Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Πριν 14 μήνες γέννησα το δεύτερο παιδί μου με καισαρική (το πρώτο γεννήθηκε φυσιολογικά).Σε 2 μήνες θα γεννηθεί ο τρίτος.Ο γιατρός

μου είπε πως δεν υπάρχει άλλος δρόμος από την καισαρική γιατί αλλιώς

την ώρα των συσπάσεων μπορεί να διαρραγεί η προηγούμενη τομή.Και όταν τον ρώτησα γιατί στηνΑγγλία ,Αμερική, Ρωσία κ.τ.λ δεν είναι έτσι

τότε μου είπε ότι και το νομικό πλαίσιο εδώ δεν καλύπτει τους γιατρούς.

Για να το λέει έτσι θα είναι,αλλά δεν έχε κανείς υπόψην του κάτι διαφορετικό? Γιατί ένας Θεός ξέρει τι είναι να γυρίζεις σπίτι εγχειρισμένη

και να πρέπει να σηκώνεις ένα μωρο 1,5 χρονών,να φροντίζεις ένα νεογέννητο και ένα ακόμη παιδί + το σπίτι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορεις να ρωτησεις εδω... http://www.naturalbirth.gr/

Πιστευω πως σιγουρα οι συγκεκριμενοι αναλαμβανουν τετοιες περιπτωσεις. Δεν ξερω μηπως ομως στην δικη σου περιπτωση επειδη εχουν περασει μονο 14 μηνες ειναι ανεφικτο.. Αν ειχαν περασει 3 χρονια η τομη θα ειχε επουλωθει επαρκως. Ισως γι αυτο και ο γιατρος σου το αρνειται.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι,ειναι αναλογα με το ποσο καιρο πριν εχει γινει η καισαρικη,βεβαια ξερω περιπτωση που παρολο που η καισαρικη ειχε γινει 4-5 χρονια πιο πριν παλι καισαρικη της ειπε,απο κει και περα εξαρταται και απο τον γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

τότε μου είπε ότι και το νομικό πλαίσιο εδώ δεν καλύπτει τους γιατρούς.

δεν υπάρχει κανένα νομικό πλαίσιο που να καλύπτει ή να μην καλύπτει τους γιατρούς....

 

υπάρχει όμως η εκπαίδευση που δεν τους καλύπτει (λίγοι γιατροί στην ελλάδα είναι εκπαιδευμένοι στο φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική...)

 

υπάρχει και η βολή τους που δεν θέλουν να τη χαλάσουν...

 

Για να το λέει έτσι θα είναι,αλλά δεν έχε κανείς υπόψην του κάτι διαφορετικό?

 

Άν υπάρχει ζήτηση υπάρχει συνήθως και κάποιος να την καλύψει... Τουλάχιστον σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη υπάρχουν γιατροί που μπορούν να σε στηρίξουν.

 

Γιατί ένας Θεός ξέρει τι είναι να γυρίζεις σπίτι εγχειρισμένη

και να πρέπει να σηκώνεις ένα μωρο 1,5 χρονών,να φροντίζεις ένα νεογέννητο και ένα ακόμη παιδί + το σπίτι!

 

Έχεις δίκιο...

 

Το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι να μην επιδιώξεις φυσιολογικό τοκετό με γιατρό που δεν είναι εκπαιδευμένος σε φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική. Πήγαινε σε κάποιον που ξέρει να το κάνει.

 

Αν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες στείλε πμ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ρωτησεις εδω... http://www.naturalbirth.gr/

Πιστευω πως σιγουρα οι συγκεκριμενοι αναλαμβανουν τετοιες περιπτωσεις. Δεν ξερω μηπως ομως στην δικη σου περιπτωση επειδη εχουν περασει μονο 14 μηνες ειναι ανεφικτο.. Αν ειχαν περασει 3 χρονια η τομη θα ειχε επουλωθει επαρκως. Ισως γι αυτο και ο γιατρος σου το αρνειται.

 

Ο γιατρός δεν το αρνείται γιατί το χρονικό διάστημα είναι μικρό, μια χαρά είναι! Το αρνείται γιατί δεν έχει εκπαιδευτεί στη διαδικασία και καλά κάνει. Θα ήταν ανεύθυνο από μέρους του να κάνει την επίτοκο πειραματόζωο...

 

Το χώρο του naturalbirth τον έχω επισκευθεί και γνωρίζω δύο μαίες και δύο γυναικολόγους που το στηρίζουν.

