Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βλεννα κοκκινη στα κακα


Recommended Posts

Είδα πόλη μικρή κόκκινη βλέννα σαν 2 κουκίδες τόσο μικρή στα κακά του μικρού.2.5 μηνών.ο γιατρός είπε να κόψω τα γαλακτοκομικά 2 μέρες και να μην ανυσυχω.το θέμα είναι οτι την προηγούμενη και την ίδια μέρα είχα φαει τροφές που δεν είχα ξανδοκιμασει στο θηλασμό.chicken burger στα mac,ωμο κρεμμυδι και καλαμπόκι

Και κατι γκοφρετες απο τα lidl .(όχι όλα μαζί εννοητε)τώρα κοιταω τα κακά του και παλι είδα το ίδιο αλλά μονο μια κουκίδα κόκκινη.σας έχει τύχει?τι να το πείραξε?γαλακτοκομικά τρώω απο την αρχή παιζει ναντο πειράζουν τώρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!

 

Επειδή αίμα στα κακά μπορεί να σημαίνει αλλεργία και το νούμερο 1 αλλεργιογόνο, στα βρέφη, είναι η πρωτεΐνη του αγελαδινού γάλακτος, θα συμφωνήσω με την παιδίατρο για αποχή από γαλακτοκομικά. Ωστόσο, 2 μέρες δε φτάνουν! Χρειάζεται αποχή για περισσότερες από 2 εβδομαδες (κοντά στο μήνα, δηλαδή) και, στη συνέχεια, στενή παρακολούθηση, για επανεισαγωγή, αν συμφωνεί η παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν η ηταν ακριβως αιμα.ισα που φαινοτανε.πιστευω οτι κατι το πειραξε απο αυτα που εφαγα.πως να το εξηγησω...σε μεγεθος σαν 2 κουκιδες.υπαρχει περιπτωση να εχει ερεθιστει ο πωπως του?οπως οταν εμεις ζοριζομαστε?οθφ ας περασουν οι 2 μερες και βλεπουμε...εσεις κοριτσια εχετε αλλες εμπειριες?

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για αλλεργία στα γαλακτομικά συστήνεται 2-3 βδομάδες αποχή από τα γαλακτομικά, ακόμη και στα είδη που πέριέχουν ίχνη, επειδή για να φύγουν από τον οργανισμό της μαμάς χρειάζονται περίπου 15 μέρες. Μακάρι να είναι κάτι περαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να ναι γαλακτοκομικά για αυτό μάλλον και ο παιδίατρος μου είπε κάνα 2 μέρες αποχή.θα δειξει κορίτσια θα σας πω.μακάρι ναμην είναι τίποτα και να ναι τυχαίο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι να είναι κάτι τυχαίο, όπως ραγαδούλα, όμως η βλέννη παραπέμπει σε ερεθισμό του εντέρου. Κι εμάς έτσι ξεκίνησε με κουκίδες στους 2,5 μήνες περίπου. Αρχικά αποκλείσαμε την ουρολοίμωξη. Ο παιδο-αλλεργιολόγος μας είπε ότι ανάμεσα στους 2 με 3 μήνες είναι η συνηθέστερη περίοδος να εκδηλώνεται η αλλεργία αυτή, καθώς παίρνει κάποιο χρόνο έως ότου το έντερο ερεθιστεί σε βαθμό που να αιμορραγήσει.

 

Εγώ έκανα πλήρη αποχή από τα γαλακτοκομικά (και τα κρυφά, όπως πχ στο ψωμί του τοστ, στα αλλαντικά) και από άλλες αλλεργιογόνες τροφές (σόγια, αυγό, ξηροί καρποί, σιτηρά και άλλες) για περίπου 5 μήνες μέχρι να σταματήσει το αίμα στα κακά. Και συνέχισα την αποχή για 18 μήνες, όπου και αποθήλασα (το τικεράκι δεν το έβγαλα ακόμη, παρʼ ότι δεν θηλάζω ένα μήνα τώρα).

 

Εύχομαι σε εσάς να μην είναι αλλεργία ή να είναι ελαφρύτερης μορφής.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποια κοπελα να μου απαντήσει αν μπορεί να φταίει η αντιβιωση που έπαιρνα μια βδομάδα,λόγω φρικτής μαστίτιδας?παιζει κάποιο ρολο?στ αλήθεια δεν θέλω να κόψω τα γαλακτοκομικά.έχω ηδη κόψει όσπρια λαχανικά λόγω Κολίκων.δε μπορω να τρώω συνέχεια μακαρόνια και ρύζι και πατάτες...:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Tα λαχανικα και τα όσπρια γιατι τα έκοψες?? Στα περισσοτερα εγχειρίδια θηλασμου δεν ενοχοποιούνται για τους κολικους. Οποτε μην θετεις περιορισμους που δεν χρειαζονται και επικεντρωσου στον ΕΝΑΝ που πραγματικα χρειαζεται ...την αποχη από τα γαλακτοκομικα...αυτην την στιγμη εχεις ένα βρεφος με κολικους και αλλεργια (κατά πάσα πιθανότητα) στην πρωτεινη του αγελαδινου γάλακτος...το δικο σου γαλα είναι το ΣΟΥΠΕΡ όπλο σου...μην το αχρηστεύεις....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις αίμα στα κακα έστω και μια κιλιδα κόψε ολα τα γαλακτοκομικά τωρα αλλιώς αν γίνει χειρότερα πρεπει να μπει μεσα για παρακολούθηση !!

