Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Antzy μου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου αυτή η φορά να ειναι πραγματικα τυχερή και να μείνεις εγκυουλα!!!

Εγώ δεν εκανα σπερματεγχυση για τον απλό λογο οτι δεν είχα κανένα παθολογικό πρόβλημα,μετα απο πολλες και επιπονες εξετασεις!ο άντρας μου έχει αδύναμο σπέρμα και αντί να στραφεί προς αυτή την κατευθυνση,η πρωτη κουβέντα ηταν σπερματεγχυση.

Αποφασίσαμε να μην υποβληθουμε σε αυτή τη διαδικασία.Ψαχτηκαμε πολύ και μας ειπαν οτι τα πραγματα δεν είναι τόσο τραγικά.οπότε είπαμε να χαλαρωσουμε για λίγο διάστημα και που ξέρεις;

Περιμένω νέα σου!!!! :-)

 

 

Αχ σε ευχαριστω παρα πολυ!!κ εγω σου ευχομαι λοιπον να χαλαρωσετε κ με το καλο να ερθουν τα ευχαριστα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακι μου ... δεν εχω παρομοια περιπτωση ...αλλα και εγω προσπαθω...για μωρακι εδω κ ενα χρονο ..αλλα θα σου πω για περιπτωση φιλης που προσπαθουσε γι μωρακι 7 χρονια και δεν ερχοταν ..ειχε ενδομητριωση ....ειχε κανει πολλα ...και τελικα...εκανε την επεμβαση και εμεινε εγκυος αμεσως μετα ..τωρα εχει 2 παιδακια !! Εκ των υστερων της ειπε οτι εχοντας την ενδομητριωση δεν θα επιανε ουτε με εξωσωματικη...θελω απλα να σου πω ...αν και εισαι μικρή...να δειτε και αυτο το ενδεχομενο ..μηπως θελει επεμβασουλα..και μετα χαρεις που θα ερθει το μωρακι σας!! Παρε κ μια δευτερη γνωμη...για να δεις τι παιζει!!!Ευχομαι ...συντομα να ερθει το μωρακι σου !!

 

γεια σου ksofaki τι επεμβαση ακριβως εννοεις?τι εχει κανει η φιλη σου? γιατι εγω δεν γνωριζω τπτ για επεμβαση.

Link to comment
Share on other sites

kiki-cha σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια κ το κουραγιο θα ξανακανω σπερματεγχυση την αλλη βδομαδα ελπιζω να ειναι κ τυχερη η 2! εσυ αν επιτρεπετε για πιο λογο δεν εχεις κανει?

 

 

antzy μου γειά σου κι από εμένα. Αν θέλεις μια ιστορία με αίσιο τέλος ε αυτή είναι η δική μου. Προσπαθούσαμε με τον άντρα μου 8 μήνες και τίποτα. Μετά από έναν μαραθώνιο εξετάσεων (ορμονικές, αιματολογικές, υπερήχους, σπερμοδιάγραμμα και τέλος σαλπιγγογραφία) δεν υπήρχε κανένας λόγος που δεν μπορούσα να μείνω έγγυος. Για την ακρίβεια τα αποτελέσματα ήταν κάτι παραπάνω από άψογα και στους 2 μας.

Υποβλήθηκα 2 φορές σε σπερματέγχυση. Η 2η ήταν και η τυχερή. Τώρα είμαι στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και περιμένουμε πως και πως το μωράκι μας.

Link to comment
Share on other sites

antzy μου γειά σου κι από εμένα. Αν θέλεις μια ιστορία με αίσιο τέλος ε αυτή είναι η δική μου. Προσπαθούσαμε με τον άντρα μου 8 μήνες και τίποτα. Μετά από έναν μαραθώνιο εξετάσεων (ορμονικές, αιματολογικές, υπερήχους, σπερμοδιάγραμμα και τέλος σαλπιγγογραφία) δεν υπήρχε κανένας λόγος που δεν μπορούσα να μείνω έγγυος. Για την ακρίβεια τα αποτελέσματα ήταν κάτι παραπάνω από άψογα και στους 2 μας.