 

Οι εντυπώσεις μου είναι περισσότερο από καλές!!! Είναι καταπληκτικοί!!! Μακάρι να αποκτήσουμε και άλλους τέτοιους χώρους!

 

Η ατμόσφαιρα είναι πραγματικά σπιτική, όμως το χειρουργείο είναι δίπλα για οποιδήποτε απρόοπτο. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το ηξερα αυτο Αγλαια πως ο γιατρος πρέπει να εχει εκπαιδευτει γι αυτο. Γνωριζεις αν στο Κεντρο φυσικου Τοκετου αναλαμβανουν τετοιες περιπτωσεις? Γνωριζεις καποιος μαιευτηρα που να ειναι ειδικευμενος? Γιατι μπορει να ενδιαφερονται και αλλες κοπελες. Αν ναι πες οσες ενδιαφερονται να σου στειλουν πμ για τα στοιχεια του.

Στο μαιευτηριο Νικη που στεγαζεται το Κεντρο Φυσικου Τοκετου εχω γεννηθει εγω. :D:D:D Βεβαια τοτε δεν ηταν κατι τετοιο, απλη κλινικη ηταν αλλα ο γιατρος που το εχει ειναι αυθεντια. Τωρα το εχει αναλαβει ο γιος του απ΄οτι ξερω ο οποίος ειναι εξισσου καλός.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εμένα με ενδιαφέρει το θέμα! Τόσο του φυσιολογικού τοκετού μετά από καισαρική όσο και το πόσο γρήγορα είναι ασφαλής ένας τοκετός μετά απο καισαρική!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ηξερα αυτο Αγλαια πως ο γιατρος πρέπει να εχει εκπαιδευτει γι αυτο.

 

Υπάρχουν συγκεκριμένα πρωτόκολλα που πρέπει να τηρηθούν, ακόμη και αν ο γιατρός τα ξέρει θεωρητικά, είναι σημαντικό να τα έχει ζήσει, να είναι δίπλα σε κάποιον που ξέρει να το κάνει για να αντιδράσει σωστά τη στιγμή που πρέπει. Γι αυτό και η ειδικότητα όσο διάβασμα και να έχει, περιλαμβάνει κυρίως πολλές ώρες πράξεις. Έτσι μαθαίνεται η ιατρική...

 

Γνωριζεις αν στο Κεντρο φυσικου Τοκετου αναλαμβανουν τετοιες περιπτωσεις?

Αναλαμβάνουν, το έχω ρωτήσει :)

 

Γνωριζεις καποιος μαιευτηρα που να ειναι ειδικευμενος?

 

Έχω γνωρίσει δύο που τους θεωρώ εξαιρετικούς από πολλές απόψεις και οι δύο είναι εξοικειωμένοι εδώ και χρόνια με φυσιολογικούς τοκετούς μετά από καισαρικές. Επίσης εξοικειωμένες είναι οι μαίες!

 

Γιατι μπορει να ενδιαφερονται και αλλες κοπελες. Αν ναι πες οσες ενδιαφερονται να σου στειλουν πμ για τα στοιχεια του.

 

Στη διάθεσή σας! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σε όλους...

να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας. Έχω ήδη ένα γιο 19 μηνών και σε 7 μήνες περιμένω το δεύτερο μωράκι μου. Γέννησα με καισαρική, λόγω πτώσης παλμών, μετά από 4 ώρες προσπάθειας. Θα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά, θα έχουν περάσει 2 χρόνια και κάτι μετά από τον πρώτο τοκετό. Υπάρχει κανείς που να έχει την εμπειρία του φυσιολογικού τοκετού μετά από καισαρική. Ο γιατροί μιλούν θεωρητικά, είναι διαφορετικό να ακούσεις τα πράγματα από πρώτο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το καινούργιο μέλος της οικογένειας και να χαίρεσαι το παιδάκι που ήδη έχεις! :D

