Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πόσο προσέχατε στη δεύτερη εγκυμοσύνη;


Recommended Posts

Με ένα μωρό ήδη 20 μηνών που ακόμα χρειάζεται συχνά σήκωμα,αλλά και τις απαραίτητες δουλειές του σπιτιού καθώς δεν υπάρχει καμιά βοήθεια, σκέφτομαι τι κίνδυνοι ελλοχεύουν απ την κούραση , ειδικά απ το βάρος του μωρού.. όσες μανούλες ήδη, πώς βγάλατε αισίως τη δεύτερη εγκυμοσύνη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νινα καλως ηρθες...Κατ; αρχας να σου ζησει το μωρακι σου και με το καλο το δευτερο!..εγω ειμαι μαμα ενος (φοβερου )τετραχρονου και πριν απο

λιγο καιρο εμαθα οτι ειμαι εγκυος!Βλεπω ομως οτι δε μπορω να προσεχω ιδιαιτερα

αφου και τον πιτσιρικα χρειαζεται συχνα να σηκωνω(για να πλυθει,μπανιο,κτλ)αλλα

και οι δουλειες του σπιτιου πλεον ειναι περισσοτερες...προσπαθω οσο το δυνατον βεβαια

να προσεχω...αλλα...σε καμια περιπτωση δε μπορω να συμπεριδερομαι οπως στην πρωτη μου εγκυμοσυνη!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

ένα απο τα ίδια και εγώ....παρόλου που ζοριστήκαμε για να ερθει ο χοντρούλης μας η δεύτερη εγκυμοσύνη ήταν κάπως ''απρόσεχτη''.

 

Δεν είχε καμμία σχέση με την πρώτη που γυρνούσα σπίτι και είχα έτοιμο το φαγητό μου , ξάπλωνα να ξεκουραστώ , και έκανα και ''κούρες'' τρομάρα μου..:roll::roll:

 

Οι δουλειές του σπιτιού , η δουλειά μου και ο μεγάλος με περίμεναν καθημερινά..άσε που έκανα και ανακαινίσεις στο σπίτι οπότε δεν καθόμουνα σχεδόν ποτέ...επίσης κοιμόμουνα υπερβολικά λίγο και με το ζόρι (ενω στην πρώτη έπεφτα σε νάρκωση)..διάβαζα parents :mrgreen: μέχρι αργά ..(ήθελα να θηλάσω για)

 

σκέφτομαι που θέλω και τρίτο παιδί...άραγε πως θα είμαι στη 3 εγκυμοσύνη...??:roll:

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ αυτη ειμαι μια απορεια που ειχα και εγω , πως τελικα καταφερα και γεννησα το κοριτσακι μου , στην 2η εγκυμοσυνη δεν προσεχα ΚΑΘΟΛΟΥ , ημονα με εναν κωνσταντινο 12 κιλα τοτε αγκαλια ολη μερα , δουλειες σπιτιου ( μεχρι και τα τραπεζια σηκωνα να καθαρισω) ελαχιστο υπνο επειδη ο μικρος περνουσε φαση και ειχα και τη ζεστη του καλοκαιριου . Και εννοειτε καθε μερα βολτα και περπατημα με τον μικρο . Το καλο βεβαια ηταν οτι τελικα οταν γεννησα ημουνα 2 κιλα ελαφρυτερη χαχαχαχαχαχα , δεν συνιστω σε κανενα να κανει οτι εκανα , απλως στην περιπτωση μου δεν μπορουσε να γινει διαφορετικα, λιγη προσοχη στην εγκυμοσυνη καλο κανει , για αυτο οποια εχει τη δυναντοτητα για 3εκουραση ας την εκμεταλευτει /

