Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς αλλάζουμε γυναικολογο;;;


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες σας!!

Εχω εναν προβληματισμο, που οσο κ να ψαξω, απαντηση δεν βρισκω...

 

Εχω καποια χρονια ενα γυναικολογο, που ειναι και καλος, και φιλικος, και φιλος (ειναι συντροφος μιας καλης μου φιλης).

Ολα καλα και πριν, και τωρα με την εγκυμοσυνη, μεχρι που με εβαλαν σε καποιες σκεψεις καποια πραγματα..

Οταν εκανα τον Β επιπεδου, ο γιατρος που μου εκανε την εξεταση μου ειπε οτι εχω πολυ χαμηλα τον πλακουντα κ πολυ κοντα στον τραχηλο, κατι που ο δικος μου γιατρος δεν μου ειχε αναφερει, και οταν ρωτησα το γιατι, ειπε για να μη με αγχωσει. Εχουν περασει 3 μηνες απο τοτε κ δεν αλλαξαν πολλα πραγματα με τη θεση του πλακουντα κατι που σημαινει οτι μαλλον θα γεννησω με προγραμματισμενη καισαρικη. Εχω ρωτησει πολλες φορες λεπτομερειες σχετικα με τη διαδικασια, αλλα λογω του οτι ειναι υπερ των φυσιολογικων τοκετων, δε μου απανταει ευθεως, και ολο μου λεει να κανω υπομονη ως τοτε και θα μου τα πει οταν ερθει η ωρα..

Το θεμα μου δημιουργηθηκε κυριως την τελευταια φορα που πηγα, που οταν τον ρωτησα ποτε περιπου πρεπει να προγραμματισουμε, ητανε πολυ χαλαρος κ ελεγε "καλα κατσε να περασουν τα χριστουγεννα κ θα δουμε" κατι που με ανησυχησε καθως ΠΗΤ μου βγαζουν δυο γιατροι 31/12 ενω αυτος μια βδομαδα αργοτερα... Συνεπως εχουμε θεμα με τις ημερομηνιες και δεν πρεπει για κανενα λογο να αρχισει να κατεβαινει το μωρο για να μπω για γεννα... Επισης το υπερηχογρφημα γ επιπεδου λεει δν χρειαζεται να το κανω...

 

Με ολα αυτα σκεφτηκα λοιπον, ειτε να παρω μια δευτερη γνωμη, ειτε κ να αλλαξω εντελως γιατρο. Το θεμα ειναι, πώς το κανουν τωρα;; Τι του λενε που ειναι φιλος;;;...

kqKHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοπέλα μου με το καλό!

αρχικά θα σου πρότεινα να πάρεις μια δεύτερη γνώμη.

αν μετά απο αυτό, σιγουρευτείς οτι δεν θέλεις να συνεχίσεις μαζί του, τότε απλά και όμορφα θα το πείς πρώτα στην φίλη σου και ύστερα σε αυτόν.

μα καλά και αυτός.....είναι τώρα αυτά πράγματα για μια περίοδο που χρειάζεσαι ασφάλεια?

Link to comment
Share on other sites

εφ οσον ειναι φιλος ,δεν μπορειτε να κανετε αυτη τη συζητηση ανοιχτα?δηλαδη να του πεις ρε συ ταδε μ εχει αγχωσει αυτη η κατασταση και αν δεν μου δωσεις απαντησεις σκεφτομαι να παω αλλου???πως θα γεννησω ?ποτε?πες μου αυτα που εχεις στο κεφαλι σου να τα μαθω κ εγω!!!!!

αν κατι τετοιο παλι δεν αποδωσει διαλεξε εναν γιατρο που θα σε εκφραζει και θα σε καλυπτει πραγματικα και ενημερωσε τη φιλη σου κ τον ιδιο...

