Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παραξενο???


Dimitra-

Recommended Posts

κοριτσια οταν γεννησα το τριτο παιδι μου γραψανε κατι στο βιβλιαριο σε ενα σημειο που στα αλλα 2 παιδια μου ηταν κενο!επειδη δε το καταλαβα τι ελεγε γιατι ειναι στα γερμανικα και αυτα τα ιατρικα δε τα καταλαβαινω...ρωτησα τη μαια μου οταν ηρθε σπιτι!κ μου ειπε οτι γραφει πως ο πλακουντας μου ηταν για 2 παιδια κ οτι στην αρχη ηταν 2 τα εμβρυα αλλα μετα το ενα δε τα καταφερε.εμεινα καγκελο:shock::shock: 1ον δε φανηκε ποτε τιποτα στους υπερηχους κ ειχα κανει 12 υπερηχους στην εγκυμοσυνη.δε θα επρεπε να φανει?κ 2ον δεν εχουμε ουτε εγω ουτε ο αντρας μου διδυμα στο σοι!αλλο παλι κ τουτο!

αμα εκανα και διδυμα θα ειχα φρικαρει τελειως:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δήμητρα να σου ζήσει και η μικρή Νεφέλη !

 

Ίσως τελικά η φύση να γνωρίζει κάποιες φορές καλύτερα. Στο γράφω αυτό επειδή εάν το ήξερες εξ αρχής σίγουρα θα στεναχωριόσουν μόλις το μάθαινες ! Είναι πάντως παράξενο. Δεν θα έπρεπε ίσως να το αναφέρεις (και) στον γιατρό σου ?

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσι μου :Pναι θα του το πω οταν παω στις 40 μερες.ναι οντως καλυτερα που το εμαθα τωρα κ δε στεναχωρεθηκα(ειμαι μουλαρα?) απλα μου φανηκε παραξενο πως δε ειδαμε κατι στον υπερηχο ουτε του γιατρου ουτε κ του νοσοκομειου που εκανα 4 φορες εκει.κ δεν εχουμε κ γονιδιο διδυμων στα σογια:confused:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσι μου :Pναι θα του το πω οταν παω στις 40 μερες.ναι οντως καλυτερα που το εμαθα τωρα κ δε στεναχωρεθηκα(ειμαι μουλαρα?) απλα μου φανηκε παραξενο πως δε ειδαμε κατι στον υπερηχο ουτε του γιατρου ουτε κ του νοσοκομειου που εκανα 4 φορες εκει.κ δεν εχουμε κ γονιδιο διδυμων στα σογια:confused:
΄

 

Εγώ λέω καλύτερα που δεν το είδες στην αρχή της εγκυμοσύνης, γιατί το εγκεφαλικό δεν θα το γλίτωνες!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

΄

 

Εγώ λέω καλύτερα που δεν το είδες στην αρχή της εγκυμοσύνης, γιατί το εγκεφαλικό δεν θα το γλίτωνες!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

εδω που τα λεμε ...μερικα εγκεφαλικα θα τα ειχα...:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις γονίδιο ;) Αρκεί να γονιμοποιηθούν δύο ωάρια ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Όταν γεννήθηκα εγώ, ο γιατρός είπε στη μάνα μου ότι υπήρχε άλλος ένας αμνιακός σακος, αλλά ήταν άδειος...μάλλον κάτι παρόμοιο θα συνέβη. Βέβαια τότε (το '76) δεν υπήρχαν υπέρηχοι.

Πολύ κρίμα πάντως, ειδικά αν ήτανε κορίτσι. Θα ήθελα πολύ να είχα μια αδελφή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις γονίδιο ;) Αρκεί να γονιμοποιηθούν δύο ωάρια ;)

ναι μωρε το ξερω απλα αν εχεις το γονιδιο ειναι πιο ευκολο...:P

 

Έλα μωρέ τι τρία τι τέσσερα!!!! :)

ε ναι τι τρελος τι τρελοτερος:P

Όταν γεννήθηκα εγώ, ο γιατρός είπε στη μάνα μου ότι υπήρχε άλλος ένας αμνιακός σακος, αλλά ήταν άδειος...μάλλον κάτι παρόμοιο θα συνέβη. Βέβαια τότε (το '76) δεν υπήρχαν υπέρηχοι.