Link to comment
Share on other sites

Mε παρηγορείτε αφάνταστα. Το πιο κουραστικό βέβαια είναι η φροντίδα του μωρου. Αν και προσπαθώ μόνο τα απαραίτητα, ήδη αυτά είναι πολλά. (ακόμα κοιμόμαστε στην κούνια, τρώμε στο καρεκλάκι, πλύσιμο, βόλτα αλλά και όπου πάω πρέπει να τον παίρνω μαζίμου.) Δε μιλάω για άλλα που κόπηκαν κι ο καημένος δεν ξέρω πώς τοπήρε-μπορεί να νομίζει κι ότι δεν τον αγαπάω. Δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να βρεθώ στο κρεβάτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νινα θα συμφωνήσω με τις προηγούμενες κοπέλες. Δυστυχώς στη δεύτερη εγκυμοσύνη δεν υπάρχουν και πολλά περιθώρια για ξεκούραση και οι υποχρεώσεις δεν σταματάνε. Εμένα ο μικρός κοντέυει τα 2,5 και αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να τον βάζω να σκαρφαλώσει στο καρεκλάκι, πατώντας σε μια καρέκλα. Το ίδιο και στη μπανιέρα, τον κρατάω από τα χέρια και ανεβαίνει μόνος του. Όμως στην κούνια, στο καθισματάκι του αυτοκινήτου αναγκαστηκά τον σηκώνω όταν δεν έινια κανένας άλλος στο σπίτι. Μόνο τα Σαββατικύριακα μπορώ να πω ότι ξεκουράζομαι λίγο που κοιμάμαι το μεσημέρι. Τις καθημερινές είναι από το πρωι μέχρι το βραδυ στο ποδι. Ευτυχως δεν έχω συμπτώματα στην εγκυμοσύνη αλλιως δεν ξέρω πως θατο πάλευα.

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΩΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ.ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΕΛΕΙΩΝΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΤΗ ΣΗΚΩΝΩ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ.ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΗΤΑΝ ΕΓΚΥΕΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΧΩΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΕΙΧΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΛΥΦΤΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ.ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ.ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΓΚΥΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΤΡΟΜΕΡΟ.ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

Σηκωνω παντα αγκαλια την 2χρονη κορη μου η οποια τωρα εφτασε τα 14 κιλα.

Σκυβω (προσεκτικα) για να παιξω μαζι της και να τη βοηθησω σε ο,τι χρειαζεται.

Γενικα η ζωη συνεχιζεται κανονικα και απλα κοιταω να ξεκουραζομαι λιγο παραπανω και να αποφευγω οτι μπορω να αποφυγω.

Ποτε δεν της λεω οτι η μαμα δεν μπορει γιατι εχει το μωρο στην κοιλια, απλα οταν δεν μπορω της λεω οτι κουραστηκα και θα πρεπει να περιμενει.

Σημειωτεον βεβαια οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα με την εγκυνοσυνη μου, τον τραχηλο, τον πλακουντα κλπ.

Και φυσικα αν νιωσω ενοχληση, σταματαω επιτοπου οτι κανω και καθομαι η ξαπλωνω.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπορώ να πω ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν πρόσεχα ιδιαίτερα γιατί είχα άγνοια κινδύνου. Τώρα στην δεύτερη με την Ζέτα να είναι 6 ετών δεν έχω να την σηκώνω κλπ. είναι μεγάλο παιδί και κάνει τα περισσότερα μόνη της. Απλώς θεωρώ ότι προσέχω περισσότερο από την πρώτη στις δουλειές του σπιτιού (το έχω ρίξει στο σορολοπ), στην οδήγηση και άλλα, ξαπλώνω περισσότερο ίσως γιατί έχω διαβάσει τόσα πολλά στο forum που πλέον δεν έχω άγνοια κινδύνου.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

καμμια σχεση γενικα η πρωτη με τη δευτερη εγκυμοσυνη, στην πρωτη δουλευα, ενω τωρα οχι, αλλα ημουνα πολυ πιο ξεκουραστη γιατι κοιμομουνα οληηη την υπολοιπη ημερα, τωρα ξυπναμε 07.30 και τελειωνουμε 20.30, απλα κοψαμε τις κουνιες, τον παει ο παππους και δεν τον κανω μπανιο μονη, κατα τα αλλα δεν μπορεις να σταματησεις να περνεις αγκαλια το μωρο, ειναι αδικο. αλλα αδικο ειναι και για το καημενο το δευτερο που δεν το χαιδευω οσο χαιδευα τον ρηστακο οσο ηταν στην κοιλια. Βρε κοριτσια να σας ρωτησω κατι, ο γιος μου ειναι 18 μηνων , δεν μιλαει σχεδον καθολου, τι μπορω να του πω για το αδερφακι του?

