μην χασουμε την ωορρηξια. Ο κυκλος μου σε γενικες γραμμες ειναι σταθερος, πολυ σπανια θα εχω καμια καθηστερηση η θα μου ερθει πιο πριν. Αλλα σπανια. Μπορει λογω ανχους!!θελουμε τοσο πολυ ενα μωρακι !!

Σας ευχαριστω !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιατρε.ειμαι 33 χρονων με πολυκυστικες ,πολλα κιλα παραπαω,τριχοφυια κτλ,κανουμε προσπαθεια για παιδακι ,ο κυκλος μου το τελευατο εξαμηνο ηταν σχεδον φυσιολογικος καθε 30-33 μερες .κανω αυτα που πρεπει παιρνω γκλουκοφαιζ μισο πρωι ,μισο βραδυ,εχω χασει 5 κιλα ,περπαταω τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα κτλ και αυτο το μηνα αντι να γινει καλυτερος ο κυκλος μου χαλασε εντελως .στην 31η μερα του κυκλου (τωρα ειμαι 38η)εκανα τεστ να δω εαν ειμαι εγκυος αλλα ηταν αρνητικο και ακομα να ερθει (συν οτι σημερα το πρωι ειδα βλενες (συγνωμη)σαν αυτες τις ωορηξιας και τωρα δεν ξερω πλεον τι να υποθεσω .ειμαι και σε νησι και δεν μπορω να βρω γιατρο ευκολα.αυτες οι βλενες εμφανιζονται τωρα γιατι τωρα κανω ωορηξια ?ειναι ασχετες?παντως και παλιοτερα οταν τις εβλεπε μετα παο καποιες μερες αδιαθετουσα .οχι 14 μερες μετα ισως 8-9 .τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε μου.. συγνωμη που σας ενοχλω παλι..

ομως ειλικρινα ειμαι λιγο τρομαγμενη.. διοτι η ειμαι εγκυος.. η κατι δεν παει καλα στα μεσα μου....!!

σημερα ειμαι ή στην 10η μερα ή στην 12η μετα την ωορρηξια.. οι τις μερες τις πετυχαμε απο οτι φαινετε..

Ομως εγω απο τις 16/5 εχω φοβερο πονο στην μεση.. ναυτιες, ζαλαδες φοβερες, κραμπες χαμηλα, αποστροφη ή πολυ ορεξη καποιεςφορες, και επισης δεν μπορω να σταθω ορθια γιατι με πιανουν πολλες ζαλαδες...!!!

επισης γιατρε μου τα νυχια μου εχουν σκηρυνει πολυ, κατι που μου εχει συμβει μονο στις εγκυμοσυνες μου, και ποτε αλλωτε..!!

τις προηγουμενες τρεις μερες η θερμοκρασια μου ειναι στο 37. και σημερα αναιβεικε 37,13... !!

 

γιατρε μην μου πειτε παλι να παω για χοριακη.. απλα πειτε τι πιθανοτητες εχω να το εχω πιασει.. τουλαχιστον να ξεαγχωθω... εστω να εχω μια ελπιδα οτι οκ το πετυχαμε..

να εχω την αποψη ενος ειδικου//

σας Παρακαλω..!!!

 

 

Να σας ενημερωσω οτι ολα αυτα τα ειχα μον στην πρωτη εγκυμοσυνη

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας,

εκανα τεστ παπ και εχω τραχηλιτιδα. Ο γιατρος μου ζητησε καλλιεργεια πληρη κολπικου κ τραχηλικου υγρου. Μεχρι να κανω την εξεταση-που θα γινει φυσικα αμεσα- εχω καφε ή ενιοτε κοκκινα αχνα υγρά. Οφείλεται στην τραχηλιτιδα ή οχι.

πριν 22 μηνες γεννησα φυσιολογικα.

ευχαριστω και συγχαρητηρια για την στηλη σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!!!

30 χρονων είμαι,χωρις παιδάκια,ακομα...οχι οτι προσπαθησα και ποτε...

Πηγα για εναν υπερηχο νεφρου την προηγουμενη βδομάδα κ επειδη ο γιατρός είχε γραψει ωοθηκων κλπ,τα καναμε ολα...Και ορίστε τι έμαθα...Να σημειωθεί οτι εχω γυναικολογο 12 χρονια τωρα...και ποτεεεε δε μου ειχε πει οτι εχω μικρες ωοθηκες!!!!Το εμαθα τυχαια απο τον υπερηχο που σας ειπα...

Και οι δυο οι ωοθηκες μου ειναι 2,5 εκατοστά....

Του χρόνου λέμε να κάνουμε παιδακι...