Πολύ κρίμα πάντως, ειδικά αν ήτανε κορίτσι. Θα ήθελα πολύ να είχα μια αδελφή.

κ εγω θα ηθελα μια αδερφη γιατι μονο αδερφο εχω :twisted: αλλα οκ η μπεμπα εχει αδερφουλα.ο αλεξ δεν εχει αδερφουλη.αλλα δε σκοπευω να κανω :shock:

Link to comment
Share on other sites

καλοτυχο να ειναι το νεοτερο μελος σας!!!!

γερη δυνατη και πανω απ ολα υγεις ολοι σας.....

θα ησουν βρε πολυ...... πολυτεκνη..... τωρα απλως εισαι τριτεκνη.....

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ εγω θα ηθελα μια αδερφη γιατι μονο αδερφο εχω :twisted: αλλα οκ η μπεμπα εχει αδερφουλα.ο αλεξ δεν εχει αδερφουλη.αλλα δε σκοπευω να κανω :shock:

 

Σε νιώθω...και πάλι καλά, εσύ έχεις τρία...εγώ και μόνο με τα δύο, φρίττω στην ιδέα της τρίτης καισαρικής, παρότι θα ήθελα τρελα κορούλα. :(

 

Είδα στο άλλο θέμα που είπες ότι τα παιδιά σου μοιάσανε του άντρα σου και συπεραίνω ότι πρέπει να έχεις πολύυυυυυ ωραίο άντρα!;)

 

Τι ματάρες είναι αυτες, my God?

Link to comment
Share on other sites

Σε νιώθω...και πάλι καλά, εσύ έχεις τρία...εγώ και μόνο με τα δύο, φρίττω στην ιδέα της τρίτης καισαρικής, παρότι θα ήθελα τρελα κορούλα. :(

 

Είδα στο άλλο θέμα που είπες ότι τα παιδιά σου μοιάσανε του άντρα σου και συπεραίνω ότι πρέπει να έχεις πολύυυυυυ ωραίο άντρα!;)

 

Τι ματάρες είναι αυτες, my God?

 

χαχαχα τα παιδια μου πηραν τα ματια το βλεμμα του αντρα μου κ το χρωμα γιατι ειναι πιο ασπρος απο μενα με μαυρα μαλλια κ ματια :lol: ολα τα αλλα ειναι δικα μου:cool:

εγω καισαρικη δεν εκανα αλλα εκανα 3 γεννες χωρις επισκληριδιο.κ επισης φριτω στην ιδεα της τεταρτης γιατι η τριτη ηταν η χειροτερη απο ολες.για να καταλαβεις αν η πρωτη γεννα ηταν οπως η τριτη θα εμενα με ενα παιδι:roll:

παντως αν τελικα εκανα διδυμα τοτε θα επελεγα σιγουρα καισαρικη.γιατι εδω κ τα διδυμα με φυσιολογικο τα κανουν εκτος αν υπαρχει προβλημα:!:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα τα παιδια μου πηραν τα ματια το βλεμμα του αντρα μου κ το χρωμα γιατι ειναι πιο ασπρος απο μενα με μαυρα μαλλια κ ματια :lol: ολα τα αλλα ειναι δικα μου:cool:

εγω καισαρικη δεν εκανα αλλα εκανα 3 γεννες χωρις επισκληριδιο.κ επισης φριτω στην ιδεα της τεταρτης γιατι η τριτη ηταν η χειροτερη απο ολες.για να καταλαβεις αν η πρωτη γεννα ηταν οπως η τριτη θα εμενα με ενα παιδι:roll:

παντως αν τελικα εκανα διδυμα τοτε θα επελεγα σιγουρα καισαρικη.γιατι εδω κ τα διδυμα με φυσιολογικο τα κανουν εκτος αν υπαρχει προβλημα:!:

 

Δημητρούλα να σου ζήσει το μπουμπουκάκι.