Υποβλήθηκα 2 φορές σε σπερματέγχυση. Η 2η ήταν και η τυχερή. Τώρα είμαι στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και περιμένουμε πως και πως το μωράκι μας.

 

αχ χαίρομαι παρα πολυ για σενα!!με το καλο να υποεχτειτε το μωρακι σας!!! μου εδωσες κουραγιο μακαρι κ εγω με την 2 τωρα να μεινω εγκυος! απλα εγω εχω ενδωμητριωση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου ksofaki τι επεμβαση ακριβως εννοεις?τι εχει κανει η φιλη σου? γιατι εγω δεν γνωριζω τπτ για επεμβαση.

Δεν θυμαμαι πως λεγεται ουσιαστικα την καθαρισε...αλλα εγινε λαμπαρασκοπικα...της εκοψε την περιοδο για λιγο...και μολις ηρθε κανονικα...εμεινε!Θα σου προτεινα να ρωτησεις και να παρεις μια δευτερη γνωμη απο γιατρο ....πριν προχωρησεις σε σπερματεγχυση!Εισαι μικρη...εχεις χρονο για να ψαχτεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι πως λεγεται ουσιαστικα την καθαρισε...αλλα εγινε λαμπαρασκοπικα...της εκοψε την περιοδο για λιγο...και μολις ηρθε κανονικα...εμεινε!Θα σου προτεινα να ρωτησεις και να παρεις μια δευτερη γνωμη απο γιατρο ....πριν προχωρησεις σε σπερματεγχυση!Εισαι μικρη...εχεις χρονο για να ψαχτεις!

 

εχω κανει ειδη μια λαμπαροσκοπηση με καθαρισανε κ εμενα εχω κανει πολλες εξετασεις πολυ ταλαιπωρια πραγματικα κουραστικα τοσα χρονια!ειδη εχω κανει μια αποτυχημενη σπερματεγχυση κ τωρα θα κανω κ 2!δεν ξερω πραγματικα τι αλλο να κανω!κ εξωσοματικη δεν θελω τοσο μικρη!

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει ειδη μια λαμπαροσκοπηση με καθαρισανε κ εμενα εχω κανει πολλες εξετασεις πολυ ταλαιπωρια πραγματικα κουραστικα τοσα χρονια!ειδη εχω κανει μια αποτυχημενη σπερματεγχυση κ τωρα θα κανω κ 2!δεν ξερω πραγματικα τι αλλο να κανω!κ εξωσοματικη δεν θελω τοσο μικρη!

Σε καταλαβαινω...ξερω πως νιωθεις!

Δες κ καποιον γιατρο ακομη...χρειαζεται κ αλλη γνωμη!

Σου ευχομαι παντως να ειναι η δευτερη κ τυχερη!

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω...ξερω πως νιωθεις!

Δες κ καποιον γιατρο ακομη...χρειαζεται κ αλλη γνωμη!

Σου ευχομαι παντως να ειναι η δευτερη κ τυχερη!

 

αχ σε ευχαριστω παρα πολυ,μακάρι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εχω κανει ειδη μια λαμπαροσκοπηση με καθαρισανε κ εμενα εχω κανει πολλες εξετασεις πολυ ταλαιπωρια πραγματικα κουραστικα τοσα χρονια!ειδη εχω κανει μια αποτυχημενη σπερματεγχυση κ τωρα θα κανω κ 2!δεν ξερω πραγματικα τι αλλο να κανω!κ εξωσοματικη δεν θελω τοσο μικρη!