Τα 2.5 εκατοστά...λένε κάτι για τη γονιμοτητά μου;;;

Γιατι διαβαζω οτι φυσιολογικά ειναι 3-3,5 εκατοστά...

:confused:

 

Υ.Γ.Πλεον δεν εχω γυναικολογο γιατι αυτος που ειχα 12 χρονια βγηκε απο τον ΕΟΠΥΥ και καταλαβαίνετε....Τεστ παπ κανω πια σε περιφερειακο ιατρειο...Και να σας ενημερώσω πως ο κυκλος μου ειναι 28-30 ημερών απο τα 11 που αδιαθέτησα 1η φορά...

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μην αφήνετε να σας τρελλάνουν... δυστυχώς ο καθένας λέει ό,τι θέλει χωρίς να σκέφτεται πώς επηρεάζει τους άλλους.

 

2,5 εκατοστά είναι μια απολύτως φυσιολογική μέτρηση και δε σημαίνει τίποτα για τη γονιμότητά σας. Γι' αυτό και δε σας είπε τίποτα ο γυναικολόγος σας - δεν υπήρχε τίποτα να σας πει!

 

Μην ανησυχείτε - προσπαθήστε για εγκυμοσύνη όποτε θέλετε χωρίς άγχος.

 

 

Καλησπέρα σας!!!!

30 χρονων είμαι,χωρις παιδάκια,ακομα...οχι οτι προσπαθησα και ποτε...

Πηγα για εναν υπερηχο νεφρου την προηγουμενη βδομάδα κ επειδη ο γιατρός είχε γραψει ωοθηκων κλπ,τα καναμε ολα...Και ορίστε τι έμαθα...Να σημειωθεί οτι εχω γυναικολογο 12 χρονια τωρα...και ποτεεεε δε μου ειχε πει οτι εχω μικρες ωοθηκες!!!!Το εμαθα τυχαια απο τον υπερηχο που σας ειπα...

Και οι δυο οι ωοθηκες μου ειναι 2,5 εκατοστά....

Του χρόνου λέμε να κάνουμε παιδακι...

Τα 2.5 εκατοστά...λένε κάτι για τη γονιμοτητά μου;;;

Γιατι διαβαζω οτι φυσιολογικά ειναι 3-3,5 εκατοστά...

:confused:

 

Υ.Γ.Πλεον δεν εχω γυναικολογο γιατι αυτος που ειχα 12 χρονια βγηκε απο τον ΕΟΠΥΥ και καταλαβαίνετε....Τεστ παπ κανω πια σε περιφερειακο ιατρειο...Και να σας ενημερώσω πως ο κυκλος μου ειναι 28-30 ημερών απο τα 11 που αδιαθέτησα 1η φορά...

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

εκανα τεστ παπ και εχω τραχηλιτιδα. Ο γιατρος μου ζητησε καλλιεργεια πληρη κολπικου κ τραχηλικου υγρου. Μεχρι να κανω την εξεταση-που θα γινει φυσικα αμεσα- εχω καφε ή ενιοτε κοκκινα αχνα υγρά. Οφείλεται στην τραχηλιτιδα ή οχι.

πριν 22 μηνες γεννησα φυσιολογικα.

ευχαριστω και συγχαρητηρια για την στηλη σας.

 

Καλησπέρα,

 

Πράγματι το να έχετε αίμα, συνήθως σε μικρές ποσότητες, μπορεί να είναι σύμπτωμα τραχηλίτιδας. Αυτό δε σημαίνει ότι αίμα εμφανίζεται μόνο σε αυτές τις περιπτώσεις μπορεί όμως κάλλιστα να οφείλεται κι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε μου.. συγνωμη που σας ενοχλω παλι..

ομως ειλικρινα ειμαι λιγο τρομαγμενη.. διοτι η ειμαι εγκυος.. η κατι δεν παει καλα στα μεσα μου....!!

σημερα ειμαι ή στην 10η μερα ή στην 12η μετα την ωορρηξια.. οι τις μερες τις πετυχαμε απο οτι φαινετε..

Ομως εγω απο τις 16/5 εχω φοβερο πονο στην μεση.. ναυτιες, ζαλαδες φοβερες, κραμπες χαμηλα, αποστροφη ή πολυ ορεξη καποιεςφορες, και επισης δεν μπορω να σταθω ορθια γιατι με πιανουν πολλες ζαλαδες...!!!

επισης γιατρε μου τα νυχια μου εχουν σκηρυνει πολυ, κατι που μου εχει συμβει μονο στις εγκυμοσυνες μου, και ποτε αλλωτε..!!

