Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογενειακή Σκηνή για κάμπινγκ


ManiMama

Recommended Posts

Βρίσκω πανεύκολα γιατί τα περισσότερα κάμπινγκ σου διαθέτουν ένα χώρο 5x4 αν θυμάμαι καλα. Συωεπώς δεν έχεις πρόβλημα.

 

Μιτσούκο μάλλον δεν θα πάμε πουθενά φέτος μια και είμαι σε διαδικασία εξωσωματικής. Οπότε περιμένω...

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...
manimama οταν επιστρεψετε γραψε μας τις εντυπωσεις σας και πως τα πηγατε!σιγουρα θα περασετε τελεια:D

 

Γυρίσαμε την Κυριακή από το camping της Αγίας Άννας κι έχω να πω πολύ καλά λόγια!! Τα παιδιά πέρασαν πάρα πολύ καλά!! Παίζανε όλη μέρα και μέσα στο camping και στην παραλία! Βέβαια, η θάλασσα δεν είναι και πολύ καλή, αυτό είναι στα ελαττώματα των διακοπών μας, γι' αυτό περάσαμε πολλή ώρα στην ακροθαλασσιά με τα παιχνίδια και τα κουβαδάκια μας. Ευτυχώς είχαμε καλή ομπρέλα, την terra nation που σας είχα πει και σε συνδυασμό με αντηλιακό δεν καήκαμε ούτε μια μέρα, γιατί το είχα άγχος!!

Τα βράδια τα παιδιά βλέπανε ταινίες και παίζανε στους παιδότοπους κι εμείς πίναμε τα ποτάκια μας στο μπαράκι!! Ξεκουραστήκαμε πολύ!! Το προτείνω ανεπιφύλακτα για οικογενειακές διακοπές!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν, να σου πω υπάρχει σχετικό θέμα εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=33923&page=3

ίσως βρεις χρήσιμα στοιχεία εκεί.

 

Κατά δεύτερον, ένα είναι σίγουρο: τα παιδιά θα περάσουν τις τέλειες διακοπές, ούτε η σκηνή έχει σημασία ούτε τίποτα, τα παιδιά θα περάσουν Τ Ε Λ Ε Ι Α (δε σε ξέρω εσένα, οπότε δεν ξέρω για σένα, αλλά ως παιδί που έκανα κάμπινγκστο λέω και στο υπογράφω, δεν υπάρχει άλλο σαν τις διακοπές σε κάμπινγκ για τα παιδιά).

 

Τώρα για τη σκηνή, να σου πω τη δική μου εμπειρία.

Αυτή που κοιτάς έχω την αίσθηση ότι δεν έχει δύο χωριστά δωμάτια, ούτε χώρο για βαλίτσες και τέτοια, είσαι σίγουρη ότι έχει χώρο και για να κοιμάστε και για να βάζετε μερικά πράγματα, π.χ. τα ρούχα σας, τα άπλυτα, ξέρεις κάποια βασικά...

 

Αυτό που έπαθα εγώ είναι το εξής: αγόρασα σκηνή εκτός Ελλάδας και μου βγήκε πολύ ζεστή. Βλέπω ότι και η δικιά σου έχει δύο στρώσεις υφάσματος, ή κάνω λάθος; Τύπος πανιού διπλό, λέει. Πρόσεχε μη βγάλετε τη μπέμπελη όπως εμείς, ένα πανί ίσως είναι καλύτερα και παράθυρα, να αερίζεται εύκολα

 

Και τέλος, ένα θα σου πω (δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά πρέπει να στο πω): τα παιδιά θα περάσουνε τέλεια :):):)

 

Καλησπέρα! Ο άντρας μου θέλει να πάμε με σκηνή σε οργανωμένο camping με 3 παιδιά 3,5-5,5 και 7 ετών. Να το επιχειρήσουμε; Τι πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε μαζί και πόσων ατόμων σκηνή θα χρειαστούμε; Ευχαριστώ:-)

:lol:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Ο άντρας μου θέλει να πάμε με σκηνή σε οργανωμένο camping με 3 παιδιά 3,5-5,5 και 7 ετών. Να το επιχειρήσουμε; Τι πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε μαζί και πόσων ατόμων σκηνή θα χρειαστούμε; Ευχαριστώ:-)

 

