Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξαφνική αλλαγή ΣΕ ΟΛΑ!!!!


Recommended Posts

Νομίζω πως φτάνω στα όριά μου κ ζητώ απεγνωσμένα κάποια μανούλα να μου δώσει τα φώτα της!

Ο μικρούλης μου σε 2 εβδομάδες γίνεται 10 μηνών. Απο τότε που γεννήθηκε και μέχρι πριν ένα μήνα ήταν το πιο ήσυχο μωρό που θα μπορούσε να έχει μια νέα μαμα. Εύκολο..βολικό...ήρεμο..δεν έκλαιγε, χαρούμενο, ζωηρό αλλά όχι ενοχλητικό, περίεργο αλλα γλυκό..γενικά δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα ποτέ! Όσο μεγαλώνει μου δίνει την αίσθηση ενός έξυπνου & ώριμου μωρού... αν μπορει να το πει κανεις αυτο.

Γύρω στις αρχές του Οκτώβρη ξεκίνησα να παρατηρώ μια αλλαγή στην συμπεριφορά του και στο πρόγραμμά του. (Να σημειώσω ότι εκείνη την περίοδο κρυολόγησε για πρώτη φορά, εγώ επέστρεψα στη δουλειά και εκείνο περνάει 6 ώρες την ημέρα με μια κυρία που το προσέχει. Το αναφέρω γιατί θεωρώ πως όλα παίζουν ρόλο).

 

Σήμερα ένα μήνα μετά οι συνήθειες του μικρού είναι τελειως διαφορετικές.

1. Κοιμόταν το βράδυ σερι, τώρα ξυπνάει γύρω στις 3-4 τα ξημερώματα και ή θα πιεί γάλα ή θα θέλει παιχνίδια και βόλτες.

2. Κατα τη διάρκεια της ημέρας κοιμόταν 1 ώρα γύρω στις 12 και άλλη μια/μιάμιση μετα το μεσημεριανό του. Σήμερα με το ζόρι να κοιμηθεί ένα μισάωρο. Τον βάζω στην κουνια και κλαίει, σηκώνεται ή μουρμουρίζει μέχρι τελικής πτώσης - της μαμας

3. 2 μερες τώρα ξεκίνησε να αντιδρά στο άλλαγμα της πάνας. Γυρίζει πεισματικά ανάποδα και δεν θελει να του αλλάξω την πάνα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Καταλήγει να κλαίει και εγώ να του βάζω την πάνα ορθιο και όπως όπως.

4. Δεν δέχεται να κάτσει στην περπατούρα ούτε λεπτό. Ηταν απο τα αγαπημένα του. Τώρα που έμαθε να περπατάει κρατώντας του τα χεράκια δεν θέλει τπτ άλλο παρα μόνο να περπατάει πάνω κατω. Ούτε πάρκο, ούτε αγκαλιές ούτε παιχνίδι στο πάτωμα.

5. Έχει κολλήαει με τον Η/Υ του μπαμπά και θέλει να παίζει με αυτό συνέχεια.

Σνομπάρει όλα τα παιχνίδια του και επιμένει να μας οδηγεί στο laptop που βρίσκεται στην τραπεζαρία για να τον βάλουμε να το παίξει. Εχει χάσει το ενδιαφέρον του για όλα όσα βλέπαμε σε DVD. Tραγουδάκια, ζουζούνια, mickey mouse...

Η γυναίκα που το προσέχει δεν έχει ξεφύγει απο το πρόγραμμα που είχε ο μικρός. Όπως λεει τουλάχιστον. Καταλαβαίνω οτι το μωρό όσο μεγαλώνει και ανακαλύπτει τον κόσμο γίνεται όλο και πιο ζωηρό αλλα να νυστάζει και να αρνείται να κοιμηθεί δεν μπορώ να το αποδώσω κάπου.