τις προηγουμενες τρεις μερες η θερμοκρασια μου ειναι στο 37. και σημερα αναιβεικε 37,13... !!

 

γιατρε μην μου πειτε παλι να παω για χοριακη.. απλα πειτε τι πιθανοτητες εχω να το εχω πιασει.. τουλαχιστον να ξεαγχωθω... εστω να εχω μια ελπιδα οτι οκ το πετυχαμε..

να εχω την αποψη ενος ειδικου//

σας Παρακαλω..!!!

 

 

Να σας ενημερωσω οτι ολα αυτα τα ειχα μον στην πρωτη εγκυμοσυνη

 

 

Όπως σας είπα και στο τελευταίο μου μήνυμα σύμφωνα με αυτά που μου γράψατε είναι πολύ πιθανό να είχατε επαφή τη σωστή στιγμή για να πετύχετε σύλληψη. Από εκεί και πέρα τα συμπτώματα που έχετε ταιριάζουν σε δεκάδες διαφορετικές διαγνώσεις, μεταξύ των οποίων και η εγκυμοσύνη!

Επειδή εσείς γνωρίζετε το σώμα σας καλύτερα από τον καθένα, καθώς και τι συμπτώματα έχετε όταν είστε έγκυος, νομίζω πως είστε η μόνη που μπορείτε να κρίνετε αν αυτό που νιώθετε είναι φυσιολογικό ή όχι. Εγώ από αυτή τη θέση μπορώ μόνο να σας πω πως αν ανησυχείτε θα πρέπει να δείτε άμεσα το γιατρό σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα γιατρε.ειμαι 33 χρονων με πολυκυστικες ,πολλα κιλα παραπαω,τριχοφυια κτλ,κανουμε προσπαθεια για παιδακι ,ο κυκλος μου το τελευατο εξαμηνο ηταν σχεδον φυσιολογικος καθε 30-33 μερες .κανω αυτα που πρεπει παιρνω γκλουκοφαιζ μισο πρωι ,μισο βραδυ,εχω χασει 5 κιλα ,περπαταω τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα κτλ και αυτο το μηνα αντι να γινει καλυτερος ο κυκλος μου χαλασε εντελως .στην 31η μερα του κυκλου (τωρα ειμαι 38η)εκανα τεστ να δω εαν ειμαι εγκυος αλλα ηταν αρνητικο και ακομα να ερθει (συν οτι σημερα το πρωι ειδα βλενες (συγνωμη)σαν αυτες τις ωορηξιας και τωρα δεν ξερω πλεον τι να υποθεσω .ειμαι και σε νησι και δεν μπορω να βρω γιατρο ευκολα.αυτες οι βλενες εμφανιζονται τωρα γιατι τωρα κανω ωορηξια ?ειναι ασχετες?παντως και παλιοτερα οταν τις εβλεπε μετα παο καποιες μερες αδιαθετουσα .οχι 14 μερες μετα ισως 8-9 .τι γινεται?

 

Καλησπέρα,

 

Φοβάμαι πως είναι δύσκολο να σας συμβουλεύσω γιατί οι περιπτώσεις πολυκυστικών ωοθηκών απαιτούν λεπτομερή γνώση του ιστορικού, εξετάσεων, κλινικής και υπερηχογραφικής εικόνας, κλπ. Πάντως σε γενικές γραμμές να ξέρετε ότι χρειάζεται χρόνος για να δείτε αποτελέσματα από την αγωγή και τις παρεμβάσεις που αναφέρετε, και πως κατά το διάστημα αυτό ο κύκλος σας μπορεί να περνάει περιόδους αστάθειας. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν κάνετε κάτι σωστά, απλά ότι δεν έχετε ακόμα τα επιθυμητά αποτελέσματα και ότι χρειάζεται υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε! Ειμαι 25 χρονων και ο αντρας μου 35. Προσπαθουμε για παιδακι εδω και 1 χρονο .Αλλα τιποτα .Εχω σακχαρωδη διαβητη τυπου 1 εδω και 10 χρονια. Φοραω αντλια ινσουλινης και η γυκοζιωμενη μου ειναι 5,8. Εκανα υπερηχους πολλες φορες, και ο αντρας μου εκανε σπερμοδιαγραμμα αλλα ολα ειναι καλα. Πριν 5 μηνες εκανα εξετασεις για θυροειδη γιατι εχει κ η μαμα μου και μου βρηκαν 3,7. Μου ειπαν να το ψαξω αλλα βρισκομαι σε νησι και δεν υπαρχει ουτε διαβητολογος ουτε ενδοκρινολογος εδω. Ειναι λογος αυτος για να μην μπορω να συλλαβω? Μπορει να φταει τιποτα αλλο? Να κανω καμια αλλη ορμονικη εξεταση? Με τον αντρα μου υπαρχουν μηνες που προσπαθουμε μερα παρα μερα για να μην χασουμε την ωορρηξια. Ο κυκλος μου σε γενικες γραμμες ειναι σταθερος, πολυ σπανια θα εχω καμια καθηστερηση η θα μου ερθει πιο πριν. Αλλα σπανια. Μπορει λογω ανχους!!θελουμε τοσο πολυ ενα μωρακι !!