 

Ποσο μικρη εισαι κ σε φοβιζει η εξωσωματικη ;; Εγω εκανα τρεις σπερματεγχυσεις χωρις κανενα αποτελεσμα , μια αποτυχημενη εξωσωματικη κ στην δευτερη εμεινα εγκυος . Αυτη τη στιγμη εκλεισα τον πεμπτο μηνα .. Ειμαι 30 χρονων κ το ονειρο μας εγινε πραγματικοτητα . Μην σε φοβιζει η διαδικασια , αν ο θεος σε εχει να αποκτησεις μωρακι με αυτη τη διαδικασια τι να το κανεις τωρα τι να αφησεις να περασουν τα χρονια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποσο μικρη εισαι κ σε φοβιζει η εξωσωματικη ;; Εγω εκανα τρεις σπερματεγχυσεις χωρις κανενα αποτελεσμα , μια αποτυχημενη εξωσωματικη κ στην δευτερη εμεινα εγκυος . Αυτη τη στιγμη εκλεισα τον πεμπτο μηνα .. Ειμαι 30 χρονων κ το ονειρο μας εγινε πραγματικοτητα . Μην σε φοβιζει η διαδικασια , αν ο θεος σε εχει να αποκτησεις μωρακι με αυτη τη διαδικασια τι να το κανεις τωρα τι να αφησεις να περασουν τα χρονια.

 

Ειμαι 27 κ πλεον εχω αρχισει να το σκεφτομαι για εξωσωματικη γιατι κ η 2 ειναι αποτυχημενη....απλα σκεφτομαι την διαδικασια εχω ακουσει πολλα μπορεισ να με ενημερωσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ειμαι 27 κ πλεον εχω αρχισει να το σκεφτομαι για εξωσωματικη γιατι κ η 2 ειναι αποτυχημενη....απλα σκεφτομαι την διαδικασια εχω ακουσει πολλα μπορεισ να με ενημερωσεις?

 

Δεν θα ακους κανεναν , η καθε γυναικα , το καθε ζευγαρι ειναι μια ξεχωριστη περιπτωση . Αρχικα να βρεις το σωστο γιατρο , τον ανθρωπο πανω απο ολα . Που θα ενδιαφερθει για την προσπαθεια σου . Μετα θα κανεις καποιες εξετασεις που θα σου ζητηθουν για να περασεις κ επιτροπη για να παρεις τα φαρμακα κ τις ενεσεις δωρεαν . Ειναι ακριβα για να τα πληρωσεις .Κ μετα θα ακολουθησεις το πρωτοκολο που θα σου συστησει ο γιατρος . Ενεσουλες-ωοληψια-εμβυομεταφορα κ τελος χοριακη . Ρωτησε με οτι θες κ οτι απορια εχεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια ειπα κ εγω να μπω στο παρεακι σας!!!!!λοιπον να σας πω κ εγω την δικια μου ιστορια..εκανα χειρουργειο 20 γεναρη λαμπαροσκοπηση κ υστερσκοπηση κ διαγνωστηκε ενδομητριωση εκανα την θεραπεια μου με την averkap 375...για 3 μηνες η πρωτη περιοδο μετα την περαπεια μου ηρθε 127 μερες μετα 06/01/2014 κ 10/06/2014 ηρθε..κανουμε προπαθειες για εγκυμοσυνη απο τον ιουνιο κ ακομα τιποτα κ ο ανδρας μου ειναι μια χαρα κ το σπερμοδιαγραμμα του ειναι καλυτερο κ απο αυτο που εκανε πριν 1.5 χρονο..τι να πω πια δεν ξερω.. εγω ειμαι 29 κ ο ανδρας μου 31!!!!!!!υπαρχη καμια απο εσας να εχει παρομοια εμπειρια???κ σε ποσο διαστημα επιασε παιδακι??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια ειπα κ εγω να μπω στο παρεακι σας!!!!!λοιπον να σας πω κ εγω την δικια μου ιστορια..εκανα χειρουργειο 20 γεναρη λαμπαροσκοπηση κ υστερσκοπηση κ διαγνωστηκε ενδομητριωση εκανα την θεραπεια μου με την averkap 375...για 3 μηνες η πρωτη περιοδο μετα την περαπεια μου ηρθε 127 μερες μετα 06/01/2014 κ 10/06/2014 ηρθε..κανουμε προπαθειες για εγκυμοσυνη απο τον ιουνιο κ ακομα τιποτα κ ο ανδρας μου ειναι μια χαρα κ το σπερμοδιαγραμμα του ειναι καλυτερο κ απο αυτο που εκανε πριν 1.5 χρονο..τι να πω πια δεν ξερω.. εγω ειμαι 29 κ ο ανδρας μου 31!!!!!!!υπαρχη καμια απο εσας να εχει παρομοια εμπειρια???κ σε ποσο διαστημα επιασε παιδακι??

