Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Alpha test : τι ξέρετε για την αξιοπιστία του;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες-ους, είμαι νέο μέλος και αφορμή για να συμμετέχω στο forum στάθηκε η εξής:

Διανύω την 19η εβδομάδα και μέχρι τώρα όλα έβαιναν καλώς. Η αυχενική-PAPP A, που έγιναν στην 12 εβδομάδα έδειξαν κίνδυνο για down 1/1462 και για τρισωμία 18 1/54324 με τιμές β χοριακής 133,4 ng/ml (ΜοΜ 1,460) και PAPP A 1925 mU/L (MoM o,917), δηλαδή χαμηλές πιθανότητες και στις δύο περιπτώσεις. Μόλις χθες πήρα τα αποτελέσματα του ALPHA (ή τριπλού) τεστ, που έδειξαν κίνδυνο για down 1/961, για τρισωμία 18 μικρότερο από 1/10.000, αλλά έδειξε αυξημένο κίνδυνο για βλάβες του νωτιαίου σωλήνα, δηλ. μεγαλύτερο του 1/50. Οι τιμές που βρέθηκαν στην αιματολογικό έλεγχο ήταν free E3 2,8 ng/ml (MoM 1,05), AFP 136 ng/ml (MoM 3,07) και β χοριακή 111.710 mlU/ml (MoM 3,41), βρέθηκαν δηλαδή υψηλές τιμές στις δύο τελευταίες. Σύμφωνα με το τεστ υπάρχει μειωμένος κίνδυνος για τρισωμίες 21 (down) και 18, αλλά βρίσκομαι σε περιοχή υψηλού κινδύνου για ανωμαλίες του νωτιαίου σωλήνα. Σύμφωνα πάλι με την γιατρό μου, τα αποτελέσματα δεν είναι καθόλου καλά, αφού ανεξάρτητα από την καθησυχαστική πρόβλεψη για τις τρισωμίες 18 και 21, οι τιμές της AFP και της β χοριακής είναι υψηλές για την ηλικία της κύησης. Μού έκλεισε άμεσα ραντεβού για να δει υπερηχογραφικά το μωρό και να αποκλείσει ό,τι μπορεί να αποκλειστεί με τον υπέρηχο (ανατομικές ανωμαλίες) και μάλλον θα μου προτείνει αμνιοπαρακέντηση, γιατί είναι πολύ σχολαστική. Δεν έχω αντίρρηση να κάνω αμνιοπαρακέντηση, αφού έχω ήδη τρομοκρατηθεί και θέλω να ξέρω με σιγουριά αν κάτι δεν πάει καλά, αλλά από αυτά που διαβάζω δεν είμαι καθόλου βέβαιη για την αξιοπιστία του alpha test, αφού λένε ότι δίνει πολύ συχνά ψευδώς θετικά αποτελέσματα.

Έχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία και τι γνωρίζετε για την αξιοπιστία του alpha test; Ποιος ο λόγος να κάνω και το alpha test αφού είχα ήδη κάνει το PAPP A-αυχενική και είχαν βγει καλά; Ας μου απαντήσει όποιος ξέρει κάτι, είμαι μες στην αγωνία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν νομίζω ότι το κάνουν όλοι. Εμένα να φανταστείς ένα άλλος γιατρός που είδα στο ταμείο μου, με ρώτησε γιατί με έβαλε να το κάνω αφού η αυχενική ήταν καλή και επίσης τι θα κάνω στην περίπτωση που δεν βγει καλό το alpha test, που είναι και η περίπτωσή μου. Φυσικά δεν το συζητάω, αν μου συστήσει η γιατρός θα κάνω αμνιοπαρακέντηση, αλλά τελικά μήπως περισσότερο μπερδεύει παρά βοηθάει το alpha test, αυτή είναι η απορία μου. Χώρια ο κίνδυνος της αποβολής με την αμνιο. Αλήθεια, πόσες μέρες πρέπει να μείνεις στο κρεβάτι πριν και μετά την αμνιο; Εμένα μου είπε 7 πριν και 7 μετά και τρόμαξα!

