Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και Δυσκοιλιότητα


Recommended Posts

Καλημερούδια,

αντιμετωπίζει καμία από εσάς πρόβλημα δυσκοιλιότητας; Εγώ τεράστιο, χωρίς μάλιστα να παίρνω σίδηρο λόγω υψηλού αιματοκρίτη....Πέραν της διατροφής (νερά, σαλάτες, ακτινίδια, δαμάσκηνα, μέλια κλπ) χρησιμοποιήσατε τίποτε άλλο ως βοήθημα. Εμένα ο γιατρός μου και στην πρώτη και τώρα μου δίνει γάλα μαγνησίας το οποίο χειροτερεύει την κατάσταση γιατί μου φέρνει τρααγικό φούσκωμα...Τι να κάνω HELP!!!!!1 :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημεραααααα.....αχ αστα να πανε με αυτο το προβλημα...εγω πριν την εγκυμοσυνη ειχα προβλημα δυσκοιλιοτητας το οποιο ελυσα πινοντας γαλα και τρωγοντας δημητριακα...τωρα στην εγκυμοσυνη παιρνω και σιδηρο και τα πραγματα ειναι δυσκολα!!!!!δεν θυμαμαι κατα που πεφτει η τουαλετα!!!!!!ασε που εχω ακουσει οτι οταν εισαι δυσκοιλια στην εγκυμοσυνη ειναι πιθανον να εμφανιστουν σπασμενα αγγεια (αυτα τα κοκκινα που φαινονται σαν φλεβες)ειτε στο προσωπο ειτε στα ποδια....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Εγώ έχω πρόβλημα δυσκοιλιότητας εδώ και πολλά χρόνια. Από την αρχή της εγκυμοσύνης που παίρνω σίδηρο ακολουθώ την εξής τακτική : καθε βράδυ μία ώρα μετά το τελευταίο μου γεύμα και μία ώρα το λιγότερο πρίν πάρω το σίδητρο τρώω δύο ακτινίδια. Την επόμενη μέρα με το που θα ξυπνήσω έχω ραντεβού. Ετσι έχω ηρεμήσει!

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω ακουσει για τα ακτινιδια!!Μπραβο σου που τα τρως!!!!Εμενα δεν μου αρεσουν καθολουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ....Μονο στην ιδεα..ασχετο αλλα τι σιδηρο παιρνεις?σε χαπακια ή αμπουλες?Εγω σε αμπουλες και και δεν τις μπορω αλλο, με το που τις πινω μου ερχεται να τα βγαλω..την παρασκευη που θα παω τον γιατρο θα τον πω να μου γραψει χαπακια...

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ..ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ...ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΠΟΝΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ..ΠΟΛΥ ΑΠΑΛΑ ΤΣΙΜΠΙΜΑΤΑ..ΤΑ ΝΙΩΘΩ ΚΑΜΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ..ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΕΙΧΑΤΕ?ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΟΜΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΦΟΒΗΘΕΙ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχείς Ντίνα... τα είχα και εγώ αρκετά έντονα συν κάποια τραβήγματα... είναι της μήτρας συσπάσεις καθώς μεγαλώνει.. :wink:

 

 

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΛΗ ΜΟΥ..ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΓΛΥΚΟ ΜΩΡΟΥΛΙ...ΑΠΛΑ ΕΜΕΝΑ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ..ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΑΝΗΣΥΧΗΣΑ...ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ?ΜΕΧΡΙ ΠΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΑ ΕΝΙΩΘΕΣ...?ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Ντινακι μην ανησυχεις κοπελα μου ειναι τα γνωστα πονακια..και εγω ειχα στην αρχη μεχρι την 8 εβδομαδα αλλα μετα σταματησαν..παντως ειναι απολυτως φυσιολογικο...(νινακι θα κανουμε!!!!δεν ειναι απλα τα πραγματα!!!!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Ντινακι μην ανησυχεις κοπελα μου ειναι τα γνωστα πονακια..και εγω ειχα στην αρχη μεχρι την 8 εβδομαδα αλλα μετα σταματησαν..παντως ειναι απολυτως φυσιολογικο...(νινακι θα κανουμε!!!!δεν ειναι απλα τα πραγματα!!!!!!!!!!)

 

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ..ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΝΙΝΑΚΙ...ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ..ΤΙ ΝΑ ΠΩ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κατάφερα να παλέψω την δυσκοιλιότητα με τίποτα.Ούτε με μέλι,ούτε με προϊόντα ολικής άλεσης,ούτε με ακτινίδια,ούτε με νερό...

Τελικά η γιατρός μου μού έγραψε σιρόπι duphalac και ηρέμησα...

