Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενυδατικη κρεμα


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια,

Διανυω την 15η μου βδομαδα διδυμης κυησης κ το δερμα μου ηδη εχει αρχισει να τεντωνει. Εχω ομως ακομη περιθωριο.

Απο ποιο μηνα ξεκινησατε την κρεμουλα στην κοιλιτσα;

Απο το φαρμακειο συνεστησαν την Mustela ή την Prevenstria της Frezyderm.

Αποψε θα ρωτησω και τον γυναικολογο μου, ωστοσο θα ηθελα γνωμες.

Καλη και τελειομηνη κυηση σε ολες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!!! Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα ξεκινήσει απο τον 4ο μήνα και έβαζα καθημερινα ανελλιπώς μέχρι που γέννησα όλες αυτές που αναφέρεις τις δοκίμασα και την Simulcium.Πάντως ραγάδες δεν έκανα στην κοιλιά μόνο μια δυο στα πλάγια όπου είχα ήδη απο παλιαααα! Τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη λέω να ξεκινήσω με αμυγδαλέλαιο και όταν τσιτώσει πολύ το δέρμα να πάρω μια απο αυτές που αναφέρεις. Καλή εγκυμοσύνη!!!Με το καλό τα μωράκια σου!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα. Σου προτείνω ανεπιφύλακτα αμυγδαλέλαιο, εγώ έβγαλα όλη την εγκυμοσύνη μ' αυτό και ήταν πολύ καλό. Είναι λίγο ενοχλητική η λαδίλα, αλλά απορροφάται. Πάντως, να ξέρεις ότι βασικός παράγοντας για τη δημιουργία ραγάδων είναι η ποιότητα του δέρματος και κάποιες κοπέλες δεν τις γλυτώνουν όσες κι όποιες κρέμες και να βάλουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Κι εγώ είμαι τώρα στην 14η εβδομάδα και συγκεκριμένα χτες μου αγόρασε η μητέρα μου -επειδή εγώ είμαι εσώκλειστη :( - δύο πράγματα: αμυγδαλέλαιο της απιβιτ ακαι μπαϊο-όιλ. Νομίζω ότι το αμυγδαλέλαιο δεν βλάπτει. Τώρα για το άλλο δεν ξέρω. Άμα με το καλό γεννήσουμε και περάσει και ένα διάστημα, θα δείξει...:oops:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια,

Διανυω την 15η μου βδομαδα διδυμης κυησης κ το δερμα μου ηδη εχει αρχισει να τεντωνει. Εχω ομως ακομη περιθωριο.

Απο ποιο μηνα ξεκινησατε την κρεμουλα στην κοιλιτσα;

Απο το φαρμακειο συνεστησαν την Mustela ή την Prevenstria της Frezyderm.

Αποψε θα ρωτησω και τον γυναικολογο μου, ωστοσο θα ηθελα γνωμες.

Καλη και τελειομηνη κυηση σε ολες!!

LETOM, άμα ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου, μπορείς να μας ενημερώσεις τι σου είπε; Άραγε όλα αυτά οι γυναικολόγοι τα θεωρούν ασφαλή;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λετε να προτιμγσω αμυγδαλελαιο που δεν εχει φανταζομαι κ χημικα;;

Κι εγω εσωκλειστη ειμαι κ τις κρεμες που προανεφερα τις συνεστησαν στον συζυγο μου.

Πωλουν σε φαρμακεια ή αποκλειστικα σε καταστηματα βρεφικων ειδων; εχετε καποια σθγκεκριμενη να μου συστησετε;

Link to comment
Share on other sites

Λετε να προτιμγσω αμυγδαλελαιο που δεν εχει φανταζομαι κ χημικα;;

Κι εγω εσωκλειστη ειμαι κ τις κρεμες που προανεφερα τις συνεστησαν στον συζυγο μου.