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως παιδια το παραδεχομαι οτι σε αυτην τη δευτερη εγκυμοσυνη προσεχω πολυ περισσοτερο, ειδικα μιας και περισυ τετοια εποχη ειχα μια παλλινδρομη κυηση και φοβομουν τα χειροτερα παλι..

 

Βεβαια οπως λεει και η φιλη jtse στην κορη μου ειχα αγνοια κινδυνου και ημουν και πολυ χαλαρη και ξεκουραστη, σε αντιθεση με τωρα που εκτος της δουλειας εχω και το παιδι και το σπιτι...

 

Παντως εχω χωσει για τα καλα τον αντρα μου που στην κορη μου δεν ειχε ασχοληθει σχεδον καθολου, ενω τωρα εχει πλεον καταλαβει οτι καποια πραγματα ειναι δικες του δουλειες... Ευτυχως μενει πολυ κοντα και η μανουλα μου και με βοηθαει οσο μπορει κι αυτη...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να ερθει και το δευτερο μωρακι σου.Εγω εμεινα εγκυος στο δευτερο οταν ο γιος μου ηταν 8 μηνων.Τον επαιρνα αγκαλια(μην ξεχναμε οτι κι αυτα ειναι μωρα και παιδια μας κι εχουν αναγκη την αγκαλια μας)αλλα πολυ προσεχτικα χωρις αποτομες κινησεις κι οσο μπορουσα καθιστη.Τωρα οσον αφορα τις δουλειες ευτυχως μενει κοντα η μαμα μου και με βοηθουσε.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιος μου ειναι 21 μηνων και πριν την β επιπεδου δεν προσεχα καθολου!τοτε μου ειπαν ομως οτι εχω πολυ μικρο μηκος τραχιλου και πρεπει να προσεχω παρα πολυ!απλα δεν τον παιρνω αγκαλια και εχει μαθει τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να είμαι ειλικρινής στην πρώτη εγκυμοσύνη πρόσεχα πολύ περισσότερο. Τώρα μια ο μικρός που είναι σχεδόν 3, μια η δουλεία, μια το σπίτι... κομμάτια! Βέβαια δεν έχω και κανένα πρόβλημα προς το παρόν (12η εβδομάδα). Σε αυτή την εγκυμοσύνη όμως ο άντρας μου με βοηθάει πάρα πολύ, κάτι που δεν έκανε στην πρώτη εφ΄όσον δεν χρειάζοταν.

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΩΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ.ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΕΛΕΙΩΝΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΤΗ ΣΗΚΩΝΩ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ.ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΗΤΑΝ ΕΓΚΥΕΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΧΩΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΕΙΧΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΛΥΦΤΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ.ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ.ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΓΚΥΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΤΡΟΜΕΡΟ.ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.

 

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου μιάς και εγώ άνηκα στην κατηγορία αυτή.

Στην 1η εγκυμοσύνη όταν ήμουν πρωί στη δουλειά, ξύπναγα από τις 4:40π.μ και κοιμόμουν το βράδυ στις 10, χωρίς κανένα διάλειμμα.

Έπαιρνα 2 λεωφορεία για να πάω στη δουλειά και περπάταγα και πάρα πολύ.

Όταν ήμουν 3 μέρες συνεχόμενες νύχτα, ο ύπνος μου και πάλι ήταν ελάχιστος.

Όσο για τις δουλειές του σπιτιού......... άστα να πάνε. Σφουγγαριζα με το πανί στα 4, αφού όλο το σπίτι έχει ξύλινο πάτωμα και ήθελα να γυαλίζει τρομάρα μου.