 

Αρετη μου γεια σου εγω ειχα κανει χειρουργιο λαμπαροσκοπηση κ μου ειπαν πως εχω ενδομητριωση,προσπαθω 3 χρονια για παιδι εχω κανει 3 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις κ τωρα θα ξεκινησω την διαδικασια της εξωσοματικης τελικα καταλαβα πως επρεπε απο την αρχη να κανω. τωρα οπως ειπαμε η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη εσυ ποσο καιρο προσπαθεις με τον αντρα σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ακους κανεναν , η καθε γυναικα , το καθε ζευγαρι ειναι μια ξεχωριστη περιπτωση . Αρχικα να βρεις το σωστο γιατρο , τον ανθρωπο πανω απο ολα . Που θα ενδιαφερθει για την προσπαθεια σου . Μετα θα κανεις καποιες εξετασεις που θα σου ζητηθουν για να περασεις κ επιτροπη για να παρεις τα φαρμακα κ τις ενεσεις δωρεαν . Ειναι ακριβα για να τα πληρωσεις .Κ μετα θα ακολουθησεις το πρωτοκολο που θα σου συστησει ο γιατρος . Ενεσουλες-ωοληψια-εμβυομεταφορα κ τελος χοριακη . Ρωτησε με οτι θες κ οτι απορια εχεις

 

σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!τελικα θα ξεκινησω την διαδικασια της εξωσοματικης γιατι εκανα κ 3 σπερματεγχυση κ δυστηχως τιποτα τζαμπα εχασα χρονο!εχω ασφαλεια στρατου ειναι κ εκει δωρεαν τα φαρμακα?ποσο κοστιζουν περιπου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρετη μου γεια σου εγω ειχα κανει χειρουργιο λαμπαροσκοπηση κ μου ειπαν πως εχω ενδομητριωση,προσπαθω 3 χρονια για παιδι εχω κανει 3 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις κ τωρα θα ξεκινησω την διαδικασια της εξωσοματικης τελικα καταλαβα πως επρεπε απο την αρχη να κανω. τωρα οπως ειπαμε η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη εσυ ποσο καιρο προσπαθεις με τον αντρα σου?
2.5 χρονια τωρα!!!μετα απο το χειρουγειο που εκανες ποσο καιρο κανατε προπαθειες??ελευθερα μονη σας??εμεις 4 μηνες....απο τον ιουνιο μεχρι τον οκτωβριο!!!!!!!!εχω καθυστερηση τωρα 5 μερες αφαντη..αντε να δουμε!!!!!!!μακαρι θεε μου
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!τελικα θα ξεκινησω την διαδικασια της εξωσοματικης γιατι εκανα κ 3 σπερματεγχυση κ δυστηχως τιποτα τζαμπα εχασα χρονο!εχω ασφαλεια στρατου ειναι κ εκει δωρεαν τα φαρμακα?ποσο κοστιζουν περιπου?

 

Νομιζω πηρες την σωστη αποφαση , χωρις αγχος ξεκινα την διαδικασια κ ολα θα πανε καλα . Θα παρεις συντομα μια θετικη χοριακη στα χερια σου . Ολη η διαδικασια δεν κραταει ουτε ενα μηνα , δεν ειναι τιποτα . Εγω τα πηρα ολα δωρεαν απο την επιτροπη που περασα. Λογικα κ εσυ θα περασεις επιτροπη δεν αξιζει να πληρωσεις ολα αυτα τα φαρμακα ειναι πολυ ακριβα . Θα σου πει κ ο γιατρος που επελεξες . Ευχομαι ολα μα ολα να σου πανε τελεια

