Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κι ύστερα πέρασαν οι μέρες της αγκαλιάς...


Recommended Posts

Το τι άκουσα τόσους μήνες...

...κακομαθαίνει και θα θέλει συνέχεια

...δεν το παίρνουμε ποτέ αγκαλιά όταν κλαίει.μόνο όταν κάθεται ήρεμο:shock:

...Δεν θα περπατήσει...

...κουράζεται έτσι που το έχεις συνέχεια..

...κουνιούνται τα έντερά του όλο αγκαλιά-αγκαλιά και σου κάνει διάρροια:confused::confused::confused:

...δεν το αφήνεις να ανεξαρτητοποιηθεί...

...σε κάνει ότι θέλει...

...μα καλά δεν πιάνεσαι;...

και ξαφνικά την κυνηγάω από πίσω για μια αγκαλιά.Την αρπάζω και την φιλάω και με σπρώχνει για να γυρίσει στο παιχνίδι της.Έρχεται για τριάντα δεύτερα να με αγκαλιάσει,να μου πετάξει ένα ψίχουλο αγάπης και φεύγει σφαίρα μπουσουλώντας για τον μπομπ σφουγγαράκη.Νόμιζα πως δεν θα τέλειωνε ποτέ.Μου λείπει.Μόνο στην θάλασσα ανέχεται να την έχω αγκαλιά.

Ακόμα και ο ύπνος κούνα-κούνα αγκαλιά μας τέλειωσε.Πλέον μόνη της.Μία ώρα μετά,αλλά μόνη της.Ακόμα και στο βραδυνό ξύπνημα απόψε,ήπιε το γάλα της και μου πέταξε αγκωνιά για να την βάλω ξανά στην κούνια της.Ήταν ωραία να χεις ένα κορμάκι συνέχεια στα χέρια σου,να το κατσιάζεις.Πάμε γι άλλα...Μεγαλώσαμε...

Τελικά δεν κρατάει αιώνια η αγκαλίτσα.Κάπου εδώ στους δέκα-έντεκα μήνες μας ξεπερνούν...Δεν την είχα χορτάσει.:(:(:(

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλα αυτο με την διαρροια και τα εντερα δεν το χα ξανακουσει...τελειο...χαχα.ναι λιγοστεουν οι αγκαλιτσες και εγω ευτυχως δεν ακουσα κανεναν και το περνα πολλες.οχι οσο αγκαλια και να το χεις παρει το παιδακι σουοσο μεγαλωνει θα σου λειπει.αχ μεγαλωνουν τα μωρακια μας

an1cJQh-Sf-0000MzAwMTUxNGR8MzYyNTI5NTlhfA.gifline_line_typew7_beg_d_typew7_time_1260594000_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι να πω που από μωρό δεν ήθελε γενικά τις αγκαλιές....δεν κάθεται με τίποτα.μόνο το βράδυ αν κοιμηθούμε μαζί μπορώ μετά άνετα να την πάρω στην αγκαλιά μου

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και που να δεις αργότερα!Στα 3 ή στα 4..που εσύ τα βλέπεις ακόμη ζουζούνια...και αυτά είναι εντελώς ανεξάρτητα..και στο λένε κιόλας: μην με αγκαλιάζεις..και σου κάνουν και γκριμάτσα δυσφορίας!

Link to comment
Share on other sites

Το τι άκουσα τόσους μήνες...

...κακομαθαίνει και θα θέλει συνέχεια

...δεν το παίρνουμε ποτέ αγκαλιά όταν κλαίει.μόνο όταν κάθεται ήρεμο:shock:

...Δεν θα περπατήσει...

...κουράζεται έτσι που το έχεις συνέχεια..

...κουνιούνται τα έντερά του όλο αγκαλιά-αγκαλιά και σου κάνει διάρροια:confused::confused::confused:

...δεν το αφήνεις να ανεξαρτητοποιηθεί...

...σε κάνει ότι θέλει...

...μα καλά δεν πιάνεσαι;...