Όντως καλύτερα που το μαθες εκπρόθεσμα γιατί θα στενοχωριόσουν πολύ. Εγώ το λέω και το δηλώνω, μετά από 2καισαρικές και με το ξενύχτι και την κατάθλιψη που πέρασα στον Παναγιώτη, ΕΚΛΕΙΣΑ ΩΣ ΜΑΝΑ!!!!!!!

(Ελπίζω να μη μου τύχει κάτι, και μου το χτυπάτε στη μούρη το τελευταίο)

Τώρα για τα δίδυμα είναι κπ τραβηγμένη η φυσιολογική γέννα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εεεεεεεε.....????καλααα...να ειχες τωρα 2 να ρουφανε γαλατακι απο το ζιζι....χαχαχα,εδω η Νεφελη μονο και σε εχει αδειασει:rolleyes::mrgreen::shock:

οχι απλα πολυτεκνη,υπερπολυτεκνη(μην ξεχναμε και το αλλο νεογεννητο...ξερεις ποιο,εκεινο που του ποναγε η μεση!!!χαχα)

Link to comment
Share on other sites

εγω καισαρικη δεν εκανα αλλα εκανα 3 γεννες χωρις επισκληριδιο.κ επισης φριτω στην ιδεα της τεταρτης γιατι η τριτη ηταν η χειροτερη απο ολες.για να καταλαβεις αν η πρωτη γεννα ηταν οπως η τριτη θα εμενα με ενα παιδι:roll:

παντως αν τελικα εκανα διδυμα τοτε θα επελεγα σιγουρα καισαρικη.γιατι εδω κ τα διδυμα με φυσιολογικο τα κανουν εκτος αν υπαρχει προβλημα:!:

 

Χωρίς επισκληρίδιο, ε? :shock: Μπράβο, θηρίο! Εγώ στον πρώτο ξεκίνησα φυσιολογικά, αλλά δεν πήγα μακριά γιατί δεν είχα καθόλου διαστολή και το μωρό ζορίστηκε...:( Μου βάλανε και τους πόνους της πρόκλησης κι ερχόντουσαν απανωτές οι συσπάσεις, αλλά τίποτα! Τα είδα όλα κωλυόμενα. :roll:

Στο εξωτερικό πρέπει να παίζει πολύ τραγικό σενάριο για να σου κάνουν καισαρική, το ξέρω. Μια φίλη της μάνας μου γέννησε στα 45 της εκεί φυσιολογικότατα...σε 3 ώρες! Εδώ ούτε που θα τη ρωτούσανε...μόνος του θα το κανόνιζε ο γιατρός το ραντεβού της καισαρικής. :evil:

Link to comment
Share on other sites

εεεεεεεε.....????καλααα...να ειχες τωρα 2 να ρουφανε γαλατακι απο το ζιζι....χαχαχα,εδω η Νεφελη μονο και σε εχει αδειασει:rolleyes::mrgreen::shock:

οχι απλα πολυτεκνη,υπερπολυτεκνη(μην ξεχναμε και το αλλο νεογεννητο...ξερεις ποιο,εκεινο που του ποναγε η μεση!!!χαχα)

\

χαχαχαχαχαχα με εκανες κ λυθηκα στο γελιο ρε μαρσολανακι χαχαχαχα να σαι καλααααα

 

Χωρίς επισκληρίδιο, ε? :shock: Μπράβο, θηρίο! Εγώ στον πρώτο ξεκίνησα φυσιολογικά, αλλά δεν πήγα μακριά γιατί δεν είχα καθόλου διαστολή και το μωρό ζορίστηκε...:( Μου βάλανε και τους πόνους της πρόκλησης κι ερχόντουσαν απανωτές οι συσπάσεις, αλλά τίποτα! Τα είδα όλα κωλυόμενα. :roll:

Στο εξωτερικό πρέπει να παίζει πολύ τραγικό σενάριο για να σου κάνουν καισαρική, το ξέρω. Μια φίλη της μάνας μου γέννησε στα 45 της εκεί φυσιολογικότατα...σε 3 ώρες! Εδώ ούτε που θα τη ρωτούσανε...μόνος του θα το κανόνιζε ο γιατρός το ραντεβού της καισαρικής. :evil:

μωρε εγω ηθελα επισκληριδιους αλλα δε μου κανανεεεε!!!ειχα οξεις τοκετους κ τις 3 φορες.δηλαδη εκει που ολααααα ηταν μια χαρα αρχιζανε οι πονοι ανα 1-2 λεπτα:shock: με τη μια ομως:shock: 1η γεννα 2 ωρες.2η γεννα 15 λεπτα 3η γεννα 4 ωρες μεσα στο νερο κιολας:shock::? μαλιστα στην τριτη γεννα οταν βγηκε το κεφαλι δε μου τραβηξαν το μωρο για να βγουν κ οι ωμοι κ το υπολοιπο σωμα.παρα καθοταν οι μαιες κ με κοιτουσαν σα χανοι.τα εκανα ολα μονη μου.επρεπε να σπρωξω ΜΟΝΗ ΜΟΥ για να βγει ΟΛΟ το μωρο χωρις να βαλουν τα κουλα τους να μου τραβηξουν το κεφαλι του για να με ευκολυνουν:evil: 3800 και 53 εκ!διαλυθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα να σου ζήσει η Νεφέλη.

Εμένα πάλι αυτό που σου είπε η μαία μου φαίνεται κάπως....

Αφού είχες κάνει υπέρηχους κάτι θα φαινόταν. Εγώ τα δίδυμα τα είδα στις 6 εβδομάδες στον πρώτο υπέρηχο. Ρώτα καλύτερα το γιατρό σου. Κι αν απορροφήθηκε το ένα τότε δεν θα αναπτυσσόταν ο πλακούντας επί 2 γιατί δεν θα υπήρχε λόγος.

Link to comment
Share on other sites

μα γιαυτο ειπα οτι μου φαινεταιπαραξενο.γιατι γραφει στο βιβλιαριο στα γερμανικα nebenplazenta κ αυτο σημαινει οτι ηταν πλακουντας για 2 :shock: αλλα επειδη δε ξερω κ καλα τα γερμανικα σε ιατρικα θεματα ρωτησα τη μαια κ μου ειπε οτι ηταν αυτο.γιαυτο λεω κ εγω οτι επρεπε κατι να φανει,η οχι??θα το ρωτησω στο γιατρο αλλα εχω ραντεβου 13/12 κ ως τοτε δε μπορουσα να περιμενω ειχα αγωνια:rolleyes: ειπα μηπως εχει τυχει κ σε καποια αλλη κατι τετοιο!

Link to comment
Share on other sites

μωρε εγω ηθελα επισκληριδιους αλλα δε μου κανανεεεε!!!ειχα οξεις τοκετους κ τις 3 φορες.δηλαδη εκει που ολααααα ηταν μια χαρα αρχιζανε οι πονοι ανα 1-2 λεπτα:shock: με τη μια ομως:shock: 1η γεννα 2 ωρες.2η γεννα 15 λεπτα 3η γεννα 4 ωρες μεσα στο νερο κιολας:shock::? μαλιστα στην τριτη γεννα οταν βγηκε το κεφαλι δε μου τραβηξαν το μωρο για να βγουν κ οι ωμοι κ το υπολοιπο σωμα.παρα καθοταν οι μαιες κ με κοιτουσαν σα χανοι.τα εκανα ολα μονη μου.επρεπε να σπρωξω ΜΟΝΗ ΜΟΥ για να βγει ΟΛΟ το μωρο χωρις να βαλουν τα κουλα τους να μου τραβηξουν το κεφαλι του για να με ευκολυνουν:evil: 3800 και 53 εκ!διαλυθηκα...

 

Ω Παναγία μου! Γιατί δεν σε βοηθούσανε οι γκιόσες? Πάλι καλά που δεν ήσουν και πρωτάρα, να τα χάσεις και τελείως!

Η κουμπάρα μου η μια είχε έτσι οξύ τοκετό...το ξεπέταξε σε μια ωρα, κι ήταν και το πρώτο της! Εγώ πολύ ζηλεύω όταν ακούω τέτοια, γιατί η επισκληρίδιος είναι το χειρότερό μου.