Φυσικά και να το επιχειρήσετε!Σκηνή θα πρέπει να πάρετε 6 ατόμων και πάνω για να χωράτε κι εσείς και τα πραγματά σας.Κατα τ άλλα φουσκωτά στρώματα ύπνου,σεντόνια,πετσέτες,σκοινί,μανταλάκια,τραπεζάκι,καρέκλες....εμείς πέρνουμε κι ανεμιστήρα,φωτάκι...ανάλογως τις ανάγκες του ο κάθενας!εμείς φεύγουμε την άλλη Τετάρτη για κάμπινγκ.Τα παιδιά σίγουρα θα περάσουν τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς λέμε να το επιχειρήσουμε για φέτος! Παλιά κάναμε συχνά κάμπινγκ και κάτι υπάρχει απο τον εξοπλισμό, μόνο που νομίζω τώρα χρειαζόμαστε περισσότερα πράγματα. Τάπητα κάτω απο τη σκηνή βάζετε? δεν έχουμε και δεν ξέρω άν χρειάζεται. επίσης για το γάλα του παιδιού να πάρω γκαζάκι? Τι άλλο? Απο φαγητό τι κάνετε? Παλιά όταν πηγαίναμε δε μας ένοιαζε και πολύ το φαγητό και δε γίνεται να τρώμε κάθε μέρα έξω.... Άν πάρω φαγητό για τις 2 πρώτες μέρες σε ψυγειάκι με πάγο θα αντέξει λέτε? απο τα υπόλοιπα θυμάμαι φακούς, χαρτί υγείας, μωρομάντηλα, ομπρέλα, φόρμες....

κουτάλια, μαχαίρι, πιάτα

Αν έχετε κάτι να προσθέσετε πείτε γιατί άλλο να πηγαίνεις ζευγάρι και άλλο με παιδί, εμείς και με 2 sleeping bags πηγαίναμε.

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς λέμε να το επιχειρήσουμε για φέτος! Παλιά κάναμε συχνά κάμπινγκ και κάτι υπάρχει απο τον εξοπλισμό, μόνο που νομίζω τώρα χρειαζόμαστε περισσότερα πράγματα. Τάπητα κάτω απο τη σκηνή βάζετε? δεν έχουμε και δεν ξέρω άν χρειάζεται. επίσης για το γάλα του παιδιού να πάρω γκαζάκι? Τι άλλο? Απο φαγητό τι κάνετε? Παλιά όταν πηγαίναμε δε μας ένοιαζε και πολύ το φαγητό και δε γίνεται να τρώμε κάθε μέρα έξω.... Άν πάρω φαγητό για τις 2 πρώτες μέρες σε ψυγειάκι με πάγο θα αντέξει λέτε? απο τα υπόλοιπα θυμάμαι φακούς, χαρτί υγείας, μωρομάντηλα, ομπρέλα, φόρμες....

κουτάλια, μαχαίρι, πιάτα

Αν έχετε κάτι να προσθέσετε πείτε γιατί άλλο να πηγαίνεις ζευγάρι και άλλο με παιδί, εμείς και με 2 sleeping bags πηγαίναμε.

Ναι χρειάζεται ο τάπητας κάτω απ τη σκηνή.Την προστατεύει και πλένεται πολύ πιο εύκολα απ τη σκηνή.Αν πάτε σε οργανωμένο κάμπινγκ έχει ψυγεία και καταψύκτες που μπορείς να χρησιμοποιείς για τις προμηθειές σου.Σε ψυγειάκι με πάγο δεν κρατάει 2 μέρες το φαί.

Link to comment
Share on other sites

εγω επειδη ειμαι επηρρεπης στα ατυχηματα εχω παντα σε διακοπες(ποσο μαλλον σε καμπινγκ)μικρο φαρμακειο...γαζουλες,τσιροτα,μπεταντιν,καμια αλοιφη με κορτιζονη,φενιστιλ,τσιμπηδακι φρυδιων, αντιισταμινικα και οτι αλλο θεωρει κανεις χρησιμο....την εχω πατησει και ετρεχα οποτε και με παιδια ειναι απαραιτητο νομιζω!καλα να περασετε....εμεις φετος σπιτι..δεν εχουμε λεφτα ουτε για καμπινκ....ελπιζω του χρονου

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

~Σίγουρα χρειάζεσαι κιτ πρώτων βοηθειών όπως έγραψε και η Κανίνα.

Θα σου πρότεινα επίσης να πάρεις ένα κιτ αφαίρεσης ακίδων, θα σε γλυτώσει από το να τρέχεις σε ιατρικά κέντρα.

 

~Αν και κάποια οργανωμένα κάμπινγκ έχουν εστιατόριο και προσφέρουν φαγητό σε χαμηλή τιμή, αν θέλεις να διατηρήσεις φαγητό στη σκηνή σου τότε θα εξοπλιστείς με ένα καλό ψυγειάκι πάγου (όχι φελιζολένιο) στο οποίο όμως θα πρέπει να βάζεις πάγο/παγοκύστες καθημερινά. Και πάλι μιλάμε για να διατηρήσεις φαγητό ένα βράδυ, όχι περισσότερο.

