Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


Coeli, δυστυχώς κι εγώ το έχω απορία και παρόλο που σήμερα πήγα στο φαρμακείο, ξέχασα να ρωτήσω.

 

Για όσες παίρνουν ivor max 0,2 σήμερα πλήρωσα συμμετοχή και όταν ρώτησα μου είπαν ότι μάλλον υπάρχει κάποιο γενόσημο φθηνότερο που συνταγογραφείται.

 

Δεν ξέρω ποιο είναι αυτό, αλλά αν έχει συμβεί σε κάποιον να μάθει, θα ήμουν ευγνώμων να μοιραστεί μαζί μας τη γνώση του.

 

Ό,τι γλιτώνουμε από θέμα χρημάτων σε τέτοιες περιόδους, καλό είναι :wink:

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα Και εγω Θρομβοφιλια...

Λοιπον.. ενα τιπ.. δεν ξερω αν το γραφετε ποιο κατω.. αλλα μου το ειπαν απο ενα μικροβιολογικο... Να βαζεις ενα παγακι πριν κανεις την ενεση.. και σε μουδιαζει.. και δεν κανεις μπλαβαδες... εγω μεχρι στιγμης εχω κανει μονο μια μπλαβαδα.. και αυτο στην πρωτη ενεσουλα που εκανα γιατι δεν ηξερα πως να την κανω.. !! Τις κανω μονη μου απο την αρχη... και τις κανω στις 7 το πρωι...

 

Coeli, δυστυχώς κι εγώ το έχω απορία και παρόλο που σήμερα πήγα στο φαρμακείο, ξέχασα να ρωτήσω.

 

Για όσες παίρνουν ivor max 0,2 σήμερα πλήρωσα συμμετοχή και όταν ρώτησα μου είπαν ότι μάλλον υπάρχει κάποιο γενόσημο φθηνότερο που συνταγογραφείται.

 

Δεν ξέρω ποιο είναι αυτό, αλλά αν έχει συμβεί σε κάποιον να μάθει, θα ήμουν ευγνώμων να μοιραστεί μαζί μας τη γνώση του.

 

Ό,τι γλιτώνουμε από θέμα χρημάτων σε τέτοιες περιόδους, καλό είναι :wink:

 

 

Καλημερα Λοιπον.. το γεννοσημο ειναι το clexane... και πληρωνουμε το μισο της διαφορας της τιμης... δηλαδη αν η διαφορα ειναι 1 ευρω.. εμεις πληρωνουμε 0,50 ευρω... !!!

Αν ομως εχεις ξεκινησει με iivor max.. δεν πρεπει να αλλαξεις μετα.. γιατι καθε εταιρεια τις φτιαχνει διαφορετικα και μπορει να σου δημιουργησει προβλημα...!!!

εγω κανω τις Inohhep 0,45... η διαφορα που πληρωσα ειναι 11,80 ευρω ... Και να σου πω και κατι.. και 50 ευρω να εδινα.. δεν θα με ενοιαζε.. οχι γιατι εχω λεεφτα... δεν εχω... αλλα γιατι μετα απο εναν αιφνιδιο θανατο και μια αποβολη.. δεν το διακυνδινευω...!!!

ασε που στα περισσοτερα γεννοσημα ειμαι αλεργικη... δεν ξερω γιατι.. αλλα οτι εχω παρει σε γεννοσημο, την μια επαθα αλεργικο σοκ.. την αλλη εβγαλα σπυρια..

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, τώρα το καλοκαίρι βάζετε τις ενέσεις ηπαρίνης στο ψυγείο?

 

οχι δεν χρειαζεται αρκει να ειναι σε δροσερο μερος μεσα στο σπιτι να μην τις βλεπει ο ηλιος.Ειχα ρωτησει εγω περισυ στο μαιευτηριο αλλα και στο φαρμακειο.

 

Εγω κανω ινοχεπ 0,45 μεχρι στιγμης δεν πληρωνω συμμετοχη μου γραφει το πακετο τον 10 . Τωρα τι να σας πω!