και ξαφνικά την κυνηγάω από πίσω για μια αγκαλιά.Την αρπάζω και την φιλάω και με σπρώχνει για να γυρίσει στο παιχνίδι της.Έρχεται για τριάντα δεύτερα να με αγκαλιάσει,να μου πετάξει ένα ψίχουλο αγάπης και φεύγει σφαίρα μπουσουλώντας για τον μπομπ σφουγγαράκη.Νόμιζα πως δεν θα τέλειωνε ποτέ.Μου λείπει.Μόνο στην θάλασσα ανέχεται να την έχω αγκαλιά.

Ακόμα και ο ύπνος κούνα-κούνα αγκαλιά μας τέλειωσε.Πλέον μόνη της.Μία ώρα μετά,αλλά μόνη της.Ακόμα και στο βραδυνό ξύπνημα απόψε,ήπιε το γάλα της και μου πέταξε αγκωνιά για να την βάλω ξανά στην κούνια της.Ήταν ωραία να χεις ένα κορμάκι συνέχεια στα χέρια σου,να το κατσιάζεις.Πάμε γι άλλα...Μεγαλώσαμε...

Τελικά δεν κρατάει αιώνια η αγκαλίτσα.Κάπου εδώ στους δέκα-έντεκα μήνες μας ξεπερνούν...Δεν την είχα χορτάσει.:(:(:(

αχ φιλη μου tot ποσο πολυ συγκινηθηκα με το μηνυμα σου!!!!!! με πηραν τα ζουμια!!!!! οι κορουλες μας πραγματικα τοσο ιδιες κ οι ατακες που ακουω για την συνεχομενη αγκαλια που την εχω ολοιδιες!!!! με κοιτανε ετσι:shock::shock::shock: επειδη ακομα κ στην βολτα την εχω στο σλινγκ!!!! μα αφου κλαιει στο καροτσι λεω η αφελης κ η απαντηση ''δεν πειραζει,τιποτα δεν παθαινει..την εχεις κανει τοσο κακομαθημενη..γι'αυτο δεν καθεται ποτε με κανεναν,εχει μαθει να ειναι κολλημενη στο βρακι σου!!'' κ αλλα τετοια χαριτωμενα!!! αλλα οπως κ εσυ βλεπω οτι το μωρο εχει αλλαξει πολυ κ φοβαμαι οτι σε λιγο θα την κυνηγαω κ εγω για ενα ψιχουλακι αγαπης!!:oops::oops: μπραβο στο κοριτσακι σου..να την χαιρεσαι!!!!!!!!!;)

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα μωράκια μπορεί να είναι πολύ διαφορετικά σε αυτό τον τομέα.

 

Νομίζω ότι η αγκαλιά δεν συνδέεται απαραίτητα με τις γλύκες και τη μαμακίαση. Ένα παιδί μπορεί να είναι πολύ επικοινωνιακό και να κάνει γλύκες όλη μέρα από το ρηλάξ... Να μη ζητάει αγκαλιά. Αντίθετα, ένα άλλο μπορεί να ζητάει αγκαλιά, όχι για να αλληλεπιδράσει με τη μαμά, αλλά γιατί θέλει βόλτα και ερεθίσματα. Στην πρώτη περίπτωση ήταν το το ένα μου παιδάκι, στη δεύτερη το άλλο. Και τα δύο είχαν υγιείς δόσεις μαμακίασης, αλλά περνούσαν και φάσεις...

 

Το δεύτερο παιδί ειδικά, αυτό που ως βρέφος πάθαινε παράκρουση αν δεν το κρατούσε κάποιος να το σουλατσέρνει, μόλις μπουσούλησε μην τον είδατε τον παναή... Ήθελε να είναι μόνος του να κάνει τα δικά του και να εξερευνά.

 

Τα παιδάκια σας είναι ακόμα μικρά και έχετε να δείτε και άλλες φάσεις μαμακίασης πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

[quote name=tot72 Δεν την είχα χορτάσει.:(:(:([/quote]

 

Με συγκίνησες πολύ!!!

Είναι το πρώτο μου, μόλις 19 ημερών, και τον έχω συνέχεια αγκαλίτσα!:oops:

Όλοι μου λένε ακριβώς αυτά που έλεγαν και σε σένα:D αλλά δεν πτοούμαι!