Link to comment
Share on other sites

η δική μου ιστορία είναι περίπου σαν τη δική σου.Πριν εννιά χρόνια στα 30 μου άρχισα να υποψιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά και ότι ίσως να μην τα καταφέρω να κάνω παιδιά.Προσπάθησα για άλλον ένα χρόνο ακούγοντας και εφαρμόζοντας όλες τις συμβουλές που μου έδιναν φίλοι,συγγενείς,γιαγιάδες,πεθερές κτλ.Ο χρόνος περνούσε τα νεύρα μου έσπαγαν,αισθανόμουν άσχημα και με πολύ άγχος.Άκουσα όμως την συμβουλή της κολλητής μου που με εξωσωματική απέκτησε δύο γιούς και επισκέφτηκα το κέντρο που είχε κάνει η φίλη μου την εξωσωματική.Το ιατρικό κέντρο Ιάκεντρο και με την βοήθεια του γυναικολόγου του κέντρου του καταπληκτικού επιστήμονα κ.Γιάννη Πράπα σήμερα έχω μια πανέμορφη κόρη 6,5 ετών.Πάει πρώτη δημοτικού.Μην απογοητεύεσαι,βρες τους σωστούς γιατρούς και κάνε τα όνειρά σου πραγματικότητα.

 

Να την χαιρεσαι την κορουλα σου κ να την καμαρωνεις παντα . Κ εγω ετσι παντρευτηκα κ για 4 χρονια τιποτα , καμια μας προσπαθεια δεν μας εφερε το επιθυμητο αποτελεσμα . Κανω λοιπον εξωσωματικη , θετικη χοριακη κ τωρα ειμαι στον 7ο μηνα . Περιμενουμε κ εμεις μπεμπα , περιμενουμε πως κ πως . Μαγικο:D . Μακαρι ολα τα ζευγαρια που προσπαθουν να εχουν συντομα ενα θετικο αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

2.5 χρονια τωρα!!!μετα απο το χειρουγειο που εκανες ποσο καιρο κανατε προπαθειες??ελευθερα μονη σας??εμεις 4 μηνες....απο τον ιουνιο μεχρι τον οκτωβριο!!!!!!!!εχω καθυστερηση τωρα 5 μερες αφαντη..αντε να δουμε!!!!!!!μακαρι θεε μου

 

4-5 μηνες νομιζω!μακαρι κοπελα μου σου το ευχομαι μεσα απο την καρδια μου μακρι να μην σου ερθει κ να γινεις μανουλα!εγω θα κανω εξωσωματικη

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πηρες την σωστη αποφαση , χωρις αγχος ξεκινα την διαδικασια κ ολα θα πανε καλα . Θα παρεις συντομα μια θετικη χοριακη στα χερια σου . Ολη η διαδικασια δεν κραταει ουτε ενα μηνα , δεν ειναι τιποτα . Εγω τα πηρα ολα δωρεαν απο την επιτροπη που περασα. Λογικα κ εσυ θα περασεις επιτροπη δεν αξιζει να πληρωσεις ολα αυτα τα φαρμακα ειναι πολυ ακριβα . Θα σου πει κ ο γιατρος που επελεξες . Ευχομαι ολα μα ολα να σου πανε τελεια

 

σε ευχαριστω παρα πολυ!!!μακαρι επιτελους να γινω μανουλα!πως τα παιρνεις δωραν?με τι ασφαλεια?ολες?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ!!!μακαρι επιτελους να γινω μανουλα!πως τα παιρνεις δωραν?με τι ασφαλεια?ολες?

 

Θα γινεις κ συντομα , πιστεψε το κ να μην σκεφτεσαι την διαδικασια . Πες μεσα σου οτι ολα γινονται με φυσιολογικο τροπο . Τα δινουν ολα δωρεαν ομως υπαρχει κ μια διαδικασια για να σου εγκρινει η επιτροπη τις μοναδες. Θα πρεπει να τους πας σπερμοδιαγραμμα , υπερηχο δικο σου σφραγισμενο απο γυναικολογο , καποιες εξετασεις δικες σου κ του αντρα σου ( αιματολογικες-ορμονολογικες) κ σιγουρα σαλπιγγογραφια . Αυτοι τα εξεταζουν κ οντως αν δουν οτι υπαρχει προβλημα η με σαλπιγγες η με το σπερμα τοτε σου δινουν τα φαρμακα δωρεαν . Δεν εχει να κανει με την ασφαλεια ικα ογα κλπ . Ομως ακριβως για το τι χαρτια πρεπει να μαζεψεις θα σου δωσει πληροφοριες ακριβως ο γιατρος σου . Γιατι θα πρει να κλεισεις κ ραντεβου με την επιτροπη κ γινεται ενας χαμος . Εχει αθηνα θεσσαλονικη γιαννενα κ λαρισα . Δεν ξερω αν εχει κ αλλου .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Καλή επιτυχία στις προσπάθειες που κάνουμε για την απόκτηση ενός μωρού.