Τη θυμάμαι σαν τώρα που μου έλεγε, εγώ να φωνάω στο γιατρό "τι κάνεις ρε γιατρέ, εγώ εδώ πεθαίνω, δεν μου είχες πει θα κάνουμε ένεση και δεν θα πονάω?" κι ο γιατρός να απαντάει "τι ένεση καλέ να σου κάνω, εδώ βγαίνει το κεφάλι, σπρώξεεεεεε" :lol::lol::lol: Κανονικό σόου. :-D

Link to comment
Share on other sites

κ εγω οταν γεννησα τον γιο μου δε καταλαβα οτι ειχε βγει αφου βγηκε με 2 σπρωξιες.περιμενα τουλαχιστον να γενναω καμια ωρα αλλα εκανε μονο 15 λεπτα.ακουσα το κλαμα κοιταξα κατω κ λεω στον αντρα μου ΄ΤΙ?ΒΓΗΚΕ???:shock::shock: φωναζα για επισκληριδιο κ μου λεγανε κ μενα ''τι ενεση θες το κεφαλι ειναι ετοιμο να βγει:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

κ εγω οταν γεννησα τον γιο μου δε καταλαβα οτι ειχε βγει αφου βγηκε με 2 σπρωξιες.περιμενα τουλαχιστον να γενναω καμια ωρα αλλα εκανε μονο 15 λεπτα.ακουσα το κλαμα κοιταξα κατω κ λεω στον αντρα μου ΄ΤΙ?ΒΓΗΚΕ???:shock::shock: φωναζα για επισκληριδιο κ μου λεγανε κ μενα ''τι ενεση θες το κεφαλι ειναι ετοιμο να βγει:rolleyes:

Αχ βρε Δήμητρα. Δεν σε παίδεψε στη γέννα και σε παιδεύει μετά :lol:.

Πώς το πήρανε το θέμα του μωρού οι άλλοι δύο;

Link to comment
Share on other sites

κ εγω οταν γεννησα τον γιο μου δε καταλαβα οτι ειχε βγει αφου βγηκε με 2 σπρωξιες.περιμενα τουλαχιστον να γενναω καμια ωρα αλλα εκανε μονο 15 λεπτα.ακουσα το κλαμα κοιταξα κατω κ λεω στον αντρα μου ΄ΤΙ?ΒΓΗΚΕ???:shock::shock: φωναζα για επισκληριδιο κ μου λεγανε κ μενα ''τι ενεση θες το κεφαλι ειναι ετοιμο να βγει:rolleyes:

 

Αααααχχχχ...δόξα τω Θεώ να λες καλή μου...μακάρι να 'χα κι εγώ την τύχη σου! Για μένα προσωπικά, και η επισκληρίδιος και η καισαρική είναι λύσεις ανάγκης...και θα 'δινα τα πάντα να μην είχα πέσει στη ρημάδα την ανάγκη τους!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Δήμητρα. Δεν σε παίδεψε στη γέννα και σε παιδεύει μετά :lol:.

Πώς το πήρανε το θέμα του μωρού οι άλλοι δύο;

δε ζηλευουν ουτε ο μικρος:shock: περιμενα πως θα ζηλευε γιατι μου εχει αδυναμια αλλα ευτυχως:-P αμα κλαψει μαλωνουν ποιος θα της δωσει πιπιλα:mrgreen: ολη την ωρα να την χαιδευουν κ να την φιλανε.η ραφαελα λεει μαμα ευχαριστω που εκανες την μπεμπα:lol:

 

Αααααχχχχ...δόξα τω Θεώ να λες καλή μου...μακάρι να 'χα κι εγώ την τύχη σου! Για μένα προσωπικά, και η επισκληρίδιος και η καισαρική είναι λύσεις ανάγκης...και θα 'δινα τα πάντα να μην είχα πέσει στη ρημάδα την ανάγκη τους!

 

ναι ηταν πολυ ευκολες οι 2 γεννες.γιατι κ το πρωτο παιδι σαν πρωταρα οι 2 ωρες ειναι πολυ καλα..δε περιμενα να εχω τετοια τριτη γεννα.ειχα ακουσει οτι η τριτη ειναι η πιο δυσκολη αλλα ελεγα οτι ειναι μπαρουφες...τελικα ισως να ειναι ετσι:?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...