 

Οσο για τις μελανιες δεν πρεπει να βγαζουμε την φυσαλιδα ,δλδ τσιμπας το δερμα και βαζεις την βελονα διαγωνια οχι καθετα για να παει στον υποδωριο ιστο και οχι στους μυες της κοιλιας και την κανεις ολη.Δεν βγαζεις τπτ δλδ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα! Καλό κουράγιο και μια εύκολη, τελειόμηνη εγκυμοσύνη σε όλες!!

Να σας κάνω μια ερώτηση. Όπως φαίνεται στο τικεράκι, μετά από μια παλλίνδρομη 4 μήνες πριν έμενα ξανά έγκυος. Και εδώ ξεκινάει το ζήτημα. Χωρίς ΚΑΜΙΑ εξέταση, ο γιατρός μου, στηριζόμενος μόνο στην ιστολογική που έδειξε αρκετές ισχαιμικές θρομβώσεις-αλλιώσεις στο κύημα, μου έδωσε ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ και από τηλεφώνου Clexane 4000.

Εγώ τις πήρα βέβαια και ανυπομονώ για την επόμενη επίσκεψη που θα φανεί καλύτερα ο σάκος μιας και είχα καθυστερημένη σύλληψη (η χοριακή συμβαδίζει με αυτή τη θεωρία μιας και δεν ειχε σταθεροποιηθεί ο κύκλος μου τελείως μετά την απόξεση).

Εαν λοιπόν τώρα είμαι στις αρχές τις 5ης εβδομάδας, παίρνω ήδη τις ενέσεις εδώ και 4 μέρες, αναρωτιέμαι:

1. είναι σκόπιμο να επισκεφθώ αιματολόγο; Το λεω γιατί εαν το κάνω και περιμένω τις απαντήσεις των εξετάσεων που θα μου γράψει ίσως είναι πολύ αργά!

2. τι πιθανότητες έχει ο γιατρός να έχει πέσει έξω αναφορικά με τη δόση;

Όπως καταλαβαίνετε η ανησυχία μου είναι ότι ο γιατρός δεν έχει εικόνα του αν εχω θρομβοφιλία ή όχι και μου έδωσε αβασάνιστα μια ένεση ηπαρίνης. ΄

Όλα τα ενδεχόμενα λοιπόν είναι ανοιχτά. Από το να μην τη χρειάζομαι μέχρι το να χρειάζομαι ως και παραπάνω δόση. Ή άλλα συμπληρωματικά φάρμακα.

Ποιά η γνώμη σας; Αν πάω αυτή τη βδομάδα σε αιματολόγο, προλαβαίνω το μπεμπάκι ΑΝ η αγωγή του γιατρού μου είναι λάθος; Έχει καμία ανάλογη εμπειρία;

tt1c5897.aspx
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Καλό κουράγιο και μια εύκολη, τελειόμηνη εγκυμοσύνη σε όλες!!

Να σας κάνω μια ερώτηση. Όπως φαίνεται στο τικεράκι, μετά από μια παλλίνδρομη 4 μήνες πριν έμενα ξανά έγκυος. Και εδώ ξεκινάει το ζήτημα. Χωρίς ΚΑΜΙΑ εξέταση, ο γιατρός μου, στηριζόμενος μόνο στην ιστολογική που έδειξε αρκετές ισχαιμικές θρομβώσεις-αλλιώσεις στο κύημα, μου έδωσε ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ και από τηλεφώνου Clexane 4000.

καλέ μήπως πηγαίναμε στον ίδιο γιατρό?? τα ίδια έκανε κι ο πρώην γυναικολόγος μου. εκ των υστέρων ο ειδικός στις καθέξιν αποβολές με ενημέρωσε ότι αυτοί οι θρόμβοι της ιστολογικής δεν έχουν καμμιά αξία γιατί προκαλούνται κατά την απόξεση.