Σας ευχαριστω !!!!!!!

 

Καλησπέρα,

 

Οι εξετάσεις θυρεοειδή μπορεί να ελέγχουν αρκετές παραμέτρους - το αποτέλεσμα που αναφέρετε ποια ακριβώς εξέταση είναι; Πάντως ο υπο- ή υπερθυρεοειδισμός πράγματι μπορεί να είναι αιτία υπογονιμότητας. Εφόσον κάποιο από τα αποτελέσματα του ελέγχου θυρεοειδούς είναι μη φυσιολογικό θα σας συμβούλευα να ζητήσετε από το εργαστήριο να σας κάνουν έναν αναλυτικό έλεγχο θυρεοειδούς και να κανονίσετε μια επίσκεψη σε ενδοκρινολόγο. Φοβάμαι πως το τελευταίο είναι δύσκολο να το αποφύγετε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε μου καλησπερα και παλι! Εκανα την παραθεση για να θυμηθειτε την περιπτωση μου! Ειμαι παρα πολυ χαρουμενη γιατι η πρωτη μου περιοδος μετα την υστεροσκοπηση δεν ειχε καμια σχεση με αυτες που ειχα τα τελευταια χρονια! Προς μεγαλη μου εκπληξη, αδιαθετησα αμεσως με κοκκινο αιμα και χωρις ιχνος καφε πριν (θυμιζω οτι ειχα 7μερες πριν συνηθως!!!) και με αυξημενη ροη σε σχεση με πριν, με κοκκινο αιμα που κρατησε 4 μερες (ενω πριν κρατουσε 1-2 το πολυ!!!). Ειμαι πανευτυχης που αφαιρεσα τους πολυποδες γιατι ευθυνονταν τοσα χρονια για την ταλαιπωρια μου! Ηθελα να ρωτησω, ομως, αν εισαι φυσιολογικο το οτι η περισσοτερη ροη που εχω ειναι καθε φορα που επισκεπτομαι την τουαλετα και οχι στη σερβιετα-δεν εχω ροη ουτε καν κατα τη διαρκεια της νυχτας, αυτο το ειχα και πριν την επεμβαση και δεν αλλαξε! Επισης, υπαρχει περιπτωση μετα απο μια επεμβατικη υστεροσκοπηση σαν αυτη που εκανα, να δημιουργηθουν συμφυσεις στη μητρα; Επειδη διαβασα οτι οι επεμβασεις τις ευνοουν...αν ισχυει κατι τετοιο δεν πεφτουμε σε ενα φαυλο κυκλο-τις αφαιρω αλλα επειδη γινεται επεμβατικα ξαναεμφανιζονται; Σας ευχαριστω!!!:D

 

 

Καλησπέρα,

 

Μια τέτοια αλλαγή στην περίοδο μπορεί να προκληθεί και μόνο από την απόξεση που αναμφίβολα σας έγινε, ακόμα και χωρίς να αφαιρεθούν πολύποδες. Αν όντως η αιτία των ζητημάτων με την περίοδό σας ήταν οι πολύποδες τα αποτελέσματα θα είναι μόνιμα, αν όχι σε λίγους μήνες θα επανέλθετε στην προηγούμενη κατάσταση.

 

Το πότε ακριβώς έχετε ροή αίματος κατά την περίοδο διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα και αυτό που περιγράφετε δεν είναι σημάδι συμφύσεων. Είναι λογικό άλλωστε να έχετε περισσότερο αίμα σε καθιστή θέση απ' ό,τι ξαπλωμένη, λόγω βαρύτητας. Οι επεμβάσεις όντως κάποιες φορές προκαλούν συμφύσεις, όμως αν έχουν γίνει σωστά αυτό είναι σπάνιο. Σε περιπτώσεις πάντως που υπάρχουν σοβαρές συμφύσεις, επειδή όπως λέτε μπορεί μετά την επέμβαση να δημιουργηθούν νέες, τοποθετείται σπιράλ για ένα διάστημα γιατί λειτουργεί προστατευτικά όσο διαρκεί η επούλωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ και ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας.