Στην 2η εγκ. παρόλο που δεν δούλευα, τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα με τη μόνη διαφορά ότι δεν περπατούσα τόσο πολύ όσο στην 1η.

Και τις 2 φορές όμως, Γέννησα όμως 2 υγιέστατα αγοράκια και δεν αισθάνθηκα ούτε στιγμή ότι περιορίζομαι ή ότι είμαι άρρωστη. Όσον αφορά, για την μοναδικότητα της φίλης σου και τόσων άλλων γυναικών, χωρίς παρεξήγηση αλλά .......... άλλη παιδί δεν έκανε, μόνο η Μαριώ το Γιάννη!

Καλό είναι να μην φτάνουμε στα όρια της υπερβολής!

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Koρίτσια και γω θα συμφωνήσω σχεδόν με όλες, δεύτερη εγκυμοσύνη τώρα στον 6ο μήνα και καμία σχέση με την πρώτη. Η κόρη μου είναι 4 ετών, οδηγώ, κάνω όλες τις δουλειές μου κανονικά στο σπίτι, πηγαίνω για ψώνια στο super market, απλά επειδή είμαι δημόσιος υπάλληλος έχω το προνόμιο ότι σταμάτησα τη δουλειά από τώρα επειδή το ήθελα. Ο αντρούλης μου δυστυχώς φεύγει για δουλειά το πρωί και έρχεται το βράδυ, ευτυχώς έχω τη μαμά μου κοντά αν χρειαστώ βοήθεια. Στην πρώτη εγκυμοσύνη φοβόμουνα τα πάντα, τώρα μερικές φορές ξεχνάω κιόλας ότι είμαι έγκυος. Νομίζω ότι όταν δεν συντρέχει ιδιαίτερος λόγος και όλα πάνε καλά, πρέπει να μην είμαστε υπερβολικές, σκεφτείτε μόνο τις γυναίκες παλιά που έκαναν πολλά παιδιά και δεν είχαν και τις ευκολίες που έχουμε εμείς σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

προσέχω περισσότερο απ όσο στη πρώτη σε θέμα διατροφής και κρατάω δυνάμεις όσο μπορώ για το πρώτο καιρό με το μπέμπη μου.

μακάρι να το κανα αυτό και στο πρώτο μου παιδί και να κοιμόμουν παραπάνω τότε.

δούλεψα και πολύ περισσότερο σε αυτή την εγκυμοσύνη.

 

κάνω όλες τις δουλειές σηκώνω κανονικά των 2,5 ετών γιο μου, δεν έχω όμως κανένα πρόβλημα με την εγκυμοσύνη τώρα, ευτυχώς.

 

κάνω και κάποιες παρατυπίες που και που....

 

το ερώτημα είναι τι κάνουν οι σύζυγοι στη δεύτερη εγκυμοσύνη.

ο δικός μας μπαμπάς δεν έχει το ίδιο ενδιαφέρον μάλλον τον έπρηξα στη πρώτη και τώρα προσπαθεί να το περάσει πιο ανώδυνα!!!!!!!!!!!!

