Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπορεί να ξεκινήσει τοκετός ταυτόχρονα με yutopar;


Recommended Posts

Kαλημέρα κορίτσια. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποια γνωρίζει, υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσει ο τοκετός κατά τη λήψη yutopar; Από την 30η εβδομάδα περίπου ξεκίνησα τα yutopar λόγω του ότι ο τράχηλός μου είχε μικρύνει και είχα και συσπάσεις. Σε γενικές γραμμές, όσο καιρό τα παίρνω δεν έχω ενοχλήσεις τοκετού. Τώρα βρίσκομαι στις 34 + 5 και το πρωί ξύπνησα με έντονους πόνους περιόδου. Σηκώθηκα, πήρα το χάπι μου και μου πέρασαν. Όμως, αυτό που με υποψιάζει περισσότερο ( γιατί είναι το δεύτερο παιδί μου και έχω εμπειρία ) είναι ότι από εχθές νιώθω έντονες σουβλιές κάτω χαμηλά, στο πίσω μέρος της λεκάνης, κρατάνε λίγα δευτερόλεπτα και μετά περνούν. Ευτυχώς δεν είναι τακτικές, συμβαίνουν που και που. Ξέρετε καμιά που να γέννησε ενώ έπαιρνε yutopar;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν ναι..Εγώ πρόπερσι που γέννησα το τρίτο παιδί μου έπαιρνα τα πρεπαρ (δεν κυκλοφορούσαν τα γιουτοπαρ εκείνη την περίοδο), ακριβώς επειδή είχα αρχίσει να έχω συσπάσεις από νωρίς (όπως και στις άλλες δύο εγκυμοσύνες μου) και στις 36 εβδομάδες και 2 μέρες ενώ τα έπαιρνα κανονικά, δεν είχα προλάβει να μειώσω τη δόση ακόμη μιας και ο στόχος ήταν οι 37 εβδομάδες, έσπασαν τα νερά μου και άρχισαν οι πόνοι. Οπότε ναι, νομίζω ότι μπορεί να συμβεί.

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Μανίνα, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν δω ότι οι σουβιές και οι πόνοι συνεχίζονται, θα αρχίσω να ετοιμάζω τη βαλίτσα μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μανίνα, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν δω ότι οι σουβιές και οι πόνοι συνεχίζονται, θα αρχίσω να ετοιμάζω τη βαλίτσα μου.

Με το καλό! Μην αγχώνεσαι αν αρχίσει ο τοκετός τώρα, γιατί είσαι πλέον σε ασφαλή εβδομάδα. Πάντως καλού κακού πάρε το γιατρό σου μήπως χρειαστεί να τα σταματήσεις τελείως για να γεννήσεις, αν πράγματι έχει ξεκινήσει ο τοκετός...

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tελικά δεν είχε αρχίσει ο τοκετός. Πήγα εχθές στη γιατρό και είδε ότι ο τράχηλος μίκρυνε κι άλλο (1,9) και προφανώς αυτό μου προκάλεσε τους πόνους. Συνεχίζω με τα yutopar και θα συνεχίσω και μέχρι την 36η περίπου, αλλά κορίτσια δεν ξέρω, έχω την εντύπωση πως η μπέμπα θα διαλέξει μόνη της την ημερομηνία άφιξης, ανεξάρτητα από τα χάπια. Να ετοιμάζομαι; τί λέτε κι εσείς που έχετε εμπειρία;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γεια σου θανασακης

εγω το σαββατο θα ειμαι 34 εβδ και μαλλον σταματαω τα γιουτοπαρ

αυτο μου ειπε ογιατρος μου και οι γιατροι του νοσοκομειου που νοσηλευτηκα

πιστευω οτι και με τα χαπια μπορει να ξεκινησει ο τοκετος εξαλλου σε εντονες συσπασει δεν κανουν τιποτα χρειαζεται ορος

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Baila, καλησπέρα! Πολύ χαίρομαι που σε ακούω! Βλέπω ότι ούτε εσύ γέννησες ακόμη. Καλά πάμε! Εμένα μου συνέστησε να συνεχίσω τα φάρμακα μέχρι την 36η. Εσένα για ποιο λόγο σου είπε να τα σταματήσεις; Ρωτάω γιατί κι εγώ κουράστηκα με αυτά. Και η μπέμπα συνέχεια ταχυπαλμίες έχει. Χθες της μετρήσαμε 155 σφυγμούς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κι εγώ έπαιρνα τα yutopar από τις 28 εβδομάδες λόγω συσπάσεων, δε με έπιασαν όμως και έκανα εισαγωγή στις 28,5 εβδομάδες με συσπάσεις ανά 7 λεπτά, μου έβαλαν ορό και σταμάτησε η διαδικασία τοκετού. Έμεινα με τον ορό 3 εβδομάδες και μετά άρχισα τα χάπια ξανά και πήγα σπίτι μου. Τα έπαιρνα μέχρι τελευταία στιγμή κάθε 2 ώρες (μέρα-νύχτα) μέχρι τον τοκετό, που έγινε με προγραμματισμένη καισαρική στις 37,3 εβδομάδες. Η ταχυπαλμία δεν παλεύεται, και το δικό μου μπεμπάκι ήταν πάντα πάνω από 160 παλμούς και εγώ στους 100! Ευτυχώς τέλος καλό, όλα καλά!

