Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξυπναει ανα δυωρο


anastasiaore

Recommended Posts

κοριτσια ο μικρος μου ειναι 16 ημερων τον θυλαζω και ξυπναει το βραδυ ανα δυο ωρες ακριβως.. εαν το συνεχισει ετσι δεν με βλεοω καλα..ποτε θα ξεκινησει να κοιμαται περισσοτερο.. σκεφτηκα να του δινω το βραδυ μπουκαλι μηπως κ χορταινει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζησει!

Διαβαζω σωστα;16 ημερων ειναι ή 16 μηνων;

Αν απο τις 16 μερες "δεν σε βλεπεις καλα" , τοτε λυπαμαι αλλα μαλλον κατι δεν εχεις καταλαβει!Δεν εχεις δει τιποτα ακομη.

Υπομονη θα κανεις μεχρι να συνηθισεις.

ΕΣΥ καλεισαι να συνηθισεις , οχι το μωρο.

Και πιστεψε με , μεχρι να σαραντησεις θα τα εχεις καταφερει!

Επισης , ο θηλασμος ειναι η δυσκολη για την εποχη μας οδος ,αλλα η καταλληλοτερη για καθε μωρο.

Συνεχισε ετσι.Για να ειμαι εδω και να σου μιλαω σημαινει οτι κι εσυ θα επιβιωσεις μετα απ αυτο!!!Αλλωστε εισαι μανα τωρα.Αρα πιο ανθεκτικη , πιο υπομονετικη , πιο σοφη!

Σε φιλω γλυκα!

Link to comment
Share on other sites

Όπως χορταίνει με το δικό σου, έτσι θα χορταίνει και με το μπουκάλι. Είναι μικρό ακόμα το μωρό σου και λογικό είναι να ξυπνάει κάθε τρεις και λίγο. Γύρω στον τρίτο μήνα στρώνει συνήθως ο ύπνος. Πόσα κιλά είναι το μωράκι σου τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Anastasia λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω,αλλα είναι όπως ακριβώς τα λένε τα κορίτσια...είναι απολύτως φυσιολογικό για 16 ημερών μωρό να ξυπνά κάθε τόσο...μην πέσεις στην παγίδα να πιστεψεις πως με το ξένο γάλα θα κοιμάται περισσότερο.,

και παστίτσιο να του δώσεις παλι έτσι θα ξυπνά...θέλει το χρόνο του και εσείς είστε στην πολύ αρχή ακόμα.

 

Υπομονή και επιμονή!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εισαι θεοτρελη!!!!:lol::lol::lol:

Νομίζεις δεν μου πέρασε απ'το μυαλό όταν ήμουν κι εγώ μια απελπισμένη λεχώνα;;;

 

Είναι μια δύσκολη και κουραστική περίοδος,αλλα αυτή είναι!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις δεν μου πέρασε απ'το μυαλό όταν ήμουν κι εγώ μια απελπισμένη λεχώνα;;;

 

Είναι μια δύσκολη και κουραστική περίοδος,αλλα αυτή είναι!

 

Και βεβαια!Για ολες τις μανουλες.

Με θηλασμο ξυπνας στο διωρο , με φορμουλα στο τριωρο!

Καμια δεν τη γλιτωνει, ουτως ή αλλως!

Κι εγω ζοριστηκα παρα πολυ στην αρχη.Αλλα προσαρμοστηκα , οπως ολες οι τρισεκατομμυρια τρισεκατομμυριων πριν απο μενα!

Η φυση κανει τη δουλεια της , τί να λεμε τωρα.....!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι κάνει διαφορά αν θηλάζεις ή δίνεις ξένο γάλα. Εγώ ας πούμε ποτέ δεν θήλασα τα βράδυα κι όμως το νεογέννητο στο δίωρο έκλαιγε για γάλα. Περισσότερο έχει να κάνει με το βάρος τους. Αν είναι πολύ μικρά δεν μπορούν να φάνε πολύ και θέλουν συνέχεια συμπλήρωμα. Γι' αυτό και αρχίζουν να κοιμούνται περισσότερες ώρες όταν περάσουν τα 5 κιλά βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως Χαρούλα!Έτσι ακριβώς ειναι!

