Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

20 Μηνών και καρότσι ναι ή όχι


beba09

Recommended Posts

Η μπουμπού μου είναι τώρα 20 μηνών και 80 πόντους, όπου πάμε πάμε με καρότσι (σπάνια έχουμε πάει με τα πόδια αλλά ήταν κακή η εμπειρία) αλλά κατά τα άλλα περπατάει τέλεια και παίζει και τρέχει….κλπ. Βλέπω άλλες μαμάδες και γιαγιάδες που πάνε παιδική χαρά και έρχονται τα παιδάκια με τα πόδια τους ως εκεί. Μήπως θα έπρεπε και εγώ να αρχίσω το περπάτημα;; είμαστε βέβαια ανηφόρα, μου ζητάει συνέχεια αγκαλιά και αρπάζει και ότι βρει στο δρόμο. Της έχω αγοράσει restrainer για ασφάλεια και το είχα χρησιμοποιήσει σε ευθεία αλλά πάλι φοβάμαι. Ακόμα οφείλω να πω ότι εμένα με κουράζει απίστευτα να την κρατάω από το χεράκι γιατί κάνουμε 100 ώρες να πάμε εκεί που πρέπει. Περιμένω τις συμβουλές σας και κυρίως αν όντως πρέπει να κόψω το καρότσι ή δεν πειράζει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μακάρι να είχε καθίσει και εμένα περισσότερο στο καρότσι, αλλά δυστυχως το έκοψε μόλις περπάτησε!! (10μηνών)

Έτσι αναγκαστηκά ελατώσαμε τις βόλτες διότι ήταν μαρτύριο να περπατάμε με ρυθμούς αργής χελώνας!! Δεν φτάναμε ποτέ στον προορισμό ασε που ξεσκονίζαμε και ολα τα πεζούλια , σκαλοπάτια, βιτρίνες κλπ κλπ.

Μετά αρχισε να τρέχει...και εγώ να φωνάζω και να καρδιοχτυπώ!!!

Χιλιές φορες καρότσι!!!

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πειράζει?Αφού κάθεται, για ποιο λόγο να το κόψεις?Επειδή οι άλλες μαμάδες/γιαγιάδες/νταντάδες βολεύονται αλλιώς?

 

 

Μήπως το σωστό είναι να το κόψω, αυτό δεν ξέρω...;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αμα καθεται μη το κοβεις!η μεγαλη μου εκατσε σε καροτσι μεχρι 3 ετων και ο γιος μου μεχρι 2.πιστεψε με θα αναπωλεις τις στιγμες του καροτσιου οταν θα βγαινεις εξω κ θα παιζεις κυνηγητο!

Link to comment
Share on other sites

εμενα 3+ και ακομα χρησιμοποιω καροτσι. Φυσικα καθημερινα κανουμε μεγαλες αποστασεις και το καροτσι μονιμως γεματο ψωνια, ταπερακια απο την γιαγια κλπ. Τι εχει τραβηξει το καημενο δεν λεγετε. Φυσικα υπαρχουν και αυτοι που μας βλεπουν και σχολιαζουν " Ακομα στο καροτσι καθεστε??" αλλα δεν δινω σημασια. Επισης η διαφορα ειναι οτι εμεις δεν εχουμε αυτοκινητο γιατι αν ειχα αυτοκινητο θα το εβαζα το παιδι μεσα και θα πηγαινα να ψωνισω και να κανει τι βολτα χωρις καροτσι, ελα ομως τωρα που πρεπει να κραταω απο την μια το παιδι και απο την αλλη τα ψωνια. Οποτε να μου ζησει το maclaren:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό να την έχεις στο καρότσι εφόσον το δέχεται ακόμα. Απλά όποτε βγαίνετε, κάποια στιγμή να την κατεβάζεις λίγο να ξεδώσει. Διατήρησε το καρότσι όσο μπορείς περισσότερο, είναι η γνώμη μου. Δεν έχω ακούσει κάπου να κάνει κακό.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο πιστευω...καλιο καροτσι και να ναι ηρεμο και να κανεις τις δουλειες σου παρα χερακι και να τρεχεις Βεγγος.....Κι εγω θα το παλεψω να μενει καροτσι