Εγώ τις πήρα βέβαια και ανυπομονώ για την επόμενη επίσκεψη που θα φανεί καλύτερα ο σάκος μιας και είχα καθυστερημένη σύλληψη (η χοριακή συμβαδίζει με αυτή τη θεωρία μιας και δεν ειχε σταθεροποιηθεί ο κύκλος μου τελείως μετά την απόξεση).

Εαν λοιπόν τώρα είμαι στις αρχές τις 5ης εβδομάδας, παίρνω ήδη τις ενέσεις εδώ και 4 μέρες, αναρωτιέμαι:

1. είναι σκόπιμο να επισκεφθώ αιματολόγο; Το λεω γιατί εαν το κάνω και περιμένω τις απαντήσεις των εξετάσεων που θα μου γράψει ίσως είναι πολύ αργά!

μπορείς να πας για να δεις αν πράγματι χρειάζεσαι την αντιπηκτική αγωγή και ποιό σχήμα.

2. τι πιθανότητες έχει ο γιατρός να έχει πέσει έξω αναφορικά με τη δόση;

Όπως καταλαβαίνετε η ανησυχία μου είναι ότι ο γιατρός δεν έχει εικόνα του αν εχω θρομβοφιλία ή όχι και μου έδωσε αβασάνιστα μια ένεση ηπαρίνης.

αυτό το κάνουν οι γυναικολόγοι για να είναι καλυμένοι. στη δόση δεν μπορεί να έκανε λάθος γιατί εξαρτάται από τα κιλά σου. τώρα, αν θα έπρεπε να χορηγήσει άλλο σχήμα (πχ και ασπιρίνη μαζί) αυτό είναι άλλο θέμα.

επίσης για να δεις αν σε καλύπτει η δόση θα πρέπει να περάσουν 20 μέρες χρήσης.

Όλα τα ενδεχόμενα λοιπόν είναι ανοιχτά. Από το να μην τη χρειάζομαι μέχρι το να χρειάζομαι ως και παραπάνω δόση. Ή άλλα συμπληρωματικά φάρμακα.

Ποιά η γνώμη σας; Αν πάω αυτή τη βδομάδα σε αιματολόγο, προλαβαίνω το μπεμπάκι ΑΝ η αγωγή του γιατρού μου είναι λάθος; Έχει καμία ανάλογη εμπειρία;

 

εγώ, από προσωπική εμπειρία, θα σου έλεγα να πας σε αιματολόγο. αλλά οι εξετάσεις είναι πολλές και πολύπλοκες. εκτός από τον αιματολογικό υπάρχει ο γονιδιακός έλεγχος της θρομβοφιλίας όπου ελέγχεται αν όντως έχεις κάποια μορφή θρομβοφιλίας. κι αυτός κοστίζει και θέλει τουλάχιστον καμμιά 10ριά μέρες να βγουν τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κορίτσια καλησπέρα! Μετά από μια αποβολή β 3μήνου είμαι πάλι έγκυος στη 10η εβδομάδα. Κάνω από την αρχή αντιπηκτικές, klexan 0,4 και παίρνω salospir των 100, κατόπιν εντολής του γυναικολόγου μου και με τη σύμφωνη γνώμη της αιματολόγου. Έκανα τον έλεγχο θρομβοφιλίας ο οποίος βγήκε καθαρός, δηλ. δεν έχω θρομβοφιλία! Παρ΄όλα αυτά γυναικολόγος και αιματολόγος συνιστούν να μη διακόψω την αντιπηκτική αγωγή.

 

Διάβασα τις απαντήσεις σας και διαπίστωσα ότι κάνω λάθος τις αντιπηκτικές καθώς εγώ με τη συμβουλή και του φαρμακοποιού έβγαζα τον αέρα δηλ. μια σταγόνα πριν την κάνω. Στο φύλο οδηγιών όντως λέει ότι δεν πρέπει να βγάζουμε τον αέρα.... Λέτε να χω κάνει καμια ζημιά στο μωρό???

