Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμπειρια απο το Παιδων "Αγια Σοφια"


Recommended Posts

Πηγαμε το απογευμα της Πεμπτης (μαλλον το καταλαβατε γιατι αφησα το τσατ ανοιχτο) γιατι ξυπνησε το παιδι, και το ειδα παρα πολυ πρησμενο αλλα αυτο που με ανησυχησε περισσοτερο ηταν οτι ηταν πολυ νωθρος.. Μετα απο ενα διωρο που περιμεναμε τον ειδε μια γιατρος και αφου εκανε καποιες εξατασεις αιματος και ουρων μας κρατησαν μεσα.

Γυρισαμε χτες το απογευμα. Του εκαναν ενα καρο εξετασεις και ευτυχως πέρα απο την βροχιτιδα που ηταν σε αποδρομη ουτως η άλλως δεν του βρηκαν κατι αλλο. Όντως το παιδι ειχε αρχισει και πρηζοταν απο την κορτιζονη η οποια ανοιγει και την ορεξη οπότε το παιδι πηρε σε λιγοτερο απο δεκα μερες ενα κιλο.

Γενικα γινεται ενα μπαχαλο στο Παιδων και ο ενας γιατρος ελεγε το ενα αλλος το αλλο, ομως ολοι συμφωνησαν στο οτι το παιδι πηρε κορτιζονη απ΄το στομα για παραπανω μερες απ΄οτι επρεπε οπότε ειχαμε και αυτες τις παρενεργειες.

Επίσης ολοι συμφωνησαν στο οτι ανωφελα επερνε το aerolin και το flixotide σχεδον 3 μηνες.. Δε το αερολιν του δημιουργησε τεραστια νευρικοτητα μετα απο τοσο καιρο. Μας κρατησαν μεσα ουσιαστικα γιατι στην εξεταση αιματος, βρηκαν πολυ ανεβασμενα τα λευκα του, αλλα στην κλινικη και μετα απο αλλες εξετασεις φανηκε οτι και αυτο οφειλοταν στα φαρμακα. Τωρα μας εχουν μεινει καποιες μυξουλες και μια βραχναδα στο λαιμο και θα συνεχιζει να παιρνει κορτιζονη για 3 μερες, γιατι μετα απο την ποσοτητα που ειχε παρει θα πρεπει η μειωση να ειναι σταδιακη ωστε να μην εχει παρενεργειες. Γενικα δεν μας εδωσαν αλλα φαρμακα (ευτυχως) και το παιδι ειναι καλυτερα.

 

Ομως δυστυχως δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενη ουτε απο το νοσοκομειο ουτε απο τους γιατρους εκει. Δεν ξερω αν επεσα πανω στους αχρηστους και τους ακοινωνητους, ομως σκοπευω μεσα στην επομενη βδομαδα που θα παω για να τακτοποιησω τα χαρτια του παιδιου, να πκανω μια επισκεψη στον Προεδρο του νοσοκομειου.

 

Τι να σας πρωτοπω? Οτι φιλοξενουνται εκει βρεφακια και οτι δεν υπαρχει υποδομη για να φτιαξεις γαλα εστω στο παιδι? Αλλα και δικο τους γαλα να παρεις δεν υπαρχει καπου να το ζεστανεις.. Ζητησαμε νερο και μας ειπαν πηγαινετε στο κυλικειο.. Δηλαλη να ζεστανουν το νερο που θα πιει το παιδι μου το γαλα του μεσα στα βρωμομπρίκια που φτιαχνουν τους καφεδες. Καιπως θα παω εκει? Θα παρω το παιδι αγκαλια να κατεβω στην αυλη που ειναι το κυλικειο να παρω νερο?

 

Και φυσικα δεν υπαρχουν κουδουνια, πραγμα που σημαινει οτι αν θες κατι πρεπει να παρεις παλι το παιδι σου αγκαλια και να πας να σταθεις μπαστακας εξω απ΄το δωματιο που ειναι οι νοσοκομες, να περιμενεις ποτε θα εμφανιστουν γιατι ειναι παντα αφαντες.

