Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επείγον (Εξαγωγη με ροζ βλενη)


Recommended Posts

Όποιος ξέρει παρακαλώ ας μου απαντήσει, το μικρούλι μου έχει εδώ και μέρες έναν ενοχλητικό βήχα που σχεδόν πάντα καταλήγει σε έμετο.

Παίρνουμε θεραπεία αλλά τίποτα σήμερα στον τελευταίο έμετο που έκανε είχε πολλή βλέννα και το χρώμα του ήταν ροζ.

Ο γιατρός μας λείπει εκτός Αθηνών κι εγώ έχω τρομοκρατηθεί.

Μήπως ξέρει κάποιος περί τίνος πρόκειται σας έχει συμβεί ποτέ?

Θα πρέπει να το πάω στο Παίδων?

Παρακαλώ μια γνώμη.

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

Εγώ θα σου έλεγα να πάς.πρίν τρομοκρατηθείς σκέψου μήπως έφαγε ήπιε κάτι που να δικαιολογεί το χρώμα του εμετού;πχ ρόδι(λέω εγω τώρα)ότι και να είναι περαστικά σας

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΤΙΤΗ. ΔΕν έφαγε κάτι. Γαλατάκι του έδωσα και τον έβαλα για ύπνο και ξύπνησε με βήχα. Στο τέλος έκανε εμετό και αυτό που έβγαλε ήταν ελαφρώς ροζ.

Ξαναπαίρνω τον παιδίατρο αλλά δεν έχει καν σήμα.

Θέλω να το πάω στο παίδων αλλά δεν θέλω με τίποτα να μας κρατήσουν μέσα .

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα εκανε εμετο και τον αερα που ανεπνεε και μου ειπε ο παιδιατρος οτι ειναι απο τις βλεννες και τις μυξουλες.αφου εκανε πολλες φορες μεσα σε μια μερα καταληξαμε νοσοκομειο για το φοβο της αφυδατωσης και τελικα ηταν απο τις εκκρισεις.μου εδωσε αντιβιωση και πολυ ορο με συρριγα.......ειχα σκασει.βεβαια επειδη δεν δεχοταν την αντιβιωση το στομαχι του του το γυρισε σε βρογχιτιδα.......

να πας καλου κακου,πιο πολυ για να ηρεμησεις

περαστικα σας

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

Από μια παρόμοια περίπτωση αλλά όχι σε μωρό,στη μητέρα μου συγκεκριμένα,ο γιατρός μας είπε ότι ο οισοφάγος έχει κυρσους οι οποίοι με το ζόρισμα μερικές φορές μπορεί να βγάλουν λίγο αίμα.Από ότι μας είπε δεν είναι κάτι σοβαρό.Αλλά επειδή πρόκειτε για μωράκι πιστεύω πως πρέπει να πας στο νοσοκομείο αν δεν βρίσκεις τον γιατρό σας.Με τον εμετό πρέπει να προσέξετε λίγο και την αφυδάτωση.

Περαστικά σας και όλα καλά να πάνε.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δέν έχεις κάποιον γνωστό να σου δώσει το τηλ του δικού του παιδιάτρου έστω για να σε καθοδηγήσει;πέρσι τα χριστούγεννα, ηταν η ανηψιά μου με 40 πυρετό όλη μέρα (14 μηνών) ο παιδιατρός της την έστειλε στο νοσοκομείο για εξετάσεις και όταν βγήκανε δεν απαντούσε στο τηλ.πήρε την δικιά μου παιδίατρο και χωρίς να έχει ξαναδεί το παιδί,τουλάχιστον την καθησύχασε μέσω τηλ και γλίτωσε την εισαγωγή στο νοσοκομείο χριστουγεννιάτικα

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πάρα πολύ γα τις απαντήσεις.

Το διάβασα και στο σαιτ του παιδιατρου για τον οισοφάγο ΣΟΦΗ είναι πιθανό να έχει ερεθιστεί από τον τόσο βήχα.