Το πρόβλημα είναι ότι έχω κάνει ήδη 2 προσπάθειες εξωσωματικής, η μια δεν είχα ανταπόκριση στα φάρμακα και τη διακόψαμε και η δεύτερη και πρόσφατη με δόσεις φαρμάκων μαμούθ...πήραμε 5 ωάρια γονιμοποιήθηκαν τα 4 και εμβρυομεταφορά 3 αλλά η χοριακή 0. Ο γιατρός μου είπε ότι λόγω ηλικίας (42 ετών) έχω κακής ποιότητος ωάρια και να σκεφτώ για δανεικά, παρόλο που μέχρι εκείνη τη στιγμή μου έλεγε ότι όλα πάνε καλά... Οι εξετάσεις μου ήταν FSH: 8,83 mlU/ml , LH:5,17mlU/ml, E2: 58,4 pg/ml, AMH: 2,33ng/ml, και PRL:15,1 ng/ml στη 3η μέρα περιόδου. Πιστεύεται ότι είναι απαγορευτικές αυτες οι εξετάσεις για να προσπαθήσω με δικά μου ωάρια ή δεν παίζουν και τόσο ρόλο οι τιμές αυτών των ορμονών?

Δεν είμαι κατηγορηματική όσον αφορά τα δανεικά ωάρια αλλά θα ήθελα να το παλέψω λίγο με τα δικά μου. Ίσως ο φυσικός κύκλος να ήταν μια λύση για μένα?

Συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις αλλά είμαι σε μια φάση που δε ξέρω τι πρέπει να αποφασίσω.

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Καλησπέρα,

 

Η πιο σημαντική εξέταση από αυτές που αναφέρετε είναι η ΑΜΗ η οποία αν και εντός φυσιολογικών ορίων σηματοδοτεί μάλλον χαμηλό απόθεμα ωαρίων. Αυτό συμβαδίζει με την ηλικία σας και επιβεβαιώνεται και από τη φτωχή ανταπόκριση στα φάρμακα κατά την εξωσωματική.

 

Αν το βλέπαμε εντελώς ψυχρά κι αντικειμενικά θα συμφωνούσα κι εγώ ότι η δωρεά ωαρίων είναι πιθανώς καλύτερη επιλογή, με την έννοια ότι είναι πιθανότερο να πετύχετε άμεσα εγκυμοσύνη. Από την άλλη όμως τα θέματα γονιμότητας δεν είναι απλά μαθηματικά - ούτε μπορούμε να αποκλείσουμε την πιθανότητα να μείνετε έγκυος με φυσικό κύκλο, ούτε να πούμε ότι συναισθηματικά η δωρεά ωαρίων είναι εύκολη επιλογή. Τελικά όποια απόφαση κι αν πάρετε θα πράξετε σωστά γιατί θα είναι η επιλογή που ταιριάζει σε σας και το σύντροφό σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι,

τελικα σε αυτο τον κυκλο συμβουλευτηκα το γιατρο μου για την επιτευξη εγκυμοσυνης.(να σας θυμισω εχω παντα spotting πριν απο περιοδο και στον τελευταιο κυκλο ξεκινησε μολις 6 μερες μετα την ωορρηξια!)

στην 13η μερα του κυκλου εκανα u/s ειχα ενα ωαριο στα 17mm

στην 15η μερα του κυκλου μετα απο u/s ειδαμε οτι ειχε φτασει τα 21mm ...

μου εκανε pregnyl 10000(2x5000) επαφη το ιδιο βραδυ το επομενο και το μεθεπομενο ...η ωορρηξια εγινε το πρωι 12 ωρες μετα την ενεση δηλαδη τη 16 μερα του κυκλου με ειχε ενημερωσει για αυτο και ο γιατρος και οντως τοτε εγινε την καταλαβα πολυ εντονος πονος χρειαστηκα αναλγητικο αλλα αποφασισα να το αποφυγω

 

απο την 17η μερα παιρνω utrogestan prwi vrady για υποστηριξη πιθανης εγκυμοσυνης 1 salospir kai 1 pregnacare

 

6 μερες μετα την ωορρηξια ειχα εντονο πονο στην ιδια ωοθηκη που εγινε η ωορρηξια μετα σταματησε και στις 9 μερες μετα την ωορρηξια ξεκινησαν οι καφε κηλιδες-spotting μονο στο σκουπισμα...χτες βραδυ (10 μερες μετα απο ωορρηξια)ειδα anoixto κοκκινο αιμα στο σκουπισμα και σημερα εχω εντονα καφε αιμα ...

