Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Που ειστε στην υλη της α δημοτικου;


Recommended Posts

Μαμαδες και μπαμπαδες τα φωτα σας παρακαλω! Οσοι εχετε παιδακια στην α δημοτικου, μπορειτε να μου πειτε που ειστε στη γλωσσα και τα μαθηματικα? Εμεις ειμαστε απελπιστικα πισω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα. Στην γλώσσα είναι στη σελ. 58. Στα μαθηματικά κάνουν αφαιρέσεις και προσθέσεις μέχρι το 20. Δεν ακολουθούν το βιβλίο, κυρίως κάνουν φυλλάδια της δασκάλας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι και πολυ καλο που τρεχουμε ετσι νομιζω...

 

Εξαρτάται. Πολλές δασκάλες κρατούν χρόνο για επαναλήψεις στο τέλος, ιδιαίτερα αν η τάξη έχει σταθερό ρυθμό, δηλαδή δεν 'μένουν πίσω' κάποια παιδάκια. Έτσι κι αλλιώς τον τελευταίο μήνα , υπάρχει και η σχετική χαλάρωση, οπότε καλό είναι να μην έχουν μείνει πολύ σημαντικά πράγματα.....

Link to comment
Share on other sites

Είστε όλες σε ιδιωτικό σχολείο και έχετε προχωρήσεις τόσο πολύ;

 

Εμείς είμαστε στη γλώσσα στη σελίδα 36 και με άλλες μαμάδες που μιλάω στο κολυμβητήριο (σε άλλη περιοχή από εμάς) είναι 3-4 σελίδες πιο μπροστά από εμάς. Εμείς έχουμε χάσει μαθήματα με κάτι εκλογές, κάτι χιόνια, πλυμμήρες αλλά εντάξει θα τη βγάλουμε τη χρονιά πιστεύω.

 

Μαθηματικά δε ξέρω σελίδα, είναι στις προσθέσεις αφαιρέσεις μέχρι το 20.

 

Ειχα αγχωθεί πριν καιρό μήπως δε προλάβουμε αλλά τώρα έχω χαλαρώσει με το θέμα, αρκεί που τα πηγαίνει καλά η μικρή και βλέπω τη προοδό της.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μαθηματικα ενοτητα 38, γλωσσα τελειωσαμε τα αυ, ευ και μολις μπηκαμε στην επομενη ενοτητα. Αυτα που λεγατε για εκθεσεις να τα εκλαβω ως αστειο?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μαθηματικα ενοτητα 38, γλωσσα τελειωσαμε τα αυ, ευ και μολις μπηκαμε στην επομενη ενοτητα. Αυτα που λεγατε για εκθεσεις να τα εκλαβω ως αστειο?
Οχι καθόλου αστείο!!Μην φανταστεις οτι γραφουν κανενα κατεβατο!!Εμας τα βαζειπχ να γραψουν τι νιωθουν για την ηλιολουστη μερα μια προταση και να ζωγραφισουν απο πανω κατι αναλογο.Ειναι φαντασου το τετραδιο με μιση σελιδα ασπρη και μιση με γραμμες.

 

Εξαρτάται. Πολλές δασκάλες κρατούν χρόνο για επαναλήψεις στο τέλος, ιδιαίτερα αν η τάξη έχει σταθερό ρυθμό, δηλαδή δεν 'μένουν πίσω' κάποια παιδάκια. Έτσι κι αλλιώς τον τελευταίο μήνα , υπάρχει και η σχετική χαλάρωση, οπότε καλό είναι να μην έχουν μείνει πολύ σημαντικά πράγματα.....

Σταθερο ρυθμο ισως εχουν με πολυυυ πιεση της δασκαλας στους γονεις κυριως να ασχολουνται συνεχεια.Η δικια μου κορη που ειναι απο τις "καλες" εχει πηξει και η δασκαλα ειναι ενα πραγμα σε κατασταση νευρικου κλονισμου....

:confused:

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μαθηματικα ενοτητα 38, γλωσσα τελειωσαμε τα αυ, ευ και μολις μπηκαμε στην επομενη ενοτητα. Αυτα που λεγατε για εκθεσεις να τα εκλαβω ως αστειο?