Από εμπειρία δε μπορώ να πω ότι έχω αντίστοιχη, μιας και εγώ το παιδάκι μου με καισαρική το γέννησα. Προσωπικά δε θα το ρίσκαρα να γεννήσω το δεύτερο φυσιολογικά όσος καιρός και αν μεσολαβήσει της μιας γέννας με την άλλη. Εξάλλου είναι κάτι που και ο γυναικολόγος μου δεν αναλαμβάνει. Το έχεις συζητήσει μαζί του σχετικά; (Με το γιατρό σου εννοώ....) Τι λέει εκείνος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίταξε, μου έχει πει ότι υπήρχαν περιπτώσεις γυναικών που είχαν κλέισει ραντεβού για 2η καισαρική και τελικά γέννησαν φυσιολογικά, νωρίτερα από την ημερομηνία που είχε οριστεί το ραντεβού, εντελώς ξαφνικα. Στις περιπτώσεις αυτές προάγει το φυσιολογικό τοκετό, σε καμία περίπτωση όμως δεν τον υποστηρίζει με πρόκληση ωδινών κλπ, είναι επικίνδυνο. Απλά επειδή είναι δική μου επιλογή να το δοκιμάσω ή όχι, γιαυτό ρωτάω μήπως καμία έχει βιώσει κάτι αντίστοιχο. Στο εξωτερικό εφαρμόζεται η πρακτική και λέγεται v-bac (vaginal birth after cesarian). Φυσικά περιττό να πω ότι αυτό που προέχει είναι η υγεία του παιδιού μου, δεν βλέπω τον τοκετό σαν αυτοσκοπό (γερό να είναι και ας μου το βγάλουν από τη μύτη:). Έλεγα απλά μήπως γλίτωνα την ταλαιπωρία του μετά και είχα περιθώριο και για περισσότερα μωράκια.

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ...μολις χτες επειτα απο αναζητηση 1 ετους βρηκα γιατρο στην θεσσαλονικη που αναλαμβανει φυσιολογικο τοκετο επειτα απο καισαρικη.

μολις εχει ερθει απο Γερμανια και πραγματικα λειτουργει πολυ διαφορετικα απο τους ελληνες γιατρους.

μου ειπε λοιπον οτι επειτα απο 2 χρονια στην γερμανια επιδιωκουν φυσιολογικο τοκετο και οχι παλι καισαρικη.μου μιλησε για 70% επτιτυχια εφοσον ομως το παιδι που προκειτε να γεννηθει δεν εχει περρισσοτερα κιλα απο το πρωτο.δηλ ο δικος μου γεννηθηκε 3.200 οποτε το δευτερο δεν πρεπει να ειναι πανω απο 3.500.μου εξηγησε αναλυτικα τι συμβαινει ακριβως και αν με αξιωσει ο θεος για 2 εγκυμοσυνη θα παμε για φυσιολογικο τοκετο.

επιτελους βρηκα καλο γυναικολογο.ειναι παρα πολυ καλος και ειμαι φοβερα ευχαριστημενη..

και το αλλο που μου ειπε και τρελλαθηκα..πληρωσα 40 ευρω επισκεψη και μου ειπε την αλλη φορα που θα ερθεις για το ιδιο προβλημα και οσες φορες χρειαστει δεν θα πληρωσεις..ελπιζω να μην μπει γρηγορα στην ελληνικη πραγματικοτητα :oops:

Link to comment
Share on other sites

demi,

όταν βρεις χρόνο μοιράζεσαι μερικές λεπτομέρειες σχετικά με το τι ακριβώς σου είπε ότι συμβαίνει. Εγω, για να είμαι ειλικρινής ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα σκεφτώ καν το ενδεχόμενο.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα σε όλους...

να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας. Έχω ήδη ένα γιο 19 μηνών και σε 7 μήνες περιμένω το δεύτερο μωράκι μου. Γέννησα με καισαρική, λόγω πτώσης παλμών, μετά από 4 ώρες προσπάθειας. Θα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά, θα έχουν περάσει 2 χρόνια και κάτι μετά από τον πρώτο τοκετό. Υπάρχει κανείς που να έχει την εμπειρία του φυσιολογικού τοκετού μετά από καισαρική. Ο γιατροί μιλούν θεωρητικά, είναι διαφορετικό να ακούσεις τα πράγματα από πρώτο χέρι.

Δες εδώ http://www.eutokia.gr/eutokia/ για λεπτομέρειες. Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με σένα, μόνο που ο δικός μου γιατρός μου απέκλεισε κάθε ελπίδα να γεννήσω φυσιολογικά. Την πρώτη φορά σπάσαν τα νερά στις 40 και 3 ημέρες και γέννησα με καισαρική μετά από 28 ώρες γιατί η διαστολή δεν έλεγε να ξεκολλήσει από το 1. Μου είπε λοιπόν ότι η λεκάνη μου είναι πολύ στενή και αυτός ήταν ο λόγος μη προόδου του τοκετού. Ελπίζω να τα καταφέρεις και να έρθουν όλα όπως τα ονειρεύτηκες.

qcvQp3.pngy83hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στην θεσσαλονικη τουλαχιστον ειναι ο μονος που αναλαμβανει να το κανει αυτο. μου ειπε για τα κιλα οτι πρεπει να ειναι τα ιδια με το πρωτο παιδι ισως και λιγο παραπανω..