 

Το παιδι εφοσον επαιρνε κορτιζονη εννοειτε οτι δεν επρεπε να τρωει αλατι... αλλα περα απο αυτο ενα παιδι 14 μηνων δεν τρωει αλατι ουτως η αλλως εφοσον δεν επιτρεπε να προσθεθει στην διατροφη του τοσο νωρις..

Σκεφτηκα αρχικα να τους το πω αλλα κοιταω στην καρτελα του παιδιου και ελεγε "διαιτα βρεφων" Θεωρησα λοιπον και γω αυτονοητο οτι το φαγητο δεν θα εχει αλατι, μεχρι το βραδυ της πρωτης μερας (ευτυχως) που του εφεραν φιδε.. δοκιμασα λιγο να δω αν καιει και λυσσαξα... Ρωταω την τραπεζοκομο αν εχει αλατι και μου απανταει.. "εβαλα εγω..και αλατι και λεμονι" Της λεω μα το παιδι δεν κανει να τρωει αλατι... και μου απανταει.. δεν το γραφει.. Της λεω μας πως δεν το γραφει.. γραφει διαιτα βρεφων.. τα βρεφη δεν τρωνε αλατι.. Και σηκωνεται και φευγει.. Παω στη νοσοκομα και τη ρωατω αν γενικα το φαγητο των βρεφων περιλαμβανει αλατι και μου απανταει "δεν ξερω.. η τραπεζοκομος ξερει" Ξαναρωταω αλλη τραπεζοκομο και μου λεει "ναι περιλαμβανει" Και μετα για να μην του φερνουν αλατισμενα επρεπε να βρω τη γιατρο να μου τραψει στην καρτελα το αυτονητο, οτι ενα παιδακι 14 μηνων δεν τρωει αλατι.... Αντε γεια δηλαδη.

 

Ερχοταν η καθαριστρια (μονο μια φορα την ημερα) και σκουπιζε με σκουπα κανονικη οχι με "μαπα" (δεν ξερω πως τη λετε εσεις εννοω αυτη τη φαρδια σαν φλοκατη που μαζευουμε τα χνουδια). Εγω ομως ξερω πολυ καλα απο το δικο μας νοσοκομειο, οτι απαγορευεται σε ολους του χωρους που σχετιζονται με τη δημοσια υγεια να σκουπιζεις με κανονικη σκουπα. Ακομα και στο μετρο τετοια χρησιμοποιουν. Ειχαμε τα παιδια με τις μασκες και τα οξυγονα και ερχοταν και σηκωνε μπουχο τη σκονη.

 

Ολος ο οροφος, ειχε ενα θερμομετρο!!!! Στο δικο μου το παιδι δεν πηραν ουτε μια φορα τη θερμοκρασια, ουτε καν οταν μπηκαμε και πηραν το ιστορικο.. απιστευτο???

 

Δεν οι γιατροι? Καταπληκτικοι.. οποιον και να ρωτουσες κατι σε παρεπεμπτε στον γιατρο που παρακολουθει το παιδι... Μα το δικο μου το παιδι το παρελαβε μια ειδικευομενη, η οποια προφανως μετα πηρε αδεια και δεν την ξαναειδαμε μεχρι που φυγαμε.. Δε σε ερωτηση που εκανα το δευτερο βραδυ που ηρθαν ξαφνικα και εφεραν μια μασκα στο παιδι ενω ειχε κανει ηδη δυο (μου ειχαν πει αρχικα οτι θα κανει 2 μασκες την ημερα) και ζητησα να μαθω γιατι να κανει και αλλη μασκα το παιδι και ποτε προεκυψε αυτο και για ποιο λογο να κανει τη συγκεκριμενη εισπνοη, ο νοσοκομος με παρεπεμψε στη γιατρος, και η γιατρος (μια αυθεντια ειδικευομενη) μου απαντησε "οι γονεις δεν χρειαζεται να ενημερωνονται"

 

Επίσης γνωριζετε οτι υπαρχει "μαυρη λιστα" στην οποια μπαινουν οποιοι αντιμιλανε στους γιατρους? Βγηκε ενας αλβανος και ειπε μια γιατρο ηλίθια γιατι ο ανθρωπος ειχε την παραλογη απαιτηση να μαθει τι εχει εχει το παιδι του και επι τρεις ωρες δεν του απαντουσε κανεις και ακουσα με τα αυτα μια γιατρο (μαλλον διευθυντρια η κατι τετοιο παντως στην κλινικη) να λεει, "θα τους διωξουμε σημερα και το παιδι θα μπει στην λιστα.. δεν προκειτε να νοσηλευτει σε κανενα δημοσιο νοσοκομειο στην Ελλαδα ξανα" Καλο εεεεεε?

