Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πολυ χαμηλος σιδηρος


Recommended Posts

Νομίζω ότι τα ινομυώματα κάνουν αιμορραγίες, δεν κρατάει πιο πολύ η περίοδος ή κάτι τέτοιο.

Κι εγώ έτσι νομίζω, και είναι πιο βαριά η περίοδος στην αρχή.

 

Τεσπά... σήμερα πήγα και πήρα τα χάπια σιδήρου και θα τα ξεκινήσω. Μου είπε η φαρμακοποιός να τα παίρνω τουλάχιστον μία ώρα πριν το φαγητό και περισσότερο αν φάω γαλακτοκομικά. Μου έδωσε και αναβράζουσα βιταμίνη C για καλύτερη απορρόφηση. Τη ρώτησα πόσο καιρό θα πρέπει να τα παίρνω για να δω βελτίωση και μου είπε 2-3 μήνες. Δεν ξέρω γιατί ο γυναικολόγος μου είπε να τα πάρω μόνο 10 μέρες και μετά πάλι όταν αδιαθετήσω. Ίσως γιατί θέλει να μετρήσω τον αιματοκρίτη ξανά για να δει αν χάνω υπερβολικά πολύ αίμα; Βέβαια η τελευταία περίοδος κράτησε 3 βδομάδες οπότε προφανώς χάνω πολύ αίμα και φαντάζομαι αν επαναληφθεί αυτό δεν θα έχει νόημα η μέτρηση του αιματοκρίτη, απλά θα συνεχίσω να παίρνω τα χάπια. Ουφ.

 

Θα κανονίσω να πάω και στον ενδοκρινολόγο γιατί ήδη παίρνω Τ4 για τον θυρεοειδή μου και υποψιάζομαι ότι το πρόβλημα ίσως είναι ορμονικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι, να πας στον ενδοκρινολόγο, ειδικά αν έχεις καιρό να ελέγξεις το θυροειδή.

Να ξέρεις, αντί για αναβράζουσα βιταμίνη μπορείς να στύβεις χυμό πορτοκάλι για να πιεις το χάπι. ή να τρως αμέσως μετά φρούτο που έχει πολύ βιταμίνη C. Το θέμα είναι να φτάσουν μαζί στο στομάχι για να γίνει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη απορρόφηση του σιδήρου. Και προσπάθησε όσο είναι δυνατόν να βοηθήσεις με τη διατροφή, τρώγε τροφές που έχουν σίδηρο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω σχεδόν δοκιμάσει ΟΛΑ τα σκευάσματα σιδήρου, είναι πολύ σημαντικό ο γιατρός που σας δίνει το σίδηρο να σκαμπάζει λίγο (το έμαθα με τον δύσκολο τρόπο).

 

Οι δικές μου τιμές είναι πολύ χαμηλές (έχω κάνει ακόμα και μετάγγιση σιδήρου σε νοσοκομείο) και ο αιματολόγος εκεί με ρώτησε τί σίδηρο παίρνω.

 

Του απαρίθμησα λοιπόν τα διάφορα σκευάσματα (resoferon, legofer, κ.α.) και μου είπε ότι είναι σαν να μην τα πίνω διότι δεν έχουν καθόλου καλη απορρόφηση,

 

Εκείνος πρότεινε ΜΟΝΟ ferosanol duodenal για 40 ημέρες και ξανά εξετάσεις και να μην ξαναπάρω τπτ άλλο.

 

Κι εγώ τα ίδια 6 ημέρες περίοδο με 26 ημέρες κύκλο.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

vvassoula κι εμενα τα ιδια χαπια μου εδωσε για τρεις μηνες ομως.

Εσυ τα πηρες σαραντα μερες και τελος?τωρα εχεις επανελθει σε κανονικες τιμες?επισης τι εκανες με τη περιοδο?συνεχιζει να ειναι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

vvassoula κι εμενα τα ιδια χαπια μου εδωσε για τρεις μηνες ομως.

Εσυ τα πηρες σαραντα μερες και τελος?τωρα εχεις επανελθει σε κανονικες τιμες?επισης τι εκανες με τη περιοδο?συνεχιζει να ειναι ετσι?

 

 

Μην ξεχνάς ότι στο νοσοκομείο μου έκαναν μετάγγιση σιδήρου.

Πήρα 40 μέρες τα χάπια που μου έδωσε και το παρακολουθώ ανά 6μηνο.

Η περίοδος τα ίδια, συνεχίζει να είναι έτσι.

Θα σωθούμε στην εμμηνόπαυση :shock::shock::shock:

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετάγγιση έκανα και εγώ μια φορά. Και μετά ανέβηκε ο σίδηρος (και όλα τα υπόλοιπα) μέσα σε 2 μήνες χωρίς να πάρω κανένα χάπι, παρά την προτροπή του γιατρού να παίρνω 2 την ημέρα. Δεν ξέρω αν φταίει το ότι θύλαζα και δεν είχα περίοδο, αλλά στο δίμηνο που έκανα εξετάσεις αίματος είχαν όλα ανέβει στα φυσιολογικά όρια. Μόνο που έτρωγα πολύ μοσχάρι.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οι ορμονικες βγηκαν καλες και το κουφο είναι ότι αυτή τη φορα η περιοδος μου από 10 μερες που κραταει κανονικα σταματησε ξαφνικα στις 5.Ειχα πολύ αιμα τις πρωτες τρεις μερες και μετα λιγο και τελος.Δεν αποκλειω να ξαναχω σε λιγες μερες αλλα μου κανει εντυπωση.Λετε να εχει σχεση ο σιδηρος που ξεκινησα?Θα το πω την άλλη βδομαδα που εχω ραντεβού για υπερηχο στη γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να αποκαταστάθηκαν οι ορμόνες σου και να τελειώνεις με αυτό το θέμα. Ο γυναικολόγος όταν πήγα για υπέρηχο μου είπε ότι συμβαίνει καμιά φορά χωρίς λόγο.