δεν επιτρεπετε η επισκληριδιος :cry: και οτι δεν υπαρχει πιθανοτητα να παθει κατι το παιδι η εγω απλα αν δεν μπορεσουμε θα παμε παλι για καισαρικη.

δεν ρωτησα πιο πολλα γιατι ακομα δεν ειμαι εγκυος στο 2 παιδι..απλα με ενημερωσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το 1916, ο Cragin χρησιμοποίησε την έκφραση « Μια φορά Καισαρική, για πάντα Καισαρική» (Once a cesarean, always a cesarean) προκειμένου να αναφερθεί στους κινδύνους της καισαρικής τομής σαν χειρουργείο και να πείσει ώστε να αποφεύγονται οι Καισαρικές τομές, με στόχο την μείωση κινδύνων από μελλοντικά χειρουργεία. Το 1960, η επανάληψη Καισαρικής τομής όταν έχει προηγηθεί ήδη Καισαρική τομή, έγινε η αποδεκτή πρακτική στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.

 

Η εξέλιξη των χειρουργικών τεχνικών και η εξέλιξη στον τομέα της αναισθησιολογίας έδωσε ώθηση στο ποσοστό των διενεργούμενων καισαρικών τομών, των οποίων το ποσοστό από 5% που ήταν στις αρχές της δεκαετίας του 1970, εκτινάχθηκε στο 27% το 1988.

 

Αυτή η ραγδαία αύξηση συνοδεύτηκε από αύξηση της μητρικής θνησιμότητας, από επιμήκυνση του χρόνου νοσηλείας και από ανύψωση του κόστους νοσηλείας. Συνέπειες οι οποίες οδήγησαν τις Ηνωμένες Πολιτείες σε μια εθνική προσπάθεια μείωσης των ποσοστών καισαρικών τομών την δεκαετία του 1980. Οι καισαρικές που πραγματοποιούνταν λόγω προηγηθείσης καισαρικής, αποτελούσαν το 1/3 του συνόλου των επεμβάσεων, και η διενέργεια φυσιολογικού τοκετού μετά από καισαρική τομή διαφάνηκε σαν στρατηγική μείωσης του ποσοστού των καισαρικών.

 

Από τότε μέχρι σήμερα, πολλές μελέτες για την ασφάλεια και τα οφέλη του κολπικού τοκετού μετά από καισαρική τομή διενεργήθηκαν.

 

Αφορά όμως την Ελλάδα το θέμα των αυξημένων ποσοστών Καισαρικών τομών; Με ποσοστό περίπου 31% επί των γεννήσεων, κατέχουμε την δεύτερη θέση στην παγκόσμια κατάταξη. Και στην Ελλάδα, λοιπόν, αυτό το ποσοστό θα μπορούσε να μειωθεί εάν η προηγηθείσα καισαρική τομή σταματούσε να αποτελεί απόλυτη ένδειξη για την καισαρική τομή.

 

Σε έρευνες, κατά την ανασκόπηση της διεθνούς βιβλιογραφίας, το ποσοστό επιτυχίας ενός κολπικού τοκετού μετά από καισαρική τομή κυμαίνεται από 60% έως 90%.

 

Η γνώση των παραγόντων που συνδέονται με αυξημένα ποσοστά επιτυχίας μας βοηθά να προβλέψουμε ποιες γυναίκες αξίζει και μπορούν να μπουν σε αυτή την διαδικασία.

 

Το μικρό ύψος, το αυξημένο βάρος καθώς και η μεγάλη ηλικία της μητέρας συνδέονται με αυξημένα ποσοστά αποτυχίας. Βάρος νεογνού μεγαλύτερο από τέσσερα κιλά, μειώνει επίσης τις πιθανότητες επιτυχίας. Η παρουσία φυσιολογικού τοκετού ή κολπικού τοκετού μετά από καισαρική τομή στο μαιευτικό ιστορικό της γυναίκας, ενισχύουν σημαντικά τις πιθανότητες, με ποσοστά επιτυχίας που αγγίζουν το 89% και 93% αντίστοιχα.

 

Η διαστολή του τραχήλου πάνω από πέντε εκατοστά σε προηγούμενο τοκετό που εξελίχθηκε σε καισαρική τομή, αποτελεί επίσης θετικό προγνωστικό στοιχείο.