Δεν ξερω ... ειμαι πολυ απογοητευμενη .. μαλλον θα κανω μια ασφαμεια ιδιωτικη στο παιδι και θα πηγαινουμε σε ιδιωτικα νοσοκομεια.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσακι μου τα νοσοκομεια μας ειναι ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ !!! Αχρειαστα να ειναι αλλα κι εμεις ιδιωτικη εχουμε κανει !!! Και γενικα ΠΟΤΕ δεν παμε στο παιδων... παμε στο Μητερα οπου αν προκειται για απλη εξεταση στα εκτακτα συνηθως δινεις 50 - 60 ευρω και τελος... Δοξα το Θεο δεν εχουμε νοσηλευτει και ευχομαι να μην χρειαστει ποτε...

 

Χαρουλη μας περαστικα !!! :wink:

Καλη Χρονια !!!

Link to comment
Share on other sites

Δώρα καλη χρονιά ! Χαρούλη σιδερένειος ! :D:D:D (άντε γιατι μας κατατρόμαξες !!! :D )

Λυπάμε που μέσα στην ανυσηχία σας για το παιδί είχατε να αντιμετωπήσετε & τον κρατικό μηχανισμό!!! :(

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Δώρα καλή κι Ευτυχισμένη χρονιά σε Σένα και την οικογένειά σου.Να είναι καλά ο γιός σας και να μην ξαναχρειαστεί πιά να τρομάξετε και να ταλαιπωρηθείτε για τίποτα . :):):):):)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dora απίστευτα τα όσα λες αλλά μάλλον για την χώρα μας, αληθινά..

στην θέση σου θα έγραφα επιστολή προς το υπουργείο υγείας... και στον πρόεδρο εκεί να πας, τι θα σου πεί? ...

Εδώ μόνο όταν έρχεται κάτι απο άνωθεν κάτι γίνεται...- έτσι έχω καταλάβει?.. Δε χάνεις τίποτε, αλλά όμως ίσως αν ξαναπας εκεί να σε θυμούνται! μήπως σε βάλουν και σένα μετά στην λίστα :shock::?::evil:

 

.... :shock: αλλά δεν νομίζω να ισχύει??...? ε? :shock: ...

όλα τρελλά αυτά... οι γονείς δεν χρειάζεται να ενημερώνονται? :? ...χμ..!

 

ευτυχώς είναι μια χαρά ο Χάρης πλέον και δεν τους χρειάζεται πια..

όσο για την ιδιωτική ασφάλιση..

δεν ξέρω, και εκεί, υπάρχουν άλλα συμφέροντα.. όπου τελικά και αν πας, υπάρχουν θετικά και αρνητικά.

πρέπει να ανοίξουμε ένα θέμα τέτοιο και να γράψουν όλοι τις εμπειρίες τους απο ιδιωτικά και απο δημόσια - γιατί απασχολεί όλους μας αυτό - και για τα παιδιά αλλά και για τους ενήλικες.