Link to comment
Share on other sites

Ti να πω... πάντως από συζήτηση που είχα με την αδερφή μου η οποία έχει 2 κοριτσάκια μια χαρά, δεν έκανε ποτε Α-test, αν και η αυχενική της ήταν χειρότερη από τη δικιά σου. Επίσης, στο δευτερο που έκανε αμνιο (λόγω ηλικίας και μόνο), δεν έκατσε καθόλου στο κρεβάτι... μου φαίνονται λίγο υπερβολικά όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ivi σου ευχομαι να πάνε όλα καλα.

Δεν ειχα κάνει αυτό το τεστ και δεν ξερω να σου πω για αυτό. Κάνε όμως την αμνιο για να ηρεμήσεις, αλλιως θα εχεις αγχος μεχρι το τελος.

Ειχα κανει κι εγω αμνιο. Πριν δεν καθησα καθόλου, να φανταστεις δυο μερες πριν παντρευοταν ο αδελφος μου στο Ναυπλιο. Μετα εμεινα στο κρεβατι για 5-7 μερες περιπου. Οταν λεμε κρεβατι εννοω ότι δεν πολυκινιομουν, οχι εντελως ακινητη. Απλα εκανα τρεις ενεσεις για να αποφευχθουν οι συσπάσεις. Μια το προηγουμενο πρωι, και ξανα μετα απο μια και μετα από δυο βδομαδες.

Καλη επιτυχια...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, μάλλον είναι υπερβολικά αυστηρή και σχολαστική, το είχα καταλάβει και με προηγούμενη αφορμή, αλλά τι να κάνω; Μπορείς να αγνοείς την ανησυχία του γιατρού σου; Εγώ πάντως όχι, απλά προσπαθώ να εκλογικεύω τον φόβο, να είμαι επιφυλακτική και να διασταυρώνω με όποιον τρόπο μπορώ αυτά που μου λέει. Βλέπετε, δεν την ήξερα από πριν, μετακόμισα από Αθήνα σε πόλη της επαρχίας πρόσφατα και μου την σύστησε μια φίλη. Έχει πάντως καλό όνομα, απλά είναι ψυχοβγάλτης. Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας, αισθάνομαι ήδη καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει το alpha test. Παίζει ρόλο και η ηλικία. Και εμένα ο γιατρός μου ενώ ήταν καλή η αυχενικη και pap Α μου είχε βάλει να κάνω όλες τις εξετάσεις, ότι υπάρχει. Ήταν πολυ τυπικός σε αυτά.

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει και σε αλλο ποστ, όταν έκανα το alpha Test πήγα να αποβάλλω το αποτέλεσμα ηταν 1/65, την επομενη ακριβώς πήγα και έκανα τροφοβλάστη όπου αποδείχτηκε ότι το μωρό ήταν τέλειο και δεν είχε κανενα πρόβλημα.

Εγω προσωπικά αν έκανα αλλο παιδί αυτη την εξέταση δεν θα την έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που λέτε ότι οι περισσότερες δεν του δώσατε σημασία γιατί και εγώ το έκανα και καλά για να επιβεβαιώσω τα πολυ καλά αποτελέσματα της αυχενικής και του pap-A (να μου φύγει το άγχος) αλλά τελικά τα αποτελέσματα του δεν ήταν άριστα και απογοητεύτηκα...παρόλα αυτα η γιατρός μου μου είπε να μην κάνουμε άμνιο και να συνεχίσουμε με την Β επιπέδου...και καμιά φίλη μου δεν την είχε κάνει πριν αυτήν την εξέταση...αν δεν την είχα κάνει και εγώ θα είχα γλιτώσει μιας μέρας στεναχώρια...ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά... :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα μπερδεύτηκα. Μπορεί το β επιπέδου να αποκλείσει κινδύνους που έδειξε το A-TEST;

 

preg.png

 

όχι όχι δεν μπορεί γιατί στο Β επιπέδου βλέπεις κινητικά προβλήματα κυρίως και όχι χρωμοσωμικά που βλέπεις με την αυχενική, παπ Α και Α τεστ...δεν τα συνέδεσα απλά είπα ότι η γιατρός μου μου είπε απλά να προχωρήσουμε...αύριο θα την ρωτήσω λεπτομέρειες...