Τώρα μου κοιμηθηκε, θα τον αφήσω να δω πως θα πάει και αν τον ξαναπιάσει βήχας τον πήρα και φύγαμε για νοσοκομείο.

Ήθελα να ξέρα γιατί δεν περνά ο παλιοβήχας τρεις μέρες τώρα παίρνει αερολίν και τίποτα.

Πάντως αν ξέρετε και οτιδήποτε άλλο.... με βλέπω για ξενύχτι.

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

amarreto μου μόνο ντεπόν και αερολίν τίποτα από αυτά δεν είναι ροζ δυστυχώς.

Τι να πω προς το παρόν έχει κλείσει ένα τέταρτο ύπνου χωρίς βήχα,

αχ πόσο βασανίζονται τα μικρά μας όταν αρρωσταίνουν μου ρχεται να κλάψω που τον βλέπω έτσι.

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

αυτος ο βηχας ειναι δραμα τις τελευταιες μερες..ατελειωτα παιδακια ταλαιπωρει και το δικο μου βεβαια..το αερολιν τπτ δεν της κανει!!

Περαστικα του Μενια!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Ζouzounitsa79 σε ευχαριστώ πολύ.

Το ίδιο περαστικά να ναι και για σας. Πρώτη φορά μου αρρωσταίνει τόσο πολύ κι έχω πελαγώσει ευτυχώς με το που μπαίνω στο φόρουμ βρίσκω λίγη στήριξη και ξελαφρώνω κάπως.

Αλήθεια η δικιά σου έχει καιρό τον βήχα? Ο γιατρός τι σας έχει πει?

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι τον εχει πανω απο 10 ημερες...ξεκινησε σαν ξεροβηχας και μετα εγινε σαν να προσπαθει να βγαλει φλεματα...σαν βραχναδα...βαρυνε τελοσπαντων!

τις τελευταιες 6 ημερες επινε αερολιν σιροπι ανα 8ωρο...καμια βελτιωση :(

μπορω να σου πω οτι χειροτερεψε :( αυριο λεω να τον παρω τηλ τον γιατρο μας να δω αν εχει να μου προτεινει κατι αλλο!!

ουφφ!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

το αιμα πως ηταν?

τριχα, βλεννη, ανοιχτο, ψοφιο?

 

κοιτα να σου πω επειδη με αυτα δεν παιζουν και το φορουμ δεν ειναι φορουμ ιατρων ταπεινη μου γνωμη καλυτερα να πας το παιδι στο νοσκομειο να εισαι ησυχη παρα να τρεχεις και να μη φτανεις μετα.Ευχομαι να μην ειναι τπτ και απλα να ηταν ενα αγγειο αλλα εμετος με αιμα παει κι αλλου το μυαλο

 

Υπαρχουν και ιδιωτικα παιδιατρικα που εφημερευουν αν νιωθεις πως δεν αντεχεις το δημοσιο κτλ παντως

Link to comment
Share on other sites

amarreto μου μόνο ντεπόν και αερολίν τίποτα από αυτά δεν είναι ροζ δυστυχώς.

Τι να πω προς το παρόν έχει κλείσει ένα τέταρτο ύπνου χωρίς βήχα,

αχ πόσο βασανίζονται τα μικρά μας όταν αρρωσταίνουν μου ρχεται να κλάψω που τον βλέπω έτσι.

Κοριτσάκι το ντεπόν δεν είναι με γεύση κεράσι;μήπως εκει οφείλετε το ρόζ;δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου απλά καμι φορά τα πράγματα είναι πιο απλά απο ότι πιστεύουμε,αλλα στο πανικό μας σκεφτόμαστε τα χειρότερα.