Αυτές οι μέρες περνάνε τόσο μα τόσο γρήγορα! Αγκαλίτσα και πάλι αγκαλίτσα!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Με συγκίνησες πολύ!!!

Είναι το πρώτο μου, μόλις 19 ημερών, και τον έχω συνέχεια αγκαλίτσα!:oops:

Όλοι μου λένε ακριβώς αυτά που έλεγαν και σε σένα:D αλλά δεν πτοούμαι!

Αυτές οι μέρες περνάνε τόσο μα τόσο γρήγορα! Αγκαλίτσα και πάλι αγκαλίτσα!:lol:

μην ακους κανεναν...μονο εσυ ξερεις τι ειναι καλυτερο για σενα κ για το μωρακι σου!!! ειναι τοσο ωραιες αυτες οι αγκαλιτσες κ πραγματικα δεν θα ειναι δυστυχως για παντα ετσι...κοιτα να το απολαυσεις,ο χρονος περναει τοσο γρηγορα!!!
Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και που να δεις αργότερα!Στα 3 ή στα 4..που εσύ τα βλέπεις ακόμη ζουζούνια...και αυτά είναι εντελώς ανεξάρτητα..και στο λένε κιόλας: μην με αγκαλιάζεις..και σου κάνουν και γκριμάτσα δυσφορίας!

 

Χαχαχα αυτό το έκανα μέχρι πρόσφατα στη μαμά μου!!!Της έλεγα να μην με φιλάει δημόσια γιατί με ντροπιαζει!!!Τώρα έχει την μπέμπα να αγκαλιάζει όλη μέρα

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ!!! τι όμορφο τι γλυκό...

και πόσο με ξαλάφρωσε... από όλα αυτά που ακούω εννοώ και που με γεμίζουν αμφιβολίες κατά καιρούς... αλλά δεν μασάω ;) κι εμείς 4 μηνών και αγκαλίτσα όποτε ζητήσει. δεν τον χορταίνω. sling και πάλι sling

 

κι εγώ ακριβώς αυτό σκεφτόμουν ότι θα έρθει η μέρα που θα τον παρακαλάω να τον πάρω αγκαλιά και δεν θα θέλει :(

 

αααχχχ πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός ;)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 5 μηνών κοιμόμασταν κάθε μεσημέρι αγκαλιά τα δυο μας.Για την ακρίβεια εγώ ανάσκελα και ο Θν πάνω μου!!Το τι ειχα ακούσει δεν λέγεται!!Βλέπω να τον κυνηγάω και εγώσε λίγο καιρό για μία αγκαλίτσα...:(

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραιο μηνυμα και ποσο αληθινο!Ο μεγαλος μου 3 χρονων τον χαιδευω και μου λεει "Φυγε απο μακρυα μου""μην με χαιδευεις ΑΣΕ ΜΕΕΕΕΕ!".Εχουμε βεβαια και τις στιγμες μας αλλα μονο οταν ειναι κουρασμενος!χιχι

Κι ο μικρουλης μου 15 μηνων ερχεται οποτε του κανει κεφι και με φιλαει με αγκαλιαζει για 1 δευτερολεπτο και μετα μην τον ειδατε!

και τα δυο μεγαλωσαν κυριολεκτικα πανω μου!Ολοημεροι θηλασμοι και πολυ μα παρα πολυ αγκαλια!ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!Ο μικρος θηλασε 13 μηνες και ο μεγαλος 8.Ειδικα ο μικρος ηταν απιστευτος μαμακιας με φουλ αγχος αποχωρισμου!Ουτε στον μπαμπα του δεν πηγαινε αν ημουν εγω γυρω μεχρι 6-7 μηνων.

Αλλα και να μην θηλαζα παλι ολο αγκαλια θα τα ειχα οσο ηθελαν!Και τριτο να ερθει παλι το ιδια θα κανω!

Οση πιο πολυ αγκαλια παρει ενα παιδι τοσο πιο γρηγορα θα ανεξαρτητοποιηθει!