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Dora!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Dora μου Καλή Χρονια με ΥΓΕΙΑ!!!!Περαστικά στον μικρό Χαρούλη. Όλες στενοχωρεθήκαμε και ανησυχήσαμε. :cry: Τέτοιες μέρες ειδικά, σε πειράζει ακόμα περισσότερο να είναι έτσι το παιδάκι σου.Είναι κρίμα να έχεις το παιδί σου σε τέτοια κατάσταση και να ΄περνάς και τέτοια ταλαιπωρία με την κατάσταση στα νοσοκομεία απο την ανοργανωσιά και την ανευθυνότητα τους. Γιατί δεν ήταν μόνο ανοργάνωτοι αλλά και αναίσθητοι. Τί να πώ;;;;Αχρείαστοι να σας είναι άλλη φορά. Καλά θα κάνεις να γράψεις επιστολή, αλλά όχι στον Πρόεδρο του νοσοκομείου, όπως σου είπε και η Μαρία, γιατί αυτός την ξέρει ήδη την κατάσταση, οποτε νομίζω δεν θα ωφελήσει. Ελπίζω η Νέα Χρονιά να σας φέρει ΥΓΕΙΑ και ότι άλλο επιθυμείτε. Περαστικούλια σας!!!! :D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Dora περαστικά στον Χαρούλη, εγώ για αυτούς ακριβώς τους λόγους ασφάλισα και τα 2 παιδιά και τα πηγαίνω σε ιδιωτικό νοσοκομείο, τουλάχιστον έχω ενημέρωση για το τι έχει το παιδί μου όταν είναι άρρωστο!!!! και φυσικά καμία σχέση με τα δημόσια και το λέω γιατί έχω περάσει και από κει και έφυγα τρέχοντας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αγανακτησα τρεμω στην ιδεα ...τα νευρα μου........καλη χρονια κοπελα μου και σιδερενιο το παιδακι σου..

 

Ακριβώς ... τα ιδια αισθήματα οργής προκαλεί σε ολους τους γονείς η εμπειρία σου!! ευτυχως που πέρασε και είστε καλύτερα.. Σιδερένιος ο Χαρούλης κοριτσακι...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικά σας και εύχομαι να μην ξαναπεράσετε τέτοιες πόρτες ποτέ, ούτε δημόσιες ούτε ιδιωτικές. Δυστυχώς με κάτι τέτοια όλοι απογοητευόμαστε και εξοργιζόμαστε. Πόσο μάλλον όταν πρόκειτε για το δικό μας παιδάκι. Κι ύστερα σου λέει: η χώρα του "Πολιτισμού"...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά Dora μου και ναι έτσι και χειρότερα είναι , τα πέρασα και εγώ στο Αγλαία Κυριακού πριν 3 χρόνια και με εχείρηση στο αναπνευστικο παρακαλώ και ενώ ήταν για εντατική μας έβαλαν σε απλό δωμάτιο γιατί δεν είχαν εντατική και κάτσαμε μέσα στους αρρώστους 10 μέρες με όλα αυτά που περιγράφεις και πολύ χειρότερα ακόμα :evil::evil::evil: , (ούτε στην τουαλέτα δεν μπορούσα να πάω γιατί δεν υπήρχε νοσοκόμα να κρατήσει 1 λεπτό το ούτε δύο χρονών μωρό μου που ήταν σε μονό κρεβάτι και όχι σε κουνια για να κάνω την ανάγκη μου :evil: !!! να βάλω πάνα μου είπε μία έξυπνη νοσοκόμα :evil: !!!) φύγαμε άρων άρων μετά 10 μέρες νοσηλεία σε αυτή την τρελή κατάσταση με 40 πυρετό :shock: !!! γιατί κόλλησε ενδονοσοκομειακή λημωξη και όπως μας είπε ο πνευμονολόγος αν μείνουμε και άλλο κινδύνευε η ζωή του :shock: !!!

Ετσι φύγαμε με πυρετό και ρίγη για το σπίτι εκτάκτως εγώ μόνη μου με τα μπαγκάζια και το μωρό ημιλυπόθημο στην αγκαλια και ούτε ταξί δεν σταμάταγε να μας πάρει... ακόμη τα σκέφτομαι και κλαίω :cry:

Ορκο έδωσα να βρω τα χρήματα να του κάνω ιδιωτική ασφάλεια και ας μην έχω να φάω και την έκανα ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΑΓΛΑΙΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΑΠΟ ΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΕΘΑΝΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ!Μόνο στης Πεντέλης πάμε και αυτό για τον αυτισμό οχι για νοσηλεία ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΑΣΥΔΟΣΊΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ :shock::evil::!:

Link to comment
Share on other sites

DORAKI εύχομαι το 2007 που έφυγε να πήρε ΟΟΟΟΛΗ την γκαντεμιά μαζί του.