παντως ειχα κ εγω καποιες αποριες και ανησυχιες στην πρωτη εγκυμοσυνη μου και ο γιατρος μου δεν μου τις ειχε λυσει,και καποιες στη δευτερη ...εκανα υπομονη ,και απο οτι καταλαβα οι ανησυχιες μου δεν ηταν αρκετα σημαντικες .... ειχα νευριασει πολυ ομως,κ με την κοιλια στο στομα ηθελα ν αλλαξω γιατρο,αν ποτε κανω τριτο θα παω σε αλλον :evil:.η χημεια ειναι το παν τελικα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι φιλος δικος μου τοσο, αλλα εχω ανεση ειναι η αληθεια. Αλλα δε ξερω ποσο ευκολα κοβεις μια τετοια συνεργασια λιγο πριν τον τοκετο! Η απειρια μου στο θεμα με εκανε να μη το ψαξω περισσοτερο κ να εμπιστευτω τον πρωτο που βρηκα. Δε ξερω καν τι εμπειρια εχει σε καισαρικες και σκοπευω να τον ρωτησω ανοιχτα αλλα δεν θελω να τον αμφισβητησω ευθεως. Παντως ηδη σκεφτομαι να παρω μια δευτερη γνωμη.. Και μαλλον θα το πω πρωτα στη φιλη μου, μηπως εχει αυτη εικονα του τι εμπειρια εχει, χωρις να χρειαστει να τον φερω σε δυσκολη θεση..

 

Αλλα δε θα τον επιλεξω σε επομενη εγκυμοσυνη... Δε θελω να ξαναπερασω αυτες τις αμφιβολιες, ειτε αβασιμες ειτε οχι.. :/

kqKHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Vavavoum, είμαι συμπάσχουσα με επιπωματικό πλακούντα. Η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός μου, ο οποίος είναι και συγγενής μου, μου το είπε από την πρώτη στιγμή (στο υπερηχογράφημα που έκανα περίπου την 8η-9η εβδομάδα) και αυτό για να μου δώσει οδηγίες ως προς το τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνω για να έχουμε ελπίδες να "ανέβει" μιας και ακόμη είναι νωρίς για μένα.

 

Επομένως, θεωρώ ελαφρώς απαράδεκτο το να μην σου το πει, καταρχήν διότι πρέπει να προσέχεις πολύ περισσότερο! Ειδικά μετά την 20η εβδομάδα είναι πολύ επικίνδυνο το να μην γνωρίζεις την κατάστασή σου. Απ'όσα μου είπε ο δικός μου γιατρός δεν πρέπει ούτε να περπατάς πολύ-πολύ.

Ωστόσο, ο χαμηλός πλακούντας έχει στάδια. Ίσως, να μην βρίσκεσαι στο τελευταίο στάδιο (επιπωματικός) και εφόσον λες ότι είναι "κοντά" στον τράχηλο, μου δίνεις την εντύπωση ότι δεν τον καλύπτει. ΙΣΩΣ μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά. Επίσης, υπάρχει η πιθανότητα να ανέβει μέχρι και τελευταία στιγμή και να μην αποκλείει ο γιατρός σου το ενδεχόμενο φυσιολογικού τοκετού. Όπως και να έχει βέβαια, οφείλει να είναι ξεκάθαρος απέναντί σου γιατί μιλάμε για την υγεία τη δική σου και του μωρού σου, δεν μπορεί να το αφήνει στο ...φλου.

 

Οπωσδήποτε πάρε και δεύτερη γνώμη και αν και εφόσον επιβεβαιωθεί η σοβαρότητα της κατάστασης, τότε βλέπεις τι θα κάνεις και πώς θα του το πεις. Στη θέση σου θα του έλεγα ευθέως ότι θέλω να γνωρίζω επακριβώς το τι μου συμβαίνει και με ποιούς τρόπους μπορώ να το αντιμετωπίσω και ότι είμαι απογοητευμένη από τη στάση του ως επαγγελματία. Ίσως όχι με τόσο σκληρά λόγια βέβαια :D

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Marialulu μου εχεις πολυ δικιο. Και γω θεωρησα οτι επρεπε να μου το πει. Ο γιατρος που εκανε τον Β επιπεδου μου ειπε μεγαλη προσοχη και στις σεξουαλικες επαφες! Ευτυχως δηλαδη που δεν ειχα πολλη ορεξη και δεν ηταν συχνες, αλλα αυτο επρεπε να μου το πει ο γιατρος. Οταν τον ειχαμε ρωτησει ειχε πει οτι δεν υπαρχει προβλημα, αρα δεν το χε προσεξει προφανως!!!