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΗΜΟΥΝ ΠΙΟ ΑΝΕΤΗ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ,ΟΔΗΓΟΥΣΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ (ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΠΗΡΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ)ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΑ ΜΕΧΡΙ ΠΡΩΙΑΣ(ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ ΟΤΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΑΝΕΣΗ),ΠΗΓΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΗΔΗ 18 ΜΗΝΩΝ ΕΚΑΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΚΟΥΡΑΖΟΜΟΥΝΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ.ΤΟΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΔΙΑΡΚΩΣ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ.ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα...στην πρωτη εγκυμοσυνη προσεχα παρα πολυ.οταν ημουν στον τριτο μηνα,γεννησε προωρα η ξαδελφη μου τα διδυμα της στην 24 εβδ κ δεν τα καταφερε κανενα.επαθα φοβια κ περασα ολη την εγκυμοσυνη στο κρεβατι απο φοβο μη παθω το ιδιο,παρολο που δεν υπηρχε κανενα προβλημα με την κυηση...πηρα 30 κιλα κ το παιδι ηταν 2850 στην 39+5...στο δευτερο αναγκαστικα,αφου το πρωτο ηταν μωρο κ δεν ειχα κανεναν,μεχρι τον 6ο εκανα τα παντα κ μετα εκοψα τα ψωνια κ το μπανιο του παιδιου κ την παιδικη χαρα.ειχα κ προσθιο πλακουντα κ παρολο που αυτο δεν φοβιζε το γιατρο μου,εγω προσεχα.εκανα κ μετακομιση στην 37 εβδ.πηρα 12 κιλα κ το παιδι ηταν 3100 στην 39+2.στο τριτο ηταν που ξεφυγα τελειως..δεν ειχα κ πολλες επιλογες,μιας κ τα παιδια ηταν δυο..μεχρι κ λαικη πηγαινα μεχρι τον 7ο με διπλο καροτσι κ τα δυο παιδια πανω..παιδοτοπο μεχρι υελευταια μερα.μπανιο τα εκανε ο αντρας μου προς το τελος κ πηγαινε σουπερ μαρκετ γιατι δε χωρουσε το διπλο καροτσι στους διαδρομους.επισης τους αλλαζε τις πανες οποτε ηταν σπιτι.στον 7ο πηρα μια γυναικα για τα απογευματα να με βοηθαει να τα παμε κουνιες η παιδοτοπο,κοπηκαν οι βολτες.κ ηταν η εγκυμοσυνη με τα περισσοτερα προβληματα.χαμηλο πλακουντα,κοντο τραχηλο πολυτοκου,αποκολλησεις,αμνιο...θυμαμαι χαρακτηριστικα τη μερα που εκανα την αμνιο,επαθε ο δημητρης σπασμους κ τον πηγα σηκωτο στο παιδων...κ ολα πηγαν καλα..αναγκαζεσαι να κανεις καποια πραγματα οταν εχεις κι αλλο παιδι κ οχι βοηθεια..στην τριτη εγκυμοσυνη πηγα να γεννησω με 5 κιλα λιγοτερα απ οτι ξεκινησα......το παιδι ηταν 3400 στην 39+2..

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ 2η εγκυμοσύνη..Αν δεν υπήρχε το "θηριάκι μου" να μου θυμίζει ότι είναι εκεί με τις κλωτσιές της, ούτε καν που θα θυμόμουν ότι είμαι έγκυος..Όντας με ένα παιδί 2,5 χρονών αναγκάζεσαι να κάνεις πράγματα που δεν έκανες στην 1η εγκυμοσύνη, όπως επίσης κουράζεσαι και πιο εύκολα...

Έγώ κορίτσια, παρατήρησα αλλαγή στην συμπεριφορά του άντρα μου προς το καλύτερο..Ενώ στην 1η εγκυμοσύνη με "έγραφε", τώρα είναι τρυφερός, περιποιητικός και πρόθυμος να βοηθήσει σε όλα:shock::confused:.

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια να σας ρωτησω κατι, ο γιος μου ειναι 18 μηνων , δεν μιλαει σχεδον καθολου, τι μπορω να του πω για το αδερφακι του?

 

Κι η κόρη μου έτσι. Δεν ξέρω τι καταλαβαίνει, αλλά όταν αλείφω την κοιλιά μου με λάδι για τις ραγάδες, θέλει να με αλείψει κι αυτή και της λέω "έλα να χαϊδέψουμε το αδερφάκι σου", και στο μικρούλι λέω "Κοίτα, τώρα σε χαϊδεύει η αδερφούλα σου". Η πλάκα είναι ότι στο μπάνιο κάνει πως βάζει κι αυτή λαδάκι στην κοιλίτσα της και την αλείφει. Όταν ακουμπά στο στήθος μου, της λέω "από δω έπινες γαλατάκι, και σε λίγο θα πίνει και το αδερφάκι σου". Όταν βλέπουμε άλλα μωράκια κι αυτή θέλει να τα πιάσει, της λέω "Τα ξένα μωράκια μόνο στα ποδαράκια τα χαϊδεύουμε, αλλά σε λίγο που θα έχουμε το αδερφάκι σου, θα το χαϊδεύεις όσο θέλεις". Πιστεύω ότι όλο και κάτι θα της μείνει.