 

Δεν θα σου πω "τα λεγα εγώ για την κορτιζόνη" γιατί είμαι σίγουρη πως θα θυμήθηκες την συζητηση που κάναμε.

Αν μου επιτρέπεις θα σου πρότεινα να πας στον ομοιοπαθητικό να σου δώσει αγωγή αποτοξίνωσης του παιδιού από την κορτιζόνη.

Να κάνεις ιδιωτική ασφάλεια του παιδιού, εγώ έκανα και στα 2 και να σαι σίγουρη πως αξίζουν τα λεφτά τους γιατί όπως και να χει κάποια στιγμή θα χρειαστεί. Στο ιδιωτικό είναι αυτονόητα να παρέχουν όλα αυτά. Και δεν είναι ανάγκη να κάνεις πανάκριβη. Αυτό που ανεβάζει την τιμή της ασφάλειας είναι η επιλογή θέσης. Μονόκλινο, δίκλινο κ.λ.π.

Σιδερένιος ο Χαρούλης σου! Και πάντα μπορείτε να γιορτάσεται την Πρωτοχρονιά μια άλλη μέρα! Ευχαριστως να ντυθώ Αι Βασίλης! Να χαρεί λίγο το ζουζουνάκι!!!

Να μου το φιλήσεις!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Καλη Χρονια σε ολους.

Περαστικα dora μου. Ημασταν και εμεις αρρωστοι. Ειχαμε πυρετο και βηχα και λαρυγγιτιδα.

Του βαζω ακομα μασκα με Berovent και του εδωσα 2 φορες sodesanil για να προλαβουμε την λαρυγγιτιδα(εχει κορτιζονη).

Αυτο του εδινες?

Εμεις πριν λιγους μηνες ειχαμε νοσηλευτει στο Ιατρικο Κεντρο στο Μαρουσι στην παιδιατρικη κλινικη λογω απωλεια συνειδησεως. Τελος παντων μετα απο πολλες εξετασεις δεν βρηκαμε κατι.

Ειχαμε δικαιωμα για δικλινο δωματιο. Μας βαλανε με ενα κοριτσακι με γαστρεντεριτιδα οποτε καταλαβαινετε τι εγινε μολις πηγαμε σπιτι.

Δεν μπορω να πω οτι τρελλαθηκα με το προσωπικο.

Ενταξει ηταν σχετικα καθαρα και ειχε και ενα κουζινακι που εφτιαχνες γαλα, χαμομηλι κλπ. αλλα για τα λεφτα που πληρωνεις!!

Ευτυχως ειχαμε ασφαλεια.

Ειναι δυνατον να βαζεις ενα υγιες παιδι με ενα που ειχει γαστρεντεριτιδα?

Εν τω μεταξυ ειχε δωματια αδεια.

 

Δεν εχω παει στο Παιδων αλλα εχω ακουσει οτι εχει πολυ καλους γιατρους.

Δεν ξερω τι να πω. Αν χρειαστει( χτυπα ξυλο ) να νοσηλευτουμε με προβληματιζει που να τον παω.

Το Παιδων Πεντελης λενε ειναι πιο συμμαζεμενο.

Για το Μητερα εχετε ακουσει τιποτα?

Παντως νομιζω οτι αξιζει να κανεις μια ασφαλεια για το παιδι γιατι ετσι οπως ειναι τα πραγματα δεν ξερεις ποτε τι θα αντιμετωπισεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικά και πάλι! Να είναι η τελευταία σας περιπέτεια!

Απαράδεκτη η συμπεριφορά τους αλλά δυστυχώς αυτά είναι τα νοσοκομεία μας! Σίγουρα δεν πρέπει να καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια αλλά έχεις που έχεις τον πόνο σου έχεις να αντιμετωπίζεις κι αυτούς!! :evil:

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να μην με πάρετε με τις ντομάτες, και πρώτα από όλα, περαστικά και αγύριστα!!!

