Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοριτσια γνωριζεται την RYAN AIR?


lahesis

Recommended Posts

καλησπερα σας κοριτσια. Υπαρχει περιπτωση να γνωριζεται την Ryan air? Μιλαμε εχω τρελαθει πηγαν 2 γνωστοι μου Ρωμη τωρα το καλοκαιρι με 20Ε πανε-ελα με ολα μεσα... αλλα εγω ψαχνω ψαχνω και δεν βρισκω στο ιντερνετ, τετοιες τιμες.. εν το μεταξυ εχω ακουσει απο πολλους για την συγκεκριμενη εταιρια που εχει τσαρτερ και ως μονη προυποθεση εχει, οτι δεν περνεις πολλες αποσκευες, παρα μονο μια βαλιτσα μικρη που την στα χερια μαζι σου... εω θελω να παω μοναχο τον δεκεμβριο, θελω να κλεισω απο τωρα, και ψαχνω την καλυτερη δυνατη τιμη...

ευχαριστω εκ των προτερων,

δομινικη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω ταξιδέψει με ryan air, είναι τύπου easyjet, δεν ήξερα ότι είχε δρομολόγια από Ελλάδα. Νομίζω πήγα από Βερολίνο Στοκχόλμη. Πάντως δεν ήταν τόσο εξευτελιστικά χαμηλή η τιμή....Πολύ στυμωγμα θυμάμαι, αγκαλιά με τα γόνατα μας ταξιδεύαμε!!! Βέβαια αν βρεις τόσο φτηνά, χαλάλι!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας κοριτσια. Υπαρχει περιπτωση να γνωριζεται την Ryan air? Μιλαμε εχω τρελαθει πηγαν 2 γνωστοι μου Ρωμη τωρα το καλοκαιρι με 20Ε πανε-ελα με ολα μεσα... αλλα εγω ψαχνω ψαχνω και δεν βρισκω στο ιντερνετ, τετοιες τιμες.. εν το μεταξυ εχω ακουσει απο πολλους για την συγκεκριμενη εταιρια που εχει τσαρτερ και ως μονη προυποθεση εχει, οτι δεν περνεις πολλες αποσκευες, παρα μονο μια βαλιτσα μικρη που την στα χερια μαζι σου... εω θελω να παω μοναχο τον δεκεμβριο, θελω να κλεισω απο τωρα, και ψαχνω την καλυτερη δυνατη τιμη...

ευχαριστω εκ των προτερων,

δομινικη

 

Την κοίταξα τώρα την εταιρεία αυτή.Πάει Θεσσαλονίκη-Μπάρι αλλά η τιμή έβγαινε 190 ευρώ με φόρους οπότε δεν ειναι κ τόσο πολύ φτηνα!Κοίταξε τα κ συ στο:http://www.ryanair.com!