Μηπως η νευρικότητα του οφείλεται στην επιστροφή μου στη δουλειά? Μήπως τελικά τον είχα κακομάθει και τώρα μου κακοφαίνεται?

Δεν ξέρω, έχω αρχίσει να κουράζομαι με τη δουλειά, το σπίτι, τα ξενύχτια. Τι κάνω λάθος?

Εχετε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο?

 

Υ.Γ Δοντάκια βγάζει, εχει ήδη 6 αλλά πέρα απο σαλλια και χέρια στο στόμα δεν έχουμε άλλα συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω πως φτάνω στα όριά μου κ ζητώ απεγνωσμένα κάποια μανούλα να μου δώσει τα φώτα της!

Ο μικρούλης μου σε 2 εβδομάδες γίνεται 10 μηνών. Απο τότε που γεννήθηκε και μέχρι πριν ένα μήνα ήταν το πιο ήσυχο μωρό που θα μπορούσε να έχει μια νέα μαμα. Εύκολο..βολικό...ήρεμο..δεν έκλαιγε, χαρούμενο, ζωηρό αλλά όχι ενοχλητικό, περίεργο αλλα γλυκό..γενικά δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα ποτέ! Όσο μεγαλώνει μου δίνει την αίσθηση ενός έξυπνου & ώριμου μωρού... αν μπορει να το πει κανεις αυτο.

Γύρω στις αρχές του Οκτώβρη ξεκίνησα να παρατηρώ μια αλλαγή στην συμπεριφορά του και στο πρόγραμμά του. (Να σημειώσω ότι εκείνη την περίοδο κρυολόγησε για πρώτη φορά, εγώ επέστρεψα στη δουλειά και εκείνο περνάει 6 ώρες την ημέρα με μια κυρία που το προσέχει. Το αναφέρω γιατί θεωρώ πως όλα παίζουν ρόλο).

 

Σήμερα ένα μήνα μετά οι συνήθειες του μικρού είναι τελειως διαφορετικές.

1. Κοιμόταν το βράδυ σερι, τώρα ξυπνάει γύρω στις 3-4 τα ξημερώματα και ή θα πιεί γάλα ή θα θέλει παιχνίδια και βόλτες.

2. Κατα τη διάρκεια της ημέρας κοιμόταν 1 ώρα γύρω στις 12 και άλλη μια/μιάμιση μετα το μεσημεριανό του. Σήμερα με το ζόρι να κοιμηθεί ένα μισάωρο. Τον βάζω στην κουνια και κλαίει, σηκώνεται ή μουρμουρίζει μέχρι τελικής πτώσης - της μαμας

3. 2 μερες τώρα ξεκίνησε να αντιδρά στο άλλαγμα της πάνας. Γυρίζει πεισματικά ανάποδα και δεν θελει να του αλλάξω την πάνα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Καταλήγει να κλαίει και εγώ να του βάζω την πάνα ορθιο και όπως όπως.

4. Δεν δέχεται να κάτσει στην περπατούρα ούτε λεπτό. Ηταν απο τα αγαπημένα του. Τώρα που έμαθε να περπατάει κρατώντας του τα χεράκια δεν θέλει τπτ άλλο παρα μόνο να περπατάει πάνω κατω. Ούτε πάρκο, ούτε αγκαλιές ούτε παιχνίδι στο πάτωμα.

5. Έχει κολλήαει με τον Η/Υ του μπαμπά και θέλει να παίζει με αυτό συνέχεια.

Σνομπάρει όλα τα παιχνίδια του και επιμένει να μας οδηγεί στο laptop που βρίσκεται στην τραπεζαρία για να τον βάλουμε να το παίξει. Εχει χάσει το ενδιαφέρον του για όλα όσα βλέπαμε σε DVD. Tραγουδάκια, ζουζούνια, mickey mouse...