 

αλλά με την ομοιοπαθητική δεν λύνονται οι λοιμώξεις και τα κρυολογήματα κλπ??? τρόμαξα με όλα αυτά που διάβασα...κορτιζόνες κλπ!!

 

σκοπεύω την μικρή μου να την πάω σε ομοιοπαθητικό άμα συμβεί κατιτίς!!

δεν μου αρέσουν τα φάρμακα....για την ώρα ευτυχώς μόνο κρυολογήματα περνάμε και αυτά χωρίς αντιβιώσεις παρα μόνο με γιατροσόφια της γιαγιάς και υπομονή - πιστεύω πως ¨κτίζει¨ αντισώματα έτσι...

 

εσείς τι λέτε???

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να μην με πάρετε με τις ντομάτες, και πρώτα από όλα, περαστικά και αγύριστα!!!

 

αλλά με την ομοιοπαθητική δεν λύνονται οι λοιμώξεις και τα κρυολογήματα κλπ??? τρόμαξα με όλα αυτά που διάβασα...κορτιζόνες κλπ!!

 

σκοπεύω την μικρή μου να την πάω σε ομοιοπαθητικό άμα συμβεί κατιτίς!!

δεν μου αρέσουν τα φάρμακα....για την ώρα ευτυχώς μόνο κρυολογήματα περνάμε και αυτά χωρίς αντιβιώσεις παρα μόνο με γιατροσόφια της γιαγιάς και υπομονή - πιστεύω πως ¨κτίζει¨ αντισώματα έτσι...

 

εσείς τι λέτε???

 

Περαστικά καταρχήν στο ζουζουνάκι που ταλαιπωρήθηκε και κουράγιο στους γονείς...!!!

 

Tozdel και εμάς η παιδίατρός μας προτιμάει τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα και αν δε φέρουν αποτέλεσμα μας προτείνει και κάτι άλλο light... συνήθως γίνεται ένας συνδιασμός και των δυο αναλόγως πόσο βαριά το περνάμε... την αντιβίωση την έχουμε και εμείς γλιτώσει για την ώρα... η μόνη μας ευαισθησία είναι στο αναπνευστικό... ό,τι ιώσεις περνάει τον "χτυπάνε" εκεί και κάνει ασθματική βρογχίτιδα... το νοσοκομείο το έχουμε γλιτώσει για την ώρα και την έχουμε βγάλει όπως περιέγραψα παραπάνω... είδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και σιδερένιος ο μικρούλης!! Τι να πώ... τα 'χω περάσει δύο φορές (μία με κάθε παιδί)... Δυστυχώς δεν αλλάζουν... μόνο τη μασέλα τους κοιτάνε να μπουκώνουν ΟΛΟΙ!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Ααααχ πονεμένη υπόθεση η νοσηλεία σ΄αυτή τη χώρα.Εγώ με τη μεγάλη τραβήχτηκα αρκετά και πάλι συμπέρασμα δεν έβγαλα. Η εμπειρία μου από θέμα ξενοδοχειακών υποδομών και εξυπηρέτησης από το "Αγια Σοφία" είναι άσχημη, συμφωνώ με όσα γράφτηκαν πιο πάνω. Για τους γιατρούς όμως έχω καλή γνώμη, γνώρισα όλους-δεν είναι υπερβολή- τους ΩΡΛ και μου φανήκαν πολύ καλοί στη δουλειά τους.Είχα επισκεφτεί και ΩΡΛ που είναι στην ΕΥΡΩΚΛΙΝΙΚΗ ("φίρμα" στο χώρο του) ο οποίος μετά από επιδερμική εξέταση και αφού μου τόνισε την επικινδυνότητα και το αβέβαιο αποτέλεσμα, μου είπε πως το παιδί πρέπει άμεσα να βγάλει κρεατάκια και να βάλει σωληνάκια στα αυτιά. Τελικά κρεατάκια το παιδί δεν έχει και σωληνάκια βάλαμε μετά απο συστηματική παρακολούθηση του παιδιού.Από φίλη μου πάλι που η παιδίατρός της είναι στη ίδια κλινική έχω παρατηρήσει ότι με το παραμικρό που θα συμβεί τους λέει να τα πάει εκεί και τους γίνονται κάποιες εξετάσεις και φεύγουν μέ ένα σωρό φάρμακα. Η ασφάλεια πληρώνει μεν αλλά την ταλαιπωρία ποιός την τραβάει;;