 

Απλά όταν όταν είσαι πρώτη φορά μαμά δεν τα ξέρεις αυτά,ή ίσως να τα ξέρεις να τα έχεις ακούσει,αλλά όταν το ζεις τότε πραγματικά καταλαβαίνεις πόσο δύσκολο είναι...και συνήθως απελπίζεσαι,αλλα αξίζει να επιμείνεις!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι κάνει διαφορά αν θηλάζεις ή αν δίνεις ξένο γάλα. Εγώ ας πούμε ποτέ δεν θήλασα τα βράδυα κι όμως το νεογέννητο στο δίωρο έκλαιγε για γάλα. Περισσότερο έχει να κάνει με το βάρος τους. Αν είναι πολύ μικρά δεν μπορούν να φάνε πολύ και θέλουν συνέχεια συμπλήρωμα. Γι' αυτό και αρχίζουν να κοιμούνται περισσότερες ώρες όταν περάσουν τα 5 κιλά βάρος.

 

Σ αυτη την ηλικια ζωης , πανω κατω ολα τα μωρα στο διωρο με τριωρο ξυπνανε , συμφωνω.Αλλωστε , ΠΡΕΠΕΙ να ξυπνανε καθε τοσο , αλλιως τα ξυπναμε εμεις για να φανε.

Εμενα παντως που γεννηθηκε 3700 ετρωγε πολυ συχνα.

 

Ρε παιδια , τι συζηταμε τωρα;Ενα νεογνο 16 ημερων ειναι.Επιβαλλεται στις 3 , βαρια 4 ωρες να τρωει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απολύτως Χαρούλα!Έτσι ακριβώς ειναι!

 

Απλά όταν όταν είσαι πρώτη φορά μαμά δεν τα ξέρεις αυτά,ή ίσως να τα ξέρεις να τα έχεις ακούσει,αλλά όταν το ζεις τότε πραγματικά καταλαβαίνεις πόσο δύσκολο είναι...και συνήθως απελπίζεσαι,αλλα αξίζει να επιμείνεις!

 

Τωρα ,φιλη μου , μου θυμισες μια κουβεντα που μου ειπε καποιος καποια στιγμη που "τα ειχα βρει μπαστουνια" που λενε:

Το παιδι βγηκε απ' το παιδευω , οχι απ'το παιζω.....

Καταλαβαινεις...

Link to comment
Share on other sites

Βρε anastasiaore ειναι μολις 16 ημερων...Θα τρελαθω.... αλίμονο εαν δεν ξυπνουσε... ! Δεν θελω να σε τρομαξω αλλα μολις αρχισει να κοιματε χωρις να θελει ανα δυωρο φαγητο... κατι αλλο θα ερθει στο προσκήνιο, κανενα πονακι, κανενα δοντακι και ο χορος να μη σχολάσει που λένε... Εμενα ειναι 14 μηνων, στους 9 μηνες εκοψε τον μεταμεσονυχτιο θηλασμο, αλλα ποτε ποτε ξυπνουσε ακομα ξυπναει χωρις να θεει φαγητο αλλα για καποιους λογους που δεν μπορουμε να ερουμε... ισως ενα κακο ονειρο, ισως να πιαστηκε.. ισως ισως ισως... Οφείλουμε να ειμαστε παντα σε εκει δυνατες οσο και οποτε μας χρειαζοντε... Καλως ήρθες στην μητρότητα....!!!

Link to comment
Share on other sites

H δικιά μου 5 μηνων και χθες ξυπνησε στις 2.00πμ, στις 4.00πμ και στις 6.00 πμ...και είναι πια σχεδόν 8 κιλά...πιστευω ότι τωρα πλέον την ενοχλουν τα δόντια και ξυπναει για να βρει στο στηθος παρηγοριά ενώ μεχρι πριν λιγες μερες ξυπνουσε μονο δυο φορες το βραδυ τωρα το γυρισε στις τρεις φορές...πλεον εχω πειστει ότι αν δεν φτασουμε στον χρόνο ύπνο σερί δεν θα δουμε...αυτή είναι η φυσιολογία των μικρών μας...ΥΠΟΜΟΝΗ!! Εγω παντως πια εχω συνηθισει να κοιμάμαι διακεκομενα...μερικες φορες ξυπναω πριν από το μωρο και το περιμενω να ξυπνησει!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο δικός μου όταν σταμάτησα το θηλασμό,περίπου στην ηλικία που είναι τώρα της Αναστασίας,και έδινα ξένο,πάλι ακριβώς στις ίδιες ώρες ξυπνούσε,είναι το πρόγραμμα του μωρού έτσι,είναι στη φύση του...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι συνηθεια πια.. Και αυτο να μη ξυπνησει, θα ξυπνησεις εσυ να δεις οτι ολα ειναι οκ οτι ειναι σκεπασμενο κτλ. Εχεις παντα την εννοια του.. τι να λεμε τωρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ειναι συνηθεια πια.. Και αυτο να μη ξυπνησει, θα ξυπνησεις εσυ να δεις οτι ολα ειναι οκ οτι ειναι σκεπασμενο κτλ. Εχεις παντα την εννοια του.. τι να λεμε τωρα!

