Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

7 μηνων και δεν κάθεται


Recommended Posts

Καλημέρα,

αν εχετε παρομοια εμπειρια βοηθηστεμε διοτι εχω αγχωθεί πολύ. Ειμαστε 7 μηνών και δεν μπορει να κατσει μονη της την αφηνεισ και γερνει. Φυσικα το παιδακι εχει ταλαιπορηθει λογω καποιας επέμβασης στο εντερακι του όπου και έχασε 800 γρ, αλλα γενικότερα πρεπει να αγχωνομαι ποτε καθομαστε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορεί για το κάθισμα ενός παιδιου να θεωρείται ορόσημο ο 6ος μήνας, δεν έχει τύχει όμως μέχρι τώρα να δω παιδάκι που να κάθεται μόνο στον στον 6ο μήνα. Η δική μου ξεκίνησε να κάθεται γύρω στους 7 αλλά το κάθισμα της τελειοποιήθηκε στον 8ο μήνα. Το ίδιο και με τα ανιψάκια μου. Ο μικρός έκλεισε σήμερα τον 7ο μήνα. Αν τον κρατάς από τα χεράκια στέκεται όρθιος και χοροπηδάει αλλά για να καθίσει μόνος του ούτε λόγος. Πέφτει μπρος, πίσω στο πλάι. Μην ανησυχείς λοιπόν. Πιστεύω ότι όλα είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Γυρναει στο κρεβατι σαν βαρελάκι, στηριζεται μπρουμιτα στα χερακια της. οταν την σηκωνω στα ποδαρακια στεκεται απλα ψηλοτρεμουνε, και οταν την βαζω να κατσει έρχεται μπροστα. Επισης στο μπανιο που τη βαζω και καθετε προσ τα πισω κοπαναει τα ποδαρακια της με δύναμη. Δεν ξερω φοβαμαι λιγάκι

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί για το κάθισμα ενός παιδιου να θεωρείται ορόσημο ο 6ος μήνας, δεν έχει τύχει όμως μέχρι τώρα να δω παιδάκι που να κάθεται μόνο στον στον 6ο μήνα. Η δική μου ξεκίνησε να κάθεται γύρω στους 7 αλλά το κάθισμα της τελειοποιήθηκε στον 8ο μήνα. Το ίδιο και με τα ανιψάκια μου. Ο μικρός έκλεισε σήμερα τον 7ο μήνα. Αν τον κρατάς από τα χεράκια στέκεται όρθιος και χοροπηδάει αλλά για να καθίσει μόνος του ούτε λόγος. Πέφτει μπρος, πίσω στο πλάι. Μην ανησυχείς λοιπόν. Πιστεύω ότι όλα είναι μια χαρά.

 

και εγω θα συμφωνησω δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος πανικου !

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

Πότε κάθονται τα μωρά?

9 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ

ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΛΑ

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ, απλα επειδη το μωρο μου εχει ταλαιπωρηθει πολυ απο την ώρα που γεννήθηκε , ενω έκανε χολωδεις εμέτους και ειχε στριψει το έντερακι της δεν το βρηκαν τοτε και το ανακάλυψε τώρα ένας παιδοχειρουργος στο μητερα όπως κλαταλαβαινετε ειμαι πολυ αγχωμενη. Και αυτό που με αγχώνει περισσοοτερο ειναι οι γιατροί, ενας καλος γιατρος αποβαινει σωτηριος για τα παιδιά μας ενασ κακος όμως ... τελος παντος. Γιαυτο και εχω γινει ψειρα σε ότι εχει να κανει με την αναπτυξη της. Ευχαριστω και πάλι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και εσύ να μην το βοηθησες αρκετα . Στο λέω γιατί και εγω είχα φοβηθεί για την μέση της και άργησα να την βάλω οπότε άργησε και αυτη να σταθεροποιηθεί !