Βεβαια οχι να θελει να παιξει κι εμεις να μην το αφηνουμε για να το χουμε αγκαλια,ε??;)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακριβώς σε αυτή τνη φάση για δευτερη φορά(της αγκαλιάς).η κόρη μου 13 μηνών και ακόμη κολλημένη επάνω μου ακούω τα ίδια και το μόνο που απαντάω είναι "ασε να την κρατήσω τώρα που μπορώ,μετρημένες είναι οι μέρες μέχρι να ανακαλύψει το περπάτημα"

Το ίδιο έγινε και με το γιό μου και δεν το μετάνιωσα.Τώρα γίνεται ακριβώς αυτό πουλές.Του ζητιανέυω το φιλί ώρες ώρες κι αυτός τρέχει με φιλάει γρήγορα(και φιλάκι εσκιμώου μαμά) και φεύγει.Αμέσως μετά σκέφτομαι πως το χόρτασα το παιδί μου αγκαλιές,όταν έπρεπε.Νιώθω οτι έκανα το σωστό και δεν λέω τώρα πώ πώ!!! πόσο μεγάλωσε και δεν το χόρτασα αγκαλιές.

γιάυτό χωρίς καμία σκέψη,χωρίς καμία διαμαρτυρία που κοψομεσιάζομαι,παίρνω τη ζουζούναου αγκαλιά όποτε και για όσο το θέλει και θα μου δείξει εκείνη το πότε θα φύγει.

Φυσικά υπάρχουν φορές(αρκετές θα έλεγα) που πέρνω και τα δυο αγκαλιά(ο γιός μου 3 22 κιλά ήδη)και τρελένομαι όταν μου λέει "Μανούλα...η αγκαλίτσα σου χωράει και τα δυο σου παιδάκια"

Γι'αυτό συμβουλευω όλες τις μανούλες αν το θέλουν μην ακούν κανένα.Η αγκαλιά μόνο καλό κάνει...Βγάζει τρυφερά παιδιά...Ολοκληρωμένους ενήλικες που δεν ζητιανευουν δίνουν και πέρνουν αγκαλιές...τρυφερότητα...αγάπη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω ειμαι υπερ της αγκαλιας παρα πολυ , αφου εγω ακομα τους περνω και τους κουβαλαω κιολας αγκαλιτσα , ο μεγαλος 23 κιλα και η μικρη 17 .

Απο μικρα τα ειχα κακομαθει αγκαλιες και εγω και ο αντρας μου , και εμεις ακουσαμε πολλα αλλα ναι δεν τα εφαρμοσαμε . Και τωρα για το 3ο ακουμε να μην το περνουμε αγκαλιεσ αλλα οκ πλεον ουτε δεχομαστε καν "Συμβουλες" .

Εκει που ειμαι ομως "σκληρη" ειναι στο βραδυνο υπνο και γενικα στον υπνο. Τα παιδια για μενα ειναι καλο να μαθουνε να κοιμουνται στο δικο τους χωρο , ο μεγαλος μας ειχε ταλαιπωρησε και χωρις να φταιει ο κακομοιρης σε αυτο το θεμα παρα πολυ και φτασαμε 4 ετων για να μαθει να κοιμαται στο κρεββατι του αναιμακτα . Η πιτσιρικα που της το μαθαμε απο την αρχη δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα , πλεον ειναι μεγαλα παιδια δεν εχουμε κανενα θεμα , κοιμουνται μονοι , κοιμουνται ιδιαιτερα το χειμωνα απο παρα πολυ νωρις (μπορει και 7μιση ) και το καλοκαιρι 9 το πολυ 9,μιση το ζητανε πλεον μονα τους .

Παντως κοριτσια μην απογοητευεστε εκει γυρω στο χρονο μπορει να το "παιζουνε" ανε3αρτητα αλλα πιστεψτε με θα επανελθουνε οι αγκαλιτσες ακομα πιο δριμυτερες , και τωρα πλεον θα τρεχουνε εκεινα να σας αγκαλιασουνε και να σας δει3ουνε ποσο πολλυ σας λατρευουνε .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...