 

Το γάλα μαγνησίας τί είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια,

αντιμετωπίζει καμία από εσάς πρόβλημα δυσκοιλιότητας; Εγώ τεράστιο, χωρίς μάλιστα να παίρνω σίδηρο λόγω υψηλού αιματοκρίτη....Πέραν της διατροφής (νερά, σαλάτες, ακτινίδια, δαμάσκηνα, μέλια κλπ) χρησιμοποιήσατε τίποτε άλλο ως βοήθημα. Εμένα ο γιατρός μου και στην πρώτη και τώρα μου δίνει γάλα μαγνησίας το οποίο χειροτερεύει την κατάσταση γιατί μου φέρνει τρααγικό φούσκωμα...Τι να κάνω HELP!!!!!1 :oops:

 

Δεν εχω προβλημα δυσκοιλιοτητας,αλλα προτεινω να πινεις καθε πρωι με το που ξυπνας χυμο πορτοκαλι.

 

Επισης βρηκα αυτα:

•Αυξήστε τις φυτικές ίνες: Oι φυτικές ίνες παίζουν καθοριστικό ρόλο στο σωστό καθαρισμό και την κινητικότητα του εντέρου, αποτελώντας έτσι το καλύτερο φάρμακο κατά της δυσκοιλιότητας. Tροφές με υψηλή περιεκτικότητα σε φυτικές ίνες, οι οποίες θα βοηθήσουν στην καταπολέμηση της δυσκοιλιότητας του παιδιού, είναι: τα δημητριακά,

το ψωμί ολικής άλεσης, ο αρακάς, τα αχλάδια, τα ακτινίδια, τα ροδάκινα, το καστανό ρύζι,

το μπρόκολο, οι φράουλες, τα φασόλια, οι φακές, το λάχανο, η ψητή πατάτα, αλλά και οι μπανάνες, τα μήλα, τα πορτοκάλια, το μαρούλι, το κουνουπίδι, το πεπόνι, τα σταφύλια, ο ανανάς και τα κολοκυθάκια.

•Φροντίστε να πίνει πολλά υγρά: Πολλές φορές, η ανεπαρκής πρόσληψη υγρών μπορεί να οδηγήσει το παιδί σε δυσκοιλιότητα, επειδή ο οργανισμός, για την καλύτερη λειτουργία, αναγκάζεται να επαναπορροφήσει νερό από την κοπρανώδη μάζα. Έτσι, τα κόπρανα γίνονται σκληρά, αφυδατωμένα και αποβάλλονται με δυσκολία. Για τη φυσιολογική λειτουργία του οργανισμού του, το παιδί πρέπει να καταναλώνει 1-1,5 λίτρο υγρών την ημέρα. Aκόμα, οι χυμοί που μπορούν να βοηθήσουν στην αντιμετώπιση του προβλήματος είναι ο χυμός μήλου, σταφυλιού, αχλαδιού ή δαμάσκηνου.

 

TA «ΦAPMAKA» THΣ ΓIAΓIAΣ

Οι παλιές καλές συνταγές της γιαγιάς για την αντιμετώπιση της δυσκοιλιότητας είναι πάντα αποτελεσματικές. Mπορούν λοιπόν να βοηθήσουν ή να προλάβουν την κατάσταση:

● Τα ξερά βρασμένα δαμάσκηνα (κομπόστα).

● Μία κουταλιά (του γλυκού) ελαιόλαδο, που θα την πάρει το παιδί το βράδυ, πριν πέσει για ύπνο.

● Ένα ποτηράκι αφέψημα από λιναρόσπορους (1 κουταλάκι του γλυκού σπόροι σε 1/2 λίτρο βραστό νερό), που θα πιει το βράδυ ή το πρωί.

● Το αφέψημα χαμομηλιού, που θα γίνει πιο δραστικό εάν του προσθέσετε μία κουταλιά μέλι.

 

• Η διατροφή υψηλή σε φυτικές ίνες είναι αφάνταστα σημαντική. Η συνιστώμενη ποσότητα φυτικών ινών την ημέρα είναι 20 με 30 γραμμάρια. Αρκετά σκευάσματα δημητριακών που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι καλή πηγή ινών για τον οργανισμό και εύκολα καταναλώσιμη.

 

• Πολλά φρούτα, λαχανικά και άλλες τροφές όπως θα δείτε παρακάτω, μπορούν επίσης να αποφέρουν ευεργετικά αποτελέσματα στην αποφυγή ή και τη θεραπεία της δυσκοιλιότητας:

 

• 3 φρούτα δικής σας προτίμησης την ημέρα και κυρίως τα παρακάτω: εσπεριδοειδή, μήλα, σύκα, χουρμάδες, σταφύλια, πορτοκάλια, σταφίδες, αποξηραμένα δαμάσκηνα με τον φλοιό τους και χυμούς αυτών, καλαμπόκι

 

• 3 μερίδες λαχανικών την ημέρα: λάχανα, καλαμπόκι, σέλινο, σπανάκι, παντζάρια, μαρούλι και μίγματα λαχανικών

 

• Ψωμί από πιτυρούχο σιτάλευρο, σίκαλη, πιτυρούχα κράκερς

 

• Διάφοροι ξηροί καρποί, μαρμελάδες και σούπες

 

 

 

 

http://www.vita.gr/html/ent/150/ent.2150.asp

http://www.medweb.gr/patients/constipation_pat.htm

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ποιον αναφερεσαι Ντινα για τα φαρμακα?Ποτε παντρευτηκες?λεω μηπως συμπιπτει η ημερομηνια μας!!!!!!!!!!