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

επειδη κι εμενα το κανει συχνα με τον εμετο οταν ειναι με βηχα -δεν εχω συναντησει ομως κατι ροζ-, ο εμετος προκαλειται απο τον συνεχομενο βηχα και τα φλεματα που προσπαθει να βγαλει. το αερολιν βοηθαει σ'αυτο, στο να καθαριζει δηλ. απο τα φλεματα και εχει τυχει εμεις μολις το παρουμε να βηξει 2 φορες και να κανει εμετο... εγω χαιρομαι -ας πουμε- οταν κανει εμετο, γιατι καθαριζει..

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τελικά πήγαμε στο νοσοκομείο αλλά ρε παιδιά είχε τόσο κόσμο ποθ τρομοκρατήθηκα μην μου κολλήσει και καμιά άλλη ασθένεια και φύγαμε άρον άρον.

Το πρωί ο μικρός μου ξαναέκανε εμετό αμέσος μόλις ήπιε το γάλα του έβγαλε πάλι πολύ φλέμματακι αλλά δεν ήταν ροζ αυτή τη φορά.

Τελικά σήμερα βρήκα τον παιδιατρο και μου είπε οτι αφού έγινε μόνο μια φορά προφανώς θα ερεθίστηκε κάποιο αγγείο στον οισοφάγο του από τον πολύ βήχα και τους συχνούς εμέτους.

Αύριο όμως θα τον πάω όπωσδήποτε στο γιατρείο του. Μέχρι τότε συνεχίζουμε αερολίν και μπόλικο ορό

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τελικά πήγαμε στο νοσοκομείο αλλά ρε παιδιά είχε τόσο κόσμο ποθ τρομοκρατήθηκα μην μου κολλήσει και καμιά άλλη ασθένεια και φύγαμε άρον άρον.

Το πρωί ο μικρός μου ξαναέκανε εμετό αμέσος μόλις ήπιε το γάλα του έβγαλε πάλι πολύ φλέμματακι αλλά δεν ήταν ροζ αυτή τη φορά.

Τελικά σήμερα βρήκα τον παιδιατρο και μου είπε οτι αφού έγινε μόνο μια φορά προφανώς θα ερεθίστηκε κάποιο αγγείο στον οισοφάγο του από τον πολύ βήχα και τους συχνούς εμέτους.

Αύριο όμως θα τον πάω όπωσδήποτε στο γιατρείο του. Μέχρι τότε συνεχίζουμε αερολίν και μπόλικο ορό

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τη διπλή καταχώρηση :oops:

monbebe ι εγώ χαίρομαι που κάνει εμετό γιατί μόνο έτσι καθαρίζει από το φλέμμα. Κι ο γιατρός άλλωστε δεν το θεωρεί κακό σημάδι το χρωμα ήταν αυτό που με ανησυχησε γιατί δεν το έχω ξανασυναντήσει.

Αν ήταν πάντως κάτι χειρότερο θα το ξανακανε πιστεύω.

Σήμερα όλη μέρα θα τον παρακολουθώ και αυριο θα μας λυθούν όλες οι απορίες ως τότε βεβαια τρέμω μη μου το ξανακάνει.

Πάντως ευχαριστώ όλες για την ανταπόκριση εχθές πάνω στον πανικό μου η βοήθειά σας ήταν πολίτιμη :D

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι περαστικά.

Αυτόν τον έντονο βήχα που καταλήγει σε εμετό τον έκανε η κόρη μου όποτε της έδινα αερολίν. Ο παιδίατρος δεν το παραδεχόταν αλλά το άκουσα και από άλλη μαμά. Από τότε δεν ξαναέδωσα σε κανένα μου παιδί.

Υπάρχουν και άλλα φάρμακα για τον βήχα!!

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σου εύχομαι όλα να' ναι περαστικά και γρήγορη ανάρρωση.

Δεν θα αναφερθώ στον εμετό, γιατί είναι σύνηθες φαινόμενο όταν η αγωγή είναι αποχρεμπτική (διάλυση των φλεγμάτων και αποβολή με ούρα και κόπρανα) ή και όταν ένα παιδάκι δεν φυσάει τη μύτη του.