Ο πλακουντας στον β επιπεδου απειχε 0,55 εκ απ τον τραχηλο. Δεν ακουμπαει αλλα μου χε πει ο γιατρος εκεινος οτι αν δεν παει η αποσταση στα 2,5 εκ , θα πρεπει να κανω καισαρικη αναγκαστικα. Και ειλικρινα δε με ενοχλει το τι διαδικασια θα ακολουθηθει. Εκ τοτε ο δικος μου γιατρος δεν ξαναμετρησε την αποσταση που εχουν. Ο αλλος μου το χε μετρησει κε κολπικο υπερηχο, ο δικος μου απλα βλεπει απο τον κανονικο υπερηχο οτι ο πλακουντας δεν ανεβηκε. Θα παω να δω κ εναν δευτερο γιατρο λογικα, απλα δεν ξερω αν πρεπει να περιμενω το επομενο ραντεβου που εχω σε 20 μερες (οπου κ μου ειπε οτι θα ειναι η τελικη αποφαση για το τι θα κανουμε) ή αν θα παω νωριτερα.

Εσυ σε ποια βδομαδα εισαι τωρα; Υπερηχογραφημα γ τριμηνου σε εβαλε ο γιατρος να κανεις;; Γτ εμενα μου πε χαμογελωντας οτι δε χρειαζεται.... :-/ αλλα ξερω κ πολλες κοπελες που ρωτησα, που δεν εκαναν καθολου..

kqKHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην το αφήνεις και πολύ. Δεν κλείνεις σιγά σιγά ένα ραντεβού με κάποιον άλλο γιατρό; Εγώ είμαι ακόμα στην αρχή σχεδόν :) Διανύω τη 13η εβδομάδα και τώρα θα κάνω αυχενική. Ο γιατρός μου, μου είχε πει ότι οπωσδήποτε θα γίνει η β'επιπέδου, και ότι μετά, πέρα από τους μηνιαίους απλούς υπερήχους θα γίνει και άλλος ένας "μεγάλος". Εκείνη τη στιγμή, δεν το είχαμε διευκρινήσει γιατί πήγε η κουβέντα αλλού και μετά ξέχασα να τον ρωτήσω, αλλά υποθέτω ότι εννοούσε την εξέταση doppler (γ' επιπέδου) και γνώμη μου είναι, αφού υπάρχει και θεωρείται σημαντική γιατί να μην την κάνουμε; Αν, ο μη γενοιτο, προκύψει κάτι από την εξέταση αυτή, έχω διαβάσει ότι μπορεί να αντιμετωπιστεί καλύτερα αν ξεκινήσει η όποια θεραπεία πρωτού γεννηθεί το μωρό.

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός αυτός ακολουθεί νομίζω πιο ευρωπαϊκή προσέγγιση. Όντως δεν κάνουν ντόπλερ πάντα.

 

Επίσης ο χαμηλός πλακούντας δε σημαίνει απαραίτητα καισαρική. Κι εμένα χαμηλός ήταν αλλά ανέβηκε.

 

Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις τον κο Μιχαλόπουλο, από τους εθελοντές συνεργάτες του φόρουμ και να κρίνεις από την απάντησή του αν πρέπει να δεις κι άλλο γυναικολόγο ή όχι.

 

Επίσης ξέρω ότι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη δεν κάνουν κολπικό υπέρηχο γιατί μπορεί να προκαλέσουν τοκετό και δεν το ρισκάρουν.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Vavavoum ακριβώς το ίδιο πέρασα κι εγώ. Πήγαινα χρόνια σε μια οικογενειακή φίλη που εμπιστευόμουν απόλυτα. Όμως κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είδα κάποια πράγματα που με προβλημάτισαν. Προσπάθησε να παραλήψει όλες τις σοβαρές εξετάσεις (α'-β' επιπέδου- καμπύλη σακχάρου κτλ) και αν δεν ψαχνόμουν μόνη μου δε θα είχα κάνει καμία. Όταν της το έλεγα μου απαντούσε ότι δε χρειάζεται να τις κάνω!!!! Το σκέφτηκα πάρα πολύ και τελικά επέλεξα να γεννησω στο νοσοκομείο οπότε βρήκα γιατρό εκεί και έτσι δεν χρειάστηκε να της εξηγήσω τίποτα. Όλα αυτά στην 28η εβδομάδα. Επειδή σε νιώθω και ξέρω πως είσαι αγχωμένη θα σου έλεγα να βρεις άμεσα άλλο γιατρό που να εμπιστεύεσαι γιατί σημασία έχει να νιώθεις ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Victori@ μου και μένα δε μου έκανε καμπύλη ζαχάρου. Μου είπε δεν χρειάζεται, δεδομένων των τιμών που έπαιρνε από τις αιματολογικές μου (στα κατώτατα όρια πάντα). Είναι δυνατόν όμως α και β επιπέδου να μην χρειάζεται να κάνεις; Αυτό μου φάνηκε πολύ κουλό!!