 

ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ..21/9/2007!! ΕΣΥ?

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Στην 7 εβδομαδα πηγα στον γυναικολογο πρωτη φορα στην εγκυμοσυνη και μου εγραψε κατευθειαν φυλλικο οξυ και σιδηρο χωρις να κανω καποιες εξετασεις..εσυ εκανες τις πρωτες εξετασεις(τις πολλες?)..σου εδωσε εσενα τιποτα συμπληρωματα τετοια?Εγω παντρευτηκα 15-9...

Link to comment
Share on other sites

Στην 7 εβδομαδα πηγα στον γυναικολογο πρωτη φορα στην εγκυμοσυνη και μου εγραψε κατευθειαν φυλλικο οξυ και σιδηρο χωρις να κανω καποιες εξετασεις..εσυ εκανες τις πρωτες εξετασεις(τις πολλες?)..σου εδωσε εσενα τιποτα συμπληρωματα τετοια?Εγω παντρευτηκα 15-9...

 

 

ΝΑΙ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΦΥΛΛΙΚΟ ΟΞΥ ΠΕΡΝΩ..ΣΙΔΗΡΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ..

ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΤΣΙΜΠΙΜΑΤΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΑ??ΕΣΥ ΤΑ ΕΙΧΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ?

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΙΞΙΜΟ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΛΙΓΟ..ΠΟΛΥ..

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου παράλληλα με το σίδηρο και το φολικό οξύ μου έγραψε και μαγνήσιο (Trofocard) το οποίο βοηθά στις συσπάσεις (τις περιορίζει εννοώ) και το έπαιρνα σε όλη τι διάρκεια της εγκυμοσύνης. Κάπου στον 4ο άρχισα να παίρνω και ασβέστιο...

Τα πονάκια τα είχα κατά καιρούς σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης η οποία ήταν πολύ ομαλή γενικά! :D

Ψυχραιμίααααααα!!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΝΙΩΘΩ ΗΔΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΑΚΙΑ ΣΑΣ..ΑΠΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΤΡΕΜΩ..ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΚΑΛΗ ΜΟΥ...

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.. :oops:

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις γλυκια μου ειναι πολυ λογικα ολα αυτα...ναι και εγω ειχα κατι σαν πονο περιοδου χαμηλα οχι ομως εντονο καθημερινα...τωρα ομως ειμαι μια χαρα..ασε που εγω δεν εχω ακουσει την καρδουλα του ακομη και αγχωνομαι γενικοτερα..ολα πιστευω ειναι μεσα στο προγραμμα αρκει να προσεχεις....

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη δυσκοιλιότητα που είχα στην αρχή της εγκυμοσύνης με βοήθησαν πολύ:δαμάσκηνα άφθονα,νερό όσο μπορούσα,ξυνόγαλα και γιαούρτι activia.

Τώρα τρώω κάθε πρωί ένα μπολ με γάλα και δημητριακά - μούσλι και μετά..έχω επισκέψεις!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις γλυκια μου ειναι πολυ λογικα ολα αυτα...ναι και εγω ειχα κατι σαν πονο περιοδου χαμηλα οχι ομως εντονο καθημερινα...τωρα ομως ειμαι μια χαρα..ασε που εγω δεν εχω ακουσει την καρδουλα του ακομη και αγχωνομαι γενικοτερα..ολα πιστευω ειναι μεσα στο προγραμμα αρκει να προσεχεις....

 

ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΠΕΜΠΤΗ...ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ..ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ..ΤΟ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ..ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΣ ΣΤΟ ΓΟΑΤΡΟ?

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΠΕΜΠΤΗ...ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ..ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ..ΤΟ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ..ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΣ ΣΤΟ ΓΟΑΤΡΟ?

 

 

την παρασκευη εχω ραντεβου...το περιμενω πως και πως...σχεδον θα εχει ολοκληρωθει η μινιατουρα μου..οταν πηγα την πρωτη φορα στην 7 εβδομαδα μου ειπε οτι αν πηγαινα 2-3 μερες αργοτερα θα την ακουγαμε...(που να το ηξερα!!!!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΠΕΜΠΤΗ...ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ..ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ..ΤΟ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ..ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΣ ΣΤΟ ΓΟΑΤΡΟ?

 

 

την παρασκευη εχω ραντεβου...το περιμενω πως και πως...σχεδον θα εχει ολοκληρωθει η μινιατουρα μου..οταν πηγα την πρωτη φορα στην 7 εβδομαδα μου ειπε οτι αν πηγαινα 2-3 μερες αργοτερα θα την ακουγαμε...(που να το ηξερα!!!!!!!!!!)

 

ΑΧ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΔΡΟΥΛΗ ΣΟΥ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΕΣΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ...ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΕΙΤΕ...ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ...

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...