Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΘΗΛΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!!!!

 

Χθές πήγαμε για το μηνιαίο check up στον γιατρό, η μικρή μας χαίρει άκρας υγείας και ανάπυξης και ζυγίζουμε 1103 γρ παρακαλώ αμέ!!!

 

Σε κάποια στιγμή ο γιατρός μου υπενθύμισε να βάζω κρέμα στη κοιλίτσα ώστα να μένει το δέρμα ενυδατωμένο και μου πρότεινε και το εξής...

 

"να βάζεις οινόπνευμα στις θηλές να τις προετοιμάσεις για τον θηλασμό.να σκληρήνουν λίγο"

 

Ο τρόπος που μου μίλησε ήταν ενθουσιώδης και υπερ του θηλασμού, μου είπε ότι στην αρχή τα μωράκια θηλάζουν ζόρικα και καλό θα κάνει να σκληρήνουν λίγο οι θηλές ώστε να μην σταματήσω για κανένα λόγο (πχ ερεθισμός θηλών) τον θηλασμό...

 

Και επειδή έχω διαβάσει πάρα πολύ ό,τι έχει γραφεί εδώ για αυτό το θέμα(κανένα θηλαστικό δεν προετοιμάζεται με κάποιον ιδιαίτερο τρόπο για τον θηλασμό)

θα ήθελα για μια κόμα φορά να ζητήσω την πολύτιμη βοήθεια της Αγλαίας...

 

 

Θελω να ρωτήσω αν έχει κάποια επιστημονική βάση η συμβουλή του (δηλαδή υπάρχει περίπτωση όντως να βοηθήσει τις θηλές, αλλά ίσως δεν είναι απαραίτητο?) από την άλλη, αν όντως δεν τις βοηθάει, κάνει ζημιά?

 

Διαβάζω ότι καλό είναι να αποφεύγονται ακόμα και τα σαπούνια και καλό είναι να χρησιμοποιούνται ουδέτερα καθαριστικά, διότι καταστρέφεται η ισορροπία της επιδερμίδας που εκκρίνει ειδική προστατευτική ουσία, οπότε με το οινόπνευμα δεν θα γίνεται το ίδιο?

 

 

 

.png

 

 

dev004pr___.png

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

"να βάζεις οινόπνευμα στις θηλές να τις προετοιμάσεις για τον θηλασμό.να σκληρήνουν λίγο"

.................

 

Θελω να ρωτήσω αν έχει κάποια επιστημονική βάση η συμβουλή του (δηλαδή υπάρχει περίπτωση όντως να βοηθήσει τις θηλές, αλλά ίσως δεν είναι απαραίτητο?) από την άλλη, αν όντως δεν τις βοηθάει, κάνει ζημιά?

 

καμία επιστημονική βάση... :?

 

Κάνει ζημιά γιατί αφαιρεί τη φυσική προστασία και λιπανση της επιδερμίδας, κάνει το δέρμα πιο ξηρό και ευαίσθητο.

 

 

Διαβάζω ότι καλό είναι να αποφεύγονται ακόμα και τα σαπούνια και καλό είναι να χρησιμοποιούνται ουδέτερα καθαριστικά, διότι καταστρέφεται η ισορροπία της επιδερμίδας που εκκρίνει ειδική προστατευτική ουσία, οπότε με το οινόπνευμα δεν θα γίνεται το ίδιο?

 

Όπως τα λες είναι!

 

Το δέρμα του στήθος το έχουμε συνήθως κλεισμένο και υπεροπροστατευμένο, αυτό ίσως το κάνει λίγο πιο ευαίσθητο. Για να "σκληραγωγηθεί" αρκεί να φοράμε 1-2 ώρες τη μέρα ένα βαμβακερό ρούχο και να αφήνουμε στο στήθος εκτεθειμένο στο βαμβακερό ρούχο χωρίς σουτιέν.