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα! Μετά από μια αποβολή β 3μήνου είμαι πάλι έγκυος στη 10η εβδομάδα. Κάνω από την αρχή αντιπηκτικές, klexan 0,4 και παίρνω salospir των 100, κατόπιν εντολής του γυναικολόγου μου και με τη σύμφωνη γνώμη της αιματολόγου. Έκανα τον έλεγχο θρομβοφιλίας ο οποίος βγήκε καθαρός, δηλ. δεν έχω θρομβοφιλία! Παρ΄όλα αυτά γυναικολόγος και αιματολόγος συνιστούν να μη διακόψω την αντιπηκτική αγωγή.

 

Διάβασα τις απαντήσεις σας και διαπίστωσα ότι κάνω λάθος τις αντιπηκτικές καθώς εγώ με τη συμβουλή και του φαρμακοποιού έβγαζα τον αέρα δηλ. μια σταγόνα πριν την κάνω. Στο φύλο οδηγιών όντως λέει ότι δεν πρέπει να βγάζουμε τον αέρα.... Λέτε να χω κάνει καμια ζημιά στο μωρό???

 

 

Καλησπερα Κοριτσακι μου.. Και εγω κανω τις Inohep 0,5(10,000).. λοιπον.. εμενα ο αιματολογος μου μου απαγορευσε να βαζω τον αερα οταν τον ρωτησα.. το ιδιο και ο γυναικολος μου...!!!

αυτο απαγορευετε.. !! απλα καποιοες κοπελες τον βαζουν και ετσι δεν κανουν μελανιες.. εγω π.χ δεν εχω κανει ουτε μια μελανια..

η αιματολογος μου, ηταν καθετη σε αυτο.. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ Ο ΑΕΡΑΣ.. και οταν της το ειχα πει οτι εβαζα τον αερα με εκανε χαλια..!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κοριτσακι μου.. Και εγω κανω τις Inohep 0,5(10,000).. λοιπον.. εμενα ο αιματολογος μου μου απαγορευσε να βαζω τον αερα οταν τον ρωτησα.. το ιδιο και ο γυναικολος μου...!!!

αυτο απαγορευετε.. !! απλα καποιοες κοπελες τον βαζουν και ετσι δεν κανουν μελανιες.. εγω π.χ δεν εχω κανει ουτε μια μελανια..

η αιματολογος μου, ηταν καθετη σε αυτο.. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ Ο ΑΕΡΑΣ.. και οταν της το ειχα πει οτι εβαζα τον αερα με εκανε χαλια..!!

 

άρα σωστά βγάζω τη σταγονίτσα???????? Τη Δευτέρα θα πάω στο Γυναικολόγο μου και θα τον ρωτήσω αλλά αγχώθηκα λίγο ...... και ειλικρινά ως τώρα δεν είχα σκεφτεί αν ρωτήσω γιατί γνωρίζω ότι βγάζουμε σε κάθε ένεση τον αέρα.... που τις κάνεις αν επιτρέπεται? Εγώ δίπλα στον αφαλό 2-3 δάχτυλα αλλά κάποιες φορές πάω και λίγο πιο διαγώνια προς τα κάτω. Η αιματολόγος μου πε περιμετρικά του αφαλού προς τα κάτω! σ ευχαριστώ και με το καλό!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλησπέρα! Μετά από μια αποβολή β 3μήνου είμαι πάλι έγκυος στη 10η εβδομάδα. Κάνω από την αρχή αντιπηκτικές, klexan 0,4 και παίρνω salospir των 100, κατόπιν εντολής του γυναικολόγου μου και με τη σύμφωνη γνώμη της αιματολόγου. Έκανα τον έλεγχο θρομβοφιλίας ο οποίος βγήκε καθαρός, δηλ. δεν έχω θρομβοφιλία! Παρ΄όλα αυτά γυναικολόγος και αιματολόγος συνιστούν να μη διακόψω την αντιπηκτική αγωγή.

 

Διάβασα τις απαντήσεις σας και διαπίστωσα ότι κάνω λάθος τις αντιπηκτικές καθώς εγώ με τη συμβουλή και του φαρμακοποιού έβγαζα τον αέρα δηλ. μια σταγόνα πριν την κάνω. Στο φύλο οδηγιών όντως λέει ότι δεν πρέπει να βγάζουμε τον αέρα.... Λέτε να χω κάνει καμια ζημιά στο μωρό???