 

και η δική μας δασκάλα τους δίνει 5 λέξεις και τους λέει να γράψουν μία ιστοριούλα που να περιέχει αυτές τις λέξεις. επίσης, τους δίνει εικόνες και τους λέει να γράψουν από κάτω μία πρόταση χρησιμοποιώντας κάποιο επίθετο. πχ δείχνει ένα σκύλο αγριεμένο και από κάτω γράφουν "ένας μεγάλος μαύρος άγριος σκύλος"

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μαθηματικα ενοτητα 38, γλωσσα τελειωσαμε τα αυ, ευ και μολις μπηκαμε στην επομενη ενοτητα. Αυτα που λεγατε για εκθεσεις να τα εκλαβω ως αστειο?

 

Αν σε κάνει να αισθανθείς καλύτερα, μπορείς κι εσύ να γράψεις κάποιες λέξεις σε κάρτες κατά ομάδες (πχ. με μπλε μαρκαδόρο όλες οι λέξεις που έχουν να κάνουν με το καλοκαίρι, με κόκκινο, εκείνες για τα αθλήματα κλπ) και μετά να τραβάει το παιδί μια κάρτα και ό,τι χρώμα πετυχαίνει να διαλέγει 5 λέξεις από την αντίστοιχη στοίβα και να γράφει 2-3 γραμμές. Οι 2-3 γραμμές θα γίνουν 5-6 και 8-9 και σε πολυ λίγο θα μπορεί να γράψει ένα συμπαθητικό κείμενο. Το να γράφει λίγες γραμμές είναι σημαντικό γιατί εκεί ελέγχεις και κατά πόσο έχει εμπεδώσει και την ορθογραφία που έχει κάνει (τα ρήματα με ω, κλπ) και διορθώνετε μαζί τις αστοχίες. Ο στόχος τελικά είναι να φτάσει να γράφει αυθόρμητα τα ρήματα πάντα με ω κάποια στιγμή χωρίς να πρέπει να το σκέφτεται πριν... σιγά σιγά όμως γιατί κάθε παιδί έχει το ρυθμό του. Και γενικά είναι πιο εύκολο αν γίνεται με μορφή παιχνιδιού (υπάρχουν και παιχνίδια στο εμπόριο που επίσης βοηθάνε).

Το βιβλίο της γλώσσας μετά από εκείπου είστε έχει λίγα γραμματικά φαινόμενα, απλά τα κείμενα μεγαλώνουν για να εξασκούνται τα παιδιά στην ανάγνωση, κάτι που μπορείτε να κάνετε κι εσείς ανεξάρτητα. Για τα μαθηματικά δεν μπορώ να πω γιατί το βιβλίο των μαθηματικών δεν έρχεται στο σπίτι. Πάντως αν έχετε κάνει πάτημα στη δεκάδα, ή είστε κοντά στο να το κάνετε, κι εκεί εντάξει είστε.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μαθηματικα ενοτητα 38, γλωσσα τελειωσαμε τα αυ, ευ και μολις μπηκαμε στην επομενη ενοτητα. Αυτα που λεγατε για εκθεσεις να τα εκλαβω ως αστειο?

 

Να ρωτήσω κάτι εγώ? Γιατί έχουν μείνει τόσο πίσω? Άλλαξαν δασκάλα? Δεν τραβάει η τάξη? Με τη δασκάλα το έχεις συζητήσει? Το δικό σου παιδί πώς είναι? Πχ. στην ανάγνωση, τα καταφέρνει, έχει κατακτήσει το μηχανισμό? Διαβάζει άγνωστα κειμενάκια? Αν όχι, ξεκίνα από εκεί, που είναι και πιο ευχάριστο. Η έκθεση ιδεών μπορεί ωραιότατα να γίνει και στη δευτέρα δημοτικού και έπεται λογικά της αναγνωστικής ικανότητας. Σίγουρα πάντως, αν θεωρείς ότι έχουν μείνει πίσω, πρέπει να κάνει κάτι εσύ, ειδικά αν στη β' δημοτικού έχουν άλλη δασκάλα.

Εγώ θα ξεκινούσα με μία συζήτηση μαζί της πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι εγώ? Γιατί έχουν μείνει τόσο πίσω? Άλλαξαν δασκάλα? Δεν τραβάει η τάξη? Με τη δασκάλα το έχεις συζητήσει? Το δικό σου παιδί πώς είναι? Πχ. στην ανάγνωση, τα καταφέρνει, έχει κατακτήσει το μηχανισμό? Διαβάζει άγνωστα κειμενάκια? Αν όχι, ξεκίνα από εκεί, που είναι και πιο ευχάριστο. Η έκθεση ιδεών μπορεί ωραιότατα να γίνει και στη δευτέρα δημοτικού και έπεται λογικά της αναγνωστικής ικανότητας. Σίγουρα πάντως, αν θεωρείς ότι έχουν μείνει πίσω, πρέπει να κάνει κάτι εσύ, ειδικά αν στη β' δημοτικού έχουν άλλη δασκάλα.