Πωλουν σε φαρμακεια ή αποκλειστικα σε καταστηματα βρεφικων ειδων; εχετε καποια σθγκεκριμενη να μου συστησετε;

Εγώ πήρα αυτό που σας είπα, της απιβίτα, από φαρμακείο. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκυμοσύνη έβαζα την prevenstria της frezyderm από τον 6ο μήνα και δεν έβγαλα καμία ραγάδα. Τώρα έχω αρχίσει ήδη από 3 μηνών (γιατί έχω πολύ πιο μεγάλη κοιλιά από την πρώτη εγκυμοσύνη) κι έτσι προτίμησα το αμυγδαλέλαιο της weleda που είναι βιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκυμοσύνη έβαζα την prevenstria της frezyderm από τον 6ο μήνα και δεν έβγαλα καμία ραγάδα. Τώρα έχω αρχίσει ήδη από 3 μηνών (γιατί έχω πολύ πιο μεγάλη κοιλιά από την πρώτη εγκυμοσύνη) κι έτσι προτίμησα το αμυγδαλέλαιο της weleda που είναι βιολογικό.

Αυτό το βρήκες σε φαρμακείο; Εγώ είμαι σε επαρχία και στο φαρμακείο μόνο την μάρκα που σας είπα είχε. Το δικό σου, όμως, σίγουρα θα είναι καλύτερο, αφού είναι βιολογικό..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βρήκες σε φαρμακείο; Εγώ είμαι σε επαρχία και στο φαρμακείο μόνο την μάρκα που σας είπα είχε. Το δικό σου, όμως, σίγουρα θα είναι καλύτερο, αφού είναι βιολογικό..

Ναι στο φαρμακείο, αυτό είναι: http://goodlifeshop.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=526&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

Δεν είναι σκέτο αμυγδαλέλαιο, έχει και άλλα φυσικά συστατικά και αιθέρια έλαια. Δεν γράφει βιολογικό τώρα που το βλέπω, αλλά με φυσικά συστατικά χωρίς χημικές προσμίξεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι στο φαρμακείο, αυτό είναι: http://goodlifeshop.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=526&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

Δεν είναι σκέτο αμυγδαλέλαιο, έχει και άλλα φυσικά συστατικά και αιθέρια έλαια. Δεν γράφει βιολογικό τώρα που το βλέπω, αλλά με φυσικά συστατικά χωρίς χημικές προσμίξεις.

Μάλιστα. Ευχαριστώ. Πάνω κάτω λοιπόν θα είναι παρόμοιο με της απιβιτα. Όλα αυτά υποτίθεται ότι είναι με φυσικά συστατικά. Ο Θεός και η ψυχή μας, βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόραζα από το φαρμακείο "χύμα" αμυγδαλέλαιο σε συσκευασία ενός λίτρου και μετά το έβαζα σε dispenser (π.χ. από το ΙΚΕΑ) για να το χρησιμοποιήσω. Α, άσχετο, αλλά θα σας χρειαστεί: επίσης το χρησιμοποίησα αντί για κρέμα συγκάματος όταν άλλαζα το μωρό κι ήταν θαυματουργό! πολύ πιο καθαρό από τις κρέμες (τύπου sudocream) που γίνονται σαν στόκος στην ευαίσθητη περιοχή...

Link to comment
Share on other sites

http://www.organicbeauty.gr/mothers-balm.html

 

οριτσια καλημερα!!!

Ξεχασα να ρωτησω τον γιατρο χθες για την κρεμα, θα παρω το απογευμα τηλ.να ρωτησω.

Στο φαρμακειο χθες μου προτειναν της mustela ως πολυ καλη, η οποθα χρησιμοποιειται απο την αρχη της κυησης.

Μου προτειναν επισης κ μια αγγλικη 100% οργανικη, χωρις καμια χημικη ουσια. Ειναι σε βαζο κ η υφη της οπτικα μου θυμισε κατι σαν βαζελινη.

Λεγεται neal's yeard η εταιρεια κ σας παραθετω παραπανω το link για οσες ενδιαφερονται.

Ηταν ακριβοτερη κ η μυρωδια της ισως αδιαφορη.

Θεωρειται ομως πολυ καλη απο αποψη συστατικων.

Θα κοιταξω κ σε κορρε και apivita κ θα σας ενημερωσω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...