 

Και εγω έπαιρνα Clexane μέχρι την 36η εβδομάδα και οι δυο ειδικοί (ο μαιευτήρας μου και γιατρός που μου έκανε την εξωσωματικη) μου είπαν οτι ο αέρας δεν έχει καμμια σημασία όταν η ένεση είναι στην κοιλιά

Πειράζει μόνο όταν είναι ενδοφλέβια

Οπότε και να το βγάλεις και να μην το βγάλει δεν έχει σημασία

 

Ολα να σου πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω έπαιρνα Clexane μέχρι την 36η εβδομάδα και οι δυο ειδικοί (ο μαιευτήρας μου και γιατρός που μου έκανε την εξωσωματικη) μου είπαν οτι ο αέρας δεν έχει καμμια σημασία όταν η ένεση είναι στην κοιλιά

Πειράζει μόνο όταν είναι ενδοφλέβια

Οπότε και να το βγάλεις και να μην το βγάλει δεν έχει σημασία

 

Ολα να σου πανε καλα!!

 

σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Απλά παίρνω τόσα φάρμακα και μ έχει πιάσει άγχος!!!!!! να χαίρεσαι το μαϊμουδάκι σου!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

άρα σωστά βγάζω τη σταγονίτσα???????? Τη Δευτέρα θα πάω στο Γυναικολόγο μου και θα τον ρωτήσω αλλά αγχώθηκα λίγο ...... και ειλικρινά ως τώρα δεν είχα σκεφτεί αν ρωτήσω γιατί γνωρίζω ότι βγάζουμε σε κάθε ένεση τον αέρα.... που τις κάνεις αν επιτρέπεται? Εγώ δίπλα στον αφαλό 2-3 δάχτυλα αλλά κάποιες φορές πάω και λίγο πιο διαγώνια προς τα κάτω. Η αιματολόγος μου πε περιμετρικά του αφαλού προς τα κάτω! σ ευχαριστώ και με το καλό!

 

Ναι σωστα το κανεις κοριτσακι μου.. λοιπον.. εγω στην αρχη την εκαναοπως εσυ... απο τον οφαλο και κατω, περιμετρικα..και οπου εβρισκα γενικα απο τον οφαλο και κατω.. Οσο παει ομως που φουσκωνω 22η εβδομαδα, ειναι και η πρωτη εγκυμοσυνη και η κοιλια τσιτα..την κανω κοντα στα κοκκαλα τις λεκανης, μονο εκει πιανετε το δερμα.. !!!

μου απαγορευσαν μπουτια και χερια..!!

σε πονανε οι ενεσεις..?? εμενα καθολου.. επισης η αιματολογος μου, μου ειπε οτι εαν την ωρα που παω να την βαλω με ποναει να πηγαινω σε αλλο σημειο.. ετσι δεν εχω κανει μελανιες, παρα μονο δυο τρεις ολο τον καιρο που τις κανω.. και επισης δεν ποναω καθολου

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστα το κανεις κοριτσακι μου.. λοιπον.. εγω στην αρχη την εκαναοπως εσυ... απο τον οφαλο και κατω, περιμετρικα..και οπου εβρισκα γενικα απο τον οφαλο και κατω.. Οσο παει ομως που φουσκωνω 22η εβδομαδα, ειναι και η πρωτη εγκυμοσυνη και η κοιλια τσιτα..την κανω κοντα στα κοκκαλα τις λεκανης, μονο εκει πιανετε το δερμα.. !!!

μου απαγορευσαν μπουτια και χερια..!!