Εγώ θα ξεκινούσα με μία συζήτηση μαζί της πρώτα...

 

 

Bερενικη δεν εχουν αλλαξει δασκαλα, ενω κατα δικη της ομολογια η ταξη εχει πολυ καλο επιπεδο. Ο δικος μου ειναι απο τα παιδια που "τα πιανουν" ευκολα, εμπεδωνει την υλη καλα, δεν εχει κενα, διαβαζει παραμυθακια (με αργο ρυθμο αλλα υποθετω πως θα βελτιωθει σιγα σιγα). Πριν προλαβουμε να της πουμε κατι εμεις οι μαμαδες, η ιδια δικαιολογηθηκε οτι το τμημα ειναι μεγαλο (18 παιδια- ειναι πολλα βρε κοριτσια;) και γενικως καθυστερουν. Τελοσπαντων, η συγκεκριμενη δασκαλα γενικως μου εχει αφησει καλες εντυπωσεις και ολες οι φιλες μου με μεγαλυτερα παιδια μου λενε να μην ανησυχω γιατι η δευτερα ειναι κατα καποιο τροπο επαναληψη και εμβαθυνση της πρωτης στην υλη, επομενως αν κατι δεν προλαβουν, εχουν την ευκαιρια να το δουν ξανα παρακατω...

Link to comment
Share on other sites

Bερενικη δεν εχουν αλλαξει δασκαλα, ενω κατα δικη της ομολογια η ταξη εχει πολυ καλο επιπεδο. Ο δικος μου ειναι απο τα παιδια που "τα πιανουν" ευκολα, εμπεδωνει την υλη καλα, δεν εχει κενα, διαβαζει παραμυθακια (με αργο ρυθμο αλλα υποθετω πως θα βελτιωθει σιγα σιγα). Πριν προλαβουμε να της πουμε κατι εμεις οι μαμαδες, η ιδια δικαιολογηθηκε οτι το τμημα ειναι μεγαλο (18 παιδια- ειναι πολλα βρε κοριτσια;) και γενικως καθυστερουν. Τελοσπαντων, η συγκεκριμενη δασκαλα γενικως μου εχει αφησει καλες εντυπωσεις και ολες οι φιλες μου με μεγαλυτερα παιδια μου λενε να μην ανησυχω γιατι η δευτερα ειναι κατα καποιο τροπο επαναληψη και εμβαθυνση της πρωτης στην υλη, επομενως αν κατι δεν προλαβουν, εχουν την ευκαιρια να το δουν ξανα παρακατω...

 

Αυτό που σου λένε για τη δευτέρα είναι εν μέρει σωστό, γιατί 'επανάληψη' σημαίνει ότι περνάω ξανά κάτι που έχω ήδη μάθει. Δεν είναι καλό να βλέπει το παιδί πράγματα για πρώτη φορά στη β΄δημοτικού, γιατί θα τα ... σύρει στην γ' δημοτικού. Η ύλη της α' πρέπει να βγει και με το ρυθμό αυτό δεν το βλέπω. Για παράδειγμα, μία 'καλή τάξη' θα έπρεπε να έχει ξεκινήσει γραπτή έκφραση, σιγά σιγά, δε λέω, αλλά μετά το Πάσχα ξεκινούν πια όλοι. Υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να προχωρήσουν καλά στην α' δημοτικού και καλό είναι να μην τα έχεις μπροστά σου στη β' δημοτικού. Πχ. τα γράμματά του είναι καλά και ευανάγνωστα? Η πυκνότητά τους? Τα βασικά στην ορθογραφία του? Το ω στα ρήματα, το ι στα ουδέτερα, το οι στον πληθυντικό (δε λέω να τα έχει αυτοματοποιήσει εντελώς, αλλά να είναι σε καλό στάδιο). Αν τα γράμματά του είναι δουλεμένα, επιμένω δώσε βάση στην ανάγνωση, ώστε να βελτιώσει το ρυθμό του και να μπει σιγά σιγά σε πιο δύσκολα κείμενα.

Δεν είναι για να τρελαθείς, απλά έχε το νου σου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μαθηματικα ενοτητα 38, γλωσσα τελειωσαμε τα αυ, ευ και μολις μπηκαμε στην επομενη ενοτητα. Αυτα που λεγατε για εκθεσεις να τα εκλαβω ως αστειο?