Τελικά ξαναπήγα στις 20/11 που ήμουν 34η βδομάδα. Τον ξαναρώτησα για το ντοπλερ κ είπε δεν χρειάζεται και από Δευτέρα 2/12 να ξεκινήσω καρδιοτοκογραφήματα.

Ο πλακούντας δεν ανέβηκε και η απόσταση που έχει απ τον τράχηλο είναι 1,5 εκ. Δε θα ρισκάρω, έχω γνωστή που έπαθε ακατάσχετη αιμορραγία κατά τον τοκετό τόσο που χρειάστηκε να της αφαιρεθεί η μήτρα προκειμένου να σωθεί η ζωή της. Δε ξέρω ακριβώς τι έφταιξε στην περίπτωσή της, αλλά δε θα ψαχτώ περισσότερο μόνο και μόνο για να γεννήσω φυσιολογικά!

Στο ραντεβού 20/11 μου είπε ότι θα χρειαστεί να με ξαναδεί στις 15/12, αλλά να κρατήσουμε επαφή για τα καρδιοτοκογραφήματα. Είναι λογικό;; Δεδομένου ότι από όσο ακούω οι περισσότερες κοπέλες μόλις μπουν στην 35η βδομάδα, ξεκινούν εβδομαδιαίες επισκέψεις!...

kqKHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να σου πω βρε κορίτσι μου πραγματικά ο καθένας λέει τα δικά του. Εγώ εφόσον έχασα την εμπιστοσύνη μου στη γιατρό πήγα σε άλλον γιατί με τα τόσα διαφορετικά πράγματα που ακούμε στο τέλος θα τρελαθούμε. Πάντως την καμπύλη την έκανα από μόνη μου και έβγαλε πολύ χαμηλή τιμή στις 2 ώρες. Η μαία από τα μαθήματα που πήγαινα μου είπε ότι στη νύφη της (που φαντάζομαι ότι η προσοχή που της δώσανε ήταν τεράστια) χρειάστηκε να γίνει καισαρική γιατί όταν της πήραν αίμα πριν τη γέννα το σάκχαρο ήταν στο πάτωμα και ήταν επικίνδυνο. Φαντάσου ότι το επέτρεψε η μαία που εννοείται είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού. Έβδομαδιαίες επισκέψεις εμένα με ξεκίνησε από την 36η και τώρα είμαι 39 αλλά το μπεμπάκι μου δε θέλει να βγει χα χα!!! Ντοπλερ όμως μου έκανε από την 28η.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι που με προβληματίζει. Προσεχώς σεντόνι! Είχα έναν γυναικολογο απο οταν πηγαινα λύκειο απο το δεύτερο μου τεστ παπ. Με τη καλύτερη φημη. αυτός με παρακολουθησε στην εγκυμοσύνη μου και ήμουν ευχαριστημένη καθώς δεν είχα και θέματα, ούτε που τον ενοχλουσα στο τηλ, δεν είμαι βέβαια και με το παραμικρο καχυποπτη ότι κάτι τρέχει, το αντίθετο μάλιστα. Τέλος πάντων, έχει πάρα πολλές πελάτισσες, οποτε πας ζήτημα είναι να βρεις να κάτσεις και οταν είσαι μεσα και σε εξετάζει κτλ στο τέλος, οχι στον υπέρηχο, ένιωθα ότι μου τα λέει γρήγορα και θέλει να τελειώνει. Δεν είπα ποτέ τίποτα ούτε προβληματιστηκα πολύ, αφού δεν ειχα κάποιο πρόβλημα ωστε να πω ότι δε μου δίνει σημασία. Δε θα με ξεγεννουσε αυτός, θα πήγαινα στο νοσοκομείο. Εδώ έτσι γίνεται οποία θέλει να γεννήσει στο νοσοκομείο πάει πρώτα στον δικο της εξω και μετά τον 6ο-7ο πάει στο νοσοκομείο, και απο τον εξωτερικό σταματας τον 8ο,έτσι κι εγώ είχα το τελευταίο μου ραντεβού στη 34 εβδομάδα. Μέχρι τότε είχα μονο 4 φακέλους με εξετάσεις αίματος και προσωπικά δε με ειχε βάλει σε σκεψεις αλλά τωρα σκέφτομαι γιατί; οποία γνωστή μου έχει αυτόν τον γιατρό καθε μήνα έκανε και εξετάσεις,μήπως επειδή είχα καλη εξέλιξη; δε ξερω. Δεν είναι αυτο το βασικό μου ερώτημα. Κατι που προσέχει πολύ αυτός ο γιατρός είναι τα κιλά, παααρα πολύ και εγώ στον 7ο πήρα 8 κιλά, 4 τη μια 4 την αλλη αλλά δεν είχα φάει παραπάνω και δε με πίστευε αλλά δε με ένοιαζε κιόλας. Που να φανταστώ που δεν ήταν κιλά αλλά πρήξιμο. Στο τελευταίο μας ραντεβού μου είχε πει ότι το μωρό βγαίνει με μικρότερη κοιλιά αλλά ότι ίσως είναι η στάση που κάθεται (μαλλον αυτό ήταν) αλλά δεν το έψαξε περισσότερο μου είπε θα με δει ο γιατρός στο νοσοκομείο, κι ενώ του ζήτησα να ξαναπάω για εναν υπέρηχο μου πε δε πειράζει. Εν τέλει μια εβδομάδα μετα απο το τελευταίο ραντεβού με τον εξωτερικό γιατρό πήγα στο νοσοκομείο το βράδυ με πόνους φοβερούς στο υπογαστριο και ας μη τα πολυλογω (χαχα) γεννησα την επόμενη μέρα στα Γιάννενα που πήγα εσπευσμένα με ασθενοφόρο στις 35+4 λογω συνδρόμου hellp. Στο χατζηκωστα μου είπαν ότι ήταν στην αρχη αλλά καλπαζον, δηλαδή μπορεί να ηταν μονο λιγες ήμερες που ξεκινησε το πρόβλημα. Μόλις το ξεπέρασα το σοκ, κατηγορουσα τον γιατρό ότι έπρεπε να μου έκανε πιο πολλές εξετάσεις και να ψάχνει καλύτερα τα σημάδια της κάθε εγκυμονουσας. Έλεγα ότι δε θέλω ούτε να τον ξαναδω, ειχα πολλά νευρα. Έχω ακούσει κάποιες αλλες περιπτώσεις π νοου πήγαν στραβά με τον συγκεκριμένο γιατρό αλλά δεν είναι ο μονος,ειδικά όταν έχει υπερβολικά πολλη πελατεια. Πλέον όμως που σκέφτομαι ότι με το καλο όταν παω για το δεύτερο θα πρέπει να βρω γιατρό, αγχώνομαι είμαι της συνήθειας και μου αρεσε όπως μιλουσε ο συγκεκριμένος γιατρός. Σκέφτομαι μηηηπως πάω πάλι σε αυτόν, να του πω τι συνεβη γιατί δεν ξέρει ακόμα και να απαιτήσω με τροπο πιο πολύ προσοχή και καλύτερη παρακολουθηση. Εσείς τι λέτε; είμαι σε νησί δεν έχω πολλές επιλογές για γιατρούς. Έχω πάει σε δύο διαφορετικους ως τώρα να δω αν εχω χημεία με κάποιον αλλά δεν... 