 

Εκτός από το οινόπνευμα έχουν λεχθεί και χειρότερα όπως τίψιμο με βούρτσα... :?

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ διάβαζα σχετικά σε ένα γερμανικό βιβλίο εγκυμοσύνης ότι αυτό με το τρίψημο θηλών με αλκοόλ (οινόπνευμα) είναι μία μέθοδος παλιά και ξεπερασμένη, ακριβώς επειδή

Κάνει ζημιά γιατί αφαιρεί τη φυσική προστασία και λιπανση της επιδερμίδας, κάνει το δέρμα πιο ξηρό και ευαίσθητο
, όπως λέει η aglaia.
Link to comment
Share on other sites

φοβερό! :shock::evil: τι άλλο θα ακουστεί? ....κάτι μου λέει ότι πολλά ακόμα έχουμε να ακούσουμε! :shock:

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... Επιβεβαιώθηκε η αμφιβολία μου...εντάξει ο γιατρός μου είναι απόλυτης εμπιστοσύνης, δεν έχει κάνει update μου φαίνεται περί θηλασμού... αναρωτιέμαι γιατί υπήρχε αυτή η μέθοδος παλιά...με ποια λογική...

 

τι να πω...

 

ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας, αγλαία είσαι όπως πάντα ... πολύτιμη!!!! :D

 

.png

 

 

 

dev004pr___.png

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...
και μενα ο γυναικολογος μου εχει δωσει αυτην την οδηγια και μαλιστα απο το δευτερο τριμηνο της εγκυμοσυνης.αυτο μπορει να βλαψει τις θηλες?

Τις κάνει πιο ευαίσθητες και μπορει να εχει τα αντιθετα αποτελέσματα,όπως λενε και τα κορίτσια πιο πανω.Καλυτερα να σταματησεις και οταν με το καλό θηλάσεις θα ακολουθησεις τα σωστα βηματα, ωστε να μην πληγωθουν οι θηλές(σωστη θεση θηλασμου, οχι πολλά σαπουνια, επάλειψη με το γαλατακι...)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα! ο οργανισμός μας είναι σχεδιασμένος να είναι έτοιμες οι θηλές όταν χρειαστούν (θα δεις ότι θα σκληρύνουν τον τελευταίο μήνα), επίσης όταν ξεκινήσεις να θηλάζεις μπορείς να πάρεις μια κρεμούλα της weleda από το φαρμακείο για επάλειψη, ώστε να μην σου τις πληγώσει το νινί τις πρώτες φορές μέχρι να πάρει μπρος και να μάθει και το ίδιο να τρώει! η κρέμα αυτή δεν χρειάζεται καν ξέπλυμα πριν το θηλασμό

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αλήθεια πότε πρέπει να ξεκινάει η προετοιμασία των θηλών για τον θηλασμό? Πως γίνεται ακριβώς και πόσο συχνά? Τι πρέπει να χρησιμοποιείται για τον σκοπό αυτό? ειδική κρέμα? Ποια χρησιμοπιήσατε εσείς?

 

Ευχαριστώ

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

κ εγω ενδιαφερομαι να μαθω νομιζω οτι οι θηλες μου εχουν γινει περισσοτερο ευαισθητες απ οτι ηταν πριν την εγκυμοσυνη. τι πρεπει να κανουμε για να τις προετοιμασουμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα! ο οργανισμός μας είναι σχεδιασμένος να είναι έτοιμες οι θηλές όταν χρειαστούν (θα δεις ότι θα σκληρύνουν τον τελευταίο μήνα), επίσης όταν ξεκινήσεις να θηλάζεις μπορείς να πάρεις μια κρεμούλα της weleda από το φαρμακείο για επάλειψη, ώστε να μην σου τις πληγώσει το νινί τις πρώτες φορές μέχρι να πάρει μπρος και να μάθει και το ίδιο να τρώει! η κρέμα αυτή δεν χρειάζεται καν ξέπλυμα πριν το θηλασμό

