Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βραδινό φαγητό πριν τον ύπνο;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας πάλι,

 

 

 

Λοιπόν η απορία μου είναι η εξής.

Μέχρι πριν μια εβδομάδα η μικρή μου έτρωγε και κοιμόνταν

μετά απο καμιά ώρα,ήθελε να την περπατάω στην αγκαλιά μου

μέχρι να κοιμηθεί.Ταλαιπωρία για μένα,καλό για την μικρή όμως.

Εδώ και μια βδομάδα όμως θέλει μόλις τρώει να ξαπλώνει στο κρεββάτι και

ή να κοιμάται αμέσως ή σε κανα μισάωρο.Αυτό βέβαια εμένα με ξεκουράζει

αλλα φοβάμαι πως δεν είναι καλό για την μικρή.Να φανταστείτε ίσα που

προλαβαίνω να την κάνω να ρευτεί.

Πάω να την περπατίσω,για να της κατέβει το γάλα βρε αδερφέ,τπτ αυτή..

Θεωρώ πως δεν είναι καλό,αλλα και νωρίτερα δεν μπορώ να την

ταίσω γιατί δεν αντέχει μέχρι το πρωί και θέλει φαγητό στο μεσοδιάστημα,

ενώ αν την ταίσω κανονικά,ξυπνά μια

και καλή το πρωί για φαγητό.

 

Τι να κάνω?? :?

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα!!

 

εγω την αριαδνη εχω να τη ρεψω απο τότε που ξεκινησαμε τα στερεα και μου ειπε ο παιδίατρος ότι πλεον δε χρειαζεται, το κανει απο μονο του το παιδι (τη διαδικασια του ρεψιματος).Επίσης εμενα μου κοιμαται την ωρα που πινει το γαλα και ποτε δε ρευεται...μη σε παρω και στο λαιμο μου αλλα δε νομιζω ότι ειναι προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

 

εγω την αριαδνη εχω να τη ρεψω απο τότε που ξεκινησαμε τα στερεα και μου ειπε ο παιδίατρος ότι πλεον δε χρειαζεται, το κανει απο μονο του το παιδι (τη διαδικασια του ρεψιματος).Επίσης εμενα μου κοιμαται την ωρα που πινει το γαλα και ποτε δε ρευεται...μη σε παρω και στο λαιμο μου αλλα δε νομιζω ότι ειναι προβλημα...

 

Και εμένα μόνη δεν της κάνω κάτι.

Ρέψιμο εννοώ το να την πάρω αγκαλιά να της κατέβει λίγο το γάλα....

Και εμένα το κάνει αμέσως μόλις πιει το γάλα,απλά μια φορά το έκανε

ενώ ήταν ξαπλωμένη και της βγήκε γάλα.

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

προσαπθησε να την αποσχολησεις με κατι που της αρεσει, για να μπορεσει να της παει το φαγητο λιγο κατω.Πχ εγω της βαζω λιγο ζουζουνια να δει που της αρεσουν.

Παντως κοριτσια εγω το βραδυ δεν της δινω κανονικο φαγητο ακομα,κανα τοστ της φτιαχνω λιγο ψωμακι τετοια πραγματα.Και το βραδυ το γαλα της.Εσεις τι δινετε?

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ρεψιμο μετα που κλεινει χρονο το παιδι δεν ειναι απαραιτητο εκτος κι αν εχει παλινδρμηση. Εμενα κοιμαται με το μπιμπερο στο στομα και την αφηνω στο κρεβατακι της αμεσως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα παλι και παλινδρομηση που ειχε εχω σταματησει να την βαζω για ρεψιμο απο τοτε που ξεκινησαμε τις στερεες τροφες.

Πλεον της δινω το γαλα στο κρεβατι, το πινει και κοιμαται!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω και εγώ να πάρω καμία στο λαιμό μου... το βράδυ του δίνουμε το γάλα, συνήθως τον παιρνει ο ύπνος στο μπουκάλι, τον κρατάμε λιγάκι αγκαλίτσα (να πάει κάτω :D ) και μετά στο κρεβάτι του... είτε ρευτεί είτε όχι...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έχουμε ξεχάσει τη διαδικασία του ρεψίματος προ πολλού! Της δίνουμε το γάλα στον καναπέ, αγκαλίτσα και στο κρεβάτι. Σ' αυτή τη διαδρομή άλλες φορές ρεύεται άλλες όχι. Δεν υπάρχει περίπτωση να την καθυστερήσω γιατί μετά θα χαθεί ο ύπνος και χαθήκαμε κι εμείς :)

 

Όσο για φαγητό εγώ εδώ και καιρό της δίνω κανονικά από το μεσημεριανό της και το απόγευμα-βραδάκι γιατί πεινάει και το ζητάει κι από μόνη της.