Παρεμπιπτόντως είμαι στη Κέρκυρα αν είναι κάποια κερκυραια ας μου πει για τον γιατρό της.  Αν έφτασε κάποια σε αυτό το σημείο ευχαριστώ που το διάβασε ολο και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτά που ρωτάς, μόνο για τις εξετάσεις αίματος. Δεν έχω ακούσει ξανά για εξετάσεις κάθε μήνα. Εγώ απ'ό,τι θυμάμαι μόνο μία στο ξεκίνημα της εγκυμοσύνης είχα κάνει (εκτός από τη χοριακή). Και μια φορά δεν θυμάμαι σε ποιο μήνα είχα κάνει crp γιατί είχα κάποιες διαρροές και ήθελε να δει αν υπήρχε κάποια φλεγμονή. Κάθε μήνα μόνο υπέρηχο έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτά που ρωτάς, μόνο για τις εξετάσεις αίματος. Δεν έχω ακούσει ξανά για εξετάσεις κάθε μήνα. Εγώ απ'ό,τι θυμάμαι μόνο μία στο ξεκίνημα της εγκυμοσύνης είχα κάνει (εκτός από τη χοριακή). Και μια φορά δεν θυμάμαι σε ποιο μήνα είχα κάνει crp γιατί είχα κάποιες διαρροές και ήθελε να δει αν υπήρχε κάποια φλεγμονή. Κάθε μήνα μόνο υπέρηχο έκανα.

Δε ξερω αυτό το χω ξαναδιαβασει στο φορουμ, για τις εξετάσεις ότι έχουν κάνει τις βασικες. Κι εγώ έκανα αίματος για στιγμα, aids, τοξοπλασμα, κτλ στην αρχη και μετα κολπικη καλλιεργεια, αυχενική διαφάνεια, β επιπέδου, καμπυλη ζαχάρου, ντοπλερ και ηταν να κάνω άλλη μια αίματος και κολπικη καλλιεργεια αλλα τελικά γεννησα. Αυτα δηλαδή είναι οκ για μια φυσιολογική εγκυμοσύνη; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikraki2207 είπε:

Δε ξερω αυτό το χω ξαναδιαβασει στο φορουμ, για τις εξετάσεις ότι έχουν κάνει τις βασικες. Κι εγώ έκανα αίματος για στιγμα, aids, τοξοπλασμα, κτλ στην αρχη και μετα κολπικη καλλιεργεια, αυχενική διαφάνεια, β επιπέδου, καμπυλη ζαχάρου, ντοπλερ και ηταν να κάνω άλλη μια αίματος και κολπικη καλλιεργεια αλλα τελικά γεννησα. Αυτα δηλαδή είναι οκ για μια φυσιολογική εγκυμοσύνη; 

εγω εκαvα καθε μηvα γεvικη αιματος κ γεvικη ουρωv κ καθε μηvα για τοξοπλασμα κ κυτταρομεγαλοιο αυτα τ δυο γιατι δεv ειχα αvτισωματα κ αv κολαγα κατα τηv διαρκεια της εγκυμοσυvης θα επρεπε vα το αvτιμετωπισουμε. ολα αυτα καθε μηvα. ολα αυτα ειvαι απαραιτητα γιατι κ για προεκλαμψια θα υπαρχει σημαδι στα ουρα κ για καποια φλεγμοvη θα υπαρξη σημαδι στηv γεvικη αιματος. τωρα πια οι περισσοτεροι γιατροι τα καvουv καθε μηvα για vα εχουv το κεφαλι τους ησυχο. οι παλιοτεροι γιατροι δεv τα καvαv η αληθεια ειvαι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κάθε μήνα έκανα εξετάσεις αίματος και ούρων,όπως ανέφερε και η κοπέλα παραπάνω βλέπεις το σάκχαρο το τοξόπλασμα αν δεν έχεις αντισώματα,Εγώ που είχα αντισώματα έκανα μόνο μια φορά στην αρχή,σίδηρο αν χρειάζεται να αυξήσεις το συμπλήρωμα και φυσικά στα ούρα φαίνεται για τυχόν προεκλαμψια,να αναφέρω  ότι και οι γιατροί στο νοσοκομείο κάθε μήνα σου γράφουν αιματολογικές γεννησα σε δημόσιο ο γιατρος που με παρακολουθούσε από τον 5 μήνα παράλληλα με τον δικό μου κάθε μήνα μου έγραφε εξετάσεις.μου κάνει εντύπωση αυτό που είπατε πως δεν σας βάζανε να κάνετε.στη θέση σου θα άλλαζα γιατρό και μόνο από το ότι όπως λες σε κάθε εξέταση ήθελε να σε ξεπεταξει 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