Με το καλό τα μωράκια σας κορίτσια! :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι επειδη μετα τις 34 το μωρο ειναι ωριμο και αν εχει το καταλληλο βαρος δε μπαινει ουτε θερμοκοιτιδα

εξαρταται και αν πας για καισαρικη οποτυε μεχρι τελευταια δεν τα σταματας

ο δικος μου πριν 2 εβδ ηταν περιπου 2150 οποτε ειναι οκ

 

μια φιλη που ειχε το ιδιο προβλημα τα σταματησε στις 33 εβδ και γεννησε στις 36

ισως εξαρταται και ποσο εντονες ειναι οι συσπασεις αλλα και ποσο εχει ανοιξει ο τραχηλος

εγω αυριο παω γιατρο και θα σας πω νεοτερα

παντως εγω νομιζω οτι μου εχουν μειωθει οι συσπαεις εκτος απο το βραδυ εχω ομως κατι 'πατηματα' προς τα κατω και αισθανομαι σα να με τσιμπαει-κοβει, μαλλον συνεχιζει να κατεβαινει

δε θελω να σταματησουν εντελως ολα αυτα για να μπορεσω να γεννησω ευκολα

απο δω και περα δεν υπαρχει προβλημα για το μωρο

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρύσα08 όπως είπες κι εσύ τέλος καλό, όλα καλά. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου. Baila, κι εγώ για φυσιολογικό τοκετό πάω κι εχθές που μετρήσαμε το παιδί την έβγαλε 2.550 αλλά η γιατρός μου φοβάται διάφορα πράγματα, όπως π.χ. ότι μπορεί να είναι μικρότερο ( αυτές οι μετρήσεις έχουν κάποια απόκλιση ) ή ότι μπορεί να μην έχουν ωριμάσει ακόμα οι πνεύμονες (γιατί δε μου έχει κάνει τις ενέσεις ) ή ακόμα-ακόμα το να εκμεταλλευτούν στο μαιευτήριο την προωρότητα για να βγάλουν λεφτά από εξετάσεις και τέτοια. Γι' αυτό μου είπε να μην τα σταματήσω. Εγώ όμως δεν ξέρω τί είναι σωστό τελικά. Κι αν το παιδί θέλει να βγει γιατί να το κρατάω μέσα με το ζόρι; Σκέφτομαι να τα πάρω μέχρι και την Κυριακή που θα είμαι στις 35+2 για να πάω να ψηφίσω κι όλας:lol:

και μετά να τα σταματήσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

οσο παιρνεις Yutopar μην πολυ αγχωνεσαι..ειχα συσπασεις απο τον 7ο μηνα σχεδον ετοιμογεννη κ με τα γιουτοπαρ κρατησα μεχρι την 38 ηβδ.μολις τα σταματησα ξεκινησαν μετα απο πολυ λιγες μερες οι συσπασεις τοκετου.αλλα κ παλι αυτο εγινε σε μενα,δεν ξερω την περιπτωση απλα σου λεω την εμπειρια μου αλλα ειμαι σιγουρη να γεννησεις οσο τα παιρνεις ειναι λιγο δυσκολο αλλα κ παλι οχι αδυνατο

Link to comment
Share on other sites

Θανασάκης, ταπεινή μου γνώμη να πάρεις τα χάπια όπως σου είπε η γιατρός, μέχρι τις 36. Αν δε συντρέχει άλλος λόγος, όσο μένει το μωρό μέσα όφελος έχει. Ιδίως αυτό με τους πνεύμονες είναι πολύ σοβαρό. Εμένα η μαία μου είχε πει χαρακτηριστικά "την προωρότητα δεν τη θέλουμε, κάθε μέρα μέσα είναι κέρδος, να πιάσεις οπωσδήποτε τις 32 εβδομάδες και ιδανικά τις 36". Και σκέψου ότι εγώ είχα κάνει τις ενέσεις από τις 28,5 εβδομάδες που έκανα εισαγωγή, για παν ενδεχόμενο. Εγώ είχα θέμα με ώριμο πλακούντα, διαβήτη κύησης και θρομβοφιλία και το μωρό δεν έπαιρνε σχεδόν καθόλου βάρος στο τέλος (την τελευταία εβδομάδα πήρε σκάρτα 120 γρ.) Βγήκε στις 37,3 2580 και ήταν μια σταλίτσα, σα βατραχάκι! Είχε και απόκλιση 150 γρ. από την πρόβλεψη της προηγούμενης μέρας.

Η φύση προνοεί για 36-40 εβδομάδες και κάτι ξέρει. Κι εμένα ο μπεμπούλης είχε πάρει θέση και έσπρωχνε τον τράχηλο από τις 20 εβδομάδες, σίγουρα δεν ήταν έτοιμος να βγει, αλλά ούτε και όταν με έπιασαν οι συσπάσεις στις 28,5 (ήταν λίγο πάνω από 1 κιλό).

 

Α, και 155 παλμοί είναι στα φυσιολογικά. Όταν ο μπέμπης ήταν 30 ημερών βρεφάκι είχε 135 παλμούς και ο παιδίατρος μας έστειλε σε εμβρυο-παιδοκαρδιολόγο, η οποία μας είπε ότι μέχρι 160 παλμοί είναι οκ για νεογέννητα.

Θα σε συμβούλευα να ετοιμάσεις τη βαλίτσα, να χαλαρώσεις και να ρίξεις και μερικούς ύπνους τώρα που μπορείς... άκου και την άυπνη... :)

Και αν ενδιαφέρεσαι να θηλάσεις, διάβασε την αντίστοιχη ενότητα να μη σε πιάσουν αδιάβαστη στο μαιευτήριο (επίσης παθούσα).

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...