 

Ακριβώς έτσι είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Και οταν το εχεις στη κουνια του διπλα απο το κρεβατι σου ειναι καλα.... ριχνεις μια ματια σχεδον κοιμησμενη και σχεδον συνεχιζεις το ονειρο που εκοψες στη μεση... Αλλα οταν τα πας στο δωματιο τους, που πρεπει να σηκωθεις απο τα σκεπασματα να παραπατας απο τη νυστα να πας να δεις, να επιστρεψεις στο κρεβατι σου, να εχει προλαβει ο αντρας σου να τυλιχτει με τις κουβερτες....να τις διεκδικήσεις και να προσπαθησεις να κοιμηθείς πάλι... Ε ενταξει τα παραλέω!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα μωρά "ξυπνάνε" με την έννοια ότι βγαίνουν από το βαθύ ύπνο κάθε 1,5-2 ώρες. Αυτό είναι φυσιολογικό γιατί ο ύπνος γίνεται σε κύκλους (αναλλαγές) βαθύ-ελαφρύ ύπνου. Το πώς θα εξελιχθούν τα "ξυπνήματα" αυτά εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το αν το παιδί μπορεί να ξανακοιμηθεί μόνο του. Τα μωράκια που έχουν μάθει να κοιμούνται χωρίς εξωτερική βοήθεια ή τουλάχιστον χωρίς τη βοήθεια της μαμάς (π.χ. με πιπίλα ή αρκουδάκι) δεν ξυπνάνε. Αυτά που αποκοιμιούνται πιπιλίζοντας το στήθος ή με αγκαλιά ή χάδι ή κούνημα στο καρότσι κλπ ξυπνάνε και αποζητούν τον τρόπο με τον οποίο ξέρουν να κοιμούνται. Σίγουρα τα δόντια ή τα πονάκια δυσκολεύουν την κατάσταση, κατά βάση όμως αυτό που παίζει ρόλο είναι πώς τα κοιμίζεις.

 

Αυτά βέβαια είναι για πιο μετά, όχι για τα νεογέννητα, τα οποία απλά ξυπνάνε γιατί πεινάνε.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ολες παρα πολυ!

Εχω διαβασει στο "the no-cry sleep solution" της elizabeth pantley , οτι το βιολογικο ρολοι της μητερας ,σταδιακα , συντονιζεται με του μωρου.Δηλαδη , οταν το μωρο κοιμαται ελαφρια , κοιμαται και η μαμα και το αντιθετο.Γι'αυτο ,οπως πολυ σωστα ειπατε , ξυπναμε και περιμενουμε το παιδι να ξυπνησει.

Επισης , η little monkey εχει παρα πολυ δικαιο στο οτι μερικα μωρα "εξαρτωνται" απο τη μαμα για να ξανακοιμηθουν π.χ. με στηθος , κουνημα , νανουρισμα κ.λπ.

 

 

Θεματοθετρια , αν εισαι απο εκεινες που δεν αντεχουν το ξενυχτι , που πρεπει να κοιμηθουν για να πανε στη δουλεια , που δεν εχεις καθουλου βοηθεια κ.λπ. , φροντισε να ενημερωθεις για το πως θα "δημιουργησεις" ενα παιδι ανεξαρτητο στον υπνο!μην ξεχνας οτι τα μωρα αγαπουν πολυ τη συνηθεια!

Βεβαια , μεσα σε ολα ειναι οι κολικοι , τα δοντια , τα ονειρα , η ζεστη , το κρυο.....που χαλανε τον υπνο ακομα και των πιο-πιστων-στο-προγραμμα μωρων!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει κοριτσια το καταλαβα..Τα βραδυνα ξυπνηματα θα αργησουν να σταματησουν..δεν πειραζει τι να κανουμε.. Απλα ειμαι πρωταρα και καποια πραγματα δεν τα γνωριζω..θα τα μαθω στην πορεια.. και οπως ειπε καποια μαλλον εγω θα πρεπει να συνηθησω το προγραμμα του μικρου.. :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...