εκανα τεστ ουρων ειναι αρνητικο αρα καθαρισα και απο την pregnyl αυτο που εχω απορια ειναι γιατι εχω spotting ενω παιρνω προγεστερονη?επισης με ανησυχει αυτος ο πονος που εστιαζει στη μια πλευρα δηλαδη δεν εχω τις συσπασεις-κραμπες της περιοδου...τι μπορει να σημαινει?

περιμενω να επικοινωνησει ο γιατρος μαζι μου αλλα θα ηθελα και τη δικη σας γνωμη γνωριζετε οτι σας εμπιστευομαι! σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Μια τέτοια αλλαγή στην περίοδο μπορεί να προκληθεί και μόνο από την απόξεση που αναμφίβολα σας έγινε, ακόμα και χωρίς να αφαιρεθούν πολύποδες. Αν όντως η αιτία των ζητημάτων με την περίοδό σας ήταν οι πολύποδες τα αποτελέσματα θα είναι μόνιμα, αν όχι σε λίγους μήνες θα επανέλθετε στην προηγούμενη κατάσταση.

 

Το πότε ακριβώς έχετε ροή αίματος κατά την περίοδο διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα και αυτό που περιγράφετε δεν είναι σημάδι συμφύσεων. Είναι λογικό άλλωστε να έχετε περισσότερο αίμα σε καθιστή θέση απ' ό,τι ξαπλωμένη, λόγω βαρύτητας. Οι επεμβάσεις όντως κάποιες φορές προκαλούν συμφύσεις, όμως αν έχουν γίνει σωστά αυτό είναι σπάνιο. Σε περιπτώσεις πάντως που υπάρχουν σοβαρές συμφύσεις, επειδή όπως λέτε μπορεί μετά την επέμβαση να δημιουργηθούν νέες, τοποθετείται σπιράλ για ένα διάστημα γιατί λειτουργεί προστατευτικά όσο διαρκεί η επούλωση.

Τωρα με ανησυχησατε με αυτο...:( Δηλαδη παραλληλα με την υστεροσκοπηση εγινε και αποξεση; Δεν ειναι δυο διαφορετικες μεθοδοι για την αφαιρεση πολυποδα; Επιτρεπεται αποξεση απο τη στιγμη που δεν εχω τεκνοποιησει; Αρα μιλαμε για τραυματισμο της μητρας με την αποξεση, αν εγινε;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με ανησυχησατε με αυτο...:( Δηλαδη παραλληλα με την υστεροσκοπηση εγινε και αποξεση; Δεν ειναι δυο διαφορετικες μεθοδοι για την αφαιρεση πολυποδα; Επιτρεπεται αποξεση απο τη στιγμη που δεν εχω τεκνοποιησει; Αρα μιλαμε για τραυματισμο της μητρας με την αποξεση, αν εγινε;

 

Σας στέλνω πμ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα γιατρέ.

διανύω την 31η εβδομάδα εγκυμοσύνης, και ήθελα να ρωτήσω αν η χρήση eva lactic απο εδώ και πέρα είναι υποχρεωτική,αν με βοηθάει σε κάτι ή αν απλά την βάζω για να την βάζω.

την χρησιμοποιώ 2 φορές την εβδομάδα.(μετά απο σύσταση του γιατρού μου φυσικά)

στην πρώτη μου εγκυμοσύνη την χρησιμοποιούσα και πάλι απο την 30η ας πούμε εβδομάδα (μπορεί και λίγο νωρίτερα..) και γύρω στην 32η μετά απο ενοχλήσεις και εξετάσεςι βρέθηκε οτι έχω ουρεόπλασμα και ξεκίνησα αντιβίωση. αυτό έγινε γιατί δεν με κάλυπτε η κρέμα ή είναι άσχετο???

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι,

τελικα σε αυτο τον κυκλο συμβουλευτηκα το γιατρο μου για την επιτευξη εγκυμοσυνης.(να σας θυμισω εχω παντα spotting πριν απο περιοδο και στον τελευταιο κυκλο ξεκινησε μολις 6 μερες μετα την ωορρηξια!)

στην 13η μερα του κυκλου εκανα u/s ειχα ενα ωαριο στα 17mm

στην 15η μερα του κυκλου μετα απο u/s ειδαμε οτι ειχε φτασει τα 21mm ...