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Εγώ από οτι κατάλαβα η pap-A και το αλφα τεστ ειναι η ιδια εξέταση. Το αλφα τεστ ειναι πιο παλιο και γίνεται πιο αργά στην εγκυμοσύνη ενώ η pap-A είναι καινούργιο σχετικά τεστ και γίνεται πολύ νωρίτερα. ΔΕΝ ειναι απαραιτητες και οι δυο εξετάσεις παρά η μια και μάλιστα η pap-A.

Σχετικά με το β επιπέδου παρότι δεν σου δείχνει χρωμοσωματικές ανωμαλίες, ο γιατρός μπορεί να πάρει ενδείξεις για το αν θα υπάρχουν τέτοιες. Μετρούν για παράδειγμα το μηριαίο οστό, την απόσταση των δακτύλων του ποδιου μεταξύ τους κτλ. από τις μετρήσεις αυτές μπορεί να έχουν μια ένδειξη τουλάχιστον για σύνδρο down. αυτά

.png
Link to comment
Share on other sites

Ego ekana αλφα τεστ και αυχενικη στο νοσοκομειο Αλεξανδρα...την ιδια μερα....ξερω οτι γινονται και τα δυο........εχω την εντυπωση οτι ειναι στα στανταρ τεστ που κανουμε.

 

Μια κοπελα που τα ειχε κανει ιδιωτικα μου ειπε οτι εβγαζαν να εχει προβλημαα το μωρο και τα επανελαβε 2 φορες για να καθυσυχαστει.......

 

Υπαρχει παντα περιπτωση λαθους με ολα τα αιματολογικα τεστ....γι αυτο οταν βγαινει ασχημο αποτελεσμα τα επαναλαμβανουμε........

 

Σαφως σε τετοια περιπτωση κανεις αμνιο........μπορει να σου πουν να κανεις τροφοβλαστη, αλλα να ξερεις οτι ειναι πιο επικινδυνο για το μωρο......καλυτερα η αμνιο...εκανα κι εγω, μια χαρα ολα......απλα να προσεχεις λιγες μερες.....

 

Με αυτα τα πραγματα πρεπει να μαστε πολυ προσεχτικοι......δεν τα παιρνουμε ελαφρα επειδη η φιλη μια ξαδερφης της κουμπαρας εκανε τουμπες μετα την αμνιο και δεν επαθε τιποτα.....

 

Κι εγω ξαπλωσα μονο την πρωτη μερα και την επομενη πηγα να κανω την εξυπνη κανοντας δουλειες (ελαφρες μεν) και με επιασαν κατι πονακια και ξαπλωσα 2 μερες να συνελθω.......

 

Παντως στο εξωτερικο αυτα τα τεστ (και η αμνιο) τεινουν να γινουν υποχρεωτικα....εδω νομιζουμε οτι αφορουν μονο τις 35 something .......γι αυτο και την πατανε τα νεοτερα κοριτσια και γεννουν παιδια με σοβαρα προβληματα.....ο γιατρος μου ειχε 3 περιπτωσεις νεων γυναικων (μια 19 ετων) με νταουν και μου χε πει οτι επρεπε να κανω οπωσδηποτε....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για την αξιοπιστια τους.

Εμενα οι απαντησεις μου ηταν μια χαρα αλλα στην β' επιπεδου εδειξε καποια υποψια χρωμοσωματικης ανωμαλιας. Μου ειχαν πει τοτε οτι τα προηγουμενα τεστ ηταν ενδεικτικα βαση πιθανοτητων ενω η β΄ επιπεδου ειναι που δειχνει .....