 

Γυναίκες στις οποίες το μεσοδιάστημα μεταξύ των κυήσεων ήταν μεγαλύτερο από 18 μήνες, δηλαδή η καισαρική τομή είχε γίνει πριν από 18 μήνες και πλέον, έχουν υψηλότερα ποσοστά επιτυχίας.

 

Ιδιαίτερη σημασίας έχουν, τέλος, οι λόγοι που οδήγησαν σε καισαρική τομή την προηγούμενη φορά. Στην περίπτωση κεφαλοπυελικής δυσαναλογίας, δυστοκίας και μη εξέλιξης του τοκετού, τα ποσοστά επιτυχίας είναι πιο χαμηλά.

 

Η ρήξη της μήτρας αποτελεί την σπουδαιότερη από την άποψη των συνεπειών, επιπλοκή ενός κολπικού τοκετού μετά από καισαρική.

 

Η αναφερόμενη πιθανότητα ρήξης της μήτρας σε διάφορες μελέτες κυμαίνεται από 0,2% έως 1,5%. Οι συνέπειές της περιλαμβάνουν τον θάνατο ή τις νευρολογικές βλάβες του νεογνού σε ποσοστό 30% των περιπτώσεων, την ολική υστερεκτομή, την αιμορραγία, τον τραυματισμό άλλων οργάνων όπως η ουροδόχος κύστη, και τον θάνατο της γυναίκας σε ποσοστό 1-2% των περιπτώσεων.

 

Γυναίκες με δύο καισαρικές τομές στο ιστορικό τους, έχουν τρεις με πέντε φορές μεγαλύτερη πιθανότητα ρήξης μήτρας.

 

Η πρώτη, ίσως, ένδειξη ρήξης μήτρας είναι η εμβρυϊκή δυσχέρεια η οποία αποτυπώνεται στο παθολογικό καρδιοτοκογράφημα. Άλλα σημεία είναι η μεγάλη διακολπική αιμορραγία, η ξαφνική μεταβολή στα ζωτικά σημεία και στο επίπεδο συνείδησης της γυναίκας και ο έντονος πόνος στην περιοχή της παλαιάς τομής.

 

Αυξημένο κίνδυνο ρήξης μήτρας αντιμετωπίζουν οι γυναίκες με ιστορικό προηγηθείσης κλασικής κάθετης καισαρικής τομής. Σε γυναίκες που έχουν κάνει περισσότερες από μία καισαρικές το ποσοστό ρήξης μήτρας ανέρχεται στο 3,7%.

 

Επίσης, ινομυωματεκτομή και πλαστικές εγχειρήσεις του τοιχώματος της μήτρας, αυξάνουν τον κίνδυνο ρήξης.

 

Η εκτεταμένη χορήγηση οξυτοκίνης σε γυναίκες που προετοιμάζονται για κολπικό τοκετό μετά από καισαρική αυξάνει τον κίνδυνο, και σε έρευνες το ποσοστό ρήξης μήτρας ανέρχεται στο 2,3% έως 2,7% των περιπτώσεων. Το ίδιο φαίνεται να ισχύει και στην περίπτωση της χρήσης προσταγλανδινών.

 

Γυναίκες με ιστορικό καισαρικής τομής απαιτούν ιδιαίτερη διαχείριση και μαιευτική φροντίδα, τόσο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης όσο και κατά τον τοκετό.

 

Η επιλογή σχετικά με τον τρόπο τερματισμού της εγκυμοσύνης ανήκει τόσο στην ομάδα υγείας όσο και στην ίδια την γυναίκα, η οποία πρέπει να είναι ενημερωμένη τόσο για τις διαφορετικές επιλογές που της δίδονται όσο και για τους κινδύνους και τις συνέπειες των επιλογών που κάνει.

 

Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, πληροφορίες από το ιστορικό της γυναίκας, όπως και τα δεδομένα της νέας κύησης, πρέπει να συγκεντρώνονται και να αξιολογούνται. Η καταγραφή των παραγόντων που μπορεί να καθορίσουν την επιτυχία ενός κολπικού τοκετού μετά από καισαρική, όπως και των παραγόντων που μπορεί να οδηγήσουν σε ρήξη μήτρας βοηθά τόσο στην λήψη αποφάσεων όσο και στην ρεαλιστική αντιμετώπιση της κατάστασης.

 

Οι παραπάνω παράγοντες επαναξιολογούνται και την στιγμή της εισαγωγής της γυναίκας στο νοσοκομείο για τον τοκετό της.