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Την βάζω να κατσει αλλά γέρνει δεν μπορει να σταθει οποτε την αφηνω και κανει βαρελάκια στο κρεβατι στηριζει το κεφαλακι της. Τι άλο μπορώ να κάνω? Να την βαζω στο καρεκλακι του φαγητου να παιζει για λιγο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα την βαζεις οσο μπορεις μπρουμυτα για να δυναμωσει η πλατη της.

και δεν χρειαζεται να το πιεζεις το παιδι. θα την δοκιμαζεις και καθε μερα θα την βλεπεις ολο και καλυτερα

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Κάπου αναφέρεις ότι πεφτει μπροστά. Εμένα ο γιος μου εκατσε 6 μηνών αλλά θυμάμε έντονα ότι έπεφτε μπροστά καμπουριαζοντας σαν μεθυσμένος και όταν μίλησα με μία φίλη μου στο τηλεφωνο και της το είπα γελόντας μου είπε οτι σε λίγες μέρες θα κάτσει και έτσι έγινε. Κάποια στιγμή εκει που δεν το περιμενα τον ειδα να καθετε και να παιζει. Πάντως κοριτσακι πολυ δικου μου ανθρωπου έκατσε 9 μηνών σήμερα είναι 7 χρονων και είναι μία τσαούσα....

Link to comment
Share on other sites

Μη σκας, έτσι είναι και η δικά μου. Σιγά σιγά σταθεροποιούνται. Μην αγχώνεσαι.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Την βάζω να κατσει αλλά γέρνει δεν μπορει να σταθει οποτε την αφηνω και κανει βαρελάκια στο κρεβατι στηριζει το κεφαλακι της. Τι άλο μπορώ να κάνω? Να την βαζω στο καρεκλακι του φαγητου να παιζει για λιγο?

 

Μην σκας, καλά σου λένε. Της κολλητής μου το μωράκι έως 10-11 μηνών δεν καθόταν και ανησυχούσε. Τελικά, κάθεται τώρα που έγινε 1 έτους πριν από λίγες μέρες, απλά μπορεί να καθυστερήσει λίγο να περπατήσει. Και τι έγινε? Γερό να είναι, γιατί όπως είπες έχει περάσει και δυσκολίες το μαναράκι και όλα τ'άλλα θα γίνουν.

Ολή της τη ζωή θα κάθεται...:lol:

Πάντως γνώμη μου είναι για τα πάντα να ρωτάς τον παιδίατρό σας!

Είναι ο καθύλην αρμόδιος να σου απαντήσει για τέτοια θέματα.

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:P Πραγματι η γιατρος την ειδε και μου ειπε να μην ανυσηχω καθολου απλα εγω εχω αγχωθει μαλλον υπερβολικα διοτι η πρωτη μου κορη τα εκανε ολα πολυ γρηγορα. Παντως το μωρο μου οταν την βαζω στο κρεβατι δεν στεκει, σερνετε, μαζευει τον ποπο τησ και προσπαθει, φερνει τουμπες, πλακωνει τα χερια τησ και τα βγαζει ενα ενα εχει πλακα. Απλα εγω σκεφτομαι παντα τα δυσαρεστα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια βοήθεια!!θέλω να μου πείτε τις δικές σας εμπειρίες για το θέμα μου..εχω μια ζουζούνα 7,5 μηνών κ ακόμα δεν μπορει να κάτσει μόνη της..μόνο πιάνετε απο τα χέρια μου για να είναι σε ισοροπία.σήμερα κάναμε εμβόλιο κ η γιατρός μου είπε οτι πρέπει να καθετε πλέον μόνη της..με ανυσήχησε αυτο..δηλ. ειναι κάτι αφύσικο?επίσεις δεν παίζει με κουδουνίστρες κτλ. μόνο τις αρέσει να κ χαίρετε με το γυμναστήριο της..τέλος τώρα άρχισε να φέρνει σβούρες απο την μια μεριά στην άλλη...να ανυσηχω????ή μήπως απλά είναι λίγο "βαρύ" μωρό????δώστε μου τα φώτα σας please :(

