Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ινομυώματα στην εγκυμοσύνη - κατά την διάρκεια της κύησης


Recommended Posts

Κοριτσακια ειμαι χαρουμενη! Καιρος ηταν! Πριν λιγο γυρισα απ τη γιατρο μου! Επιτελους ειδαμε το σακο με το φασολακι μας μεσα! Ειναι σε φυσιολογικο μεγεθος και μεγαλωνουν πολυ καλα. Το ινομυωμα απ την αλλη, εχει πιασει την αριστερη πλευρα (το μωρο ειναι δεξια) και προς το παρον δεν ενοχλουν το ενα το αλλο! Σε δυο εβδομαδες (οταν θα κλεινω την 7η δηλαδη) θα παμε ν ακουσουμε και την καρδουλα! Μακαρι να πανε ολα καλα!!! Μετα το σημερινο το πιστευω ολο και πιο πολυ! Καλο σας βραδυ!

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσακια ειμαι χαρουμενη! Καιρος ηταν! Πριν λιγο γυρισα απ τη γιατρο μου! Επιτελους ειδαμε το σακο με το φασολακι μας μεσα! Ειναι σε φυσιολογικο μεγεθος και μεγαλωνουν πολυ καλα. Το ινομυωμα απ την αλλη, εχει πιασει την αριστερη πλευρα (το μωρο ειναι δεξια) και προς το παρον δεν ενοχλουν το ενα το αλλο! Σε δυο εβδομαδες (οταν θα κλεινω την 7η δηλαδη) θα παμε ν ακουσουμε και την καρδουλα! Μακαρι να πανε ολα καλα!!! Μετα το σημερινο το πιστευω ολο και πιο πολυ! Καλο σας βραδυ!

 

Ειδες βρε που αγχωνοσουν! Ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω ελινα!!!! Περιμενω τωρα ν ακουσουμε και την καρδουλα...και μετα θα επαναπαυθω! Οσο μπορει βεβαια μια μανουλα να το κανει αυτο!

 

Καθε μηνα θα αγχωνεσαι αν ολα πηγαινουν καλα και μετα που θα γεννηθει μην παθει κατι, μην αρρωστησει,να φαει κ.τ.λ. Αλλα τα ξερεις καλυτερα απο μενα..δυσκολη δουλεια να εισαι μαμα!!😉

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γκρρρρ...... Λιγο ροζ! Στην τουαλετα. Προς το παρον δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Το παρακολουθουμε για ενα 24ωρο, ακινητοποιουμαι στο κρεβατι, κι αν χρειαστει θα παρω χαπια. Ουτε θυμαμαι πως μου τα ειπε! Τη Δευτερα εχουμε ραντεβου ν ακουσουμεωτην καρδουλα! .................

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γκρρρρ...... Λιγο ροζ! Στην τουαλετα. Προς το παρον δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Το παρακολουθουμε για ενα 24ωρο, ακινητοποιουμαι στο κρεβατι, κι αν χρειαστει θα παρω χαπια. Ουτε θυμαμαι πως μου τα ειπε! Τη Δευτερα εχουμε ραντεβου ν ακουσουμεωτην καρδουλα! .................

 

Ουτροτζεσταν μηπως; εσυ ξαπλα, οχι κουραση,βαρη και δουλειες τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Elina 78 δικιο ειχες! Utrogestan τα λενε τα χαπια. Παιρνω 3 τη μερα. Ανα 8ωρο. Σημερα το ροζ εγινε καφε. Οχι εντονο. Κι οχι πολυ. Κι απ τις 5 φορες που θα παω τουαλετα τις δυο βλεπω κατι. Η γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω. Μπορει να συμβει σε οποιαδηποτε. Αν παλι δεν αισθανομαι σιγουρη να παω οποτε θελω να με δει. Η αληθεια ειναι οτι δεν πανικοβαλομαι και τοσο. Ας παρω τα χαπια να δω πως θα παει. Ετσι κι αλλιως τη Δευτερα εχω ραντεβου. Αν παει οτιδηποτε στραβα μεσα στο Σ/Κ θα παω στην κλινικη. Εχω βαρεθει στο κρεβατι. Πιαστηκα. Εχω χρονια προβλημα με τη μεση και το ποδι μου και δε μπορω να ξαπλωνω πολυ ωρα. Τωρα πρεπει ομως. Υπομονη! Μακαρι να πανε ολα καλα και χαλαλι!