σε πονανε οι ενεσεις..?? εμενα καθολου.. επισης η αιματολογος μου, μου ειπε οτι εαν την ωρα που παω να την βαλω με ποναει να πηγαινω σε αλλο σημειο.. ετσι δεν εχω κανει μελανιες, παρα μονο δυο τρεις ολο τον καιρο που τις κανω.. και επισης δεν ποναω καθολου

 

Εγώ χώρια που είναι πολύ νωρίς ακόμη είμαι και γεμάτη οπότε έχω μπολικο λιπάκι για τσίμπημα!!! Κάποιες φορές πονάω αρκετά άλλες πάλι καθόλου... Μελανιά έχω κάνει μόνο μία έως τώρα... Δεν πειράζει χαλάλι για τα νινιά μας.... Με το καλό σου εύχομαι!!!!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χώρια που είναι πολύ νωρίς ακόμη είμαι και γεμάτη οπότε έχω μπολικο λιπάκι για τσίμπημα!!! Κάποιες φορές πονάω αρκετά άλλες πάλι καθόλου... Μελανιά έχω κάνει μόνο μία έως τώρα... Δεν πειράζει χαλάλι για τα νινιά μας.... Με το καλό σου εύχομαι!!!!

 

ετσι ακριβως.. χαλαλι τους.. καλο αυτο οτι δεν κανεις μελανιες.. αργοτερα παλι δεν θα κανεις..!!!!

αντε με το καλο τα μωρακια μας να ερθουν...!!!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κορίτσια θα ήθελα τη γνώμη σας για την περίπτωση μου.

Είμαι ετεροζυγώτης του παράγοντα Leiden και έχω ήδη ένα παιδάκι. Έμαθα ότι έχω θρομβοφιλία μετά τη γέννηση της κόρης μου τυχαία. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήγαν όλα καλά (πολύ τυχερή) παρόλο που δεν έκανα τπτ(ενέσεις εννοώ). Δυστυχώς φοβάμαι πάρα πολύ να προχωρήσω σε μια δευτερη εγκυμοσύνη τώρα που ξέρω ότι πρέπει να κάνω ενέσεις. Επίσης είμαι και καπνίστρια. Ποιά είναι η γνώμη σας? υπάρχει κάποια με παρόμοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Ποπίτσα, εγώ δυστυχώς έμαθα ότι έχω θρομβοφιλία μετά από ενδομήτριο θάνατο στον 9ο μήνα. Οπότε στις επόμενες εγκυμοσύνες μου έκανα ενέσεις επί 10 μήνες στη δεύτερη και 11 μήνες στη τρίτη, αφού τις συνεχίζεις και μετά το τοκετό, και όλα καλά. Εάν δεν με προβλημάτιζε το οικονομικό θα προχωρούσα και σε επόμενη και οι ενέσεις είναι το τελευταίο που με προβληματίζει πια, μου είχαν γίνει τρόπος ζωής!

Link to comment
Share on other sites

popitsa ακριβώς στον ίδιο παράγοντα είμαι και εγω αλλά εγω δεν ήμουν τόσο τυχερή σαν εσένα γιατί απέβαλα μια φορά και μετά το ανακάλυψα. Απο τότε έχω ενα αγοράκι 21 μηνών και τώρα είμαι στην 19η εβδομάδα έγκυος στην μπουμπού μου. Κάνω κάθε μέρα απο μια ένεση και αλήθεια είναι και σε μένα το τελευταίο που με προβληματίζει.

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις ενθαρρυντικές απαντήσεις αλλά με το κάπνισμα τι γίνεται?

στην 1η εγκυμοσύνη κάπνιζα έως 7 τσιγάρα τώρα φαντάζομαι ότι απαγορεύεται δια ροπάλου!!!! πότε πρέπει να το κόψω? Συγχωρέστε με για την ερώτηση αλλά δυστυχώς προς το παρόν μου είναι αδύνατο να το κόψω ...

αν και προσπαθώ! επίσης είχα κάνει καισαρική, με τις ενέσεις δεν υπάρχει φόβος αιμοραγίας κατά της επέμβαση? και πάλι ευχαριστώ !!! είναι πολύ καλό να ακούς και τη γνώμη των άλλων

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.. ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ 7ο ΜΗΝΑ ΕΠΑΘΑ ΠΙΘΑΝΗ ΠΝΕΥΜΟΝΙΚΗ ΕΜΒΟΛΗ ΚΑΙ ΕΒΑΖΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ 3 ΜΗΝΕΣ.. ΧΤΕΣ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ .. ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΝ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΞΑΝΑ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ? ΟΧΙ ΠΩΣ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ Η ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ..