Η γυναίκα που το προσέχει δεν έχει ξεφύγει απο το πρόγραμμα που είχε ο μικρός. Όπως λεει τουλάχιστον. Καταλαβαίνω οτι το μωρό όσο μεγαλώνει και ανακαλύπτει τον κόσμο γίνεται όλο και πιο ζωηρό αλλα να νυστάζει και να αρνείται να κοιμηθεί δεν μπορώ να το αποδώσω κάπου.

Μηπως η νευρικότητα του οφείλεται στην επιστροφή μου στη δουλειά? Μήπως τελικά τον είχα κακομάθει και τώρα μου κακοφαίνεται?

Δεν ξέρω, έχω αρχίσει να κουράζομαι με τη δουλειά, το σπίτι, τα ξενύχτια. Τι κάνω λάθος?

Εχετε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο?

 

Υ.Γ Δοντάκια βγάζει, εχει ήδη 6 αλλά πέρα απο σαλλια και χέρια στο στόμα δεν έχουμε άλλα συμπτώματα.

 

 

Σίγουρα η επιστροφή σου στη δουλεια,φαίρνει εκνευρισμό στο παιδί. Ομως τα περισσότερα απο αυτά που αναφέρεις είναι απόλυτα λογικά και αναμενώμενα. Ειδικά τα σημεία 3 και 4, ειναι απόλυτα φυσιολογικά. Τα σημεία 1 και 2 είναι θέμα εκνευρισμού που σιγουρα ως ένα βαθμό οφείλεται και στην επιστροφή σου στη δουλειά. Για τον υπολογιστή, έχω να σου πω πως είναι στο χέρι σας να του το κόψετε. Οταν σας ζητάει να παίξει στο laptop, πες τε του πως δεν είναι για παιδάκια, πως μπορει να παίξετε μόνο για λίγο κοκ. Εσεις θα αποφασίσετε τι ακριβως θα του πειτε. Να ειστε ομως σταθεροι σε ότι αποφασίσετε. Εγω θα έλεγα πως τόσο μικρό παιδί, δεν έχει κανένα λόγο να ανακατεύεται με το laptop. Απλά μην τον αφήνετε. Αποσπάστε τον με άλλο παιχνίδι ή βόλτα και όλα θα πάνε μια χαρά.

 

Κατά τα άλλα, απλά πρέπει να κάνετε υπομονή να περπατήσει άνετα ώστε να τον κυνηγάτε πια κανονικά :mrgreen: Για την πάνα, φαντάσου πως εμένα που ειναι 7 μηνων και δεν κάθεται... μάχη δείνω κάθε φορά για να την αλλάξω. Οσο για το βραδυνό ξύπνημα;;; Προσωπικά, τώρα που έχω 2 παιδάκια ξυπνάω συνηθως 3-4 φορές μέσα στη νύχτα . Ακομα και ο μεγάλος που είναι 4 ετων, θα ξυπνήσει τουλάχιστον μια φορά. Αρα... υπομονή!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Evabar συμφωνώ μαζί σου, το laptop δεν το θέλω ούτε εγώ, έχει όμως συνδυάσει το παιδικό mickey mouse clubhouse όπου το έβλεπε με μεγάλη αφοσίωση και καμια φορά πατούσε και τα κουμπιά (αφού εχει δει το μπαμπά να το κάνει).

Τώρα σχετικά με τα υπόλοιπα μάλλον το πρόβλημα μου είναι πως δεν ξέρω τι στάση να κρατήσω εγώ. Δεν μαρεσει να το ακούω να γκρινιάζει, να κλαίει να μουρμουρίζει και πάντα στις ανάγκες του είμαι εκει στο λεπτό, θέλω να νιώθει ασφάλεια. Πολυ φοβάμαι όμως πως εχει καταλάβει οτι η τακτική:κλάμα φέρνει τα αποτελέσματα που επιθυμεί.