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites

Και ξαπλα που ημουν ελινα παλι δεν επιασε. Το βραδακι εμφανιστηκε αιμα. Οχι με ροη. Καποιες σταγονιτσες. Η γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω, μου αυξησε τα ουτροτζεσταν και αυριο το πρωι να παω για υπερυχο. Προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη!

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites

Και ξαπλα που ημουν ελινα παλι δεν επιασε. Το βραδακι εμφανιστηκε αιμα. Οχι με ροη. Καποιες σταγονιτσες. Η γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω, μου αυξησε τα ουτροτζεσταν και αυριο το πρωι να παω για υπερυχο. Προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη!

 

Να εισαι κοριτσι μου! Ετσι πρεπει! Ολα καλα θα ειναι,θα δεις..

Link to comment
Share on other sites

Και ξαπλα που ημουν ελινα παλι δεν επιασε. Το βραδακι εμφανιστηκε αιμα. Οχι με ροη. Καποιες σταγονιτσες. Η γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω, μου αυξησε τα ουτροτζεσταν και αυριο το πρωι να παω για υπερυχο. Προσπαθω να ειμαι αισιοδοξη!

 

Κι εγώ με ουτροτζεσταν είμαι μια βδομάδα είχα ΚΑΦΈ σκούρο και πόνους περιόδου,πρέπει να έκανε συσπασεις η μήτρα πιθανολογείται . Με τα χάπια μετα απο λίγες μέρες σταμάτησε και το ΚΑΦΈ και οι πόνοι. Απλά μου είπε ξεκούραση αλλά πως θα γίνει εχω και 2 παιδιά. Πάντως πιστεύω δεν είναι τίποτΑ αυτΆ. Είναι από συσπάσεις της μήτρας και από τον πλακούντα που δημιουργείται. Κουράγιο και θα πάνε όλα καλα

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως για μενα ομως τα πραγματα δεν ηταν καλα αυτη τη φορα. Τα χαπια δεν βοηθησαν την κατασταση μου. Το Σαββατο το βραδυ ειχα αφορητους πονους στην κοιλια και τη μεση και ακατασχετη αιμοραγια. Η γιατρος μου ειπε οτι ημουν σε διαδικασια αποβολης και να μη κουνηθω απ το σπιτι. Μιλουσαμε ολη νυχτα στο τηλ ανα μια ωρα. Το πρωι αφου ειχα βγαλει τα παντα, νομιζω, ηρεμησα και ειχα μονο καφε. Απ το μεσημερι της Κυριακης ειχα κανονικα περιοδο. Τη Δευτερα εκανα υπερυχο και ειδαμε οτι ειχα καθαρισει εντελως. Δε χρειαζομουν αποξεση. Αυτο ηταν το θετικο της υποθεσης. Τωρα ειμαι καλα, οπως οταν εχω περιοδο και λογικα πρεπει να κρατησει καμια 10αρια μερες. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι απο μονο του αυτο το γεγονος ειναι επωδυνο. Η απωλεια. Γιατι θα πρεπει να συνεδευεται απο αφορητους πονους! Πονει διπλα!

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites

Elepet σε ποια εβδομαδα εισαι? Εγω ημουν στην ογδοη. Το θεμα το δικο μου ειναι λιγο περιπλοκο γιατι ειχαμε δει μονο σακο κι οχι μωρο και δεν ειχαμε ακουσει καρδια. Κι αυτο γιατι εχω ενα ινομυωμα το οποιο κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης εγινε 11 εκ και δε μας αφηνε να δουμε τιποτα. Ετσι δεν ξερουμε αν εγινε αποκολληση η αν ηταν παλινδρομη κυηση. Ευτυχως για παρηγορια εχω κι εγω δυο παιδακια κι αν ποτε θελησει ο θεουλης θα μας δωσει κι αλλο. Ευχομαι να σου πανε ολα καλα!

