Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ανησυχώ...


Recommended Posts

Το μωράκι μου είναι 5 μηνών. Αυτόν τον μήνα πήρε μόνο 250 γρ , αλλά δεν πήρε ούτε έναν πόντο. Έχει συμβει σε καμιά σας κάτι παρόμοιο?

Για το βάρος δε με νοιάζει τόσο γιατί είναι θρεφταράκι (8 κιλά) όσο για το ύψος. Μέχρι σήμερα έπαιρνε γύρω στους 3 πόντους κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ποντους καθε μηνα????μπραβο του!!!θεωρω πιθανο να μην πηρε υψος τη στιγμη που επαιρνε τοσο υψος καθε μηνα!ασε που οι γιατροι καμια φορα "κλεβουν" στις μετρησεις αμα ειδικα ο μπεμπης σου κουνιεται κ κλαιει ειναι πιθανο!ο γιατρος σου τι σ ειπε?

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου συνεβη οταν ηταν 6 μην και συνεχισε και στον 70 μηνα αλλα θηλαζα και ετσι αναγκαστηκα να ψαξω τι συμβαινει λογω οτι εχω προβλημα με τον θυροειδη μου δεν εκανα σωστο μεταβολισμο στοιχειων στο γαλα μου το εψαξα μονη μου λογω επαγγελματος και σταματησα τον θηλασμο αλλα τους πηρε τους ποντους μαζεμενους τωρα!

Βεβαια εμενα εδειχνε και αλλα συμπτωμα τα το παιδι οπως κρυα ακρα , ιδρωμενο κεφλακι το οποιο μυριζε ξυνιλα γκρινια ολα αυτα δειχνουν ελλειψη ασβεστιου!

Δεν νομιζω οτι εχει προβλημα το μωρο αλλωστε το υψως καθοριζεται απο τα γονιδια μας μικρο ρολο παιζει η διατροφη!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα πάω στις 27 του μήνα να τον ξαναμετρήσει να δούμε.

Το κακό είναι πως τα παίρνω όλα πολύ βαριά, δεν ξεκολάει το μυαλό μου με τπτ απ τα χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites

ξεκόλλα!!! κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του! Εμένα ήταν σε αυτά κιλά όταν χρόνισε... Επίσης αν 5 μήνες τώρα παίρνει 3 πόντους τον μήνα μήπως είναι φυσικό να σταματήσει για λίγο :-P εννοώ πρέπει να είναι ήδη ψηλό. Μην ανησυχείς

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Με έχει πίάσει κι εμένα μια έντονη ανησυχία για την ανάπτυξη του μωρού μου. Η τελευταία μέτρηση στην παιδίατρο, πριν ένα μήνα, τον έδειχνε 8200 και 72 πόντους. Μικρόσωμος μεν, αλλά φυσιολογικός, νομίζω. Ωστόσο, από περιέργεια τον μετρήσαμε τώρα στο σπίτι όρθιο και δεν τον βγάλαμε πάνω από 70 πόντους... Γεννήθηκε 50εκ. Έχω τρομοκρατηθεί, το σκέφτομαι συνέχεια. Μου περνά από το μυαλό ότι δεν τον θρέφω σωστά. Και άλλα χειρότερα. Από την άλλη βέβαια, έχουμε και στα δύο σόγια γονίδια χαμηλού ύψους...

Σας γράφω τι τρώει να μου πείτε τη γνώμη σας (οι ώρες στο περίπου):

6.00 πμ. γάλα της μαμάς

9.00πμ. γάλα της μάμάς πάλι

11.30 φρουτόκρεμα, πχ. 3/4 ακτινίδιο, μπανάνα, αχλάδι

2.00 μμ. μεσημεριανό, ψαρόσουπα, κοτόπουλο, μοσχάρι ή φακές ένα μπολάκι παγωτού περίπου

5.00 μμ. γιαούρτι μισό κεσεδάκι

7.30 μμ. τραχανάς με μια κουταλιά βρώμη, πάλι ένα μπολάκι, ή κρόκος αβγού με ψωμάκι

8.00 μμ. γάλα της μαμάς για τον ύπνο

 

Μπορεί να θηλάσει κι άλλες φορές μέσα στην ημέρα.

 

Ωστόσο, αυτό το πρόγραμμα τώρα τελευταία άρχισε να εδραιώνεται. Για αρκετό διάστημα δίναμε μάχη για να φάει το φαί του και τρεφόταν βασικά με γάλα.

Αυριο θα πάμε πάλι στην παιδίατρο και φοβάμαι πολύ.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Με έχει πίάσει κι εμένα μια έντονη ανησυχία για την ανάπτυξη του μωρού μου. Η τελευταία μέτρηση στην παιδίατρο, πριν ένα μήνα, τον έδειχνε 8200 και 72 πόντους. Μικρόσωμος μεν, αλλά φυσιολογικός, νομίζω. Ωστόσο, από περιέργεια τον μετρήσαμε τώρα στο σπίτι όρθιο και δεν τον βγάλαμε πάνω από 70 πόντους... Γεννήθηκε 50εκ. Έχω τρομοκρατηθεί, το σκέφτομαι συνέχεια. Μου περνά από το μυαλό ότι δεν τον θρέφω σωστά. Και άλλα χειρότερα. Από την άλλη βέβαια, έχουμε και στα δύο σόγια γονίδια χαμηλού ύψους...

Σας γράφω τι τρώει να μου πείτε τη γνώμη σας (οι ώρες στο περίπου):

6.00 πμ. γάλα της μαμάς

9.00πμ. γάλα της μάμάς πάλι

11.30 φρουτόκρεμα, πχ. 3/4 ακτινίδιο, μπανάνα, αχλάδι

2.00 μμ. μεσημεριανό, ψαρόσουπα, κοτόπουλο, μοσχάρι ή φακές ένα μπολάκι παγωτού περίπου

5.00 μμ. γιαούρτι μισό κεσεδάκι

7.30 μμ. τραχανάς με μια κουταλιά βρώμη, πάλι ένα μπολάκι, ή κρόκος αβγού με ψωμάκι

8.00 μμ. γάλα της μαμάς για τον ύπνο

 

Μπορεί να θηλάσει κι άλλες φορές μέσα στην ημέρα.

 

Ωστόσο, αυτό το πρόγραμμα τώρα τελευταία άρχισε να εδραιώνεται. Για αρκετό διάστημα δίναμε μάχη για να φάει το φαί του και τρεφόταν βασικά με γάλα.

Αυριο θα πάμε πάλι στην παιδίατρο και φοβάμαι πολύ.

...άσχετο, αλλά τα μωρά, μέχρι 2 ετών, δεν τα μετράμε ποτέ όρθια αλλά πάντα ξαπλωτά

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι μάλλον πρέπει να δεχτείς τη μέτρηση του παιδίατρου ως σωστή και όχι τη δική σου... :-P

 

Έτσι κι αλλιώς, 10 μηνών, 8 κιλά και 70 εκατ. είναι μέσα στις φυσιολογικές καμπύλες, οπότε δεν είμαι σίγουρη γιατί ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

...άσχετο, αλλά τα μωρά, μέχρι 2 ετών, δεν τα μετράμε ποτέ όρθια αλλά πάντα ξαπλωτά

 

Μήπως γνωρίζεις και αν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος; Δηλαδή, εφόσον ένα μωρό στέκεται, δεν είναι πιο ακριβές να το μετρήσεις όρθιο;

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...