Θα ελεγα να κανεις αμνιο .... ωστε αν βγει καμια αλλη πιθανοτητα στο β' επιπεδου να εισαι χαλαρη. Αν ξαναεμενα εγκυος θα εκανα προληπτικα και μονο αυτη την εξεταση.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Παντα μπορουν να γινουν λαθη.......ακομα και στην β επιπεδου, μπορει να κανει κακη εκτιμηση ενας γιατρος.......πρεπει να ξερει να διαβαζει τους υπερηχους.....

 

Ενδεικτικα αναφερω περιπτωση φιλης γιατρινας που εκανε την Β σε πολυ καλο ιδιωτικο και δεν της ειπαν οτι το παιδι μπορει να ειχε τρυπα στην καρδια........τελικα ειχε τρυπα και τοα ανακαλυψαν μετα την γεννα.......με πολυ αγχος, φοβο και τρεξιμο....θα μπορουσαν να ηταν ετοιμοι αν ο γιατρος ηξερε να κανει υπερηχο β επιπεδου.....

 

 

Για αυτο οταν βγαινουν ασχημα αποτελεσματα, παντα επαναλαμβανουμε......το προβλημα ειναι οταν τα αποτελεσματα ειναι καλα και ειμαστε καθησυχασμενοι..........πρεπει να επιλεγουμε αξιοπιστα εργαστηρια για τετοιες εξετασεις (και δεν εννοω ιδιωτικα.....εχω φιλη που ειναι προιστεαμενη σε τετοια κλινικη και ηταν η χειροτερη οταν εκανε ειδικοτητα) :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες.

Τελικά έκανα πιο αναλυτικό υπέρηχο (όχι β επιπέδου, δεν έφτασε ο καιρός ακόμη) και δεν έδειξε κάτι ανησυχητικό για χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Βέβαια σημείωσε κάποια πράγματα να τα ξαναδεί στο β επιπέπου (πχ. το αριστερό του ποδαράκι, που ίσως λόγω θέσης φαινόταν λίγο στραβό, και τα νεφρά), αλλά μέχρι τώρα όλα καλά. Πήγα και σε τρίτο γιατρό, του εξήγησα την κατάσταση και του έδειξα την αυχενική-PAPP A, το τριπλό(alpha) τεστ και τον τελευταίο πιο αναλυτικό υπέρηχο και ειπε ότι δεν βλέπει κανένα πρόβλημα, ούτε υποψία για χρωμοσωμική ανωμαλία, είπε μάλιστα ότι ο ίδιος δεν θα το θεωρούσε απαραίτητο να κάνω άμνιο. Ωστόσο, επειδή χθες έχασα δέκα χρόνια από την ζωή μου να τρέχω σε γιατρούς και να αρρωσταίνω στην σκέψη ότι μπορεί κάτι να έχει ο μικρός μας, λέω να την κάνω έτσι και αλλιώς την άμνιο, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Ελπίζω μόνο να μπορέσω να κουμαντάρω την ανησυχία μου τις 3-4 εβδομάδες που θα περιμένω τα αποτελέσματα. Μετά όμως μπορώ να χαλαρώσω, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που ολα πανε καλα!!!!

 

Ειμαι υπερ της αμνιο, αλλα χωρις να θελω να σε αγχωσω θα σου πω αυτο που μου ειπαν στο εργαστηριο......κανενα τεστ δεν σου εξασφαλιζει 100% οτι το μωρο δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα!!! Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να ζεις μεσα στο αγχος.......κανεις οτι μπορεις τουλαχιστον να εξασφαλισεις καποια θεματα......

 

Θα σου προτεινα να κανεις την αμνιο σε δημοσιο νοσοκομειο......επειδη εκει τα εκανα ολα και εργαζονται ατομα που τα εμπιστευομαι το συνιστω!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εμεις ειχαμε περασει διαφορα, μετα την αμνιο ηρεμησαμε.

Παντως δεν χρειαζεται να περιμενεις τοσο πολύ, γιατι υπάρχουν και τα συντομα αποτελέσματα, που σου λενε τα βασικά, και βγαινουν σε 3 μέρες (και 100Ε παραπάνω βεβαίως, αλλά χαλάλι).

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
  • 6 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...