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα κοριτσια αν και βλεπω οτι ειναι πολυ παλια τα θεματα σας εγω ειμαι στη πεμπτη βδομαδα κυησης με ενα ινομοιωμα ακριβος πανω στο ενδομητριο... Ο γιατρος μου λεει πως αν δεν ημουνα εγκυος θα το βγαζαμε αμεσα. Τωρα μου λεει θα ακολουθησεις με μαθηματικη ακριβεια αυτα που θα σου πω και θα σε παρακολουθω στενα και απο βδμομαδα παλι εδω με για υπερηχο...με λιγα λογια μπορει και να το χασω. Να σημειωσω οτι εχω δυο παλλινδρομες και μαλλον για αυτο... Τωρα φυσικα ειμαι ταβλα ακολουθω τη φαρμακευτικη αγωγη του γιατρου μου και απλα περιμενω την αλλη πεμπτη που θα παω να δω αν το ξαναχασα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Υπομονη σε ολες με ινομυωματα! Εγω ειχα 3, 2 ενδοτοιχωματικα 5 και 2 εκατοστα και ενα υπορρογονιο 1 εκατοστο. Ο γιατρος μου ειχε προτεινει να αφαιρεσουμε το μεγαλο πριν επιδιωξω εγκυμοσυνη, αλλα τελικα προεκυψε ξαφνικα πολυ πριν το κανω.. Οποτε τωρα ειμαι 16 εβδομαδων με το μεγαλο ινομυωμα να εχει φτασει 10 εκατοστα και να με ενοχλει παρα πολυ. Φαινεται κιολας το εξογκωμα στη μερια που βρισκεται. Ακομα δεν επηρρεαζει το εμβρυο, αλλα ειναι πολυ κοντα στον τραχηλο με αποτελεσμα να τον πιεζει. Ο γιατρος μου εδωσε εξτρα μανγησιο και προγεστερονη και φυσικα οχι κοπωση.

Απο εκει και περα βλεποντας και κανοντας. Ειναι αρκετα ενοχλητικο, με το που σηκωνομαι να περπατησω, νιωθω εντονη πιεση προς τα κατω και πετρωμα στην κοιλια..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Και γω στο κλαμπ των ινομυωμάτων.

Έχω ένα περίπου 5,5 εκατοστά στο εξωτερικό τοίχωμα της μήτρας και ακόμα 2 το ένα περίπου 2 εκατοστά και το άλλο μικρότερο ασβεστοποιημένο.

Σήμερα νιώθω λίγο μπερδεμένη καθώς η γυναικολόγος που με παρακολουθούσε εδώ και 8 χρόνια λόγω ότι μεγάλωσε 1 εκατοστό στο επτάμηνο που είπε να το βγάλω και να προσπαθήσω μετά για παιδάκι για να μην έχω προβλήματα σε πιθανή εγκυμοσύνη καθώς στην πρώτη γέννησα πρόωρα και υποψιαζόταν ότι μπορεί να έφταιγε το ινομύωμα (τότε ήταν περίπου 3,5 εκατοστά).

Πήγα και σε άλλο γυναικολόγο για μια δεύτερη γνώμη ο οποίος που προτείνει να κάνω σαλπιγγογραφία και αν είναι οκ να προσπαθήσω για δεύτερο γιατί όπως είπε στο σημείο που είναι δεν είναι ανησυχητικό ούτε για σύλληψη ούτε για πρόωρο τοκετό.

Καμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Θα ήθελα να προσθέσω κ τη δική μου εμπειρία. Έμεινα έγκυος με φυσικό τροπο κ διενυσα την εγκυμοσύνη με τέσσερα ευμεγέθη ινομυωματα, εκ των οποίων το μεγαλυτερο έφτασε τελικά τα 16 εκατοστά. Δεν ήταν μια ανεφελη εγκυμοσύνη (κολικοι στην ουροδο κυσρη λόγω εκφύλισης κ γενικά τρομερός πόνος) αλλά απο τις 20 Μαρτίου κραταω αγκαλιά τον αντρακο μου. Ξεκούραση, όχι άγχος και θετικές σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα! 

είμαι στην 15η εβδομάδα εγκυμοσύνης και έχω 2 ινομυωματα, και τα δυο είναι εκτός μήτρας, το ένα είναι αρκετά μεγάλο 9εκ και το άλλο γύρω στα 4, γενικά εδώ και 3 εβδομάδες μου δίνει πόνους κυρίως στη μέση και κάπως κοντά στα νεφρά αλλά την προηγούμενη βδομάδα ήταν αφόρητοι και τελικά νοσηλεύτηκα με ενδοφλέβια αντιβίωση και παυσιπονη για μια εβδομάδα... τώρα είμαι σπίτι πάλι αλλά δε νιώθω ότι μου έχει περάσει τελείως,έχω ενοχλησεις ειδικά όταν πάω τουαλέτα για ούρηση... 