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σταμάτησα να τον κρατάω για να ρευτεί από όταν ξεκινήσαμε τις στερεές τροφές και μέχρι τους 22 μήνες κοιμόταν με το μπουκάλι στο στόμα κι όταν τον άφηνα στο κρεβάτι ήταν ήδη κοιμισμένος. Τελευταία δεν κοιμάται αμέσως, δηλαδή πίνει το γάλα, μιλάμε λίγο και μετά κοιμάται.

Όσο για το βραδυνό φαγητό, μέχρι και τώρα δεν του δίνω κανονικό φαγητό, αλλά τοστάκι ή ψωμάκι με τυράκι ή σαλάτα ή γάλα με δημητριακά, απλά έχει αυξηθεί η ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα παιδακια κοιμουνται αφου πιουν το γαλα τους...

Ο παιδιατρος μου ειχε πει οτι ο μονος λογος για να μην το κανει αυτο ειναι η τερηδονα (δεν εχει προβλημα με τον υπνο, αλλωστε απο νεογεννητα αυτο κανουν.. τρωνε και κοιμουνται).. αλλα αν του δινεις και λιγο νερο μετα το γαλα ειναι οκ..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για το θεμα του βραδυνου...εγω της δινω απογευματινό κατα τις 6 (γιαουρτι ή τοστ ή μια γαβαθα τραχανα) και μετα τρωει διαφορα (ολο να ματσαουλαει θελει...παξιμαδια, φρυγανιες, καροτα, μπανανα) και κατα τις 9.30 το γαλα της 250-270 ml.

το προγραμμα μας ειναι γενικά:

7.30 γαλα 270-300 ml

10.30 φρουτοκρεμα (ακομα λιωμενη)

2.00 μεσημεριανο (ενιωτε αλλιωτο)

κατα τις 3 κοιμαται μεχρι τις 5.30

και μετα αυτα που εγραψα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

dora μου το σιχαινεται....ουτε να το μυρισει που λεμε.....το παιρνει απο οπου το βαζω στα κρυφα (πχ ενα κομματι κεικ σπιτικο, πιτουλες που φτιαχνει η πεθερα μου), αλλα και ο γιατρος μου με εχει ξεαγχωσει αφου μου ειπε ότι δεν τρεχει και τιποτα αφου το παιρνει απο αλλες τροφες.

Link to comment
Share on other sites

για το θεμα του βραδυνου...εγω της δινω απογευματινό κατα τις 6 (γιαουρτι ή τοστ ή μια γαβαθα τραχανα) και μετα τρωει διαφορα (ολο να ματσαουλαει θελει...παξιμαδια, φρυγανιες, καροτα, μπανανα) και κατα τις 9.30 το γαλα της 250-270 ml.

το προγραμμα μας ειναι γενικά:

7.30 γαλα 270-300 ml

10.30 φρουτοκρεμα (ακομα λιωμενη)

2.00 μεσημεριανο (ενιωτε αλλιωτο)

κατα τις 3 κοιμαται μεχρι τις 5.30

και μετα αυτα που εγραψα παραπανω

 

Ακριβώς έτσι είναι και το δικό μας πρόγραμμα με τη μόνη διαφορά ότι το γάλα τις τελευταίες μέρες έχει μειωθεί κατά πολύ..... Και αυγουλάκι με τη φρουτόκρεμα μέρα παρά μέρα.....

 

Το ρέψιμο επίσης το έχουμε κόψει εδώ και μήνες.... Αλλά ρεύεται μόνη της πλέον λιγό μετά αφού πιεί το γάλα της....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

dora μου το σιχαινεται....ουτε να το μυρισει που λεμε.....το παιρνει απο οπου το βαζω στα κρυφα (πχ ενα κομματι κεικ σπιτικο, πιτουλες που φτιαχνει η πεθερα μου), αλλα και ο γιατρος μου με εχει ξεαγχωσει αφου μου ειπε ότι δεν τρεχει και τιποτα αφου το παιρνει απο αλλες τροφες.

 

Bizeli

εμείς το αυγό από την πρώτη στιγμή το δίνουμε λιωμένο με τη φρουτόκρεμα (κατόπιν συμβουλής της παιδιάτρου μας) μέρα παρά μέρα... μια χαρά το δέχεται έτσι... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Χαρης αν ηταν δυνατον θα ετρωγε 10 αυγα την ημερα.. τρωει καθε μερα (ουτως η άλλως ετσι ειχε πει ο παιδιατρος) και εχει πλακα γιατι με το που με βλέπει και το βαζω να βρασει ερχεται και ξεροσταλιαζει κατω απο το μπρικι, φωναζοντας μαμ μαμ... ειναι το μοναδικο πραγμα που τρωει ακομα και τωρα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλε κοριτσια και εγω περιπου τα ιδια της δινω αλλα εχει και τα παραπανω κιλακια της. Εδω και 2 μηνες προσπαθω να της διατηρησω τα 15 κιλα με υψος 88 ποντους. Εσεις ποσα κιλα και ποσους ποντους εισαστε?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου....