Κοψε σόγια κατσικίσιο και προβειο, οχι μονο αγελαδινο, καθώς οι πρωτεΐνες που πειράζουν ειναι ίδιες σε ολα αυτά!!

Οταν γίνει καλύτερα τα φερνεις πιςω ενα ενα- το αγελαδινο τελευταίο

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποια κοπελα να μου απαντήσει αν μπορεί να φταίει η αντιβιωση που έπαιρνα μια βδομάδα,λόγω φρικτής μαστίτιδας?παιζει κάποιο ρολο?στ αλήθεια δεν θέλω να κόψω τα γαλακτοκομικά.έχω ηδη κόψει όσπρια λαχανικά λόγω Κολίκων.δε μπορω να τρώω συνέχεια μακαρόνια και ρύζι και πατάτες...:cry::cry::cry:

 

Μπορει να ευθύνεται η αντιβίωση.

 

Κάνε μαγιερ κοπρανων την επόμενη φορά που θα δεις αίμα.

 

Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τρως μόνο μακαρόνια ρύζι και πατάτες!

Υπάρχουν τόσες τροφές! Τα γαλακτοκομικα ειναι πιο εύκολο απο οσο φαντάζεσαι τώρα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχει βγάλει τίποτα μέχρι τώρα ευτυχώς,πήρα τηλ το γιατρό μου πέ συνεχίζουν!ε την αποχή απο τα γαλακτοκομικά 1 βδομάδα ακόμα...βλέποντας και κανοντας.πήρα ταχίνι πρωτη φορά να δοκιμασω απαίσιο είναι!ουφφφ..

Link to comment
Share on other sites

Σκατά κορίτσια!και με την κυριολεκτική και με την μεταφορική έννοια.ξημερώματα σήμερα που τα κάνε τσουπ ένας κόκκινος κόκκος.και δεν τρώω όχι μονο γαλακτοκομικά ουτε κρυφά ουτε μοσχάρι ουτε τίποτα αυτές τις μέρες.παίρνω το γιατρό το πρωι με ρωτάει έχει βλέννα?εγώ να πω την αλήθεια του είπα οτι δεν κατάλαβα καλά μέσα στα κακά είναι ο κόκος.μου είπε να κάνω Μάγερ κοπράνων και περιμένω να τα κανει όλο το πρωι και δεν τα κανει.γκρρρρρρ.θα κάνω όμως και καλιεργια μιας που θα τα πάω..πάντως μου είπε αλλεργία δεν είναι.α μου λέει και το θεϊκό σίγουρα είναι αίμα?τοθλςω κοκκινος είναι ο κόκκος δεν ξέρω...γνώμες κορίτσια... Pleaseeee

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το μόνο που μπορώ να σου πω με βάση την δική μου εμπειρία είναι να προσπαθήσεις να μείνεις ψύχραιμη. Γνωρίζω πολύ καλά την αγωνία και την ταραχή όταν βρίσκεις αίμα στα κακά (αν και καταλαβαίνω ότι ο παιδίατρος δεν είναι σίγουρος ότι πρόκειται για αίμα και γιʼ αυτό ζήτησε την μαγιερ).

 

Κι εγώ πάνω στην λαχτάρα μου να δω το αίμα να σταματάει είχα κάνει μεγάλους περιορισμούς στην δίαιτά μου παρά την γνώμη του παιδοαλλεργιολόγου ότι κάτι τέτοιο μειώνει την ποιότητα στο γάλα μου. Και πάλι το αίμα μπορεί να αργήσει πολύ να σταματήσει.

 

Να ξέρεις όμως ότι υπάρχει τέλος σε όλα αυτά. Κάποια μέρα θα έχουν περάσει και θα έχετε βρει τον δρόμο σας.

 

Ξέρεις, εδώ μέσα θα ακούσεις την κάθε μητέρα να σου λέει το δικό της. Στην παιδιατρική υπάρχουν ειδικότητες, όπως και για εμάς τους ενήλικες. Η ενημέρωση που θα πάρεις από τον ειδικό γιατρό θα είναι πάνω στις ανάγκες της δικής σας περίπτωσης.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω! Αν και ο παιδίατρός σου συμφωνεί, θα μπορούσες να πάρεις γνώμη από παιδοαλλεργιολόγο, πριν κάνεις στερητικές δίαιτες.