labc81

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι ξέρω έχει από Βόλο, πιο συγκεκριμένα από το αεροδρόμιο της Ν.Αγχιάλου για Μιλάνο και Φρανκφούρτη. Ταξίδεψε μια γνωστή μου για Φρανκφούρτη με επίσης σε εξευτελιστική τιμή. Δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς αλλά μου έκανε εντύπωση γιατί συζητάγαμε πως ένα σαββατόβραδο χαλάς πολλά περισσότερα. Δεν μου είπε όμως λεπτομέρειες για το ταξίδι και το δρομολόγιο. Γνωρίζω επίσης πως σε κάθε πτήση οι θέσεις με πολύ χαμηλές τιμές είναι λίγες και όποιος προλάβει..Οι υπόλοιπες ανεβαίνουν σε τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ταξιδέψει από Λονδίνο για Δουβλίνο με αυτή, με τιμή εισιτηρίου 2 λίρες και φόρους αεροδρομίου 30 λίρες... Αν κλείσεις μέσω Ιντερνετ από νωρίς είναι πολύ φτηνά τα εισιτήρια αλλά μόνο από νωρίς. Ένας μήνας πριν δεν είναι νωρίς για τέτοιες τιμές. Τα αεροπλάνα είναι τύπου easy jet, χωρίς πολύ χώρο για πόδια κτλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρέπει να κοιτάξεις τη συνολική τιμή του εισιτηρίου και με τους φόρους. Μπορεί να μην είναι τόσο χαμηλή στα 20Ε. Πάντως για Θεσσαλονίκη-Μιλάνο νομίζω η aegean είχε 90 Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ταξιδεψα το Μαρτιο Ροδο - Μιλανο με 130 ευρο πηγαινε - ελα που τα 30 ευρο ηταν για τη βαλιτσα .Ολοι περνανε της βαλτσες μεσα και δεν πληρωνανε τιποτα .Τιν επομενη φορα ετσι θα κανω κ'εγω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι η συγκεκριμένη εταιρία αλλά η αδερφή που μένει πλέον Γερμανία,μου είπε για μια εταιρία η οποία βγαζει εξευτελιστικές τιμές σε εισιτήρια αλλά εχει και έναν όρο να υπογράψεις οτι αν πέσει το αεροπλάνο ή οτιδήποτε άλλο πάθει δεν εχεις δικαίωμα αποζημιωσης.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι η συγκεκριμένη εταιρία αλλά η αδερφή που μένει πλέον Γερμανία,μου είπε για μια εταιρία η οποία βγαζει εξευτελιστικές τιμές σε εισιτήρια αλλά εχει και έναν όρο να υπογράψεις οτι αν πέσει το αεροπλάνο ή οτιδήποτε άλλο πάθει δεν εχεις δικαίωμα αποζημιωσης.
καλα σοβαρα μιλας;;πρωτη φορα το ακουω,ανατριχιασα...τεσπα εγω που ταξιδευω εδω και 4 χρονια και μετα με το μωρο με easy jet ειμαι μια χαρα και πολυ καλες τιμες..ειδικα αν τα κλεισεις νωριτερα..μεχρι και 40 ευρω ειχαμε βρει..απλα η βαλιτσα που θα εχεις δεν θα πρεπει να ειναι πανω απο 20 κιλα και μονο μια στο χερι...το φαι το πληρωνεις αλλα τι να φαω δεν θα αντεξω 2 ωρες πτηση;;;
Link to comment
Share on other sites

Mε easyjet, πριν 5 χρόνια για Μιλάνο, πήγαινε έλα, δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά πολύ χαμηλή τιμή.

 

Γενικά σε όλες τις low cost αεροπορικές, παίζουν τέτοιοι όροι. Όχι πολλές αποσκευές, όχι φαγητό, όχι αεροσυνοδός, όχι αριθμημένες θέσεις, όχι καροτσάκια με αρώματα, γενικά όχι στις παροχές.

 

Θέλει νωρίς, όσο πιο νωρίς γίνεται, για να πετύχεις καλές τιμές.

 

Π.χ. Θεσσαλονίκη αναχώρηση 28 Αυγούστου - Στοκχόλμη επιστροφή 4 Σεπτέμβρη :arrow: 209,47 ευρώ.

 

Το ίδιο δρομολόγιο για αναχώρηση 25 Σεπτέμβρη και επιστροφή 9 Οκτώβρη :arrow: 75,98 ευρώ !!!

 

Σχεδόν στο ένα τρίτο. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Γενικά θέλει κοίταγμα, νομίζω άλλες τιμές ισχύουν για καθημερινές και άλλες για ΣΚ, το ίδιο για διαμονή πάνω από εβδομάδα.

 

Αν έχεις λίγο flexible μέρες και είσαι σίγουρη ότι μπορείς να ταξιδέψεις τις συγκεκριμένες μέρες που θα επιλέξεις καλώς. Νομίζω επίσης ότι αν δεν ταξιδέψεις, ή χάνεις τα χρήματά σου ή αναβαθμίζεσαι σε ακριβότερο εισιτήριο, αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρη, κοίτα το καλύτερα.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Aν βαλεις στο γκουγκλη ryanair θα στο βγαλει.Ωστοσο εξαιρετικς τιμες με διαφορες εταιρειες βρισκω και στο scyscanner.gr που ειναι μηχανη αναζητησης για αεροπορικα εισιτηρια.

 

Οι τιμες που εχει στο site ειναι ΜΕ ή χωρις φορους?

Link to comment
Share on other sites

20e πήγαινε-έλα, Ελλάδα-Ρώμη;;;;; Δε νομίζω βρε συ.... Πολύ εξευτυλιστικό μου κάνει.

Πέραν τούτου, κοίτα και την ασφάλεια που σου παρέχει λ.χ. και την Helios ξέρουμε, αλλά το αεροπλάνο της έπεσε το 2005 λόγω ελλειπούς συντήρησης.....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

20e πήγαινε-έλα, Ελλάδα-Ρώμη;;;;; Δε νομίζω βρε συ.... Πολύ εξευτυλιστικό μου κάνει.