Μιας και δεν έχω σταθερή περίοδο,μου έδωσε η γιατρός μου τα primolut.Δεν έχω παράπονο,η περίοδος στην ωρα της.

Το θέμα είναι ότι μπερδέυομαι μόνη μου.

ΠΧ παίρνω τα χάπια 23 κάθε μήνα με 28 και στις 3 του επόμενου έρχεται η περίοδος.

Αυτο που μπερδέυομαι και δε καταλαβαίνω ειναι το εξής:Δε ξέρω αν κάνω ωορρηξία(με τα τεστ δε την έχω βρει).Μήπως πρεπει να αφήνω να περνάνε όλλες οι μερες του μηνα και μετά να παίρνω τα χαπια?Μήπως δε προλαβαινει να γίνει η ωορρηξία ή η εμφύτευση?

Προσπαθούμε 8 μήνες και αύριο θα πάει ο σύζυγος για σπερμοδιαγραμμα.

ΑΑΑΑΝ έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία,ας απαντήσει.

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ας πω και τη δική μου εμπειρία. Σπούδαζα όταν γνώρισα τον άντρα μου, έκανα και μεταπτυχιακό έπειτα και επέλεξα να μη συνδυάσω σπουδές με παιδιά. Έλα μου όμως που όταν τελείωσαν οι σπουδές, το παιδί δεν ερχόταν... Και από τη στιγμή που είπαμε να κάνουμε παιδί η περίοδος ερχόταν κάθε φορά με 1 ή και 2 εβδομάδες καθυστέρηση. Πού να πετύχεις τις γόνιμες ημέρες; Πόσο σεξ να κάνεις; Φάρμακα για να σταθεροποιηθεί η περίοδος δεν ήθελα να πάρω, γιατί καταρχήν δεν μπορούσα να ξέρω τις παρενέργειές τους και έπειτα ήμουν πεπεισμένη ότι η αστάθεια είχε ψυχολογικά αίτια.

 

Πριν κλείσουμε ένα χρόνο ελεύθερων επαφών έκανα κάποιες εξετάσεις και ήταν όλες καλές. Η εμπειρία βέβαια ήταν κάπως άβολη. Αν υπήρχε όμως οργανικό πρόβλημα θα ήθελα να ξέρω και να το θεραπεύσω - αν ήταν βέβαια κάτι που να μπορούσε να θεραπευτεί. Σπερμοδιάγραμμα δεν κάναμε και ο λόγος ήταν ότι αν βρίσκαμε χαμηλή κινητικότητα σπέρματος ή κάτι παρόμοιο, δε θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι, απλά θα το ξέραμε και η αυτοπεποίθηση του άντρα μου θα έπεφτε στο ναδίρ.

 