 

~Τάπητα ναι, χρειάζεσαι. Προστατεύεις τη σκηνή σου και καθαρίζεται πολύ πιο εύκολα.

 

~Μπορείς να πάρεις μαζί σου ένα απλό γκαζάκι για βράσιμο αλλά μπορείς να το συνδυάσεις και με άλλα αξεσουάρ που θα το μετατρέψουν σε λάμπα για το βράδυ. Υπάρχουν φιάλες στην οποίες μπορείς να βάλεις και κατσαρόλα.

 

~Υγρά μαντιλάκια. Τόνους από υγρά μαντιλάκια! Επίσης καλύμματα τουαλέτας, αχρείαστα να 'ναι.

 

~Αν και είναι αντι-οικολογικό όσο δεν παίρνει, αν δεν έχεις νερό ή νεροχύτες κοντά στη σκηνή, τότε πλαστικά πιάτα-πηρούνια-κουτάλια-ποτήρια θα σας σώσουν αφού έχετε μικρά παιδιά. Επίσης σακούλες σκουπιδιών.

 

~Ό,τι σου είπε η μητσούκο, ναι, μέσα σε όλα.

 

Τα παιδιά σας θα περάσουν τέλειες διακοπές, είναι σίγουρο. Εσείς επίσης, αν πάτε με καλή διάθεση και δε δίνετε σημασία στο λίγο ξεβόλεμα. Το κάμπινκ θέλει χαλαρότητα, καλή διάθεση και συνεργασία.

 

Κάνω κάμπινγκ από μηνών (thank you μαμά - μπαμπά) και δε θα το άλλαζα με τίποτα.

 

Καλές σας διακοπές :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Κι εγώ απο μηνών έκανα κάμπινγκ με τους γονείς μου, αλλά τώρα που και οι δικοί μου έχουν σταματήσει το σπορ, κι εγώ έχω να κάνω 3 χρόνια λίγο αγχώνομαι για την οργάνωση! Επίσης στο κάμπινγκ αυτό δεν έχω ξαναπάει, το έχω δεί μια φορά αλλά δεν έμεινα και δε θυμάμαι λεπτομέρειες, έχει πάντως beach bar και εστιατόριο.Σε αυτά που πηγαίναμε παλιά δε μπορούμε να πάμε φέτος γιατί είναι πολύ βαθια η θάλασσα και δε θα το ευχαριστηθούμε με το παιδί. Θα πάρω όλα αυτά που μου είπατε (κιτ για ακίδες δεν έχω ξαναδεί,αλλά θα βρώ) και θα σας πώ εντυπώσεις όταν γυρίσουμε! Λέω να πάρω και 1 σχάρα μήπως πιάσουμε κανένα ψαράκι!!! Πάντως Κανίνα οι τιμές στα κάμπινγκ που ξέρω στη βόρεια Ελλάδα είναι αρκετά υψηλές και για εμάς, γιαυτό και θα πάμε μόνο 3 βράδια. Φαντάσου οτι μας βγαίνει 22 ευρώ το βράδυ, χώρια αυτά που πρέπει να κουβαλήσουμε! Τουλάχιστον πιστεύω οτι θα είναι πολύ όμορφη εμπειρία για τη μικρή που το ζητάει εδώ και καιρό( το έχει δεί και στην πέππα:-D)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από πάνω είμαι (Θεσσαλονίκη) και τη Χαλκιδική την έχω λιώσει αλλά σε επίπεδο τιμών έχεις δίκιο, είναι πολύ πιο ακριβή από ότι π.χ. η Πελοπόννησος, η οποία έχει και καταπληκτικά οργανωμένα κάμπινγκ.

Το κιτ αυτό το είχε ένα φίλος που πήγαμε διακοπές μαζί και χρειάστηκε να αφαιρέσει κεντρί μέλισσας από τη κόρη του. Το έψαξα τώρα και βρήκα ότι είναι αυτό που χρησιμοποιούν και για δαγκώματα, λέγεται aspivenin. Κάνε αναζήτηση και θα το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από πάνω είμαι (Θεσσαλονίκη) και τη Χαλκιδική την έχω λιώσει αλλά σε επίπεδο τιμών έχεις δίκιο, είναι πολύ πιο ακριβή από ότι π.χ. η Πελοπόννησος, η οποία έχει και καταπληκτικά οργανωμένα κάμπινγκ.