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο δικος μου.. καθωτι και μεγαλο παιδι .. σταθεροποιηθηκε εντελως στον ποπο του 8,5 μηνων!Επισης σε σχεση με μωρα φιλεναδων μου ηταν πολυ πισω.. ουτε μπουσουλισμα ουτε τπτ.Μολις εκλεισε τους 11 μηνες και μπουσουλαεθ σφαιρα ξαφνικα(αρχισε το κυνηγι) και αρχισε και να περπαταει δειλα δειλα.Μην αγχωνεσαι.. εμενα η γιατρος μου ειχε πει οτι αυτη η διαδικασια μπορει να ολοκληρωθει και μεχρι τον 10 και ειναι φυσιολογικο.Καθε μωρο εχει τα δικα του.. μην συγκρινεις.. απλα βαζε την να καθεται καθε μερα απο λιγο και σιγα σιγα θα σταθεροποιηθει!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα απ'τον 4ο μήνα, μου'πε η παιδίατρος να κάθεται τρία 5λεπτα στον πωπό με στηριγμένη την πλάτη στον καναπέ και τρία 3λεπτα να την κρατάω όρθια με τα πατουσάκια της να στηρίζονται στο πάτωμα.

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω άργησα να την βάλω να κάθεται μόνη της στηριζόμενη στη πλατη του καναπε π.χ την έβαζα μόνο να καθεται στην αγκαλιά μου.κ τώρα το μωρό μου ακομα δεν μπορει να κάτσει μονη της..δεν με ενημέρωσαν κ σωστά..πολυ στεναχωριέμια γι αυτο............

Link to comment
Share on other sites

εγω άργησα να την βάλω να κάθεται μόνη της στηριζόμενη στη πλατη του καναπε π.χ την έβαζα μόνο να καθεται στην αγκαλιά μου.κ τώρα το μωρό μου ακομα δεν μπορει να κάτσει μονη της..δεν με ενημέρωσαν κ σωστά..πολυ στεναχωριέμια γι αυτο............

καλέ ηρέμησε!!! δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου!!!

θα τη βάζεις να κάθεται στον καναπέ ή στο πάτωμα με μαξιλάρια γύρω-γύρω και σε λίγο καιρό θα μάθει. επίσης να τη βάζεις μπρούμυτα να γυμνάζει τους ραχιαίους (βοηθά στο να στηρίζει το βάρος της πλάτης).

κάποια στιγμή, όλα τα μωρά θα καθήσουν και θα μπουσουλήσουν και θα περπατήσουν και τότε αρχίζει το δικό μας τρέξιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

βλεπω αλλα παιδάκια της ηλικιας της να κανουνε πολλα κ διάφορα κ λέω μηπως εγω έκανα κατι λάθος,γενικα η μικρή μου είναι λιγο ''βαρεμένη'' παιζει μονο με κρεμαστα παιχνίδια..δεν κάθεται,δεν μπουσουλάει....κ καταλαβαίνεις!!μου είπε κ η γιατρος, καλα ακομα δεν κάθεται???ειναι βαρυ παιδι!!! κ με αγχωσε πολυ!!!!!!!!!ουφ!!!

Link to comment
Share on other sites

βλεπω αλλα παιδάκια της ηλικιας της να κανουνε πολλα κ διάφορα κ λέω μηπως εγω έκανα κατι λάθος,γενικα η μικρή μου είναι λιγο ''βαρεμένη'' παιζει μονο με κρεμαστα παιχνίδια..δεν κάθεται,δεν μπουσουλάει....κ καταλαβαίνεις!!μου είπε κ η γιατρος, καλα ακομα δεν κάθεται???ειναι βαρυ παιδι!!! κ με αγχωσε πολυ!!!!!!!!!ουφ!!!

κι ο ανηψιός μου είναι 6.5 μηνών και δεν κάθεται αλλά είναι μεγάλο και βαρύ παιδί. να τη βάζεις μπρούμυτα και να κάθεται στο πάτωμα. θα γέρνει στην αρχή, αλλά σιγά-σιγά θα συνηθίσει. κάθε παιδί έχει το ρυθμό του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...