μου εκανε pregnyl 10000(2x5000) επαφη το ιδιο βραδυ το επομενο και το μεθεπομενο ...η ωορρηξια εγινε το πρωι 12 ωρες μετα την ενεση δηλαδη τη 16 μερα του κυκλου με ειχε ενημερωσει για αυτο και ο γιατρος και οντως τοτε εγινε την καταλαβα πολυ εντονος πονος χρειαστηκα αναλγητικο αλλα αποφασισα να το αποφυγω

 

απο την 17η μερα παιρνω utrogestan prwi vrady για υποστηριξη πιθανης εγκυμοσυνης 1 salospir kai 1 pregnacare

 

6 μερες μετα την ωορρηξια ειχα εντονο πονο στην ιδια ωοθηκη που εγινε η ωορρηξια μετα σταματησε και στις 9 μερες μετα την ωορρηξια ξεκινησαν οι καφε κηλιδες-spotting μονο στο σκουπισμα...χτες βραδυ (10 μερες μετα απο ωορρηξια)ειδα anoixto κοκκινο αιμα στο σκουπισμα και σημερα εχω εντονα καφε αιμα ...

εκανα τεστ ουρων ειναι αρνητικο αρα καθαρισα και απο την pregnyl αυτο που εχω απορια ειναι γιατι εχω spotting ενω παιρνω προγεστερονη?επισης με ανησυχει αυτος ο πονος που εστιαζει στη μια πλευρα δηλαδη δεν εχω τις συσπασεις-κραμπες της περιοδου...τι μπορει να σημαινει?

περιμενω να επικοινωνησει ο γιατρος μαζι μου αλλα θα ηθελα και τη δικη σας γνωμη γνωριζετε οτι σας εμπιστευομαι! σας ευχαριστω πολυ

 

Καλησπέρα,

 

Πιθανολογώ ότι το αίμα είναι ένδειξη "αστάθειας" του ενδομητρίου που φαίνεται πως και η προγεστερόνη δεν έχει διορθώσει. Ο πόνος ίσως σχετίζεται με κάποια παροδική κύστη ωοθήκης όμως αυτό είναι δύσκολο να το πει κανείς με βεβαιότητα. Χρειάζεται συνεπώς να σας δει ο γιατρός σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πιθανολογώ ότι το αίμα είναι ένδειξη "αστάθειας" του ενδομητρίου που φαίνεται πως και η προγεστερόνη δεν έχει διορθώσει. Ο πόνος ίσως σχετίζεται με κάποια παροδική κύστη ωοθήκης όμως αυτό είναι δύσκολο να το πει κανείς με βεβαιότητα. Χρειάζεται συνεπώς να σας δει ο γιατρός σας.

 

 

Για αλλη μια φορα σας υπερευχαριστω για την απαντηση σας!

 

Μια τελευταια ερωτηση γιατι καταλαβαινετε οτι αγχωνομαι απο τη στιγμη που μεχρι και η θεραπεια δεν μας εφερε το επιθυμητο αποτελεσμα, απο τη δικη σας εμπειρια εχετε δει περιστατικα σαν το δικο μου δηλ να "χανουν" το ενδομητριο τους πολυ πριν την περιοδο?

και ενω δηλαδη ειναι εχθρικο το περιβαλλον τους για εμφυτευση, αν και η γονιμοποιηση μπορει να εχει γινει (γιατι αυτο μου εξηγησε και ο γιατρος μου εξου και η θεραπεια) τελικα καταφεραν οι συγκεκριμενες γυναικες να κανουν παιδια?και μετα απο ποσο περιπου διαστημα?υπαρχει λογος που σας κανω αυτη την ερωτηση γι αυτο θα το εκτιμουσα παρα πολυ αν μπορουσατε να μου δωσετε μια απαντηση με βαση τη δικη σας εμπειρια

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλημέρα

ειμαι στην 13η εβδομαδα, εκανα την αυχενικη ,αρχικες μετρησεις λογω ηλικιας (39) 1/96 για down kai 1/717 για τρισωμια.

οι τροποποιημενες μετρησεις ηταν 1/4800 για down και 1/386 για τρισωμια 13 οι οποιες μετα το papp a επεσαν στις 1/340.

αυχενικη 1,4 ρινικο ορατο , ολες οι αλλες μετρησεις του υπερηχου πολυ καλες.

ο γιατρος μου ειπε οτι επειδη οριακα οι παλμοι ηταν 175 μετα την εξεταση αιματος εδειξαν 1/340 για τρισωμια 13.

πιστευετε οτι ειναι απαραιτητο να κανω αμνιοπαρακεντηση?

την φοβαμαι πολυ λογω του οτι το ποσοστο αποβολης ειναι μεγαλυτερο και επισης το 1/340 ειναι οριο ανησυχητικο.