 

Το Αμερικάνικο κολέγιο γυναικολόγων και Μαιευτήρων, τέλος, περιέλαβε στις κατευθυντήριες γραμμές που εξέδωσε το 1999, οδηγία σύμφωνα με την οποία, ομάδα με χειρουργούς, αναισθησιολόγους και νεογνολόγους, όπως και αίθουσα χειρουργείου, πρέπει να βρίσκονται σε ετοιμότητα κάθε φορά που διενεργείται κολπικός τοκετός σε γυναίκα με ιστορικό καισαρικής τομής.

 

Η διενέργεια κολπικού τοκετού μετά από καισαρική τομή είναι εφικτή και η χώρα μας έχει μείνει πολύ πίσω σε αυτό το κομμάτι της μαιευτικής φροντίδος.

 

Τα ποσοστά επιτυχημένων τέτοιων τοκετών σε άλλες χώρες πρέπει να μας ενθαρρύνουν και η γνώση των πραγματικών διαστάσεων των κινδύνων, όπως αυτή προσφέρεται από τις έρευνες, οφείλει να αποτελέσει οδηγό μας.

 

Μπορούμε να επενδύσουμε στον κολπικό τοκετό μετά από καισαρική τομή, έχοντας στο μυαλό μας πως η εναλλακτική μιας δεύτερης καισαρικής τομής δεν εκμηδενίζει τους κινδύνους.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γέννησα φυσιολογικά μετά απο καισαρική, χωρίς κανένα φάρμακο και ήταν μοναδική εμπειρία. Ήταν η τρίτη γέννα μου και επειδή η πρώτη ήταν επίσης με φυσιολογικό τοκετό είχα ένα επιπλέον avantage σε σχέση με όσες γυναίκες έχουν μόνο προηγηθήσα καισαρική. Ο γιατρός μου αυτό που μου έλεγε ήταν ότι θα αποφασίσουμε τελευταία στιγμή για το τι θα κάνουμε απο την θέση του μωρού απο το βάρος και κάποιους άλλους παράγοντες. Μη φοβηθείς, αν βρείς γιατρό να σε υποστηρίξει.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια,

καλός ο φυσιολογικός τοκετός, σας το λέω εγώ που πάω για τέταρτη καισαρική με φοβερό άγχος για όλες τις πιθανές ή απίθανες επιπλοκές.

Μα πάνω από όλα είναι η υγεία και η ζωή της μητέρας και του βρέφους. Όπως καταλαβαίνετε έχω διαβάσει και έχω ψάξει κάθε πιθανή έρευνα και στατιστική που κυκλοφορεί στι διαδίκτυο. Είναι υψηλό το ρίσκο ακόμα και αν είναι 8-9% για να συμβεί ρήξη μήτρας κατα τη διάρκεια των ωδινών και μετά ποτέ δεν ξέρεις τι έκβαση θα έχει. Δεν θα αναφερθώ για ευνόητους λόγους στα χειρότερα.Αλλά μπορεί έτσι κι αλλιώς να πρέπει να χειρουργηθείς. Σε κάθε περίπτωση λοιπόν πρέπει οι σχετικές ειδικότητες να είναι stand by.

Ενα επίσης παρήγορο γεγονός είναι ότι μετά τη δεύτερη καισαρική επανέρχεσαι πολύ πιο γρήγορα και δεν πονάς τόσο όσο στην πρώτη. Σχεδόν μια εβδομάδα μετά είσαι καλούτσικα.

Ξαναλέω μακάρι όλες οι γυναίλες να μπορούσαν πάντα να γεννούν με φυσιολογικό τοκετό. Υπάρχουν όμως και επιπλοκές :cry::cry:

Σκέψου πολύ καλά πριν αποφασίσεις οτιδήποτε. Είναι πολύ σημαντική απόφαση. Μιλάω εκ πείρας.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Oταν εμεινα εγκυος για τριτη φορα ειχαν προηγηθει δυο επειγουσες καισαρικες. Ηθελα να γεννησω φυσιολογικα. Ο γιατρος μου (ειχα αλλο την τριτη φορα) μιλουσε και αυτος για φυσιολογικο. Ο τριτος τοκετος θα γινοταν σχεδον 4 χρονια μετα τον δευτερο. Μου ειχε πει οτι εμεις παμε για φυσιολογικο και βλεπουμε. Δεν ειχα διαβασει για κινδυνους και ουτε τον ρωτησα. Απλα ειχα ακουσει οτι γινεται. Δυστυχως ομως τα σχεδια αλλαξαν. Στις 36+4 διαπιστωσαμε οτι ο μικρος ειχε παρει λανθασμενη θεση, ηταν δεμενος με το λωρο, αλλα το κυριοτερο η μητρα ηταν ετοιμη να ανοιξει. ΕΤσι εκανα παλι καισαρικη. Πανω απ ολα η υγεια της μανας και του παιδιου που θα ερθει στον κοσμο. Αν και μεταξυ μας μου εχει μεινει μεσα μου που δεν μπορεσα να ζησω το μεγαλειο του φυσιολογικου τοκετου.