Πέραν τούτου, κοίτα και την ασφάλεια που σου παρέχει λ.χ. και την Helios ξέρουμε, αλλά το αεροπλάνο της έπεσε το 2005 λόγω ελλειπούς συντήρησης.....

 

Η τιμη ειναι οντως αυτη εχουν ταξιδεψει πολλοι γνωστοι μου. Τωρα οσον αφορα στην ασφαλεια,δεν ειναι ολες οι εταιρειες χαμηλου κοστους αναξιποπιστες ουτε οι ακριβες σιγουρα ασφαλεις.Της Helios το αεροπλανο επεσε, αλλα και εκατονταδες ακριβων εταιρειων επισης...

 

Μακαρι η ακριβη τιμη του εισιτηριου να σημαινε και ελαχιστοποιηση πιθανοτητας πτωσης.Θα πληρωναμε κατι παραπανω και θα ειμασταν σιγουροι για την βεβαιη προσγειωση μας.

 

Για την easyjet εχω ρωτησει μηχανικο αεροσκαφων και μου ειπε οτι τα αεροπλανα της εχουν αριστη συντηρηση.Για την ryanair δεν εχω ακουσει κατι. Νομιζω ομως οτι ειναι ο εθνικος αερομεταφορεας της Ιρλανδιας ή κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι οι τιμες εξαρτωνται απο την πληρωτητα της πτησης (οπως και στις αλλες εταιρειες βεβαια). Σιγουρα πριν φτασεις στο σημειο να πληρωσεις μαθαινεις την τελικη τιμη (οποτε αν πχ τα 20 γινουν 80 με τους φορους αποφασιζεις τι θα κανεις). Για την ασφαλεια νομιζω οτι ολα τα αεροπλανα ελεγχονται. Απλα οι εταιρεις με φθηνοτερο ναυλο συνηθως εχουν λιγοτερες παροχες. Πχ τωρα κλεισαμε κατι εισητηρια για φιλους απο Ρωμη για Βρυξελλες. 2 ατομα 138 ευρω. Επειδη θα εχουν μονο χειτοαποσκευες πρεπει να κανου check in ηλεκρονικα και αν ξεχασου το boarding pass θα πληρωσουν 40 ευρω το ατομο. Επισης το αεροδρομιο ειναι μεν των Βρυξελλων αλλα 40 χιλιομετρα απο την πολη οποτε ενα μερος απο την εκπτωση παει στα μεταφορικα εδαφους. Φυσικα δεν προσφερουν φαγητο ή νερο (αλλα δεν ειναι και οι μονοι)

Επεξεργάστηκαν by mmdad
προσθηκη
Link to comment
Share on other sites

Ταξίδεψα πέρσι από Βόλο για Μιλάνο 110 ευρώ μαζίμε τη βαλίτσα την μεγάλη 2 άτομα πήγαινε έλα. Περίμενα τα χειρότερα, αλλά έχω ν α πω τα καλύτερα. Πάρα πολύ μεγάλο αεροπλάνο, λίγο στενό στα πόδια βέβαια, άριστοι πιλότοι, με αεροσυνοδούς κανονικά απλά δεν είχε φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

ταξίδεψα, δεν επεσε το αεροπλάνο, απαίσιο σερβις αλλά θα ξαναταξιδέψω λόγο τιμής

προσοχή γιατί από εδώ βγάζουν

1. να μην κανεις λάθος στην κράτηση (ή οποια διόρθωση στοιχίζει 100 ευρώ +)

2. να μην εχεις ούτε γραμμαριο παρα πανω στην χειραποσκευη ή βαλίτσα

3. να μην περιμένεις προτεραιότητα επειδή εχεις παιδιά ακόμη και αν είσαι μόνη σου και αυτό εχει σημασία γιατί θα στηθείτε για ώρα στην ουρά πριν να ανεβείτε στο αεροπλάνο γιατί δεν εχει θέσεις -οποιος προλάβει πρόλαβε (δεν μπορείς δηλαδή να καθίσεις στην καρεκλα να περιμένεις γιατί μπορεί να μην βρεις να καθισεις όλοι μαζί και δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση!)

4. αν ταξιδεύεις για πολλή ώρα πάρε φαγητό μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω παρα παρα πολυ για τις απαντησεις.. να στε καλα..

μηπως ξέρετε το site της ryan air, για να κανω, online κρατηση?