ο γιατρός λέει ότι θα ηρεμήσει τώρα σιγά σιγά για κάποιες εβδομάδες και ίσως με πιάσει στο τρίτο τρίμηνο πάλι... 

η μαία θεωρεί ότι θα κάνω πρόωρο τοκετό και οι δυο λένε για καισαρική... 

εγω γενικά φοβάμαι πολύ, για αιμορραγίες έχω ακούσει, για προωροτητες κτλ κτλ, γενικά η ψυχολογία μου έχει χαλαστεί παρά πολύ. Είμαι και σπίτι γιατί ακόμα πονάω για να βγω και όλη μέρα σκέφτομαι τι θα γίνει :( 

ειναι κάποια με αντίστοιχη εμπειρία; 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Σπορι είπε:

Καλησπέρα! 

είμαι στην 15η εβδομάδα εγκυμοσύνης και έχω 2 ινομυωματα, και τα δυο είναι εκτός μήτρας, το ένα είναι αρκετά μεγάλο 9εκ και το άλλο γύρω στα 4, γενικά εδώ και 3 εβδομάδες μου δίνει πόνους κυρίως στη μέση και κάπως κοντά στα νεφρά αλλά την προηγούμενη βδομάδα ήταν αφόρητοι και τελικά νοσηλεύτηκα με ενδοφλέβια αντιβίωση και παυσιπονη για μια εβδομάδα... τώρα είμαι σπίτι πάλι αλλά δε νιώθω ότι μου έχει περάσει τελείως,έχω ενοχλησεις ειδικά όταν πάω τουαλέτα για ούρηση... 

ο γιατρός λέει ότι θα ηρεμήσει τώρα σιγά σιγά για κάποιες εβδομάδες και ίσως με πιάσει στο τρίτο τρίμηνο πάλι... 

η μαία θεωρεί ότι θα κάνω πρόωρο τοκετό και οι δυο λένε για καισαρική... 

εγω γενικά φοβάμαι πολύ, για αιμορραγίες έχω ακούσει, για προωροτητες κτλ κτλ, γενικά η ψυχολογία μου έχει χαλαστεί παρά πολύ. Είμαι και σπίτι γιατί ακόμα πονάω για να βγω και όλη μέρα σκέφτομαι τι θα γίνει :( 

ειναι κάποια με αντίστοιχη εμπειρία; 

Εγω εχω ινωμυωματα.Δυο!Τα ειχα ανακαλυψει πολυ πριν μεινω εγκυος.Ειναι κοντα στα 3 εκ. Δε θυμαμαι ακριβως για να πω την αληθεια και το ενα παταει μεσα στη μητρα (το μισο).Παρολα αυτα ο γιατρος μου δε μου ειχε πει τιποτα για καισαρικη.Ισα ισα που μιλουσαμε περισσοτερο στα τελευταια ραντεβου για το φυσιολογικο τοκετο.Τελικα βεβαια κατεληξα σε καισαρικη αλλα για αλλους λογους.Εμενα προσωπικα δε μου δημιουργησαν προβλημα περα απο λιγο ροζ αιμα(πολυ λιγο)στο πρωτο τριμηνο.Απο κει και περα τιποτα.Ειχα μια παρα πολυ εγκυμοσυνη.Μην αγχωνεσαι και μη στεναχωριεσαι προκαταβολικα.Ολα θα πανε καλα.Αυτο να σκεφτεσαι.Εγω απο αυτα που ξερω(απο το γιατρο μου παντα)προβλημα υπαρχει οταν ειναι μεσα στη μητρα η οταν παταει οπως το δικο μου μισο.

Γιατι σου ειπε η μαια για προωρο;;;και γιατι και οι δυο για καισαρικη;;Επειδη ειναι μεγαλο;

Παντως πολλες γυναικες εχουμε ινωμυωματα πλεον με καλες εγκυμοσυνες.Μην ανησυχεις.Ολα καλα σου ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

@Eleni-thess καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Φαντάζομαι για καισαρική λένε γιατί είμαι στον 4ο και έφτασε αυτό 9εκατοστα και φαντάζομαι θα μεγαλώσει κι άλλο μέχρι να γεννήσω... το ίδιο ισχύει και για τον πρόωρο έχει λέει παρατηρήσει ότι κάνει προωρεσ συσπάσεις το ινομυωμα και για αυτό... 