Όσο για την ομοιοπαθητική, έχω εκφραστεί πολύ θετικά επανειλλημένα.Περαστικά σε όλα τα ζουζουνάκια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα το πήρα χαμπάρι το θέμα..κατ'αρχάς περαστικά στο Χαρούλη.. τώρα πιστεύω είναι καλά.

Τα έζησα κι εγώ απ' εξω, γιατί μιας φίλης μου το παιδί χειρουργήθηκε στο κεφάλι στο Παίδων. Έφριξα στην κυριολεξία με τις νοσοκόμες και γενικά με τις υποδομές.

Καλά δεν μπορεί να γίνει τίποτα, μια επίσημη ονομαστική καταγγελία, κάτι τεσπα? Είναι δυνατόν να σου λένε να πας να ζεστάνεις νερό για το γάλα στο κυλικείο και να μην τους πάρει και να τους σηκώσει?

Εγώ θα'φτανε μέχρι δικηγόρο ρε παιδιά ... τι να πω είναι να μην σου τύχει.

Γι'αυτό έχω κάνει ιδιωτική ασφάλιστη στην μικρή μου από τότε που ήταν 3 μηνών και δεχότουσαν οι ασφαλιστικές να την ασφαλίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όση εμπειρία έχω απο το Παίδων έχω να πώ τα εξής: με τους γιατρούς δεν μπορώ να πώ ότι είχαμε ιδιαίτερο πρόβλημα, αυτοί που ήταν στη β ΜΕΝ ήταν πολύ καλοί. Το νοσηλευτικό προσωπικό δεν μπροώ να πώ ότι με ενθουσίασε αλλά δεν περίμενα να κάνουν και τούμπες....το μόνο που τους δικαιολογώ είναι ότι προφανώς δεν επαρκούν και είναι στην πίεση με αποτέλεσμα να τους βγαίνει :? .

Πάντως η παθολογική κλινική είναι χάλια απ'ότι έχω ακούσει. Η οφθαλμολογική που μείναμε 1 μέρα ήταν καλά πάντως για δημόσιο νοσοκομείο που δεν περιμένεις ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Και ΄γω με το προσωπικό του παίδων δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα ! Το πρόβλημα ήταν η υποδομή ! Σκεφθήτε 40 ημερών μωρό και μας βάλανε σε κρεβάτι χωρίς κάγκελα ( καταλαβαίνετε ξενύχτι ) :evil: και με ένα κοριτσάκι 7 χρονών από δίπλα ( ευτυχώς δεν είχε κάτι κολητικό ). Και για το νερό αυτό ακριβώς που λέει η Ντόρα . Ή να πας να το βράσεις εσύ ή να ζητήσεις από το κυλικείο ! Τι να πει κανείς this is Greece ! :(

