Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανάπτυξη σε πρόωρο...Να ανησυχήσω πολύ;


Recommended Posts

Ο μικρός είναι σχεδόν 1 έτους δηλαδή διορθωμένη ηλικία σχεδόν 10 μηνών μια και γεννήθηκε 31 εβδομάδων. Ξέρω ότι την ανάπτυξη του την υπολογίζουμε με την διορθωμένη ηλικία αλλά ανησυχώ πολύ. Είναι 7600 και 70 πόντους. Δεν είναι λίγο; Κάναμε εξετάσεις αίματος που μας έγραψε η ενδοκρινολογος που τον παρακολουθεί αλλά θα βγούνε σε 1 μήνα!!!! Ως τότε θα με φάει το άγχος. Η ενδοκρινολογος είναι του Παίδων και είναι και αναπτυξιολόγος. Το μωρο λόγω προωρότητας έχει υποθυροειδισμο και παίρνει τ4. Έπαιρνε σίδηρο και A+D αλλα τα κόψαμε τον Αύγουστο. Ξέρω θα μου πει ο γιατρός αλλά γράφω εδω μήπως υπάρχει καμία προωρομανουλα που να μου πει την γνώμη της. Το μωρο ως τον 6 θηλαζε αποκλειστικά, ακόμα θηλάζει αλλα τρώει και στερεές. Δεν τρώει έτοιμες κρέμες. Τρώει 3 φορές την μέρα φρουτόκρεμα κρεατοσουπα χορτοσουπα η γιαούρτι και τρώει μεγάλες ποσότητες. Μπορει να φάει 300 φρουτόκρεμα και μετα αλλα τόσα το μεσημεριανό. Αυτά δεν είναι πολυ; Δεν θέλω να είναι χοντρος αλλα μου φαίνεται μια σταλια:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζησει!!!! Δεν ξερω να σε πω, παντως μια χαρα τρωει, φτου φτου!!

Η ανηψια μου γεννηθηκε 500γρ!Και τωρα ειναι 3 χρονων κοπελα! ειναι μια χαρα! αλλα ειναι αφαγη!! Ειναι το σκαρι του παιδιου!!

Και εκεινη εχει προβλημα με το θυροειδη και παιρνει Τ4...

Καλα αποτελεσματα να εχετε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενα θα σου πω η δικια μου γεννηθηκε 630γρ.Δεν εχουμε ουτε θυροειδη ουτε τιποτα.Αυτη τη στιγμη ειναι 1 ετους 5800 και 70 ποντους.Αλλα οπως μου ειπαν ολοι οι γιατροι που πηγα και ολα τα νοσοκομεια που μπηκα και βγηκα για να κανουμε εξετασεις γιατι δε τρωει το μωρο ολοι μου ειπαν οτι απλα ειναι λιγοφαγη και ποτε δε θα μου ζητησει φαγητο να μην αγχωνομαι και οτι το μωρο ειναι μια χαρα ευτυχως!!!!Και απο τοτε σταματησα να σκαω και εγω τωρα αρχισε σιγα σιγα να παιρνει τα πανω της:P:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν οι εξετάσεις επιτέλους και δεν βρέθηκε κάποιο πρόβλημα. Οπότε αποφάσισα να σταματήσω να αγχώνομαι.

Μακάρι να είχα τον μεταβολισμό του τελικά...

Εχθες έφαγε για μεσημέρι 350 γρ. μοσχαρόσουπα και ενα γιαούρτι όλυμπος. Αφου φοβόμουν μην ξεράσει. Βέβαια μετα δεν έφαγε απογευματινο, που να χωρέσει.... :P Και φυσικά μας κατάχεσε....χαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βγήκαν οι εξετάσεις επιτέλους και δεν βρέθηκε κάποιο πρόβλημα. Οπότε αποφάσισα να σταματήσω να αγχώνομαι.

Μακάρι να είχα τον μεταβολισμό του τελικά...

Εχθες έφαγε για μεσημέρι 350 γρ. μοσχαρόσουπα και ενα γιαούρτι όλυμπος. Αφου φοβόμουν μην ξεράσει. Βέβαια μετα δεν έφαγε απογευματινο, που να χωρέσει.... :P Και φυσικά μας κατάχεσε....χαχα

 

φτου φτου στο παιδακι σου μια χαρα τρωει.......εμενα που δεν ειναι προωρη την εχει πιασει (εδω κ μήνα) η αφαγια κ τρωει τις μισες ποσοτητες......κ αυτες με το ζορι....το εχει ξανακανει κ στο παρελθον.....παρ ολ αυτα το μαγουλο παραμενει φουσκωτο.....;)...αγχωνομαι μεν, αλλα οχι τοσο πολυ πια....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σε καθησυχάσω αλλά το παιδί μου δεν είναι πρόωρο και χρονίσαμε 8 κιλά κι 73 πόντους.. Η διατροφή της ήταν σαν τη δικιά σας. Θηλασμός και τίποτα έτοιμο. είναι στο σκαρί του παιδιού. Τώρα στα 2 ήταν 10.500κιλά και 92 πόντους. Θα πάρει αργότερα..στο λέω γιατί ήμουν τρελαμένη από το άγχος ότι το παιδάκι μου είναι άρρωστο και τελικά δεν είχε τίποτα..απλά άργησε να πάρει μπρος!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ακόμα δεν φτάσαμε τα 9 κιλά. Εντάξει ξέρω οτι δεν ειναι πρόβλημα αλλά καταλαβαίνεται πως νοιώθω. Ανυπομονώ να γυρίσω το ρημάδι το καθισμα του αυτοκινήτου να κοιτάει μπροστά! Και αυτο για να γινει πρεπει να φτάσει 9 κιλα! Αμαν πια:( Αφήστε που ακόμα του είναι μεγάλα τα ρούχα για παιδί έτους. Ξέρω θα τον δω καποτε μαντραχαλά 2 μέτρα και θα γελάω με αυτά αλλά ως τότε θα ανυπομονώ! Α και ακόμα δεν έβγαλε μαλλιά, αμαν αυτο το παιδί:)

Έτσι μου έρχεται να χαλάσω όλη αυτη την προσπάθεια με την υγειινή διατροφή και τον θηλασμό και να τον πλακώσω στο ξένο γάλα τις μπισκοτόκρεμες και τα γιαουρτάκια για παιδιά! Βέβαια έτσι έκανε και η καημενη η μανουλα μου με εμενα που ημουν επίσης πρόωρο και τι κατάλαβε;;; Κοντεύω 90 κιλά γαιδούρα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...