Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΝΟΡΜΑΛ Ή ΟΧΙ???


Recommended Posts

Κοριτσαρες καλημερα!!!!ειμαι στην 9η εβδοματα και εδω και 3 μερες εχω αρκετες ταχυκαρδιες κατα τη διαρκεια της ημερας και το πρωι οταν ξυπναω αισθανομαι τα ποδια και τα χερια μου βαρια και σαν 'μουδιασμενα'.Σας φαινονται φυσιολογικα ολα αυτα???:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσαρες καλημερα!!!!ειμαι στην 9η εβδοματα και εδω και 3 μερες εχω αρκετες ταχυκαρδιες κατα τη διαρκεια της ημερας και το πρωι οταν ξυπναω αισθανομαι τα ποδια και τα χερια μου βαρια και σαν 'μουδιασμενα'.Σας φαινονται φυσιολογικα ολα αυτα???:?

 

Καλημερα κοριτσι μου!

Τι κανεις?

Στο ειχα ξαναπει,πραγματικα χαρηκα παρα πολυυυυυυυυ που ξαναεμεινες εγκυος!Ειχα διαβασει την ιστορια σου και οταν ανεφερες ξανα για εγκυμοσυνη χαρηκα πολυ!

Ειναι πολυ φυσιολογικα αυτα που νιωθεις!Λογω ορμονων οι σφυξεις ανεβαινουν!Αλλα και το μωρο,παιρνει πολλα συστατικα απο σενα,που σημαινει πως ο δικος σου οργανισμος πρεπει να λειτουργει με μεγαλυτερη πιεση για να ανταπεξελθει στις αναγκες τοσο τις δικες σου,οσο και του μωρου!Οποτε ειναι φυσιολογικα!Καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη κοπελα μου!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαρες καλημερα!!!!ειμαι στην 9η εβδοματα και εδω και 3 μερες εχω αρκετες ταχυκαρδιες κατα τη διαρκεια της ημερας και το πρωι οταν ξυπναω αισθανομαι τα ποδια και τα χερια μου βαρια και σαν 'μουδιασμενα'.Σας φαινονται φυσιολογικα ολα αυτα???:?

 

μετρα την πιεση σου κατα τη διαρκεια της ημερας κ παρε το γιατρο σου το απογευματακι. Ταχυκαρδια εγω δεν εχω νιωσει αλλα μερικες φορες νιωθω γενικως λιγο βαρια... σαν να μαι υπερβαρη πχ κ να προσπαθω να ανεβω μια σκαλα.Και μιλαω για κατασταση ηρεμιας, οχι οταν περπαταω πχ. Σε καθε περιπτωση παρε τον γιατρο σου για να ηρεμησεις!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

εισαι πολυ καλη σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια με εχεις συγκινησει οσο δεν παει......φαντασου βουρκωσα!!!!ευχομαι σε ολες τις κοπελες του κοσμου τα καλυτερα!!!με τρομαξαν λιγο οι ταχυκαρδιες αλλα σκεφτομουν οτι πολλες φορες τις ειχα και στην περιοδο μου και λογω τρομου ειχα κανει καρδιογραφημα και τριπλεξ και ηταν αψογα!!τωρα αγχωθηκα μηπως ειναι λιγο νωρις για ταχυκαρδιες......δηλαδη στον 7ο τι θα γινει??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα χελωνίτσα, εγώ έχω ταχυκαρδίες ήδη από την 6η εβδομάδα. Δεν με ανησυχεί αυτό, γιατί ο οργανισμός μας δουλεύει στο φουλ, ανεξάρτητα από το μέγεθος του εμβρύου, άρα είναι απολύτως φυσιολογικό να έχεις ταχυκαρδία και να λαχανιάζεις σαν να έχεις τρέξει σπριντ κλπ. χωρίς να έχεις στην πραγματικότητα κάνει κάποια έντονη σωματική άσκηση. Συμβουλέψου και το γιατρό σου βέβαια, αλλά μην ανησυχείς.

 

Ωστόσο εγώ έχω και αρρυθμίες. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερα έντονο ή συχνό και το αντιμετώπιζα και πριν μείνω έγκυος (είχα πάει στον καρδιολόγο και δεν είχε βρει τίποτα απολύτως), αλλά δεν κρύβω ότι επειδή έχει αυξηθεί η συχνότητα με την οποία μου συμβαίνει, έχω ανησυχήσει. Όλοι εντωμεταξύ μου έλεγαν ότι είναι ιδέα μου (ότι είμαι τρελή και δεν ξέρω πώς είναι να φτερουγίζει η καρδιά :roll: ) μέχρι που την περασμένη εβδομάδα τις "έπιασε" το μηχάνημα με το οποίο μετράω την πίεσή μου και έβγαλε αλάρμ! Δεν ξέρω τι να κάνω, να ξαναπάω σε καρδιολόγο, να το πω στο γυναικολόγο μου, να κάτσω να ηρεμήσω γιατί όπως φαίνεται είναι κάτι που έχω χρόνια και δεν είναι σοβαρό (δεδομένου ότι έχω εξεταστεί πλήρως στο παρελθόν από καρδιολόγο) ??? Αντίστοιχες εμπειρίες έχετε?

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου απο τη στιγμη που ειχες κανει εξαιτασεις στο παρελθον και ηταν οκ λογικα δεν ειναι κατι ανησυχητικο παρολα αυτα το σωστο ειναι να το αναφερεις στο γυναικολογο σου και οτι σου πει!!!ευχομαι ολα να πανε τελεια και με το καλο να αγκαλιουμε τα μπεμπε μας!!!!!:P:p:D:D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου απο τη στιγμη που ειχες κανει εξαιτασεις στο παρελθον και ηταν οκ λογικα δεν ειναι κατι ανησυχητικο παρολα αυτα το σωστο ειναι να το αναφερεις στο γυναικολογο σου και οτι σου πει!!!ευχομαι ολα να πανε τελεια και με το καλο να αγκαλιουμε τα μπεμπε μας!!!!!:P:p:D:D

 

Σ'ευχαριστώ πολύ Χελωνίτσα μου, και σου ανταποδίδω τις ευχές! Όλα να μας πάνε καλά και να τα πάρουμε με το καλό αγκαλίτσα, να τα γεμίσουμε με φιλάκια!!

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...