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

γειά σας ειμαι καινούργια μανούλα γέννησα 7/8/2008 και διαβάζω με προσοχη όλα όσα γράφονται σε όλα τα θέματα αν και μήνες μετά ευχομαι να είναι καλά το παιδάκι σου και όλα τα παιδάκια του κόσμου ,εχω να σας πω μια προσωπική μου εμπειρια που μου συνεβει στο παίδων εχω ενα αδελφο που τώρα 9 χρονων εχουμε 15 χρόνια διαφορα ηλικίας γεννήθηκε με τετραλογία φαλού(προβλημα στη καρδια σχεδον χωρις οξυγονο)και στένωση πνευμώνων οταν γεννήθηκε ήταν τοσο μελανιασμένο σαν να πήρες κάρβουνο και του το έτριβες σε όλο του το κορμάκι.Η παιδίατρος του νοσοκομείου στη (βόρειο ελλάδα γεννήθηκε) μας έλεγε πως το παιδι ήταν νευρικό γι αυτό είναι ετσι!!!ευτυχώς που μόλις 40 η μαμά μου πήγε σε ένα εξωτερικό παιδίατρο και κατάλαβε ότι έχει προβλημα καρδιάς και πρέπει να νοσηλευτεί αμέσως στο ιπποκράτειο θεσ/νικη και έτσι έγινε λόγο όμως της πολύς σοβαρής ασθένειας δεν μπορούσαν να ανταπεξελθουν οι γιατροι του ιπποκρατείου και μας στέλνουν Αθήνα στο παίδων...και ξέχασα να πώ οτι ούτε καν ασθενοφόρο δεν υπήρχε για να κατεβάσει το μωρό στην Αθήνα λόγο οτι το οξυγόνο του ήταν πιο κάτω απο το όριο.το ίδιο βράδυ στο παίδων θα έβαζαν ένα φάρμακο στον αδερφό μου που αν έχεις επιτυχία και ζει το παιδί συνεχίζεις για την επέμβαση αν δυστυχος δεν πάνε καλά τα πράγματα και χάσεις το παιδί τοτε χάνεις και εσύ τη ζωή σου.είμασταν απ τους τυχερους και το παιδι έζησε όλο το βράδυ εκείνο και μέχρι να ξημερ΄ώσει όλοι είμασταν σε πολύ άσχημη ψυχολογικη κατάσταση και μας έστειλα μια ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟ ....(ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ) που όχι δεν μας βοήθησε αλλάεπειδη η μαμα μου έκλαιγε την πεταξε στο τέλος και ενα "ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΡΤΟ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΥΧΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ'' και πάρτην κατω τη μαμα μου. την επόμενη το πρωι φύγαμε για ΩΝΑΣΕΙΟ γιατί δεν γινόταν επέμβαση στο παίδων.οταν πήγαμε στο Ωνασειο οι γιατροι να ναι καλά οι ανθρωποι βοήθησν παρα πολλοί και ειδικά τους γονεί μου τετοια στήριξη δεν έχω ξαναδει.εκανε με επιτυχία 100% την επέμβαση και τώρα είναι υγειέστατος.φυσικά όταν οι γονείς μουείπαν στους γιατρούς όλα αυτά που πέρασαν το Ωνάσειο έκανε μια μήνυση στο νοσοκομείο για ανευθυνότητα και που δεν εδωσαω καν ασθενοφόρο για να κατέβει στην Αθήνα που θα μπορούσε να είχε πεθάνει κατα την διαδρομή που την Θυμούνται ακόμη...ΝΤΡΟΠΗ!ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ.

daf.tg

Link to comment
Share on other sites

περαστικά στο παιδί, Dora. Ο Σεπτέμβρης ήταν φοβερός μήνας για τις παιδικές ασθένειες. Με προβλημάτισες, γιατί εμείς έχουμε ιδιωτική ασφάλεια για το παιδί και μάλιστα από τις καλές. Δύο φορές που χρειάστηκε να το παω νοσοκομείο, και έτυχε σαββατοκύριακο, μόνο στο παίδων είχε την ειδικότητα που χρειαζόμουνα (παιδοχειρουργός και παιδοδερματολόγος). Η δε γιατρός μας αλλά και πολλοί άλλοι παιδίατροι, όταν ρωτήσαμε αν πρέπει να κάνουμε ιδιωτική, μας είπαν ότι έτσι κι αλλιώς για τα σοβαρά θα πηγαίνει στο Παίδων.Αφού χθες μάλιστα συζητούσαμε με τον άντρα μου, μήπως πρέπει να την σταματήσουμε την ιδιωτική, γιατί και για τις αιματολογικές εξετάσεις η γιατρός μας έστειλε στο Παίδων. Καταρχήν έχει, λέει, πολύ καλό εργαστήριο, κατά δεύτερον, αφήνουν τους γονείς να είναι παρόντες όταν παίρνουν αίμα στο παιδί. Τελικά δεν θα την κόψουμε, για να υπάρχει ως αναλλακτική (αχρείαστη να είναι), αλλά προβληματίζομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...