Εν τέλει, το καλύτερο που έκανα ήταν που άρχισα να θερμομετριέμαι τα πρωινά και μετά από λίγους μήνες κατάλαβα πότε περίπου έχω γόνιμες ημέρες ή για την ακρίβεια πότε αυτές τελειώνουν, ώστε να χαλαρώνουμε τις ερωτικές επαφές και να ξεκουραζόμαστε και λίγο. Επίσης, άρχισα χόμπι ώστε να γνωρίσω κόσμο, να ξεχνιέμαι και να μην εστιάζω όλη τη μέρα στο θέμα του παιδιού. Τέλος, να μην ξεχάσω ότι άρχισα να προσέχω τη διατροφή και των δύο μας. Εμπλουτίσαμε τη διατροφή μας με φρούτα, λαχανικά, ξηρούς καρπούς και όσπρια. Γενικά, πρόσεχα να τρώμε τροφές που να περιέχουν τη βιταμίνη Β9 (λέγεται και φυλλικό οξύ) και τη βιταμίνη Ε, γιατί κατάλαβα ότι αυτές είναι σημαντικές κατά την αναπαραγωγή και επίσης παρατήρησα ότι δεν έτρωγα συχνά τροφές που να τις περιέχουν. Το ξέρατε ότι η βιταμίνη Ε λέγεται τοκοφερόλη επειδή η απουσία της έχει συσχετισθεί με προβλήματα στην αναπαραγωγική λειτουργία; Δείτε εδώ: http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_tocopherol.htm

 

Όταν, μετά από ενάμιση χρόνο ελεύθερων επαφών, πιάσαμε την μπέμπα, η εμφύτευση έγινε χαμηλά και 2 εβδομάδες μετά τη σύλληψη είχα αιμορραγία για πάνω από μία εβδομάδα, την οποία φυσικά πέρασα για περίοδο. Όπως καταλαβαίνετε, την εγκυμοσύνη την αντιλήφθηκα τον επόμενο μήνα. Ευτυχώς δεν πήγαινα γυμναστήριο, γιατί σε αυτή την περίπτωση θα ήταν δύσκολο να έχει συνεχιστεί η εγκυμοσύνη. Πληροφοριακά να σας πω ότι η χαμηλή εμφύτευση είχε σαν αποτέλεσμα ο πλακούντας να σχηματιστεί χαμηλά στη μήτρα και να πατάει στον τράχηλο, κάτι το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης και οδήγησε στην επιλογή της καισαρικής.

 

Ελπίζω να μη σας κούρασα, σας εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και τη δική μου εμπειρία. Σπούδαζα όταν γνώρισα τον άντρα μου, έκανα και μεταπτυχιακό έπειτα και επέλεξα να μη συνδυάσω σπουδές με παιδιά. Έλα μου όμως που όταν τελείωσαν οι σπουδές, το παιδί δεν ερχόταν... Και από τη στιγμή που είπαμε να κάνουμε παιδί η περίοδος ερχόταν κάθε φορά με 1 ή και 2 εβδομάδες καθυστέρηση. Πού να πετύχεις τις γόνιμες ημέρες; Πόσο σεξ να κάνεις; Φάρμακα για να σταθεροποιηθεί η περίοδος δεν ήθελα να πάρω, γιατί καταρχήν δεν μπορούσα να ξέρω τις παρενέργειές τους και έπειτα ήμουν πεπεισμένη ότι η αστάθεια είχε ψυχολογικά αίτια.

 

Πριν κλείσουμε ένα χρόνο ελεύθερων επαφών έκανα κάποιες εξετάσεις και ήταν όλες καλές. Η εμπειρία βέβαια ήταν κάπως άβολη. Αν υπήρχε όμως οργανικό πρόβλημα θα ήθελα να ξέρω και να το θεραπεύσω - αν ήταν βέβαια κάτι που να μπορούσε να θεραπευτεί. Σπερμοδιάγραμμα δεν κάναμε και ο λόγος ήταν ότι αν βρίσκαμε χαμηλή κινητικότητα σπέρματος ή κάτι παρόμοιο, δε θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι, απλά θα το ξέραμε και η αυτοπεποίθηση του άντρα μου θα έπεφτε στο ναδίρ.