 

δεν χρειαστηκε να κανω καμοια προετοιμασια στις θηλες για τον θηλασμο της μικρης ουτε καν την κρεμα

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα μου συστήσανε στον 9ο μήνα να κάνω ελαφρύ μασαζάκι με αμυγδαλέλαιο (νομίζω έκανα 2-3 φορές την ημέρα) και μετά να βάζω την κρέμα της Lansinoh για τις θηλές (λανολίνη δηλαδή). Αυτή την κρέμα την έβαζα και αφότου γέννησα τον πρώτο καιρό και με βοήθησε πολύ.

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
καμία επιστημονική βάση... :?

 

Κάνει ζημιά γιατί αφαιρεί τη φυσική προστασία και λιπανση της επιδερμίδας, κάνει το δέρμα πιο ξηρό και ευαίσθητο.

 

 

 

 

Όπως τα λες είναι!

 

Το δέρμα του στήθος το έχουμε συνήθως κλεισμένο και υπεροπροστατευμένο, αυτό ίσως το κάνει λίγο πιο ευαίσθητο. Για να "σκληραγωγηθεί" αρκεί να φοράμε 1-2 ώρες τη μέρα ένα βαμβακερό ρούχο και να αφήνουμε στο στήθος εκτεθειμένο στο βαμβακερό ρούχο χωρίς σουτιέν.

 

Εκτός από το οινόπνευμα έχουν λεχθεί και χειρότερα όπως τίψιμο με βούρτσα... :?

 

 

Δεν το πιστεύω ότι βρήκα απάντηση στο ακριβές ερώτημά μου!:D Αρχικά έβαζα άλλο τίτλο στην αναζήτηση κ δεν μου το έβγαζε, ήμουν έτοιμη να ανοίξω καινούργιο θέμα.

 

Πριν λίγες μέρες μου το είπαν ότι πρέπει να βάζω οινόπνευμα για να σκληρύνουν οι θηλές (όχι κάποιος ειδικός απλά μια γνωστή) κ αναρωτιόμουν κατά πόσο στέκει. Το θεώρησα λίγο περίεργο γιατί κ εγώ ξέρω ότι πρέπει να αποφεύγουμε σαπούνια κλπ οπότε το οινόπνευμα μου φάνηκε ακόμα χειρότερο.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ Αγλαία! ;):D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμένα η μαία του γιατρού μου μου πρότεινε να πλένομαι με αλατόνερο, γιατί λέει ότι βλέπει το δέρμα μου πολύ απαλό και ευαίσθητο.. Δεν έκανα τπτ, γιατί απ' όσα έχω διαβάσει και ακούσει φοβήθηκα οτι θα κάνω κακό! Ετσι δεν είναι??

Το μόνο μου άγχος είναι ότι οι θηλές μου είναι κάπως μικρές..Τις περισσότερες φορές ίσα που εξέχουν από θηλαία άλω και μόνο αν τις τρίψω λίγο εξεχουν..Πιστεύετε από την εμπειρία σας ότι θα έχω πρόβλημα??

A1WSp2.png
Link to comment
Share on other sites

ψαξε στο φορουμ να διαβασεις για επιπεδες θηλες

εγω παντως με επιπεδες και εισερχουσες θηλες θηλασα 14 μηνες τον γιο μου και θηλαζω ακομα την 13 μηνων κορη μου

μην ανησυχεις :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ψαξε στο φορουμ να διαβασεις για επιπεδες θηλες

εγω παντως με επιπεδες και εισερχουσες θηλες θηλασα 14 μηνες τον γιο μου και θηλαζω ακομα την 13 μηνων κορη μου

μην ανησυχεις :)

 

zouzounel ευχαριστώ για την απάντηση! Αυτό που καταλαβαίνω απ' αυτά που διάβασα και έγραψε η Αγλαϊα ειναι προς το παρόν να μην κάνω τίποτα και αν δω στην πράξη ότι θα υπάρχει πρόβλημα να ζητήσω βοήθεια ή να αγοράσω νιπλέτα κλπ...