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάθεται κάποιες όμως φορές θέλει να κατέβει. Όμως όταν την βγάζω την παώ παιδική χαρά. Απλά αισθάνομαι ανασφάλεια ήθελα όμως να δω αν είναι πρόβλημα αυτό ή αν επηρεάζει αρνητικά την κινητική της ανάπτυξη. Δυστυχώς και εγώ δεν οδηγώ (ώρα για αυτό μαστίγωμα.....έκανα παιδί χωρίς να ξέρω οδήγηση....να πάω να φουντάρω) με αποτέλεσμα να είναι όλα πιο δύσκολα και βέβαια το καρότσι κάνει και άλλες μεταφορές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακομα δεν εχω προσωπικη εμπειρια επειδη ακομα δεν περπατησαμε. Η αποψη μου ειναι πως τα παιδια οταν αρχιζουν να περπατανε εχουν μια εμφυτη ταση για τρεξιμο, περπατημα, εξερευνηση. Σιγουρα καποιες φορες το καροτσι θα μας βολευει αλλα πρεπει να σκεφτουμε και τι θα προτιμουσε το μικρο μας μωρακι. Σιγουρα περπαταει πιο αργα και ειναι λογικο! Εχω δει παιδακι σχεδον συνεχεια σε καροτσι (μεσα και εξω απο το σπιτι) με αποτελεσμα οποτε το κατεβαζαν να θελει να εκτονωσει οοοοοοοοολη του την ενεργεια.

Φυσικα δεν κρινω κανεναν και ισως μιλαω εκ του ασφαλους απλα θεωρω οτι οταν ενα παιδακι περπατατει πρεπει σταδιακα να μειωνεται η χρηση του καροτσιου. Ο/Η παιδιατρος τι σου προτεινε?

Link to comment
Share on other sites

Vanessa mou εχεις δικιο και εγω αυτης της αποψης ειμαι,βλεπω κατι παιδακια στο δρομο 3 ετων με καροτσια και λεω τωρα αυτο δεν θελει να περπατησει,δεν θελει να τρεξει η απλα η μαμα βαριεται,κοριτσια μην παρεξηγειθω δεν κρινω απλα απορω....Νομιζω δεν υπαρχει παιδακι που να μην εχει πεσει να μην εχει χτυπησει,ολες εχουμε αυτον τον φοβο και ολες μεγαλωσαμε ετσι οποτε πιστευω απο μια ηλικια και μετα το καροτσακι να παει στην ακρη και τα ποδαρακια να παρουν μπρος χαχχαχα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά προτιμώ το καρότσι, αν την αφήσω κάτω σίγουρα θα της βάλω restrainer δεν υπάρχει περίπτωση να περπατήσει μόνη της και βέβαια από το χεράκι. Εδώ που μένω έχει πολλά αυτοκίνητα, μικρά πεζοδρόμια, περιτώματα από γατάκια και σκυλάκια και είμαι και σε μεγάλη ανηφόρα οπότε η μικρή θα ζητήσει σίγουρα αγκαλιά, οπότε πάλι η μεσούλα μου θα την πληρώσει.

 

Με την παιδίατρο δεν το έχω συζητήσει νομίζω ότι προτιμώ να ακούσει απόψεις από άλλες μαμάδες που βλέπουν και ζουν τα πρακτικά θέματα ανατροφής ενός παιδιού. Η παιδίατρος μου δεν έχει ακόμα δικά της παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εμεις καροτσι αφησαμε τωρα κανα μηνα δλδ 26 μηνων. Και αυτο για τις δυο παιδικες που ειναι κοντα. Για τον Βασιλικο δεν παιζει, σιγουρα καροτσι. Και γιατι? Εκει που μενω ειναι ανηφορα 500 σκαλια και ανηφορα γυρω γυρω....το παιδι ναι μεν το παει αλλα στην ανηφορα τα φτυνει. Οποτε θελει αγκαλια. Δεν ειναι ευκολο. Επισης καροτσι περνουμε οταν παμε και για ψωνια μαζι με το παιδι γιατι σακουλες και χερι δεν παιζει. Κοινως θα δεις πρακτικα πως σου παει με το παιδι και την καθημερινοτητα. Οταν δεν εχω ψωνια και ειναι κοντα παμε ποδια.....αυτα.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Vanessa mou εχεις δικιο και εγω αυτης της αποψης ειμαι,βλεπω κατι παιδακια στο δρομο 3 ετων με καροτσια και λεω τωρα αυτο δεν θελει να περπατησει,δεν θελει να τρεξει η απλα η μαμα βαριεται,κοριτσια μην παρεξηγειθω δεν κρινω απλα απορω....Νομιζω δεν υπαρχει παιδακι που να μην εχει πεσει να μην εχει χτυπησει,ολες εχουμε αυτον τον φοβο και ολες μεγαλωσαμε ετσι οποτε πιστευω απο μια ηλικια και μετα το καροτσακι να παει στην ακρη και τα ποδαρακια να παρουν μπρος χαχχαχα....