ευχαριστω για την απαντηση σας

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα, είμαστε 36 και 38 ετών αντίστοιχα, προσπαθούμε για μωράκι 1, 5 χρόνο όλες οι εξετάσεις μας είναι καλές, ο κύκλος μου φυσιολογικός, η ΑΜΗ μου 2,7 (είναι χαμηλή? ) το σπερμοδιάγραμμα 20-80 εκατομμύρια/ml (κάθε φορά είναι διαφορετικό) κινητικότητα 60-80% και μέτρια μορφολογία. Έχω κάνει 2 διακοπές κύησης στη 10η βδομάδα πριν πάρα πολλά χρόνια (~20). Σαλπιγγογραφία, παπ υπέρηχοι όλα τέλεια. Καλλιέργεια σπέρματος καθαρή, ελαφριά κιροσκήλη που κατά τους γιατρούς δεν επηρρεάζει.

3 σπερματεγχύσεις ως τώρα αρνητικές, οι 2 με clomid (50 κ 100 mg).

Βρισκόμαστε στον 4ο κύκλο σπερματέγχυσης με puregon 75 3η-5η-7η και ίσως και 9η μέρα.

Το μόνο τεστ που έχει βγει ως τώρα 2 φορές αρνητικό είναι το huhner τεστ μετά την επαφή. Πασχίζω να καταλάβω γιατί αφού έγινε σε σωστό χρόνο (6ώρες μετά την επαφή και λίγες ώρες πριν την ωορρηξία) και η τραχηλική μου βλένη ήταν καλή (άνοιγμα πάνω από 10cm) και το σπέρμα δεν βρέθηκε να έχει μικρόβιο. Όσο για τα αντισώματα ο γιατρός μου λέει ότι είναι εξαιρετικά σπάνιο και ο ίδιος(σε τεράστιο νοσοκομείο) δεν το έχει συναντήσει ποτέ.

Σας παρακαλώ δώστε μου μια ιδέα γιατί με ανησυχεί πάρα πολύ το γεγονός ότι όλες οι φυσικές επαφές πάνε στο βρόντο και περιμένουμε μόνο από τη σπερματέγχυση που κι αυτή δεν λειτουργεί. ..

Μπορεί να φταίει η ποιότητα των ωαρίων μου για την αποτυχία σύλληψης? Ή είναι πιο πιθανό να μην μπορεί το σπέρμα να γονιμοποιήσει? Το ενδομήτριό μου είναι 10εκ με το clomid έπεσε λίγο στα 7.5 αλλά ο γιατρός επέμενε ότι είναι οκ.

Σας ευχαριστώ θερμά

ΥΓ να συμπληρώσω μόνο ότι δεν έχω ούτε κύστες ούτε καφέ υγρά ούτε ροζ ποτέ πριν την περίοδο, ούτε μεγάλους κύκλους (27-29 μέρες μου κρατάει) ούτε κόλλησα ποτέ κάποιο νόσημα δεν έχω πάρει αντισυλληπτικά γενικά δεν χρειάστηκε ποτέ να επισκεφτώ γυναικολόγο πέρα από τα υποχρεωτικά τεστ παπ μια στις τόσες, που έβγαιναν πάντα τέλεια και εκτός βέβαια από τις διακοπές που ανέφερα οι οποίες κύλησαν ομαλά χωρίς την παραμικρή επιπλοκή.

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπερα!ειμαι στην 10η ημερα του κυκλου και μετα απο glukofage & serpafar εχω 2 ωοθηλακια στην ιδια ωοθηκη 12(11 ηταν την 8η ημερα) κ 14(12 την 8η ημερα)χιλιοστα αντοιστιχα.Επειδη παμε για σπερματεγχυση λογο ολιγοσπερμιας του συζυγου,μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε εμπειρικα ποσα χιλιοστα πρεπει να ειναι ενα ωαριο για να σπασει κ να προκληθει η ωορεξια,κ βαση των χιλιοστων που ειναι τωρα σε πια ημερα του κυκλου περιπου θα ειναι ετοιμα?Συγνωμη για τις ισως περιεργες ερωτησεις.

Ευχαριστω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρε

Αρχικά εν συντομία το ιστορικό μου...αδιαθετησα στις 9/5 και ο κύκλος μου ειναι 28-30 ημέρες...ωορρηξια είχα στις 22/6(το καταλαβαίνω συνήθως) και επόμενη περίοδο περιμένω 6-7/6...ποτέ μπορώ να κάνω ενα τεστ και να έχει έγκυρο αποτέλεσμα;το τεστ που λένε πως και 5 μέρες μετά την σύλληψη δείχνει ειναι έγκυρο;υφίσταται δηλαδή κάτι τέτοιο;και τελευταίο ερώτημα...υπάρχουν όντως συμπτωματα πριν την καθυστέρηση; Οπως καταλαβαίνετε με έχει φάει η αγωνία για το αν έμεινα έγκυος ή όχι!ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...