 

Στα μαθηματικά δηλαδή δεν έχετε μπει στις προσθέσεις αφαιρέσεις μέχρι το 20; 8+5 δηλαδή και τέτοια;

Στη γλώσσα πάντως δεν είστε πολύ πίσω, είστε λίγο πιο πίσω από εμάς και από ό,τι συζητάω με άλλες μαμάδες σε άλλες περιοχές κάπου εκεί είναι οι περισσότεροι, 2-3 σελίδες λίγο πιο μπροστά από εμάς. Μιλάω καθαρά για δημόσιο σχολείο, τα κορίτσια είναι σε ιδιωτικό-από ό,τι καταλαβαίνω- και είναι λογικό να είναι μπροστά οπότε μην αγχώνεσαι καθόλου και αφού το παιδάκι σου τα πάει μια χαρά, όλα θα γίνουν!

 

Όσο για τις εκθέσεις, εμάς στα φυλλάδια που τους δίνει στο τέλος έχει μία άσκηση που λέγεται άσκηση γραπτής άκθεσης και εκεί τα παιδιά γράφουν μία δύο προτάσεις σχετικά με κάποια εικόνα, μη φανταστείς κάτι φοβερό αλλά νομίζω πως τους βοηθάει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, ο ανηψιος μου που είναι σε δημόσιο σχολείο, είναι 4-5 σελίδες πιο μπροστά από εμάς, που είμαστε σε ιδιωτικό. Εγώ πιστεύω πως έχει να κάνει με τη δασκάλα, τον αριθμό των παιδιών και το πόσο τραβάει η τάξη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν βλέπω λόγο τα δημόσια σχολεία να είναι πιο πίσω επειδή είναι ... δημόσιο.

Επίσης το πού έχει φτάσει η ύλη είναι σχετικό, γιατί έχει σημασία με την γενικότερη δουλειά της τάξης. Απ' ό,τι καταλαβαίνω σε προβληματίζει γιατί έχουν μείνει γενικά πίσω... έτσι?

Link to comment
Share on other sites

18 παιδιά δεν είναι καθόλου πολλά, νομίζω η επικρατούσα άποψη μαμάδων και δασκάλων είναι πως είναι ο ιδανικός αριθμός τμήματος. Το πόσο αργά πάει το τμήμα έχει να κανει με τη δασκάλα και το επίπεδό του. Εμεις σε δημόσιο με 25 παιδιά, δεν μείναμε ποτέ πίσω κι ας είναι ζωηρά τα περισσότερα. Πάντως, αν δεν είσαστε τραγικά πίσω, μην αγχώνεσαι, το θέμα είναι να κατανοούν αυτά που κάνουν κι όχι να τα κάνουν σε στυλ αγώνα ταχύτητας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι δεν είναι αγώνας ταχύτητας, όμως και η δική μου γνώμη είναι ότι θα έπρεπε να έχετε ξεπεράσει αυτά τα κείμενα. Και για να το διευκρινίσω: στα επόμενα κεφάλαια, τα κείμενα δυσκολεύουν και πρέπει να υπάρχει χρόνος, να μένει η τάξη σε αυτά, γιατί τα παιδιά το έχουν ανάγκη. Δηλαδή είναι καμια 30αριά κείμενα, από τα οποία τα τελευταία είναι αρκετά απαιτητικά, που πρέπει να τα κάνει σε 6 εβδομάδες, τα οποία προφανώς δεν θα κάνει, οπότε τα παιδιά δεν θα εξοικειωθούν όσο πρέπει με μεγάλα κείμενα. Και, αν ρίξεις μία ματιά, είναι τα πιο ωραία κείμενα για τα παιδιά, γιατί περνάνε πια σε άλλο επίπεδο ανάγνωσης. Δεν μιλάω για τα αντίστοιχα κομμάτια στη γραμματική και στην γραπτή έκφραση, τα οποία θα τα επαναλάβουν φυσικά του χρόνου.

 

Εμάς πια μένουν σχεδόν τρεις μέρες σε κάθε κείμενο, μέχρι να το μάθουν τα περισσότερα παιδιά νεράκι, ώστε να καταφέρουν να χρωματίσουν και να πετύχουν το σκοπό της τάξης, που είναι να διαβάζουν γρήγορα με την δεύτερη άντε με την τρίτη φορά μεγάλα κείμενα. Επίσης έχουν χρόνο να συζητήσουν, να κάνουν ασκήσεις κατανόησης, γραμματικής κλπ. Αν η δασκάλα σας δεν έχει το χρόνο να ΄μείνει' στο σημείο αυτό και τα ... κουντρουβαλιάσει επειδή πρέπει να βγάλει την ύλη, αυτό θα είναι κακό. Και αν μένει τόσο πολύ στα κείμενα των 10 γραμμών, νομίζω ότι στα κείμενα των δύο σελίδων, θα πηγαίνει ακόμα πιο αργά.