για τοξοπλασμα κ κυτταρομεγαλοιο αυτα τ δυο γιατι δεv ειχα αvτισωματα

 

Just now, ninaki80 είπε:

για προεκλαμψια θα υπαρχει σημαδι στα ουρα 

 

Just now, Mamaloulou είπε:

το τοξόπλασμα αν δεν έχεις αντισώματα,Εγώ που είχα αντισώματα έκανα μόνο μια φορά στην αρχή,

Ούρων έκανα μονο μια φορά και οταν γυρισε το μωρο και εμπεδώθηκε το κεφαλι και απο τη πιεση νόμιζα οτι ειχα ουρολοιμωξη και πηγα στο ιατρείο του για να μου τη γραψει μου ειπε να πηγαινα έτσι δε χρειάζεται να μου γράφει αυτος ούρων απο οτι καταλαβα εννοούσε οτι σε ολη την εγκυμοσύνη επρεπε ν πηγαίνω μονη μου να κάνω ουρων. Οσο για το τοξοπλασμα ειχα αντισώματα. 

Just now, Mamaloulou είπε:

στη θέση σου θα άλλαζα γιατρό και μόνο από το ότι όπως λες σε κάθε εξέταση ήθελε να σε ξεπεταξει 

Ήθελε να τελειώνει γρήγορα με τις ερωτήσεις 

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω εκανα σχεδόν κάθε μήνα εξετάσεις, βεβαια δ ειχα κ τις καλύτερες εγκυμοσυνες, έχω τα θεματακια μου

Αλλα κ σε μια κύηση χωρίς προβλήματα ανά τακτά χρ. διαστήματα θελει έλεγχο ο σίδηρος, ασβέστιο, ζάχαρο

Εγω στη θέση σου στην δεύτερη εγκυμοσυνη λόγω ιστορικού θα ήθελα γιατρο στα Γιάννενα πανεπιστημιακο. Από την άποψη ότι είχες αυτό στην πρώτη, πρέπει να προσέχεις παραπάνω σε δεύτερη εγκυμοσυνη. Σε δημόσιο νοσοκομείο θα ένιωθα μεγαλύτερη ασφαλεια

Βέβαια επειδή είσαι κ Κέρκυρα λογικο να έχεις κ κάποιον εκεί. Ισως να πήγαινα σε άλλον πιο πολύ για το ψυχολογικό του θέματος. Κ παράλληλα θα προσπαθούσα να πηγαινω κ γιαννενα

Δ ξερω αν ειναι οκ κ το νοσοκομείο στο νησι

Οπωσδήποτε όμως λες το ιστορικό σου κ απαιτείς λιγο παραπανω προσοχη

Να σου ζήσει το μωρακι! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Εγω στη θέση σου στην δεύτερη εγκυμοσυνη λόγω ιστορικού θα ήθελα γιατρο στα Γιάννενα πανεπιστημιακο

Το χω ήδη σκεφτεί για Γιάννενα, για χατζηκωστα όμως, ο γιατρός που με ξεγεννησε ήταν υπεροχος και γενικά ολη η ομάδα. 

 

Just now, vicky86 είπε:

Από την άποψη ότι είχες αυτό στην πρώτη, πρέπει να προσέχεις παραπάνω σε δεύτερη εγκυμοσυνη

Σίγουρα θέλει παρακολούθηση αλλά εγώ νόμιζα ότι είναι ελάχιστες οι πιθανότητες να το ξαναπαθεις. 

 

Just now, vicky86 είπε:

Δ ξερω αν ειναι οκ κ το νοσοκομείο στο νησι

Το νοσοκομείο είναι τραγικό. Δύο γιατροι ήταν τα τελευταία χρονιά που κάνανε τη διαφορά και τωρα φεύγουν λογω ληξη σύμβασης. Και πάλι όμως είναι πολύ χάλια απο αποψη προσωπικου, εξοπλισμου και οργάνωσης. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Η κολπική καλλιέργεια πότε γίνεται; Δεν θυμάμαι να έκανα κάτι τέτοιο.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να γίνει άνευ συμπτώματων. Περί την 37η κανονικά πρέπει να γίνει τεστ για στρεπτοκοκκο.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έκανα κάθε μήνα εξετάσεις αίματος και ούρων, καλλιέργεια έκανα μία φορά στην αρχή της εγκυμοσύνης, μα πως γίνεται να μην κάνεις εξετάσεις ? δεν πρέπει πχ να κοιτάνε το πιο απλό αιμοπετάλια και αιματοκρίτη? Πρέπει κάθε μήνα να ελέγχεται το τοξόπλασμα, μεγαλοκυτταροιός, έπειτα θα πρέπει να εξετάζεσαι για σίδηρο ασβέστιο κτλ...πρώτη φορά ακούω πως εγκυμονούσες δεν κάνουν αυτές τις εξετάσεις κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Η κολπική καλλιέργεια πότε γίνεται; Δεν θυμάμαι να έκανα κάτι τέτοιο.

 

7 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να γίνει άνευ συμπτώματων. Περί την 37η κανονικά πρέπει να γίνει τεστ για στρεπτοκοκκο.

Εγω εκανα άνευ συμπτωμάτων. Και οι δύο γυναικολόγοι που ειχα μου ειπαν ότι πρεπει να γίνεται. 

Just now, kotsifikos είπε:

Eγώ έκανα κάθε μήνα εξετάσεις αίματος και ούρων, καλλιέργεια έκανα μία φορά στην αρχή της εγκυμοσύνης, μα πως γίνεται να μην κάνεις εξετάσεις ? δεν πρέπει πχ να κοιτάνε το πιο απλό αιμοπετάλια και αιματοκρίτη? Πρέπει κάθε μήνα να ελέγχεται το τοξόπλασμα, μεγαλοκυτταροιός, έπειτα θα πρέπει να εξετάζεσαι για σίδηρο ασβέστιο κτλ...πρώτη φορά ακούω πως εγκυμονούσες δεν κάνουν αυτές τις εξετάσεις κάθε μήνα.

Δε ξέρω ειλικρινά, κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν το σκέφτηκα ετσι. Ειπα οκ κάτι ξερει παραπάνω ο γιατρός. 

Link to comment
Share on other sites

@little lambδ ζητάνε όλοι οι γιατροί κολπική καλλιέργεια αλλα μπορεις να κανεις δεύτερο τρίμηνο η λιγο πριν γεννησεις κ χωρις συμπτωματα

@Mikraki2207προσωπικά ανέβασα λιγο πίεση, κυρίως μετά την γεννα, κ έγινε κ στην δεύτερη που κατά την διάρκεια της κύησης είχα υποταση, ενώ αφού γεννησα πάλι ανεβηκε

Απο γνωστή μου ξερω οτι είχε προεκλαμψια στο πρώτο κ της είπαν ότι θέλει πολύ προσοχή κ στο δεύτερο, γτ εχει πιθανότητες να το ξαναπαθει. Τελικά στο δεύτερο ειχε άλλο πρόβλημα. Αλλα γνωστή δ εκανε δεύτερο παιδακι γτ φοβοταν πολύ μετα απο το πρώτο λόγω πίεσης παλι

Σίγουρα θες στενή παρακολούθηση γτ γέννησες κ λιγο πρωορα

Λένε κ διαβήτη αν έχεις σε μια εγκυμοσυνη θα εχεις σε όλες, αλλα προσωπικά είχα στην πρώτη αλλα οχι στη δευτερη 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα γενικη αιματος καθε μηνα με δικη μου πρωτοβουλια γιατι δεν επαιρνα καποιο συμπληρωμα και ηθελα να ελεγχω τον αιματοκριτη. Η γυναικολογος μου προτεινε να κανω ουρων καθε μηνα μετα την 25η εβδομαδα για να ελεγχουμε για λευκωμα, αλλα εγω εκανα μαζι με την γενικη αιματος απο την αρχη της εγκυμοσυνης. Παντως, θεωρω οτι καλο ειναι να γινεται γενικη ουρων καθε μηνα (ετσι προλαβανε την προεκλαμψια της κουμπαρας μου) και γενικη αιματος ισως πιο αραια. Γνωστες μου που παρακολουθουνταν σε δημοσιο νοσοκομειο δεν εκαναν μηνιαιες εξετασεις αιματος, μονο στην αρχη και μετα γενικη ουρων απο τα μεσα της εγκυμοσυνης.

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...