 

Επίσης, όπως είπαν και τα άλλα κορίτσια, το αίμα που είδες σήμερα μπορεί να οφείλεται στη βλάβη που έχει ήδη το έντερο και που δεν έχει ακόμα επουλωθεί. Δε σημαίνει, απαραίτητα, ότι εξακολουθεί κάτι να ενοχλεί το μωρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον μαγερν θετικη.ειχα δικιο.πηρα το γιατρο.αυστηρη διαιτα σε γαλακτοκομικα και ξηρους καρπους και επανεξεταση σε 1 βδομαδα.

Κοριτσια θελω οπωσδηποτε να μου πειτε τι να τρωω.εχω πελαγωση...

μ αρεσει πολλη το φαγητο και τα γλυκα...μπορω να τρωω ας πουμε μερεντα με μαυρη σοκολατα?ξερω οτι δεν πρεπει να τρωω αυτα που λενε ιχνη απο γαλα ξηρους καρπους.αυτα που λενε ιχνη απο σουσαμι μπορω?πειτε κοριτσια...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτά που λένε ίχνη από σουσάμι. Αν διαβάσεις προσεκτικά τα περιεχόμενα της μαύρης μερέντας και δεν περιλαμβάνει τίποτα απαγορευμένο θα μπορούσες. Πάντως και την σόγια κόβουν και το αυγό. (σόγια έχουν σχεδόν όλα τα συσκευασμένα προϊόντα αν το ψάξεις, και οι τσίχλες ακόμη. Η λεκιθίνη δεν είναι το πλέον αλλεργιογόνο συστατικό της σόγιας όμως, καλό είναι να την κόψεις. Εγώ κάτι που να έχει σόγια μέσα έφαγα μετά το έτος)

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μπες αν θες σε αυτο το σάιτ εχει πολλες συνταγές χωρις γαλακτοκομικα κ οτιδηποτε δεν επιτρεπεται οταν κανεις αποχή, κρυφα κ φανερά. http://www.dairy-free.eu

 

Συμφωνώ!

 

Γενικώς απέφυγε οτιδήποτε συσκευασμένο! Κάνε φίλο το μανάβη, το χασάπη και τον ψαρά κι άσε το σούπερ μάρκετ. Για γλυκό μελακι, το πλέον αγνό, ασφαλές κι υγιεινό!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφη στη φύση.χεχε.ας το δω διασκεδαστικά τουλαχιστον...ζυμωσα δικο μου ψωμί ση!ΕΡΑ.οοκ δεν αλεσα το αλεύρι το πήρα απο το σουπερ(μύλοι αγίου Γεωργίου για χωριατικο) αλλά κάνω προόδους...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τόσες μέρες διατροφή ειδική τα κακά του μυρίζουν πιο έντονα.βρωμανε κοινώς.αυτό είναι καλό η κακό?παιζει ρολο αυτό που τρώω?άντε να περάσουν λιγες μέρες ακόμα να κάνω επανεξέταση Μάγερ !

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα νεύρα μου!μετα απο τόσες μέρες καθαροί τρώω μοσχάρι σήμερα (πριν 3ωρες) και να σου παλι 2 τριχουλες κόκκινες!ποσο γρήγορα περνάει το φαγητο στο γάλα????ουφφφφφ δεμπορωωωω δε την παλευωωω!θέλω υποατηριξη! Και ο γιατρός δε μ το απαγόρευσε το μοσχάρι αλλά κάτι μέσα μου έλεγε μη το φας...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, 3 ώρες είναι πάρα πολύ λίγο. Το λιγότερο 12. Εμάς έκανε τρεις μέρες να φανταστείς για να δούμε αίμα όταν έτρωγα κάτι απαγορευμένο. Η έντονη μυρωδιά συνδέεται με την αλλεργία, ναι.

 

Είναι δύσκολο αυτό που περνάς και χρειάζεσαι να παίρνεις δύναμη από κάπου. Καταλαβαίνω ότι θέλεις να δεις το αίμα να σταματήσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα γίνεται, και σου το εύχομαι ολόψυχα, προσπάθησε όμως να μην εξαρτάσαι από αυτό.

 

Να ξέρεις ότι ακόμη και να κάνει λίγο αίμα το παιδί, στο τέλος τα πράγματα θα είναι οκ, θα πάρουν το δρόμο τους.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είχε αίμα πανω απο 3μέρες...η τουλαχιστον δεν το βλεπα γιατί το Μάγερ βγήκε θετικό την πεμπτη.ποσο καιρό κανει να μην υπάρχει αίμα.να κόψω το μοσχάρι?ο γιατρός δε μου πέ να το κόψω.μονο γαλακτοκομικα και ξηρούς καρπούς..ει!αι πολλή μπερδεμένη και στενάχωρημενη.θα πάμε για το ραντεβού του μήνα την άλλη βδομάδα στο γιατρό και θα συζητήσουμε τις επιλογές μας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...