Δεν ξέρω πόσο έχεις διάθεση να ασχοληθείς, εγώ, που έχω και τριτάκι θεωρώ ότι τα βιβλία της γλώσσας της α' δημοτικού (όχι απαραίτητα της β΄), πρέπει να διδαχθούν μέχρι τελευταίας λέξης.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι δεν είναι αγώνας ταχύτητας, όμως και η δική μου γνώμη είναι ότι θα έπρεπε να έχετε ξεπεράσει αυτά τα κείμενα. Και για να το διευκρινίσω: στα επόμενα κεφάλαια, τα κείμενα δυσκολεύουν και πρέπει να υπάρχει χρόνος, να μένει η τάξη σε αυτά, γιατί τα παιδιά το έχουν ανάγκη. Δηλαδή είναι καμια 30αριά κείμενα, από τα οποία τα τελευταία είναι αρκετά απαιτητικά, που πρέπει να τα κάνει σε 6 εβδομάδες, τα οποία προφανώς δεν θα κάνει, οπότε τα παιδιά δεν θα εξοικειωθούν όσο πρέπει με μεγάλα κείμενα. Και, αν ρίξεις μία ματιά, είναι τα πιο ωραία κείμενα για τα παιδιά, γιατί περνάνε πια σε άλλο επίπεδο ανάγνωσης. Δεν μιλάω για τα αντίστοιχα κομμάτια στη γραμματική και στην γραπτή έκφραση, τα οποία θα τα επαναλάβουν φυσικά του χρόνου.

 

Εμάς πια μένουν σχεδόν τρεις μέρες σε κάθε κείμενο, μέχρι να το μάθουν τα περισσότερα παιδιά νεράκι, ώστε να καταφέρουν να χρωματίσουν και να πετύχουν το σκοπό της τάξης, που είναι να διαβάζουν γρήγορα με την δεύτερη άντε με την τρίτη φορά μεγάλα κείμενα. Επίσης έχουν χρόνο να συζητήσουν, να κάνουν ασκήσεις κατανόησης, γραμματικής κλπ. Αν η δασκάλα σας δεν έχει το χρόνο να ΄μείνει' στο σημείο αυτό και τα ... κουντρουβαλιάσει επειδή πρέπει να βγάλει την ύλη, αυτό θα είναι κακό. Και αν μένει τόσο πολύ στα κείμενα των 10 γραμμών, νομίζω ότι στα κείμενα των δύο σελίδων, θα πηγαίνει ακόμα πιο αργά.

Δεν ξέρω πόσο έχεις διάθεση να ασχοληθείς, εγώ, που έχω και τριτάκι θεωρώ ότι τα βιβλία της γλώσσας της α' δημοτικού (όχι απαραίτητα της β΄), πρέπει να διδαχθούν μέχρι τελευταίας λέξης.

 

 

Maya τα ειπες ολα. Πραγματι αυτοι ηταν οι αρχικοι μου φοβοι και μετα επεσαν ολοι οι γνωστοι να με φανε οτι υπερβαλλω και οτι η υλη κατα καποιο τροπο επαναλαμβανεται στη β' ταξη. Ομως ειμαστε πισω οπως και να το κανουμε και προφανως η υλη (αν βγει) θα βγει χωρις τα παιδια να εχουν εμβαθυνει και εξοικειωθει. Εγω τωρα τι να κανω; Να επιμεινω περισσοτερο ωστε ο μικρος να εμπεδωνει καλυτερα; Να ασχοληθουμε το καλοκαιρι ωστε να τελειωσουμε μαζι τα βιβλια; Κριμα δεν ειναι να μπλεκω το ρολο της μαμας με της δασκαλας; Απο την αλλη, αρκει να διαβασουμε αρκετα εξωσχολικα ωστε να προχωρησει το παιδι χωρις να εχει την αισθηση οτι μαζι κανουμε μαθημα; Δε θελω με κανενα τροπο (για πολλους και ευνοητους λογους) να υποκαταστησω η να αντικαταστησω τη δασκαλα του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...