A1WSp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κοριτσια επαναφερω το θεμα γιατι μου συνεβει ακριβως το ιδιο. Η γιατρος μου, μου ειπε να βαζω στις θηλες καθαρο οινοπνευμα και να κανω καποιου ειδους μασαζ το οποιο ειναι σαν το πιπιλισμα του βρεφους.

Αλλα εγω διαβαζω αλλα εδω και δεν ξερω τι να κανω.... Ειμαι στο 2ο τριμηνο της εγκυμοσυνης μου κ η γιατρος μου ειναι της απολυτης εμπιστοσυνης μου.

Ειναι και πρωην μαια, εργαζοταν στο ιπποκρατειο μεχρι να τελειωσει την ιατρικη...

Ειμαι πολυ μπερδεμενη.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω το έκανα εν αγνοία μου, γιατί στην εγκυμοσύνη έβγαινε λίγο πρωτόγαλα και είχα την τάση να πειράζω και να τσιμπάω τις θηλές. Και για να αισθάνομαι ότι δεν θα μολυνθούν κατά λάθος έβαζα μετά καθαρό οινόπνευμα. Μετά έμαθα από εδώ ότι είναι άχρηστο να το πω; Παρωχημένο ίσως ως συμβουλή; Κακό πάντως δεν φαντάζομαι να κάνει... Γενικά δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με θηλές, που ακουω να συμβαίνει. Όμως προσοχή στο πιάσιμο, πρέπει εξαρχής το μωρό να πιάνει έτσι που να μην πονάς. Αν δεν συμβαίνει αυτό, μάλλον πρέπει να το καθοδηγήσεις, γιατί αν περιμένεις να το καταλάβει μόνο του... θα έχεις πληγωμένες θηλές. Στην πράξη αν δεν πιάσει από την πρώτη στιγμή έτσι που να μην πονάς, βάζεις το δάχτυλό σου στο στόμα του μωρού, απομακρύνεις και ξαναδοκιμάζετε.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια επαναφερω το θεμα γιατι μου συνεβει ακριβως το ιδιο. Η γιατρος μου, μου ειπε να βαζω στις θηλες καθαρο οινοπνευμα και να κανω καποιου ειδους μασαζ το οποιο ειναι σαν το πιπιλισμα του βρεφους.

Αλλα εγω διαβαζω αλλα εδω και δεν ξερω τι να κανω.... Ειμαι στο 2ο τριμηνο της εγκυμοσυνης μου κ η γιατρος μου ειναι της απολυτης εμπιστοσυνης μου.

Ειναι και πρωην μαια, εργαζοταν στο ιπποκρατειο μεχρι να τελειωσει την ιατρικη...

Ειμαι πολυ μπερδεμενη.....

Η μαια μου οταν το ακουσε αυτο για το οινοπνευμα μου ειπε οτι ειναι εγκλημα. Οι θηλες ξερενονται και πληγιαζουν πιο ευκολα. Προσωπικη μου εμπειρια οταν αντιμετωπισα το προβλημα στις πρωτες τρεις μερες: Βοηθησε το κοχυλι που λενε τα κοριτσια και μια αλοιφη η οποια μοιαζει με την κεραλοιφη( της medela)

Mετα απο τρεις τεσσερεις φορες εφαρμογης η θηλες μου ητανα πολυ καλυτερα. Μετα απο καμια βδομαδα μου περασαν τελειως...

Link to comment
Share on other sites

επειδη πονουσα παρα πολυ,εμενα μου εκανε πολυ καλο η πουρελαν.φοβερη κρεμα κ αυτη θα παρω παλι που πλησιαζουν οι μερες να γεννησω.Το καλο ειναι οτι δεν χρειαζετε να την βγαλεις για να θυλασει το μωρο.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...