Με τα άλλα μωράκια, παρατηρώ ότι όταν τα παίρνω στην αγκαλιά με το ένα χέρι και με το άλλο την κόρη μου, και δεν διαμαρτύρεται, ενώ όταν με βλέπει μόνο με άλλο μωρό στην αγκαλιά, κλαίει. Επίσης, την πρώτη φορά που πήγαμε στον υπέρηχο και είχαμε στραμμένη την προσοχή μας στην οθόνη, διαισθάνθηκε για πρώτη φορά ότι μοιράζεται την προσοχή μας, και τις επόμενες μέρες ήταν πολύ απαιτητική και όταν δεν της κάναμε τα χατίρια έκλαιγε και ηρεμούσε μόνο όταν της λέγαμε ότι την αγαπάμε. Αλλά γενικά στις επισκέψεις στο γιατρό δεν δείχνει πολύ ενδιαφέρον, ό,τι και να της πω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπαρχει προβλημα στην δευτερη εγκυμοσυνη κανεις πολυ περισσοτερα γιατι υπαρχει αλλο ενα μωρο. Εγω στην πρωτη προσεχα να μην σηκωνω βαρη.. Μια σακουίτσα απο το σουπερ μαρκετ. Στην δευτερη και τον μεγαλο και τα ψωνια! Τι να κανουμε? δεν θα τον σηκωσω να του αλλαξω πανα? Δεν θα τον σηκωσω οταν εχει πεσει κατω? Βεβαια οταν ερχετε η μαμα μου δεν κανω τιποτα αλλα και παλι. Στην πρωτη μου ελεγε να μην τεντονομαι, να μην καθομαι σταυροποδι.. Ε αυτα δεν γινονται...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα κοριτσάκι 21 μηνών και 10.500kgr. Την σηκώνω πολύ σπάνια όταν είμαι όρθια και όσο για τις δουλειές του σπιτιού, τις πιο βαριές (ό,τι απαιτεί σήκωμα βάρους) τις έχει αναλάβει ο σύζυγος.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

και εγώ μια από τα ίδια δεν πρόσεχα σχεδόν καθόλου, με το μεγάλο μου γιο να θέλει συνέχεια αγκαλιές, δουλειά, δουλιές σπιτιού δεν υπήρχε χρόνος για ξεκούραση. Βέβαια ίσως αυτό να ευθύνεται και για το ότι γέννησα στην 35η εβδομάδα. Για αυτό ίσως θα έπρεπε να είχα προσέξει λίγο παραπάνω αν και ο μικρός μου ευτυχώς είναι μια χαρά

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω ειμαι της αποψης οτι η εγκυμοσυνη δεν ειναι αρρωστια,εκανα τα παντα και στις δυο εγκυμοσυνες μου,στα ορια του φυσιολογικου βεβαιως!τα πραγματα φυσικα αλλαζουν αν υπαρχει καποια επιπλοκη...τα μικρα μου εχουν 15 μηνες διαφορα οποτε καταλαβαινετε οτι στην ουσια οσο ημουνα εγκυος φροντιζα ενα μωρο,οποτε ποσο να προσεξεις χωρις να το αμελησεις???

kimi μπορει να μη μιλαει ο γιος σου αλλα καταλαβαινει πολυ περισσοτερα απο οσα δειχνει.μιλησε του οσο πιο πολυ μπρορεις,η προετοιμασια ειναι το παν.εμενα αυτη τη στιγμη η κορη μου ειναι 19 μηνων και ο γιος μου 4 και τα παμε μια χαρα.ειναι πολυ τρυφερη απεναντι του,αλλα κι εμεις προσεχουμε τις ισορροπιες.πιστευω πως εμεις προκαλουμε τα ξεσπασματα ζηλιας των παιδιων,πρεπει να δινουμε σημασια σε καθετι που λεμε και κανουμε....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...