 

 

Εδώ

http://www.ryanair.com/en

 

1. Μην πάρεις μεγάλη αποσκευή -και τη 'μικρή' σου βαλίτσα μην τη γεμίσεις. Αν ψωνίσεις κάτι από εκεί, να μην πληρώνεις διπλά την αξία του...

 

2. Προσγειώνεται πάντα στα 'δεύτερα' αεροδρόμια (ή σε μικρότερες πόλεις), οπότε τσέκαρε πού θα φτάσεις για να δεις και πώς θα πας στο κέντρο της πόλης

 

Καλά να περάσεις !!

 

ΥΓ-πριν κάποιο καιρό απευθείας Θεσσαλονίκη-Ιταλία (δεν είμαι σίγουρη για Ρώμη πάντως) πέταγε κι η Air One -ίσως μόνο τους θερινούς μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα που θεσατε το θεμα με τα "δευτερα" αεροδρομια.Τα ταξι στην Ευρωπη ειναι πανακριβα. Απο τα κανονικα αεροδρομια Παρισιου και Ρωμης δωσαμε 50 ευρω μεχρι τα κεντρα των πολεων. Οπότε αν ειναι για τα μακρινα να δωσει κανεις π.χ. 100 ευρω ερχεται μία ή αλλη....

Link to comment
Share on other sites

Έχω ταξιδέψει από Λονδίνο για Δουβλίνο με αυτή, με τιμή εισιτηρίου 2 λίρες και φόρους αεροδρομίου 30 λίρες... Αν κλείσεις μέσω Ιντερνετ από νωρίς είναι πολύ φτηνά τα εισιτήρια αλλά μόνο από νωρίς. Ένας μήνας πριν δεν είναι νωρίς για τέτοιες τιμές. Τα αεροπλάνα είναι τύπου easy jet, χωρίς πολύ χώρο για πόδια κτλ.

 

Εχουν δίκιο όποιοι έγραψαν να τσεκάρεις τα μακρινά αεροδρόμια. Εγώ ξέχασα να σου γράψω πως πληρώσαμε 20 λίρες στο πούλμαν από το ένα αεροδρόμιο στο άλλο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

παιδια με σκλαβωνεται... ευχαριστω παρα πολυ... δεν ξερω τι θα κανω τελικα, αυτο με τα δευτερα αεροδρομια που ειπατε, το ψαξα και ισχυει.. πωωωω ειναι πολυ μακρια απο κει που θελω...εγω δεν παω ρωμη οπως οι φιλοι μου... γερμανια στο μοναχο θελω να παω.. και μοναχο δεν εχει... :(

Link to comment
Share on other sites

παιδια με σκλαβωνεται... ευχαριστω παρα πολυ... δεν ξερω τι θα κανω τελικα, αυτο με τα δευτερα αεροδρομια που ειπατε, το ψαξα και ισχυει.. πωωωω ειναι πολυ μακρια απο κει που θελω...εγω δεν παω ρωμη οπως οι φιλοι μου... γερμανια στο μοναχο θελω να παω.. και μοναχο δεν εχει... :(

 

Για Μοναχο germanwings και germanair νομιζω

Link to comment
Share on other sites

παιδια με σκλαβωνεται... ευχαριστω παρα πολυ... δεν ξερω τι θα κανω τελικα, αυτο με τα δευτερα αεροδρομια που ειπατε, το ψαξα και ισχυει.. πωωωω ειναι πολυ μακρια απο κει που θελω...εγω δεν παω ρωμη οπως οι φιλοι μου... γερμανια στο μοναχο θελω να παω.. και μοναχο δεν εχει... :(

 

 

παιζει και η airberlin απευθειας θεσσ-->μοναχο, αλλα πεταει μονο ανοιξη-καλοκαιρι. πηγαινε εδω και βαλε το μηνα που σε ενδιαφερει να δεις αν πεταει!

http://www.airberlin.com/site/flugplan.php?LANG=eng

 

 

Παντως, αν κλεισεις αρκετα νωρις (πανω απο 2 μηνες νωριτερα) και οι κανονικες εταιρειες εχουν πολυ καλες τιμες

Επισης, αν δεν σε ενδιαφερει να πας συγκεκριμενες ημερομηνιες, υπαρχουν μερες που δεν εχει πολλη κινηση και τα ναυλα ειναι φθηνοτερα- αυτο το βρισκεις στην ιστοσελιδα της καθε εταιρειας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...