 

 

Ποσο ευκολα ειμαστε ομως με τον καλο λογο μερικες φορες ε? ....και εγω δεν κρινω απλα απορω......χεχεχε :lol:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποσο ευκολα ειμαστε ομως με τον καλο λογο μερικες φορες ε? ....και εγω δεν κρινω απλα απορω......χεχεχε :lol:

Εγω παντως δεν εκρινα κανεναν και δεν ειπα τιποτα κακο απλα ειχα καποιες αποριες πολυ απλαα και πολυ ανθρωπινα:D

Link to comment
Share on other sites

ειναι μικρο ακομα και δεν πειραζει αν χρησιμοποιεις το καροτσι

για να συνηθισει το περπατημα θα πρεπει να ακολουθησεις τα παρακατω

σε μερα κ ωρα που δεν βιαζεσαι θα το παιρνεις απτο χερακι και θα περπατατε προς μια κοντινη αποσταση

αν κουραζεται στο δρομο θα του λες λιγο πιο περα θα σε παρω αγκαλιτσα κ μολις το ξαναεπαναλαμβανει θα το παιρνεις

σιγα σιγα θα συνηθισει κ θα περπαταει ολο και περισσοτερη ωρα

επισης ποτε δεν θα δεχεσαι να σου αφηνει το χερι, γιατι αλλιως θα το ψαχνεις

ετσι εκανα στην μικρη μου και ειχα τρομερα γρηγορα αποτελεσματα

μην αγχωνεσαι με τους γυρω σου, το καθε παιδι κ η καθε μανουλα ειναι διαφορετικα

υπομονη κ επιμονη θελει οταν το αποφασισεις εσυ

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με τη Μαρία κ τη Vanessa.

Άλλωστε η ερώτηση τέθηκε για να υπάρχουν κ οι δύο απαντήσεις με τα επιχειρήματά τους είτε μας αρέσει είτε όχι.

Θεωρώ λοιπόν πως πρέπει να δίνουμε την ευκαιρία στα παιδιά μας να περπατάνε κ να τρέχουν όσο το δυνατόν περισσότερο τόσο για να εκτονώνονται όπως ειπώθηκε ήδη αλλά και για να γυμνάζονται. Δεν είναι τυχαίο που έχουμε τα πιο παχιά παιδάκια στην Ευρώπη κ δε φταίει μόνο το φαγητό γιαυτό αλλά κ η έλλειψη άσκησης.

Φυσικά, αν μιλάμε πχ για περπατητό souper-market ή ανάλογες περιπτώσεις, εννοείται πως θα πάρεις το καρότσι μαζί - είναι αδύνατο κ επικίνδυνο να κουμαντάρεις ταυτόχρονα κ τα ψώνια κ το παιδί.

Όμως τη βόλτα στην παιδική χαρά πχ θεωρώ πως το παιδί θα την απολαύσει καλύτερα περπατώντας ή τρέχοντας. Το καρότσι μπορούμε να το έχουμε εφεδρικό για την επιστροφή που θα είναι κουρασμένο από την όλη δραστηριότητα.

Πάντως, η δική μας καθιστική ζωή ας μην επεκτείνεται μέχρι τη ζωή των παιδιών μας. Ας τα αφήσουμε λοιπόν να τρέχουν, παίρνοντας φυσικά όλα τα μέτρα ασφαλείας κ ας κουραστούμε λίγο παραπάνω κι εμείς τρέχοντας μαζί τους - άλλωστε κ για εμάς είναι ένα είδος γυμναστικής!! :P

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις το χρησιμοποιουμε ακομη το καροτσι καμια φορα και για τον μεγαλο. Με τον πρωτο κυκλοφορησα περισσοτερο και τον πηγαινα κοντινες βολτουλες με τα ποδια. Οπου ηξερα οτι δεν θα κουραστει γιατι ημουν εγκυος. Σιγα σιγα συνηθησε και αρχισε μα περπαταει περισσοτερη ωρα αλλα αφου εκκλεισε τα 2 νομιζω..