Δεν ξέρω ως νέα μαμά πως θα βάλω, με όμορφο πάντα τρόπο, ορια ώστε να αποφύγω στο μέλλον να μας κάνει ότι θέλει, αν βέβαια μπορώ να το κάνω αυτό σε τέτοια ηλικία.

Εσυ τι έκανες με τον μεγάλο σου?

Link to comment
Share on other sites

Καλο μου κοριτσι καλησπερα και να σου ζησει το αγορακι σου . Ηρεμησε , το παιδακι δεν εχει κατι , απλως οσο μεγαλωνουνε ολα τα παιδακια του κοσμου , τοσο περισσοτερες αλλαγες εχουνε , συνεχειαααα ,στο μελλον θα εχει ακομα περισσοτερες , τοσο που θα λες "αυτο ητανε το μωρακι το ησυχο το βολικο ??? " , σιγουρα εχει παι3ει καποιο ρολλο το οτι γυρησες στη δουλεια σου κτλ αλλα πιστεψε με σιγουρα θα της εκανε αυτες τι αλλαγες . Μετα τα 2 εως τα 3 να δεις ΝΕΥΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ με ολα , δεν δεχονται απλα τιποτα και τσιριζουνε οποτε τολμησεις να πεις κατι διαφορετικο απο το δικο τους . ΑΠλως μια συμβουλη αμα μου επιτρεπεις φυσικα , στο λαπτοπ μην τον βαζετε οσο και να απαιτει , 1-2-3 αμα πειτε οχι και να το εννοειτε θα του περασει . Ο γιος μου ειναι σχεδον 5 και η μικρη 3 ετων και ποτε δεν τους εχω επιτρεψει να κατσουνε στο λαπ τοπ ή σε πισι , παρα μονο για να δουνε ταινια στο πισι του πατερα τους και αυτο μετριμενες φορες .

Κατα αλλα να τον χαιρεστε και πιστεψε τωρα που περπαταει δεν θα θελει να κανει τιποτα αλλο , αλλα αυτη ειναι η μαγεια τους το οτι ειναι τοσο τρελουτσικα ολα και υπεροχα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

το αγοράκι μου σε λίγες μου θα γίνει 11 μηνών και όλο τον 9ο και 10ο είχε τη συμπεριφορά του δικού σου....

 

ξυπνούσε το βράδυ και μας ήθελε. κι εγω δουλεύω αλλά από τον 5ο ξεκίνησα). Μόλις τον βάλουμε στην κούνια τσιρίζει και κλαίει και δεν έννοω να τον βάλουμε για ύπνο. τον κοιμίζω μαζί μας και τον μεταφέρω μετά

 

δεν κάθεται να του αλλάξω την πάνα ουρλιάζει λες και τον σφάζουν και παλεύει να ξεφύγει....

 

κι εμένα κατά τη διάρκεια της μέρας ενώ έκανε τους ίδιους ύπνους με το δικό σου έχει τη σειρά του....δεν κοιμάται όταν πρέπει ενώ φαίνεται να

νυστάζει και γκρινιάζει...

 

κι εμάς δεν θέλει να μπαίνει στη jumperoo ενώ ήταν το αγαπημένο του

 

και φυσικά γίνεται μάχη για το λαπτοπ....

 

δεν μπορούσα να κάνω τίποτα όταν ήταν ξύπνιος παρά μόνο να τον

κυνηγάω (δεν περπατάει μόνος του, μόνο στηριζόμενος αλλά μπουσουλάει πολύ γρήγορα και σκαρφαλώνει παντού)

 

τώρα άρχισε να ηρεμεί κάπως

 

χαίρομαι που υπάρχουν κι άλλα μωράκια σαν το δικό μου γιατί νόμιζα ότι ήταν υπερκινητικός....ησυχία δεν έχει...τον βλέπω και κουράζομαι...

δεν αφήνει τίποτα όρθιο αλλά είναι και μεγάλος μαμάκιας...

κουράγιο λοιπόν

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...