Όσον αφορά όμως το χρώμα του εμετού, μπορεί να οφείλεται και σε πυώδη αμυγδαλίτιδα, που με τον συνεχή βήχα ερεθίζεται ακόμα περισσότερο. Αν ήταν κάτι άλλο, πιο επικίνδυνο και πιο σοβαρό, το αίμα θα ήταν ή σκούρο κόκκινο προς καφέ (παλιό αίμα) ή ζωηρό κόκκινο (εκείνης της στιγμής).

Αν αύριο πας τελικά στο γιατρό, ρώτησε τον σε ποιές περιπτώσεις πρέπει να ανησυχήσεις, με ποιά συμπτώματα δηλ. πρέπει να πας αμέσως στο νοσοκομείο.

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα. Μετα κόπων και βασάνων πήγαμε εχθές στο γιατρό.

Το αιματάκι στον εμετό οφείλεται στον ερεθισμένο λαιμό από το βήχα και τους εμετούς. Το θέμα είναι οτι βρήκε το παιδί πολύ κρυωμένο και μας έστειλε για γενική αίματος.

Μας έδωσε μάσκα αερολιν και φλιξοταιντ για το βήχα και αναμένουμε τα αποτελέσματα της εξέτασης για παιρεταίρω αγωγή.

Το μικρό μου εχθές είχε το πιο δύσκολο βράδυ της ζώούλας του από θέμα βήχα κοιμήθηκε μόνον λίγες ώρες στην αγκαλιά μου κι αν τον ακούγατε πως βαριανάσενε θα σφιγγόταν η καρδιά σας. Σήμερα δε που του πήραν και αίμα μη σας πω καλύτερα.

Εν ολίγοις το μικρό μου υποφέρει κι εγώ δεν μπορά να κάνω κάτι για να το βοηθήσω τα έχω βάλει με τους γιατρόύς γιατί το πήγα σε τρεις διαφορετικούς όλες αυτές τις μέρες και κανένας δε βρήκε τα συμπτώματα ανησυχητικά και να που σήμερα φτάσαμε να είμαστε στα πρόθυρα ασθματικής βροχίτιδας και μάλιστα ο γιατρός μου την είπε κιόλας που δεν τον πήγα νωρίτερα.

Που να θυμάται βέβαια με τοση πελατεία οτι τον έπαιρνα όλο το ΣΚ τηλ αλλά είτε δεν είχε σήμα ε'ιτε δεν είδε την κλήση είτε ήταν εκτος Αθηνών στο σταυρό που σας κάνω αυτά μου απάντησε τις τρεις φορές που του τηλεφώνησα και συν τοις άλλοις εχθές δεν θυμώταν οτι τον έψαχνα και με άφησε να περιμένω με το μωρό μια ώρα στο ιατρείο επέιδή λέει δεν είχα ραντεβού κι ας πνιγόταν το μωρό μου από το βήχα.

Συγνώμη για την αγανακτηση αλλά δεν έχω σε ποιον να ξεσπάσω αυτή τη στιγμή βλέπετε δεν είμαι και άνθρωπος που βάζει εύκολα τις φωνές λέίπει κι ο άντρας μου και το περνάω όλο αυτό μόνη, με την βοήθεια βέβαια τις πεθερά μου που κάθε φορά που ακούει το μωρό να πνίγεται βάζει τα κλάμματα και πανικοβάλλεται, και του πεθερού μου που γκρινιάζει οτι αφήσαμε το παιδί κι αρρώστησε, δεν λέω τον αγαπάνε πολύ και νοιάζονται αλλά εμενα όλο αυτό δε με βοηθά καθόλου .

Τι να πω αναμένω με αγωνία την αιματολογική.

Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση και τις συμβουλές σας.

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...