Το κιτ αυτό το είχε ένα φίλος που πήγαμε διακοπές μαζί και χρειάστηκε να αφαιρέσει κεντρί μέλισσας από τη κόρη του. Το έψαξα τώρα και βρήκα ότι είναι αυτό που χρησιμοποιούν και για δαγκώματα, λέγεται aspivenin. Κάνε αναζήτηση και θα το βρεις.

 

Το βρήκα! Αχρείαστο να ναι...

Ναί καλά με κατάλαβες κι εγώ Θεσσαλονικιά! Αχ, κορίτσια αγχώνομαι για την προετοιμασία αλλά ανυπομονώ,ίσως πιο πολύ κι απο τη μικρή!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει η αίσθηση του κάμπινγκ, τι να λέμε τώρα! Όλη μέρα με το μαγιώ, μπες βγες στο νερό, τα τζιτζίκια το μεσημέρι με το αεράκι να θέλεις σεντόνι!

Μόνο έτσι καταλαβαίνω διακοπές!

Σε ποιο κάμπινγκ θα πάτε; Εμείς είμαστε μόνιμα με τροχόσπιτο στην παραλία της Συκιάς. Ανεβαίνουμε κάθε χρόνο από Αθήνα να καταλάβεις και του χρόνου αν όλα πάνε καλά, θα έχουμε και το μπεμπέ μαζί μας! Χαλκιδικιώτη θα το κάνουμε (το έχω δέσει ότι θα είναι και αγόρι!).

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει η αίσθηση του κάμπινγκ, τι να λέμε τώρα! Όλη μέρα με το μαγιώ, μπες βγες στο νερό, τα τζιτζίκια το μεσημέρι με το αεράκι να θέλεις σεντόνι!

Μόνο έτσι καταλαβαίνω διακοπές!

Σε ποιο κάμπινγκ θα πάτε; Εμείς είμαστε μόνιμα με τροχόσπιτο στην παραλία της Συκιάς. Ανεβαίνουμε κάθε χρόνο από Αθήνα να καταλάβεις και του χρόνου αν όλα πάνε καλά, θα έχουμε και το μπεμπέ μαζί μας! Χαλκιδικιώτη θα το κάνουμε (το έχω δέσει ότι θα είναι και αγόρι!).

 

αυτή την αίσθηση θέλω κι εγώ! Με το καλό το μωράκι και να του μαθεις το Θεσσαλονικιότηκο ρητό "σαν τη Χαλκιδική δεν έχει"! Φέτος θα πάμε Αμμουλιανή! Ένα κάμπινγκ έχει μόνο, είναι οργανωμένο και η παραλία και η θάλασσα πολύ καλή καθαρή και οχι πολύ βαθιά. Συκιά πήγαινα παιδάκι στο κάμπινγκ Μελίσσι, έχω πολύ ωραίες αναμνήσεις! Θυμάμαι οτι έπιανε και κύμα πολύ αν δεν κάνω λάθος. Τα τελευταία χρόνια πηγαίνουμε στο Πλατανίτσι ή και στο Καλαμίτσι καμια φορά. Είναι τέλεια με πολλά δέντρα αλλά πολύ βαθιά θάλασσα και φέτος θέλω λίγο να πλατσουρίσουμε στα ρηχά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτή την αίσθηση θέλω κι εγώ! Με το καλό το μωράκι και να του μαθεις το Θεσσαλονικιότηκο ρητό "σαν τη Χαλκιδική δεν έχει"! Φέτος θα πάμε Αμμουλιανή! Ένα κάμπινγκ έχει μόνο, είναι οργανωμένο και η παραλία και η θάλασσα πολύ καλή καθαρή και οχι πολύ βαθιά. Συκιά πήγαινα παιδάκι στο κάμπινγκ Μελίσσι, έχω πολύ ωραίες αναμνήσεις! Θυμάμαι οτι έπιανε και κύμα πολύ αν δεν κάνω λάθος. Τα τελευταία χρόνια πηγαίνουμε στο Πλατανίτσι ή και στο Καλαμίτσι καμια φορά. Είναι τέλεια με πολλά δέντρα αλλά πολύ βαθιά θάλασσα και φέτος θέλω λίγο να πλατσουρίσουμε στα ρηχά.

 

Ναι, η Συκιά και τα γύρω έχουν βαθιές θάλασσες. Εμείς με τον αέρα απλά αλλάζουμε παραλία, θα πάμε Καλαμίτσι ή Τορώνη. Η Αμμουλιανή είναι μια χαρά για παιδάκια. Εμείς είμαστε το μεγάλο το Δημοτικό της Συκιάς, από παροχές δεν έχει τίποτα αλλά με το τροχόσπιτο δε θέλεις και πολλά. Φεύγουμε Τετάρτη και δεν κρατιέμαι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...