 

ευχαριστω για τις απατνησεις σας,ομως έχουμε ξεφύγει λίγο απο το θέμα,

ίσως φταίω και εγώ γιατί δεν προσδιόρισα το ακριβές ερώτημα μου...

 

 

Καταρχήν μιλάμε για το γάλα προ του ύπνου...

Το θέμα μου είναι το εξης:

μόλις πίνει το γάλα να την ξαπλώνω αμέσως ,που και η ίδια αυτό θέλει

αυτόν τον καιρό ή να την απασχολώ λίγο να περάσει η ώρα;

Είναι καλό να πίνει γάλα και να ξαπλώνει αμέσως ή οχι;

 

 

ευχαριστω..

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως κοιμαται με το μπιμπερο στο στομα στην αγκαλια μου και τον αφηνω στο κρεβατι του :P .Καμια φορα τον κραταω λιγο μηπως ρευτει αλλα ματαια,οποτε τον ξαπλωνω κατευθειαν

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι είναι αρκετά μεγάλο το παιδί αλλά για να είσαι ήσυχη γιατί δεν της βάζεις ένα αντπιπνικτικό μαξιλαράκι στην κούνια της? Και ψηλά θα είναι και αν της βγεί λίγο γαλατάκι αποκλείεται να υπάρξει πρόβλημα.

Ο μικρός μου είναι 7 μηνών σχεδόν και ενώ τον βάζω να ρευτεί πρίν κοιμηθεί επειδή είναι πολύ λαίμαργος μάλλον, καταπίνει, πολύ αέρα και αφού θα τον πάρει ο ύπνος μετά από ώρα άρχίζει να κλαίει γιατί τον ενοχλεί ο αέρα οπότε τον σηκώνω ρεύεται πάλι και ξανακοιμάται.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου....

 

ευχαριστω για τις απατνησεις σας,ομως έχουμε ξεφύγει λίγο απο το θέμα,

ίσως φταίω και εγώ γιατί δεν προσδιόρισα το ακριβές ερώτημα μου...

.

 

Sorry αλλα εγω παραξεφυγα απο το θεμα, ισως ανοιξω αλλο θεμα για την απορια μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει κορίτσια....

 

 

Δεν ειμαι τοσο ανυσυχη απλα λαμβάνοντας υπόψην αυτα που λενε

για τους μεγάλους πως δεν πρέπει να τρώμε και να κοιμόμαστε,

μου ηρθε στο μυαλο μηπως ισχυει για την μικρη..

 

Βεβαια θα μου πεις αλλο το φαγητο το δικο μας και αλλο το γαλα των

παιδιων....

Νεα μαμα ειμαι και δεν ξερω,απλα ρωτω.. :D

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

annastasia μου το ίδιο εκανα και εγω το καλοκαίρι για 20μερες που ειμασταν στη Σαμο διακοπες και ετρωγε απο τις κοτουλες του θειου, αλλα όταν γυρισαμε και συζητωντας το θεμα και με τον παιδίατρο της μου ειπε ότι αυτα τα αυγα ειχαν ουσια για να την ξεγελασω να τα φαει, τωρα απο δω και περα καλό ειναι να μην την πιεσω για τίποτα και θα το παιρνει απο τόσες τροφες αλλωστε που εχουν αυγό.Εξάλλου ως πότε θα την τρωει λιωμενη τη φρουτοκρεμα ...ηδη αρχιζουμε και το κοβουμε σιγα σιγα..

 

υγ η μικρή ειναι 10.500 kg και 84 ποντους υψος

Link to comment
Share on other sites

Bizelaki είναι άλλη μια από τις περιπτώσεις που οι γνώμες των γιατρών διίστανται... :wink:

 

Irenedur αν και το θέμα ξέφυγε στιγμιαία... νομίζω πως οι περισσότερες πλέον δεν τα κρατάμε ξύπνια παιδάκια μας μετά το γάλα σε αυτή την ηλικία... :D

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι και εγω εχω να ρεψω τον μικρο μου απο τοτε που ηταν περιπου 6 η 7 μηνων. Απο τοτε πινει το γαλα του και μπουμ πεφτει κατω για υπνο. Αλλωστε ειναι μεγαλος τωρα και αν αισθανθει κατι σηκωνεται και καθεται για λιγο μονος του και μετα ξαναπεφτει.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...