Πάντως δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να ξεκίνησες λήψη σιδήρου και να σταμάτησε νωρίτερα η περίοδος, δεν είναι αντισυληπτικό χάπι, σίδηρος είναι. Σαν να έφαγες φαγητό με μεγάλη περιεκτικότητα σε σίδηρο.

 

Για να ανέβει ο αιματοκρίτης θέλει καιρό, δεν γίνεται μέσα σε λίγες μέρες...:(

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δε σταματησε η περιοδος στη πεμπτη μερα,εκανε απλα μια παυση και ξαναξεκινησε.

Οντως θελει καιρο για να αποκατασταθουν οι τιμες αλλα η μικροβιολόγος μου ειπε ότι θα αρχισω να αισθανομαι καλύτερα περιπου στις δυο βδομάδες!!Για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δε σταματησε η περιοδος στη πεμπτη μερα,εκανε απλα μια παυση και ξαναξεκινησε.

Αχ κοριτσάκι, ήθελα να στο πω αλλά είπα να μην σε προϊδεάσω. Κι εμένα η τελευταία περίοδος σταμάτησε στις 5 μέρες, μάλιστα πήγα και στο γυναικολόγο τότε και έλεγα "τι του λέω του ανθρώπου, έφτιαξε η περίοδος" και τελικά μετά από 2 μέρες ξανάρχισε και κράτησε άλλες 2 εβδομάδες!!! :evil:

 

Ελπίζω η δικιά σου να σταματήσει σε λιγότερο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω σκεφτομουν να παω αυτη τη παρασκευη για υπερηχο αφου νομιζα οτι τελειωσε η περιοδος αλλα τελικα μια απο τα ιδια!!!Δε το γλιτωνω το δεκαημερο!

Link to comment
Share on other sites

Αιματοκριτης 28 και 30 είναι οντως χαμηλές τιμές αλλά με τα σκευασματα σιδήρου συνήθως αποκαθισταται και φυσικά αν φτιαξεις παράλληλα και τη διατροφή. Έπαιρνα μέχρι πριν λίγο καιρό σκευασματα σιδήρου (tardyferon συγκεκριμένα- το οποιο περιεχει και φυλλικο οξυ) και βιταμίνες (centrum) γιατί ειχε πέσει ο αιματοκριτης μου όχι λόγω περιόδου αλλά λόγω επέμβασης που έκανα. Θέλει όμως 2-3 μήνες για να αποκατασταθουν οι τιμές. Όσον αφορά τη διατροφή αυτό που ξέρω είναι ότι τα παιρνεις μισή με μία ώρα πριν το φαγητό και όχι ταυτόχρονα με γάλα γιατί το ασβέστιο δεσμευει το σίδηρο. Έτσι πχ αν φας σπανακορυζο καλο είναι να μη βάλεις μέσα τυρί. Η βιταμίνη C βοηθάει στην απορρόφηση του σιδήρου οπότε καλό είναι και κανα χυμο μαζί. Αυτό που είχα παρατηρήσει είναι ότι τα χαπια σιδήρου μου προκαλούσαν διαρροια ενώ στους περισσότερους προκαλούν δυσκοιλιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δύο θέματα:

1. Εμένα τα χάπια σιδήρου μου προκαλούσαν (όσες φορές τα πήρα) φριχτή δυσκοιλιότητα που συνήθως κατέληγε σε κολικό εντέρου, οπότε τα αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι και προσπαθώ μέσω διατροφής να ανεβάσω αιματοκρίτες κτλ. Καλύτερη απορρόφηση έχει ο σίδηρος που βρίσκεται σε ζωικά προϊόντα (δηλ. στο μοσχάρι). Σίδηρο έχει και το κοτόπουλο σε μικρότερη όμως ποσότητα. Αν θυμάμαι καλά πολύ σίδηρο έχει και το αυγό. Επίσης από φρούτα οι φράουλες, τα ακτινίδια. Το σπανάκι, οι φακές και κάποιοι ξηροί καρποί. Το σουσάμι είναι υπερτροφή- δεν θα μπορούσε να μην έχει σίδηρο- φάτε το με το κουτάλι ή σε άλλη μορφή του όπως παστέλια ή ταχίνι. Ότι μπορείτε από αυτά συνοδέψτε το με λεμόνι, έχει βιταμίνη C που βοηθάει στην απορρόφηση.

Δυσκολεύει την απορρόφηση σιδήρου το μαγνήσιο (το έμαθα όταν ήμουν έγκυος) και το ασβέστιο. Ας δώσουμε έμφαση στη λέξη δυσκολεύει: άμα θες μπορείς να φας μπιφτέκια γεμιστά, δεν χάθηκε ο κόσμος, απλώς δεν θα απορροφήσεις όλη την ποσότητα σιδήρου που θα μπορούσες να απορροφήσεις. Επίσης εγώ βάζω τριμμένη φέτα ή άλλο τυρί όταν τρώω μακαρόνια με κιμά γιατί το σιχαίνομαι αυτό το φαγητό και η εναλλακτική είναι να φάω μακαρόνια μόνο με το τριμμένο τυρί και να μην απορροφήσω καθόλου σίδηρο.

Αυτά.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...