 

Εν τέλει, το καλύτερο που έκανα ήταν που άρχισα να θερμομετριέμαι τα πρωινά και μετά από λίγους μήνες κατάλαβα πότε περίπου έχω γόνιμες ημέρες ή για την ακρίβεια πότε αυτές τελειώνουν, ώστε να χαλαρώνουμε τις ερωτικές επαφές και να ξεκουραζόμαστε και λίγο. Επίσης, άρχισα χόμπι ώστε να γνωρίσω κόσμο, να ξεχνιέμαι και να μην εστιάζω όλη τη μέρα στο θέμα του παιδιού. Τέλος, να μην ξεχάσω ότι άρχισα να προσέχω τη διατροφή και των δύο μας. Εμπλουτίσαμε τη διατροφή μας με φρούτα, λαχανικά, ξηρούς καρπούς και όσπρια. Γενικά, πρόσεχα να τρώμε τροφές που να περιέχουν τη βιταμίνη Β9 (λέγεται και φυλλικό οξύ) και τη βιταμίνη Ε, γιατί κατάλαβα ότι αυτές είναι σημαντικές κατά την αναπαραγωγή και επίσης παρατήρησα ότι δεν έτρωγα συχνά τροφές που να τις περιέχουν. Το ξέρατε ότι η βιταμίνη Ε λέγεται τοκοφερόλη επειδή η απουσία της έχει συσχετισθεί με προβλήματα στην αναπαραγωγική λειτουργία; Δείτε εδώ: http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_tocopherol.htm

 

Όταν, μετά από ενάμιση χρόνο ελεύθερων επαφών, πιάσαμε την μπέμπα, η εμφύτευση έγινε χαμηλά και 2 εβδομάδες μετά τη σύλληψη είχα αιμορραγία για πάνω από μία εβδομάδα, την οποία φυσικά πέρασα για περίοδο. Όπως καταλαβαίνετε, την εγκυμοσύνη την αντιλήφθηκα τον επόμενο μήνα. Ευτυχώς δεν πήγαινα γυμναστήριο, γιατί σε αυτή την περίπτωση θα ήταν δύσκολο να έχει συνεχιστεί η εγκυμοσύνη. Πληροφοριακά να σας πω ότι η χαμηλή εμφύτευση είχε σαν αποτέλεσμα ο πλακούντας να σχηματιστεί χαμηλά στη μήτρα και να πατάει στον τράχηλο, κάτι το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης και οδήγησε στην επιλογή της καισαρικής.

 

Ελπίζω να μη σας κούρασα, σας εύχομαι τα καλύτερα!

καλησπερα κοριτσι μου διαβασα εντελως τυχαια το μνμ σου και θα ηθελα να σε ρωτησω κατι.ειπες οτι ειχες αιμοραγια για περιπου 1 εβδομαδα και νομιζες οτι ηταν περιοδος..αυτην την αιμοραγια την ειχες κανονικα τις ημερες που περιμενες περιοδο?

σε ρωταω για τον εξης λογο..με τον αντρα μου προσπαθουμε εδω και 7 μηνες για ενα παιδι.στις 22/11 μου ηρθε η περιοδος..με το που τελειωσε ξαναρχισαμε τις προσπαθειες.και μου ξαναρθε περιοδος στις 11/12 10 μερες νωριτερα απο οτι θα επρπε ετσι ξαφνικα και κρατησε 4 μερες ενω κανονικα μου κραταει 5 δεν ειχα μεγαλη ροη και πολλους πονους οπως συνιθιζω να εχω.η αληθεια ειναι οτι τρομοκρατηθηκα και εχω βαλει τα απειρα στο μυαλο μου.υπαρχει ομως περοιπτωση και να ειναι εγκυμοσυνη?

"..αλλα η πραγματικοτητα ειναι κατι το δευτερευον που διεκοψε για λιγο τα μεγαλα μας σχεδια.."Τ.Λ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η αιμορραγία μου ήταν τις ημέρες που περίμενα περίοδο. Αν θες να ξέρεις αν έχει προκύψει εγκυμοσύνη χωρίς να αγοράσεις τεστ, θα πρέπει να χρονομετριέσαι. Χοντρικά να σου πω ότι αν βρίσκεις για περισσότερες από 15 ημέρες πρωινή θερμοκρασία 37 βαθμούς Κελσίου και πάνω, έχεις πολλές πιθανότητες να είσαι έγκυος.

 

ΥΓ: Εγώ απεύφευγα να σκέφτομαι ότι κάνουμε "προσπάθειες" για εγκυμοσύνη. Αντ' αυτού, έλεγα ότι αρχίσαμε τις ελεύθερες επαφές...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...