Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ω3 λιπαρά οξέα και γόνιμες μέρες


floralique

Recommended Posts

Καλησπέρα...Έχω μία απορία. Τα Ω3 λιπαρά οξέα που παίρνουμε ως συμπλήρωμα διατροφής προκαλούν αλλαγές στον κύκλο περιόδου? Από 28Ιανουαρίου μέχρι και 10 Φεβρουαρίου περίπου πήρα Ω3 σε υγρή μορφή και ενώ περίμενα να αδιαθετήσω στις 14/2 μέχρι σήμερα δεν έχω αδιαθετήσει. Ο κύκλος μου είναι 24-26 ημερών, με τελευταία περίοδο στις 21/1. Ίσως να είναι και τυχαίο γεγονός, αλλά έχω αγχωθεί λιγάκι...Ξέρει κάποια κοπέλα κάτι πάνω σ'αυτό? Αν μπορούσε να απαντήσει και ο κύριος Χριστόπουλος θα ήμουν ευγνώμων...Φοβάμαι μήπως είναι λάθος οι υπολογισμοί που έκανα για τις γόνιμες μέρες μου...Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


floralique δεν είμαι ειδική βέβαια,

αλλά σαν πολλές μέρες δεν είναι από τις 28 ως τις 10 για να παίρνεις συνεχόμενα τις συγκεκριμένες βιταμίνες:rolleyes::confused:

12 ολόκληρες μέρες βομβάρδισες τον εαυτό σου?? τόσο μεγάλη έλλειψη έχεις? ας πουμε εγώ που έχω μικρή έλλειψη σιδήρου, παίρνω σίδηρο κάθε 2με 3 μέρες.

 

μπορεί να μην συμβαίνει βέβαια τίποτε από όλα αυτά,

αλλά.........

να είσαι απλώς έγκυος κοριτσάκι μου:-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω προβλημα με τα μαλλια μου,παιρνω καθημερινα συμπληρωμα που εχει ω3,6,9 λιπαρα,κυστεινη κ βιταμινη Β.μονο καλο ειδα να μου κανουν κ ο κυκλος μου σταθεροτατος.

τωρα δεν ξερω σε τι ποσοτητα τα επαιρνες εσυ.

μηπως εισαι εγκυουλα??

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μου, μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας…Ξέρετε, στο κουτί συσκευασίας δε λέει «βιταμίνες» αλλά «Συμπλήρωμα Ωμέγα 3-ιχθυέλαιο». Δεν ξέρω καν αν είναι το ίδιο και επειδή οι οδηγίες δεν έγραφαν τίποτα για χρονικούς περιορισμούς, δεν αναρωτήθηκα καθόλου! Μεγάλη χαζομάρα, το ξέρω…Είχα διαβάσει ότι βοηθούν στη γονιμότητα, κι επειδή εδώ και μερικούς μήνες προσπαθώ για μωράκι πίστεψα ότι θα μου κάνουν καλό…Ίσως κακώς αγχώνομαι τώρα, μπορεί απλώς να άλλαξε ο κύκλος μου αυτόν τον μήνα, ανεξάρτητα από τα Ω3… Το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης, όσο τρελά κι αν το παρακαλάω μέσα μου, φοβάμαι να το «ψάξω» με τεστάκι γιατί φοβάμαι το αρνητικό αποτέλεσμα…Αφήστε που νομίζω ότι είναι και νωρίς να κάνω τεστ…Έλεγα να περιμένω μερικές ημέρες ακόμη γιατί πιστεύω απλώς ότι είναι διαταραχή του κύκλου μου…Βλέπετε, έχω προλάβει να νιώσω την απογοήτευση με μόλις 4 μήνες συστηματικής προσπάθειας…

Εσείς είστε ήδη μανούλες? Αν ναι, να χαίρεστε τα παιδάκια σας…Θέλω κι εγώ να κρατήσω το δικό μου παιδάκι στην αγκαλιά μου…Στη σκέψη αυτή κλαίω κάθε φορά…

Link to comment
Share on other sites

στην προσπάθεια όπως και εσύ είμαι:) floralque.

κάνω υπομονή, αρχίζω μάλιστα και θαυμάζω τα αποθέματα που διαθέτω.

πάντως μην αρχίζεις να κλαις και μόνο στη σκέψη ότι ακόμα δεν κατάφερες να μείνεις έγκυος γιατί μπλοκάρεις τον οργανισμό σου.μονο θετικές σκέψεις και αισιοδοξία κορίτσια:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην προσπάθεια όπως και εσύ είμαι:) floralque.

κάνω υπομονή, αρχίζω μάλιστα και θαυμάζω τα αποθέματα που διαθέτω.

πάντως μην αρχίζεις να κλαις και μόνο στη σκέψη ότι ακόμα δεν κατάφερες να μείνεις έγκυος γιατί μπλοκάρεις τον οργανισμό σου.μονο θετικές σκέψεις και αισιοδοξία κορίτσια:!:

 

Έτσι ακριβώς είναι…Συνήθως σκέφτομαι θετικά, αλλά σήμερα μου βγαίνει ένα παράπονο…Ίσως θα πρέπει να επανέλθω δριμύτερη στις αθλητικές μου δραστηριότητες…Theodor μου, σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου ένα μωρουλάκι όμορφο με ροδοκόκκινα μάγουλα να σου χαμογελάει στην αγκαλιά σου!...Τουλάχιστον σε αυτό το φόρουμ μπορούμε να παίρνουμε κουράγιο η μία από την άλλη…:)

Link to comment
Share on other sites

floralique, με συγκίνησες με το μήνυμα σου πραγματικά. να ευχηθώ μεσα από την καρδιά μου το ιδιο για σένα και για όλες μας εδώ.

ας πιστέψουμε βαθιά μέσα μας ότι το 2012 θα είναι η χρονιά μας!!;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...