Link to comment
Share on other sites

Ενα επίσης παρήγορο γεγονός είναι ότι μετά τη δεύτερη καισαρική επανέρχεσαι πολύ πιο γρήγορα και δεν πονάς τόσο όσο στην πρώτη. Σχεδόν μια εβδομάδα μετά είσαι καλούτσικα.

 

Αχ, πες μου τέτοια να παρηγορηθώ, :) γιατί κι εμένα στον δευτερο τοκετό για καισαρική με πάει :cry: (δεν ξέρω αν είναι επιλογή του γιατρου ή όντως δεν μπορεί να γίνει αλλιώς, καθώς έμεινα έγκυος 10 μήνες μετά τον τοκετό και είμαι και 36 χρονων) και όσο σκέφτομαι το μετά με πιανει φρίκη.

Η καισαρική ηταν η πρώτη χειρουργική επέμβαση που έκανα ποτε (με εξαίρεση τις αμυγδαλές) και δυσκολευτηκα πολύ να συνέλθω μετά. Ήταν σαν να αρνιόταν ο οργανισμός μου να "πάρει μπρος" για τους επόμενους 2-3 μήνες, όλο αρρώστιες και μολύνσεις πάθαινα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην πρώτη καισαρική τα είδα όλα καθότι ο γιατρός μου δεν είχε δώσει εντολή για δεύτερη δόση επισκληρίδιου. Επίσης επειδή ήταν μεσάνυχτα όταν βγήκα από τα χειρουργίο και όταν άρχισα να καταλαβαίνω τους πόνους και καλούσα απεγνωσμένα τις μαίες αυτές αρχικά μου έλεγαν ότι ο γιατρός έφυγε και δεν ξέρουν τι παυσίπονο να μου δώσουν και βέβαια αργούσαν καμμία ώρα να έρθουν ή έτσι νόμιζα από τον πόνο.Τελικά μου έβαλαν παυσίπονο υπόθετο το πρωί λίγο πρίν με σηκώσουν να περπατήσω με το ζόρι όπου έκλαιγα και αυτές με κορόιδευαν. Για να μην τα πολυλογώ όταν γύρισα στο σπίτι ήμουν διπλωμένη στα δύο. Αυτό κράτησε τουλάχιστον 15 μέρες. Από τη δεύτερη καισαρική και μετά μάλωνα με τις μαίες που δεν με άφηναν να σηκωθώ πιο γρήγορα που δεν μου έφερναν φαγητό, που δεν μου έφερναν το μωρό για θηλασμό κ.λ.π.

Είναι σαφώς πιο εύκολα. Όσο πιο γρήγορα σηκωθείς και περπατήσεις τόσο πιο γρήγορα θα γίνεις καλά.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι μπορει να υπαρξει ριξη της μητρας αν ζοριστεις στον φυσιολογικο τοκετο.

 

Οι πιθανότητες να συμβεί ρήξη μήτρας σε άθικτη μήτρα (που δεν έχει προηγηθεί καισαρική) είναι 0.2%.

 

Οι πιθανότητες να συμβεί ρήξη μήτρας όταν έχει προηγηθεί καισαρική με χαμηλή οριζόντια τομή είναι 0,4% αν δεν χρησιμοποιηθεί ωκυτοκίνη (που δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί) και αν ο γιατρός είναι εκπαιδευμένος στην διαδικασία.

 

Οι πιθανότητες να συμβεί ρήξη μήτρας όταν έχει προηγηθεί καισαρική με χαμηλή οριζόντια τομή και όταν ο γιατρός δεν τηρεί το πρωτόκολλο είναι 2,5%. Δηλαδή ο κίνδυνος εξαπλασιάζεται όταν ο γιατρός δεν είναι σωστά εκπαιδευμένος και παραβιάζει τα πρωτόκολλα ασφαλείας. Αν δεν υπάρχει σωστά εκπαιδευμένος γιατρός είναι ασφαλέστερη επιλογή να επαναληφθεί η καισαρική.