Τον μικρο τον κυκλοφορει η γιαγια φυσικα με το καροτσι γιατι δεν μπορει να τον σηκωσει αγκαλια για να τον μεταφερει.

Οπως ειπα πχ. οταν βρεχει και πρεπει να βγουμε ολοι μαζι τους βαζω στο διπλο καροτσι με την αδιαβροχη κουκουλα..

Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω π[ως πρέπει να ακολουθήσεις τους ρυθμούς του παιδιού σου. εφόσον μέσα στην ημέρα έχει αρκετές ευκαιρίες για κίνηση και εκτόνωση δε νομίζω να τίθεται θέμα κινητικής ανάπτυξης, μάλλον εσύ πόσο γερό στομάχι έχεις για τα σχόλια που πιθανότατα θα ακούς από δω και πέρα....

αν επιμένεις να το κόψεις, ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις αυτά τα ποδσηλατάκια που έχουν και χερούλι για τη μαμά (ιδέα είναι μπορεί και βλακεία)

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι μικρο ακομα και δεν πειραζει αν χρησιμοποιεις το καροτσι

για να συνηθισει το περπατημα θα πρεπει να ακολουθησεις τα παρακατω

σε μερα κ ωρα που δεν βιαζεσαι θα το παιρνεις απτο χερακι και θα περπατατε προς μια κοντινη αποσταση

αν κουραζεται στο δρομο θα του λες λιγο πιο περα θα σε παρω αγκαλιτσα κ μολις το ξαναεπαναλαμβανει θα το παιρνεις

σιγα σιγα θα συνηθισει κ θα περπαταει ολο και περισσοτερη ωρα

επισης ποτε δεν θα δεχεσαι να σου αφηνει το χερι, γιατι αλλιως θα το ψαχνεις

ετσι εκανα στην μικρη μου και ειχα τρομερα γρηγορα αποτελεσματα

μην αγχωνεσαι με τους γυρω σου, το καθε παιδι κ η καθε μανουλα ειναι διαφορετικα

υπομονη κ επιμονη θελει οταν το αποφασισεις εσυ

 

 

πολύ ωραία απάντηση. λίγο πιο κάτω....ίσως να το ξεχάσει κι όλας :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως καθε μανουλα και καθε παιδακι εχουν το δικο τους ρυθμο. Δεν μιλησα για καταργηση του καροτσιου αλλα για σωστη χρηση και οχι καταχρηση. Δυστυχως τα παιδακια σημερα δεν εχουν πολλες ευκαιριες για εκτονωση της εμφυτης κινητικοτητας τους. Αναλογα βεβαια και που ζει η καθεμια μας. Απλα, θεωρω, οτι σε ολα θελει λιγο λιγο. Λιγο περπατημα στην αρχη, λιγο περισσοτερο μετα κοκ. Οπως και στην ταβερνα και στην κεφετερια και στον παιδοτοπο.

Βεβαια το γεγονος οτι δεν εχω ακομα προσωπικη εμπειρια το βλεπω καθαρα ως παιδαγωγος και μονο. Σε λιγους μηνες θα σας πω και τη δικη μου βιωματικη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η κόρη μου δεν είναι ούτε 14 μηνών και φωνάζει για να κατέβει απ'το καρότσι και θέλει να περπατάει μόνη της (προσπαθώ να της πιάσω το χέρι και τραβιέται και τσιρίζει -θέαμα γινόμαστε!!!) και περπατάει λοιπόν μόνη της και πέφτει και σηκώνεται και ξαναπέφτει κ.ο.κ

πραγματικά αναρωτιέμαι, πως θα συνεχιστεί η κατάσταση??? τί να κάνω?

εγώ που ονειρευόμουνα ότι θα την κρατάω από το χεράκι και θα περπατάμε! :(

Link to comment
Share on other sites

εμείς μένουμε σε χωριό....

άρα για να πάμε βόλτες, πάμε μόνο με τα πόδια.... από 18 μηνών έχουμε να πάρουμε καρότσι....

κι όταν έχω και τα δυο παιδία μαζί, βάζω το μωρό στο καρότσι κι ο μεγάλος περπατάει, κι αν κουραστεί ανεβαίνει στο σκαλάκι....

σε μια πόλη τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα και πολύ πιο επικίνδυνα.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...