0Xmyp2.png

Kvh9p2.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΟΝΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΟ FORUM, ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.. ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ 7ο ΜΗΝΑ ΕΠΑΘΑ ΠΙΘΑΝΗ ΠΝΕΥΜΟΝΙΚΗ ΕΜΒΟΛΗ ΚΑΙ ΕΒΑΖΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ 3 ΜΗΝΕΣ.. ΧΤΕΣ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ .. ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΝ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΞΑΝΑ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ? ΟΧΙ ΠΩΣ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ Η ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ..
aWZep2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Επαναφέρω το θέμα γιατί θέλω να ρωτήσω κάτι....

 

Είμαι έγκυος στο 4ο παιδάκι μου και κάνω ενέσεις ηπαρίνης και σε αυτήν την εγκυμοσύνη μου. Πριν λίγες μέρες πήγα στον γιατρό μου για να δούμε το μωρό και είδε τα αμνιακά υγρά στα ανώτερα φυσιολογικά επίπεδα. (Να σημειώσω ότι διαβήτης κύησης δεν παίζει μιας και το παρακολουθώ με μετρήσεις και είναι όλες φυσιολογικές). Μου είπε να μειώσω τις ενέσεις σε μία κάθε μερα παρά μέρα...και να πάω μετά απόμια βδομάδα να με ξαναδεί και να ελένξει τα αμνιακά υγρά. Πράγματι τα αμνιακά στην επόμενη επίσκεψη ήταν φυσιολογικά.

 

Έχει συμβεί σε καμιά άλλη κοπέλα αυτό;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου καλησπερα!!!εχω κανει 2 παλινρομες κυησεις και σημερα εκανα τον ελεγχο θρομβοφιλιας..το θεμα μου ειναι οτι ειμαι καπνιστρια και εχω αγχωθει λιγο σε περιπτωση που βγω θετικη...τι ενεσεις κανατε στην εγκυμοσυνη σας μετα και για ποσο διαστημα..εχω ακουσει οτι πρεπει να γινετα το τεστ κυησης πιο νωρις απο τη καθυστερηση για να γινει η εναρξη ηπαρινης,ισχυει??τα αποτελεσματα μου θα βγουν σε 1 μηνα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου καλησπερα!!!εχω κανει 2 παλινρομες κυησεις και σημερα εκανα τον ελεγχο θρομβοφιλιας..το θεμα μου ειναι οτι ειμαι καπνιστρια και εχω αγχωθει λιγο σε περιπτωση που βγω θετικη...τι ενεσεις κανατε στην εγκυμοσυνη σας μετα και για ποσο διαστημα..εχω ακουσει οτι πρεπει να γινετα το τεστ κυησης πιο νωρις απο τη καθυστερηση για να γινει η εναρξη ηπαρινης,ισχυει??τα αποτελεσματα μου θα βγουν σε 1 μηνα

 

 

Φουλα.. εχω θρμβοφιλια.. ειμαι καπνιστρια.. απο την στιγμη που εκανες τετοιες εξετασεις καλητερα να μην προσπαθησεις να μεινεις εγκυος. περιμενε τα αποτελεσματα και μετα ξεκινα..

οσο αφορα τις ενεσεις και στην 8η βδομαδα να τις αρχισεις και στην 10η δεν υπαρχει θεμα.. (αν εισαι θετικη).. στην ουσια μολις αναλαβει ο πλακουντας πρεπει να κανουμε και τις ενεσεις μας.. εχεις περιθωριο..

αλλα και παλι εξαρτατε απο την μορφη θρομβοφιλιας που εχεις.. !!

εγω πχ .. επρεπε να ξεκινησω πριν την αποβολη.. ειναι η μορφη της θρομβοφιλιας που εχω τετοια.. που δεν γινετε να περιμενω..!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...