 

Οι πιθανότητες να συμβεί ρήξη μήτρας όταν έχει προηγηθεί καισαρική με τομή Τ ή με κάθετη τομή κυμαίνεται από 4-9%. Μετά από αυτές τις τομές δεν συνιστάται η προσπάθεια για φυσιολογικό τοκετό.

 

Οι γιατροί που έχουν εκπαιδευτεί για VBAC (Vaginal Birth After Cesarian) στην Ελλάδα είναι ελάχιστοι. Οι υπόλοιποι που δεν έχουν εκπαιδευτεί και δεν θέλουν να χάσουν πελάτισσες λένε ότι δεν γίνεται αυτό που σε άλλες χώρες όπως η Μ. Βρετανία, θεωρείται δεδομένο. Επίσης αναφέρουν ως πιθανότητες για ρήξη μετά από χαμηλή οριζόντια τομή αυτές που ισχύουν για τις κάθετες τομές και τις τομές Τ, το οποίο δεν είναι αληθειαλ...

Το έντιμο θα ήταν να πούνε ότι δεν μπορούν να αναλάβουν γιατί δεν ξέρουν να το κάνουν. Είναι καλό που δεν αναλαμβάνουν κάτι που δεν γνωρίζουν όμως κανονικά θα έπρεπε να παραπέμπουν σε συναδέλφους που γνωρίζουν και όχι να λένε ότι δεν γίνεται, ότι το ρίσκο είναι μεγάλο, ότι....

 

Στο διαδίκτυο μπορείτε να βρείτε τα ποσοστά και τα πρωτόκολλα ασφαλείας.

 

Μια από τις πληρέστερα ενημερωμένες διευθύνσεις είναι η εξής:

 

http://www.vbac.com/

 

Βάζοντας το google τον όρο vbac θα βρείτε πάρα πολλά. :)

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο γιατρός μου αναφερόμενος σε μια γνωστή μου που ήθελε το δεύτερο παιδάκι της να το κάνει φυσιολογικά (το πρώτο το είχε κάνει σε αυτόν με καισαρική) την παρέπεμψε σε άλλον μαιευτήρα γιατί αυτός δεν αναλαμβάνει τέτοιες περιπτώσεις... προφανώς ο άνθρωπος δεν έχει την εμπειρία όπως λέει και η Αγλαϊα παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η γιατρος μου οταν την ρωτησα μου ειπε τι η ιδια δεν αναλαμβανει κ οτι στην Θεσσαλονικη αναλαμβανουν μονον δυο μαιευτηρες...Δεν ρωτησα ποιοι γιατι να σας πω την αληθεια δεν το διακινδυνευω...Και ο μαιευτηρας να ειναι εκπαιδευμενος σε φυσ τοκετο μετα απο καισαρικη, πού ξερει τι δουλεια εκανε ο προηγουμενος,αν δηλ εκανε καλη δουλεια στην καισαρικη... :roll:

 

Παντως η δευτερη καισαρικη μου δεν ειχε καμμια σχεση με την πρωτη...Στην πρωτη η αναισθησιολογος ηταν ασχετη κ τα καταλαβα ολα, κ μετα πονουσα πολυ...Στην δευτερη απαιτησα απο την γιατρο μου αλλον αναισθησιολογο, που του ειπα τι ειχα περασει κ ηταν παρα πολυ προσεκτικος μαζι μου...

 

Αυτο που δεν εχω καταλαβει μεχρι τωρα ειναι το εξης...

 

Σε ολες οσες ειχαμε κανει καισαρικη μας εδιναν υποθετα VOLTAREN κ οταν ελεγα δεν θελω να βαλω, γιατι θηλαζω μου ελεγαν ΟΛΟΙ, παιδιατρος, αναισθησιολογος κ γναικολογος, οτι δεν πειραζει στον θηλασμο.

 

Οταν, αφου περασε κανενας μηνας, χρειαστηκα να παρω καποιο αντιφλεγμονωδες για την μεση μου, ρωτησα την παιδιατρο μας-που ειναι κ αιματολογος- για να βαλω voltaren ηταν κατηγορηματικη....

Μεχρι κ αιμορραγια, λεει, μπορει να παθει το μωρο -απο που δεν καταλαβα- ασε τι σας δινανε στην κλινικη, το voltaren απαγορευεται στον θηλασμο. :roll:

Βγαζετε εσεις ακρη?

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...