Με τρόμαξαν και οι πόνοι που μου έδωσε, ήταν φρίκη και έχω ανοχή στον πόνο γενικά και είχα πέσει κάτω κι χτυπιόμουν και έκλαιγα... 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Σπορι είπε:

@Eleni-thess καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Φαντάζομαι για καισαρική λένε γιατί είμαι στον 4ο και έφτασε αυτό 9εκατοστα και φαντάζομαι θα μεγαλώσει κι άλλο μέχρι να γεννήσω... το ίδιο ισχύει και για τον πρόωρο έχει λέει παρατηρήσει ότι κάνει προωρεσ συσπάσεις το ινομυωμα και για αυτό... 

Με τρόμαξαν και οι πόνοι που μου έδωσε, ήταν φρίκη και έχω ανοχή στον πόνο γενικά και είχα πέσει κάτω κι χτυπιόμουν και έκλαιγα... 

Σε καταλαβαινω αλλα το μονο που μπορεις να κανεις τωρα ειναι υπομονη και μετα την εγκυμοσυνη να τα "ξεφορτωθεις" γα να ησυχαχεις.Να εισαι ηρεμη και σε συνεργασια με το γιατρο σου ολα θα πανε καλα..Οταν γεννησεις με το καλο θα τα ξεχασεις ολα

Link to comment
Share on other sites

@Eleni-thess Έχω τρομάξει γιατί (χαζομάρα μου το ξέρω) ψάχνοντας διάβασα ότι μπορεί να κάνει αιμορραγίες απειλητικές και από εκείνη την ώρα δεν μπορώ να ηρεμήσω :( 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει χειροτερος συμβουλος απο το διαδυκτιο και τις κατα τα αλλα χρησιμες δυνατοτητες του φετοιες στιγμες.Μη διαβαζεις τιποτα και ακου μονο το γιατρο σου....Εκ πειρας στο λεω:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Απο τη 8η εβδομαδα μεχρι την 17η ενα ινομυωμα 4.5 εκ ενδοτοιχωματικο, μου εκανε 4 μεγαλες αιμοραγιες, και συνεχομενη ροη αιματος ολες τις εβδομαδες (8η -17η) Τωρα ειμαι στην 23η με υψηλη ρηξη αμνιακου σακου εδω και μια εβδομαδα (22η). Δεν μου εχει δωσει απαντηση ο γιατρος αν οφειλεται στο ινομυωμα. Παντως επαιρνα 600mg utrogestan την ημερα και μαγνησιο. Να προσεχεις πολυ. Εγω μολις σταματησε το αιμα ξαναγυρισα δουλεια και εχω χειροτερα προβληματα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα.εχω κ γω με τη σειρα μ 4 ινομυωματα εκ των οποιων μονο το ενα ειναι λιγο πιο μεγάλο 3-4 εκ πανω στον τράχηλο.Επίσης η αυχενική εδειξε οπισθιο επιχειλιο πλακουντα με ενα γλωσσακι μεσα στον τράχηλο.ειμαι 13-14 εβδομάδων κ μια ημερα μετα την αυχενική στην οποία έγινε κ διακολπικος υπερηχος(προχτες),εμφανισα έντονη αιμορραγία (σαν μεσο περιοδου η ροη,χρειάστηκα σερβιετα)με φρεσκο κοκκινο αιμα χωρις πονους.ο εξαιρετικός γιατρος μ παροτι Σάββατο βράδυ ετρεξε μαζι μου στο νοσοκομείο.το μωρακι ζει κανονικα βασει υπερηχου αλλα απ οτι καταλάβα δεν ξέρουμε π αποδιδεται ολη η ροη;φταίει η εξετάση,το ινομυωμα,ο πλακουντας;(πιθανώς το τριτο λεει ο γιατρος χωρις να ειδε κατι ξεκάθαρο στον υπέρηχο).εννοείται κρεβάτι,παπια κ utrogestan (σχεδον απο την αρχη ορμονη λογω κ μιας ελάχιστης ροζ αιμορραγίας την πέμπτη εβδομάδα).εχει συμβεί σε κάποια;εχετε καποια αντίστοιχη ιστορια;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...